ugd en ouderen verkeer worden ter beschermd ABN Bank ierbeterd rendement mrwaarde voor korter :erken in de bouw Stroom goedkoper |kbinet moet sociale ^rtners ruimte voor miatieven geven Werklozen in oude wijken hebben nog nauwelijks kansen Helft Nederlanders bezuinigt op huishouden Bewoners Dordtse gif wijk kunnen huizen verkopen W 1 ABN SPAARDEPOSITO METMAANDRENTE rMENLAND £eidóc6omont DONDERDAG 15 DECEMBER 1983 PAGINA 11 misleid over !n van J lerscheldewerken iAG De Tweede Kamer gnjjar controlerende taak op ,1 eding van overheidsmidde- de Oosterscheldewerken ;nde kunnen uitoefenen, onclusie kan getrokken uit het vandaag door de ,ie Rekenkamer uitge- rapport over de financiële orming rond de aanleg van Uit het rapport valt op te dat de Kamer door de ach- olgende kabinetten is mis ver de kosten van het pro- Kamer heeft daar weinig tegen ondernomen. irt Snoeien in Zilvervloot van de baan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er wordt voorlopig niet op de Zilvervloot bezuinigd. Mi nister De Koning (Sociale Zaken) heeft'de Tweede Kamer gevraagd de behandeling van foorstellen daartoe op te schorten, np duidelijk is gewor den dat PvdA, CDA en VVD onover komelijke bezwaren tegen de voor stellen blijven hebben. De bezuinigingsvoorstellen voor de Zilvervlootspaatfregeling (opbrengst 5,5 miljoen) benelsden een verlaging van de maximumleeftijd waarop met sparen kon Worden begonnen. Ook zou de rente op de na 1 januari 1984 gespaarde premie niet meer worden vergoed. Veel speeltuinen onveilig DEN HAAG Van de 45 speeltuinen, die de ANWB de afgelopen zomer heeft geïnspecteerd, voldoen er 19 niet aan de minimale veiligheidseisen. Achterstallig onderhoud en onveilige si tuaties brengen daar onnodige risico's mee voor het spelende kind, aldus de ANWB. De bond inspecteerde 24 speel tuinen in grote bekende parken en 21 speeltuinen bij café-restaurants aan de hand van minimale eisen van de Stich ting Consument en Veiligheid. Bij het onderzoek werd onder meer gelet op uit stekende delen als spijkers, kapotte of ontbrekende planken, stenen onder grond bij toestellen, te grote uitslag van schommels en de aanwezigheid van „ri sicodragende" toestellen als draaischijf of zweefmolen. DEN HAAG De stroomtarieven voor gezinnen gaan op 1 januari in het hele land omlaag. De daling zal per elektrici teitsbedrijf verschillend uitvallen. De stroomtarieven voor de industrie zullen volgend jaar gelijk blijven. Alleen het electriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) wil de industrietarieven met een procent optrekken. Daarvoor heeft men echter toestemming nodig van minister Van Aar- denne (Economische Zaken). Die toestem ming zal hoogstwaarschijnlijk niet gege ven worden. De gunstige ontwikkeling in de stroomtarieven is te danken aan de la gere brandstofkosten voor de centrales. De Vereniging van Elektriciteitsbedrij ven, de VEEN, heeft meegedeeld dat de daling van de tarieven voor gezinnen één malig zal zijn. In 1985 zullen zij weer moe ten stijgen. MEER VOORSTANDERS KRUISRAKETTEN DEN HAAG Na de grote vredesdemonstratie op 29 oktober in Den Haag blijken meer Nederlanders vóór het plaatsen van kruisraketten te zijn, dan voor de demonstratie. Ook zijn belangrijk meer Nederlan ders vóór verdergaande bewapening. De verschui vingen worden vooral veroorzaakt door de groep mensen die voordien geen mening had. Dit blijkt uit een in november gehouden tweede opiniepeiling over deze kwestie door de Nederlandse Stichting voor Statistiek. De onderzoekers noemen de waarge nomen meningsverandering verrassend. Het aantal Nederlanders dat een plaatsingsbesluit voor nieuwe kernraketten steunt, is toegenomen van 26 naar 33 procent. Het aantal voorstanders van meer bewape ning steeg van 31 tot 38 procent en ook het aantal Nederlanders dat meent dat de raketten zeker of zeer waarschijnlijk wel geplaatst zullen worden, steeg: van 67 naar 75 procent. De verschuivingen Justitie onwetend over infiltratie Duitse recherche DEN HAAG Het PPR-kamerlid P. Lankhorst heeft minister Korthals Altes van Justitie gevraagd opheldering te ge ven over de „infiltratie" van twee Duitse douanerechercheurs in het Enschedese jongerencentrum „De Kokerjuffer". Hij wil weten of het waar is dat vorig jaar zomer twee Duitse agenten hebben ge probeerd zich uit te geven voor verslaaf den die drugs wilden kopen, zonder overleg met de Enschedese politie. Een justitie-ambtenaar zou dat tegenover de Enschedese politie bevestigd hebben, al dus Lankhorst. Volgens de pers-officier van Justitie in Almelo, heeft het open baar ministerie niet onder druk van Duitse kant besloten het experiment met het oogluikend toestaan van hasjhandel te beëindigen. rlAAG Staatsse- Scherpenhuizen Waterstaat) gisteren een „Natio- Verkeersveiligheids- Jaan de Kamer aan- >n. In het plan staan Maatregelen die de Irsveiligheid moe- Ivorderen. komende twee jaar. Vooral de mensen die aan de grootste ri sico's in het verkeer blootstaan de jeugd, ouderen en ge handicapten wil hij met de maatregelen beter beseher- Scherpenhuizen toonde zich erg tevreden dat het plan er nu is. Het kabinet wees eerder dit jaar een eerste opzet van de bewindsman af wegens de hoge kosten, 60 miljoen gul den. „In het kabinet heerste een afgrijselijke stemming, omdat iedereen moest inleve ren", aldus Scherpenhuizen. „Toen zei men tegen mij: ..Houd je plan nog maar eens tegen het licht". Ik heb daarna enkele maatregelen naar de toekomst verschoven". In het Verkeersveiligheidsplan wordt de nadruk gelegd op maatre gelen die geen nieuwe wetge ving vereisen. „Ik wil de vei ligheid in het verkeer bevor deren door mensen te overre den en niet door het opleggen van wetten", aldus Scherpen huizen. Aan het verkeersonderwijs in het kleuter-, lager- en voortge zet onderwijs wordt meer aan dacht besteed. Verder worden er meer woonerven, verblijfs- gebieden met weinig verkeer, veilige fietsroutes en veilige spoorwegovergangen aange- methoden om fietsen beter zichtbaar te maken, het alco holgebruik van verkeersdeel nemers terug te dringen en te bewerkstelligen dat automobi listen de plicht tot het dragen van gordels beter naleven. In de bebouwde kom blijkt nu minder dan de helft van de automobilisten een gordel te dragen. De staatssecretaris wil een be tere coördinatie tussen de rijksoverheid, provincies en MISSIE WAGNER: 1-20; i onze parlementaire i redactie) HAAG De orga- van werkgevers |knemers de soci- ftners moeten in ürend gesprek blij- Jet de overheid over 3 voeren sociaal-eco- |h beleid. leuw industrieel elan van de grond in •naat waarin dit overleg Dat betekent dat de de sociale partners de [voor constructieve ini- moet geven, [t de Adviescommissie de voortgang van het (ebeleid. in de wande- commissie-Wagner ge- het vandaag uitge- laatste rapport, issie laat zich lovend het in 1982 bereikte isakkoord over het in- m van prijscompensatie A*>rter werken en rende- Berstel van de ónderne- De cortimissio stelt dat er teke nen zijn die erop wijzen dat de economische situatie beter wordt. „Het is desondanks no dig dat het door het kabinet Lubbers ingezette sociaal-eco nomische beleid en het indus triebeleid langdurig worden voortgezet". De commissie-Wagner zegt dat een goede werking van de markteconomie nog* belem merd wordt door teveel wet ten en regels vooral op het ge bied van de arbeidsmarkt en de ruimtelijke ordening. Positief is de commissie over het toenemende besef dat de industrie versterking behoeft en dat daarbij een groter be lang gehecht wordt aan initia tieven van die bedrijven zelf. De commissie vraagt vooral aandacht voor een verhoging van de produktiviteit door au tomatisering. het verbeteren van de kwaliteit van produk- ten, voorrang voor technolo giebeleid en overheidsinveste ringen in infrastructurele wer- Staatssecreta- ris Scherpen huizen wil de zijreflectie van fietsen ver plicht stellen. Er komt een ademanalyse als vervanging van de bloed proef. gemeenten bij het voorkomen en bestrijden van onveilige verkeerssituaties. Daartoe zal onder meer extra geld be schikbaar komen voor stads vernieuwingsprojecten. Scherpenhuizen heeft ook geld voor projecten in deze regio uitgetrokken. Vóór de voorzet ting van het Haagse verkeers- onderwijsproject is 759.000 gul den beschikbaar en er is ook geld voor de evaluatie van een herinrichting van Rijswijk. Nieuwe intercity Op het station van Maastricht is gisteren de eerste van een serie van veertig nieuwe trein stellen, de IC-III (intercity-drie- wagontrein) geïntroduceerd. De treinstellen zijn in opdracht van de NS vervaardigd door de Duitse wagonfabriek Talbot in Aken. De serie van veertig (kosten ruim vijf miljoen gulden per stel) zal medio volgend jaar geheel afgeleverd zijn en met ingang van de zomerdienst in juni 1984 worden ingezet op de lijn AmsterdamGronin genLeeuwarden. Top-ambtenaar bepleit ambtelijke „stoelendans"''' na verkiezingen DEN HAAG Na de ver- kiezingen zouden niet al leen ministers maar ook top-ambtenaren hun stoe len ter beschikking moe ten stellen. Tot die con clusie komt drs. H.A.M. Eisen, plaatsvervangend directeur-generaal van de Volksgezondheid bij het WVC-departement, in het jongste nummer van In termediair. Een dergelijke ambtelijke „stoelendans" zou kunnen leiden tot een veel grotere flexibiliteit en politieke beweging in het bestuur, zo meent hij. Er zou, aldus Eisen, een andere, minder stroeve ambtelijke cultuur ont staan. Hij toont zich weinig opti mistisch over de uitwerking van de vele voorstellen tot reorganisatie van de rijks dienst, tot decentralisatie en deregulering, tot afschaffing van een groot aantal advies organen en tot het anders functioneren van de minis terraad. Echte voorstellen voor het aanpakken van het ambtelijk apparaat ontbre ken, zo meent hij. Volgens Eisen is juist de structuur, waarin die ambte naren werken, mede oorzaak van de verlamming van de- politieke democratie. Het functioneren van de departe menten elk voor zich en in onderlinge samenhang is - naar zijn mening - één van de oorzaken van het niet soe pel draaien van het staatsbe stel. DEN HAAG De grote steden moeten er reke ning mee houden dat veel van hun huidige werklo zen nooit meer een nor maal betaalde baan krij gen. De kansen op een baan zijn voor hen nihil, omdat ze als werknemer erg onaantrekkelijk zijn: velen hebben een lage vooropleiding en weinig werkervaring. Bovendien staan ze vaak al zo lang buiten het arbeidsproces dat ze daardoor een zeker werkritme missen. Lande lijk gezien hebben 250.000 werklozen geen uitzicht meer op een baan. Dit blijkt uit het onderzoek „Werkloosheid in oude stads wijken", een studie die in op dracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid is uitgevoerd door het Instituut voor sociaal-weten schappelijk onderzoek. Een werkloosheidspercentage van boven de 30 procent oplopend tot meer dan vijftig procent voor specifieke groepen vormt in de oude wijken eerder regel dan uitzondering. In de oude wijken staan 45 procent van de Turken en Ma rokkanen, 50 procent van de Nederlanders en 64 procent van de Surinamers en Antil- lianen al langer dan een jaar als werkloze geregistreerd bij het Arbeidsbureau. Het ont breken van een baan wordt ervaren als het missen van iets wezenlijks. Men blijkt nauwe lijks in staat te zijn zijn vrije tijd door te komen. Naarmate werklozen langer werkloos zijn, zoeken ze minder hard naar werk. Dit geldt niet voor Turken en Marokkanen. Zij gaan juist nog harder zoeken, aldus de onderzoekers. :CHT Bij de defi- invulling van de arbeidsduurverkor- in de bouw, moet I neer rekening wor- ehouden met verbe- van de rentabiliteit onderneming. De tij- afspraken, die zijn ikt over roostervrije zijn daartoe onvol- bond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) van morgen in Utrecht op de alge mene ledenvergadering van zijn organisatie. Ook de vui stregel van het Economisch Instituut Bouwnijverheid, dat bij 10 pet. korter werken de werknemers 7 pet. moeten in leveren, kan volgens Terlin- gen wel eens onvoldoende blij ken te zijn. En de situatie zal alleen maar ongunstiger voor de bouwbedrijven worden als de bouwvakkers in hun vrije tijd zelf meer gaan klussen, waardoor een weglek-effect ontstaat. Naar het oordeel van Terlin- gen hebben de collectief afge sproken 8 roostervrije dagen de flexibiliteit van de bedrij ven beperkt en een negatief effect gehad op de gewenste rendementsverbetering. „Ge lukkig", aldus de NVOB-voor- zitter. „heeft de arbeidsduur verkorting in dè vorm van roostervrije dagen een tijdelijk karakter Per 1 mei 1985 zul len wij de arbeidsduurverkor ting van 5 definitief moeten invullen. Wij zullen er in het overleg met onze contractpart ners krachtig op staan, dat die invulling met name ook zal gebeuren aan de hand van rendementsverbetering". EMELS DEN HAAG De helft van de Nederlandse bevolking heeft het afgelopen jaar als gevolg van de economische recessie op het huishoudbudget bezuinigd. Tevens is de tevredenheid met de financiële en maatschappelijke positie tussen 1980 en 1983 met een kwart afgenomen. Dit blijkt uit een leefsituatie-onderzoek dat dit jaar onder bij na vierduizend Nederlanders van 18 jaar en ouder door het Centraal Bureau voor de Statistiek is ingestelcj. In dit onder zoek, dat sinds 1974 driejaarlijks wordt gehouden, zijn de be trokkenen ondervraagd over de leefsituatie. Daaruit bleek dat gas, elektriciteit, kleding en vakantie de belangrijkste zaken zijn waarop werd bezuinigd. Ook voor eten, drinken en de auto werd minder geld uitgegeven. Uit het onderzoek bleek tevens, dat het aantal werkenden dat vond dat hun baan geen risico loopt, is gedaald tot 59 procent. In 1980 was dat nog 77 procent. Het percentage dat vond goed beloond te worden voor het werk zakte in die periode van 71 DORDRECHT De einega- naren van de ruim honderd huizen die in de Dordtse gif- wijk Merwedepolder staan, kunnen hun woningen bin nenkort aan de overheid ver kopen. Van de 14,5 miljoen gulden die daarvoor nodig ist neemt het rijk 11,5 miljoen voor zijn rekening en de ge meente Dordrecht de rest. Het college van B en W en de frac tievoorzitters uit de gemeente raad hebben zich akkoord ver klaard met het door minister. dr. P. Winsemius voorgestelde plan. Nu die financiering rond is, zijn de bewoners in staat te verhuizen. Wel wil de minis ter over drie maanden weten wie de gifwijk wil verlaten. De gemeente Dordrecht zal echter op uitstel aandringen, omdat men eerst het definitie ve saneringsplan wil hebben. Dr. Herrema pleit op Ierse tv voor ontvoerd zakenman DUBLIN De Nederlandse zakenman dr. Tiede Herrema. die acht jaar geleden door IRA werd ontvoerd en na 36 dagen ongedeerd vrijkwam, heeft gisteren op de Ierse televisie gepleit voor de vrijlating van de eveneens door de IRA ont voerde Engelse zakenman Don Tidey. Tidey is directeur van een reeks supermarkten in Ier land. Sinds zijn ontvoering, drie weken geleden, is van hem geen levensteken meer vernomen. De IRA heeft voor zijn vrijlating 25 miljoen gul den losgeld geëist. Maar de ei genaar van de supermarkt-ke ten mag van de Ierse regering geen cent betalen. Soldij voor dienstplichtigen 20 gulden omhoog HILVERSUM Dienstplich- tigen krijgen met ingang van volgend jaar twee tientjes sol dij meer per maand. Het gaat om de vergoeding voor over werk, waarvan de invoering volgend jaar al was voorzien, maar die door acties van be- roepspersoneel bij de krijgs macht tegen plannen met de ziektegeldvergoeding in de ijs kast belandde. Staatssecretaris Hoekzema van defensie kon digde het „extraatje" vanmor gen voor de AVRO-microfoon aan. Omdat beroepsmilitairen zich verzetten tegen een nieu we ziektekostenregeling is de overwerkvergoeding voor 1984 opgeschort. (A D VER TEN Tl Ei ||f<M fa De zekerheid van een extra inkomen, elke maand! De ABN Bank geeft u nu een hoogst aantrekkelijke rente, juist op deze bijzondere spaarvorm. waarmee u elke maand kunt rekenen op een extra inkomen. Het rentebedrag wordt maandelijks bijgeschreven op uw bank- of girorekening. Uw inleg (minimaal f15.000.-) staal gedurende de gekozen loop tijd vasl: kortere looptijden (minimaal 1 jaar) zijn ook mogelijk Bil overlijden is hei tegoed direct beschikbaar. ABN Spaardeposito met Maandrente: vraag informatie bij het .ABN- kantoor in uw omgeving. Uw spaargeld verdient de beste rente. „Zwarte*" behangers frauderen voor half miljoen UTRECHT De Utrechtse 'politie heeft een einde ge maakt, aan de praktijken van een al vijf jaar bestaand be- hangersbedrijf in de Domstad, dat uitsluitend zwart werkte. Van de achttien personeelsle den van het bedrijf hadden er zeventien een uitkering, ter wijl over hun lonen nooit pre mies werden afgedragen. Het bedrijf dupeerde daarmee de Utrechtse sociale dienst en de bedrijfsvereniging Detam sa men voor een bedrag van 500.000 gulden. De drie direc teuren die in de loop der jarei) de leiding over het naamloze bedrijf hadden zijn aangehou den. Hoofdverdachte is de 42-jarige Utrechter C.V.,. de oprichter die ia. feite vajiAet begin tot het eind de tc&jfö&s bij de zaak in handeiX/Had

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11