„De klepel slaa t door naar geweld )ntmoeting paus met ïgca zou moordcomplot unnen ophelderen sjPssa Politie treitert zieke Walesa „Hersen -jogging or' ^iJITENLAND Cekbe Commit DONDERDAG 15 DECEMBER 1983 PXèïÜA 13 itse justitie harde aanpak I drugshandel onze correspondent Roger Simons) DEN -r- De Britse regering is van een hoge officier van de politie naai: terdam te sturen, om daar met de au- r>iten over het drugsprobleem te pra1 Amsterdam wordt door de Britten beL iwd als het centrum van de Europese andel. De Britse minister van bin- idse zaken en justitie, Leon Brittan, arde gisteren dat zijn land „een •raden internationale anti-drugs-ac- ibeert te ontketenen. Zo krijgen •eld de Britse rechtbanken op- alle drugssmokkelaars en -hande- veel strenger te straffen. WARSCHAU Aan de voora vond van de betogingen in heel Polen waartoe Solidariteit heeft opgeroepen, probeert de Poolse politie te verhinderen dat Walesa morgen spreekt op de dag waar op herdacht wordt dat dertien jaar geleden Poolse arbeiders werden neergeschoten bij voed- selonlusten in Gdansk. De ondergrondse vakbond Solidariteit heeft opgeroepen deze verjaardag mas saal te gedenken. Walesa heeft zich niet officieel achter de oproep ge plaatst, maar wel heeft hij gezegd dat hij een krans zou leggen en een toe spraak zou houden bij het monument voor de gedode arbeiders. De overheid, die vastbesloten is te voorkomen dat Walesa's status als gewoon burger door zijn onderscheiding met de Nobelprijs verandert, liet vorige week weten, dat hij zijn toespraak niet zou kunnen houden, zoals zij het hem vorig jaar heeft verhinderd. Sindsdien moet hij constant op het politiebureau verschij nen. Walesa liet gisteren weten dat hij niet aan de oproep gevolg zou geven te verschijnen omdat hij ziek is. Fokker vliegtuigen aangetast door roest CURACAO De twee op de Neder landse Antillen ge stationeerde Fokker F-27 maritiem pa trouille-vliegtuigen hebben te lijden on der roestvorming. Grote delen van het vliegtuig blijken zwaar aangetast door het zoute zee- VS somber over El Salvador BOGOTA De speciale Amerikaanse gekant voor Midden-Amerika, Richard Stone, heeft zich zeer somber uitgelaten over de toekomst van El Salvador. Hij ziet een oplossing voor het conflict in dit land niet in het verschiet liggen. Aanleiding tot Stone's negatieve ver wachtingen is het besluit van de grond wetgevende vergadering van El Salva dor, die gisteren een voorstel aannam waardoor een rechtvaardige landher vorming nauwelijks meer mogelijk is. Voor de VS zijn de landhervormingen landbouwgrond geven aan nu nog landloze boeren een van de pijlers van het beleid, waarmee de linkse guerrilla de wind uit de zeilen moei worden genomen. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONNMensen die geïsoleerd leven en hun verstand niet hoeven te gebruiken, kun nen hun intelligentie verliezen. Een aan zijn bed gekluisterde zieke verliest in één week al acht I.Q.-punten en in drie weken zelfs 20 punten. Tot die conclusie is een Duits onder zoeksinstituut gekomen, na bestudering van 127 patiënten in een ziekenhuis in het Zwarte Woud. Dit gevaar bedreigt volgens de onder zoekers overigens niet alleen bedlegerigen, maar ook alleenstaanden, gepensioneerden, gehandicapten, wachtlopende soldaten en ge vangenen. Als een remedie tegen de achter uitgang van het geheugen wordt „hersen-jog- ging" aanbevolen: concentratie-oefeningen en lichamelijke beweging. Ook kruiswoordpuz- zles, gesprekken en brieven schrijven worden als een goede therapie gezien. Levenslang ondanks oude schedel CHESTER Een Engels man, die na de vondst van een schedel in de nabij heid van zijn huis bekende in 1961 zijn vrouw te he- ben vermoord, is gisteren tot levenslang veroor deeld. Nadat de man zijn bekentenis had afgelegd, bleek dat de schedel al meer dan 1.500 jaar oud was. Maar de rechter acht te de moord toch bewezen. I iegtuig stort neer op fabriek grote berg puin en brandende wrakstukken markeren in de Colombiaanse stad Medellin de Is, waar een vrachtvliegtuig gisteravond neerstortte op een aantal fabrieken. Daarbij zijn zeker tensen om het leven gekomen, onder wie de drie bemanningsleden. Het toestel, een Boeing van de Colombiaanse luchtvaartmaatschappij Tampa, verloor direct na de start van het vlieg- van Medellin een motor. Het toestel ontplofte in de lucht, waarna de brandende wrakstukken kwamen op het industriegebied rondom het vliegveld. hal i onze correspondent Cees Manders) dE Na een week a geruchten is het nu zo :o(t goed als zeker dat de een gesprek zal heb- met de man die hem 3 mei 1981 trachtte te noorden, de Turk Ali Deze ontmoeting zal tsvinden in de Ro- ise Rebibbia-gevange- waar Ali een levens- 1 e gevangenisstraf uit- iiVaa^' 1 bezoek van de paus aan Romeinse gevangenis nogal wat voorbereiding t^ndat nog niet alle details 1 honderd procent geregeld njwil het Vaticaan met de bekendmaking wach- In het Kerstprogramma ie paus, dat gisteren is be- gemaakt, wordt dan ook nog geen woord gerept rijn bezoek aan de Rebib- evangenis. Maar het staat isch vast dat de paus op rember naar de gevange- iiÉaat en niet op Tweede tdag, zoals eerst was ver- rsteld. Het bezoek van de bestaat eerst uit een mis ongeveer duizend gevan genen en vervolgens uit een gesprek onder vier ogen met Ali Agca, in een apart zaaltje. Over de mogelijke inhoud van dit gesprek wordt in de Ita liaanse pers druk gespecu leerd. Sommigen menen dat het onderhoud van de paus met zijn „moordenaar" zou kunnen bijdragen aan de op lossing van het raadsel van de verdwijning van het Vaticaan se meisje Emanuela. Personen die zich voor haar ontvoerders uitgaven hadden enkele maan den terug al een speciaal ge baar van de paus ten opzichte van Ali Agca geëist als „lo sprijs" voor Emanuela's leven. En een gesprek van de paus onder vier ogen met Ali Agca zou zo'n speciaal gebaar kun nen zijn. Andere speculaties willen dat de paus Agca zal vragen hoe het nu precies zit met de zoge naamde „Bulgaarse Connec tie", die wijst op dat Oosteuro- pese land als brein achter Ag fa's aanslag. Maar vanuit het Vaticaan wprdt er op gewezen dat de ontmoeting met Agca aan de paus in dit Heilige Jaar van de verlossing en de ver zoening slechts de kans geeft Agca opnieuw en dit keer per soonlijk vergiffenis te schen ken voor zijn daad. De paus deed dit al kort na de aanslag, in juni 1981, tijdens een toe spraak op het St. Pietersplein. In elk geval heeft Agca inge stemd met het onderhoud met de paus, anders zou daarvan geen sprake zijn geweest. Agca heeft in de tweeëneenhalf jaar dat hij nu gevangen zit her haaldelijk geschreven naar de paus, eerst in wraakzuchtige zin, maar de laatste tijd op verzoenende toon. En nu schijnt Agca zijn daad zelfs volledig te betreuren, zodat de tijd rijp is voor een gesprek met zijn vroegere slachtoffer, de paus. Het gerechtelijk vooronder zoek naar de „Bulgaarse Con nectie" is dezer dagen juist af gesloten. Het woord is nu aan de openbare aanklager. Hij moet beslissen of het vooron derzoek genoeg heeft opgele verd om T3e arrestanten in deze zaak (de Bulgaar Anto- nov en twee landgenoten van Agca) voor de strafrechter te brengen. Ali's beschuldigingen aan het adres van de Bulgaren hebben het afgelopen jaar veel grond verloren nadat de Turk was betrapt op tegenspraak en verzinsels, maar toch blijkt de „Bulgaarse Connectie" niet he lemaal op Ali's fantasiën te be rusten.. SKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN rlal hirdc Mbtr wordtnj) 'Har lift onthoop t CHINA SEN GELOOFT NIET MEER IN VREEDZAAM VERTREKBOUTERSE AMSTERDAM „Laatst hoorde ik een aardige mop. Desi Bouterse gaat regelmatig naar een Suri naamse waarzegster. Hij wil weten wanneer hij doodgaat. Op een natio nale feestdag, krijgt hij als antwoord. Maar daar is Bouterse niet tevreden mee. Hij wil precies we ten wat voor feestdag, waarop de waarzegster hem toevertrouwt: Wat maakt u zich toch druk. De dag dat u doodgaat wordt automatisch een nationale feestdag voor Suriname". Dr. Henk Chin A Sen, de voorzitter van de Surinaamse Bevrijdingsraad, leunt aan het eind van het gesprek, nadat hij zijn mop heeft verteld, breed glimlachend achtero ver. Hij heeft vandaag twee in totaal bijna vier uur durende interviews achter de rug en vindt het voorlopig welletjes. Er gaat bijna geen week voor bij zonder dat binnen- en bui tenlandse journalisten de weg naar zijn woning, in een uit hoek van de Amsterdamse Bijlmermeer, weten te vin den. Deze verslaggever moest lange tijd op een stoeltje in de hal wachten, totdat een colle ga zijn gesprek heeft afge rond. „Hè, net als vroeger. Bij de dokter in de wachtkamer", lacht mevrouw Chin A Sen in het voorbijgaan. Na bijna twee uur gaat de deur van de „spreekkamer" eindelijk open. Even later beantwoordt Chin A Sen geroutineerd, maar verre van plichtmatig, de vragen over zijn Bevrij dingsraad en de toekomst van Suriname. Het doosje Wyber- tjes dat op tafel ligt heeft hij, althans vandaag, niet nodig. „De Raad heeft zich tot nu toe beziggehouden met niet-ge- welddadige strijdmethoden te gen het bewind-Bouterse. We hebben een diplomatiek of fensief ingezet. Regeringen, vakbonden en internationale organisaties zijn geïnformeerd over de toestand in Suriname. Dat heeft onder meer geleid tot een aantal objectieve rap- fiorten over de situatie in ons and. Daarnaast hebben we gewerkt aan de opbouw van het verzet in Suriname". Maar met rapporten alleen kun je het bewind-Bouterse niet verdrijven. Loopt u, als er niet snel iets gebeurt, niet het gevaar dat de Surinaamse bevolking in de huidige situa tie gaat berusten „Dat gevaar is inderaad groot. Als de mensen geen perspec tief meer zien, zullen zij de huidige machthebbers nood gedwongen accepteren. Ze kunnen niet anders, omdat ze moeten overleven. Bovendien is de indoctrinatie groot. Het regime controleert de scholen en de media. Timmer de men sen elke dag je boodschap in, en ze gaan het vanzelf gelo ven. Er moet dus snel iets ge beuren". In zo'n situatie lijkt een ge welddadige machtovername het enige alternatief? „De overgrote meerderheid van de Surinamers, zowel in Suriname als in Nederland, gelooft niet meer in een vreedzame omwenteling. De klepel slaat onmiskenbaar door in de richting van het geweld. Voor 12 januari, wan neer de Raad een jaar bestaat, zullen wij ons buigen over de vraag of wij onze strijdmetho den moeten veranderen". gebruik van geweld om Bou terse te verdrijven? „Ik heb mij afgevraagd of mijn principes in de knel ko men, als we de geweld-optie prediken. Voor mijzelf ben ik van mening, dat dit niet het geval is. Er is immers een in ternationaal erkend recht, dat een volk dat geen alternatie ven meer heeft tegen een ty- ran in opstand mag komen. Dat geldt dus ook voor Suri name. Er is echter wel een aantal voorwaarden dat je in de gaten moet houden. Zo mag je je niet begeven in avonturisme. Een Varkens baai-situatie zou de positie van Bouterse alleen maar ver sterken. Je moet er ook voor zorgen dat je het machtsva cuüm na het vertrek van Bouterse met bekwame men sen opvult. Want als een man als Bhagwandas zijn plaats in neemt, dan vervang je Dracu- la door Frankenstein". Heeft u al een lijst van Suri namers, die bereid zijn hun land gewapenderhand te be vrijden? „We weten dat er nogal wat groepen zijn, die zich uitslui tend bezighouden met die ge weld-optie. Begrijp mij goed, dat gaat geheel buiten de Raad om. We hebben geen ge heime militaire afdeling en geen lijst van Surinamers die willen vechten. Maar als we zouden willen, kunnen we zo een groep van tussen de vier honderd en vijfhonderd men sen op- de been brengen, die allen militaire ervaring heb ben. Vergeet niet dat vrijwel alle officieren van het Suri naamse leger naar Nederland zijn gevlucht. We zouden dan wel grote problemen krijgen met de Nederlandse regering. Militaire organisatie is ons ten strengste verboden". Volgende maand bestaal de #0£. staat u zen tegenover het gebracht aan het Amerikaan se ministerie van buitenland se zaken. Is de mogelijkheid van een militair ingrijpen daar ter sprake geweest? „In dergelijke gesprekken ga je natuurlijk alle alternatie ven langs. Daarbij is een ge wapende machtsovername in derdaad aan de orde geweest. Het waren informele gesprek ken en niemand heeft toezeg gingen gedaan. Maar het is duidelijk dat de VS zich zor gen maken over Suriname". „De komst van de Amerika nen naar Grenada is een be vrijding gebleken. En ik ver zeker u dat dat gevoel in Su riname nog sterker zal zijn. Als morgen een Amerikaans peleton Suriname bevrijdt, dan zullend e Surinamers hun onderbroeken verscheuren om vlaggetjes te maken, waarmee zij het invasieleger kunnen verwelkomen". Hoe komt de Bevrijdingsraad overigens aan zijn geld? „Steeds meer Surinamers storten geld op onze rekening, om zo een bijdrage te leveren aan de bevrijding van ons land. Daarnaast krijgen wij steun van een aantal binnen- en buitenlandse organisaties. Zo steunt de grote Ameri kaanse vakbond AFL-CIO de vakbonds-afdeling van de Be vrijdingsraad. Dat gebeurt vooral in de vorm van vlieg tickets, hotelaccommodatie en het gebruik van een kantoor. Als ik in Washington ben, heb ik in het gebouw van de AFL-CIO de vrije beschik king over een kantoor, een secretaresse en een telefoon. Een dergelijke steun hebben we van de Nederlandse vak bonden nooit gehad. Dat stelt mij wel teleur". „Wat de le den van de Raad persoonlijk betreft: een aantal heeft de vluchtelingenstatus en krijgt op grond daarvan een toelage. Anderen, onder wier ikzelfv leven van het geld dat zij in de afgelopen jaren hebben ge spaard". Zo'n situatie kan toch niet eeuwig voortduren. Dan loopt u immers het gevaar een Su rinaamse Manusama of Jouwe' te worden; mensen die nu al jarenlang onhaalbare idealen nastreven? „Financieel gesproken komen we op een gegeven moment aan het eind van ons Latijn. In het uiterste geval zal ik weer aan de slag moeten als internist. Gelukkig zijn daar wel mogelijkheden voor. Maar dat is nog niet aan de orde. Wat de Bevrijdingsraad betreft: als ik ooit tot de con clusie kom dat er geen zicht is op de bevrijding van Surina me, dan haak ik af. Ik ga niet op windmolens jagen. Als de Bevrijdingsraad geen steun meer krijgt van de Surina mers, zal ik mijn strijd voor een vrij Suriname op een an der niveau voortzetten". Na afloop van het gesprek loopt Chin A Sen mee naar de voordeur. Onder de kapstok staat een grote koffer. „Chin A Sen, Nickeriestraat 2, Para maribo" staat op het label: symbool van de hoop op een snelle terugkeer naar zijn va derland? „Nou nee", lacht Chin A Sen. .„Die koffer moet gerepareerd worden. Maar ik kan u verze keren dat als ons land bevrijd is, wij gepakt en gezakt op Schiphol zullen staan om met de eerste vliegtuigen naar Su riname terug te keren". JOS TIMMERS Reagan sluit terugtrekking troepen uit Libanon niet uit WASHINGTON, BEIROET De Amerikaanse president Ro nald Reagan heeft gisteren voor het eerst in het openbaar gezegd dat terugtrekking van de multinationale vredesmacht in Beiroet, waarin 1800 Ameri kaanse mariniers een grote rol spelen, zal moeten plaats vin den „als er geen oplossing komt" voor de problemen in Libanon. Als de zaak volledig in elkaar stort en die is er met geen mo gelijkheid te herstellen, dan is er geen reden meer voor de aanwezigheid van de multina tionale vredesmacht, aldus Reagan. Een andere reden de troepenmacht terug te trekken is volgens Reagan dat het Amerikaanse doel stilaan wordt bereikt, namelijk de vorming van een stabiele Li banese regering. De huidige regering Gemayel heeft echter in feite slechts een zeer be perkte zeggensmacht over het Libanese grondgebied. Voor het eerst is gisteren het Amerikaanse slagschip New Jersey voor de kust van Bei roet ingeschakeld om Syrische posities in de bergen ten oos ten van de Libanese hoofdstad te bestoken. De reusachtige 40- centimeter-kanonnen van de 45.000 ton wegende oorlogsbo dem, het enige nog in gebruik zijnde slagschip ter wereld, kwam in actie nadat vandaar Amerikaanse verkennings vliegtuigen waren beschoten. Elke granaat van de New Jer sey weegt meer dan duizend kilo. Israëlische kannonneerboten hebben gisteren voor de twee de achtereenvolgende maal posities van aanhangers van Arafat beschoten in de Noord- Ëbanese havenstad Tripoli. Helpende hand Ruim zeventien maanden oud heeft de Britse prins William zich eerder deze week uitvoerig laten fotograferen in de tuin van Kensington Palace, het Londense onderko men van prins Charles en prinses Diana. Prins William stapte zelfverzekerd op de camera's af en liet zich zonder protest van alle kanten fotograferen. Maar toen hij even later van een zitbankje naar beneden wilde klauteren, had hij toch de helpende hand van „mumy" en „dady" nodig. Cocaïne in lijkje baby HAMBURG Professionele drugssmokkelaars treden steeds gewetenlozer op, getui ge de vondst die de bemanning van een vliegtuig van Luft hansa dezer dagen deed tijdens een vlucht van Bogota (Colom bia) naar Hamburg. Nadat de purser een kan hete koffie had gemorst op een afgesloten reis mand, met daarin een baby, vreesde men het ergste. Te meer daar de baby niet begon te schreeuwen. Verontrust opende de bemanning de mand, die toebehoorde aan een Columbiaans echtpaar Daarin vond men een baby die al langere tijd dood was en waarvan het lijkje bleek te zijn volgestouwd met cocaïne. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII GEEN STEUN VOOR BRITSE DRUKKERS LONDEN De overkoepe lende Britse vakbondsorgani satie TUC (Trade Union Con gres) heeft besloten zijn grafi sche bond NGA niet te steu nen in het al maanden slepen de conflict met een kleine drukkerij in Midden-Enge- land. Het besluit van de lei ding van de TUC na een debat van zes uur betekent dat het vakverbond ervoor te rugdeinst een directe confron tatie aan te gaan met de rege ring van premier Thatcher over de nieuwe vakbondswet- ten, die de macht van de vak bonden moeten beperken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiimiiiiiiiii»

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13