TAFEL Sterilisatie vrouwen gestopt in r.-k. ziekenhuizen VS IÏTÏT71 HP kerk wereld brieven lezers 1695 pp De eenzaamheid van de doelverdediger deOHlENE S li KORTE METTEN 'mi KONUN DE TIJD ACHTERGROND CoidócSouuMit DONDERDAG 8 DECEMBER 1983 P, ÏDi ZWEEDSE THEOLOOG UIT HET AMBT OM BAND KERK EN STAAT Uit onvrede over de zijns inziens „verstikkende banden" tussen kerk en staat in Zweden, heeft de theoloog prof. Harald Riesen- feld zijn ambt van predikant van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Zweden opgegeven. Prof. Riesenfeld is oud-hoogleraar in de exegese van het Nieuwe Testament aan de universiteit van Upp sala. Riesenfeld geniet wereldbekendheid als kenner van oud- -Grieks en geldt als een van de vooraanstaande theologen van zijn land. Hem vooraf waren gegaan prof. Hans Hof, die de Zweedse staatskerk zelfs helemaal verliet en prof. Gustaf Wingren, de in ternationaal bekende Lutherkenner. Riesenfeld geeft als belangrijkste grief, dat het wel en wee van de Zweedse kerk kan worden bepaald door een toevallige poli tieke meerderheid in het parlement. Hij vindt dat de kerk veel te veel van politieke machtsverhoudingen afhankelijk is „met als gevolg, dat het leerambt van de kerk niet meer bestaat en de kerk de kritische distantie tot de samenleving die zij moet die nen, heeft verloren". Duitse hoogleraren bezorgd over vrije opvattingen inzake betekenis Avondmaal Zeven hoogleraren in de theologie van zes Westduit- se universiteiten, hebben in een aan de gemeenten van de Evangelische Kerk van Duitsland (EKD) gerichte open brief, gewaarschuwd tegen een al te vrije opvat ting van de betekenis van het Avondmaal. Zij menen, dat de grenzen tussen het vieren van het sacrament en het houden van een feestmaaltijd langzamer hand zijn vervaagd en me nen daarvan de bewijzen te zien op de „Kirchentage" van de EKD. Het document draagt de ti tel „Vijf stellingen over de vormgeving van de Avond maalsviering in onze tijd". Naar hun oordeel zijn in de EKD opvattingen binnenge slopen, die niet uitgaan van de tegenwoordigheid van Christus in het Avondmaal. Daardoor worden de oecu menische betrekkingen met zowel de rooms-katholieke als de orthodoxe kerk huns inziens in gevaar gebracht. Het Avondmaal is alleen voor de gelovigen bestemd en mag naar opvatting van de briefschrijvers niet ver worden tot een teken van openheid van de kerk. De hoogleraren waarschuwen tegen oppervlakkige opvat tingen, als zou het uitdelen van brood en wijn bij het Avondmaal slechts een soci aal gebeuren zijn. De onder tekenaars stellen zich voor, komend jaar een congres te houden over het Avond maal, waarvoor ook verte genwoordigers van de „Kir- chentag" van de EKD wor den uitgenodigd. IN OPDRACHT VAN VATICAAN Handelend in opdracht van de Vaticaanse congregatie voor de geestelijkheid, heeft de voorzitter van de Ameri kaanse bisschoppenconferen tie, James Malone van Youngstown in Ohio, de con gregatie van de Zusters van Liefde in de VS verboden, in haar over het hele land ver spreide vierenzestig zieken huizen vrouwen te sterilise ren die geen kinderen (meer) willen krijgen. De Zusters van Liefde ex ploiteren in de VS meer zie kenhuizen dan enige andere congregatie. Uit een in 1979 gemaakt rapport heeft de congregatie gemeld, dat steri lisatie van vrouwen door het afbinden van de eileiders, werd toegepast in vijfentwin tig van haar ziekenhuizen. In vijf daarvan gebeurde dat zelfs al meer dan twintig jaar. Besturend zuster Theresa Kane heeft de 4.300 leden van haar congregatie schrif telijk op de hoogte gesteld van het verbod. Het ingrijpen van het Vaticaan is het slot van een discussie die drie jaar heeft geduurd. Ze werd gevoerd tussen de Zusters van Liefde en twee commis sies van de Amerikaanse bis schoppenconferentie. In haar brief meldt overste Kane, dat het bestuur tot zijn besluit is gekomen na enkele weken van intensieve discus sies, waarbij ook raad werd gevraagd van instanties bui ten de congregatie. Tenslotte kwam de unanieme mening uit de bus, dat moest worden gehoorzaamd aan het voor schrift van de Vaticaanse congregatie voor de geeste lijkheid. Volgens het Amerikaanse na tionaal centrum voor medi sche statistiek is het sterilise ren van vrouwen de laatste jaren explosief gegroeid. In 1971 werd de ingreep bij 213.000 vrouwen uitgevoerd, in 1981 bij 647.000. Twee zie kenhuizen van de francisca nen in Ohio hebben de in greep verboden, met het ge volg, dat de afdelingen ver loskunde moesten worden gesloten, omdat de artsen hun patiënten naar andere ziekenhuizen verwezen, waar sterilisatie wel werd uitge voerd. Het voorschrift van de r.-k. kerk niet tot sterilisatie over te gaan is vervat in de ency cliek van paus Paulus VI „Humanae Vitae" van 1968. In artikel 14 staat letterlijk: „Evenzo moet, zoals het ker kelijk leergezag herhaaldelijk heeft verklaard, de recht streekse, hetzij blijvende het zij tijdelijke, sterilisatie van de man of van de vrouw worden veroordeeld". De secretaris van de r.-k. bisschoppenconferentie van Zuidelijk-Afrika, Smangaliso Mkhatshwa, zal binnenkort terechtstaan. Mkhatshwa werd eind oktober gearres teerd, nadat hij tijdens een gebedsdienst van de non-ra ciale beweging voor christe lijke studenten in Fort Hare (Ciskei) kritiek had geuit op de nieuwe grondwet in Zuid- -Afrika. Hij wordt op een nog onbekende plaats vastge houden. Diverse kerkelijke leiders en kerkelijke organi saties. onder wie kardinaal Willebrands, hebben bij de Zuidafrikaanse autoriteiten geprotesteerd tegen de arres tatie van Mkhatshwa en aan gedrongen op diens vrijla ting. De Poolse autoriteiten onder- zoeken of vier katholieke priesters politieke overtre dingen hebben gepleegd. Re geringswoordvoerder Jerzy Urban zei, dat in drie geval len aanklachten zijn ver stuurd naar de openbare aan klager en dat het onderzoek nog voortgaat in de zaak van een priester in Warschau, pa ter Jerzy Popieluszko. Urban sprak berichten tegen als zou de regering een lijst met de namen van 69 priesters naar kardinaal Jozef Glemp heb ben gestuurd, met de drin gende raad hen tot zwijgen te brengen. „Er bestaat hele maal geen lijst met de namen van 69 priesters", aldus Ur ban. Onder de drie verdachte priesters is pater Henryk Jankowski, vriend en raads man van Solidariteit-voorzit- ter Lech Walesa, wiens paro chie zich in Gdansk bevindt. Intercommunie kan een stap zijn op weg naar volledige gemeenschap tussen anglica nen en lutheranen. Dit heeft een gezamenlijke werkgroep voorgesteld, die afgelopen week in Engeland vergader de. Over vijf zaken moeten de lutherse en anglicaanse kerken het eens worden voordat er sprake kan zijn van volledige gemeenschap: gezag in de kerk; de ver plichtingen van het evange lie; rechtvaardiging en heili ging; de sacramenten; en de ambten. De werkgroep wijst op de overeenkomst inzake intercommunie tussen de episcopaalse (anglicaanse) kerk en drie lutherse kerken in de Verenigde Staten. Voorzitters van de interna tionale commissie waren de anglicaanse aartsbisschop Ed ward Scott, primaat van Ca nada en de lutherse aartsbis schop Olof Sundby uit Zwe den. Werkgroep r.-k. vrouwelijke studenten theologie In Utrecht is een landelijke werkgroep van katholieke vrouwelijke theologiestuden ten opgericht, onder auspiciën van het Landelijk Beraad van de Verenigingen van Pasto raal Werkenden. Doel is de belangen te behartigen van genoemde studenten „bij stu die en oriëntatie op het func tioneren binnen de kerk als gemeenschap". Directe aanleiding tot de op richting is de brief, die de bis schoppen vorig jaar november aan de KTHUtrecht hebben geschreven over de toekomst van de KTHU en over de plaats van het Ariënsconvict, de Utrechtse leefgemeenschap voor toekomstige celibataire priesters. De werkgroep zegt, dat in deze brief met name de vrouwen er slecht afkwamen De werkgroep (Hugo de Grootstraat 6. 3581 XS Utrecht) bestaat voorlopig uit een vertegenwoordigster van de vrouwelijke theologiestu denten van elke katholieke theologische opleiding, een docente, twee pastorale werk sters en twee steunleden van het landelijk beraad VPW's. De werkgroep zal zich vooral bezighouden met vragen en problemen die vrouwelijke theologiestudenten ondervin den bij hun opleiding, de leer stof, de stages en hun toe komstmogelijkheden. In de presentatietekst wordt onder meer gezegd: „Dat veel vrou wen, die vol enthousiasme aan deze studie begonnen zijn, afhaken of besluiten definitief buiten de kerk te willen wer ken, ja zelfs hun geloof in een toekomst voor die kerk opzeg gen, is een hard gegeven waar we van zullen moeten uit gaan". Brieven graag kort en duideli|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken.te bekorten Luilekkerland Mr. A. Cnoop Koopmans, vice- president van de Amsterdamse rechtbank en gemeenteraads lid van de P.v.d.A heeft ge vaarlijke opvattingen. Voor de TV verklaarde hij, dat hij ver wonderd was dat de stakers ophielden met hun acties, na dat de rechter hun had bevo len aan het werk te gaan. Een anarchistische opvatting. Ook wil hij gratis verstrekkingen aan drugsverslaafden. Dus door de belastingbetalers be taald. Ons land, dat voor velen al een luilekkerland is door de lichte straffen en de goede So ciale wetgeving wordt dat nu ook voor buitenlandse junkies wanneer rechter Cnoop Koop- mans zijn zin krijgt. P. de Jong, Den Haag. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ADVERTENTIE. DIRCK DIRCKZ HILLEGOM OP VLAAMSE WVZE Gestoofd in rode wijn met spek, zilveruitjes en champignons. Geserveerd met aardappelkroketjes en pruimedanten. Erg lekker! VOSSELAAN 15 langs de weg Haarlem-Hillegom telefoon: (02520) 15347 £oidóc Niet terechte uithaal Is er bij Justitie sprake van een geheel gewijzigd 1 aanzien van verdachte personen? Met die vraag het mercommissie voor Justitie zich samen met minisl hals Altes beziggehouden, waarbij de PvdA scherp 1 gehaald naar de bewindsman. Het ging daarbij om of justitie het noemen van de namen van verdachte en het publiceren vah hun foto's stimuleert. WANNEER de politie de foto van een voortvluchl dachte aan de pers ter beschikking wil stellen voorB||| tie, dan is toestemming van de minister van justiti^^ Lange tijd heeft zich zo'n situatie niet voorgedaan, puw jaar was dat tweemaal het geval. n 101 DE eerste keer was dat in het afgelopen voorja^^ Delftse moordzaak, waarbij in een café een aantal^^ met schoten om het leven werd gebracht. Minister besloot toen tot publikatie van de foto van de voortv^k verdachte, omdat inmiddels reeds bekend was dat( Turkse afkomst was, en met het publiceren van de heksenjacht op alle mensen van die herkenbare heidsgroep kon worden voorkomen. Dat was een or den besluit van de minister; ook de oppositie was he eens. il HET tweede geval betreft de nog steeds voortv' hoofdverdachten in de ontvoeringszaak-Heineken. Korthals heeft wat ons betreft drie afdoende redeneiDEN voerd voor het vrijgeven van de foto's van het drieta^ana eerste plaats omdat het gaat om lieden van wie deel r< volgens de justitie vrijwel vaststaat. Ten tweede onj op zeer gevaarlijke personen betreft. En niet op de laatstlen omdat voorkomen moet worden, dat het ontvoeringst all ook in zwang komt in ons land, dat nu in korte tijd de drie ontvoeringen (Caransa, Van der Valk en Hëïg 1 heeft kennis gemaakt. Het gaat immers om een verige vorm van criminaliteit, die inmiddels in het buitenlverh met name in Italië bijna aan de orde van de dag is. Zpnig: wikkeling moet hier voorkomen worden. len estei XlET PvdA-kamerlid Kosto vocht de beslissing vai val hals Altes tot publikatie van de foto's fel aan. Hij von<le St criteria van de minister in dit geval niet opgingen. M|ige voornaamste kritiek was, dat sinds het verschijnen vaj rori hals Altes op het departement van justitie er kennej. beleidswijziging is gekomen waar het gaat om de privi hei verdachte, maar nog niet veroordeelde personen, leidswijziging trachtte hij aan te tonen door te wijze^en Delftse moordzaak en op de ontvoering van Heinebare Doderer. Kosto wekte aanvankelijk de indruk daarbij nekkig over het hoofd te zien, dat hij zelf volledig heel stemd met het besluit in de Delftse zaak. Er is dus m^ente geval waarin er, naar het oordeel van de PvdA-woojian i der ten onrechte, foto's van verdachte personen zijn gtrege ceerd. We' Het was zeer overdreven van het socialistische ks om dan reeds van een beleidswijziging te spreken. De van de PvdA naar de minister van justitie gebeurde men ten onrechte. Minister Korthals heeft uiteenge Justitie slechts in het uiterste geval zal overgaan tot 1 geven voor publikatie van namen en foto's van personen. Dat is altijd zo geweest en dat zal altijd zo I Terecht, want het gaat immers om de privacy van het du. En dat is in een rechtsstaat een zeer groot goed. Lekkerbekjeprei met wortel en aardappelen appelyoghurt Voor twee personen hebt u nodig-: twee lekkerbekjes of twee stukken verse schei visfilets van samen 300 g, zout, bloem, olie, 15 g boter, halve citroen; 400 g prei, 250 g winter wortel, 15 g boter, 1 bouil lonblokje, 1,5 dl water, sel derij; 0,5 1 kg aardappelen; 4 dl yoghurt, 1 grote appel (Golden Delicious), 1 lepel citroensap, witte basterd suiker naar smaak, jam. - Warm kant en klaar gekoch te lekkerbekjes op in een vettige koekepan op een kleine pit. Spoel verse gefi leerde vis af met koud water, zout de stukken en laat ze vijf minuten uitlekken. Haal de filets door bloem en bak ze bruin en gaar in een wafm-heet mengsel van olie en boter. Garneer de lekker bekjes met parten citroen. Snijd de prei in de lengte door en vervolgens in stuk ken van 2 a 3 cm. Was de groente en laat haar uitlek ken. Borstel de winterwor tels schoon en snijd ze in dunne plakjes. Laat de boter lichtbruin worden, temper het vuur. doe de groenten er bij en bak die een paar mi nuten onder voortdurend omscheppen Voeg vervol gens het bouillonblokje en water toe en kook de prei en wortel gaar in circa 10 minu ten. Giet de groenten niet af, het vocht kan als jus ge bruikt worden. Strooi er fijn geknipte selderij over. Rasp de appel grof en meng er direct citroensap en yog hurt door. zodat hij niet bruin kleurt Maak het mengsel op smaak met bas terdsuiker en doe het in schaaltjes. Garneer de appe lyoghurt met jam. Dit toetje smaakt het best als het kort tevoren is klaargemaakt. JEANNE Geen krant ontvangen 8el tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog gezeil de avond nabezorgd. De Haagse Post is, als men op de omslag mag afgaan, deze week erg cultureel inge steld. „Het grote janken van Rudy Kousbroek" is de kreet die de omslag siert. Het gaat om een portret van Kous broek, die ooit essays schreef „alsof iemand in een half duister vertrek de lamp aan stak". Vernietigend oordeel nu van de Haagse Post: „Het zijn vast diepe emoties, die Kousbroek bonden aan Indië en zijn vader, en die hij wil exploreren, maar telkens als hij er bijna mee geconfron teerd wordt, trekt een „floers van tranen" voor zijn ogen en beneemt hem het zicht op de diepte. Hij staat aan het graf van iemand die hij nooit kende". Een interessant verhaal over juridische hulpverlening, na melijk dat over alternatieve straffen: De Utrechtse offi cier van Justitie, mevrouw mr. Y. Kruyer, één van de leden van de werkgroep Jus-i titiëel Beleid en Slachtoffer, zegt erover: „Als iemand meer dan 6 uur vastzit, ko men jan en alleman in het geweer om wat voor hem te doen". Ze doelt hierbij op ad vocaat en reclasseringsamb- tenaar, die de in verzekering gestelde, mogelijke dader, hun hulp komen aanbieden. Die hulp is in de wet veran kerd. De dader heeft daar recht op. Het slachtoffer heeft geen enkel recht op bij stand van wie dan ook. Hij of zij was totnutoe alleen goed voor aangifte bij de politie, en moest eventueel weer op draven als de officier van Justitie meer informatie no dig had om tot vervolging van verdachte over te kun nen gaan. „Daar zit dus iets scheef". De robots spelen een belang rijke rul bij Hervormd Ne derland deze week. Ze ko men eraan. Hervormd Ne derland onder de kop: „Ach ter de machine zit iemand het geld te tellen" zegt het blad: „Andere vormen van automatisering lossen de werkloosheid ook niet op, Jan Jongbloed: „Bij de war- ming-up bood hij me een be drag aan dat niet eens gelijk was aan de overwinningspre mie". want ook die gereedscha pachtige automatisering zal bijdragen tot verhoging van de produktiviteit. Het gaat er niet om zoveel mogelijk men sen zoveel mogelijk uren aan het werk te houden, maar het werk dat beschikbaar is. moet toegankelijk zijn voor iedereen en niet zijn voorbe houden aan een kleine, selec te groep". Over mannen vriendschap pen zegt de schrijver Stuart Miller: „In mannenvriend- schap zit een speelse kant, van samen gekkigheid uitha len. De maatschappij pro beert zichzelf, in alle ernst, te handhaven, maakt je leven loodzwaar. Bij mannen- vriendschap is er sprake van speelsheid, lichtvoetigheid. Tegenover een vriend hoef je jezelf niet waar te maken: je bent al waar in zijn ogen. Het maakt je vrij van een maat schappij die eist, dat je je competitief bewijst". ITSi&lRS omslag van Elseviers Maga zine, maar geneeskunde. „Genezen kan ook anders", zegt Elsevier. De strekking van het artikel wordt niet echt duidelijk, omdat de vraag of er eindelijk een brug kan worden geslagen tussen reguliere „zoals ieder een die normaal ondergaat" en niet-reguliere geneeskun de, niet wordt beantwoord. Ook het blad komt er niet uit. Duidelijker is het betoog van Chris van der Veen, voorzit ter van het VNO. De ambte naren hebben niet voor niets actie gevoerd: „Men zal ver sneld met elkaar aan tafel komen, om over '85-'86 te praten, en ik denk dat dat zal uitmonden in een tweejarig contract wat ik ook hoop, want daardoor wordt het' verwijt weggenomen, dat de ambtenaren een sluitpost op de begroting zijn. Een tweede resultaat van de acties is dat versneld een beperkte pak ketvergelijking op tafel zal komen. Ik geloof dat je als postitief resultaat van de ac ties mag zien, dat die aanpak nu gevolgd kan worden". Verder mag nu minister-pre sident Lubbers nog éénmaal in Elseviers Magazine herha len: „Laten we ophouden de glazen van het economisch herstel in te gooien". Al staat deze week de zanger Yves Montand op de voorpa gina, het belangrijkste ver haal in De Tijd is toch wel de zaak Heineken. Een be schouwing van het vak van rechercheurs van politie, dat niet is, wat de detectiveboek jes ervan publiceren. Maar, zo merkt de politie, de pers werkt ook tegen: „Een pers stilte tijdens ontvoering zou het beste zijn. Welk belang is er mee gediend mensen, die geen enkele bijdrage kunnen leveren aan het oplossen van een ontvoering gedetailleerde informatie te geven. De ma nier waarop sommige kran ten daarmee omgaan, heeft iets van lijkenpikkerij. Er is een enorme sensatie-behoef te, zeker in een tijd waarin het nieuws over de ambtena- renacties mensen de strot uit komt. Op zo'n moment is het verdomd leuk eens wat an ders te brengen. Het moet wel een vrijwillige persstilte zijn". En dat is dan de me ning van de Amsterdamse politie. Yves Montand, de zanger die een linkse bourgeois wil zijn, Rudy Kousbroek: Staat aan het graf van iemand die hij nooit kende. „zoals ieder weldenkend mens in het westen" zoals hij zelf zegt, is socialist in hart en nieren. Bij sommige van zijn voorstellingen liet hij de reclame voor de Poolse vak bond Solidariteit voor het voordoek zakken. Maar is ie zo heel erg links „Ik ben progressief. Een linkse bour geois, zoals ieder weldenkend mens in het westen. Het is verschrikkelijk pijnlijk toe te geven dat je links bent en daarmee op één hoop te wor den gegooid met Stalinisten en zo medeplichtig te zijn met de verraders van Praag en de Pinochets van War schau. Voordat wij anderen aanvallen moeten wij eerst onze eigen stoep durven ve- fen. Kijk, en dat vinden de 'ransen te ver gaan. Wij kunnen niet hand in hand lo pen met lieden, die over Af ghanistan heenstappen, de Poolse kwestie onbelangrijk vinden en het neerschieten van een Boeing blijven ver dedigen De Groene: Voor de FNV behoeft het vooralsnog niet meer, de veelgeroemde „overleg-economie" is stuk gelopen op de onwrikbaar negatieve houding van de overheid tegenover de voor stellen van de vakbeweging. En de werkgevers stonden erbij en keken ernaar. Toch worden ook zij met het pro bleem geconfronteerd. Een werkgever zegt, een over gangsfase in de overleg-eco nomie, die is wel aan de gang. En daar wordt aan toe gevoegd dat dat nodig is. Maar wat is daarvan de con clusie? „De herziening van sociale compromissen van dé jaren zestig en zeventig, die door drie partijen werden ge schreven, eindigt in een ge vecht tussen Ruud Lubbers en Wim Kok". Voor de „drinkers" onder ons: een verhaal over de' Britse popgroep „Serious Drinking". Over de rechtse aanhangers (in Engeland): „Gevaarlijk zijn die niet. Meelopers, maar gestaalde ideologische kaders van het national front en the British movement. En niet te verge ten de politie. Als er Pakista- nen door fascisten worden bedreigd, dan komt de politie na een half jaar eens langs om te kijken wat er aan de hand was. Dat heeft ertoe ge leid dat blanke arbeiders (East London workers against racism) het heft in ei- fen handen nemen, en de 'akistaanse buren bescher men, soms zelfs met geweld". Wie mocht denken in onze democratie nog een normale echte vrije burger te zijn, heeft het mis. Dat is de con clusie die kan worden ge trokken uit het verhaal, dat Vrij Nederland brengt over de afluisterpraktijken die de BVD en de daarmee gelieer de politie-afdelingen hebben toegepast tijdens de inmid dels afgelopen acties van de vakbonden. De leiders van die actie hadden geen privé- leven meer dankzij alle af tappingen van hun telefoons door de PTT. Het lijkt een misdaadroman, maar VN le vert bewijzen. De eenzaamheid van de doel verdediger is een ander on derwerp in Vrij Nederland deze week. En de omkoperij: „Bij de warming up bood hij me een bedrag dat niet eens gelijk was aan de overwin ningspremie, nadat hij mij Nieuwe Joods weekblad in Nederland Amsterdam ,De Sjabbat- krant, Joods Educatief week blad' wordt in ons land een tweede Joodse krant naast het „Nieuw Israëlitisch Weekblad". Het uitgangspunt is volgens een mededeling van de re- dak tie in de eerste plaats edukatief, verder informa tief, Joods wetenschappelijk en vooral positief en opbou wend. De krant probeert ook te strijden tegen „de wereld brand van assimilatie mis schien wel het grootste ge vaar voor het Joodse volk". De redactie wil met het blad ook de band tussen Joden in Nederland en Israel en tus sen Joden in Nederland en in Belgie verstevigen, maar vooral de band tussen de Ne derlandse Joden onderling, die her en der in steeds klei ner wordende gemeenschap pen verspreid wonen. De uitgave is een nieuwe ac tiviteit van de Stichting Cha- cham Zwi te Amsterdam. Deze Stichting verzorgt joods onderwijs („lemen"), waar onder de rabbijnenopleiding. Verder verricht zij sociale en culturele activiteiten. Voorlopig zal de krant eens per drie weken verschijnen; vanaf februari om de 14 da gen en dan binnen afzienba re tijd elke week. Het blad wordt geredigeerd door M.Z. Laufer, directeur educatieve zaken van Chacham Zwi. Het blad wordt voorlopig naar 1800 geselecteerde adressen gezonden, waarvan 400 in Antwerpen. eerst al bij het binnenkomen van het stadion had bena derd. Ik ging er niet op in. Na de warming up kwam hij weer naar me toe. Hij wilde me sleutel en papieren van een auto geven. Ik heb er niet eens naar gekeken. Ik heb het wel tegen de jongens gezegd". Dat was keeper Jan Jongbloed, die deze bekente nis deed. Het kleurkatern is gewijd aan de berechting van de In- diè-deserteurs, diegenen, die tussen 1946 en 1949 naar In donesië zouden moeten wor den verscheept, maar die niet wilden. „SS'ers krijgen eer herstel, maar wij niet", zegt één van hen. REGEN EN WIND DE BILT Het KN1| wacht morgen een m Tussen vanavond en avond kan zo'n 10-20 n gen vallen. Het ziet er n| dat boven de Atlaf Oceaan een storing tot or keling komt die morgf tend ten noorden van d^ den langs naar het trekt. Onzeker is nog I tief deze storing zal maar het lijkt verstantjl er rekening mee te houó' aan de kust en op het I coi meer een zuidwesteu. komt te staan en dat h£|_£ in het binnenland met=- in de zuidelijke pro\ flink gaat waaien. De minimumtemperatui£ in de komende nacht 5 graden. Morgenochtert het kwik eerst nog oplop I 8 graden, maar later op draait de wind naar het i westen en gaat kouderej binnenstromen. Dat is de ding tot een guur weel met talrijke winterse bui/- t vooral zaterdag ook no6y«; wind. Amsterdam regen De Bilt geh.bew. Deelen geh.bew. Eelde geh.bew. rëf ituè— nJtej Lh. R'dam regen Vllssingen geh.bew. Z.-limburg geh.bew. Klagenfurt Kopenhagen Lissabon onbew. 10 Stockholm geh.b

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2