China tot grote orders in Nederland bereid Meerderheid tegen korter werken voor lager loon Om te stelen BON fil West-Duitsland moet weer kindvriendelijkworden idervraag rknemers er hun ankgebruik mm Opzienbarend Neptune-transport ieuw Russisch vliegtuig kan ele raketsystemen vervoeren Alf onsin stuurt generaals de laan uit DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND b\ Uitgave Weslerpere. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Amro- bankN.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur I I.Hallewas.Chel-redacteur Wim Buiiteweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm. kleintjes 10,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Donderdag 15 december 1983, 75e jaargang no. 22759 Spraakverwarring in „Babbe- lonië" op Ned. I om 19.20 uur. Om 21.55 uur in „Televizier" Zwitserland zonder werklozen. Op Ned. II om 20.00 uur film keus in „Uitkijk" en om 21.30 uur wijkdocumentaire „Lijn Droog en perioden met zon. maar ook enkele wolkenvel den. Minimumtemperatuur omstreeks min 2, middagtem- peratuur ongeveer plus 3 gra den. Matige zuidoostelijke wind. In het weekeinde moge lijk enige neerslag. Zon op: 08.42, onder: 16.29: hoog water Schev.: 12.18; laag water: 7.38 en 20.11. in A Sen: Bouterse :t geweld verdrijven X «I in TERDAM De voorzitter van de Surinaamse Be- ngsraad, ex-president Henk Chin A Sen, vindt het iik van geweld om legerleider Desi Bouterse uit Su- ie te verdrijven gerechtvaardigd. Hij zegt dit van- in een interview met deze krant. Tot op heden stel- 'hin A Sen en zijn Bevrijdingsraad zich altijd op het punt, dat het bewind-Bouterse alleen met niet-ge- ladige middelen ten val zou mogen worden ge- It. „Voor 12 januari, wanneer de Bevrijdingsraad lar bestaat, zullen wij ons beraden over onze strijd- oden, aldus Chin A Sen. „Maar het is duidelijk dat d een steeds belangrijker rol gaat spelen. De men- »loven niet meer in een vreedzame oplossing en als mijzelf te rade ga, dan is het gebruik van geweld n strijd met mijn principes. Er moet iets gebeuren, volk dat tegenover een tiran staat mag in opstand in. Dat geldt ook voor Suriname", na 13 interview met Chin A Sen (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Westduitse regering maakt zich ernstig zorgen over het geringe aantal geboorten in de Bondsrepubliek. Als de huidige trend doorzet, zal de Westduitse bevolking teruglopen van 56,9 miljoen nu tot 52,14 miljoen in het jaar 2.000. Dertig jaar later zal de bevolking zelfs gezakt zijn tot 38,28 miljoen. De regering is daarom vast van plan ernst te maken met de verkiezingsbelofte van bondskanselier Kohl „dat Duitsland weer een kindvriendelijk land moet worden.De rege ring wil de gezinnen onder andere via de belastingen tegemoet ko men. De Westduitse bevolking daalt al sinds 1972. De Bondsrepubliek heeft vanaf '74 zelfs het laagste geboortecijfer ter wereld. Joan Collins in Hollywood-steen De Britse actrice Joan Col lins (rechts) is gisteren in Hollywood onderscheiden voor haar verdiensten voor de film- en tv-we- reld, onder meer door haar hoofdrol in de serie Dynasty. Zoals zoveel gro te én mindere goden uit de show- en amusementswe reld, heeft Joan Collins nu een ster-tegel langs de be roemde „Walk of Fame" in Hollywood. De tegel waarop Joan Collins is vereeuwigd ligt tussen die van Ellen Drew en Joel McCrea. irstel en tie-deskundige: HAAG Werknemers ij indiensttreding, medi- teuring of functiebeoor- ;sgesprek zonder omwe- ïaar hun drankgebruik agd moeten worden. Aan nd van het totaal van die ens moet het bedrijf of ïrkgever besluiten of en >en tegen misbruik ge- alcoholprogramma" worden opgezet. ?eft drs. A. van de Voor- reventiefunctionaris van msultatiebureau voor al en drugs in Den Haag, lag gezegd op een plaat studiedag over het the- Jcohol en werk". Vol- hem worden alcoholpro- •n doorgaans pas aange- als ze zo ver zijn opgelo- Üat ze niet of nauwelijks f zijn te hanteren. Voor lover is zijn de stereotype ties van de omgeving op rinkende werknemer: het ikken van het alcoholpro- het bagatelliseren van edrag van de drinker, het e weg gaan van een ge en het zich te gemakke- iten leiden door het voor- n van de probleemdrin- de alcoholconsumptie te ken. rkeer bij De ik :nlang tremd )EN Een defect aan de natische bomen van de wegovergang De Vink le Haagweg heeft gister en voor urenlange strem- en gezorgd. Zowel het au- keer als de treinenloop van zeven uur tot kwart negen vertraagd. na zeven uur gingen de n van de overgang niet open. De oorzaak van lefect is nog niet bekend. »oed wordt dat de bomen ilag zijn geraakt door het ne aanbod van treinen op spoorbaan, terwijl ook wordt uitgesloten, dat de voor kortsluiting in de heeft gezorgd. Vier poli- insen kwamen er aan te >m zo goed en zo kwaad et kon. het verkeer te re- Twee agenten hielden loorbaan in de gaten en anderen hielden met de af en toe de bomen om- zodat er wat auto's kon passeren. De treinen van aar Den Haag reden over laanvak van Leiden naar schoten stapvoets. Om t over negen was het de- verholpen. In de tussen- nde uren hadden zich file's gevormd. Ook het verkeer had met grote agingen te kampen. ALS ONDERZEEËRS AAN TAIWAN NIET GELEVERD WORDEN DEN HAAG Reizend ambassadeur mr. H. Wij- nandts heeft in de Volksre publiek China te horen ge kregen, dat dit land bereid is grote orders in Nederland te plaatsen als Nederland afziet van het verder leve ren van wapens, met name onderzeeërs, aan Taiwan. Zijn rapport aan het minis terie van buitenlandse za ken wordt door het departe ment geheim gehouden „het is bestemd voor be perkte circulatie" maar de teneur ervan blijkt uit een motie, die D'66-policus Engwirda in de Tweede Ka mer heeft ingediend. Dit kamerlid wil, dat de re gering een handelsmissie naar Peking stuurt voordat beslist wordt over verdere levering aan Taiwan. Die delegatie zou moeten na gaan welke orders de Volksrepubliek China in het vooruitzicht wil stellen. De politici kunnen dan be ter afwegen, aan welke re latie zij de voorkeur moeten geven op grond van het fi nanciële profijt. Want han del met Taiwan betekent onherroepelijk het veroor zaken van een nog diepere kloof met Peking. Zoals be kend gaat momenteel een Nederlandse delegatie on der leiding van oud-staats secretaris Dik, door ons de partement van buitenlandse zaken „ambteloos burger" genoemd om de Chinezen niet te irriteren, in Taiwan na of dit van China afge scheiden gebied nog meer te bieden heeft dan orders voor onderzeeërs. De Volksrepubliek lijkt er alles aan gelegen te zijn, dat. Nederland niet nog meer onderzeeërs aan Taiwan le vert dan de twee die nu in aanbouw zijn genomen. Uit voering van deze order wil China nog wel beschouwen als een onherroepelijk feit, maar als Nederland het daarbij laat er ligt, zoals bekend, een nieuwe Taiwa nese aanvrage zijn de Chinezen bereid de banden met ons land, thans op het laagste niveau sudderend, Als een lamgeschoten vogel, van de vleugels ontdaan en niet meer in staat zich op ei gen kracht voort te bewegen, gleed hij vannacht over de weg: de Neptune P2V7, meer dan twintig jaar geleden door de Nederlandse marine aan geschaft voor het opsporen van vijandelijke onderzeeërs in de Nederlandse wateren maar aan jaar geleden afge dankt en van zijn taak onthe ven. Het logge toestel krijgt een nieuwe taak: het zal in zonder noemenswaardige paaltje en een ijzeren hek het Aviodome van Schiphol problemen. Alleen bij het op- worden verwijderd om een een permanente en vooral draaien van het veilingterrein, doorgang te scheppen tussen tastbare herinnering vormen bleken de rekenmeesters een kleine boomgaard en een aan een stukje Nederlandse Zjch toch enkele centimeters aanpalend huis. luchtvaart-historie. De op- te hebben vergist. Achter- Pag 5: Neptune met enige zienbarende tocht verliep eenvolgens moesten een vertraging op bestemming. YDEN De Sovjet- heeft een militair isportvliegtuig ontwik- 1, dat hele raketsyste- i (bijvoorbeeld de 10) kan vervoeren naar f plek elder^ op de we- Dit meldt de gezag- i bende publikatie Ja- All The World's Air- :t 1983-84 in haar 74e ie, die vandaag is ver men. idor" is de NAVO-code- naam voor dit nieuwe Rusis- sche transportvliegtuig, het grootste vliegtuig ter wereld. De Condor is al in de lucht ge weest, maar het zal nog een aantal jaren duren voordat het operationeel is. Jane's zegt zich erover te verbazen, dat het vliegtuig bij de raket-on derhandelingen tussen Oost en West niet ter sprake is ge weest. „Het heeft immers wei nig zin bijvoorbeeld de SS-20's achter de Oeral terug te trek ken, als zij met behulp van deze grote vliegtuigen weer snel kunnen worden aange voerd". Een ander nieuw Sovjetvlieg tuig dat Jane's dit jaar be schrijft is een intercontinenta le strategische bommenwerper „Blackjack". Dit toestel zou groter en sneller zijn dan de nieuwe Amerikaanse B-l-bommenwerper. Volgens Jane's rollen in de Sovjet-Unie elke dag drie nieuwe gevechtsvliegtuigen van de band, waarmee de pro- xluktie van de NAVO ruim schoots wordt overtroffen. Van den Broek: vrijwillige boycot Z-Afrika beëindigd DEN HAAG Minister Van den Broek van buitenlandse zaken ziet „geen aanleiding verdere initiatieven te ont plooien" om het Nederlandse bedrijfsleven aan te sporen om vrijwillig beperkingen in acht te nemen in zijn handel met Zuid-Afrika. Er is overleg ge pleegd met het bedrijfsleven maar daaruit is gebleken dat de bedrijven dergelijke maat regelen niet overwegen, zo heeft minister Van den Broek de Tweede kamer laten weten bij de behandeling van zijn be groting. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BUENOS AIRES De Argentijnse president Alfonsin, die de invloed van de militairen in zijn land ingrijpend wil verminde ren, heeft gisteravond 28 generaals, meer dan de helft van het totale aantal, met vervroegd pensioen gestuurd. De post van op perbevelhebber werd bij alle drie de krijgsmachtonderdelen ge schrapt. Na de militaire staatsgreep in 1976, de achtste in 36 jaar, maakten deze drie militaire functionarissen steeds deel uit van de regerende junta's. De hoogste militaire functie Wordt nu die van stafchef en de hoogste militaire leiders van de krijgsmacht onderdelen zijn voortaan rechtsstreeks verantwoording ver schuldigd aan de minister van defensie. Krachtens de grondwet is Alfonsin zelf nu opperbevelhebber van de strijdkrachten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllltllllllllllllll opnieuw aan te halen en grote orders zowel op mili tair als civiel terrein te plaatsen. Levering van nog meer onderzeeërs aan Tai wan beschouwt Peking als woordbreuk. Het kabinet- Van Agt heeft immers, toen het toestemming gaf voor de levering van onderzeeërs aan Taiwan, verzekerd dat het hierbij zou blijven. BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Sieraden gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Dieven hebben deze week een bezoek gebracht aan een flat woning aan de Vlietstroom in Alphen. Ze kwamen binnen met een valse sleutel en na men vier gouden ringen met briljanten met een waarde van 7000 gulden mee, alsmede 300 gulden aan los geld. DEN HAAG Van ar beidstijdverkorting op vrijwillige basis kan niet al te veel worden ver wacht. Minder dan de helft van de bevolking ziet vrijwillig korter wer ken als een noodzakelijk middel tegen de werk loosheid en slechts een vijfde van de werkzame bevolking voelt voor kor ter werken tegen evenre- "j inleveren van loon. Alleen bij de tweeverdie ners zit enige ruimte voor arbeidstijdverkorting. Dit blijkt uit een opiniepei ling. die de Nederlandse Stichting voor Statistiek in oktober heeft gehouden. Er zijn 900.000 personen die graag méér uren zouden wil len werken, tegen meer loon. En er zijn 900.000 andere personen die minder uren zouden willen werken tegen evenredige loonsverminde ring. Bij een volledig vrije arbeidsmarkt, zou het saldo van vrijwillige arbeidstijd verkorting dus uitkomen op nul. Bij de tweeverdieners zijn per saldo 300.000 perso nen die wellicht aan arbeids tijdverkorting zouden willen meewerken. Naast de 4,7 miljoen werkza me personen tussen de 18 en 65 jaar kent Nederlands in deze leeftijdscategorie 4 mil joen niet-werkzame perso nen. Van hen zouden 1,5 mil joen personen graag of heel graag betaalde arbeid gaan verrichten. Het aantal poten tieel werkzamen is daarom twee maal zo groot als het aantal geregistreerde werk zoekenden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Let op! vandaag onze maandelijkse auto occasion pagina. zie pagina 18 ]e zult maar ergens uit de Sovjet-republieken komen en dan plotseling in een bruisende westerse stad als Stockholm verzeild raken. Geen wonder, dat je dan denkend aan vrouw en kinderen, die thuis lopen te bibberen van de Siberische koude in de C A van Stockholm je handen niet thuis kunt houden. Zo verging het een speler van de nationale ijshockeyploeg van de Sovjet-Unie, die dan ook meteen betrapt werd op diefstal van dames- en kinderkleding ter waarde van 350 gulden. Zoiets blijft nooit geheim en dat leest u dan ook prompt in de Leidse Courant. Het blad, dat als U niet uitkijkt, door anderen uit uw brievenbus wordt gestolen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop xonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. uT Ccidóc Soumnt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1