Jan Klok wil rust binnen KNSB Confrontatie Van der Duim - Falk-Larsen in Heerenveen ZES EREDIVISIECLUBS IN ZAAL VOETBALTOERNOOI KNVB Wilander verdient goed CckbeSotvta/nl nieuw verlies voor INTERIM-VOORZITTER VAN SCHAATSBOND .onder uGi Goed aanbod voor Sugar Ray Leonard Kortsjnoj; Van Boeckel' uitgeschakeld Tips voor Nootdorp SPORT DINSDAG 13 DECEMBER 1983 PAGINA A Lobanovski aan de kant gezet MOSKOU De trainer van het Russische voetbalelftal, Valeri Lo banovski, is uit zijn functie onthe ven. Hij wordt opgevolgd door Edoeard Malofejev, die met Dyna mo Minsk de landstitel veroverde en momenteel succes oogst met het Qlympische team van de Sovjet- -Unie. Lobanovski (46) heeft de Sovjet-Unie geen plaats in het toer nooi om het Europees kampioen schap volgend jaar in Frankrijk kunnen bezorgen. Hij wordt in het komende seizoen weer trainer bij Dynamo Kiev. Lobanovski nam na het wereldkampioenschap in 1982 Ket roer over van Beskov. ROTTERDAM Zes eredivisieclubs - Ajax, Sparta, PEC Zwolle, FC Utrecht, Roda JC en Haarlem - het Nederlands zaalvoetbalteam en een „All Star"-for- matie zijn de deelnemers aan een zaal- voetbaltoernooi, dat eind deze maand wordt gehouden onder auspiciën van de KNVB. De acht teams zijn verdeeld in twee poules. De eerste groep bestaat uit FC Utrecht, Sparta, de All Stars en Roda JC, die op 27 en 29 december in sporthal De Maaspoort in Den Bosch de wedstrij den afwerkt. Voor groep B, waarin de andere vier teams zijn ondergebracht, worden de voorrondewedstrijden op 28 en 30 december gespeeld in de Sporthal len Zuid in Amsterdam. Zaterdag 7 janu ari worden in sportpaleis Ahoy' in Rot terdam de kruiswedstrijden tussen de nummers één en twee van de poules af gewerkt, waarna nog dezelfde avond de finale volgt. Dank zij de inbreng van twee sponsors en de televisie (VARA) is een bedrag van 380.000 gulden beschik baar. Na aftrek van de organisatiekosten en bijtelling van de recettes - de KNVB rekent op zo'n 10.000 bezoekers - wordt het batig saldo onder de deelnemende clubs verdeeld op basis van tien procent voor de afvallers na de voorronden en vijftien procent voor de teams, die zich plaatsen voor de finale-avond. Volgens Hans van de Zeeuw, medewerker op het bondsbureau, wil de KNVB drie jaar ex perimenteren met dit toernooi. Om het voetbal aantrekkelijk te houden is ook gekozen voor de formule, dat vier deel nemers aan de eindronde op 7 januari alle hetzelfde bedrag ontvangen. Voor de topscorer van het toernooi is een auto beschikbaar. Ontslag voor trainer Lazio ROME De trainer van de Italiaanse voetbalclub Lazio, Giancarlo Morrone, is gisteren ontslagen. Mor rone wordt opgevolgd door Paolo Carosi. Sterke man bij de Romeinse eerste-di- visieclub is Giorgio China- glia, sinds het begin van het huidige seizoen voor zitter van de club. China- glla heeft toegezegd kosten noch moeite te zullen spa ren om Lazio uit het slop te halen. Na twaalf wed strijden neemt Lazio met acht punten de veertiende plaats in. Viktor Kortsjnoj ging sinds de zesde partij de mist in. t>EN HAAG Sinds af- gelopen zaterdag is Jan Klok interim-voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB). „Ik ben he lemaal gek van schaatsen. Het is een stuk van mijn leven geworden. Sinds mei 1982 ben ik voorzitter van de technische com missie marathonrijden. En verder ben ik ook nog se cretaris van de TC §choonrijden. Deze twee commissies van de KNSB heb ik goed op de rails ge zet en het gaat daar ge lukkig allemaal rustig toe", zegt Klok. „Met het nieuwe struktuurrap- port van de KNSB was ik het niet eens", blikt hij terug naar de vergadering van zaterdag, toen een deel van het hoofdbe stuur opstapte. „Dat was mijn Jlede-bestuurders bekend. In e laatste bondsbestuursverga- ering stemde ik blanco. Ik zag dan ook niet de noodzaak in om zaterdag op te stappen met de andere bestuursleden. In 1972 bedankte Jan Klok na een ruzie met de KNSB voor zijn erelidmaatschap. Hij stuurde zijn erespeld terug aan de schaatsbond. Er ontstond namelijk een conflict tussen Klok en de KNSB rond het prof schaatsen. Ruim tien jaar geleden was hij mede-organi sator van de profwedstrijden van de ISSL. In die tijd werd hij ook directeur van het schaatscentrum De Uithof. De baan werd besmet verklaard door de KNSB. Jan Klok: „Ik deed dit voor Kees Verkerk, Jan Bols, Ard Schenk en Eddy Verheyen, die wel eens wat geld aan het schaatsen wilden verdienen in de nadagen van hun loopbaan. Links en rechts werden mensen geschorst door de KNSB. Ik heb echter nooit een brief over een schorsing ontvangen".^ Jan Klok, de interim-voorzitter van de schaatsbond, was gisteren even terug op de vertrouwde grond van de Uithof. Ook Charisius en Kolbach moest ik in de richting van de stonden er niet achter en ble- voorzittersstoel om de leiding ven zitten. Toen de anderen in van de vergadering over te ne- het bondsbestuur opstapten, men. Gisteravond stond de te- de engel speelde De Uithof had één keer een uitverkocht huis door de prof wedstrijden, maar door de da den van hun directeur kwa men er de eerste jaren geen Rellen internationale toernooien in het Haagse. Dat is gelukkig lefoon bij mij thuis niet stil. Er verleden tijd. Inmiddels heeft jaar geen directeur meer van De Uithof. „Over het verleden moeten we maar niet meer praten. Er zijn mensen ge weest binnen de KNSB die mij enkele jaren niet hebben aan gekeken. Maar dat is gelukkig verleden tijd. Sinds 1974 kan ik weer goed opschieten met bondsdirecteur Wim Comello. Maar aan een functie van bondsvoorzitter had ik echt nooit gedacht. Feitelijk moet ik er steeds om lachen". Gistermiddag was Jan Klok op De Uithof in actie als secreta ris van de landelijke commis sie schoon rijden tijdens de Zuidhollandse kampioen schappen. „Ik bedank niet voor de bestuursfuncties bij het schoonrijden en het mara thonschaatser Immers het bondsvoorzitterschap kan tij delijk zijn. Waarschijnlijk ko men er in april bestuursver kiezingen of anders in het na jaar van 1984". kwamen bedankjes uit het De Uithof al een EK dames en hele land, omdat ik de redden- een WK heren achter de rug. Jan Klok is al zo'n kleine twee „Het is echter niet de bedoe ling dat ik blijf zitten. We gaan proberen de komende tijd als KNSB goed over te ko men. Ik ben doodziek van die ruzies in de schaatsenrijders- bond. Het is elk jaar hetzelfde. Er moet nu eindelijk maar eens een seizoen zonder rellen komen. We gaan met het inte rim-bestuur lekker ontspan nen vergaderen". Vele jaren is een commissie binnen de schaatsenrijders- bond in de weer geweest voo\ een nieuw beleidsplan. Het was de wens van het oude bondsbestuur dat kunstrijden, langebaanschaatsen, schoonrij den en marathonrijden zelf standig gingen werken met ie der een eigen bestuur. Dit alles onder de grote noemer en zorg van de KNSB. Ziet voorzitter Jan Klok dat nog zitten? Het struktuurrapport waarop het bondsbestuur is gevallen, hield niet alleen het aanstellen van een trainingscoördinator in, maar ook de zelfstandigheid van de sporten binnen de KNSB. Bovendien zou men hierdoor het licentiegeld voor de schaatser moeten verhogen van 75 tot 105 gulden. Als nieuw bestuur zullen wij deze zaken uit de weg gaan. Wij moeten met nieuwe plannen komen. Maar eerst zullen we rust binnen de KNSB moeten brengen". ARTHUR VAN RIJSWIJK Sportwereld DJAKARTA Jan Timman heeft het internationale schaaktoernooi van Indone sië gewonnen. LAUSANNE Samaranch, de voorzitter van het IOC, heeft de Spanjaard Jose-Ma- ria Cagigal posthuum de Olympische eremedaille in zilver verleend. De voorma lige voorzitter van de inter nationale vereniging van academies voor lichamelijke opvoeding kwam vorige week om het leven bij het vliegtuigongeluk in de buurt van Madrid. HEERENVEEN De drielanden- schaatsinterland, die het komende weekeinde in Heerenveen met deelne ming van Nederland, Noorwegen en Zweden op het programma staat, brengt direct een confron tatie tussen de Europese- en de wereldkampioen van het vorige seizoen: Hilbert van der Duim en Ralf Fall$-Larsen. Hoewel aan de resultaten nog nauwelijks consequenties mogen worden verbon den, is het toernooi voor de diverse bondstrainers toch een belangrijke graadmeting. Zowel Van der Duim als Falk-Larsen kwamen reeds tot indruk wekkende prestaties, waarbij vooral de 1.57,95 op de 1.500 meter van de Nederlander sterk de aan dacht trok. Voor het eerst nemen de sprinters en de junioren aan deze interland deel. Heeren veen is voorts de enige plaats waar de klassementsleiders in een rechtstreeks duel met de spurters om een plaats in de Olympische selecties rijden. De samenstelling van de ploe gen is als volgt: Nederland: All-rounders: Hil bert van der Duim, Yep Kra mer, Vrits Schalij, Robert Vunderink, Hein Vergeer, Ralf Sybrandy. Sprinters: Ron Ket, Leo van Geest, Jan Yke- ma, Sies Uilkema, Geert Kui per, Lieuwe de Boer. Junio ren: Henk Groen, Henry Kraayenbos, Herbert Dijkstra, Frans Kuypers. Zweden: All-rounders: Claes Bengtsson, Ulf Ekstrand, Björn Forslund, Tomas Gustafson, Jan Junell, Hans Magnusson. Sprinters: Jan-Aake Carlberg, Johann Granath, Roger Hagel, Björn Johansson, Anders Mo- berg, Tomas Movin. Junioren: Per Bengtsson, Joakim Karl- berg, Bo König, Jens Magnus- Noorwegen: All-rounders: Geir Karlstad, Ralf Falk-Lar sen, Arne Nik Nilsen, Björn Nyland, Tom Eric Oksholm, Even Aas. Sprinters: Ingmar Bredeli, Kai Arne Engelstad, Björn Hagen, Jarle Pedersen, Frode Rönning, Morten Stan- bo. Junioren: Stein Krosby, Petten Lanes, Paul Jan Stok- ke, Atle Varvik. „Ik was (bij Sparta) korte stop, een matig hitter, maar razendsnel. Een goed honklo per dus en dat honkstelen kon in die tijd ('61-'62) nog. Je had een heel ander spelletje dan nu. Bij Sparta ben ik wel blij ven voetballen. Totdat ze me dreigden met royement. Ik was in die tijd met schrijven begonnen en maakte een arti kel voor de Havenloods over de machtspositie van Sparta. Het was een eilandje in het Rotterdamse. Ik schreef dat het in het belang van het honkbal was als spelers als die bij Sparta het eerste niet haal den hun kwaliteiten in dienst stelden van de Rotterdamse clubjes om hen naar een ho ger peil te brengen. Ik werd meteen bij het bestuur ontbo den en kreeg van voorzitter Cor van Rijn een uitbrander. Ik heb toen mijn lidmaat schap maar opgezegd. Toen ik ,al op mijn 29e stopte dacht ik het er moeilijk mee te krijgen. Ik dacht er spijt van te krij sen. Het heeft me verbaasd hoe gemakkelijk ik honkbal van me heb kunnen afzetten". Adjunct-hoofdredacteur Cees van Cuilenborg van Voetbal International in bondsblad Inside van de honkbalbond). „Sommige verkleden zich een half uur voor de wedstrijd en kleunen er meteen in. In Ne derland zal je niet meemaken dat tot vlak voor de wedstrijd de televisie in de kleedkamer aanstaat en dat de spelers zich suf telefoneren om op paar denraces te gokken. Dat is bij ons doodgewoon. In Neder land is het zelfs voor een een voudige amateurwedstrijd een opgekropt spanningsveld. Hier leeft iedereen heel re laxed naar de aftrap toe. Soms heb je het idee dat het ze geen barst interesseert..." (Voetballer Dennis van Wijk, van Norwich City, in Het Parool) „Per wedstrijd raken we er zo'n stuk of vijf kwijt door het puntige hek rond het veld en de toeschouwers, die zo'n bal letje leeg laten lopen en mee nemen of gewoon kapot ste- FRANS DERKS: „Topsport kost geld". ken. Dat gebeurt met name op de F-side nog al eens. Je vraagt je soms al of het niet beter is om dat vak gewoon leeg te laten. Maar we laten nu in ieder geval d tegenstan ders met goedkopere sponsor- ballen intrappen, op het doel bij de F-side. Dat drukt de kosten al een beetje". (Materiaalman Ben van In- gen van Ajax in Elf) „Topprestaties, daar komt men op af, draait het Neder lands elftal goed dan kan men in Zeist de ledeninschrijvin gen niet bijhouden. Topsport kost geld, en dan kun je wel zeuren over het feit, dat Jes- per Olsen zoveel verdient en pietje puk zoveel; de feiten zijn er. De mens die het geeft is stom, die het ontvangt niet. Het geld is keihard nodig voor de sport, dan moet dat maar met een bepaalde inter pretering. Dan zeg ik: rege ring dan kun jij je miljoenen in je zak houden, dan is er ook geen conflict. Dan be stuurt die bond ook gemakke lijker". (Oud-scheidsrechter Frans Derks in Voetbal Totaal) „Dat hier wordt omgekocht staat als een paal boven wa ter. Daar wordt ook niet moeilijk over gedaan. Ieder een weet het en praat erover, alleen de details hoor je na tuurlijk nooit. De zaken wor den via tussenpersonen ge daan of in het geheim op het kantoor van de president. Het hoort er gewoon bij hier. Scheidsrechters en juournalis- ten zijn dankbare objecten. Een uitwedstrijd winnen is hier een mirakel. Dat heeft met de scheidrechter te ma ken. Ook al wordt er iemand LUCIEN VAN IMPE: „Stukje sneller". vermoord in net stralscftopge- bie, tegen de thuisclub zal hij niet gauw een penalty geven. Maar als er van de thuisclub iemand gaat liggen gaat de bal geheid op de stip. Bij voor keur bij een gleijke stand kort voor het einde. Dan is er al leen nog maar sprake van een toneelstuk. En het is verdomd moeilijk om je dan als trainer in te houden". (Trainer Bert Theunissen van Apollon in Voetbal In ternational) „De mensen zijn thans mondi ger op velerlei terrein. De in breng is groter geworden. Daartoe dienen de bakens te worden verzet. Het vereist ook van bestuurders flexibili teit waarbij ze zich soms te veel door de publiciteit laten drijven. Men vraagt begrip, maatschappelijke ondersteu ning vooral ook, waartoe de NSF perfect funtioneert. Vroeger bouwde een Van der Grift zijn maatschappelijke carrière op ten tijde van zijn sportloopbaan. Nu ligt dat, met de intensievere voorbe reiding, geheel anders. Een geduchte verandering in de afgelopen 21 jaar". (Ex-voorzitter Jhr. mr. W.H.D. Quarles van Ufford van de KNSB in De Tele graaf) „Ik rij makkelijk bergop. Makkelijk? Vergeet het gauw. Er zal wel sprake zijn van ta lent, van enige begaafdheid voor dat bepaalde werk. Ge loof me vrij, ik zie minstens evenveel af als iemand die lost. Voor diezelfde inspan ning rij ik dan wel een stukje sneller. Maar beulswerk blijf het, zo'rl col naar boven rij den. Moest het allemaal geen moeite kosten, wat zou me dan beletten nog veertien keer de Tour te rijden. Mooi blijft het echter, een bergetap pe. Precies omdat het zo zwaar werken is. Waarom gaat men naar snelheidswed strijden van auto's en motoren kijken? Toch in de stiekeme hoop een ongeval mee te ma ken. Een spectaculaire crash, bloed, sensatie. En waar valt in de wielersport een maxi mum aan sesnatie te beleven? In het hooggebergte toch? Geen gesloten peloton dat in tien seconden uit het blikveld verdwenen is. Maar een vaak anderhalf uur durend spekta kel van voortsukkelende ach terblijvers, leeggereden fi guurtjes, die lijden om binnen de tijdsgrens binnen te ra ken". (Wielerprof Lucien van Impe in Het Nieuwsblad) Zege bij reuzeslalom De Zwitser Max Julen glijdt in fraaie stijl over de sneeuwpiste. Hij bleek bij de reuzeslalom in Les Diablerets, meetellend voor de strijd om de wereldbeker, de snelste deelnemer. LONDEN De Londense bokspromotor Frank Warren heeft onmiddellijk gereageerd op de mogelijke terugkeer van Sugar Ray Leonard in de ring. Hij deed de voormalige wereldkam pioen in het middengewicht gisteren telegrafisch het aanbod in Londen te komen boksen tegen Colin Jones uit Wales. Leonard kan met het gevecht, dat in februari zal worden afgewerkt, drie miljoen gulden verdienen. De Amerikaan onderbrak zijn loop baan in mei 1982 na een netvliesoperatie. Afgelopen weekeinde kondigde hij aan opnieuw te willen boksen. LONDEN Kortsjnoj heeft na ord nieuwe nederlaag in mn negende partij voor tweekamp tegen Gjid; Kasparov nog maar kansert ld i op plaats in de finale van i kandidatentoernooi, als de Hongaar Zoltan bli in de andere tw kamp met Vassili Smis] staat Kortsjnoj met drie partijen te spel) twee punten achter: 3,5 gen 5,5 punten. Kortsj n Ribli mogen slechts een half punt vJti spelen om een kans te nten ken op een verlenging. Kortsjnoj begon de tweekattei spectaculair met een overwgl ning, nog wel met zw 1 Daarna leek de ex-Rus jonge tegenstander vast in greep te hebben met vier a tereenvolgende remises zon \.R dat Kasparov ook maar kans had gekregen iets te dernemen. Vanaf de z< partij is het echter volledig u, gegaan met Kortsjnoj. Hij li* s twee achtereenvolgende derlagen, speelde na een exirec rustperiode weliswaar remise, maar werd nu nieuw met een verliespa geconfronteerd. ■lie Er kwam wederom een C$i 01 laanse opening op het bord, vrij snel kreeg Kasparov overhand. Volgens de in L den aanwezige grootmeei Leonid Sjamkovitsj was taktiek van Kortsjnoj „oi grijpelijk". Sjamkov m „Kortsjnoj's onvergeefl fouten in het begin partij waren niet meer goei maken". Het tiende duel s aas voor morgen op het progr.l. te iscl L\ r en ;ijd Irt ;em D ooi 1. d2-d4 Pg8-f6; 2. c2-c4 e7-e6njp g3-g3 d7-d5; 4. Lfl-g2 d5xc4 V f Pgl-f3 Pb8-d7; 6. 0-0 Ta8-b8; 7. a De b7-b6; 8. Pf3-d2 e6-e5; 9. Pd*t Tl e5xd4; 10. Ddlxd4 Lf8-c5; 11. Ddet 0-0; 12. Pbl-c3 Lc8-b7; 13. Lgfeler Tb8xb7; 14. Dd3-f3 Dd8-a8; 15. Liu0r. a7-a6; 16. e2-e4 Tb7-a7; 17. pj's1 b6-b5; 18. Pc4-a5 b5xa4; 19. Tpn- Lc5-d4; 20. Talxa4 Ld4xb2; Uge Pd5-e7 schaak, Kg8-h8; 22. T< er Da8-e8; 23. Tc2xb2 De8xe7;l Pa5-c6 De7-c5; 25. Pc6xa7 Dc5xa7^_ e4-e5 Pf6-g8; 27. Lf4-e3 Da7-a8^" Df3xa8 Tf8xa8; 29. f2-f4 Pg8-e7( Tb2-d2; zwart geeft het op. SYDNEY Huub van B kei is er niet in geslaagd tweede ronde te bereiken het Grand Prix-tennistoeri in Sydney. De Hagenaar met 6-3, 7-5 ten onder tegei Amerikaan Eric Korita. NOOTDORP Elf draverijen morgenmiddag op het prograi van de baan van Nootdorp. De start is om 14.30 uur. Onze tip: deze meeting luiden: FARMSUMPRIJS: Ydelheid F< na, Yvere Westfrisia en Ylissa H FERWERDPRIJS: Werma F Waibert Dakota en Wouidbe K. FINSTERWOLDEPRIJSfeerste ling): Wendy Belwin, Wichita Wullem Z. FOLLEGAPRIJS: Victor Exj Verro Constance en Vigonia. FOXHAMPRIJS: Vicky Silv< Victory Laren en Victory Speno f FRANEKERPRIJS: Wicky S3 teyn, Tilly Prise en Winston I laar. 66 FREDERIKSOORDPRIJS: Sp j, Baarlo, Uncrowned en Urban F<) tl ter da dsc FERWOUDEPRIJS: Tresor Ka Prins Benjamin en Pluno W. FIJNAARTPRIJS: Speed 1 dia, Star of Goldstar en Rmomei preme. FINSTERWOLDEPRIJS(tweedc deling): Wjerljocht A, Wiggert en Werrol Hanover. STOCKHOLM Dat prof tennis een lucratieve tak van sport is, blijkt uit de verdien sten van de Zweed Mats Wi lander. De 19-jarige tennisser uit Vaexjoe, die zondag open Australisch kampioen werd door een finalezege op Ivan Lendl, verdiende het afgelo pen jaar 7,5 miljoen gulden. Dat bedrag kan nog oplopen tot meer dan acht miljoen, in dien Wilander er in komende weken in slaagt de eerste plaats op de ATP-wereldrang- lijst te bemachtigen. Door toernooizeges werd de pas negentienjarige Wilander volgens het Zweedse dagblad „Expressen" 3,4 miljoen gul den rijker. De overige inkom sten krijgt hij van het be drijfsleven dat hem bijna van top tot teen sponsort. De fir ma die de rackets verschaft, betaalt per jaar 1 miljoen gul den, evenals het kledingcon cern. Voor het gebruik van tennisschoenen van een be paald merk ontvangt Wilan der 600.000 gulden, terwijl een Frans automerk voor een ka rig naamstripje op de kleding 300.000 gulden per jaar over heeft. Diverse andere maat schappijen brengen voor Wi lander gezamenlijk 1,2 mil joen gulden op. 25 procent van zijn toernoc geld afstaan aan zijn promot Wi MacCormack, die bovendit tien tot vijftien procent 0/1 j( vangt uit de publiciteitsgi v den. Voor zijn verplaatsing en overnachtingen is de 0 volger van Björn Borg ong veer 120.000 gulden per ji kwijt. Zijn huis in Monte G lo, Wilander ontvluchtte Zw den vanwege het belastingk maat, kost hem aan huur gulden per maand. Dan blijft er een fiks bedrag ov voor de inmiddels kapiti n( krachtige Zweed. Desondar is Wilander volgens zich geen geldwolf. „Ik reis de w reld niet rond om zoveel gelijk geld te vergaren". 1 OU 1 at >40

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14