4 Helft inkomen meeste minima naar woonlasten Minister belooft proef met werklozen op trams Idool BON: ivaKabo in hoger oep tegen verbod acties Prins Willem- school gaat toch weer open opsport 3' STEEDS MEER BEZUINIGD OP VOEDSEL EN KLEDING Bouterse valt Nederland fel aan ■§*£&idóe Qowuvnt 1 Donderdag 8 december 1983, 75e jaargang no. 22753 Uitgave Weslerpers, behorende tol Sijthofi Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 BankiAmro- bank N. Directeur-hoofdredacteur: LI.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 iol 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. V. Leiden: (incl.BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61 ak _RMEER De ambtenarenbond AbvaKabo gaat in beroep tegen de twee vonnissen waarbij de landelijke kingen en de vuilverwerkingsstakingen in Rotterdam tn verboden. De acties werden gevoerd uit protest te- b korting van drie procent op de ambtenarensalarissen. Woordvoerder van de bond zei vanmorgen dat besloten 'er beroep aan te tekenen om daar voor de toekomst uit en. Het vonnis van de Rotterdamse rechter betekent jis hem in feite dat zijn bond nooit meer ook maar iets indernemen wat er toe kan leiden dat de drie ovens bij 'alverwerking Rijnmond (AVR) niet kunnen werken, innis waarbij de PTT-staking werd verboden betekent ij ieder jaar maar zo'n twee tot drie weken zouden mo- aken. aldus de woordvoerder. De verwachting is dat de ir zich volgend jaar over deze zaak zal buigen. Storm en buien DE BILT Aan de kust moet volgens het KNMI morgenochtend rekening ge houden worden met een zuidwesterstorm die met heel wat buien gepaard zal gaan. De wind draait in de loop van de dag naar het noord westen en dan daalt de tem peratuur. Morgen zal er tus sen tien en twintig millime ter regen vallen. De buien in het weekeinde zijn winters. Sneeuw is niet uitgesloten. SCHEVENINGEN De Prins Wïllemschool in Scheve- ningen gaat binnenkort weer open. Dit is het gevolg van een gisteren ondertekend konink lijk besluit. Opvallend is, dat het besluit is genomen op voordracht van staatssecretaris G. van Leijenhorst, die zich al tijd tegen de instandhouding van de Scheveningse school heeft uitgesproken. Dieren moeten eigen rechten krijgen GRONINGEN Dieren zouden aanmer kelijk beter beschermd kunnen worden tegen mishandeling als ze eigen rechten zouden krijgen. Dat vindt mr. D. Boon, die vandaag in Groningen is gepromo veerd op het proefschrift „Nederlands dierenrecht". Volgens Boon moeten de rechten van dieren ook juridisch onder bouwd kunnen worden. Hij wil dieren mishandeling uit het strafrecht halen, om dat daar te weinig principiële zaken aan de orde kunnen komen en veel dieren mishandeling niet wordt vervolgd. Hij vindt, dat de dierenbescherming in een ci viele procedure terecht moet komen. De rechten van het dier kunnen dan bij de rechter worden behartigd door de particu liere dierenbeschermingsorganisaties. Troebelen in Suriname in ,.Te- levizier" op Ned. I om 21.55 uur. Voordien om 20.28 uur „How the West was won". Op Ned. II om 21.00 uur por tret van kard. Willebrands en om 23.05 uur samenvatting ze telwisseling aartsbisdom Utrecht. Op België 2 om 20.15 uur speelfilm „Dossier" over Mussolini. HET WEER Perioden met regen en harde wind tot storm uit zuidwest tot noordwest. Minimumtempera tuur rond 5, middagtempera- tuur omstreeks 8 graden. Tij dens het weekeinde guur met winterse buien. Zon op: 08.35. onder: 16.29; hoog water Schev.: 05.45, 17.58; laag water: 01.18 en 13.47. *arta redt :niet la heeft het niet gered in |rde ronde van het UEFA lernooi. De Rotterdam- verloren gistermiddag in met 2-0 van Spartak Jou en dat betekende na •|1 in Rotterdam uitschake- iOnder de enige tientallen lorters van Sparta bevond de bekende Sparta Piet, [kunstkanarie, in een ver- kooi, die overal waar la gaat wordt meegedra- Idoor de 78-jarige Frans Iter. irerder de sportpagina's. nf* ?V! roed ingen een ïwestie an fficië ingst ÏN HAAG De stem-- 'aliteit van zangers en igeressen 'neemt sterk bij een verbetering van 7n algehele fysieke en yehische conditie. Zin- n is topsporten heeft zodanig een medische geleiding van lichaam geest nodig. Dat meent Haagse arts N. Brouw, zegt met dit uitgangs- \nt voor ogen tot verras- nde resultaten te zijn ge- men bij de zangers van conservatorium it werpen. een correctie van de vding van het gehele li- tam en een verbetering de spiertechniek kon- de deelnemers aan jn therapie met minder \spanning veel meer met in stem doen. Bovendien \rdwenen de regelmatig vugkerende beroeps- lachten. zoals keelpijn en 'elontsteking. s de behandeling door de ts verklaarden de zan- ?rs en zangeressen zelf zekerder op te treden. ondervonden minder inning voor en tijdens uitvoering. Hun stem- ilume had grote vooruit ing geboekt. Sommige onkunstenaars kregen 'eer kleur in hun stem, tevens zuiverder en 'armer was geworden, 'elen zeiden veel minder \óe te worden en hun tem gemakkelijker te \unnen beheersen. De ntwerpse zangers vinden laarom dat de medische geleiding blijvend moet 'orden. Het zou een ge- 'eldige vooruitgang in de 1ngwereld betekenen, als 'ze therapie al bij de aan- 'ang van de studie aan de mservatoria toegepast :an worden, zo menen zij. WBSjj (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM Mensen die louter van een mini mumloon of -uitkering moeten rondkomen (de zogenaamde echte mini ma) besteden vaak meer dan de helft daarvan aan vaste lasten als huur en energiekosten. Als gevolg van de steeds stijgende woonlasten zijn zij sterk gaan bezuinigen met name op de uitgaven voor voedsel en kleding. Elke verdere verhoging van huur en energietarieven zet daardoor de uitgaven voor de dagelijkse levens behoefte sterk onder druk. Dat zijn de belangrijkste con clusies uit een onderzoek naar de positie van de echte mini ma, dat in tien steden is ge houden en waarvan het rap port vandaag werd aangebo den aan de Kamercommissie voor Sociale Zaken. Het on derzoek werd in september ge houden onder een kleine 1100 echte minima in de steden Amsterdam. Den Haag, Rot terdam, Utrecht. Groningen, Apeldoorn, Schiedam, Zeist, Lelystad en Maastricht. Het toont aan dat de echte minima een veel grotèr deel van hun inkomen kwijt zijn aan vaste lasten dan tot nog toe werd aangenomen. Een kwart van alle huishou dens besteedt al meer dan 40 procent van het inkomen aan woonlasten. Worden ook ande re vaste lasten (zoals onroe- rend-goedbelasting en rente en aflossing van schulden) in de beschouwing betrokken, dan blijkt een meerderheid van de echte minima meer dan 50 procent van zijn inkomen hieraan kwijt te zijn,. Meer dan 47 procent van de echte mini ma blijkt al op de een of ande re manier schulden te hebben gemaakt. Al 21 procent heeft meerdere schuldeisers. 65-plussers komen er nog rela tief gunstig vanaf. De grootse problemen blijken te zitten bij de alleenstaanden jonger dan 65 en de een-oudergezinnen. Zij besteden vaak meer dan 60 tot 70 procent aan vaste lasten en houden hierdoor soms nog een vrij besteedbaar inkomen over dat rond of beneden de 300 gulden netto per maand ligt. Gezinnen met kinderen blij ken de kinderbijslag vooral te gebruiken om de vaste lasten te betalen. Daardoor zal ook elke wijziging in de hoogte van de kinderbijslag belangrij ke gevolgen hebben voor de bestaanszekerheid van de be trokken huishoudingen, zo meent de GSD. Pagina 9: Woonlasten soms drastisch omhoog Doodzieke panda ,*k Morgen bij NS gratis koffie DEVENTER Alle stations- restauraties in Nederland ser veren morgen de hele dag gra tis koffie. Het gebaar van de Spoorwegen is bedoeld als „knipoog naar de reizigers", na de stiptheidsakties van de laatste weken. Nederland telt ongeveer 100 stationsrestaura ties. De actie had tot morgen geheim moeten blijven. De voorlichtingsdienst van de Spoorwegen in Utrecht beves tigde vanmorgen de juistheid van het bericht. Tnkelier opgelicht ÉIDEN Een winkelier is Veren het slachtoffer gewor- n van een bekende oplich- rstruc. De man leverde tele- jsie- en video-apparatuur ter Jarde van 5000 gulden af bij In bewoner van het Trek- Ttartplein. Op voorstel van de klant tekende de winkelier de betalingsbon en installeerde hij de apparatuur. Daarna zou de klant geld gaan halen. De man ging echter geen geld ha len en de winkelier kon ver trekken. De tegoedbon was immers getekend. Prinsesin kozakken-stijl Vorig jaar werd de Britse prinses Diana verweten dat zij teveel geld uitgaf aan kleding. Voor elke ge legenheid waar zij zich vertoonde, zou zij nieuwe kleding aanschaffen. De prinses lijkt zich die kri tiek te hebben aangetrokken. Zo droeg zij enkele maanden geleden, bij de première van de Bond film „Octopussy", een japon die zij al eens had ge dragen tijdens een bezoek aan Nieuw-Zeeland. Gisteren, bij een bezoek aan een liefdadigheidsin stelling in de buurt van Southampton, verscheen de prinses in een jas in kozakken-stijl, dezelfde jas die zij droeg bij een bezoek aan de kathedraal van Gloucester, op 13 december van het vorig jaar. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. UFA10RIBO DEN HAAG De Surinaamse legerleider Desi Bouterse heeft gister avond in een rede voor de te levisie een felle aanval gedaan op Nederland. Hij beschuldig de Nederland ervan „verre gaande steun" te verlenen aan de „misdadige plannen", zoals vorige week in Paramaribo onthuld, welke zijn gericht op het creëren van chaos en die moeten uitmonden in een huurlingeninvasie. Volgens Bouterse staat deze steun in schril contrast met „het voortdurende schijnheili ge pleiten van Nederland voor humaniteit, mensenrechten en democratie". Bouterse had het onder meer over „recente aan wijzingen voor bijzonder agressieve bedoelingen van het Nederlands militair appa raat jegens Suriname", waarbij volgens Paramaribo ook de be- vrijdingsraad van ex-president Chin A Sen is betrokken. Deze laatste heeft iedere betrokken heid bij een huurlingeninasie ontkend. Volgens politieke waarnemers toont de harde uitval van Bouterse overduide lijk aan dat de sterke man van Suriname zich in een steeds benardere positie bevindt. Pagina ll:Bouterse meldt verharding relatie met Ne derland Paus wil met Kerstmis Agea bezoeken ROME Ruim dertig maanden na de dramatische het Sint Pietersplein zal paus Johannes Paulus op Tweede Kerstdag in de Rebbibia gevangenis in Rome zijn adspirant- -moordenaar, de Turk Mehmet Ali Agea, bezoeken. De paus wil op deze wijze het buitengewoon Heilig Jaar afsluiten dat in het teken van de verjossing staat. Het Vaticaan heeft het bericht niet willen bevestigen, maar volgens de Italiaanse autoriteiten zal de paus op 26 december in de gevangenis een mis opdragen. Daarna zou de paus Agea ontmoeten. De paus heeft persoonlijk gevraagd om een ontmoeting met Agea om tegenover hem zijn vergeving te hernieuwen, die hij vier dagen na de aanslag van 13 mei 1981 had uitgesproken. DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) gaat met haar collega De Koning (Socia le Zaken) praten over het inzetten van circa 300 langdurig werklozen als conducteurs-controleurs in het openbaar vervoer. De werklozen zullen tijde lijk en met behoud van hun uitkering worden ge plaatst in Den Haag en Amsterdam. In Rotterdam werken al 150 werkloze jongeren in soortgelijke functies. De minister deed haar belofte gisteren in de Kamer tijdens een discussie over de aanpak van het grijs- en zwartrijden in bus en tram. Zij werd daar toe gedwongen door een ka mermeerderheid, bestaande uit de oppositiepartijen en het CDA, nadat zij in eerste in stantie deze wens had afgewe zen. Het idee was afkomstig van de PvdA'er Castricum. De minister wilde liever doorgaan met haar plan om 300 extra controleurs in te zetten. Minister Smit-Kroes zei wel dat de aan te stellen mensen niet gebonden moeten worden aan een bepaalde bus of tram maar flexibel moeten kunnen optreden waar dat nodig is. Ook moeten zij informatie aan geven en hulp ver lenen. Ze verklaarde dat zij geen heksenjacht wenst op grijs- en zwartrijders maar dat zij wel het probleem wil stabi liseren op het huidige niveau. Daartoe zullen de boetes ver hoogd worden van 25 naar 40 gulden. Verder wil zij in het streekvervoer de chauffeurs weer belasten met de kaart- controle. Ook zullen meer stempelautomaten worden af geschaft. Rampdag in Spanje MADRID Het was gisteren geen vrijdag de 13e. maar des ondanks beleefde Spanje een echte rampdag. Behalve het vliegongeluk bij Madrid deden zich elders in het land drie treinongelukken voor, waarbij twee doden vielen en tiental len mensen gewond raakten. In de buurt van Bilbao stortte een brug over een rivier in toen een passagierstrein pas seerde. De locomotief bleef bo ven de rivier hangen en de in zittenden van de trein kwa men- met de schrik vrij. Bij Madrid botsten een lokale trein en een locomotief op el kaar. Het derde ongeluk ge beurde in Asturië, waar een bus tegen een trein reed. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Wie de leeftijd heeft zijn of haar idolen uit de jaren vijftig de revue te laten passeren stuit ongetwijfeld op Doris Day. Jongens droomden van haar, meisjes wilden ook als een Doris Day door het leven gaan. Allemaal even onschuldig en in niets te vergelijken met haar eigentijdse evenknieën Brigitte Bardot of Marilyn Monroe. De NCRV brengt morgen haar film Lullaby of Broadway op het scherm als nachtfilm. En uit het artikel dat u vandaag aantreft op onze rtv- pagina blijkt, dat deze film jongeren eigenlijk nog steeds aanspreekt en zolang ze tenminste hun i is voor de jeugdige kijkers. De Leidse Courant bekijkt het vooruit. Vandaag al. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1