i Massaal fraudeproces lijkt wraakactie van Franse regering "Lekker moet blijven Afghaanse verzet lokt Sovjets in hinderlaf j Solidariteit roept op tot protestmarsen Syrië wil machtsevenwicht in Midden-Oosten herstellen NAVO- BUITENLAND ÊcidócSouoont WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 PAGIt Vrijspraak na zes jaar cel LONDEN De 39-jarige Brit Mervyn Russel is gisteren, na zes jaar van zijn levenslange gevange nisstraf uitgezeten te hebben, alsnog vrijgesproken van moord. Hij dankt zijn ontslag van rechtsver volging aan een aantal haren. Russel werd in 1977 veroordeeld wegens de moord op de 20-iarige ALison Bigwood, een studente die in hetzelfde kraakpand in Londen woonde als hij. In de zaak werd toen niets gezegd over de haren die in de hand van het slachtoffer waren gevon den en die voor onderzoek naar een laboratorium waren gestuurd. Na druk van de publieke opinie werd de zaak zaak-Russel deze week alsnog hero pend, waarbij ook de vondst van de haren aan het licht kwam. Op de nieuwe rechtszitting bleek dat de 22 haren noch aan het slachtoffer, noch aan haar vermeende moordenaar toebehoorden. Op grond hiervan meende de rechter dat de uitspraak in 1977 heel anders geweest had kunnen zijn, als de jury er toen van had geweten. Opnieuw zwarte opgehangen PRETORIA Vijf zwarte Zuida frikanen, die we gens moord tot de doodstraf waren veroordeeld. zijn maandag in de ge vangenis van Pre toria opgehangen. Binnen een week zijn nu al negen zwarten en een blanke opgehan gen. V redesboodschap voor Reagan MOSKOU Een jeugdblad in de Sovjet-Unie heeft een vre desboodschap afgedrukt die, zo zegt het blad, namens 70 mil joen ondertekenaars aan presi dent Ronald Reagan zal worden gezonden.-De boodschap is in de Engelse taal gesteld en heeft als opschrift „ik stem voor vrede". President Reagan wordt erin meegedeeld hoeveel onderteke naars er zijn „die van harte de verklaring van Joeri Andropov steunen". In die verklaring zet te Andropov uiteen waarom Moskou het Geneefse overleg over raketten voor middellange afstand afbrak. SPD wil vertrek Lambsdorff (Van onze correspondent) BONN De Duitse oppositieleider Hans-Jo- chen Vogel (SPD) zal vandaag in de Bonds dag het voorstel indienen de minister van economische zaken, Lambsdorff, te ontslaan. Lambsdorff is in staat van beschuldiging ge steld in verband met de Flick-affaire. Vogel zei gisteren dat Lambsdorff onmogelijk in functie kan blijven nu hij verdacht wordt van omkoping. Het voorstel tot ontslag komt morgen in stemming. Het lijkt kansloos om dat het behalve door Vogels sociaal-democra ten alleen gesteund wordt door de Groenen. De regeringspartijen, de CDU-CSU en Lambsdorff's liberale FDP, steunen de in het nauw gebrachte bewindsman nog. Kohl vindt dat Lambsdorff pas af dient te treden als het ook zeker is dat hij terecht moet staan. Lambsdorff's advocaten willen de acte van beschuldiging bij de rechtbank aanvechten. Prins Edward uit kroeg gezet LONDEN Miljoenen trouwe aanhangers van de Britse monarchie kregen gisteren voor het ontbijt een flinke schok: Verschil lende ochtendbladen meldden groot op de voorpagina dat de jongste zoon van konin gin Elizabeth, de 19-jarige prins Edward, in de studentenstad Cambridge met zijn mak kers uit de kroeg „Bakers Arms" was gezet. De prins en zijn vrienden, zo stond te lezen, hadden zich niet aan de goede Engelse ge woonte gehouden om in de rij op hun beurt te wachten: Zij hadden zich hevig en „on betamelijk" giechelend aan de tap gemeld. Hun gedrag had een juist begonnen dart- -toernooi onderbroken, het in Britse pubs geliefde pijlwerpspel. Daarop waren zij door de kroeghouder Peter Adams beleefd, maar beslist aan de deur gezet. Arrestatie na gouddiefstal op Heathrow LONDEN Een bewaker van het depot op het Londense vliegveld Heathrow, waar tien dagen geleden voor een enorm bedrag aan goud werd geroofd, is aangehouden op de beschul diging van medeplichtigheid. De man werd het afgelopen weekeinde door Scotland Yard gearresteerd. De diefstal betrof goud. platina, diamanten en reischeques ter waarde van ruim 130 miljoen gulden. Het was de grootste (goud)roof uit de geschiedenis van het land. Mitterran naar wei Nederland co Lag PARIJS De 8dU"( president zal op 6 7 fl een „ff.e.ee, frU aan Nederland j^ost - gen. Mitterrand mjr echtgenote zijn |'alisn nodigd door koi nog Beatrix en prins het Na zijn verkie?jn d, verwinning in luister Mitterrand van p^r de zijn alle lidstate^dvoe de EG te willen Ijorr ken. ptief PARIJS In Parijs is een „monsterproces van eerlij ke lieden" begonnen. Het aantal beklaagden, advo caten en getuigen is zo groot, dat de 11e Strafka mer van de Parijse recht bank naar de grote zaal van het Hof van Appèl is verhuisd, om iedereen on der te kunnen brengen. De in totaal 55 verdachten staan terecht wegens de frauduleuze uitvoer van geld, goud, edelstenen en deviezen met een waarde van 250 miljoen franc, voornamelijk naar Zwit serland. Op die manier wilden de verdachten hun bezittingen veiligstellen, uit vrees voor het socialis- tisch-communistische be wind dat in het voorjaar van 1981 in Frankrijk aan de macht kwam. Volgens sommigen heeft het pro ces dan ook iets van een socialistische wraakactie, als vergelding voor het verzet van rechts tegen het onstuimige beleid dat de regering-Mitterrand in de eerste maanden van haar bestaan voerde. Onder de verdachten bevin den zich gepensioneerde fa brieksdirecteuren, vooraan staande industriëlen, een na tionaal bekende wijnhande laar, een importeur van kavi aar en een deurwaarder: alle maal mensen met een schoon strafregister. Alleen groot-in dustrieel en veelvoudig miljo nair Darty is een oude beken de van de justitie. Hij is al eens veroordeeld wegens de illegale uitvoer van 5,5 miljoen frank naar Zwitserland en 28 keer omdat hij het niet zo nauw nam met de arbeidswetgeving (waarbij hij een keer „slaven drijver' werd genoemd). De overige 54 mensen in de be klaagdenbank zijn wat opge schoven, om niet direct naast deze recidivist te zitten. Toch hebben die anderen ook het nodige op hun kerfstok. Een van de 54 heeft 6,8 mil joen franc illegaal uitgevoerd, uit vrees voor wat hij als een bolsjewistische revolutie in Frankrijk zag; een ander, de vliegtuigconstructeur Pierre Latécoère, heeft 35.000 goud stukken ter waarde van 29 miljoen franc naar Canada ge smokkeld; de grote wijnprodu cent Margniat heeft 2,8 mil joen clandestien de grens over gebracht; een 92-jarige impor teur van kaviaar had 25 mil joen aan de fiscus onttrokken; de schilderachtige Solange La- coste, die met een stok loopt en platinablond haar, vermil joene lippen en een grote dosis verontwaardiging heeft, staat terecht wegens diverse fraudes ten bedrage van 4 miljoen franc. De voornaamste beklaagdé is de vorige president-generaal van de bank die een belangrij ke rol bij de illegale uitvoer heeft gespeeld: Pierre Moussa van de Banque de Paris et des Pays Bas (in de volksmond Pa risbas). Een andere directeur van deze bank pleegde zelf moord toen het schandaal aan het licht kwam, maar Moussa is een nationale vermaardheid geworden sedert hij twee jaar geleden een bitter openbaar débat aanging met de linkse regering over de volgens hem illegale nationalisering van het Franse bankwezen. In de herfst van 1981 kwam Parisbas als een van de eerste banken onder regeringstoe- zicht. Hoewel Moussa namens de bank werkte, is het bedrijf inmiddels buiten schot. De bank heeft de regering een af koopsom betaald, over de hoogte waarvan niets bekend is, waarna de strafvervolging jegens het bedrijf is gestopt. 7 aac lap it nc ne b Bij de Franse |m e Vitry-le-Frangtgroti gisteren deze boei die schoolkinftant vervoerde, gg te en omgeslagerchte kinderen kwrn d hierbij om. Vswscl overige inzitt« er raakten er 3fctaai wond, van wit ven ernstig. D(ige 1 was op weg^ner Joinville, in ooj naï Frankrijk, naa>n rijs toen de G^ai feur op een ddeur zei gladde wefastl macht over P stuur verloor. ^oor NIEUW DELHI/NEW YORK In een vallei ten noorden van de Af ghaanse hoofdstad Kaboel hebben verzetsstrijders onlangs 2.500 Russische en Afghaanse militairen in een hinderlaag gelokt. In een achtdaags gevecht dat daarop volgde zijn aan beide zijden „zware ver liezen" geleden, zo werd gisteren vernomen van westerse diplomaten. De gevechten in de Guldara- -vallei, ook wel de „vallei van de bloemen" genoemd, begon nen op 26 november en duur den tot 2 december. De Sovjet unie heeft daarbij Mig-ge vechtsvliegtuigen en helikop ters ingezet. Ook na het beëin digen van de strijd zouden zij nog boerendorpen tien kilome ter noorden van Kaboel zijn blijven bestoken. Het Af ghaanse verzet zou zeker drie helikopters hebben neerge haald, waaronder een toestel dat 20 Sovjet-militairen aan boord had. Verder vernietig den zij tientallen tanks en pantservoertuigen. 1. z Op een persconferentii>lge New York heeft een uirikk Rode Leger gedeserttme Russische soldaat verkh". dat de Sovjet-strijd krai ee slecht uitgerust en gedemnee seerd zijn. De 19-jarige Ni aa Rysjkov zei dat veel soli Eu niet weten waarvoor zij iln a ghanistan vechten. itell WARSCHAU Leiders van de ondergrondse vakbond Solida riteit hebben opgeroepen op 16 december in alle belangrijke ste den van Polen protestmarsen en demonstraties te houden om „onze vastberadenheid te tonen". De verklaring was gepubli ceerd in het clandestiene blad Tygodnik Mazowsze. Op 16 de cember is het dertien jaar geleden dat bij een bloedige poli- tieaanval op stakende arbeiders in Poznan tientallen arbeiders werden gedood „Wij zullen de nagedachtenis eren van hen die werden gedood en zullen onze vastberadenheid om te vechten tonen door het organiseren van vreedzame demonstraties. De verklaring was getekend door vier ondergrondse leiders van Solidariteit. De Poolse regering heeft gisteren verklaard geen gesprekken te willen voeren met Lech Walesa, de leider van de verboden on afhankelijke vakbond Solidariteit. Maandag pleitte Walesa voor het opheffen van de westerse sancties tegen Polen. Walesa zei maandag eveneens te verwachten weer met de regering in over leg te kunnen treden. Urban verklaarde dat de uitspraken van Walesa niets hebben veranderd in de houding van de Poolse re gering ten opzichte van de vakbondsleider ook al vond hij het een goede zaak dat de heer Walesa zijn mening op het stuk van de sancties heeft veranderd. m Meer dan een miljoen voor doek van Chagall LONDEN Een Amerikaan se kunsthandelaar heeft op een veiling van het Londense veilinghuis Sotheby ruim een miljoen gulden neergeteld voor Mare Chagalls olieverf schilderij „De bloemen van St-Jean-Cap-Ferrat" (1956/57). Bij de veiling van impressio nistische en moderne schilde rijen werden eveneens opmer kelijk hoge bedragen betaald voor het „Majola-landschap" (1907) van de Zwitserse schil der Ferdinand Hodler en voor het doek „Twee meisjes in het water" (1910) van Erich Hec- kel. het eerste schilderij werd voor circa een miljoen gulden verkocht, het tweede voor een half miljoen. Daarentegen vonden twee woestijnlandschappen van Sal vador Dali geen koper. De restanten van de geheel uitgebrande bus, die gisteren in Jeruzalem het doelwit was van een bomaanslag. Imaginaire landen op tentoonstelling ROTTERDAM 'Imaginaire landen' is de naam van een ten toonstelling die van 9 december tot 23 januari te zien is in het Lijnbaancentrum in Rotterdam. De tentoonstelling laat een tocht zien langs dertig niet-bestaande landen, zoals onder andere Spokanie, Barbarusie en Wavie. Veel landen zijn uitgewerkt op kaarten en met een eigen taal, geschiedenis, dagelijks leven, flo ra en fauna. Op de tentoonstelling zijn ook de bodemvondsten te zien waaruit Nan Daley zijn land Llhuros reconstrueerde. Verder maakte William Verstraete de eerste foto's van Atrlantis en biedt de ex positie een uitstapje in de ruimte, naar het Eldorian Empire van Jurriaan Andriessen. (Vervolg van de voorpagina) BEIROET/DAMASCUS- WASHINGTON De basis van de Amerikaanse mariniers bij het vliegveld van Beiroet is gisteren he vig bestookt met machi- negweren. De beschietin- gén op de marine-basis begon twee uur nadat Amerikaanse vliegtuigen boven Syrische stellingen in Libanon verkennings vluchten hadden uitge voerd. Locale radiosta RUITENHEER tions meldden dat Syriërs niet op de VS-basis heb ben geschoten. De woordvoerder van de Amerikaanse mariniers in Bei roet, majoor Brooks, zei gister avond dat de beschietingen zijn beantwoord en een ver sterkt mitrailleursnest is ver nietigd. Hierna werd de aan val op de marine-basis beëin digd. Er zouden geen doden of gewonden zijn gevallen. In Damascus is gisteren be kendgemaakt dat Syrische af- weerraketten twee onbemande Israëlische verkenningsvlieg tuigen hebben neergehaald, die over Syrische stellingen vlogen. Een Israëlische mili taire woordvoerder zei dat slechts een toestel was neerge schoten. Het incident deed gis teren even nadat zowel de VS als Syrië hun harde standpun ten over de aanwezigheid van hun troepen in Libanon had den herhaald. Sinds de Amerikaanse luch taanval van afgelopen zondag op Syrische stellingen staan beide landen op de rand van een oorlog. De Syrische staats radio meldde gisteren dat Sy rië de middelen heeft om het machtsevenwicht in het Mid den-Oosten te herstellen. Vol gens Damascus is dit even wicht vorige week verstoord, nadat de VS en Israël een nieuw militair akkoord had den gesloten. De Amerikaanse senator Cranston, die streeft naar de democratische kandidatuur voor het presidentsschap, heeft gisteren gezegd dat de Ameri kaanse militairen „op gepaste en verantwoordelijke wijze" uit Libanon teruggetrokken moeten worden. Volgens hem is de terugtrekking tijdens een bestandsperiode mogelijk. Cranston gaf toe dat er in dat gevoel een grote kans bestaat dat de strijd in Libanon weer oplaait. Maar er worden dan geen Amerikaanse militairen gedood, aldus Cranston. Zowel in Italiaanse als Britse regeringskringen wordt op het ogenblik overwogen om de Italiaanse en Britse troepen, die deel uitmaken van de in ternationale vredesmacht, uit Libanon terug te trekken. De Italiaanse regering liet giste ren weten met lede ogen aan te zien, dat vooral het Ameri kaanse contingent van de vre desmacht steeds meer betrok ken raakt bij de strijd in Liba non. Europese landen breiden conventionele bewapening uit BRUSSEL De ministers van defensie van de twaalf Europese NAVO- landen hebben gisteren aan het eind van twee da gen durend beraad beslo ten hun conventionele be wapening volgend jaar uit te bouwen en te moderni seren met zevenhonderd tanks, 260 gevechtsvlieg tuigen en twee duikboten. In een begeleidend schrij ven zeggen de ministers dat deze wapens nodig zijn „als tegenwicht tegen de dreiging die uitgaat van de pantserdivisies van het Warschaupact. De besluiten horen thuis in het kader van de geïntegreer de militaire samenwerking van de twaalf landen, waarbij Secretaris-generaal Luns zat gisteren zijn laatste vergadL voor van de ministers van defensie van de Europese NAVCLJ den. Naar verwachting wordt eind deze week de benoeming zijn opvolger, de Britse oud-minister Lord Carrington, offLj, bekend gemaakt. !fen vergroten. Op het N/\hi hoofdkwartier was forsejk tiek geleverd op de defebjr nota van minister De R^g< die onvoldoende werd ;r i noemd. men zich een aantal zoge naamde force goals heeft ge steld. Vastgesteld wordt dan. in hoeverre aan vorige verplich tingen is voldaan en wat in het komend jaar moet gebeuren. De ministers beklemtoonden, kennelijk om groeiende Ame rikaanse kritiek te beantwoor den, dat zij het overgrote deel Unie is om aan te geven van de gevechtsklare strijd- 1~~' krachten in Europa leveren „die essentieel zijn voor de af schrikking". Op het ogenblik vallen twee miljoen driehon derdveertigduizend Europese militairen onder het NAVO- commando, aldus de ministers. Nederland heeft overigens niet toegegeven aan de druk van NAVO-zijde om zijn de fensie-inspanningen verder te fig £sl De Europese ministers mf verder dat het aan de Sol iË de onderhandelingen oveFj kernwapens voor de micf lange-afstand moeten wofj hervat. Op donderdag en dag vergaderen de mini! van buitenlandse zaken vaL. NAVO in Brussel. Dan zallin' naar alle waarschijnlijkheii benoeming van de Britse L minister Lord CarringtonP^ komen als opvolger van sfja taris-generaal Luns. u -5! ADVERTENTIE Lekker eten, dat komt een mens toe. Echte Boter is méér dan lekker. Is ook nog lichter verteerbaar. En er zitten natuurlijke vitaminen in. Belangrijk om te weten voor iedereen die zuinig is Als 't éven kan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10