Overhandiging losgeld op viaduct kwam voor politie als volslagen verrassing Nans van Leeuwen van Piggelme maakte Kinderkerstkaarten 1983 Arts geen „algemenè probleemoplosser" BINNENLAND CcidóG Qounamt DONDERDAG 15 DECEMBER 1983 PAG1 JT 25 Miljoen voor in stand houden bossen DEN HAAG Eigenaren en beheerders van bos sen en natuurterreinen kunnen vanaf 1 januari van de overheid geld krijgen voor het instandhou den van hun bezit en de opzet van recreatieve voorzieningen. Hiertoe heeft minister Braks (Landbouw en Visserij) besloten. Hij heeft een vas te bijdrage van 15 miljoen per jaar uitgetrokken en dat 5 jaar lang. Voor „losse" werkzaamheden is 5 miljoen beschikbaar. Verder kunnen de eigena ren nog geld krijgen voor het opnieuw inplanten van bomen en struiken die zijn afgestorven of op andere wijze verloren zijn gegaan. Voor die herin- plant is/4 miljoen vrijgemaakt. De rijksoverheid zal voorrang geven aan de vaste bijdragen omdat daarmee de bossen (150.000 hectare) voor langere tijd in stand gehouden worden. Gestroopte zeehonden gevonden KOLLUM In het Friese Kollum zijn de kadavers van twee zeehonden en twee visot- ters gevonden, die waren ge vild. Het is nog niet bekend of de beesten levend zijn gevild. Ook staat niet vast waar ze vandaan komen. De kadavers zijn aangetroffen door een me dewerker van het destructie bedrijf NTF in Bergum, die een kadaverbak kwam legen. De vellen worden vermoede lijk op de zwarte markt ver kocht. Het is niet uitgesloten dat het hier om georganiseerde stroperijen gaat. Geen maatregelen tegen rechter AMSTERDAM Er bestaat geen reden om maatregelen te nemen tegen de vice- president mr. A.J. Cnoop Koopmans van de Amsterdamse rechtbank. De procu reur-generaal bij de Hoge Raad, mr. W.J. Berger, meent dat de Amsterdamse rech ter zijn mening over de ambtenarenacties en de korte gedingen wel voor de VARA- televisie mocht uiten. Cnoop Koopmans had voor de televisie verklaard, dat het kabinet-Lubbers misbruik maakte van de rechterlijke macht. Vooral premier Lub bers meende, dat de Amsterdamse vice- president buiten zijn boekje was gegaan. Hij kreeg met name kritiek op zijn uitla ting dat de vakbonden gerechtelijke von nissen wel eens niet zouden kunnen uit voeren. AMSTERDAM UTRECHT De plaats waar het losgeld voor de vrijlating van Freddie Heineken en Ab Doderer aan de ontvoerders is overhandigd en de manier waarop dat gebeurde, is voor de Amsterdamse po litie een volslagen verras sing geweest. Niemand had er rekening mee ge houden, dat de bestelwa gen met aan het stuur een politieman en in de laad ruimte de postzakken met de miljoenen moest stop pen op het viaduct in rijksweg-27 (Utrecht-Hil- versum) en dat daar het losgeld door een rooster omlaag moest worden ge gooid. Onder het viaduct eindigt op dit moment de in aanleg zijnde rijksweg-28 Utrecht Amers foort. De ontvoerders hebben deze nog niet opengestelde, maar wel al berijdbare weg ge bruikt om met de buit naar het bosje bij Zeist te rijden, waar het losgeld werd begraven. Een mogelijkheid, waarmee de politie geen rekening had ge houden. „We wisten wel onge veer waar het geld zou worden overhandigd en in die omge ving hadden we onze posten uitstaan om te zien waar de ontvoerders met het losgeld heen zouden gaan. Maar dat het op dat viaduct gebeurde. overrompelde ons. Dat vormde opeens een erg moeilijk punt in onze opzet", zei gisteren desgevraagd de. Amsterdamse politie-woordvoerder Klaas Wiltink. Onder het viaduct stonden de ontvoerders klaar om de post zakken in een auto met draai ende motor te smijten. Ze gin gen er vandoor nadat de poli tieman met de bestelwagen ge hoor had gegeven aan de op dracht om snel weg te rijden in de richting Hilversum. „Muis" De overhandiging van het los geld vond plaats rond een uur of zes in de morgen, toen juist het ochtendverkeer wat op gang begon te komen. De poli tieman, die van de recherche de codenaam „Muis" had mee gekregen, was een uur eerder uit Amsterdam-Oost vertrok ken met een Renault-bestel- wagen. Aanvankelijk zou een V W-bus worden gebruikt, maar de ontvoerders gaven echter later opdracht dat het een Renault moest zijn, omdat ze bang waren dat de politie een onopvallende dienstwagen met communicatie-apparatuur aan boord zou gebruiken. Geheel volgens vooraf ver strekte instructies reed de „Muis" naar een afgesproken plek de politie weigert te zeggen waar precies om daar over te stappen in een ge reedstaande Ford-bestelwagen en met het losgeld in deze auto verder de route te volgen. De ontvoerders hadden in de Wethouder Warmerdam wil eerlijke lastenverdeling NOORDWIJK Bij de dis- cussie over de gemeentelijke politiek in de ledenvergade ring van het CDA Noord wijk drongen verschillende verga deringbezoekers er bij wethou der Warmerdam (van finan ciën) op aan een gunstiger re geling te treffen voor bejaar den en alleenstaanden bij het opleggen van een aanslag in de heffing op de afvoer van afvalstoffen. Men achtte het niet billijk dat deze mensen, die soms eens in de drie we ken een zak vuil aanbieden, hetzelfde betalen als de leve ranciers van meerdere zakken per ophaalronde. Ook wat dit betreft dient het CDA voor de minder bedeelden op te ko men. stelde men. De wethouder meende, dat er bij een dergelijk systeem zich teveel onbillijkheden zouden voordoen. Behalve de bejaar den en alleenstaanden, zijn er nog meer mensen, die redelij kerwijs op vermindering van de heffing aanspraak kunnen maken. Ook die moeten wor den geholpen. Daarom voelde wethouder Warmerdam meer voor een systeem, waarbij de heffing geheel of gedeeltelijk kan worden kwijtgescholden. Een dergelijke maatregel zou bijvoorbeeld ook voor de on roerend goedbelasting inge voerd kunnen worden. Bij de behandeling van de begroting 1984 had de fractie van het CDA reeds suggesties in deze richting gedaan, verklaarde Warmerdam. Ford een portofoon achterge laten en met dit apparaat kreeg de politieman bij het verkeersplein Oudenrijn opeens opdracht om in de richting Rotterdam te rijden, bij De Meern de rijksweg te verlaten, over een viaduct naar de andere rijbaan te gaan en terug te keren naar Ouden rijn. Daar volgde de opdracht om de A-27 naar Hilversum te volgen. Op het bewuste via duct werd hem gelast te stop pen en de postzakken door een rooster omlaag te gooien. Te druk In de oorspronkelijke instruc tie stond, dat het losgeld op het parkeerterrein van motel Maarsbergen aan de weg Utrecht Arnhem moest worden overhandigd. De ont voerders veranderden dit, om dat het ondanks het vroege uur daar te druk was en omdat de pers lucht had gekregen van de betaling van het los geld op het parkeerterrein. Het gebruik van de portofoon wijst erop, dat de mannen die het geld in ontvangst namen, op enige afstand voor de be stelwagen uit hebben gereden en dat vanuit die auto de in structies aan de „Muis" zijn doorgegeven. De afstand kan nooit groot zijn geweest, omdat portofoons over het algemeen een klein bereik hebben. Terwijl de auto met het losgeld naar De Meern reed om daar te keren, zijn de ontvoerders door de Utrechtse wijk Rijns- weerd naar de A-28 gereden. Omdat de aandacht van de po litie was gericht op de bestel wagen konden zij dat gemak kelijk doen zonder bang te zijn in een val te lopen. Gebonden Politiewoordvoerder Wiltink aevestigt, dat men vooral de ,Muis" in de gaten hield. „Het belangrijkste voor ons op die bchtend was de man in de be stelwagen zo goed mogelijk te oeschermen, zonder dat de ontvoerders dat zouden mer ken. We konden verder niet veel doen. De ontvoerders hadden de touwtjes in handen. Wij waren aan handen en voe ten gebonden. Extra risico konden we niet nemen, omdat we nog niet precies wisten waar Heineken en Doderer waren en omdat we ook graag de politieman heelhuids wil den terughebben". Wiltink noemt de gevolgde route nogal eigenaardig. „Heel vreemd, ja. Het was volstrekt onvoorstelbaar waarheen de bestelwagen zou gaan. Dat is natuurlijk bewust gedaan om ons op een dwaalspoor te bren gen". „Blieper"* Overigens blijkt dat in de post zakken niet een zogenaamde ..blieper" was verstopt; een klein zendertje dat aangeeft waar zich het geld bevindt. Dat is, volgens Wiltink, wel serieus overwogen, maar op het beleidscentrum van politie en justitie is naderhand toch besloten er van af te zien. „Het was te gevaarlijk. Ieder een weet dat er in de handel apparaatjes te koop zijn, waar mee je snel kunt ontdekken of ergens een zendertje is ver stopt. Het risico dat de ont voerders zoiets zouden hebben was te groot. Vergeet niet dat ze het allemaal erg professio neel hebben aangepakt". De 34-jarige Robbie G., wiens arrest met dertig dagen is ver lengd, wordt door de Amster damse politie nog steeds gezien als de intellectuele dader; het brein achter de ontvoering. De raadsman van G., mr. Weer- meijer, heeft inmiddels van de rechtercommissaris te horen gekregen dat hij geen inzage krijgt in de anonieme brief, waarin G. als hoofdverdachte wordt getipt. Dit bewijsstuk nummer 547, de zogenoemde „gouden tip", wordt door justitie niet aan de verdeding getoond. Mr. Weer- meijer wil nu via een kort ge ding proberen om alsnog een copie van de brief in handen te krijgen. KLAAS SNIJDER/GERARD CRONE KAMPEERBOEREN WILLEN UITBREIDING ZIERIKZEE De Zeeuwse kampeerboeren gaan zich inzetten voor uitbreiding van het aantal te plaatsen tenten en caravans. Zij hebben zich daarvoor gisteravond in Zierikzee verenigd in een federatie, de Vekabo. Het gaat de boeren op dit moment niet zo erg goed. Met name de kleine bedrijven zien echter mogelijk heden om door uitbreiding van kampeerfaciliteiten hun slechte inkomenspositie te verbeteren. Zeeland telt ruim driehonderd kampeerboeren. WELZUNSRAAD: WERKTERREIN MEDICUS BEPERKEN DEN HAAG De positie van de arts als „algemene probleemoplosser" moet verdwijnen. Deze spil uit de medische gezondheids zorg moet zich beperken tot die terreinen, waarop hij deskundig is. De medi cus dient zich niet bezig te houden met allerlei pro blemen waarvoor hij niet is opgeleid, zoals de beslis sing over al dan niet abor tus, euthanasie of arbeids ongeschiktheid of sociale problemen. Dit is de op vatting die de Harmonisa- tieraad voor het Welzijn- beleid (HRWB) uitdraagt in zijn advies aan de rege ring over de „Grenzen van de gezondheidszorg". De raad constateert een toene mende kritiek op het medisch handelen voorzover zich dat 'uitstrekt tot terreinen waar het de medici aan deskundig heid ontbreekt. Van de andere kant zijn wel steeds meer dok ters bereid samen te werken met werkers uit de sociale zorg. De raad adviseert dat de medicalisering van de samen leving moet worden tegenge gaan, door het werkgebied van de arts te beperken. Na ver loop van tijd zal dit tot gevolg hebben dat steeds minder con flicten of problemen van soci ale aard worden doorgescho RUITENHEER ven naar de medicus. In het advies, gericht op de mogelijkheden om de expansie in de gezondheidszorg tot stil stand te brengen, pleit de HRWB voor budgetfinancie ring van bijvoorbeeld zieken huizen. Aan het financieel be lang dat de medische beroepen hebben bij de omvang van dr zorg, moet een eind komen. Op die wijze kan volgens de raad het aantal medische ver richtingen sterk worden terug gedrongen. In het advies stelt de raad dat de afhankelijkheid van de burger ten opzichte van de medische zorg kan worden te ruggedrongen door betere voorlichting en opvoeding. Ook het mondiger maken van de patiënt, ondermeer door een wettelijke regeling van de patiëntenrechten, moet wor den gestimuleerd. Voorts is de Raad van mening dat het me disch tuchtrecht moet worden vervangen door de recht spraak bij de burgerrechter. De financiering van thuiszorg moet mogelijk worden ge maakt, aldus net advies. ,Ik leid een zeer besteed leven' its h ROTTERDAM „In het land der blonde duinen en niet heel ver van de zee, Woonde eens een dwergen- paartje En dat heette Pig- gelmee. 't Waren heel, heel kleine mensjes En ze woonden vrees'lijk lot, Want ze hadden heel geen huisje in een oude keulse pot Vele tienduizenden Neder landers zijn met deze versre gels (en die daarop volgden) groot geworden. Ze vormden het begin van het „Sprookje Piggelmee" en stonden in een gelijknamig boekje dat tegen inlevering van een be paald aantal waardepunten van theepakjes, verkrijgbaar was bij Van Nelle (in koffie en thee). Niet alleen de vers jes hadden (en hebben) een voor kinderen aantrekkelijke vorm, maar ook de tekenin gen waren van een voor die tijd weldadig aandoende na tuurlijkheid en frisheid. Ze waren gemaakt door Nans van Leeuwen, een geboren Amsterdamse die naar Rot terdam was verhuisd om daar tekenlerares te worden. Dat is (lijkt) allemaal lang ge leden, maar wie nu de kerst kaarten van dit jaar bekijkt, vervaardigd in opdracht van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels, ziet daar helemaal onderaan drie klei ne lettertjes staan: N.V.L. Het zijn de initialen van diezelfde Nans van Leeuwen van de Piggelmee-boekjes. De ont werpen voor die kaarten zijn niet opgedoken uit een of an der archief, dan wel ontwor steld aan de nalatenschap van de tekenares; ze ziin kort geleden door haar zelf ver vaardigd. Want Nans van Leeuwen, geboren in 1900 aan de toen nog niet gedemp te Overtoom in Amsterdam, is „still going strong". Ze woont al jaééren in Rotter dam, waarvan al 52 jaar in hetzelfde huis aan de Groene Zoom in Zuid. De tekenares en kinderboe kenschrijfster „met schrijven heb ik me óók bezig gehou den", is niet het brekelijke dametje dat men haar 83 jaren in aanmerking geno men zou verwachten: Een zwart vest over een fel rode jumper boven een schots geruite rok, en een „bril '83" waarachter twee wijze ogen met een gezonde dosis scepsis de wereld inkijken. Met een stemgeluid dat een vijftigjari ge niet zou misstaan, vertelt ze dat de naam Nans is afge leid van Ferdinand, naam van haar moeder (Nanda) grootvader en overgrootva der „al heel oud dus". Liggend op de grond Het tekenen zit haar in het bloed. Letterlijk. Aan de wand van de voorkamer hangt een schilderij van de hand van haar overgrootva der, een portret van de elfja rige Nans van Leeuwen, ge tekend door haar vader, „en mijn moeder tekende ook". Ze zegt dat ze al tekende vanaf haar derde jaar „lig- gend op de grond". In 1922 studeeerde ze af aan de Rijksacademie voor Beelden de Kunsten in de hoofdstad, behaalde haar akte middel baar tekenen en verhuisde naar Rotterdam om daar les te gaan geven aan wat toen de Industrieschool voor meis jes heette. „Het was in het begin voor een ras-Amster damse wèl even wennen, want zeker in die jaren be stond er een groot mentali- teitsverschil tussen Amster dammers en Rotterdam mers". En dan brand ik los Nans van Leeuwen heeft les gegeven tot haar zestigste, toen ze door eeninmiddels verholpen oogkwaal de school er aan moest geven. En toen begon het pas goed. kwa „Ja, want toen ik nog les gaf, had ik het eigenlijk te druk om me helemaal met tekenen bezig te houden. Je moet ten slotte ook je lessen voorberei den, en dat kost tijd. Ik heb altijd gezegd: 'Tot m'n vijfen zestigste lig ik aan de ketting, en dan brand ik los'. Dat het toen vijf jaar eerder is gewor den, was alleen maar pret tig"- Kwiek duikt de schrijfster- tekenares in een antieke buikkast en waar in een la haar niet geringe oeuvre ligt geborgen. Op de tafel ver schijnen titels als De prinses op de erwt, De Poezenschool, Koning Lijsterbaard, Muize- lientjes Wasdag en zelfs een vertaling in het Hebreeuws van De Kikkerschool, een werkje dat in deze taal, zoals gebruikelijk, van achter naar voren gelezen moet worden. „En als ze het nu helemaal goed hadden willen doen, zouden ze de tekeningen ook nog moeten hebben spiege len". Perfectie Uit die opmerking blijkt een hang naar perfectie die, vol gens Nans van Leeuwen voor het maken van illustraties „onontbeerlijk" is. „Je moet je altijd blijven realiseren dat je voor kinderen tekent. Kin deren hebben een scherpe opmerkingsgave. Als je een meisje tekent met kort haar, en uit de tekst blijkt dat dat meisje vlechten heeft, zién kinderen dat. En ook dieren moet je zó afbeelden dat ze tenminste lijken". Aan de an dere kant, vertelt ze, nemen kinderen de onwaarschijn lijkste zaken voor waar aan. In 1952, toen er over een maanlanding nog niet ge sproken en er hoogstens voorzichtig over werd ge dacht, kwam het boekje uit over de maanreis van Piggel mee. „Een kabouter die naar de maan gaat, daar zitten kinderen niet mee, dat stoort ze niet het minst". haar opgegeven „want", zegt ze, „ik pik hier en daar wel eens op". Zoals bijvoorbeeld boek Mink en Minoe „ve en getekend door Nans Leeuwen" staat er op de slag. Het idee daarvoor .Lent boek ze op tijdens een vakant Het waanzinnige succes dat Bretagne, waar in een ha het eerste Piggelmeeboek ten stadje een vrouwtje ront deel viel, komt volgens Nans dat iedere avond haar t^j van Leeuwen voor een be- katten uitliet en daar dar, langrijk deel voort uit het feit dat het boek in de crisis jaren verscheen. „Ten eerste was het voor de fabrikant een geweldige stunt, en ten tweede: wat was het voor een kind niet heerlijk om in die tijd een écht boek te hebben. Frankrijk heeft de grote waar je niet eens voor hoefde de van de Amsterdamse te betalen, er alleen maar terdamse. Ze gaat er punten voor hoefde te spa ren". Zo'n kind moet ook de man zijn geweest die, toen men bij het Comité voor Kinderpost zegels naar een ontwerp voor de kerstkaarten zocht, zich gen praatte, „in die tekej gen heb ik ook de ervarii met onze eigen kat, een mees verwerkt. En gezie oplaag die het bereikt h nog aardig ook". nu nog op vakantieMg heeft in haar boekenkast forse reeks Franse litera staan, variërend van CoP ëc tot Maigret. En op haar C€ reau ligt in een zeer deg r fraai handschrift .3 r de tekeningen bij het verhaal Franse brief „ik schrijf noc van Piggelmee herinnerde, der woordenboek, hoor" plus het feit dat ze destijds een relatie in Parijs. Waa zo'n enorme indruk op hem Frankrijk haar grote maakten. Met in het achter- heeft „Het is mooi lar hoofd de gedachte dat wat mooie gebouwen en pre een kind toen mooi vond, een mensen". Ze voegt er om e kind van vandaag nóg mooi dellijk_aan toe dat ze in la. i tsv land.bse vindt, belde hij naar Van Nelle om te vragen of ze soms nog van die tekeningen in het archief hadden. Tot zijn grote verbazing liet het koffie- en theebedrijf hem weten dat de tekenares zich nog steeds in het land der le- venden bevond. „Toen heb ben ze me gebeld of ze eens langs mochten komen. Ik zei: 'Vooruit dan maar' en zo is het gegaan". Verteld en getekend Nans van Leeuwen laat zich bii schrijven en tekenen niet alleen inspireren door de bezi jeugd Franse buren heefi; had, en dat die liefde dus mogelijk met de papl is ingegeven. Is er, ondanks dat „zeer cknda besteed leven" nog wel I voor iets anders „TeleVwil kijken doen we weinig ele het moest een speciaal In gramma zijn. Zoiets als le p natuurlijk'. Daar zijn nie leen prachtige opnamen i maar je leert er ook van". En zo levert Nans van Ltis wen het sprankelende be een „dat een mens nooit te ói ;aat om te leren". LEO VAN DER Morste bes 'ong Binnenpraten Minister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft gistermiddag in IJmuiden het nieuwe have- noperatiecentrum officieel In gebruik gesteld. De bewindsvrouwe deed dit door de Smit-Lloyd 121 „binnen te praten". Met het nieuwe systeem heeft men beter inzicht in de binnenkomende en uitgaande schepen en kan ook rekening worden gehouden met de lading. si Besluit over Neuengamme uitgesteld HAMBURG De senal Hamburg zal dit jaar ge 1 sluit meer nemen over komst van het voorl concentratiekamp Neue me. Intern beraad over meer financiële consequf^^ verbonden aan een eve(| besluit om Neuengamri der monumentenzorg te sen, hebben tot dit uitst< leid. Volgens een woon ster van Hamburg zal naat nu vermoedelijk januari een definitief vellen. Begin oktober 1 aan Hamburgs burgenj Klaus von Dohnanyi d den handtekeningen aa? I den waaronder Nederla 1 ondersteuning van het zoek om het KZ-Lager I gamme, inclusief de be^ „Klinkerwerke" onder mentenzorg te plaatsen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12