lechtsafverbod bij balkbrug opheffen CCD Beleid in ziekenhuizen na zelfmoordpoging onsamenhangend PvdA is een ouderwetse regentenpartij aan het worden" Internationale onderscheiding voor ontwerper Herengracht/Zijlsingelgebied Ü!5dën" CeidAöSowuvnt DONDERDAG 8 DECEMBER 1983 PAGINA 3 Van Akkeren (CDA) uit gemeenteraad LEIDEN Het CDA-raadslid M. Van Akkeren verlaat begin volgend jaar de Leidse gemeenteraad. De uit de KVP af komstige onderwijsspecialiste die geduren de acht jaar deel uitmaakte van de raad, neemt zitting in de provinciale staten waar zij eerder onder meer wegens ge- R zondheidsredenen van af moest zien. Het raadslid neemt de plaats in van de heer drs. J.D. Gabor die burgemeester van de gemeente Haaksbergen wordt. Over de opvolging van mevrouw Van Ak keren is nog niet gesproken. Als eerste komt in aanmerking de heer J. Karstens die echter deze zomer wegens te drukke werkzaamheden de raad moest verlaten, maar desondanks te kennen gaf eerste re serve te willen blijven. De volgende kan didaat is de heer C. Vink die tot september '82 in de raad zitting had, maar bij de ge meenteraadsverkiezingen op een onver kiesbare plaats belandde. Door het afscheid van Van Akkeren is de plaatselijke CDA-politiek in hoofdzaak een mannen-aangelegenheid geworden. Er rest nog slechts één vrouw in de fractie: C. Kramp. Hoewel dit binnen de fractie als probleem wordt ervaren, wordt het nau welijks mogelijk geacht dat een vrouw de plaats van het scheidende raadslid in neemt. Van Akkeren is het tweede CDA- raadslid dat tussentijds de fractie verlaat. Zij is het zesde raadslid dat sinds de vorig jaar gehouden verkiezingen de gemeente raad de rug toekeert. Museumkaart weer te koop LEIDEN De nationale mu seumkaart 1984 is vanaf ko mend weekeinde te koop. De verkoop van de kaart start tij dens het nationaal museum- weekeinde op 10 en 11 decem ber. Een groot aantal musea heeft voor dit weekeinde extra activiteiten op het programma staan. Een museumkaart kost twintig gulden, tot en met 25 jaar is het tarief zeven gulden vijftig en houders van een pas 65+ betalen twaalf gulden vijf tig. De kaart geeft gratis toe gang tot ongeveer 260 Neder landse musea. De kaart is te koop bij de musea en bij de VVV. Kantoren aan Plesmanlaan bijna vol LEIDEN De leegstaande kantoren aan de Plesmanlaan zijn bijna allemaal verhuurd. Het kantoor naast Olivetti wordt voor een deel door Olivetti in gebruik genomen en voor een deel door een aantal landelijke organisaties die zich met de handel in bloemen bezig houden. Totaal gaat het om zo'n negen tig arbeidsplaatsen. Olivetti zal voor de uitbreiding nieuw personeel aantrek ken en de andere huurders nemen hun personeel vanuit Den Haag mee. Van het kantoorgebouw is dan nog maar een klein deel niet verhuurd en ook in het gebouw waar Schreiner Airways in is gehuisvest, is nog een beperkt aantal vierkante meters beschikbaar. iORSTEL AAN COLLEGE IN STATIONSWEG AFFAIRE enei{)EN Het verbod rietajranaf de Rijnsburger- e del rechtsaf de Valk- s orr| op te rijden moeten aatsden opgeheven. Zo ■ingst althans het advies tijd de gemeentelijke af- Heng verkeer aan het vertge van B en W. Door itenlverbod op te heffen is. Zenigszins tegemoet ge ien worden aan de esten van de winke- ruimtelijke ordening en ver- den en de gemeente hoeft zich keer heeft dit laatste altijd als van zijn mening dan ook niets voorwaarde gesteld. De wet- aan te trekken lijkt voor de houder merkte ook al eens op gemeente volstrekt onaan- hij er weinig voor voelt om vaardbaar, omdat het volledig alle verkeersmaatregelen, die in strijd is met het VCP. Wat in de afgelopen jaren zijn ge- het college van B en W met de troffen, nu weer terug te beide adviezen gaat doen is draaien. Overigens wordt het bestaande rechtsafverbod mas saal overtreden. Korte termijn De rijksconsulent, die door staatssecretaris P. van Zeil op vai van de Stationsweg Leiden is afgestuurd nadat von^e Steenstraat tegen de de bewindsman tijdens een n. Mlige verkeersafwikke- n vai rondom de Stations- nneL jjpheffen van het rechtsaf- spreekbeurt door Leidse on dernemers werd geconfron teerd met de ruzie tussen de gemeente en de ondernemers heeft deze week ook zijn 'n- fed wordt in ambtelijke advies aan de gemeente uitge- 'ijze^en als het maximaal bracht. Volgens de consulent einebare beschouwd gezien de ZOu het autoverkeer weer toe- ,arbiige politieke verhoudin- gestaan moeten worden vanaf heej Ook het verkeersbeleid de Stationsweg via de 2e Bin- I dat is ontwikkeld in het nenvestgracht richting Lange- s mbentelijk Verkeer-circula- gracht te rijden. Dit advies woollan (VCP) zou door deze de consulent heeft geen enkele ijn gtregel niet aangetast wor- bevoegdheid met betrekking Wethouder C. Waal van tot de verkeerssituatie in Lei- nog niet bekend. Volgens wet houder mevrouw J. Fase zal het college op korte termijn een besluit nemen. „Ik hoop in ieder geval voor Kerstmis", al dus de wethouder. Zowel de gemeentelijke amb tenaren als de consulent blij ken van mening dat de beweg wijzering naar de winkels in de Steenstraat en de Sations- weg verbeterd moet worden, maar dat was in een eerder stadium al door het college toegezegd. Bij dit alles speelt overigens ook een rol dat de gemeente van plan is begin volgend jaar de riolering in de Stationsweg te laten vernieuwen. Een ver groting van het verkeersaan bod door bijvoorbeeld het voorstel van de consulent over te nemen is daarbij niet wel kom. Het ambtelijke advies aan het college van B en W houdt in dat de verkeerssituatie op deze kruising veranderd wordt. Auto's zou toegestaan moeten worden om vanaf de Rijnsburgersingel (rechtsaf) de Valkbrug op te rijden. De auto die op de foto de brug op rijdt, negeert het bestaande rechtsafverbod. Het conflict tussen de gemeen- gereden kon worden. Door het te en de ondernemers ontstond rechtsafverbod op de hoek van toen de gemeente de Valkbrug de Rijnsburgersingel zou sluip- veranderde en de weg om Mo- verkeer via de Stationsweg len de Valk heen aanlegde, naar Molen de Valk voorko- Het doorgaand verkeer zou men moeten worden. Onder voortaan via het Schutters veld, de Valkbrug en de Lan- gegracht moeten rijden. Om het autoverkeer ook in die richting te dwingen, werd op het Stationsplein een linksaf- verbod ingesteld en werd de verkeersrichting op de 2e Bin nenvestgracht omgedraaid. Dat laatste hield in dat voort aan niet meer vanaf de Sta tionsweg richting Langegracht gemeentelijke ambtenaren is gedaan, zou de bereikbaarheid van de Steenstraat wat vergro ten, maar het komt nauwelijks aan de eisen van de winkeliers tegemoet. W. Barning, de nemers rond de Stationsweg voorzitter van het actiecomité wezen deze maatregelen fel af, van de winkeliers rond de Sta- omdat hun omzetten hierdoor tionsweg is blij met het advies sterk zouden verminderen, van de rijksconsulent „maar Via de Raad van State werd het is niet genoeg". „We staan (tot dusver) tevergeefs gepro- nog steeds op het standpunt beerd de verkeersmaatregelen dat ook het linksafverbod op terug te draaien. Door allerlei het Stationsplein weg moet. Ik acties werd ook de gemeente raad onder druk gezet. Het voorstel dat hoop dat het college nog deze week een beslissing neemt, want het heeft nu allemaal door de lang genoeg geduurd". ïtlaf (ADVERTENTIE) Dt O' orgf iet I computer workshop LEKTROIÏISCH sr CEiïTRün DELFT ituiT Jénjo0 ESO0O0 et SPECIALIST --a 1995.- inclusief BTW NOTA BENE: ™erslëPè° "llT-'is'NIET* brelding naar ,,B" tekostbaar (plm. J l 1200.-) en wordt NIET door ons ge- (Niet veel fun dus met tronies) .4 N'euw TORCH ZBO kaart inclusief 64 K 0 Nam, CP/N operating system, perlect- .6 Tiler, perfectwriter en pedectcalc-soft- .3 fnre leverbaar voor 10 2295.- ind. BTW. s ECD COMPUTER al WORKSHOP -2 i Voldersgracht 26 Delft - tel. 015-134429 Vrijdagavond koopavond de g*h»l» g waak gaopand. bahalva maandagmorgen. Herinnering aan oud postkantoor Als tastbare herinnering aan het oude Leidse hoofdpostkan toor aan de Breestraat het werd zo'n vijftien jaar geleden afgebroken werd gisterochtend het bestellersbeeldje in de entree van het gloednieuwe postgebouw aan de Schipholweg geplaatst. Het beeldje, de kop van een postbode voorzien van fraaie snor en de pet met posthoorn, werd in 1896 ver vaardigd door Jacob Ossevoort. Het heeft tezamen met twee stenen leeuwen en vier gegraveerde granieten blokken vijftien jaar opgeslagen gelegen in het fietsenhok van het postkan toor aan de Gerestraat. De ornamenten zaten in de voorgevel van het voormalige hoofdpostkantoor gemetseld. De leeuwen kregen al eerder een plaatsje naast de hoofdingang van het nieuwe gebouw. Beide dieren klemmen een schild tussen de voorpoten. Eén schild draagt het embleem van de posterijen (posthoorn), het andere het embleem van de telegrafie (blik semschicht). De blokken, met daarin gegraveerde kronen, hebben een plaats in de hal gekregen. LEIDEN Er bestaat bij de Nederlandse zieken huizen in het algemeen geen samenhangend be leid voor de opvang, be handeling en verwijzing van patiënten die een zelfmoordpoging achter de rug hebben. In een groot aantal ziekenhuizen hangt het handelen bij een zelfmoordpoging af van toevallige factoren, zoals de persoonlijke visie van een of meer sleutelfi guren in de behandeling. Dat schrijven vier onderzoe kers van de vakgroep Klini sche Psychologie van de Rijks universiteit Leiden in het Tijdschrift voor Sociale Ge zondheidszorg. Uit gesprekken met 125 ziekenhuismedewer kers (verpleegkundigen, art sen, maatschappelijk werkers en psychologen) uit 36 zieken huizen is gebleken dat de meesten van hen ontevreden zijn over de behandeling van patiënten na een zelfmoordpo ging. De afwezigheid van psy chiatrische hulpverlening of het bestaan van onduidelijke criteria voor het inschakelen daarvan, het ontbreken van richtlijnen voor de niet-licha- melijke kanten aan de verple ging van deze groep patiënten en de gebrekkige aansluiting van de nazorg op de behande ling in het ziekenhuis vormen de belangrijkste grieven. Slechts zes van de 36 onder zochte ziekenhuizen bleken een formeel beleid ten aanzien van zelfmoordpogingen te hebben ingevoerd. Bij vier zie kenhuizen gaat het daarbij om een gedeeltelijk beleid, dat slechts geldt voor een bepaalde groep patiënten of dat geen re gels omvat voor doorverwij zing. In nog eens drie zieken huizen is er sprake van een in formeel, maar volledig beleid. Twaalf ziekenhuizen hebben helemaal niets geregeld. In de meeste ziekenhuizen maken de behandelaars onder scheid tussen „serieuze" zelf moordpogingen en pogingen die ogenschijnlijk alleen be doeld zijn om aandacht te trekken. In het eerste geval krijgt de patiënt psychiatrische hulp, bij minder serieuze po gingen blijft deze achterwege. Als belangrijkste aanwijzing bij deze beoordeling geldt de ernst van het letsel. Volgens de onderzoekers is het echter twijfelachtig of dit een verant woord criterium is. Een her haalde zelfmoordpoging wordt soms niet meer als serieus be schouwd, terwijl herhaling in andere gevallen juist wel re den is voor extra aandacht. De ondervraagde ziekenhuis medewerkers pleiten voor psychiatrisch onderzoek en psychosociale hulp bij iedere zelfmoordpoging. Dergelijk contact met de patiënt moet zo snel mogelijk bij de EHBO of na het bijkomen in het zieken huis gebeuren. De patient is dan het meest geneigd tot pra ten en treft nu meestal alleen een verpleegkundige aan die niet goed weet wat hij met de situatie aan moet. Voorts wil len de ondervraagden een be tere opvang van familieleden en vast overleg met de meest betrokkenen. LEIDEN De architect ir. K.E. Polgar uit Wad- dinxveen is onderscheiden met de gouden Heinrich Tessenow medaille 1983. Hij kijgt deze prijs voor het ontwerpen van sociale woningbouw in samen hang met een humane woonomgeving. De onderscheiding wordt ge geven voor een reeks van woningbouwprojecten die door het Architecten- en In genieursbureau Treffers en Polgar zijn ontworpen. Hier- lr. K. Polgar. bij horen stadsvërnieuwings- plannen in Leiden (Heren gracht/Zijlsingelgebied) en Katwijk (woningen in Rijn soever). Polgar is ook nu be zig met het ontwerpen van woningen voor de Leidse binnenstad en Katwijk. Ook in Sassenheim (Wasbeek) staan woningen, die door Polgar zijn ontworpen. De onderscheiding is ge noemd naar de beroemde Duitse architect professor Tessenow (1876-1850), die be kend werd door zijn inzet voor een menswaardige ar chitectuur en woningbouw. Hij was overtuigd van de so ciale opdracht van de archi tect en bestreed de massale, mensonwaardige woning bouw in industriesteden. Eenvoud was erg belangrijk voor Tessenow. De onder scheiding wordt vrijdag 9 de cember in Hannover aan ir. Polgar uitgereikt. Volgens het curatorium van de stichting die de medaille heeft toegekend, vormt het werk van Polgar en zijn me dewerkers een richtingge vende bijdrage tot de ont- Een ontwerp van Polgar: gracht-Zijlsingel. wikkeling van de sociale wo ningbouw. Daarbij wordt, ge heel in de geest van Heinrich Tessenow, aan de menselijke aspecten ruimschoots aan dacht gegeven. woningen in plan Oranje- Een deel van de bekroonde woningbouwplannen zal van 12 tot en met 22 januari wor den tentoongesteld in Mu seum Swaensteijn in Voor- bu^g. een krant ontvangen Bel tussen 18.00 en ).00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 jr. telefoonnr.071-122248 en uw krant ordt nog dezelfde avond nabezorgd. LVC(l) Filmhuis LVC (Breestraat 66) vertoont morgen- en za terdagavond de film 'Crystal Gazing' van Peter Wollen en Laura Mulvey. Thema van deze film is hoe de eco nomische crisis van invloed is op het milieu van intel lectuelen en culturele en artistieke werkers. Popmu ziek speelt een belangrijke rol in deze film, die Engels gesproken en niet ondertiteld is. De voorstellingen be ginnen om kwart over negen. LVC (2) In het Leids Vrijetijdscentrum wordt morgen een punka vond gehouden. Medewerking verlenen de Engelse groep Newton Neurotics en de Engelse punkdichter Atilla the. Stockbroker. De band is een van de Britse punkgroepen van het eerste uur. Onlangs verscheen de langspeelplaat „Beggars can be choosers". De zaal gaat om negen uur open. De toegangsprijs is voor LVC-leden zes gulden en voor niet-leden zeven gulden vijftig. LVC (3) De Engelse groep The Box treedt komende zaterdag avond op in het Leids Vrijetijdscentrum. Deze forma tie maakt muziek, die een samensmelting is van punk en jazzfunk. The Box, die de langspeelplaat „Secrets Out" maakte, is duidelijk beïnvloed door Captain Beefheart De groep bestaat uit: Charlie Collins (saxo foon), Paul Widger (gitaar), Roger Quail (drums), Pe ter Hope (zang) en Terry Todd (bas). De zaal gaat om negen uur open. De toegangsprijs bedraagt zeven gul den vijftig. LVC-leden moeten zes gulden betalen. Kruisraketten In Woensdrecht wordt zondag geprotesteerd tegen de plaatsing van kernwapens. De bedoeling is dat er een men selijke keten om de basis wordt gelegd. Ook vanaf het Sta tionsplein vertrekken zondag bussen naar Woensdrecht. Kaarten kosten twaalf gulden vijftig en reserveren kan te lefonisch: 141617, 132760 of 121988. Key Town Jazz Bij de VVV's en andere bespreekbureaus is de voorver koop voor het Key Town Jazz Festival begonnen. Het Leidse jazz-festijn wordt op 21 januari in de Stadsge hoorzaal gehouden. Kaarten kosten dertig gulden. On der meer Kenny Bell, Rita Reys en het trio Pim Ja cobs, The Dutch Swing College Band, Buddy Ta te, The Jazz Band Ball Orchestre en Lillian Boutté zullen tij dens het festival optreden. Le Fou De film „Le Fou" van de beroemde Zwitserse regisseur Glaude Goretta wordt dinsdag 13 december bij K&O ver toond. Claude Goretta kreeg vooral bekendheid door zijn film „La Dentellière". „Le Fou" is het verhaal van een brave werknemer, die zijn plichten als magazijnbediende nauwgezet en zonder arbeidsvreugde vervult, tot hij om gezondheidsredenen met vervroegd pensioen wordt ge stuurd. Hij verliest zijn spaarcenten, door een onbetrouw baar beleggingskantoor en neemt tenslotte wraak. De film voorstelling begint om acht uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. Kerstconcerten De vakgroep Engels van de Leidse universiteit geeft op dinsdag 13, woensdag 14 en vrijdag 16 december kerstconcerten. Het zijn concerten op een manier die in Engeland gebruikelijk is: traditionele en moderne carols, afgewisseld met niet-Engelse kerstliederen, a capella of begeleid door piano en orgel. Het is de be doeling dat het publiek meezingt. Dinsdag 13 december treedt men op in de Doopsgezindekerk aan de Haagse Paleisstraat, woensdag 14 december is men om acht uur in de Alphense Oudhoornsekerk te beluisteren en vrijdag 16 december wordt het concert om acht uur ge geven in de Leidse Lodewijkskerk aan de Steenschuur. LEIDEN CDA-fractie- voorzitter J. Walenkamp heeft gisteravond op een afdelingsvergadering van zijn partij scherpe kritiek geuit op de wijze waarop de PvdA en VVD de op positie buitenspel zetten. Doordat de overeenkom sten in het overleg tussen wethouders en fractie voorzitters van beide par tijen worden gesmeed „wordt de politiek in Lei den een kleine-kamertjes aangelegenheid", zo meende Walenkamp. Hij concludeerde dat de PvdA „de partij die openheid hoog in het vaandel heeft staan" zich ontwikkelt tot een „ouderwetse re gentenpartij". Walenkamp herhaalde nog eens wat hij ook tijdens de be grotingsbehandeling in de ge meenteraad heeft betoogd „dat de vrijheid van argumenteren door de PvdA en VVD in ge vaar wordt gebracht". In de raad stelde de CDA-fractie- voorzitter „dat de gemeente raad maar beter kon gaan vis sen". Walenkamp zei er aan te twijfelen dat de leden van de fracties van PvdA en VVD op de^oogte zijn van wat er zich WALENKAMP (CDA): 99 in het overleg met de wethou ders afspeelt. Hij verweet bei de collegepartijen zich te wei nig kritisch tegenover het col lege op te stellen nu in het overleg met de wethouders en niet in de raad zaken worden gedaan. „De geloofwaardig heid van de PvdA is in het ge ding", aldus Walenkamp. Kritiek had de CDA-leider ook op de liberalen die zich door de socialisten de mond zouden laten snoeren. De VVD zou de kiezer loze beloften doen omdat „als het er op aan komt de VVD als eerste door de bocht gaat. De VVD doet zich zelf onrecht aan maar gaat bovendien al te gemakke lijk om met het mandaat dat de partij van de kiezer heeft gekregen. Daarmee hol je het vertrouwen in de democratie uit. Een trieste zaak", aldus Walenkamp. De CDA-voorman hield zijn achterban voor dat het college zware tijden tegemoet gaai Met name de vraag wie in '85 voor het lozingsrecht op gaat draaien legt volgens Walen kamp „een tijdbom onder de samenwerking tussen PvdA en WD".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3