',C. Hooftprijs itgereikt aan ichteres Vasalis riNOG IETS LEUKS OP TV? KIJK IN DE KRANT. Weinach tsora torium voor herhaling vatbaar 1 luseum Boymans lijft gesloten Kerstconcert van Rijnlands Mannenkoor slaat als vanouds aan DE POST STAAT KLAAR VOOR KERST EN NIEUWJAAR. Lisse wil Warmond in stichting houden Euro parlement oneens met gewijzigde begroting dagpuzzel ttölJNST CeidoeSowiCMtt DONDERDAG 15 DECEMBER 1983 PAGINA 15 a rdi tDI iRECHT De gemeente van Dordrecht heeft giste- unaniem een krediet van 100 beschikbaar gesteld om 1984 de kortingen van de overheid in de uitkeringen BKR-kunstenaars enigszins vangen. De 73 kunstenaars in Dordrecht aangewezen op de beeldende-kunste- ÏMsregeling zijn zo verzekerd werk, aldus wethouder P.C. 2Me (PvdA. soc ale aangele id leden). Het krediet dat de 47 ltse raad nu beschikbaar gesteld, maakt het moge- Je kunstenaars materialen te 3i3chaffen en de ateliers te be- 243 IjlDEN De P.C. lens die zij op geheel eigen jftprijs 1982 is gister- in taal heeft onderge- dag in het Muiderslot bracht- Irecht geeft ton BKR-kunstenaars Biografie Hutton teruggenomen NEW YORK Zestigduizend exempla ren van de biografie van wijlen Barbara Hutton - het "arme rijke meisje" dat erfgename was van de miljoenen van het warenhuis Woolworth - worden door de uitgever, Random House, terug gehaald omdat er een vergissing in ge slopen is. Volgens de Amerikaanse kranten is er sprake van de omvang rijkste boekintrekkingsactie uit de Amerikaanse uitgeversgeschiedenis. De auteur, C. David Heymann, heeft de artsen van Barbara Hutton verwisseld. In het boek staat dat dokter Edward A. Kantor de miljonaire in 1943 een kal meermiddel voorschreef dat niet onge vaarlijk was. Maar de Kantor was toen .pas 14 jaar. Wolwevershaven wordt binnenschepen-museum DORDRECHT De Wolweversha ven in Dordrecht wordt een museum voor historische binnenschepen. Zo'n twintig oude bedrijfsvaartuigen waarvan de meeste bewoond wor den, zullen een ligplaats krijgen in de eeuwenoude en met vele pakhui zen omzoomde haven. De boten moeten minstens vijftig jaar oud zijn en in redelijke staat. Er kan een res tauratieplicht worden opgelegd. De schippers van de Wolwevershaven hadden aanvankelijk veel bezwaar tegen het gemeentelijk plan. Ze vreesden een te grote bezienswaar digheid te worden. Bovendien be stond er veel verzet tegen de opge legde restauratieplicht. Kunstminnende jeugd krijgt inlegpremie DEN HAAG Jongeren beneden de 25 jaar die een spaartegoed bij een kunstuitleeninstelling openen, ontvangen vanaf 1 januari '84 een inlegpremie van 50 gulden. Dit heeft minister Brinkman bekend gemaakt in de definitieve verde ling van de gelden voor de beel dende kunst. Daarnaast is volgend jaar 1 miljoen gulden beschikbaar voor rentesubsidies om te bereiken dat meer particulieren een lening gaan afsluiten voor de aankoop van een kunstwerk. Met de inleg premie wil Brinkman bereiken dat ook jongeren zich meer op de kunstmarkt begeven. Voor dat doel is volgend jaar 300.000 gulden beschikbaar. Marguérite Yourcenar ernstig gewond NAIROBI De schrijfster Marguérite Yourcenar, de eer ste vrouw die werd opgeno men in de Franse Academie, is gisteravond in het verkeer in Nairobi ernstig gewond. Ze was sinds een dag of tien in de Keniase hoofdstad met vakan tie. Een paar uur na het onge luk durfden de artsen nog geen definitieve uitspraak te doen gezien de leeftijd van de schrijfster. Zij is 80 jaar. In de buurt van haar hotel, het „Norfolk", werd mevrouw Yourcenar aangereden door een auto en meteen opgeno men in een ziekenhuis. Brinkman wil instituut voor architectuur DEN HAAG Minister Brinkman (WVC) meent dat zo snel mogelijk een instituut voor de Nederlandse architectuur moet worden opge richt. Het instituut zou mede een platformfunctie moeten hebben om de meningsvorming over architec tuur en het architectuurbeleid te stimuleren. De voorgenomen op richting van het instituut wordt aangekondigd in een gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden no titie over het te voeren beeldende kunstenbeleid. Met dat beleid meent de minister een maximum aan mogelijkheden te hebben ge schapen voor het functioneren van kunst en kunstenaars in en ten be hoeve van de samenleving. 'Muiden uitgereikt aan dichteres M. Vasalis, «Jidoniem voor Marga- Droogleever For- i-Leenmans. 73Ï, 7081 staatsprijs voor letter- 370.«e werd haar overhandigd 2, rpinister Brinkman ioeSuur. De prijs, groot tien- 24®' ;nd gulden, is de bijna 23! rige schrijfster toegekend haar dichtwerk, ftjlis publiceerde haar eerste 2,tbundel in 1940: „Parken b 2||'roestijnen". In 1947 volgde vogel Phoenix" en in 1954 :heen haar derde en laat- lichtbundel „Vergezichten ezichten" Met de gedich- ïit deze drie bundels heeft 207! lis volgens de jury steeds 1}|' breed publiek aangespro- 82! door de menselijke gevoe- In het juryrapport wordt het werk van Vasalis klassiek voor de Nederlandse literatuur genoemd. Geconstateerd wordt dat het oeuvre niet omvang rijk is, maar dat het kwalita tief en emotioneel van een rijk dichterschap getuigt. De jury wil met de bekroning van het werk van Vasalis ook de be langrijke invloed van de dich teres op de Nederlandse poëzie bevestigen. In het rapport wordt de betekenis benadrukt die het werk van Vasalis heeft op de jongere generatie. De jury van de P.C. Hooftprijs 1982 bestond uit Redbad Fok- kema, Judith Herzberg, Harry Scholten, Rob Schouten en Ad Zuiderent. Het was de tweeën dertigste keer keer dat deze staatsprijs voor de letterkunde werd uitgereikt. EUWE BEZETTINGEN iwjTTERDAM Het Museum Boymans-van Beunin- i! in Rotterdam blijft voorlopig gesloten. Overleg tus- de museumdirectie en de kunstenaars die proteste- tegen de bezuinigingen van het kabinet in de fët-regeling heeft tot nu toe niets opgeleverd. pumdirecteur dr. W. Beeren verklaarde gisteren blij te zijn ïr geen sprake is van een bezetting. „Wij'hebben momenteel bruikleen-tentoonstellingen in huis. We zijn al blij dat we ■■■■teenstemming hebben kunnen bereiken over de beëindiging de bezetting, hoewel we natuurlijk liever hadden gezien dat ^^rnuseum ook open kon blijven", aldus Beeren. overleg tussen de protesterende kunstenaars en de directie Sk)tBoymans-van Beuningen wordt voortgezet. arlem dende kunstenaars hebben gisteren in het kader van de ac- 9e!«egen de regeringsplannen inzake de beeldende-kunstenaars- l®!; ling (BKR) de Schutterszaal van het Frans Halsmuseum in f£;j lem voor onbepaalde tijd bezet. Het museum is overigens op 94!] chutterszaal na wel open gebleven voor het publiek, hoewel ll'j unstenaars een sluiting van het gehele museum wilden. Zij 94!7tikten echter overeenstemming met de directie, die uit soli- teit met de actie de gehele Schutterszaal voor het publiek t gesloten. j» isterdam üerRembrandthuis aan de Jodenbreestraat in Amsterdam, dat ®|-3ndagmiddag op slot ging, heeft gisteren de poorten weer ge- 90 d voor het publiek. Dat is gebeurd op basis van afspraken "'«de BBK. Ier is de situatie onveranderd. De bezetting in Rijks- en Ste- 89,'( k Museum in Amsterdam duurt nu precies een week. lemuseum sweveer vijftig kunstenaars hebben gisteren het Van Abbe.mu- in Eindhoven bezet uit protest tegen de voorgenomen 9i!ofheidsbezuinigingen op de kunst. wamen niet verder dan de hal omdat de directie de toegang 9i!o ndere ruimten had laten vergrendelen. Door de actie kun- jjj ode bezoekers het museum niet meer binnen. De kunstenaars aej >en aangekondigd de bezetting voor onbepaalde tijd voort te 1. ïzettingsactie in het Stedelijk Museum in Schiedam, die een p beeldende kunstenaars vrijdagavond was begonnen, is gis- liddag beëindigd. De tentoonstellingszalen zullen onder r door een wisseling van exposties zeker tot Kerstmis geslo- blijven. •echt 114f '.65 19, Centraal Museum en het Museum voor Hedendaagse Kunst s.50 38?trecht zijn tot nadere aankondiging voor het publiek geslo- 150 '39 kunstenaars wilden alleen hun bezetting beëindigen, als >!oo 41! 1.25 32. c te sluiten. 5.77 ie. woordvoerder van het Centraal Museum zei nog niet te we- wat de sluiting tot nadere aankondiging inhield. De open- ing hangt af van de beëindiging van de acties van de kuns- 3jars. Die willen een gesprek hebben met staatssecretaris De iaf over zijn bezuinigingsplannen voor de BKR. 1/8 55 7/8 91 5/8 28 7/8 43 1/8 30 7/8 37 5/8 40 Bij de P.C. Hooftprijs, uitgereikt aan de dichteres Vasalis, behoorde ook een ketting met een beeltenis van Hooft. Minister Brinkman overhandigde de dichteres een en ander op feestelijke wijze. LEIDEN Het kerstconcert door het Rijnlands Christelijk Mannenkoor begint ook dit jaar als vanouds. De lichten gaan uit, de deuren zwaaien open en in drie dubbele rijen betreden de leden van het koor de Stadsgehoorzaal, zin gend "Wij hebben de kaarsen ontstoken en met een bran dende kaars in de hand de daad bij het woord voegend. Een dergelijke introductie, luisterend naar de liturgische benaming 'Intrada', tekent de stijl van het koor. Sinds zijn oprichting tien jaar geleden brengt het een kerstshow, waarin het primair gaat om de muzikale ontspanning. Een aanpak, die onmiskenbaar suc ces heeft. Sinds jaar en dag moet de avond herhaald wor den in verband met de over- LEIDEN Als één van de concerten die traditioneel het kerstfeest omlijsten, was de uitvoering van het "Weih- nachtsoratorium" door de Christelijke Oratoriumvereni ging "Con Amore" zeker ge slaagd te noemen. De plaatsen in de Hooglandse Kerk waren nagenoeg alle bezet. Bach componeerde zes canta tes die tezamen het "Weih- nachtsoratorium" vormen. Ze zijn oorspronkelijk bedoeld om op respectievelijk de kerstda gen (toen nog drie), Nieuw jaarsdag, de zondag na Nieuw jaar en Epifaniën uitgevoerd te worden. Gisteravond liet men de eerste vier cantates horen. Ook dit jaar bleek we derom het enorme vakman schap van dirigent Piet Kiel jr. Hij weet een amateurkoor tot prestaties van niveau te bren gen. Dat was goed te horen in de meeste koorgedeelten. Dui delijk bleek dat er aandacht besteed was aan dynamiek en dictie. Koren, aria's en recitatieven kregen een uitstekende bege leiding van het Dordts Kamer orkest. Toepassing van au thentieke articulatietechnie ken gaf blijk van vertrouwd heid met de materie. Vier vocale solisten werkten aan dit concert mee. De alt Heieen Resoort had een be langrijk aandeel. Ze was ge heel th.uis in de muziek en wist deze zonder opsmuk te van beiden slaagde er feitelijk vertolken. Juist doordat ze het in, om in de aria's, boven de eenvoudig wist te houden, orkestbegeleiding uit, goed klonk wat ze zong bijzonder hoorbaar te blijven. Met name treffend. Jos van der Lans wreekte dit zich in het Duet vervulde de rol van evangelist voor sopraan en bas in de der en nam ook de tenor-aria's de cantate: de klankkleur van voor zijn rekening. Ook zijn het geheel kwam nogal diffuus prestaties waren van hoog ni- over, wat bepaald niet de be- veau. Met name de evangelis- doeling geweest zal zijn tenpartij vertolkte hij buiten gewoon expressief. De beide Al met al hadden de muzikale andere solisten, de sopraan prestaties van deze avond wel Rita van Harmselen en de bas rnet een uitbundiger applaus Arthur Schildmeyer, waren gehonoreerd mogen worden, helaas wat minder goed. Geen MARCEL VAN BAARLE (ADVERTENTIE) PTT Post staat klaar voor uw kerst- en nieuwjaarspost. Daarvoor geven wij u graag de volgende tips. Post uw kaarten zo mogelijk nog deze week. Maak bij voorkeur gebruik van de speciale brievenbussen voor wenskaarten, die in veel postkantoren staan. Voor kaarten zonder envelop is 50 ct het tarief binnen Nederland en per luchtpost naar andere Westeuropese landen. Kaarten in een open envelop, beschreven met een korte wens, verstuurt u in het binnenland voor 60 ct en per luchtpost naar andere Westeuropese landen voor 70 ct. Denkt u dit jaar weer aan de kinderpost zegels? Ook voor uw wenskaarten geldt: gebruik de postcode weldigende belangstelling. Van zo'n Intrada wordt ge smuld. De voortschrijdende koorleden krijgen menig be wonderende blik toegeworpen en de gewijde stilte, waarin deze massaregie zich voltrekt, bewijst het ontzag, dat het koor ermee afdwingt. Ieder jaar kan echter ook wor den geconstateerd dat het koor niet zonder muzikale beteke nis is. Dirigent Sander van Marion heeft de 130 leden strak in de hand en kan het ondanks zijn topzware bezet ting een redelijk genuanceerd en bewegelijk geluid laten voortbrengen. Een tendens van de laatste jaren is dan ook om naast de muzikale uitsmij ters werken van een wat gro ter muzikaal kaliber - zij het in bewerking - op het pro gramma te zetten. Naast het koor werken enkele instrumentalisten mee, die be geleiden en intermezzi verzor gen. Afwisseling brengen ver der de declamaties van Kerst- teksten en de samenzangen, waaraan koor en orkest zich helemaal kunnen overgeven. Van het drietal solisten toont de bas Henk van den Brink zich het meest overtuigend door zijn nog steeds volle en vaste stem. Bovendien weet hij zich op een vlotte wijze te pre senteren, die bij een dergelijke gelegenheid uitstekend past. Reinata Heemskerk (alt) kent ergelijke technische beperkin gen, maar laat anderzijds weer een mooi volume horen. Loui se Rettich (sopraan) heeft wat dat laatste betreft soms teveel, maar maakt evenwel een goe de indruk door haar techniek en acceptabele expressie. Het concert wordt morgenavond herhaald (aanvang: acht uur). DIRK VOOREN Mogelijke oplossing voor De Rank NOORDWIJK Er is een kans, dat er een oplossing komt voor de problemen rond De Rank. Het lichtpuntje werd aangedragen tijdens de discus sie op de gisteravond gehou den ledenvergadering van het CDA-Noordwijk in „De Vin- kenhof". Wethouder Warmer dam hield daar een beschou wing over de financiën van de gemeente, terwijl het raadslid R. Dessing de welzijnszaken onder de loep nam. Bij de ge- dachtenwisseling kwam onder meer de toekomst van De Rank ter sprake. De kerk voogdij van de hervormde ge meente kan de lasten van dit gebouw niet langer dragen. Dit was meegedeeld op een dinsdag door de kerkvoogdij belegde gemeenteavond, waar een uiteenzetting was gegeven van de financiële positie van de kerkelijke gemeente. Men moet De Rank kwijt of het ge meentebestuur van Noordwijk moet bereid zijn een deel van de lasten over te nemen. Hier over wil de kerkvoogdij zeker heid, deelde een vragensteller op de CDA-vergadering mede. Pe Rank, dat als kerkelijk centrum fungeert en tevens ruimte biedt voor de activitei ten van een aantal verenigin gen, kost de kerkvoogdij jaar op jaar geld. Het afgelopen jaar verstrekte de burgerlijke gemeente een tegemoetkoming van 37.000,- in het tekort op de exploitatie. Voor dit jaar behoeft de kerkvoogdij niet op een voortzetting van de subsi die te rekenen, deelde wethou der Warmerdam mede. Ook is er geen sprake van dat de ge meente aankoop van De Rank zou overwegen. „We hebben er gewoon het geld niet voor", zei de wethouder. In de verga dering vond men dat het ge meentebestuur dit duidelijk tot de kerkvoogdij moest zeggen. Deze kan dan tot verkoop van het gebouw overgaan. Volgens de vragensteller zou de kerk voogdij nog steeds op ant woord wachten. Warmerdam zei een eventuele verkoop te zullen betreuren, omdat dan een aantal verenigingen op straat zouden komen te staan. In het vervolg van de discussie kwam de suggestie naar voren een wijziging te brengen in de bestemming van het pand, waardoor andere exploitatie mogelijkheden ontstaan. War merdam zegde toe een en an der vandaag nog in het college te zullen brengen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. LISSE De gemeenteraad van Lisse wil zien te voorko men dat de gemeente War mond met ingang van 1985 uit de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek stapt. Hierdoor komt het be staan van de stichting, die men in Lisse zeer belangrijk vindt, in gevaar. De raadsleden waren het er duidelijk over eens dat het werk van de stichting door moet kunnen gaan. Zij gingen dan ook akkoord met de voor gestelde subsidieverlening. De heer Kortekaas (CDA) ging uitgebreid op het maatschap pelijk werk in, daarbij de noodzaak duidelijk aangevend. De PPP heeft voortdurend ge hamerd op het feit dat op dit Jongbloed) STRAATSBURG De onder handelingen tussen de Europe se ministerraad en het Europe se parlement over de begro ting van 1984, zijn afgelopen nacht in Straatsburg op niets uitgelopen. De voorzitter van het parlement, Piet Dankert, constateerde na uren vergade ren dat verdere discussie geen zin had. Hij noemde de hou ding van de raad „onaan vaardbaar". Veel zal nu afhan gen van de begrotingscommis sie van het parlement. Die zal nu waarschijnlijk adviseren de begroting te verwerpen. Daar mee komt de Europese Ge meenschap in acute proble men. Volgens de regels zal de huidige begroting dan volgend jaar in twaalf parten gedeeld moeten worden. Met een nog steeds groeiende landbouwuit gaven zal de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, al in ja nuari in geldnood komen te verkeren. soort werk beslist niet bezui nigd mag worden, aldus de heer v.d. Voet, die de aankon diging van het uittreden van Warmond prematuur en over dreven hard noemde. Wethou der v.d. Berg stelde daar te genover dat men echter voor hetzelfde geld gelijk per 1984 op had kunnen zeggen, maar dat men nog een jaar aanblijft en wellicht kan in dat jaar een oplossing gevonden worden. Mevrouw Prins (D'66) betreur de het standpunt van War mond eveneens, hetgeen even eens werd onderschreven door de heer Ten Hagen (VVD) die er tevens de aandacht voor vroeg dat het goedkeuren van het voorstel geenszins in kan houden dat een wissel op de toekomst wordt getrokken, want er kan nog heel wat ge beuren en veranderen. Onder kend werd door wethouder v.d. Berg, dat de raad van Lis- se de Stichting als een onmis bare basisvoorziening niet die gehandhaafd moet blijven en waarvoor men zal trachten Warmond erbij betrokken te houden. TRAPPUZZEL In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1. uitblinker (tig.) 2. molentrechter 3. identiek 4. tussen goed en slecht 5. zangwijs 6. dier dat geschikt is om erop te rij den

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15