3nduide!i jkheid over gang van aken bij renovatie Ons Belang WD EN CDA RUZIËN OVER STATIONSWEG Middelma tige concentratie concert Lesko Leidse kunstenaars zien niets in bezetting musea e Camp in de maak 'A)EN QeidcaQounant DINSDAG 13 DECEMBER 1983 PAGINA 3 n !n pfietser d Een 17-jarige ,>tser uit Rijnsburg is •htend omstreeks half et hoofdletsel naar het ■rvoerd. De jongen reed Vijf Meilaan, negeerde Ko[e 'verkeerslicht en stak urchilllaan over. Hij He'egrepen door een auto ;r de Churchilllaan in iting van Voorschoten Ie wagen werd bestuurd en 52-jarige Katwijker. r pian reed door groen. De He er werd totaal vernield, irzijde van de wagen eschadigd. SNELHEIDS CONTROLE OP LAMMEN- SCHANSWEG LEIDEN Bij een snelheids controle op de Lammen- schansweg zijn gisteren 35 au tomobilisten aangehouden om dat ze de maximum snelheid van 50 kilometer per uur over schreden. Het record werd dit keer gevestigd door een be stuurder die 98 kilometer per uur reed. De controle werd ge houden tussen tien uur en half een. In totaal werden 252 au to's gecontroleerd. LEIDEN Een bezetting van een Leids museum als protest te gen de kortingen op de BKR (Beeldende Kunstenaars Regeling) zit er niet in. Volgens J. Habolt, vertegenwoordiger van de Leid se afdeling van de BBK (Beroepsvereniging Beeldende Kunste naars) is de animo onder de Leidse kunstenaars voor een derge lijke actie minimaal. De organisatiegraad en de samenwerking tussen de Leidse kunstenaars zijn, volgens hem, te beperkt om tot een bezetting van bijvoorbeeld het Stedelijke Museum De Lakenhal over te gaan. In Amsterdam werden vorige week het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum bezet door boze kunstenaars en beide musea zijn voor het publiek gesloten. Inmiddels zijn ook het museum Boymans van Beuningen in Rotterdam en de stedelijke musea in Alkmaar en Schiedam bezet door boze kunstenaars. De kunste naars zijn het niet eens met de bezuinigingen die staatssecretaris L. de Graaf van sociale zaken wil doorvoeren op de BKR. Die regeling houdt in dat het rijk kunstwerken opkoopt. Daarmee is het voor een aantal kunstenaars eenvoudiger om van hun werk te leven. Volgens de kunstenaars hebben de bezuinigingen tot gevolg, dat veel kunstenaars voortaan van een bijstandsuitke ring zullen moeten leven en dat zou hen ernstig in hun werk zaamheden belemmeren. Volgens Habolt functioneert de BKR in Leiden redelijk. Per jaar worden zo'n 500 werken via deze regeling van Leidse kunste naars gekocht „en alle werken gaan via de Kunstuitleen weer terug naar het publiek". „Er wordt wel gezegd, dat het rijk al leen maar kunst koopt om het in de kelders op te slaan, maar dat is beslist niet het geval". Volgens Habolt moet wethouder P.H. Schoute van cultuur een gemeentelijke fonds instellen om een groot deel van de schade als gevolg van de bezuinigingen op de BKR op te vangen. Dat fonds zou gebruikt moeten om kuns tenaars hun materiaalkosten te vergoeden. „Nu wordt dat via de BKR ook gedaan en de gemeente betaalt maar 5 procent van de kosten, die in het kader van de BKR door kunstenaars worden gemaakt. Wanneer veel kunstenaars voortaan van de bijstand zouden moeten leven, zou dat de gemeente veel meer kosten". n d ÜSSELAAR WIJST VERANTWOORDELIJKHEID AF M DEN Het PSP- Islid H. de la Mar is er iravond niet in ge- duidelijkheid te ijt ijgen over de gang van .jen rond de renovatie 243 woningen van ndas Belang' aan de Wil- Tui de Zwijgerlaan. Vol- het raadslid is de be- informatie ont- iiden waardoor zij met hogere huur dan was r rej3ofd, werden gecon- 5 jteerd. Volgens het ■raadslid is de ge ënte daar verantwoor- le ijk voor maar wethou- D. Tesselaar (volks- rtepvesting) wees dit gis- ls ti wond van de hand. De wat Mar kreeg van Tesse- dan ook niet gedaan de wethouder de wo zal lg ht'zoeken te wachten !t de vaststelling van i nieuwe huur. Tesse- vindt dat de bewo- "frs via de rechter hun «lijk moeten trachten te Dëen. PSP-raadslid had al eer- schriftelijke vragen over affaire gesteld maar was het antwoord zo ontevre- („beetje flauwekul ant- ird") dat hij het college in raad wenste te ondervra- De overige raadsfracties lden daar weinig voor, zij Sljen meer heil in een goed rbereide discussie in de imissie. De la Mar kreeg 'indelijk toch zijn zin ,(chts VVD en de PvdA- De la Mar (PSP)...spelletje, wethouders Tesselaar, Waal en Bordewijk stemden tegen behandeling tijdens de ge meenteraadsvergadering gis teravond) hetgeen echter niet de gewenste duidelijkheid op leverde. Ook al omdat Tesse laar weinig zin had in de dis cussie en de rol van de ge meente in het conflict betrek kelijk gering achtte. Twee jaar geleden werd een plan opgesteld voor het op knappen van de flatwonin gen. Dat kon op twee manie ren, via de regeling achter stallig onderhoud en via de renovatieregeling. Het eerste zou een huurverhoging van Tesselaar (volkshuisvesting)...niet verant woordelijk... 48,80 met zich meebrengen, het tweede een huurverho ging van- gemiddeld 88 gul den. De woningen werden uiteindelijk gerenoveerd doch zonder dat het de bewoners duidelijk was dat dit hen ge middeld 88 gulden meer zou gaan kosten. In de renova tiekrant die was uitgebracht, werd nog steeds gesproken van het lagere bedrag van bij na 50 gulden. Het college ont kent dat met de bewoners het lagere bedrag aan huurverho ging is afgesproken maar geeft toe dat „het onduidelijk is of de bewoners zich bewust zijn van het feit dat de uitvoe ring van het duurdere reno vatieplan meer kosten met zich mee zou brengen", aldus wethouder Tesselaar: „De wo ningbouwvereniging had eer der duidelijk moeten maken hoe hoog de nieuwe huur zou uitvallen". Van ontoelaatbare misleiding, zoals de la Mar suggereerde, is volgens het college echter geen sprake. Spelletje De la Mar vindt dat de ge meente mede verantwoorde lijk is voor de gang van zaken omdat de handtekening van het college onder de renova- tieaanvraag staat. Hij ver denkt de gemeente er zelfs van „samen met Ons Belang een spelletje gespeeld te heb ben om de bewoners onwe tend te houden". Het college stelt echter dat het de aan vraag alleen maar doorstuurt en dat Ons Belang uiteindelijk de verantwoordelijke instan tie is. Inmiddels zijn 56 gerenoveer de woningen opgeleverd. De bewoners kregen bij thuis komst een huurcontract voor gelegd maar een onverwachte hogere huur. Een aantal men sen is naar aanleiding hiervan naar de rechter gestapt. Vol gens Tesselaar moet de rech ter een oordeel geven over de hoogte van de huren. Hij zal de woningbouwvereniging verzoeken de uitspraak van de rechter toe te passen op al de woningen, ook die waar voor de hogere huur reeds wordt betaald. Overigens heeft de woningbouwvereni ging de bewoners haar ver ontschuldigingen aangeboden voor het feit dat zij niet vol doende werden geïnformeerd. Inmiddels is er een plan in de maak waarin staat wanneer en op welke wijze bewoners bij renovatieprojecten moeten worden betrokkken. Dit plan van de gemeente ligt momen teel op tafel bij de federatie van woningbouwcorporaties. Het zal volgend jaar in de raad worden behandeld. Een motie van de la Mar waarin werd gevraagd de renova- tieaanvraag eerst aan de be woners voor te leggen voordat deze aan de minister wordt verzonden, werd door alle partijen (uitgezonderd PSP, PPR) afgewezen. D en CDA zijn elkaar in de haren '1 ogen naar aanleiding van een ar- euz >hje in het CDA-periodiek 'CDAk- >rd' over de gang van zaken rond inei Stationsweg. In het artikeltje van m< hand van CDA-raadslid J. van Zijp no(rden de liberalen er van beschul- d de aanvankelijke eis tot het te- o< draaien van de links-af maatregel hel lebben laten vallen om de eenheid het college te handhaven. Zoals be id nam de VVD onder druk van de malrfA genoegen met een toezegging van het college de zaak nader te on derzoeken. VVD-verkeersspecialist M. Zonnevyl- le heeft zich boos gemaakt over de be schuldiging van de heer Van Zijp en gaat in het VVD-periodiek 'Liberaal Bulletin' in de tegenaanval. Hij herin nert het CDA er aan dat het juist de VVD is geweest die vorig jaar aan drong op een proef voordat het links af verbod definitief zou worden inge voerd terwijl het CDA instemde met de maatregel. „Nee, in deze zaak moet het CDA met de billen bloot en open lijk toegeven dat het CDA in '82 een verkeerde beslissing heeft genomen en dat het de VVD was die het als enige fractie heeft opgenomen voor de betrokkenen. Helaas wordt de VVD nu met de vruchten van een slecht CDA-standpunt geconfronteerd", klaagt Zonnevylle. CDA-leidsman J. Walenkamp wist echter nog voordat het Liberaal Bulle tin in de bus lag, de hand te leggen op de bijdrage van zijn VVD-collega en reageerde snel. De VVD heeft volle dig gelijk, stelt Walenkamp, het CDA is mede-verantwoordelijk voor het toen genomen besluit. „Maar wanneer blijkt dat het een slecht besluit was zijn wij niet te beroerd het terug te draaien", aldus Walenkamp: „Dat is grotere politieke wijsheid en politiek fatsoen dan wat de VVD nu doet: ter- wille van de coalitiedwang vasthou den aan een helaas foutief gebleken besluit uit het verleden", Stationsweg drie maanden open voor werkzaamheden LEIDEN De Stationsweg ligt begin volgend jaar twee tot drie maanden 'open' in verband met riolerings werkzaamheden en herin richting van deze straat. Er wordt naar gestreefd de winkels gedurende deze pe riode zoveel mogelijk be reikbaar te houden. De herindeling van de Sta tionsweg betreft vooral het gedeelte tegenover het sta tion waar de halteplaatsen zijn gesitueerd. Hierover wordt nog onderhandeld met de NZH. Verder wordt de straat geas falteerd en wordt de ver lichting aangepast. De werk zaamheden kosten in het to taal 1,1 miljoen gulden, een bedrag dat gisteravond door de gemeenteraad beschik baar werd gesteld. „Drie Octoberschool als dependance in stand houden" LEIDEN Wethouder J. Peters van onderwijs zal zijn best er voor doen de Drie Octoberschool als dependan ce in stand te houden totdat deze samen met de Lucas van Leydenschool het nog te bouwen schoolgebouw aan de Vliet kan betrekken. De Drie Octoberschool wordt per 1 augustus vol gend jaar opgeheven omdat het leerlingenaantal te laag is. Het nieuwe gebouw is dan echter nog niet gereed. Peters vindt het een goed plan om de school na de fu sie voorlopig in het huidige gebouw te laten maar kan niet garanderen dat het rijk hier ook aan mee wil wer ken. i <td stukjes en beetjes wordt de Leidse binnenstadswijk De Camp leefbaar. Als het d is wordt begin volgend jaar begonnen met de restauratie van de Boerhaaveza- 'f iddels is men begonnen met de aanleg van nieuwe rioleringen in een groot aantal ften in De Camp. Maar er wordt ook gebouwd in De Camp. Zoals deze woningen de Caeciliastraat. In september werd de eerste sleutel uitgereikt en de werk- eljmheden aan het complex, waarin bejaarden zijn gehuisvest, zijn nu zo goed als {Bnd LEIDEN LESKO, het Leids Studenten Kamer orkest voor 20e eeuwse muziek zette haar enkele jaren geleden begonnen traditie van themaconcer ten gisteren voort met een concert, gewijd aan de in vloed van de jazz in de kunstmuziek. Omdat LES KO vorig jaar al een con cert aan Strawinsky wijd de, ontbrak de naam van deze componist, die in een dergelijk verband een be kende klank heeft, op het programma. De voorkeur van LESKO was nu uitge gaan naar George Antheil, een Amerikaans compo nist, die vooropliep in de avant garde van de jaren twintig, zijn landgenoot Louis Gruenberg, Arthur Honegger en Darius Mil- haud. gent Jacques van der Steen uitstraalt en de duidelijke aan wijzingen die hij gaf, kwam het muzikaal gezien slechts op twee momenten tot een echt geïnspireerd resultaat. Gruen- bergs 'The Daniel Jazz' was daar één van. De humoristi sche strekking en de expres sieve en duidelijke voordracht door de sopraan Marjan Hiele gaf het orkest blijkbaar een extra duwtje, die tot meer mu zikaal vuur aanzette. Het tweede moment was het slot van de balletsuite 'Le boeuf sur le toït' van Milhaud, een frivole uitsmijter, waarbij de Voor het overige maakte LES KO een acceptabele, maar niet al te krachtige indruk. Naast de intonatie van de violen in Honeggers pianoconcert en in Milhaud was het toch steeds wat onzekere samenspel hier van de oorzaak, waarbij wel ingecalculeerd moet worden dat dit vaak, zoals in Antheils 'Jazz symphony', waar een on ophoudelijke afwisseling van instrumentengroepen plaats vindt, een uiterst gecompli ceerde zaak is. Pianist Tsong Ho Chien maak te onmiskenbaar indruk door de rustige en subtiele manier, waarop hij de soloparij in het concert van Honegger muzi kaal inhoud gaf, een partij, die technisch vaak lastig ligt en qua samenspel nauw luistert als gevolg van haar verweven heid met de orkestpartij. Ook de vorm, die Tsong aan deze twee aspecten gaf, was gelet op zijn status van amateurpianist indrukwekkend te noemen. DIRK VOOREN Kerstviering Werkgemeenschap de Ratel houdt zondagmiddag 18 december een kerstviering in de grote zaal van het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Men kan genie ten van: samenzang met het zangkoor Leidse Volks huis, optredens van dit koor, een declamatie van de heer T. Mizee, een solo-optreden van mevrouw C. Der- né (piano en zang) en het kerstspel „De Kolenbran der" door de Ratel-toneelgroep. De bijeenkomst begint om drie uur, toegangskaarten kosten twee gulden per stuk. LAK-salon Deelnemers aan cursussen, producties en van LAK-drama en de literaire workshop geven zondag 18 december vanaf half acht demonstraties tijdens de halfjaarlijkse LAK-sa lon. Onder meer laten leerlingen van de cursussen jong leren, moderne dans, mime, rock roll, cabaret, basisto neel en grimeren zien wat zij hebben geleerd. De LAK- salon is een mogelijkheid om te laten zien wat het LAK op drarfia-gebied te biedfen heeft. De toegang is gratis. Infor matie is te krijgen via telefoonnummer 124890 van maan dag tot en met vrijdag van twee tot vijf uur. Adventsconcert De Leidse Can torij geeft zondagavond 18 december een adventsconcert in de Hooglandse Kerk. Op het pro gramma staan werken van Charles Wood, Stanford, Engelse psalmen, hymns en Christmas Carols. Muzika le medewerking wordt verleend door het Noord-Hol lands Koperkwartet onder leiding van Gerrit van Slooten. De algehele leiding van het adventsconcert is in handen van Joop Brons, cantor-organist van de Hooglandse kerk doe zowel het kabinet- als het fraaie 16de eeuwse hoofdorgel zal bespelen. Het concert be gint om kwart over acht en de toegang is vrij. Aan de uitgang zal een collecte worden gehouden ter bestrij ding van de kosten van het concert. Feestavond De Stichting Surinamers Leiden (SSL) geeft zaterdag 17 december een feest in het restaurant van de Groenoordhal- len. De Amsterdamse groep Shakti verleent medewerking aan dit feest, dat om tien uur 's avonds begint en zondag ochtend omstreeks vijf uur wordt beëindigd. Iedereen is welkom, de toegangsprijs bedraagt 7,50 per persoon. Jazzzolder De vijf mans-formatie van de Rotterdamse bassist Ed de Vos treedt zaterdag 17 december op in Jazzzolder Hot House aan de Breestraat. Het gezelschap speelt een mengeling van moderne en wat vrijere muziek met een vooraanstaande rol van de ritmische sectie. Het concert begint om tien uur. Schrijfavond Amnesty International, afdeling Leiden houdt donderdag 15 december een schrijfavond in de Ekklesia aan het Ra penburg 100. De schrijfavond staat dit keer in het teken van vervolgde mensenrechten activisten. De schrijfavond begint om acht uur. Boekenmarkt De boekenmarkt van Amnesty International in de Waag aan de Aalmarkt is wegens de onverwacht grote toevoer van boeken nog tot en met woensdag 14 decem ber te bezoeken. De markt duurt zo niet drie maar zes dagen. Morgen is markt van tien tot vijf uur te bezoe ken. Scheistraat De gemeente start binnenkort met de herinrichting van de Lange Scheistraat. Het trottoir aan de kant van de Laken hal zal worden verbreed. Bovendien worden er op de stoep paaltjes geplaatst om het stoep-parkeren onmogelijk te ma- De Warmonderbrug Warmonderbrug blijft gesloten LEIDEN De Warmonderbrug blijft gesloten voor verkeer. b en W hebben besloten niet op een verzoek tot openstelling van de brug van het Leids City Centrum (LCC) in te gaan, omdat de brug in te slechte staat verkeert. Bovendien komt openstelling van de brug niet overeen met het plan van de raad om de ver keersafwikkeling in dit stadsdeel te concentreren rond de Valk- brug. Overigens loopt tegen de verkeersbeperkende maatregel nog een beroepszaak bij de Raad van State. De brug verkeert in zeer slechte staat Daarom was de brug al enige tijd verboden voor zwaar verkeer. Gebleken is echter dat door het intensieve gebruik door gewoon verkeer de brug snel verslechterde. Zodra de Valkbrug gereed was, werd de War monderbrug voor het doorgaand verkeer afgesloten. Het LCC trok bij de gemeente aan de bel toen de brug rond 3 oktober enige dagen voor bus- en alarmverkeer werd opengesteld. Dat zal de komende jaren echter niet meer voorkomen. Gebleken is namelijk dat ook het overige verkeer van de brug gebruik maakte. Gewond door slippartij LEIDEN Een 22-jarige vrouw uit Leiden raakte gis terochtend omstreeks kwart voor elf aan haar rug gewond toen zij op het Stationsplein met haar fiets ten val kwam. Zij is naar het AZL gebracht. De vrouw kwam uit de rich ting Rijnsburgerweg en op het Stationsplein slipte zij met baar fiets od een gladde plek. Gestolen auto uitgevoerd naar Afrika LEIDEN Een 37-jarige Leidenaar is gisteren in zijn woning aangehouden in verband met de verduistering van een Merce des ter waarde van 65.000 gulden. De auto is momenteel per boot op weg naar Afrika. De 37-jarige Leidenaar leende de auto in oktober van een kennis in Leiden. Op zijn beurt leende hij de auto ook uit. Toen de wagen na een poosje .verdwenen bleek te zijn, deed de 37-jarige Leidenaar aangifte bij de politie in Den Haag. Men ging op onderzoek uit en kwam uiteindelijk bij de douane terecht. Deze instantie vertelde dat de auto inmiddels was uitgevoerd naar Afrika. De 'exporteur' moet nog door de politie worden gehoord. Woning gekraakt LEIDEN De woning aan de Smaragdlaan 106b is gekraakt. De politie werd hier gisteren van op de hoogte gesteld. De krakers wonen overigens al twee weken in het pand. De eigenaar weet daarvan. L

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3