Omwegen Nel Heemskerk is haar negentig jaren niet van honk weggeweest der wet Pais en vrêe lijkt terug te keren op Leids korenfront TAL VAN NIEUWE CURSUSSEN BH K&O SaideAOowuvnt foZ oft IN EEN SCHEEFGEZAKT HUIS BIJ EEN VEENSE SLUIS Pleidooi voor steun aan Oosteuropese geleerden ^•IDEN/REGIO DINSDAG 13 DECEMBER 1983 PAGINA S Ontmoeting twee verdachten, een n vrouw van [ddelbare leeftijd, knikten taar vriendelijk toe toen f voor het hekje stonden. de wijze waarop de elkaar begroetten, was J merken dat ze elkaar Jrder hadden gezien. Dat juist. De eerste, zeer dhandige ontmoeting ind plaats op de Koningin Jlianalaan in Voorschoten. iar negeerde de vrouw rood voetgangerslicht liep tegen.de auto van de fan op. De man reed door [oen. Omdat hij een voet- Inger op een oversteek- kats had aangereden, best ook hij terecht staan. man betoogde, dat hij Ichtsaf wilde slaan en larom over zijn schouder id gekeken om te kijken I er fietsers aankwamen. lotseling kwam er een iuw aanhollen en die liep feen mijn auto op," ver harde de automobilist. De [ouwelijke verdachte Lerde ter verdediging aan, il het zeer hard regende. .Is ik was blijven wach- dan was ik doorweekt 'eest. Het was nood- •r." De man, die een zeer iendelijke indruk maakte, likte instemmend, vrouw moest na de klap ir het ziekenhuis worden .«Toebracht. Nog maanden na \der$1 ongeluk had ze last van 7derf gevolgen, vertelde ze aan e 23tchter Attema. Officier fm justitie Van Ek zei te- de man. ..Mevrouw liep jeliswaar door rood. maar vind dat een automobilist [tijd rekening moet hou- Ln inet de zwakkere partij. aa0?ker met de huidige, G-eemde rood-lichtdiscipli- r gel." Met dat laatste bedoel- kge\ yan Ek, dat erg veel en 4etgangers (en fietsers) er 'bod licht negeren. Tegen i fi/fe vrouw zei de officier: „Ik ites,r\nd dat u het wel erg licht ziehjpvat Denkt u ook eens èn de automobilist. Wat ie voelt als hij tegen een lens aanrijdt, is niet te me- n." Voor de man vroeg hij urgAu boete van 50 gulden, cur°"r de vrouw 100 gulden. echter Attema verzachtte dene PÜn enigszins. De boetes v R, erden verlaagd tot respec- Ê715ievelijk 30 en 60 gulden. 'erdt iokerbalk >e Haagse jongen werd er- an beschuldigd, dat hij in atwijk een vriend had la- jid-I'n rijden in een gammele CUI uto. De Katwijkse politie fiderzocht het voertuig en i,j wam tot de conclusie dat gule claxon niet deugde en wor at de drempelkokerbalken zjc} rnstig door roest waren vai angetast. Dergelijke balken ormen een zeer belangrijk nderdeel van het chassis, terker nog. zonder koker alken kan een chassis niet estaan. De eigenaar van de auto z.n as het niet eens met de be- :huldiging. „Het klopt dat "et e claxon niet in orde was, laar de kokerbalken wa- en niet geroest." De jongen ad in samenwerking met ijn vader een klaagschrift pgesteld en dat aan de ft n Latwijkse politie doen toe- en J omen. Daarop werd de in .-onoieslag genomen auto terug- egeven. Voorwaarde was, m a at de auto zou worden her teld en door de Rijksdienst 'oor het Wegverkeer zou vorden gekeurd. „De Rijk- lienst heeft mijn auto goed- jekeurd," merkte de jongen p. „Ja, maar nadat de wa- en was hersteld," veron- enh 'erstelde Van Ek- -Er is J]fve 1 wat aan de auto ge- c, .(eurd, maar niet aan de Irempelkokerbalken," ant- voordde de jongen, die laarmee een ernstige be- ehuldiging aan het adres 'an de Katwijkse politie litte. e tn )e vader van de jongen an i rad op als getuige. „De >rdt chade die de Katwijkse po- itie heeft toegebracht, de mmmm terlichting en de claxon, leb ik laten herstellen. De >olitie heeft de carosserie "W 'erwijderd om de kokerbal- ten te bekijken," zei de nan. „Er was niets aan de land me die balken." De eparaties waren verricht loor zijn zwager. De man e lad daar geen bewijs van. onb Jrutaal merkte hij op. „Als °t gh het mij vraagt dan deugt pli >r geen moer van deze hele ëec ituatie." „U bedoelt van die en lfeuto," reageerde Van Ek, schidie eiste: „Ik ben aan het :ijn twijfelen gebracht. Ik vraag oed Ivoor het eerste (de koker- te P1 lalken) vrijspraak, voor de ?rza<iclaxon eis ik een boete van zij'50 gulden. Rechter Attema n' was het daarmee eens, de verheugde verdachte ook. De Katwijkse politie waar- ss«n Bchijnlijk niet. *n°°' KEES VAN HERPEN 0 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. ilnor Ton PieliTs Ze heeft er kennelijk lol in, Nel Heemskerk, als ze ziet dat je je bijna niet staande kunt houden. Je staat en loopt zowat scheef in haar helllende huis: „Net of je dronken bent hè? En dan heb je nog niet eens wat ge had", zegt ze guitig. „Dat komt door die sluis voor de deur. Toen ons huis honderdtien jaar geleden gebouwd werd, mocht er niet geheid worden. Maar toen de sluis er moest komen, kwam er een stoomheimachine aan te pas. Dat heeft ons huis de nekslag gegeven: alles staat nu schuin. En aan de achterkant wer den we gebeukt door de schuiten die in de sloot bij de oude veiling aan legden: daar moest de muur steeds weer gere pareerd worden. Mijn hemel, wat een drukte was dat altijd, met die veiling. Beng, en dan werd er weer een kel derraam of een stuk muur kapot gestoken door zo'n paal waarmee die bootjes werden voort bewogen. Je had altijd schade met die schuiten. Maar als ik er straks niet meer ben, zullen ze graag dit huis willen hebben, de mensen. Zo vlak bij het Braassemer- meer. Het is hier prach tig. Van de zomer neb ik nog zitten genieten. Op een stoel bij de voordeur. Toen kwamen die mooie jachten door, en de opva renden maakten gezellig een praatje met me. Ja, dat vónd ik nou fijn hè!" Het is er schilderachtig, daar op de hoek, waar het wegge zakte huis van Nel staat: nummer 1 van de Noordka de, Roelofarendsveen. Er ziin twee deuren, waarvan er één gesloten blijft omdat Nel nu weer niet zo best ter been is om almaar door dat huis te struinen. Geen bel te beken nen, ook niet bij de andere deur. Je kunt er zo in, als je de klink licht. Maar dat vind ik gênant en daarom klepper ik maar met de klep van de brievenbus. Ik klepper bij de eerste deur en dan komt er een grote „hulp", een vrien delijke vrouw, die Nel drie maal in.de week assisteert. Ze adviseert me naar de tweede deur te gaan. Ook daar klepper ik. En weer doet de grote „hulp" open. Die gaat gewoon binnen met het verkeer buiten mee. Het lijkt op een communicerend vat. Als ik weer naar de eer ste deur zou lopen, zou de grote hulp dat binnen ook doen. Ik weet zeker, dat ze het zou doen. Maar ik zou er niet in komen, omdat die deur van eiges altijd gesloten is. De tweede dus is raak. De grote hulp stapt fluks terzij de; ze kent de gevolgen van het opendoen. Vanwege het hellend vlak vermeerder ik automatisch en ongewild snelheid, en afremmend dring ik de woonkeuken bin- In bedstee geboren Daar staat mejuffrouw Cor nelia Catharina Heemskerk. „Laat die namen er maar vanaf, want ze kennen me als Nel". Juffrouw Nel Heemskerk: een zo goed als beschermd Veens monumen tje bij de water doorsiepelen de houten sluisdeuren, die met een bonk tegen de kade muur open kunnen gaan, waardoor het veelgeplaagde huis van het eens talrijke ge zin Heemskerk opnieuw een oplawaai krijgt. Tenminste, dat zegt Nel. Ze wordt op 23 december negentig jaar. In dit huis werd ze in 1893 in een bedstee geboren. Negen tig jaar zit ze in dezelfde ka mer. Vier keer ziekenhuis, maar nog zo vitaal als wat; afgezien van wat lichamelij ke ongemakken die ze bij on sterfelijkheid niet zou heb ben gehad. De grote hulp heeft het er voor vandaag weer opzitten en verlaat, na enig kort over leg, de woning. Ik zit aan de tafel in het gloeiend hete woonkeukentje, vlakbij de gashaard. Links kan ik, transpirerend, tegen het gas stel leunen. „Waar u nu zit, zat mijn moeder altijd". Nel schenkt een klein laagje thee in een kopje: „drink maar gauw op, voor het koud wordt". Na twee- minuten schenkt ze opnieuw een laag je in. En serveert er een brok speculaas bij. In een hoek staat een t.v.-toestel. Een jaar oud. Daaronder een radio uit 1934; „en hij speult nog ook hoor". Boven het aanrecht mondt een koperen pomptuit uit. Ook de 110-jarige pomp „speult" nog steeds. Elke week poetst Nel de zaak glansrijk op. Boven m'n hoofd hangt een rode trap, aan een koord. Daarover kun je de grote zolder bereiken. Veense foto's van rond de eeuwwisseling aan de muur. Ook een „schilderijtje" met strengetjes ziide, van bleek wit tot flets blauw, als in een lang vervlogen spectrum. „Die heeft ooit een knecht van mijn vaders vader uit China meegenomen. Vader was van 1860". Er staat een zogoed als onleesbaar tekstje op. Nel kent het uit d'r blote hoofd: „Het Chinarijk, daar is 't land waar mijn oorsprong is. Nu hang ik aan de wand tot een Gedachtenis". In dat grote rijk van keizers en mandarijnen was de knecht van opa dus geweest; veel meer dan een eeuw van de eeuwigheid geleden. Tien kinderen telde eens het gezin van vader Heemskerk, die schipper op een tjalk was. Toen Nel nog een Nelletje was, voer ze vóór en na haar schooltijd met hem mee. Over de Rijn en de IJssel. Graan laden in Rotterdam, en met steen terug naar Den Haag. „Van die tien kinderen ben ik alleen overgeschoten. Zo gaat 't. Op die stoel, aan de andere kant van de tafel, zat een broer van me. Vijfen twintig jaar geleden viel hij uit een boom, bij het wegha len van dooie takken. De volgende dag was hij dood. Hij was de laatste; zes jaar had ik met hem samenge woond. Ik leef nu een kwart eeuw van de aow. Ze hebben een dure klant aan me hè?" Negentig jaar Nel Heems kerk, die het altijd zo druk heeft gehad dat ze niet aan trouwen dacht. Negentig jaar haar levensdagen slijtend in één en hetzelfde huis. „Heel vroeger, toen er nog geen Juffrouw Nel Heemskerk: negentig jaren leven op dezelfde plek... veiling' was, heb ik ,,'t tele gram" gelopen. Vader haalde in de Veen de groente op en bracht die naar Amsterdam. De volgende dag ging ik bij de tuinders een briefje bren gen waarop stond hoeveel het goed had opgebracht. Dat leverde me een dubbeltje in de week op. Later kreeg ik een kwartje voor het schoon maken van bloembollen; ik was toen een jaar of 19, 20. Dat heb ik 23 jaar volgehou den: dagelijks bollen schoon makend, van 1 tot 7, voor 25 cent". Haar verdere leven bracht Nel grotendeels door „in een werkhuis". Ze werkte er van 's morgens 7 tot 's avonds 7. Haar beloning was zeven stuivers. „Daarna heb ik twee jaar en acht maanden mijn moeder van de stoel naar haar bed gedragen". Toen die overleden was, had ze nog een broer. Totdat die uit een boom viel. Negentig jaren sappelen en op de kleintjes letten. „Vroeger ging ik met m'n zusjes naar de kermis, met drie centen op zak. Acht centen kreeg ik voor een zak met 12 kilo ge malen snijbonen. Een laag bonen, zout erover, en weer een laag bonen. Zo ging dat. Niks geen glazen potten". Over ruim een week is Nel Heemskerk 90. In hetzelfde huis waar ze geboren werd. „Ik kook nog steeds m'n ei gen eten; mijn handen staan gelukkig nog niet verkeerd. Ik doe ook nog de was. Altijd met de hand. Een machine heb ik nooit gehad. Drie och tenden in de week heb ik hulp. Ik ben nog nooit op va kantie geweest. Het was al tijd werken, en nooit centen. Lezen? Nee, daar heb ik een hekel aan. Óndanks mijn bril kan ik niet al te best meer zien, en die krant wordt slecht gedrukt tegenwoordig. Als het mooi weer is en de weg is goed, ga ik elke week een keer naar een kennis in het gesticht. Ja, dat is Huize St. Jacobus. En naar de kerk. Verder kom ik er niet uit. Afgelopen zondag ben ik thuis gebleven; het was me te glad. Maar ik heb een mis ge volgd via de radio, en ook over de televisie. Dat was een dubbele genade. Maar als je nou praat van werken, nou, dan doen ze nou niks meer. Dat vind ik, tenminste. Maar nu ben ik rijk; met een gezond verstand". „Ze waren aardiger' Nel Heemskerk denkt nog weieens terug aan de tijd, dat ze achter de sluis met een hark op hout zat te vissen. „Hout, soms karrevrachten; van „de meer" afkomstig". Dat deed ze met de „herk". En al dat hout ging naar de kachel. „Alle ochtenden de kachel leeghalen, de verroes te spijkers uit de asla halen. Nu heb ik een gaskachel, twee zelfs; je hoeft 's morgens maar de knop om te draaien en het wordt warm. En je hoeft de hele dag je handen niet meer te wassen. Nee, ik zou die goeie ouwe tijd niet meer terug willen hebben. D'r is vreselijk veel verbe terd in het leven. Maar de mensen, de mensen zelf, wa ren veel beter, veel aardiger. Tussen licht en donker zei den ze: kom, even naar de buurvrouw... Nu zie je ze niet meer. Misschien hebben ze een hekel aan ouwe men- In het scheefhangende huis van Heemskerk staat alles nog recht. De bedsteden zijn verdwenen en vervangen door een „opkamertje". Daar staat ook een tafeltje met tientallen ingelijste portret ten van familieleden. Dan is er een kamer met een groot bed, waarin Nel kan liggen woelen zonder iemand te sto ren. Aan de muur: „Daar hangt m'n moeder, en daar m'n vader". Het Heilig Huis gezin bevindt zich op ver schillende plekken onder glazen stolpen. Maria en het Kind, en de goede St. Jozef, met palmtak, worden er be schermend overkoepeld. En dan de rozenkransen, als guirlandes tegen de wand. Alleen de woonkeuken is smoorheet verwarmd; ergens anders is het niet te harden van de kou. Daar „woont" juffrouw Nel ook niet: „Ik zit niet om meer werk verle gen!" Achter het gasstel doet ze een heel klein, rood omlijst, raampje open: „Kijk!". Dan kijk je uit over de sloot langs het voormalige veilingge bouw. Je ziet de steeds her bouwde muurgedeelten; de Heemskerken („miin vader was veel te goed'waren, hun leven lang, slachtoffers. Tegenwoordig zit er een druk persende „Boekenclub" in, maar die kan Nel geen leed meer aandoen. Ze vindt het best zo. Met haar lasten en ongemakken, die, tenslot te, aan komen zeilen op de reis naar het Vaderhuis. Nie mand, geen geestesstroming, kan juffrouw Nel nog van de sokken praten: haar geloof is te groot, en ze is allang gelou terd. Zo móet je wel naar de hemel toe. „Het is niet alle maal even gemakkelijk. Ik heb kwalen die me slopen. Maar ik zeur niet, ik kan niet zuchten en steunen. Ik ben geen saggerijn. Anders was ik nooit geen negentig ge worden..." Het „eruit" komen kost me meer moeite dan de entree. Het is nu tegen „de helling op". Ik zie opeens, links, een bel met klepel en een veer Naast de tweede deur, aan de binnenkant. Maar er zit geen draad aan vast. LEIDEN Het verloop van de discussie tussen de Contactgroep Leidse Ko ren (C.L.K.) en het Bach- koor Holland over de komst van dit laatste koor naar Leiden rechtvaardigt een gevoel van spanning, nu bij de tweede uitvoe ring door het Bachkoor de situatie is ontstaan, waar de C.L.K. zich uitdrukke lijk verzet heeft. De Christelijke Oratorium- verening 'Con Amore' geeft morgenavond een uitvoering van Bachs 'Weihnachtsoratorium' in de Hooglandse Kerk, ter wijl het Bachkoor volgen de week op dinsdag 20 de cember hetzelfde werk uitvoert in de Pieterskerk, de kerk, die het sinds zijn vertrek uit Naarden als nieuwe standplaats heeft uitgekozen. De C.L.K. was juist in het leven geroepen om in onderling overleg dergelijke overlappingen te voorkomen. De commotie die ontstond en ten slotte leidde tot een breuk in het overleg met het Bach koor blijkt, 'nu de als 'pro bleem' gepresenteerde situatie actueel wordt, plaats te hebben gemaakt voor een zekere be zinning. Opmerkelijk is dat beide partijen de welwillend heid zelve zijn en bereid om de voormalige tegenstander in artistiek opzicht alle ruimte te geven. 'Con Amore', die zich als di recte belanghebbendebij de discussie betrokken voelde, beroept zich nu op haar identi teit is protestant christelijk koor en voelt zich gesteund door een eigen publiek. Bo vendien vertrouwt het koor op haar sterke reputatie, die het heeft opgebouwd als gevolg van 70 jaar uitvoeringen van het Weihnachtsoratorium in Leiden en waardoor het even eens een vast publiek aan zich heeft gebonden. De kaartver-, koop, die in de tussentijd volop aan de gang is, evenaart het goede resultaat van twee jaar geleden - toen de laatste 'Weihnacht' plaats vond - en bewijst Con Amore's gelijk in .deze. Het Bachkoor Holland beves tigt vanuit zijn optiek deze ontwikkeling. Evenals op zijn eerste concert op 18 november tt; de belangstelling een lande lijke zaak. Het percentage 'Leidse' kaarten dat is ver kocht is ook nu weer margi naal en bevestigt de indruk dat het nieuwe Bachkoor pri mair een functie vervult voor een wijdser gebied als de Randstad. De feiten op een rijtje zettend gaat men zich langzamerhand afvragen wat er eigenlijk aan de hand is. De positie van de Leidse koren wordt geenszins aangetast. Deze hadden dat koor in zijn oude vorm zich al op een landelijk publiek richt^ te. Verwacht kon worden dat in het centraal gelegen Leiden hierin geen verandering zou komen. Bovendien voelen de Leidse koren, in casu 'Con Amore' zich vefzekerd van de trouw van hun eigen aanhang. Eventuele naijver, die ontstaat door de nabijheid van een on miskenbaar goed koor als het Bachkoor wordt, ook door Con Amore gezien als een gezonde stimulans voor zichzelf. Blijft over het feit dat het culturele leven in Leiden naar buiten toe aan betekenis heeft gewon nen, terwijl een groep inwo ners, ook al is die betrekkelijk klein, blijkbaar gediend is van de toegenomen variatie. Mede gelet op de vaart, waar mee het nieuwe koor is geac cepteerd - uitnodigingen om, naar goed Leids gebruik, de concerten van de medekoren te komen beluisteren zijn, vol gens de zakelijke leiding al binnnengekomen - gaat men twijfelen aan de intentie en het inhoudelijke gehalte van de gevoerde discussie. Twijfels, die hun bestaansrecht behou den, zolang beide partijen het wederzijds respect blijven na leven. Het concert van Con Amore heeft plaats in de Hooglandse Kerk (aanvang: 20.00 uur) en geeft een uitvoering va"n vier van de zes cantates, waaruit het Weihnachtsoratorium is samengesteld. De solisten zijn: Rita van Harmeien, Heieen Resoort, Jos van der Lans en Arthur Schildmeyer. Het Dordts Kamerorkest begeleidt, terwijl het geheel onder lei ding staat van Piet Kiel jr. Het Bachkoor Holland treedt dinsdag 20 december op (aan vang: 19.00 uur) en geeft een integrale uitvoering van het werk. De solisten zijn hier Barbara Slick, Sylvia Schlüter, Hein Meens en Max van Eg- mond. Instrumentale begelei ding wordt verzorgd door het Amsterdams Kamerorkest. De dirigent is Charles de Wolff. DIRK VOOREN LEIDEN De contacten tus sen de Leidse universiteit en de universiteiten in Oosteuro- pese landen zouden moeten worden verbeterd. Samenwer kingsvormen kunnen meehel pen een ontspanning te be werkstelligen in de huidige oost-west verhoudingen. Dit is de mening van universiteits raadslid L.B. van der Meer. Hij hoopt dat het college van bestuur bereid is om samen werking te stimuleren, als de contacten erg marginaal blij ken te zijn. De heer Van der Meer vindt dat versterken van de contacten een betere me thode is om ontspanning te krijgen dan het oproepen tot deelname aan anti-kernwa pendémonstraties. Dit laatste heeft de universiteisraad nog onlangs gedaan, voor de de monstratie in Den Haag in ok tober. In de universiteitsraads vergadering gisteravond wees Van der Meer erop dat geleer den in steden als bijvoorbeeld Boedapest en Warschau er „veel slechter aan toe zijn dan wij, ondanks alle bezuinigin gen die nu over ons heenko men. Zij hebben bijvoorbeeld veel minder vakliteratuur tot hun beschikking. Samenwer ken zal een grote steun bete leerden". Als mogelijke sa menwerkingsvormen noemt het raadslid uitwisselingen van geleerden, uitnodigen van Oosteuropese wetenschappers I bij Leidse symposia en con gressen en ruilverkeer op het gebied van tijdschriften, boe ken en proefschriften. De heer van der Meer hoopt binnen een maand de mening van het college te horen over zijn voorstel. LEIDEN Bij de Leidse Volksuniversiteit K&O gaan het volgend jaar tal van nieu we cursussen van start. Het aanbod van K&O omvat daar mee ruim dertig kreativiteits- cursussen. In de uitgave van december van het K&O-perio- diek is informatie over de cur sussen verzameld. Geïnteres seerden kunnen deze krant gratis af halen bij het bureau van de volksuniversiteit aan de Oude Vest 45, waar ook de cursussen zullen worden gege ven. Voor de kerstdagen kan men bij de volksuniversiteit nog kerstkaarten, -versierin gen of -stukjes leren maken. Ook is er een cursus kaarsen maken en 'feest-en kerst make up'. Al deze cursussen nemen één avond in beslag, de kosten bedragen niet meer dan twin tig gulden voor riiet-leden. Praktische cursussen die vol gend jaar van start gaan zijn: binnenhuisarchitectuur, boek binden, eenvoudig naaien, make up en gezichtsverzor ging, pech onderweg, timme ren en stoelen matten of be kleden. Deze cursussen nemen meer dagen in beslag, gemid deld 10-12 avonden, of zater dagochtenden. Wie puur crea tiviteit zoekt kan terecht bij cursussen als boerenschilde- ren, calligrafie, tekenen, boet seren, zeefdrukken, edelsteen bewerking, fotograferen, film en video. Japans bloemschik ken of pottenbakken. Daar naast organiseert K&O nog een aantal cursussen waarbij lichaamsbeweging een belang rijke rol speelt: dans- en dra matische expressie, Yoga. Ver woede kaarters kunnen ten slotte terecht op de vervolg cursus bridgen die aan het eind van het jaar zal worden afgesloten met een door de bridgebond georganiseerd bridge-drive.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5