ïormonen zetten rem >p vermageringskuur m Een teken aan de wand99 Zaak Dijkman-Scholten sleept al twee maanden De muur als markt van meningen Jongeren krijgen lokaal: ouders houden kinderen thuis J Ontvoerders Heineken nog in Nederland Boek van de maand: vreten de wereld op hap! EMBKliMh.jNJ_.AND CfiidócSouAant WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 PAGINA 9 ■ie wil minder radio ef afval opslaan HAAG De gemeente Zijpe wil dat de kerncentrales Dode- Borssele minder laag- en lel-radioactief afval gaan verzen- jaar de in die gemeente te stich- tijdelijke nationale opslagplaats dit afval. Dit heeft het gemeen- ituur gisteren aan de Kamercom- ie voor Milieu laten weten. Zijpe jat Borssele en Dodewaard het af- dat zij zelf verwerken, ook zelf ian. Daarvoor is bij de centrales, Sbben de beheerders laten weten, iruimte. De wens van Zijpe stuit Érzet van het kabinet. Tussen het sterie van VROM en Dodewaard lorssele bestaan „bestuurlijke af ten" waardoor opslag van afval ,e gemeenten niet mogelijk is. Pleidooi voor gereguleerde verstrekking heroïne AMSTERDAM De gemeenteraadsfrac ties van PvdA, PSP en PPR in Amster dam willen op korte termijn beginnen met een gereguleerde verstrekking van heroïne aan „een substantieel aantalver slaafden. Dit blijkt uit de nota „Het ge meentelijk drugsbeleid", die is opgesteld door de Amsterdamse PvdA-raadsleden J. van Dijk en C. Cnoop Koopmans. De laat ste is ook vice-president van de Amster damse rechtbank. De gemeenschap wordt geconfronteerd met het resultaat van haar eigen onderdrukking. De overheid kan en mag zich gezien de huidige maatschappe lijke effecten voor hele woonbuurten en voor de veiligheid op straat niet langer af zijdig houden van de toelevering van ver dovende middelen, zo staat in de nota. DIT JAAR 391 CELLEN ERBIJ DEN HAAG Eind dit jaar zijn er 391 gevangeniscellen meer dan eind 1982. Komend jaar zullen er nog eens 199 cel len in gevangenissen bijkomen. Minister Korthals Altes van jus titie antwoordt dat op schrifte lijke vragen ter voorbereiding van de behandeling van de be groting van justitie. Nagegaan wordt of er in gevangenissen nog meer cellen bij moeten ko men dan thans is voorzien. Met ingang van komend jaar zullen bij het uitvoeren van voorlopige hechtenis prioriteiten worden gesteld, zo hebben de procu reurs-generaal onlangs besloten. Muiden wil uitkeringen minima verhogen MUIDEN Een meerderheid van het college van burgemeester en wethouders van Muiden wil de echte minima in die gemeente een extra uitkering geven bovenop de eenmalige uitkering door het rijk. Het voorstel van het college betekent dat 77 inwoners van de plaats die vorig jaar en dit jaar zo'n uitkering kregen, enige honderden guldens er bijkrijgen om het koopkrachtverlies te compense ren. Dit is volgens de gemeente onvoldoende ge beurd in het bedrag dat de rijksoverheid de echte minima heeft uitgekeerd. B en W willen aan al leenstaanden 300 gulden extra geven zodat hun eenmalige uitkering wordt aangevuld tot 700 gul den, één-ouder-gezinnen 400 gulden extra een aan vulling tot 925 en de uitkering aan echtparen of sa menwonendenen aanvullen met 450 gulden tot 1025. De gemeenteraad behandelt volgende week het voorstel van het college. Pleidooi voor gelijke rechtspraak bij gelijke zaken AMSTERDAM De hoofdofficier van justitie in Amsterdam, mr. C. van Steenderen, heeft gepleit voor gelijke rechtspraak in rechtszaken die ongeveer hetzelfde zijn. Hij sprak gistermiddag op het Amsterdamse Paleis van Justitie bij de installatie van mr B. J. Asscher (59) als nieuwe president van de recht bank in de hoofdstad. Van Steenderen merkte op, dat het Openbaar Ministerie tegenwoordig gelijke eisen steU in strafzaken die ongeveer hetzelfde zijn. Hij vroeg zich af waarom dat ook niet in de rechtspraak zou kunnen. Hij wees verder op de enorme toeneming van zaken die bij de rechter worden aangebracht. Voortdu rend is men bezig grenzen te verkennen en te verleggen, grenzen waarbinnen de samenleving zich moet vinden, aldus de hoofdofficier. Overvallers aan de haal met lege geldcassette NIJMEGEN Twee onbekende mannen zijn gisteren na een gewa pende overval op een geldtransport in Nijmegen aan de haal gegaan met een geldcassette. Naar de politie verklaarde gaat het om een lege cassette. De mannen overmeesterden rond elf uur een 62-jarige bijrijder van een geldtrans portauto van Van Gend Loos, toen deze met een afgesloten transportkar retje een bankfiliaal verliet. Terwijl één van de overvallers de man met een vuurwapen bedreigde, brak de ander het wagentje open en haalde de cassette eruit. De daders sloegen ver volgens met de „buit" op de vlucht. [CtECHT Mensen die ^Mvaar zijn en zich daar- strikt aan een verma- ly. Jigsdieet houden, ko- vaak tot de frustre- Je ontdekking dat het AM- ichtsverlies minder 'dt en soms zelfs ge- l stopt. Oorzaak is de namende activiteit van e hormoonsystemen die van belang zijn voor de energiehuishouding in het lichaam. Dit blijkt uit onderzoek van drs. H. Koppeschaar die daarop gisteren in Utrecht is ge promoveerd. Koppeschaar concludeert in zijn proefschrift dat tijdens het vasten in de weefsels aanzien lijk minder actief schildklier- Jiormoon wordt aangemaakt en dat ook de activiteit van hormonen die vrijkomen in het sympathische zenuwstelsel en bijniermerg aanzienlijk af neemt. Daardoor vermindert ook de afbraak van eiwit en vethoudend weefsel. Het toedienen van extra schildklierhormoon blijkt al leen te leiden tot een versterk te eiwitafbraak en niet tot een toeneming van de vetafbraak. Omdat bij een vermagerings kuur juist het omgekeerde de bedoeling is, heeft het geven van schildklierhormoontablet- ten bij een vermageringsdieet dus geen zin. Koppeschaar heeft bij zijn on derzoek ook aangetoond, dat bij mensen die te zwaar zijn èn een verhoogde bloeddruk heb ben een strenge vermagerings kuur een duidelijk bloeddruk- verlagend effect heeft. __iderwijs- nden in fel ■SLPtest tegen vergcZ uinigings- neioe «innen arKjj[ECHT De vier onder- debjonden KOV, ABOP, PCO rie, afGL en de ouderorganisa- hebben gisteren op elf [sen in het land een geza- 198lijke protestmanifestatie luden tegen de reek bezui- semdjgsmaatregelen die minis- Deetman volgend jaar in onderwijs wil doorvoeren. ^™"Je manifestatie in Utrecht mJigden de vier voorzitters dat in januari zonodig ac- -zullen worden ontketend. ingsacties zijn niet uitge- n, zo bleek gisteren tijdens ■^perscommuniqué van de Mr onderwijsbonden. Geen organisaties kon evenwel [even in hoeverre hun le- bereid zullen zijn tot een ituele stakingsacties. Wel iet punt bereikt dat de lont i et kruitvat kan schieten". elijk zullen de protestac- i ;zich ook jgaan bewegen in I onderwijs zelf, bijvoor- el door leraren die niet jer zullen meewerken aan fnemen van examens. lAvoorzitter Nico Snel ikeffr jgisteren in Utrecht fel te tegen de dreigende op- fing van een groot aantal rie scholen. Volgens Snel is mer aangetoond dat kleine ilen -te duur zijn. De even- (ïtige spreiding van open- en bijzonder onderwijs |t door de opheffingsplan- in gevaar. srliesgevende anten krijgen min gulden HAAG Minister rikman van WVC heeft aan en kranten, waaronder Het nenhof en de Leidse Cou- jt, in totaal 15 miljoen gul- toegekend ter compensatie in 1981 geleden verlies, uitkering wordt gedaan op s van een advies, van het rijfsfonds voor de Pers. L bedrag was al gereser- overige bladen zijn de Arn- jnse Courant, de Courant D uws van de Dag, het Pa- j f 1, het Rotterdams Nieuws- f-r Trouw, Twentse Couran: k I 'verijssels Dagblad en De arheid. In het advies wijst bedrijfsfonds de kranten in aanmerking voor de re- ng komen aan en stelt zij ïoogte van het uit te keren vast. Schoolhoofd Halff van de openbare lagere school in Lelystad had gisteren slechts drie kinderen in de klas. Zijn overige leerlingen waren door hun ouders thuis gehouden. LELYSTAD Boze ouders van de openbare lagere school De Klipper in Lelystad hou den sinds maandag hun kinde ren voor onbepaalde tijd van school thuis uit protest tegen de tijdelijke vestiging van een centrum voor randgroepjonge ren naast de school. Ongeveer negentig procent van de ouders heeft gehoor ge geven aan een oproep van de Commissie Verontruste Ou ders, die de aanwezigheid van de jongerengroep Happy Pala ce in de nabijheid van de school opvoedkundig en maat schappelijk onaanvaardbaar vindt. B en W van Lelystad houden echter vast aan hun plan tijdelijk een noodlokaal toe te wijzen aan de jongeren, die sinds een brand ongeveer drie maanden geleden zondeh onderdak zitten. De jongeren hebben het lokaal toegewezen gekregen op voorwaarde dat zij tot goede afspraken komen met de school. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De zaak van Scholten en Dijkman sleept nu zo'n twee maanden. .Publieke uitlatingen van deze twee le den in oktober zorgden ervoor dat de fractie zich eind die maand met hen ging bezig houden. Veel fractieleden voelden er toen al voor deze dissidenten uit te stoten, maar dit gebeurde uiteindelijk niet. Er werd besloten het voltallige partijbestuur, dat ruim tachtig leden heeft, om een oordeel te vragen. Een kleine twee we ken geleden sprak dit college, op een extra vergadering, het wal in illegaal casino Enschede SCHEDE In het centrum van Enschede is gisteravond te- middernacht een illegaal casino door de politie opgerold. De exploitanten zijn hierbij aangehouden. Ook negen bezoe- 5 zijn naar het politiebureau overgebracht maar na verhoor l gelaten. Het spelmateriaal is in beslag genomen, gens de politie werd in het casino het verboden kansspel :a-24 gespeeld. Het gaat hier om een spel met een verhoogde ërkans. De politie had zich op 1 december ook al gemeld bij casino om er onderzoek in te stellen naar de gokactiviteiten, ar was toen de toegang tot het pand ontzegd. Opnieuw stond de fractie toen voor de keus: uitstoten of niet. Volgens ingewijden heeft de fractieleiding daar opnieuw niet toe willen oproepen, om dat uitstoting juridisch erg moeilijk is. Scholten en Dijk man beroepen zich immers voortdurend op het verkie zingsprogram en het program ma van uitgangspunten van het CDA. De dissidenten werden op hun beurt geconfronteerd met het probleem, dat zij eigenlijk niet vrijwillig uit de fractie kun nen stappen. Net als alle ande re CDA-kandidaten voor de Tweede Kamer hebben zij een verklaring ondertekend, dat zij hun zetel ter beschikking stellen als zij onverhoopt de fractie verlaten. Vooral Stef Dijkman tilde daar aanvanke lijk erg zwaar aan. Langza merhand zou hij echter tot de conclusie gekomen zijri, dat het niet mogen spreken na mens de fractie gelijk staat aan uitgestoten worden en dat hij onder de huidige omstandighe den dus toch zelf wel kan op stappen. Fractievoorzitter De Vries verklaarde gisteren uit eigen beweging dat de ge noemde verklaring geen „juri dische afdwingbare gevolgen" heeft. Scholten en Dijkman hebben inmiddels al contact gezocht met de groep-Goudzwaard, ge noemd naar het oud-kamerlid voor de ARP en opsteller van het eerste CDA-verkiezings- program „Niet Bij Brood Al leen". Prof. Goudzwaard, die onder zijn aanhangers de do minees (Okke) Jager en Krij ger en prof. Verkuyl telt, streeft naar een bundeling van alle progressief-christelijke krachten. Op 28 januari houdt de groep-Goudzwaard een bij eenkomst, waar met zoveel mogelijk gelijkgezinden ge praat zal worden over politie ke samenwerking. „Daar zijn wij in elk geval bij", aldus Scholten gisteren op zijn pers conferentie. WAR PflTV/HSHeLEMW. fevJ spcoK, ueye: datt lft,<E-mnVEcc&iOI£ aÊfTBijjEKWUMJoiKeu! WS\ ■x a Benny Hill in ziekenhuis LONDEN - De Britse tv-ko- miek Benny Hill, die regelma tig zowel op KRO-tv als bij de BRT op het scherm is, werd dezer dagen opgenomen in het Londense Cromwell-zieken- huis. Waarschijnlijk mag hij dezer dagen alweer naar huis, nadat zijn klachten zijn onderzocht. Enkele Britse kranten schre ven, dat hij bloedingen had ge had, maar de medisch direc teur zei slechts, dat Benny Hill het naar omstandigheden goed maakt. POLITIE: AMSTERDAM De ontvoerders van Heineken en Doderer bevinden zich waarschijnlijk nog in Nederland, zo meent de Amsterdamse politie. Deze heeft dan ook een scherp onderzoek inge steld in de omgeving van Zeist waar dezer dagen in de bossen negentien miljoen gulden losgeld zijn gevonden. In de vier tonnen die in de bossen rond Zeist zijn gevon den, zaten behalve een deel van het losgeld van Heineken, ook een pistool, handboeien, een kogelvrij vest, een porto foon, een slaapzak en een legerjack. De politie ging in de bossen op zoek nadat zondag wande lende mensen een plastic zak met daarin 200 briefjes van honderd dollar hadden gevonden. Die bleken deel uit te maken van het losgeld. De zoekactie leverde in totaal vier - -- plastic tonnen op, die in de grond waren ingegraven. Daar- Een technisch rechercheur van de Amsterdamse politie onderzoekt in zat ongeveer drie vijfde deel van het totale losgeldbe- een van de vier opgegraven plastic tonnen, waarin zich een belangrijk drag van tussen de 32 en 35 miljoen gulden. Eerder was al deel van het losgeld van Heineken heeft bevonden. acht miljoen teruggevonden. 9? AMSTERDAM „Een te ken aan de wand" luidt de onheilspellende titel van het Boek van de Maand, waar van Lelystads burgemeester, Hans Gruijters, vanmiddag het eerste exemplaar aange boden kreeg. Maar de inhoud valt mee. Die ontpopt zich als „een album van 20 opmerke lijke jaren in de vaderlandse historie", zijnde, het tijdvak 1963-1983. De geschiedenis daarvan wordt geïnventari seerd aan de hand van meer dan 500 affiches. Waarom „Rond 1960 gebeurden er twee dingen", verantwoordt schrijver Henk Hofland zich, „ten eerste beseften veel mensen dat ze meer wensen en behoeften hadden dan die, waaraan de maatschappij te gemoet kwam. En ten tweede bleken ze plotseling de moed en de energie te bezitten om daar openlijk voor uit te ko men". De media die ze kozen, wa ren het stencil en het affiche. Maar terwijl het stencil een beperkte reikwijdte had en verleidde tot uitvoerigheid, kon het affiche door iedereen worden gezien en dwong het tot beknoptheid en oorspron kelijkheid. Zo valt de plotse linge woekering van deze muurbloemen te verklaren. „Het affiche is het beste pu- bliciteitsmiddel voor iedere minderheid", oppert Hofland. „Het is het enige echte mas samedium voor de armelui. De muur heeft zich ontwik keld tot een projektie van wat er in de samenleving aan de hand is. Op de muur prijkt de chaos en geen muur wordt gespaard. Via de muur zijn de mensen in de aanval gegaan". Een teken aan de wand dus. Tentoonstelling Het toeval wil want Hof land verwijst er niet naar dat zijn boek begint waar een ander boek ophoudt. Een tweede coïncidentie is, dat er toen, evenals nu, een ten toonstelling aan te pas kwam. De ronduit schitterende staalkaart van de muurkunst, die in „Een teken aan de wand" staat afgedrukt, wordt de komende maanden in het Amsterdams Historisch Mu seum geëxposeerd. Indertijd had het Samensteller Henk Hofland. hoofdstedelijke museum Fo- dor de eer en ging het om „het Nederlandse affiche tus sen 1890 en 1960". Een gelijk namig boek eveneens prachtig werd toen door prof.dr. H. Jaffé van een ver antwoording voorzien. Henk Hoflands werk sluit erbij aan, trekt de lijn door, en zou daar dus eigenlijk melding van moeten maken. Pas wan neer de liefhebber van muur kunst beide boeken in bezit heeft, kan hij bogen op enige volledigheid. Waarom waren er vóór 1960 in Nederland zo veel minder tekenen aan de wand dan daarna Henk Hofland nog Verboden toegang „Een kwart eeuw geleden gold voor muren, deuren, schuttingen en al het andere verticale, dezelfde regel die in Nederland het doen en la ten op het horizontale opper vlakte bepaalde: verboden toegang voor onbevoegden. Commercieel, cultureel of politiek: altijd had de over heid tenslotte het monopolie over verticaal Nederland altijd het laatste woord. Wie die absolute bevoegdheid niet wilde erkennen, moest in het donker op stap gaan met kal- kemmer en witkwast: een dief van het verticale vlak". Prof. Jaffé echter komt tot een heel andere slotsom: „Kijk eens naar de vorm van de allereerste Nederlandse affiches", adviseert hij. „Ze zijn betrekkeling klein en nauwelijks ontworpen als blikvangers. Dat heeft te ma ken met de Nederlandse ste- debouw, die per traditie geen brede boulevards kende, waar affiches al in de verte de aandacht vermochten te trekken. Daarom is het medi um bij ons, in tegenstelling tot Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en natuurlijk Amerika, niet ingeburgerd Calvinistisch Prof. Jaffé signaleert nog iets: de neiging van de Ne derlander om advertenties, reclame tot zich te nemen via het gedrukte woord, niet via het beeld. De Nederlander wil met argumenten over tuigd en niet met leuzen overdonderd worden. Mis schien, vermoedt prof. Jaffé, is heel dit sociale gedragspa troon zijdelings zelfs beïn vloed geweest door ons calvi nistisch erfdeel, dat maant: Houdt u bij de Schrift. In ie der geval blijkt onze affiche kunst vóór 1960 een afspiege ling te zijn van de tweespalt tussen informatie willen ge ven of kreten willen slaken. Geen woord hierover bij Hofland. Hij schrijft de plot selinge wildbloei van de muurkunst louter toe aan de rebelsheid, die met de jaren zestig in de Nederlanders is gevaren, toen de heilige om- schutting van kerk, huis en partij massaal werd verlaten.- Boven:Een affiche van Peter Blokland uit het midden van de jaren zeventig: overduidelijke boodschap. Televisiereclame „Men ging zich", aldus Hof land. „zelfstandig buiten de officieel gemarkeerde paden van het openbare leven wa gen en in de loop der jaren vond deze nieuwe verhou ding tot de maatschappij uit drukking in een ongekende hoeveelheid protesten, akties, organisaties, geschriften en affiches. Er was geen aspect van het bestaan dat onge moeid bleef". Allemaal waar. Toch blijft, prof. Jaffé gele zen hebbende, de vraag open of ook niet dieper liggende sociografische veranderingen een rol is toebedeeld geweest. De plotselinge grootschalig heid van nieuwe stadsuitbrei dingen bijvoorbeeld, waar door het affiche kans kreeg op afstand in het oog te springen. De invloed van de televisiereclame, die een doorbraak van de kreet be werkstelligde ten koste van de informatie. De ontkerke lijking, in zoverre zij een ver wijdering betekende, van de heiligheid van het Geschre vene. De toenemende vrij be steedbare tijd die kon wor den uitgeleefd in de muur kunst. Momentopname Zo'n lijst van cultuur-histori sche elementen, die naar har- telusf kan worden uitgebreid, ontbreekt in „Een teken aan de wand". De nadruk wordt eenzijdig op de springkracht van het aktiewezen gelegd. Daarmee is het boek van Hofland en zijn grafische vormgevers meer een mo mentopname in close-ups ge worden, dan een samenhan gend album van de Neder landse samenleving. Velen (waren het echt allemaal arme lieden zullen zich erin herkennen, al was het alleen omdat ze zelf ooit een van de afgebeelde affiches hebben aangeplakt. Maar veel grotere aantallen zullen zich verbazen over zoveel kaleidoscopie en weigeren daarin een album van hun eigen wereld te zien. Per slot van rekening leeft een mens nu ook weer niet van protest alleen. PIET SNOEREN „Een teken aan de wand". H.J.A. Hofland (tekst). Uitgeverij Bert Bakker. Amsterdam. Tot 8 januari als Boek van de Maand ƒ24,50; daarna ƒ37,50.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9