Lubbers overwint moeilijk zijn angst voor de media a A; Unicef vestigt hoop op „kinder- revolutie" Weinberger wijst ineenschuiven wapenoverleg af Proef met commercieel ziekenhuis bepleit Marine redt vier Zwitsers uit zee BINNENLAND/BUITENLAND CeidóeSouta/nt DONDERDAG 8 DECEMBER 1983 P, 3të Vliegtuigbom legt treinverkeer stil ALMELO Het treinverkeer tussen Vroomshoop en Vriezen- veen (in de verbinding Alme- lo-Emmen) heeft gistermiddag van tien over twaalf tot half vier stilgelegen. Langs de spoorbaan was een Engelse vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog gevon den. Het projectiel, dat nog ge heel intact was, is door de Explo sieven Opruimings Dienst (EOD) onschadelijk gemaakt. Uit voor zorg werden enkele gezinnen uit de buurt geëvacueerd. Het onge vaarlijk gemaakte projectiel is af gevoerd en zal elders worden vernietigd. - - Een werknemer van de EOD ontfermt zich over het onschadelijk maakte projectiel Forse daling verpleegdagen UTRECHT Het aantal zie kenhuisbedden is in het eerste, halfjaar 1983 ten opzichte van het eerste halfjaar 1982 tenge volge van de opening van het Zuiderzeeziekenhuis in Lely stad met 263 gestegen tot 63.983. Desalniettemin daalde het totaal aantal verpleegda gen in die periode met 246.000 tot ruim 9,8 miljoen. Dit blijkt uit cijfers van het Nationaal Ziekenhuis Instituut. Het aan tal opnamen steeg met maar 1.000 van 796.000 in de eerste zes maanden van 1982 tot 797.000 in het eerste halfjaar 1983. Hoofdagent niet vervolgd voor snoepreisje ROTTERDAM De 48-jarige hoofd agent van de Rotterdamse politie die sinds oktober geschorst was omdat hij op kosten van twee Rotterdamse ho- reca-ondernemers in iuni naar Thai land was gereisd, zal hiervoor niet strafrechtelijk worden vervolgd. De Rotterdamse officier van justitie heeft dat besloten. Wel zal er intern bij de Rotterdamse politie een disciplinair onderzoek worden ingesteld naar de gedragingen van de hoofdagent. De agent is wel overgeplaatst van de af deling Bijzondere Wetten, naar de straatdienst van bureau Noord. Lelystad wil 14 miljoen van Rijk LELYSTAD Burgemeester en wethouders van Lelystad gaan bij de rechtbank in Den Haag een civiele procedure aanspannen tegen de Staat der Nederlanden om zo 14 mil joen gulden te krijgen waar de plaats recht op meent te hebben. Inzet van het geding is de regeling voor zogenoemd „ongewoon bevol kingsverloop". Deze betekent dat een gemeente een extra uitkering uit de landskas kan krijgen als de bevol king gedurende drie achtereenvol gende jaren sterk gegroeid is. Lely stad meent recht te hebben op die uitkering over de jaren 1977 tot en met 1979. KLM vraagt Surin^^ om Kerstvluchten SCHIPHOL De KLM hefl Surinaamse autoriteiten eenjet vé ingediend om in de periode[0ien Kerst een aantal vluchter^ an. Schiphol en Paramaribo takstel uitvnprpn Hpf vpr7ne>lr ic t-v uitvoeren. Het verzoek ii week gedaan. Het antwoor<r heeft de KLM nog niet onj miter land en Suriname is in die wiin tijd zeer hoog geweest, omf3 in Surinamers en Surinaamse,në v landers de feestdagen bij fanf11'^11 len doorbrengen. In het Kie din zoek is geen vastgesteld! hoe vluchten vermeld. „Dat zal aflg m van het aanbod", aldus de Kiniste Jensc DIT JAAR STIERVEN VIJFTIEN MILJOEN KINDEREN DEN HAAG In het afgelopen jaar zijn in de wereld ongeveer vijftien miljoen kinderen onder de vijf jaar gestorven. De meeste kinderen stierven aan de gevol gen van ondervoeding. Dit staat in het jaarrapport van ^het Kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef. Bij de bestrijding van ondervoeding heeft Unicef de hoop gevestigd op een succesvol gebleken aanpak, waarmee de helft van het aantal kinderen dat nu sterft zou kun nen worden gered. Het Unicef spreekt van een "revo lutie voor kinderen". Aan de hand van voorbeelden en gegevens uit alle delen van de gereld zet het Unicef-rapport een bestrijdingswijze uiteen waar- .door deze revolutie op brede schaal toegepast kan worden en nieuwe hoop kan bieden aan miljoenen kleine kinderen. In het rapport zijn vier "goedkope en eenvoudige technieken" ontwik keld: een behandeling tegen uitdroging, het bijhouden van groei van kinderen, inenting en het bevorderen van borstvoeding. De voornaamste doodsoorzaak bij kinderen is de gewone diar ree, die weer een gevolg is van ondervoeding. Hieraan zijn het afgelopen jaar 5 miljoen kinderen gestorven. Volgens het rap- 1 port wordt de kindersterfte gehalveerd bij toediening van een eenvoudig vloeibaar middel. Tot dusverre kon diarree alleen ef fectief worden bestreden met kunstmatige voeding via een in fuus. De „revolutionaire" vloeistof is een mengsel van zout, sui ker en water dat door de ouders zelf aan het kind kan worden gegeven. De techniek is door The Lancet, het belangrijkste me dische blad in Engeland, omschreven als "mogelijk de grootste medische doorbraak van deze eeuw". Een tweede goedkope methode is het gebruik van eenvoudige kaarten waarop de groei van het kind wordt bijgehouden. Met regelmatig wegen en advies van gezondheidswerkers gelooft Unicef dat de kaarten de ouders kunnen helpen om bijna de -helft van het aantal gevallen van ondervoeding te voorkomen. "Ondervoeding is over het algemeen onzichtbaar" aldus het Unicef-rapport. Regelmatig wegen en bijhouden van de groei TOoet volgens Unicef als waarschuwing dienen dat een kind te- _kort komt. Daarnaast raken enkele miljoenen kinderen ieder jaar onder voed door de sterker wordende neiging naar flesvoeding in .arme landen. Hoewel borstvoeding hygiënischer en soms voed zamer is en tevens de jonge kinderen "immuun maakt" voor veel voorkomende infecties, gaan miljoenen moeders over op de ."moderne" kunstmatige voeding, aldus het rapport. 4?e vierde goedkope methode is de inenting van alle kinderen tegen de "zes grote" besmettelijke ziektes, mazelen, kinkhoest, difterie, tbc en polio. Ondanks al deze optimistische geluiden over de bestrijding van de enorme kindersterfte acht Unicef het onwaarschijnlijk dat, als gevolg van de economische komende jaren grote successen geboekt zullen worden. DEN HELDER Een Lynx helikopter van de Marine heeft gistermiddag de vier op varenden van een Zwitsers jacht voor de kust van IJmui- den in veiligheid gebracht. Aan boord van het zeiljacht was door nog onbekende oor zaak brand uitgebroken. De vier Zwitsers waren al van boord gegaan en dreven rond in een reddingsvlot, toen zij •werden opgemerkt door een surveillancevliegtuig van de Rijkspolitie. Vervolgens kwam een Orion van ae Marine poolshoogte nemen en werd besloten een helikopter in te zetten. Rond half vijf werden de opvarenden afgezet op het marinevliegkamp „De Kooy" bij Den Helder. Een sleepboot van Weismuller ontfermde zich over het rokende jacht. HILVERSUM Minis ter-president Ruud Lub bers kwam er gisteren voor naar het Gooi om een vriendenboek een Liber Amicorum aan te reiken aan mr. L.B.M. Wüst, de op die dag 60 jaar geworden al gemeen directeur van de KRO. Dit gebeurde in welgekozen bewoordin gen en dat kan tevens als karakteristiek gelden voor het boek waar het om begonnen is. Dit gaat over de jarige Wüst, maar in het bijzonder toch over het stuk le venswerk, waar hij al ja ren voor staat. De sa menstellers, Henk Hoek stra en Louis ter Steeg, hechtten er dan ook een roman-titel aan: „De spiegel en de scherven" met als ondertitel „Over doel en middelen van een katholieke omroep". Over dit onderwerp be vat dit boek behartigens waardige beschouwin gen. Maar eerst toch de persoon Wüst, in haarfijne portretlij- nen geschetst door Guus van Hemert, en vervolgens in ge schrifte door de man, die hem al 33 jaar van nabij kent, de huidige KRO-direc- teur mr. B. Schmitz. Lees mee hoe een schrijver/schet- ser het moeilijk kan hebben met zo'n man, die staande voor een instituut als de KRO verdacht zou kunnen worden van enige orthodoxe rechtlijningheid: „De ogen schijnlijke voorspelbaarheid van zijn meningen en de hechtheid van zijn overtui gingen bieden voldoende ma teriaal om de schets op te zet ten. Maar zijn brille en speelsheid van geest, zijn on verwachte argumenten en zijn afkeer van wat hij „de waan van de dag" noemt, le veren tegelijkertijd iets bui tengemeens op, dat iemand onzeker maakt als hij de fijne details moet intekenen". Schmitz vervolgt dan, dat Wüst al jaren centraal staat in de discussie over het toe komstige mediabeleid. Tegen de stroom in blijft die omroep pleiten voor een systeem, waarin niet het hoogste kijk cijfer of de kans op gewin het ordenend beginsel is. Er zijn ogenblikken dat je zelf twij felt aan de gekozen optiek. Waarom leg je je niet neer bij wat velen je als „nu eenmaal onvermijdelijk" voorhouden? VRIENDENBOEK VOOR JARIGE KRO-DIRECTEUR MR. L. WÜST(60) Lau Wüst, 60, in fijne lijnen uitgetekend. In verband met de Mediano ta verwees Wüst minister Brinkman onlangs nog naar Plato's geschrift „Gorgias". dat handelt over het recht van de sterkste en waarin wordt gesteld, dat wetten worden gemaakt door zwak kelingen die alleen maar pro beren hun positie te consoli deren. Intussen vult Wüst zijn dag met beleidsvoorbe reiding op bedrijfsniveau. Hij doet dit met een flinke dosis zelfvertrouwen, een verfijn de humor en een niet-afla- tende, soms vermoeiende aandacht voor de wezenlijke vragen. Schmitz stelt vast, dat het woord genade uit het gemiddelde spraakgebruik verdwenen is, maar be schouwt het wel als een ge nade, dat Lau Wüst sedert 28 woelige jaren op deze plaats bij de KRO zit. Haat-liefde Drs. R. Lubbers overhandig de gisteren niet alleen dat vriendenboek, maar trof er ook zijn eigen mening over de media in aan. Niet lang minister zat hij al spoedig te genover een interviewer van zijn haat-liefde-verhouding met de media te getuigen. Voor de KRO maakte hij geen uitzondering, ook al zat hij in de Programma Advies Raad van deze omroep. Hij heeft toen ook angst gekend, zo direct voor de camera in de studio. De angst om de verkeerde dingen te zeggen, ook vaak natuurliik nog ge provoceerd door de vragen steller. Die is niet alleen uit op informatie, maar ook op pikante uitspraken. Daar wende hij slechts langzaam aan. De heer Lubbers heeft het trouwens ook niet begre pen op knipwerk in een niet- directe uitzending. Daaruit verdwijnen naar zijn mening vaak onontbeerlijke passages. Lumbers probeert aan dat ge vaar te ontkomen door aan het begin van een vraagge sprek te informeren naar de duur van de uitzending. Daaruit kon hij dan afleiden of hij kort zou moeten ant woorden dan wel uitvoeriger op bepaalde zaken zou kun nen ingaan. Op die manier beschermt hij zich tegen knippen. Want het is verba zingwekkend hoe iets kan veranderen. Zegt Lubbers: „Terwijl letterlijk ieder citaat en iedere opname juist zijn, kan de rubricering een heel ander beeld opleveren. Dat heb je bij de schrijvende pers veel minder". Of de bejubelde Wüst dat ook altijd in zijn overwegingen betrokken heeft als de KRO- mensen op pad waren, komt in dit Liber Amicorum min der duidelijk uit de doeken, maar de beide samenstellers hebben wei-formulerende mensen genoeg achter de hand om de veelheid van diens gaven wereldkundig te maken, De jarige zelf komt ook uitgebreid aan de orde aan de hand van diens in de loop der jaren gedane of ge schreven uitspraken. De vrouw Overwegend toch heren aan het woord in dit boek. Slechts hier en daar een vrouw, zoals mevr. dr. H.M. Dresen-Coenders. Zij schrijft over „Heksenvervolging en nieuwe media" en stelt vast, dat er frappante overeen komsten bestaan tussen de heksenvervolgingen aan het begin destijds van de nieuwe tijd en de jodenvervolging in het Derde Rijk. In beide ge vallen bieden oude vooroor delen en nieuwe frustrerende ervaringen het beeld van een vijand die het eigen „heil" zou bestrijden. In de middel eeuwen vond dit systeem rechtvaardiging in een van bovenaf door kerkelijke en wereldlijke overheden geïn troduceerde rechtspraak. In het Derde Rijk door de machtsovername. Van deze kennis uit waarschuwt zij voor het negeren van lager geschatte mensen, zonder overigens naar de vrouw te verwijzen. Dit doet weer wel Louis ter Steeg van de afdeling Studie van de KRO. Hij neemt in zijn bijdrage de Maria-devo- tie als voorbeeld van volksre ligie, die hier en daar in het land sterk leeft. De verering van Maria als moeder van God en als vrouw. Aan de hand van een documentaire van de KRO over dit onder werp, waaraan hij zelf mee werkte, zet hij uiteen hoe Maria geldt als een democra tische volkse koningin, die in alle omstandigheden aan spreekbaar is. Maar hij wijst er ook op, dat Maria niet al leen een lieve vrouw is die geborgenheid biedt, maar qok een geduchte onverzette lijke vrouw die protesteert tegen onrecht en geweld. Hij verwijst hiervoor ook naar de sterke Maria-verering in het Polen van de huidige dag. Ook dient zij in dit tijds bestek als voorbeeld bij de herbepaling van de positie van de hedendaagse vrouw, ook bij de KRO. Spiegel Het boek bestaat uit drie de len, t.w. een deel gewijd aan de actuele technische en poli tieke ontwikkelingen, ten tweede de katholieke omroep als stroming en tot slot het gebruik van de media. In de verantwoording vooraf halen de samenstellers dit boek het sprookje sneeuwkoningin" aan Andersen om de titel van boek te verklaren. De duii in dit verhaal ontwierp spiegel, waarin alles heeli lijk werd weergegeven. To kon je eindelijk eens zien ij verschrikkelijk de wereld on; uitzag. De duivel besloot 1 hogerop te zoeken en z^.^y God voor het voldongen ^or1 van zijn onvolmaaktheid ft stellen. Op datzelfde momtU(j sprong de spiegel in duize; scherven uiteen, die heel schade aanrichtten. Op zelfde manier, zo betogen Lon inleiders, is het of de dui^ er speelt met de communicat^tat media. Andersens sprool ^e, zal velen door het hoofd sjLg. ken bij het lezen van a' boek, omdat er door de spi^t gelende functie van de medu ook een kijk kan ontstaj m. alsof de samenleving er h€jjt lelijk uit ziet. Zij halen hiervoor ook ei uitspraak aan van de jari^ Wüst, die eens betoogde, cTve niemand ooit in staat zal zii door middel van de media uet maatschappij helemaal te Ip0| ten zien zoals die is. D|t heeft te maken met de aai^g van de mensen die ermi£e omgaan. toc Toch heeft Wüst zijn vei trouwen in de mens nooit oj^g gegeven. Anders zou hij ht nooit zolang in de omro€re] hebben uitgehouden. DLa komt er behalve in dit boegn ook op zijn veijaardag uit stE TON OLIEMULLElva „De spiegel en de sche(rt. ven" over doel en middele^j Van een katholieke ompr roep. Liber Amicorum sc voor KROdirecteur mr. L,;. Wüst. Samenstellers: HenLjc Hoekstra en Louis te^ Steeg. Uitgave: Amboboek^,, Baarn. Prijs: ƒ25,00, voor.,, ƒ19,90 verkrijgbaar bi( KRO Amsterdam. girL. 312703 onder vermeldinj j „De spiegel". 0I BRUSSEL De Ameri kaanse minister van de fensie Caspar Weinberger heeft gisteren in Brussel gezegd dat Washington „waar dan ook in de we reld" met de Sovjet-Unie wil praten over wapen- vermindering. Hij zei er echter niets voor te voelen dat het START-overleg over de intercontinentale, oceaanoverschrijdende lange-afstandsraketten wordt samengevoegd met de (nu afgebroken) mid- dellange-afstandsraketten in Europa. Een aantal mi nisters van defensie had daarvoor eerder deze week gepleit, maar Wein berger gelooft dat zo'n sa menvoeging alleen maar, zal leiden tot een vererge ring van de problemen. Minister van defensie De Rui ter zei na afloop van het NAVO-overleg van de minis ters van defensie dat ook de massale vredesdemonstraties in West-Europa aan de orde waren gekomen. Verscheidene delegaties hebben er volgens hem op aangedrongen dat re geringen de publieke opinie meer moeten bewerken om te benadrukken dat de NAVO een verdedigingspact is dat streeft naar vrede. „We moe ten ons realiseren dat het stre ven naar vrede niet een mo nopolie is van bepaalde groe pen in de maatschappij", De Ruiter. De NAVO aangeboden de plaatsing verdere nieuwe rakettei Europa ongedaan te als er alsnog een ak komt in Genève. De mii werd gisteren aan de tanifo voeld over de Nederlandse fensie-inspanning in de^ mende jaren. De Ruiter Ml zijn collega's de verzeker gegeven dat Nederland-C danks de in de defen Q aangekondigde bezuiniüp zal beschikken over het dernste materieel. Voor K eerst sinds 1978 werd in slotcommuniqué geen mei gemaakt van het streven een netto-verhoging met procent per jaar. Acht van dertien lidstaten halen verhoging niet. RUITENHEER UTRECHT De voorzit ter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid, J.P.M. Hendriks, is er voorstander van dat er een proef komt met op commerciële leest ge schoeide ziekenhuizen, waarbij het winstoogmerk niet achterwege blijft. Deze instellingen zullen alles doen om zich pu blieksvriendelijk op te stellen, zowel met hun ta rieven als met hun servi ce. Met een dergelijke proef kan worden vastge steld op welke punten in de ziekenhuizen kan wor den bezuinigd. Op een bijeenkomst van de Nationale Ziekenhuisraad gis teren in Utrecht zei Hendriks bovendien dat het noodzake lijk is dat de regering haar ad viesaanvraag over de wijziging van het stelsel van ziektekos tenverzekeringen bijstelt en preciseert. Hendriks reageerde hiermee op de kritiek on der meer uit de Tweede Ka mer op „non-adviezen" die de Nationale Raad, de Zieken fondsraad en de SER zouden hebben uitgebracht. De Natio nale Raad, zei hij, heeft hele maal geen advies uitgebra laat staan een non-advies, dat er geen voorstellen wa om te beoordelen. De regel heeft ruim een jaar gelede* tot grote bezuinigingen in gezondheidszorg beslo maar welk beleid ze wil ren om die bezuinigingen bereiken staat nog steedsi vast.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10