Marinevliegtuig fleugellam naar Schiphol Zegge schrijve. Overval op geldloper in Zoetermeer: buit ruim een ton EeulócQowiant NOORDWUK WIL NIEUW CONTRACT WATERLEVERING Voorstraat en Badstraat mogelijk winkelerf 'linke verschotten li Katwijk Weer zomerkermis op Noord-Boulevard Zuid-Holland krijgt kwart miljard extra uit werkgelegenheidspot Bloembollencultuur Noordwijk wil meer activiteit !la EcïdócSoma/nt iS IDEN DINSDAG 13 DECEMBER 1983 PAGINA? jlqeveiliging van marine- w liegkamp laat te wensen over (Van onze parlementaire redactie) •IN HAAG „De materiële beveiliging en de luchtverdedi- g van het marinevliegkamp Valkenburg laat nog veel te nsen over". Dit heeft minister De Ruiter (Defensie) aan de eede Kamer meegedeeld in antwoorden op schriftelijke vra- i naar aanleiding van de Defensiebegroting. Vanwege die ge- kkige beveiliging worden momenteel nieuwe bouwkundige irzieningen in het vliegkamp aangebracht. Ook de personele vaking van het kamp wordt verbeterd, zo heeft de minister >n weten. bei goede beveiliging is volgens hem nodig omdat de Orion-pa- ske iillevliegtuigen van de marine in crisis- en oorlogsomstandig- \len onder meer moeten opereren vanaf het vliegkamp Val- (iburg. Andere Nederlandse Orions zullen in tijden van nood laf bases in Groot-Brittannië worden ingezet. NOORDWIJK De gemeente Noord- wijk zal nog deze maand het contract opzeggen, waarbij zij zich verplicht wa ter te leveren aan de gemeenten Noordwijkerhout en Voorhout. Deze overeenkomsten zijn destijds aangegaan voor dertig jaar en gelden tot 1 januari 1987. Naar de mening van het gemeen tebestuur zijn de bepalingen waaronder toen tot levering van het Noordwijkse duinwater aan de buurgemeenten werd besloten, sterk verouderd en aan her ziening toe. De opzeggingstermijn is drie jaar. In de eerste helft van 1984 wil men beginnen met het overleg ter voorbereiding van een nieuwe overeenkomst. Of dit alle maal zo vlotjes zal verlopen, dient te worden betwijfeld. In de loop van deze bijna dertig jaar is de situatie ontstaan, dat Noordwijk haar duinwater van bij zonder goede kwaliteit aan de buurge meenten pleegt te leveren en dat een groot deel van Noordwijk-Binnen (uit gezonderd Boerenburg) het moet doen met het kwalitatief veel mindere wa ter, dat van Leiden wordt betrokken. Vooral in tijden van droogte zou er een opmerkelijk groot smaakverschil zijn. Fractievoorzitter Alkemade van het CDA heeft daarop in de loop van de ja ren vele malen geattendeerd. „Echo der Duinen" koploper bij ophalen oud-papier NOORDWIJKK Harmoniekapel „De Echo der Duinen" in Noord- wijk aan Zee is al drie jaar achtereen koploper onder de organisaties en instellingen, die zich bezighouden met het ophalen van oud-papier om de verenigingskas te verstevigen. In 1981 haalden de veteranen van de Echo 66780 kilo op en zij verdien den daarmee voor hun korps 2671,20 aan gemeentelijke vergoeding. Daar boven komt dan nog de opbrengst van de verkoop van het papier aan de handel. In 1982 zamelde de harmoniekapel 34238 kilo in en dit jaar werd tot 1 november reeds 45940 kilo bijeengebracht. Een goede tweede is dit jaar de Christus Koningschool met reeds 40710 kilo en een subsidie van 1628,40. Ook Klaverweide (25450 kilo) en de Vierboet/Vuurvliegje (25614 kilo) staken de handen flink uit de mou wen. Thans bedraagt de gemeentelijke toeslag vier cent per ingezamel de kilo oud-papier. De commissie voor welzijnszaken vindt dit aan de krappe kant. Gezien de besparing op de kosten voor het ophalen van huisvuil vindt de commissie, dat het best vijf cent zou mogen worden. Het college stelt voor de bestaande subsidieregeling met een jaar te verlengen. EPTUNE OVER DE WEG EN DOOR DE RIJN er tje, km ^DEN/VALKENBURG Niet vliegend, maar >r de weg en op een nton geplaatst door de wordt woensdag- ond laat een. donder- r, gmorgen een Neptune ïurgnaf het vliegveld Val- ,en> nburg via Leiden naar hiphol overgebracht. verkeer moet reke- ïg houden met vertra- igen en omleidingen, it vliegtuig wordt don- rdagmorgen over de Een van de Neptunes, die de Marine inmiddels heeft vervangen. brug bij het Haagsche Schouw heen getakeld en daarvoor zal het verkeer worden stilgelegd. Ook de provinciale weg 1 wordt voor het verkeer afgeslo ten. Het gaat om de Neptune P2V7. Het vliegtuig mag niet meer vliegen en is bestemd voor het Aviodome op Schiphol. Daar is een permanente tentoonstel ling van de Nederlandse lucht vaart ingericht. De Neptunes werden gebruikt voor het op sporen vqn onderzeeboten. Er staat er een in Soesterberg, nog één op het vliegveld Val kenburg en de overige zijn ge sloopt. Het vliegtuig dat deze week naar Schiphol wordt overgebracht, staat al meer dan een jaar aan de grond en werd omstreeks 1960 door de Nederlandse marine aange schaft. Passen en meten Woensdagavond begint het transport. Om elf uur vertrekt men vanaf het vliegveld Val kenburg naar Katwijk. Het vliegtuig wordt door een vrachtwagen met een slakken gang over de provinciale weg naar de plaats van bestem ming getrokken. Het verkeer op de provinciale weg 1 wordt van elf tot een uur voor alle verkeer afgesloten vanaf de Kokshoornlaan in Wassenaar tot aan de Molentuinweg in Katwijk. Het transport rijdt via de Molentuinweg naar de voormalige kalk- en zand- steenfabriek in Katwijk en daar zal het vliegtuig in De Rijn op een ponton worden ge takeld. Vervolgens vaart men via Leiden, De Kaag en de Ringvaart naar Schiphol. Het bedrijf dat voor het transport verantwoordelijk is HAK in Ridderkerk verwacht de grootste problemen in Leiden. „Voor het transport over de weg zijn geen al te ingrijpende maatregelen nodig", legt W. van Pelt, de adjunct-directeur van het transportbedrijf, uit. „Maar over het water is het minder eenvoudig. De brug bij het Haagsche Schouw is het grootste probleem: die brug is namelijk te smal. De voorste vleugels zijn er vanaf gehaald maar het vliegtuig is nog altijd 10,36 meter breed, 8,94 lang en 27,94 meter lang". Om de brug bij het Haagsche Schouw toch te kunnen passeren, zal het ponton donderdagochtend tot vlak bij de brug varen, een grote kraan zal volgens de Elannen het vliegtuig over de rug heen tillen en aan de an dere kant weer op het ponton dat inmiddels de brug ge passeerd is plaatsen. Eén en ander heeft tot gevolg dat de brug bij het Haagsche Schouw om elf uur voor het verkeer wordt afgesloten. Men hoopt het vliegtuig binnen een uur aan de andere kant van de brug te hebben. De andere bruggen in Leiden kunnen wel „genomen" wor den. „Maar het wordt wel pas sen en meten", aldus Van Pelt. „De Hooghkamerbrug en de Lammebrug zijn niet zo erg breed. Op een aantal plaatsen hebben we maar drie centime ter ruimte". Na deze bruggen gepasseerd te hebben vaart men door het Rijn- Schieka- naal richting Leiderdorp. Van Pelt: „We verzorgen gere geld grote transporten, maar het is de eerste keer dat we met pen vliegtuig op stap gaan". KATWIJK Door het gemeentebe stuur zal worden bekeken of het gedeel te van de Voorstraat en de Badstraat dat is ingericht als „winkelerf" op bepaalde delen van de week autovrij kan worden gemaakt. In de raadscommissie voor al gemeen bestuurlijke zaken werd dit idee onder meer door de heer M,A. de Vries (Vrije Lijst) geopperd. Als mogelijke autovrije-uren noemde hij de koopavond en de zaterdag. CDA-fractievoorzitter A.C. Berkheij bracht naar voren dat het winkelend publiek er min of meer op rekent dat dit gedeelte auto-vrij wordt ge maakt. „Meh zou het in ieder geval op prijs stellen". Burge meester mr. C. A. Bos wees erop dat de huidige status van 'winkelerf' nergens juridisch geregeld is. Bij de rijksover heid studeert men hier nog op. „We verkeren hier dus eigen lijk in een overgangsfase", al dus de heer Bos, „waarin we zo goed mogelijk moeten expe rimenteren." In de huidige re geling is het middengedeelte van de Voor- en Badstraat dan ook nog gewoon een autoweg waar volgens de wet 50 km mag worden gereden. Door ah lerlei obstakels aan te brengen is deze snelheid overigens wel' teruggebracht. De heer Bos zegde toe dat het voorstel van de auto-vrij uren nader zal worden bekekern Ook het volledig autovrij ma ken van dit gedeelte sloot hij voor de toekomst niet uit. „Ik bespeur toch wel een verschui ving bij de betrokken winke liers. Vroeger was men een heftig tegenstander van het autovrij maken en nu ligt dat toch wat anders". Mogelijk ko men er in dit gedeelte van het Badcentrum ook bepaalde tij den waarin vrachtwagens, winkels kunnen bevoorraden^ \TWIJK „Onwillekeurig je denken: het kan niet ka- t" Zo reageert CDA-fractie- wrzitter A. C. Berkheij op t overschot van 1,2 miljoen Iden op de gemeentereke- ïg van 1982. „Tijdens de tste begrotingsbehandeling i we gevallen op elke cent er was zelfs een partij die inrichting van een biblio- «ekfiliaal wilde schrappen, i zie je dat deze rekening ier een fors overschot ver- >nt", aldus de heer Berkheij. it uiteindelijke positieve re- ltaat over '82 was 727.300 lden gunstiger dan was be- oot. Wanneer dit bedrag gevoegd bij de post die or „onvoorziene uitgaven" as uitgetrokken (549.200 gul- n) ontstaat een overschot n 1,2 miljoen-gulden. iak 33l$irdt •agerend op de opmerkingen n Berkheij zei de chef van afdeling financiën, de heer Pullen, dat de gemeentebe- oting '82 toch zeer zorgvul- g was geraamd. „Wanneer je reekt over een totaalbedrag n 150 miljoen is een verschil n 1,2 miljoen (of eigenlijk 7 n) niet veel. „Een reden voor t overschot is ondermeer de ntedaling die in 1982 plaats- ind. Benadrukt werd wel in commissie voor financiën, meentebedrijven en eigen- immen dat het overschot op t gemeentebegroting niet ordt opgepot. Het komt, zoals erd gezegd, terug naar de be- ilking. Dat gebeurt onder eer door deze reserve te ge- uiken voor extra-afschrij- ngen waardoor ruimte ont- aat voor andere investerin- •n. Om een al te groot opti- isme te voorkomen werd ifder gewezen op het feit dat rekening '82 geen maatstaf voor die van '83 of '84. Laatste hand aan Omleidingsweg De laatste hand wordt gelegd aan de voltooiing van het verkeer pas eind van de week of anders halverwege vol- zuidelijk deel van de westelijke omleidingsweg in Lisse, gende week van de weg gebruik kunnen maken. De door B en W al Westelijke Randweg genoemd. Het was weg, die de kern van het dorp van doorgaand verkeer de bedoeling dat dit deel van de weg gisteren voor het moet ontlasten, gaat in zijn totaal rond de 16 miljoen verkeer kon worden geopend, maar het weèr heeft voor gulden kosten, wat tegenwerking gezorgd. Naar verwachting zal het Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. NOORDWIJK De gemeenteraad moet vanavond weer de knoop doorhakken in de langzamerhand traditionele kwestie op welke plaats en wanneer de zomerkermis moet worden ge houden. De lokatie blijkt deze keer geen problemen te geven. Zowel de stichting Evenementencommissie Noordwijk, die de ker mis pleegt te organiseren, als het college van burgemeester en wethouders geven de voorkeur aan het noordelijk gedeelte van de Koningin Wilhelmina Boulevard, net als vorig jaar. Met de voorgestelde periode van openstelling heeft het colle- ?e meer moeite. De Evenementencommissie heeft hierover rie voorstellen gedaan. Burgemeester .en wethouders geven de voorkeur aan een openstelling van maandag 23 tot en met zaterdag 28 juli. Met opbouwen mag dan op zondag worden begonnen, maar dan pas na 18 uur. Een derde door de Evenementencommissie aangedragen oplossing voorziet in een openstelling van de zo merkermis gedurende de periode van dinsdag 24 juli tot en met dinsdag 31 juli. Zondag 29 juli zou de kermis dan gesloten zijn. Dit laatste voorstel is het meest acceptabel voor het deel van de bevolking, dat principieel op handhaving van de zon- dagrust is gesteld. De commissie voor algemene bestuursza ken is over het voorstel van burgemeester en wethouders niet gehoord. ZOETERMEER Twee nog onbekende mannen hebben gistermiddag in Zoetermeer een 56-jarige geldloper van een geldtransportbedrijf overvallen en beroofd van een bedrag van ruim hon derdduizend gulden. De overval gebeurde vlak bij een vestiging van de Amro- bank in Zoetermeer. De overvallers zijn nog spoor loos. De in Delft wonende geldlo per haalde om tien voor drie een cassette met inhoud op bij het bankfiliaal aan de Middelwaard bij het winkel centrum Meerzicht. Toen hij van de bank naar de geld auto liep, kwam één man, voorzien van een bivakmuts, hem tegemoet. Hij bedreigde de geldloper met een vuur wapen en dwong hem de geldcassette af te geven. De overvaller sprong vervolgens op de duoplaats van een ge reedstaande motorfiets, met een opvallend grote zwarte benzinetank. De bestuurder van de motorfiets was even eens voorzien van een bivak muts. De twee reden weg in de richting Meerzichtlaan. Later op de avond trof de politie de motorfiets, die in Delft gestolen bleek te zijn, in een sloot nabij park Knor- restein langs Rijksweg 12. De overvallers zijn vermoedelijk in een rode vW-Golf in de richting van Den Haag gere den. De bestuurder van de motorfiets heeft zich ver moedelijk kort voor de over val opgehouden in een par keergarage aan het Savels- bos. In de omgeving van de bank stond een rode bestel auto met geblindeerde ramen geparkeerd, die mogelijk ook bij de overval betrokken was. Deze auto was voorzien van valse kentekenplaten en is door de politie voor onder zoek in beslag genomen. Kort voor de overval heeft een onbekende vrouw de be stuurder van de geldtrans portauto aangesproken. Ze is weggereden in een Mitsubi- shi-personenauto. De politie van Zoetermeer zoekt ant woord op de volgde vragen: wie heeft de bestuurder van de motorfiets in of nabij de parkeergarage aan het Sa- velsbos gezien, wie kan meer vertellen over personen die zich hebben opgehouden in of nabij de bank of bij de ge parkeerde bestelauto, wie heeft gezien hoe de motor fiets in het water bij Knor- restein is beland, wie heeft rond 15 uur personen, en hoeveel, bij de rode VW Golf op het parkeerterrein Knoorestein gezien en ten slotte: wie is de onbekend ge bleven vrouw in de Mitsubi shi. Men kan de politie hier over bellen, tel. 079-511551. DEN HAAG De provincie Zuid-Holland krijgt de komen de drie jaar ruim een kwart miljard aan extra werkgele genheidsprojecten toegewezen, waarbij 70 procent langdurig werklozen zullen worden in gezet. Dit kwart miljard is een deel van de 1 miljard gulden dat het kabinet voor extra werkgelegenheidsmaatregelen heeft uitgetrokken. Om precies te zijn gaat 254,9 miljoen naar Zuid-holland. Daarvan gaat 44 miljoen gul den naar groot onderhoud in stadsvernieuwingsgebieden. 83 (Van onze parlementaire redactie) miljoen gulden is bestemd voor dijkverzwaring. 25 mil joen gulden is uitgetrokken voor de nieuwbouw van het ministerie van O W in Zoe termeer. De Rijksgebouwen dienst gaat voor 15 miljoen gulden investeren. Het minis terie van O W heeft Rijksu niversiteit in Leiden twee bouwprojecten toegewezen: de verbouwing van de universi teitsbibliotheek (3 miljoen) en nieuwbouw van het Gaubius Instituut (10 miljoen). Achter eenvolgens 1 en 3 miljoen worden uit de experimenten- pot bijgedragen. De twee prq-| jecten zijn samen goed vooF 145 arbeidsjaren. De verbeteringen van de Boe zemkade in het Waterschap de Oude Veenen kunnen rekenen op een bijdrage van 1,5 miljoen> op een totaal bedrag van ruim 3 miljoen gulden. Goed voor. 20 arbeidsplaatsen van een. jaar. Herinrichting van het bedrijfs terrein in Leiden leidt tot een bijdrage van 1,3 miljoen op een totaal investeringsbedrag van 8,6 miljoen gulden. Dat bete kent 60 arbeidsjaren werk. NOORDWIJK Zowel de kwekerij als de handel hebben een moeilijk jaar achter de rug. Voorzitter C. Passchier kwam tot deze constatering in z'n openingstoespraak op de algemene ledenvergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, afdeling Noordwijk. Als een van de oorzaken noemde Passchier de te warme zomer voor de bolgewassen. Daardoor konden de kwekers niet of slechts met moeite de bollen leveren, die zij ver kocht hadden, terwijl de han del evenmin aan haar ver plichtingen kon voldoen. Een meer optimistisch geluid kon voorzitter Passchier laten ho ren over de huidige gang van zaken. Hij maakte melding van een vrij vlotte start van de voorverkoop in de oogst 1984. Gladiolen, dahlia's en nog een aantal artikelen uit het win- terpakket gaan vlot van de hand. De werkzaamheden op de landerijen vonden plaats onder gunstige weersomstan digheden. Met de broeierij van tulpen ga^t het wat stroef. De prijzen zijn goed te noemen. Vorige week, aldus de afdelingsvoor zitter, werden in Rijnsburg een miljoenen tulpenbloemen minder aangevoerd dan verle den jaar in dezelfde week. De Krijs lag dan ook 15 a 20 cent oger. Naar aanleiding van de beschrijvingsbrief voor de al gemene vergadering van Bloembollencultuur Landelijk, die op 19 december a.s. wordt gehouden, ontstond een uit voerige gedachtenwisseling over de kwaliteitskeuring van bloembollen. Iedereen bleek overtuigd van het nut en de noodzaak van deze keuring. Een van de bezwaren ertegen is het ontbreken van een be roepsmogelijkheid tegen de uitslag van een keuring. Voor andere vergaderingbezoekers was het de vraag of bij het vaststellen van een virus de kaskeuring doorslaggevend zou moeten zijn. De bestuursleden W. van Eeden en J. Faase zullen de afdeling Noordwijk op de alge mene vergadering vertegen woordigen. Verkade en Duin dam vormen voor dit jaar het college van kascontroleurs. Voorzitter C. Passchier, die destijds zijn functie voor één jaar had aanvaard, achtte de tijd gekomen om terug te tre den. Bij acclamatie werd Mar- tien Zandwijk tot zijn opvolger benoemd. Daarmee kwam ook een eind aan het vervangend bestuurslidmaatschap van Jac. Hoogeveen. Deze had in het verleden reeds geruime tijd een functie in het bestuur ver vuld. „Leuk om nu en dan van- stal gehaald te worden", was de reactie van Hoogeveen. De vergadering gaf haar fiat aan een bestuursvoorstel om samen met de afdelingen Was senaar en Warmond weer met een wagen deel te nemen aan het bloemencorso, dat onder het motto „Kleurrijk Neder land" op 28 april door de streek en door de badplaats Noordwijk zal rijden. De ver gadering werd besloten met dankwoorden tot de scheiden de voorzitter en eeen welkom aan diens opvolger. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen Naam Adres van de Leidse Courant 1 _als nieuwe abonnee I I I 1 Postcode/Plaat&_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) (Z per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam Adres Postcode/Plaats. Telefoon. I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel I plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, a ^2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7