TAFEL 1 l Pauselijke preek in Lutherse kerk „plaatselijk gebeuren" BTTïïTi 1; kerk wereld ÊeidaeSowciA „Wetenschap en Geweten; De wereld van twee atoomgeleerden weer li Ook onder mgr. Bar „Diocesaan Beraad" in bisdom Rotterdam KORTE METTEN Kogel door de kerk pijl: TENTOONSTELLING IN LONDEN -ACHTERGROND QeidócOounant -IDI WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 PA— Het „Diocesaan Beraad", dat onder mgr. Simonis in het bisdom Rotterdam zou worden gehouden met priesters, diakens en pastoraal werkenden ter vergroting van de „eom- munio" de onderlinge eenheid, zal ook onder de nieuwe bisschop, mgr. Bar. doorgang vinden. Dat bleek tijdens de jongste vergadering van de Priester raad van het bisdom. De raad vindt, dat het beraad op kor te termijn doorgang moet vinden en nog voor de zomer moet zijn afgerond. Het be raad acht men nu juist nodig om de ontmoediging die overal te vinden is na de nieuwe benoemingen, samen te boven te komen. De raad zal ook tot de zomer aanblijven, dit op verzoek van mgr. Bar, want formeel volgens kerkelijk recht was de raad bij de komst van de nieuwe bisschop eigenlijk af tredend. Mgr. Bar deelde voorts mee, dat hij verwacht rond 15 december de benoe ming van zijn vicaris-gene raal bekend te kunnen ma ken. Wat betreft de nieuw begon nen diakenopleiding in Dijn- selburg deelde vicaris J. Kwaaitaal mee, dat vanuit Rotterdam elf en vanuit Utrecht tien kandidaten deelnemen. Bovendien ne men aan de lessen op zater dag nog zeven vrouwen deel. De leeftijden van de kandi daten ligt tussen de drieën dertig en zestig jaar, van wie het merendeel tussen de veertig en vijftig jaar. Zij be oefenen beroepen in de mid dengroep, zoals bankemployé en andere functies in het be drijfsleven, onderwijzer en ambtenaar. Na hun wijding zijn de diakens voor een deel van hun tijd beschikbaar voor deeltaken. De priesterraad meende, dat de diakens goed dienden te worden opgevangen, een dui delijke benoeming moeten krijgen en dat moet worden gewaakt voor overbelasting van de diakens, die immers ook hun gewone dagtaak en de zorg voor hun gezinnen hebben. Men vroeg zich ove rigens af of de opleiding, die op de vrijdagavonden en de zaterdagen is, niet te over haast tot stand was gekomen en of de diakens wel nodig waren, mede gezien de vrij willigers. Deken Kristoph Meyer van de Evangelisch-Lu- therse Gemeente te Rome, heeft zich gisteren tijdens een persconferen tie veel moeite gegeven, het aanstaande bezoek van paus Johannes Pau- lus II aan zijn kerk voor te stellen als „een plaat selijk gebeuren". De paus zal zondag 11 december in zijn kerk preken en dat heeft de lutherse ge meente nogal wat ver wijten opgeleverd van de Waldenzenkerk en de methodisten. Die vinden dat de lutheranen meer toenadering zoeken tot rooms-katholieken dan tot hun protestantse ge loofsgenoten. Deken Meyer stelde het zo voor, dat de paus in zijn kwa liteit van bisschop van Rome zondag een pastoraal bezoek brengt aan de r.-k. parochie St.-Camillo en dat hij op de terugweg even afstapt bij de lutherse kerk om daar een preek te houden. Dat er zo veel ophef van is gemaakt schrijft deken Meyer toe aan het feit, dat de bezoekdatum bekend is gemaakt tegelijk met de pauselijke brief aan kardinaal Willebrands ter ge legenheid van de Lutherher- denking. De voorgeschiedenis ver meldt onder meer. dat op 24 ianuari 1982 een kerkeraads- lid van de lutherse gemeente te Rome in de kerk San Te resa di Avila de paus de „brutale vraag" stelde of die ook zijn kerk met een bezoek zou vereren. De paus had ge- antwoord:„Dat zou ik liefst vanavond nog doen, maar dat laten mijn mensen niet toe. De dag is niet ver meer". Uiteindelijk is het bezoek vervolgens vastgesteld op zondagavond 11 december om zeven uur. Het gaat dan om een woord dienst, waarin de elementen lofprijzing, geloofsbelijdenis, het Onze Vader, voorbeden en twee schriftlezingen voor komen. Ter opening zal de ken Meyer als liturg van de dienst een gebed voor de eenheid uitspreken. De schriftlezing is uit Jesaja 40:3-5. Dat is een tekst die een oecumenische geest ademt, zo zette deken Meyer ter persconferentie uiteen. Ten tijde van de profeet Je saja leefden de joden in de verstrooiing en werden zij tot eenheid opgeroepen. De paus heeft als tekst voor zijn preek gekozen Mattheus 11:2-10, de geschiedenis van Johannes in de gevangenis. Hij houdt zich daarbij aan de tekst die in de evangelische liturgie is voor zien voor de derde advents zondag. Naar Italiaans gebruik zal deken Meyer de paus aan spreken met „Santita" en vervolgens in het Duits ver der gaan. Woordelijk zei hij: „In het Duits zullen de uit drukkingen „Uwe Heilig heid" en „Heilige Vader" niet over mijn lippen ko men". Hij herinnerde eraan, dat de aanspreektitel „Heili ge Vader" ook niet is ge bruikt in de ontmoeting, die de paus heeft gehad met le den van de raad (bestuur) van de Evangelische Kerk (EKD) van de BRD. Overigens verklaarde de de ken, dat zondag ook moeilij ke punten zullen worden aangeroerd. Daartoe behoort het van katholieke zijde niet toestaan van gemeenschappe lijke eucharistievieringen, met alle gevolgen van dien voor gemengd gehuwden in Rome en heel Italië. In een gisteren uitgegeven verklaring betitelen predi kant en kerkeraad van de Evangelisch-Lutherse Ge meente van Rome het paus bezoek als „een teken dat er oecumene aan de basis be staat". Weliswaar wil de plaatselijke lutherse gemeen te helemaal niet de indruk wekken op te treden namens de protestantse kerken van de hele wereld, maar toch kan zij deze gebeurtenis niet zien als „alleen maar een vriendschappelijk gebaar", aldus de verklaring. Veel meer zien predikant en kerkeraad het pauselijke be zoek als een boodschap die voor elke leek begrijpelijk is, namelijk „dat kerken elkaar ontmoeten en samen bid den". De opstellers zien hier in het bewijs, dat het de paus ernst is zich in te spannen voor het overwinnen van de kerkscheuring, zoals hij bij zijn ambtsaanvaarding heeft uitgesproken. Bij het stedelijk lyceum in Maastricht, een openbare school, is de godsdienstleraar J. Oberijé ontslagen vanwege zijn seksuele geaardheid. Hij gaat zijn ontslag aanvechten bij de kantonrechter in Maas tricht. De ABOP (onderwij zersbond), de FNV en de ver eniging tot integratie van de homoseksualiteit staan hem bij deze procedure bij. De bis schop van Roermond, mgr. Gijsen, zette Oberijé eerder uit zijn ambt van priester vanwege het feit, dat hij een homofiele relatie onderhield. Omdat juridisch gezien nog steeds niet duidelijk is wie Oberijé's werkgever is, is de procedure aangespannen te gen de gemeente Maastricht, tegen deken Pelzer van Maastricht en tegen bisschop Gijsen. Oberijé eist, dat zijn dienstverband wordt hersteld en dat hem een schadever goeding wordt toegekend. De Hondurese autoriteiten hebben 68 Amerikaanse vrouwelijke religieuzen van verscheidene kerken, die wilden deelnemen aan een „dag voor de vrede in Cen- traal-Amerika", de toegang tot het land geweigerd. Het toestel, waarmee zij in Tegu cigalpa landden, werd door politie omsingeld en gedwon gen terug te vliegen naar de Verenigde Staten. De vrou wen wilden meedoen aan „vredeswaken" in de buurt van de grens tussen Hondu ras en Nicaragua. Een Hon durese woordvoerder zei, dat de vrouwen het land niet in mochten, omdat zij van plan waren „politieke activiteiten" te ontplooien. Volgens de woordvoerder hadden zij on der valse voorwendsels toe ristenvisa gekregen. Vertegenwoordigers van de Raad van Kerken op het Ca ribische eiland Grenada heb ben in een gesprek met een delegatie van het Ameri kaanse congres hun instem ming betuigd met het Ameri kaanse optreden op dat eiland. De Amerikaanse dele gatie heeft het initiatief tot dit gesprek genomen te ach terhalen, wat de reactie is van de christenen op Grena da op de Amerikaanse mili taire aanwezigheid. Zoals eerder gemeld wijzen de ei landbewoners voortduring van de Amerikaanse aanwe zigheid niet af. Zij gingen zelfs zo ver de interventie te gen de militaire regering van linkse snit op het eiland „een teken van hoop" te Zes jaar voor Litouws priester Volgens het partijblad van de Litouwense communisten is de 45-jarige priester Sigitas Tamkevicius tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld met aansluitend vier jaar in terne verbanning wegens staatsvijandige activiteit. In een paginagroot artikel over de zaak maakte de krant de priester uit voor een kwaadaardige lasteraar en onruststoker. Tamkevicius is de tweede priester die dit jaar in Litouwen is veroor deeld in het kader van wat volgens westerse diplomaten een campagne is tegen de re ligieuze dissidenten in Litou wen, dat overwegend rooms- katholiek is. De voornaamste aanklacht tegen de geestelijke was, dat hij in een ondergronds blad stukken had geschreven over gevallen van discriminatie van gelovigen. Tamkevicus werd, zoals wij eerder meld den, in mei gearresteerd tij dens het proces tegen de an dere geestelijke, Alfonsas Swarinskas. Deze kreeg we gens staatsvijandige activiteit de hoogste straf van zeven jaar, plus drie jaar interne verbanning. Spekschnitzel, zuurkool met banaan en aardappelen chocoladevla met rozijnen en gember Voor twee personen hebt u nodig: 200 g speklap, ei, zout, parneermeel, 25 g bo ter, 1 theelepel bloem, pa prikapoeder 400 g zuurkool, 10 g boter, paar jeneverbessen, 1 ba naan, peper; 0,5 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maïzena, 1 lepel rozijnen, 2 bolletjes gember. Knip de speklap in porties. Klop het ei los met een lepel koud water, zonder dat het gaat schuimen Haal het vlees door het ei en dan door het met zout gemengde pa neermeel. Bak de speklappen in 20 minuten bruin en gaar met het deksel schuin op de pan. Gebruik eerst een tame lijk groot vuur en temper dat sterk als het vlees aan twee kanten bruin begint te wor den. Maak de jus af als de speklapjes uit de pan zijn, door eerst de bloem licht bruin te bakken en vervol gens water en paprikapoeder toe te voegen. Laat de boter smelten, doe er de zuurkool bij, ook een paar lepels water en de jenever bessen Smoor de groente in circa 20 minuten gaar. Schep er dan stevige schijven ba naan door en warm die heel even mee. Strooi peper over de groente. Zet fie helft van de melk op Meng cacao, suiker en maïze na. Maak er met weinig kou de melk een papje van. Schenk al roerende wat hete melk bij dit papje en doe het in de pan. Laat de vla even doorkoken en voeg van het vuur de overige koude melk toe Kook de rozijnen in wei nig water tot ze opgezwollen zijn. laat ze uitlekken en meng ze met de kleingesne den gember door de vla. JEANNE JEN- EINDELIJK is er binnen de Tweede-Kamerfractiejar I CDA een besluit gevallen over de dissidente leden |cht. en Dijkman: zij mogen ook in de toekomst niet alsetser voerders van de fractie optreden tenzij zij zich schF1^ de fractie-discipline. Sinds het conflict binnen de Cr ge( tie naar buiten is gekomen, heeft het zo'n twee r je moeten duren alvorens er uiteindelijk knopen werdidie gehakt. Zelfs het gisteravond genomen besluit van <J3-jai is nog niet het laatste, want dat moet nu door Schl^e Dijkman zelf worden genomen. Schikken zij zich inj °°u' tie-discipline, of richten zij een eigen tweemansfrac(ernj Tweede Kamer op? d r Het cda heeft wel erg veel tijd nodig gehad on sturen op de ontknoping, die nu voor de deur stal heeft de CDA-fractie de bal doorgeschoven naar hi partijbestuur: dat moest maar adviseren wat er met en Dijkman moest gebeuren. Dat bestuur sprak zijn wen uit in de fractie en haar leider De Vries, maar aan de CDA-fractie over om zelf een beslissing over gen samenstelling te nemen. En nu laat de CDA-fn beslissing eigenlijk weer over aan Scholten en Dijk: moeten zelf maar weten of ze wel of niet uit de fra» pen. Dat besluit zal overigens niet lang op zich latej ten. Aan het doorschuiven van de bal is dus een ei: men. Mitsen, maren, adviezen van anderen, het zijn maal zaken die achter de rug zijn. SCHOLTEN noemde gisteren al zijn situatie binnen P^I tie, waarvan hij nog steeds deel uitmaakt, onaanvaPês' Hij heeft daarin groot gelijk. Na alles wat er gebeurd de uitspraak die de CDA-fractie nu heeft gedaan, kur 1S en Dijkman het niet maken om nog in die fractie te1 11 Het zou, gezien het feit dat zij zo vasthouden aan hu^ëc punt, van grote karakterloosheid getuigen indien zip 1 zouden beslissen. 0 ing: In deze kolom is al eerder gesteld, dat de heren Sch^eIK Dijkman er goed aan zouden doen bij hun afscheidt u CDA-fractie tegelijkertijd ook uit de Tweede Kamer trekken. Formeel is een kiezersmandaat persoonlijk, j, de praktijk is het toch zo dat zij via het CDA in de Kamer gekozen zijn. Gezien echter hun herhaalde aaf ging dat zij zonodig in een eigen fractie in de Tweede^^ zullen blijven, ziet het er naar uit dat het duo die V niet zal kunnen opbrengen. Daarmee is een aparte T Scholten/Dijkman een onvermijdelijkheid geworden.! gel is dus door de kerk. De CDA-fractie zakt van 45 j leden en daarnaast komt er een nieuwe splinter in' mer. Men kan betreuren dat het zo gelopen is, maai goed dat in deze kwestie nu eindelijk duidelijkheid is pen. ers "egi og en, lei teX (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Hebben atoomgeleerden in het algemeen en uitvinders van kernwapens in het bijzondér een geweten zo groot als een hooischuur, zodat het hen geen moei te kost om lekker te sla pen, ook wanneer het ri sico van een nucleaire oorlog steeds groter wordt? De boeiende ten toonstelling: „Weten schap en Geweten; De Wereld van Twee Atoomgeleerden", die af komstig is uit Berlijn en nog tot 13 januari 1984 toegankelijk blijft in het Science Museum van Londen, leert ons alvast, dat bepaalde „vaders van de atoombom" zich van het begin af grote zorgen maakten over de onver mijdbare verspreiding van dit vreselijke wapen. Een van die geleerden was de natuurkundige dr. James Franck (1882-1964), een vriend en collega van dr. Max Born (1882-1970). Aan die twee Nobelprijswinnaars is de tentoonstelling „Weten schap en Geweten" gewijd. Bij gelegenheid van de hon derdste verjaring van hun geboorte was deze tentoon stelling het afgelopen jaar al onder meer in Berlijn, Gót- tingen en Frankfurt te zien. Franck stamde uit Hamburg. Hij was de zoon van een wel gestelde joodse bankier. Bom was een paar maanden jon ger en geboren in Breslau als zoon van een embryoloog. Op de lagere en middelbare school waren Max Bom en James Franck geen knap perds. Zij leerden elkaar ken nen aan de universiteit van Heidelberg, waar Franck zonder veel geestdrift rech ten studeerde. Bom verdiepte zich toen al in wiskunde, natuurkunde en astronomie. Hij studeerde aan de universiteit van Breslau, maar bracht één trimester door in Heidelberg. Na hun eerste ontmoeting besloot Franck het voorbeeld van zijn nieuwe vriend te volgen. In 1902 verhuisde hij van Heidelberg naar Berlijn om daar natuurkunde te gaan studeren. Samenwerking In 1920 hadden Born en Franck elk een leerstoel ver overd aan de universiteit van Göttingen. Dat was het begin van een nauwe samenwer king, die twaalf jaar stand hield. In die periode legden zij zich vooral toe op de stu die van quantum mechanica, een nieuwe wetenschap ge wijd aan het onderzoek van mechanische wetten, die een belangrijke rol spelen in het domein van atomen en mole culen. Na 1933 dwong Hitiers joden vervolging Born en Franck uit Duitsland te emigreren. Bom verhuisde naar het Schotse Edinburgh. Max Born, zijn protestants-Duitse vrouw Hedwig en hun kin deren werden spoedig Brit ten. In Engeland wonen mo menteel nog twee van hun nakomelingen. Professor G.V.R. Born verblijft in Lon den en mevrouw M. Farley- Born in Bath. Een andere dochter, mevrouw Irene Newton John-Bom woont in het Australische Melbourne. Zij is de moeder van de pop- zangeres Olivia Newton John. James Franck en zijn Zweed se vrouw Ingrid waren met hun twee dochters, Dagmar en Elisabeth, naar Amerika getrokken, waar hij research- werk deed in verband met photosynthesis, het grensge bied tussen natuur- en schei kunde. Franck was daar ei genlijk mee begonnen tijdens een kort verblijf in Kopenha gen, waar zijn Deense vriend dr. Niels Bohr, die zelf on derzoek deed op het terrein van de nucleaire natuurkun de, hem tijdelijk onderdak gegeven had. Verbazing Aan het Kaiser Wilhelm In stituut voor Scheikunde van Berlijn probeerden intussen de Duitse geleerden Lise Meitner, Otto Hahn en Fritz Strassman transuranische elementen transuranen zijn de chemische elementen met een hoger atoomnummer dan uranium, bijvoorbeeld plutonium (94) tot stand te brengen door uranium te bombarderen met zogenaamd trage neutronen. Deze proe ven waren in 1934 begonnen. Om aan de jodenvervolging te kunnen ontsnappen zag Lise Meitner zich gedwongen haar researchwerk te onder breken. In 1938 ontdekten Hahn en Strassman tot hun grote ver bazing, dat neutronen de ura niumkern splitsen. Hahn bracht Lise Meitner, die nu in Zweden verbleef, hiervan op de hoogte. Met haar neef Otto Robert Frisch bereken de ze in 1939 de reusachtige hoeveelheid energie die door een dergelijke splitsing vrij gemaakt kan worden. In de vorm van een explosie zou zij een tot dan toe ongekende vernietigende kracht ontwik kelen. Het geheim van de atoomenergie was ontsluierd. Kort na de ontdekking van atoomsplitsing, veroorzaakt door neutronen, en de daar uit voortvloeiende kernreac tie, begonnen in diverSfe lan den bepaalde geleerden te denken aan de bouw van een atoombom. Albert Einstein, Max Born, James Franck en andere natuurkundigen, die uit Duitsland gevlucht wa ren, geloofden niet dat hun vrienden Hahn en Strassman zich ooit bereid zouden ver klaren om voor Hitier het eerste kernwapen van de we reld te maken. De mogelijk heid dat andere geleerden dit wel zouden doen, was niette min onrust wekkend. Ein stein richtte een brief tot pre sident F.D. Roosevelt om het Amerikaanse staatshoofd op dit probleem attent te maken. Atoombom Korte tijd later begon in de Verenigde Staten het Man- hatten Project voor de fabri cage van de eerste atoom bom. James Franck was er van het begin af nauw bij be trokken. Op 11 juni 1945, nog voor de eerste Amerikaanse nucleaire proefexplosies doorgang vonden, publiceer de een groep natuurkundigen onder leiding van Franck een rapport, waarin zij geza- De Koninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen bestaat 175 jaar. Ter gelegenheid van dit symposium organiseert de Akademie vrijdag aanstaande een symposium getiteld „Wetenschap ten goede en ten kwade". Heel toevallig wordt mo menteel in Londen een tentoonstelling gehouden die nauw aansluit op dit onderwerp. Ze belicht na melijk het leven en werken van twee vermaarde atoom-onderzoekers, Max Born en James Franck. De tentoonstelling laat onder meer zien het het le ven en werken van deze geleerden werd beïnvloed door de Eeerste Wereldoorlog, de machtgreep van Hitier, het werk aan de atoombom en de wederop bouw van een democratisch na-oorlogs Duitsland. Franck schreef direct na de Duitse capitulatie in mei 1945 met een aantal collega's het beroemde „Franck Report", waarin hij waarschuwde voor de grote politieke, economisch en ethische gevaren, die het gebruik van een atoombom tegen Japan zöu meebrengen. Born werd na de oorlog zeer actief in de beweging voor atoomontwapening. Onze Lon- dense correspondent Roger Simons nam een kijkje op deze tentoonstelling, die tot 13 januari 1984 wordt gehouden in het Science Museum. Kamermeerderheid tevreden met uitvoering „Herenakkoord" DEN HAAG Een meerder- de moties alleen de stel' heid van de Tweede Kamer is PvdA, PSP, PPR err c tevreden over de wijze waarop Deze partijen vinden di^l, Shell en Esso gestalte geven en Esso in onvoldoendet aan de uitvoering van het he- bun winsten invester^sc renakkoord tussen deze beide versterking van de Ne4or bedrijven en de rijksoverheid se economische structw over het investeren van aard- een debatje vorige wef gaswinsten. Bij de stemming deze zaak diende D'66 e gisteren kregen kritisch gestel- gen motie in, waarin hfler net wordt gevraagd oen de komende zomer de te laten weten op welk^ na 1 januari 1985, als h, dige herenakkoord aflo.e aardgaswinsten die in S1^ ren worden gerealiseeioe beste kunnen worden gian teerd. Omdat ministe^n Aardenne van Econo Zaken de Kamer dit bi trokken de democrate,-- motie in. James Franck menlijk uiting gaven van grote wetenschappelijke en diep menselijke bezorgheid over de uitwerking van atoombommen. Deze geleer den adviseerden de toenmali ge Amerikaanse minister van defensie geen onverwachte atoomaanval uit te voeren op Japan. Zij gaven de voorkeur aan een werelddemonstratie met kernbommen, die duide lijk zou tonen hoe destructief dergelijke wapens zijn. Dr. Franck en de andere vooruitziende natuurkundi gen spraken de mening uit, dat kernbommen niet lang geheime wapens zouden blij ven, waarover alleen de Ver enigde Staten van Amerika beschikte. De wetenschappe lijke gegevens waarop hun fabricage gebaseerd is, waren in die tijd al goed bekend aan geleerden van andere naties. Franck en zijn collega's voor spelden een weergaloze be wapeningwedloop, waarin alle mogenheden zich tot het uiterste zouden inspannen om een reusachtig atoomwa pen-arsenaal aan te kunnen leggen. Wapenwedloop „Als de Verenigde Staten atoombommen afwerpen op Japan, zullen zij meteen het sein tot die bewapeningswed loop geven en het des te moeilijker maken om een overeenkomst inzake inter nationale controle te berei ken", aldus het Franck-rap- port. De mening van deze ge leerden werd spoedig werke lijkheid. Amerika, dat de atoombom dankte aan het werk van grote Joodse na tuurkundigen, afkomstig uit Duitsland, merkte pas toen het al te laat was dat overwe gend joodse spionnen zijn atoomgeheimen doorgegeven hadden aan de Sovjets. Van de lente van 1951 tot in de herfst van 1954 deden de twee supermogendheden, de Verenigde Staten en de Sov jet Unie, niet minder dan 54 atoomproeven in de atmo sfeer. De toenemende radio activiteit werd gevaarlijk. In Groot-Brittannië waarschuw de de bekende filosoof Ber- trand Russell voor het risico van een kernoorlog. Max Born en acht andere geleer den sloten zich bij hem aan. Op het eiland Mainau, bij het Meer van Constance, onder tekenden 51 Nobelprijswin naars van alle politieke en godsdienstige strekkingen een verklaring waarin zij ie dere natie aanspoorden nooit meer geweld te gebruiken. Op 12 april 1957 gaven acht tien Westduitse natuurkundi gen de regering in Bonn wel- temeend de raad haar strijd- rachten niet met kernwa pens uit te rusten, wat in het kader van de Navo wel de bedoeling was. Maar de politici wilden niet luisteren. De gewone man vraagt geen nieuwe wereld oorlog; hij is er trouwens al tijd het eerste slachtoffer van. Politieke leiders daaren tegen, die zich in diepe atoomkelders kunnen ver schuilen en hoofdzakelijk steunen op het advies van hun militaire en andere raad gevers, houden zich doorlo pend gereed om, wanneer er zogezegd geen andere uitweg meer is, het sein te geven voor massamoord en cata strofale vernieling. Hoe zij dat met hun geweten over een kunnen brengen, is ook een raadsel. ROGER SIMONS Enige tijd regtf» DE BILT Het weer gaat een forse verandert^, komende dagen wordt E paald door een depresf via IJsland naar Scanc trekt. Het wordt o zwaar bewolkt en vooral- gen overdag regent het"- toe In de vooravond d?st temperatuur nog tot dit het vriespunt, maar in tr van de nacht stijgt hetjD weer. Morgen overdag ir circa 7 graden. De zuidvtf-d, wind neemt toe, in h%0 nenland tot krachtig, ap( kust tot hard, mogelijk I achtig. Wanneer de depw; Scandinavië bereikt j komt aan de westflank j een sterke noordelijk strt w op gang die koude Poqr naar het zuiden transpose Die noordelijke stromiq j, reikt Nederland waarsefcjus vrijdag later op de dag. ig het weekeinde moet op» weer met talrijke wik buien worden gerekend. 12. Weerrapporten van vanmorgen o/ l_ Weer Max Min temp tem; Doelen Eelde Eindhoven Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Mailorca Malta München Stockholm onbew Las Palmt Beiroet Tei Avtv Tunis -i'

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2