Iraanse rebellen oefenen berouw in kerkers Khomeini bC stëBinnenhöfb SBraSSBBBHH Nieuw opmerkelijk kinderboek van Thea Dubelaar Bongers voltooit trilogie Opmars naar Rotterdam •SMS REAGANS TOP-ADVISEUR KRAAKT BEGROTINGBELEID BINNENLAND £eidU»c Qowvant ZATERDAG 3 DECEMBER 1983 PAGINl WVC Er is geen departement dat zo veel stukjes van het maat schappelijk leven bestrijkt als het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, kortweg aangeduid als WVC. Artsen, ziekenhuizen, alterna tieve geneeswijzen, voetbal, musea, bioscopen, orkesten, clubhuizen, gezinszorg, bejaar denzorg, kinderdagverblijven, psychiatrische inrich tingen, radio en televisie, kranten en tijdschriften, monumenten zorg. hulpverlening aan drug gebruikers en nog veel meer zaken rusten op de schouders van onze jongste minister Eel- co Brinkman (35) en zijn staatssecretaris Joop van der Heijden. Het is dan ook geen wonder dat de Tweede Kamer in totaal drie volle dagen no dig heeft gehad om de begro ting van WVC met de beide bewindslieden door te nemen. ..Als ik goed heb geteld", zei minister Brinkman deze week, zijn maar liefst 31 leden van dit huis aan het woord geweest over onze begroting. Ik moet er werkelijk niet aan denken dat dit departement niet zou bestaan. Een vijfde deel van de Kamer zou dan werkloos dreigen te worden". Zowel Brinkman als Van der Heijden, beiden lid van het CDA, vallen op door hun za kelijke, maar tegelijkertijd vaak droog-humoristische wij ze van optreden. Van der Reij- den spant daarin de kroon. Menigmaal staat hij de Kamer te woord alsof hij een discussie in huiselijke kring voert Uit drukkingen als: „Daar zit ik niet mee", „Kom nou toch!" of „Ach, wat maakt 't uit?" ko men herhaaldelijk in zijn vo cabulaire voor. Toen PvdA- woordvoerder René Toussaint nogal heftig interrumpeerde, onderbrak Van der Heijden hem met de woorden „Nee. kalm aanIk zal het nog een keer uitleggen". En na een eveneens opgewonden inter ruptie van Toussaints partijge note Ina Muller-Van Ast ant woordde hij hoofdschuddend: „U loopt zoals gewoonlijk weer veel te hard. U had mij nog vijf zinnen méér moeten laten uitspreken, dan had u het ant woord op uw vraag gehoord". Sprekend over het inkomen soffer dat medische specialis ten moeten brengen, zei Van der Reijden, dat een deel van het ingeleverde geld gebruikt zal worden om jonge, net afge studeerde specialisten aan een baan te helpen. „In specialisti sche kringen worden die net afgestudeerde collega's .jonge klaren" genoemd, een term die mij uiterst plezierig in de oren klinkt", aldus de staatsse cretaris. RAAR LUF Bezuinigingen op het gebied van de gezondheidszorg vorm den een belangrijk onderdeel van het begrotingsdebat. Eén van de manieren om te bezui nigen is: voorkomen dat pa tiënten onnodig lang in een ziekenhuis liggen. Voor aller lei ingrepen zou een maximale opname-periode moeten wor den vastgesteld. „Bijvoorbeeld zeven dagen voor een blinde darmoperatie", opperde Van der Heijden. Hij werd onmid dellijk in de rede gevallen door CDA-afgevaardigde Froukje Laning-Boersema, die vóór haar intrede in de Kamer een bloeiende huisartsenprak tijk te Den Helder had. „Vijf dagen!", riep ze vanuit haar bankje. Verbaasd keek de staatssecretaris in haar rich ting. „Kan dat ook in vijf da gen?", zag je hem denken. „Akkoord, vijf dagen dan zei hij. „Ik stem graag in met deze uitspraak van de arts in ons midden". Even later voegde Ina Muller (PvdA) zich in de discussie over de maximale opname duur. Als een opname tóch langer duurt dan de voorge schreven periode, moeten de artsen aan het ziekenfonds van de patiënt wel duidelijk maken dat het echt noodzake lijk is, vond zij. „Dat moet goed beargumenteerd wor den", aldus Ina Muller. „Een specialist kan niet zomaar zeg gen: „Dat mens van Muller heeft zo'n raar lijf. Daar doen wel wel tien dagen over". „Heel juist", antwoordde Van der Reijden, instemmend in Ina's richting knikkend. Het leek even of zijn opmerking een oordeel inhield over het lijf van de spreekster, maar dat was geenszins het geval. Hij was het gewoon met Ina's stelling eens dat een arts met goede argumenten aan moet komen om iemand nog een WILLEMS Het duo Brinkman-Van der Heijden kreeg woensdag aan de regeringstafel gedurende enige tijd een onverwachte gast naast zich, in de persoon van het PSP-kamerlid Wilbert Willems. Wilbert had zojuist een knie-operatie achter de rug, waardoor hij genoodzaakt was, zich op krukken door het kamergebouw voort te bewe gen. Omdat hij zich met die krukken op het spreekgestoel te niet staande kon houden, had voorzitter Dolman hem toestemming gegeven, zijn bij drage aan het debat zittend achter de regeringstafel uit te spreken. Daar kon hij het ge kwetste been tenminste lan guit op de vloer laten rusten. Dat was weliswaar ook in zijn kamerbankje mogelijk ge weest, maar daar had hij nu eenmaal geen beschikking over een microfoon. „Ik vond het prachtig, 't Was echt een hartstikke mooie ervaring om daar te zitten", verklaarde Wilbert na zijn speech glunde rend. De volgende dag ging het al een stukje beter met de PSP'er. Hij was aardig aan de krukken gewend geraakt en had zijn verplaatsingssnelheid aanzienlijk opgevoerd. Dat was Brinkman ook niet ont gaan. „Ik wil de heer Willems complimenteren met zijn snel le wijze van voortbewegen", zei hij. „Ik hoop dat zijn ge zondheid, binnenkort weer zo danig is, dat hij niet meer van af mijn plaats hoeft te rege ren". CDA-LID Het begrotingsdebat bood Brinkman nog een onver wachte gelegenheid, zijn t^RH liefde voor het CDA opetjaar te belijden. Hij werd dad san uitgedaagd door de VVjiog i Hans Dijkstal, die de bewibeht man uitgebreid met zijn bti) ar complimenteerde en de en v clusie trok dat de minister iheic mate dicht bij het WD-jkkii gram opereerde, dat hij nde or goed lid van de VVD zou Arodi nen worden. terd „Ik dank de heer Dijkstal ima? de lof die hij me heeft folen e zwaaid", antwoordde Brtens man glimlachend. „Ik zal èien graag nog eens op een rusken moment mijn gedachten ent i laten gaan. Maar mijn hdm schap blijft bij de partij c//o._ thans in haar boeken aant\ T Trouwens, er Staan al zo-L-L jongeren te dringen bij VVD, dat men mij daar licht kan missen. Ik gun l jeugd dus liever aan het C t Naar ik hoop zal de heer L A stal mij dat niet misgunnen DICK VAN RIETSCHOT WIMililMClililirtilWilHWlllWlMiH' ,k Onder het regime van de sjah was Evin al bekend als het nu een islamitisch heropvoedingskamp is. Guardi- een beruchte gevangenis van de Savak, de geheime an-verslaggever Andrew Veitch is in Evin geweest en dienst van de sjah. Onder ayatollah Khomeini is Evin bericht in onderstaand verhaal over zijn ervaringen, verdacht gebleven ondanks officiële beweringen dat LONDEN De sjah liet bo ven op een heuvel in het noor den van Teheran de gevange nis Evin bouwen voor zijn ge heime politie, de Savak. Nu is dit gebouw het rijk van de re volutionaire openbare aankla ger Asadollah Lajevardi. Laje- vardi, die volgens zijn vijan den naast aanklager en cipier ook martelaar en beul is, is een kleine, gezette man, wiens gezicht schuil gaat achter een zwarte baard en donkere bril lenglazen. Om zijn schouders hangt een legerjack. Officieel zitten hier 3.000 ge vangenen, mannen, vrouwen en kinderen, allemaal terroris ten. Officieus zitten er min stens 6.000 man, vanwie som migen gijzelaars. Officieel zijn er sinds de revolutie ruim 5.000 mensen geëxecuteerd, de meesten hier in Evin. Offi cieus zijn er volgens gevange nen wel eens 490 per nacht doodgeschoten. De poorten van de gevangenis gingen vorige maand bij grote uitzondering open voor bui tenstaanders. 270 Artsen, die in Teheran een medisch con gres bijwoonden dat was geor ganiseerd door de Iraanse overheid, werden uitgenodigd voor een bezoek aan de gevan genis om met eigen ogen te zien dat de verhalen over martelingen niets meer waren dan „westerse propaganda". De gevangenis, aldus de open bare aanklager, was een kamp waar terroristen werden on derwezen in de ware leer van de Islam, waar ze hun zonden bekenden en berouw toonden. Het was geen gevangenis, het was een universiteit. Binnen de hekken stonden 100 vrouwen aangetreden, in af wachting van onze komst. De binnenplaats was donker en koud. Alleen hun ogen waren nog zichtbaar door de sluier voor hun gezicht. Hun zwarte kleren reikten tot op de grond. Toen wij binnenkwamen, barstten ze los in een perfect gedrilde dreun: „Imam Kho meini, om voor onze misdaden te boeten, moeten we de muur worden voor onze strijders aan het front... Weg met de Vere nigde Staten... Weg met de communistische partij... Weg met de Moediaheddien Met de hulp van de Partij van God is de gevangenis een universi teit geworden... Imam Kho meini, God moge met u zijn, we hebben niets tegen u in ons hart...". Er waren geen kettingen, geen boeien. Wel liepen er kinde ren: een baby die zich vast klampte aan zijn moeders borst, een jongetje van een jaar of zeven, zijn hand stevig in die van zijn moeder, en een kleuter van vier in een geel speelpakje met op zijn hoofd een wollen mutsje. Hij was de enige van de kinderen die met de volwassenen meezong, waarbij hij af en toe zijn vuist in de lucht gooide, de algeme ne revolutionaire groet. Hier in Evin is het een gebaar van gehoorzaamheid. In de werkplaatsen (de man nen en vrouwen werken ge scheiden) was de vrouwelijke Pijnstillende plaat (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Half december zal in de Franse apotheken een zogenaamde pijnstillende plaat te koop zijn, die volgens artsen die het middel hebben beproefd zeer doeltreffend is tegen spierpijnen, stijve nek, zenuwpijnen en nog een groot aantal andere pijnlijke kwalen. Het middel dat Energypak heet, bestaat uit een zelfhechtend rubberplaatje van 10 bij 10 centimeter, waarin zich micromagneten bevinden. De Energypak wordt op het pijnlijke deel van net lichaam ge plakt Na een periode van 48 uur was bij de meeste proef personen de pijn verdwenen. Het plaatje kan meerdere ke ren gebruikt worden door zowel volwassenen als kinderen en hét gebruik heeft, zo bleek althans uit proefnemingen in Frankrijk, geen nadelige bijverschijnselen. Vermiste „grootvorstin Anastasia" teruggevonden LYNCHBURG De ziekelij ke, 82-jarige Amerikaanse Anna Manahan-Anderson, die van zichzelf zegt dat zij een dochter is van de laatste Russi sche tsaar, is weer terecht. Sinds afgelopen dinsdag werd zij vermist. Vermoed wordt dat zij door haar man, de 63- jarige John Manahan, profes sor-emeritus van de universi teit van Virginia, uit het zie kenhuis werd meegenomen. Manahan was waarschijnlijk in de war over een gerechtelij ke uitspraak, dat hij niet in staat is om voor zijn vrouw te zorgen. Bovendien wil hij niet dat zij zou worden opgenomen. De man is aangehouden. Anna Manahan-Anderson houdt sinds 1919 vol dat zij Anastasia is, een van de vier dochters van tsaar Nikolaas II en tsarina Alexandra, en dat zij ontkwam aan het bloedbad waarin de laatste keizerlijke familie van Rusland in 1918 werd vermoord. nachtploeg bezig met het naai en van kleren. De vrouwen naaien de uniformen voor de revolutionaire gardes. Toen ze ons aan zagen komen, trokken ze hun sluiers over hun ge zicht. Hun ogen, het enige dat zichtbaar bleef, waren niet de ogen van volwassen vrouwen, eerder van meisjes van een jaar of zestien. Een meisje zat achter haar naaimachine ter wijl de tranen over haar wan gen rolden. Ik vroeg haar waarom. „Ik ben erg zondig", antwoordde ze. Vervolgens werden we naar de gebedshal geleid, de ont moetingsruimte. Boven het to neel hing een enorm portret van ayatollah Khomeini. Aan de zijmuren hingen de portret ten van de overige ayatollahs. Op de vloer lag een tapijt. Op de grond geknield zaten meer dan vijfhonderd, in het zwart geklede vrouwen. Ik telde vijftien kinderen. De jongste was elf maanden oud. De moe der van deze baby vertelde me dat ze negen dagen na de ge boorte van haar kind was ge arresteerd omdat ze de Moed- jaheddien zou hebben gehol pen. Ze wilde niet zeggen hoe ze heette. Ik vroeg hoe lang ze in de gevangenis moest zitten. „Ik weet het niet" zei ze. „Ik heb de formele rechtszitting nog niet gehad". Ze was duide lijk doodsbang. Er kwam een gevangenisbewaarder aanlo pen. Ons gesprek was afgelo pen. Een laag gordijn vormde de scheidslijn tussen de mannen- en vrouwenkant in de hal. Steeds meer mannen kwamen binnenlopen totdat er onge veer 1.500 aanwezig waren. Overal stonden bewakers, maar ze hadden geen wapens. Wat begon als gebeden veran derde al snel in spreekkoren. Eerst zongen de vrouwen een zin, dan de mannen. Op de achtergrond klonk een dreu nend geluid alsof ze op de vloer stampten. Toen zag ik ineens dat ze constant met vol le kracht met hun hand op hun borst sloegen. Deze „ter roristen en communisten", zo als de openbare aanklager hen had beschreven, vervloekten Bedrijf weigert 22 miljoen losgeld te betalen DUBLIN De leiding van de Britse supermarkt-keten West on Stores weigert in te gaan op de eisen van de IRA, die een bedrag van zo'n 22 miljoen gulden heeft gevraagd als los geld voor de vorige week ont voerde Weston-directeur Don Tidey. De bedrijfsleiding geeit daarmee gehoor aan de uit drukkelijke verzoeken van de Britse en Ierse regeringen, om niet met de ontvoerders van Tidey in onderhandeling te treden. BUITENHEER de communisten, vervloekten de Moedjaheddien, toonden berouw over hun zonden, pre zen de Imam en zworen trouw aan de islamitische revolutie. Een van de boetvaardigen was de 23-jarige Mehran Asdaghi die zeven maanden geleden werd gearresteerd wegens zijn aandeel in de beweerde marte ling en moord van drie revolu tionaire gardes. Later deze maand wordt hij berecht. Waarschijnlijk wacht hem de doodstraf. Het zingen, de oefeningen van berouw en het geklop op de borst gingen bijna een vol uur door. De kinderen naast hun moeders gedroegen zich dociel. Ze vroegen niets, ze keken al leen maar terwijl ze soms pro beerden mee te zingen. Iemand van ons gezelschap vroeg de aanklager of we de martelcellen konden zien. Dat waren de cellen van de sjah geweest, antwoordde hij. Ze waren nu allemaal afgebro ken. In zijn gevangenis werd niemand gemarteld. Verhalen dat meisjes werden verkracht voordat ze werden geëxecu teerd (volgens de Islam is het een zonde om een maagd te executeren) waren allemaal westerse propaganda. Trou wens, er werden hier geen maagden geëxecuteerd. Het rapport van de Internatio nale Federatie voor Mensen rechten waarin stond dat ter dood veroordeelde gevange nen gedwongen werden bloed af te staan aan gewonde solda ten, was eveneens allemaal propaganda, zei hij. „Ga het de bloedtransfusiedienst maar vragen. De gevangenen wordt gewoon gevraagd of ze bloed willen geven en ze geven uit vrije wil". En de kinderen? „De gevange nis is net een hotel" zei de aanklager. „Kleine kinderen wonen hier met hun moeder. Het is de wens van de zusters (in de islamitsische revolutie heten alle mensen broeders en zusters). Zij willen hun kinde ren bij zich houden. Later hoorde ik dat sommige vrou wen worden vastgehouden om hun mannen te dwingen zich over te geven. Ook hoorde ik hoe een van de doktoren, een Europese kinderarts, van een groepje moeders probeerde uit te vinden hoe hun kinderen werden behandeld. Kregen ze wel goed te eten? Sliepen moe der en kind op dezelfde ka mer? De antwoorden begon nen net een beetje los te ko men toen er een gevangenis bewaarder arriveerde. De vrouwen werden gelijk weer rustig. De vertaalde antwoor den werden nietszeggend en vaag. De kinderarts gaf het op. Het massale berouw waarvan wij in Evin getuige waren, kan natuurlijk neel goed gefin geerd zijn geweest. Het was duidelijk dat de aanwezigheid van vrouwen en kinderen in de hal een zekere mate van gehoorzaamheid garandeerde. Daar komt bij dat we hoog stens de helft van het complex en de helft van het aantal ge vangenen hebben gezien. Maar als het oprecht was en de meeste psychologen en psychi aters in ons gezelschap waren die mening toegedaan dan was het een indrukwekkende demonstratie van de ver schrikkelijke macht van Kho meini en de islamitische revo lutie. een macht die door velen in West-Europa verkeerd is begrepen en daardoor onder schat ANDREW VEITCH Copyright The Guarciian Thea Dubelaar is in kinder boekenland bepaald geen on bekende. Zij bezit de gave om in korte zinnen en eenvoudige woorden hetgeen de boe ken ook toegankelijk maakt voor kinderen met een be perkte woordkennis zoals an derstaligen een spannend en voor kinderen heel herken baar verhaal op papier te zet ten. Niet voor niets sleepte zij een Zilveren Griffel in de wacht, werden haar boeken bekroond door kinderjury's in het hele land en vertaald in het Duits en Engels. Haar nieuwe boek, „Drie in de Put", bestemd voor kinderen vanaf 8 of 9 jaar, past weer volledig in deze traditie. „Ik probeer geen moeilijke woorden te gebruiken, want lezen is voor kinderen een enorme inspanning", aldus Thea Dubelaar, „Je kunt emo ties en gevoelens het best in eenvoudige woorden vertellen en ik wil dingen aan de orde stellen waar kinderen dage lijks mee te maken krijgen". Dat deed ze al in haar eerste boek „Sjanetje" en haar nieuwste pennevrucht is wat dat betreft wel zeer opmerke lijk te noemen. Thea Dubelaar, zelf getrouwd met een neger, hoopt hiermee namelijk haar steentje bij te dragen aan een wel zeer actuele zaak: de me ningsvorming over mensen met een andere huidskleur. Het verhaal gaat over de twee ling Rob en Roos, die bij het spelen in een bouwput terecht komen, waar ze niet meer uit kunnen. Een negermeisje, dat Debbie heet, probeert hen uit de put te halen, maar valt er zelf ook in. De ouders van de tweeling worden ongerust en schakelen de politie in, die de volgende morgen met speur honden gaat zoeken. De drie kinderen in de put beleven een bange nacht, vooral omdat Rob ook nog eens Ziek wordt en hoge koorts krijgt. Maar ge lukkig loopt alles toch nog goed af. In dit spannende verhaal wor den de lezertjes spelenderwijs betrokken bij het thema: het accepteren van mensen van een ander ras. De kinderen zelf zijn onbevooroordeeld en stellen bij het blindemannetje- spelen vast dat een zwarte huid precies zo aanvoelt als een blanke. De ouders zitten echter wel vol vooroordelen, dat verandert echter wanneer ze kennis maken met de fami lie van het negermeisje. Samenvattend: „Drie in de put" is een spannend, vlot en gemakkelijk leesbaar geschre ven boek, dat bovendien leer zaam is zonder op een verve lende manier belerend te zijn. Een kinderboek met een knip oog naar de ouders, die er mis schien ook nog iets van kun nen opsteken. Een woord van lof aan het adres van René Pullens, die voor het omslag en de illustraties zorgdroeg, is zeker op zij plaats. De prachti ge zeg maar gerust virtuoze potloodtekeningen vullen het verhaal prachtig aan en voor mensen met een oog voor illustratieve kunst is het boek alleen al vanwege deze teke ningen de moeite waard. LEO HENNY Thea Dubelaar: Drie in de Put; Uitgeverij Ploegsma; omslag en tekeningen René Pullens; harde kaft; 95 blad zijden; prijs .16,90. V) Overste E. H. Brongers (54), 'docent strategie en militaire geschiedenis aan de KMA in Breda, heeft zijn „standaard werk" voltooid. Vorige week overhandigde hij in Rotterdam het laatste deel van het drie luik „Opmars naar Rotter dam" aan prins Bernhard. Over het bombardement van Rotterdamn is al veel geschre ven en (wordt nog) veel ge zegd. Dr. L. de Jong besteedde er in zijn Geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog (natuur lijk) aandacht aan, o.a. Koos Postema schreef er over, jour nalist Aad Wagenaar maakte er gepubliceerde studie van en onlangs verscheen het verhaal van de Rotterdamse gemeente ambtenaar Loek Elfferich met als titel „Eindelijk de waar heid nabij". Bij de presentatie van het der de deel van de „Opmars" had de overste geen goed woord over voor het boek van Elffe rich, hoewel deze zij het langs andere wegen tot de zelfde conclusie komt als Brongers, namelijk dat Hitier zelf zich bemoeid had met het bevel tot het bombarderen van Rotterdam en dat het „moed willig en zonder terughou ding' was geweest. Volgens Bpongers heeft Elfferich „wei nig ervaring in het verrichten van historisch onderzoek en de daarbij te gebruiken tech nieken". De eerlijkheid gebiedt te zeg gen dat Brongers die ervaring wèl blijkt te hebben. De delen van zijn drieluik: De Lucht landing, Van Maas tot Moer dijk en De laatste fase, getui gen daarvan. „Door mijn be roep heb ik ook gemakkelijker toegang tot bepaalde archieven dan de gemiddelde burger", zegt hij. Dat is duidelijk te merken, want in zijn boeken put hij uit bronnen die ergens tnjs phe VI; 5ndi rent ziji fcHRROYGMtS anders welhaast onvermeld blijven. Brongers: „Voordat ik één pen op papier zet heb ik eerst tientallen verslagen en documenten doorgeworsteld, Franse, Duitse, Engelse en Ne derlandse. Dan ga ik zitten vergelijken en pas daarna en dat kan heel lang du ren trek ik mijn conclu sies". Brongers gaat bij het schrijven van zijn boeken (Af sluitdijk 1940, De slag om de Residentie 1940, Grebbelinie 1940 en Een dag oorlog in Zuid-Limburg) alleen uit van het geschreven woord: „Per soonlijke herinneringen zijn vaak emotioneel gekleurd, een schriftelijk verslag is betrouw baarder". En veel van die ver slagen (en persoonlijke brie ven) zijn dan ook in zijn boe ken terug te vinden. Citaat: „Men noteerde bij de afdeling bevolking (van Rot terdam) onder de overledenen in 1940, 874 slachtoffers van de oorlogshandelingen. Hoeveel hiervan bij het bombardement op 14 mei omkwamen, is niet bekend. Waarschijnlijk zijn het er meer dan achthonderd geweest". „Verder wordt vermeld dat verloren gingen: 25.000 wonin gen, 2350 winkels, 2000 fabrie ken, 1450 kantoren, 550 café's en hotels. 62 scholen, 25 rijks- voorts nog vele ziekenhuia. bioscopen, liefdadigheids stellingen, dagbladbedrijf en schouwburgen". Het is begrijpelijk dat een c logsdaad met dergelijke geA -■ gen (die tot op de huidige i I doorwerken) zoveel pennen fl tongen in beroering heeft S J bracht Brongers zelf vi* zijn werk „niet het laa; woord", maar eerder „een v antwoorde sluiting van legpuzzel". Waarom is hij geïintrigeerd door die eer oorlogsdagen Brongers z zelt niet: „Op de eerste pk had ons land een oorlogsv traditie van ruim hond jaar. Tweedens genoten wij twijfelachtige primeur van i luchtlanding en ten derde iEI er zoveel kritiek op de verast diging dat ik als militair^ 2 die boeken wel móest sch ven". 7 Dat Brongers militair is, wc^ë maakt elke bladzijde van fen boeken duidelijk. Hij g<ast zelfs toe: „De Duitsers de gferv boosdoeners noemen, gaat te ver. Ze wisten verdra goed wat ze deden. De hele mars naar Rotterdam was insc staaltje van militair vakm. d< schap". gc De nu voltooide trilogie h Brongers getuigt ook van v. a manschap. Hij heeft zijn br nen zó goed bestudeerd r~ zelfs dr. L. de Jong een aar wijzigingen in zijn Wereldche log-boeken heeft moeten a&ct€ brengen. asti Eén aanmerking: Het zou gi icht aanbeveling verdieneni s; overste Brongers een volgit manuscript eens zou laj ei doorvlooien op taal- en sL b fouten. L.V.D.ME Opmars naar Rotterd^rsi drie delen, ƒ38,50 per d( n, Uitg. Hollandia Baarn. asti (Vervolg van vooj WASHINGTON President Reagan laat uiteraard geen ge legenheid voorbij gaan om het economisch herstel in de VS het resultaat te noemen van zijn economische politiek van uitgaven-bezuinigingen en verlaging van belastingen. Nu de cijfers zo gunstig uitpakken wordt er nauwelijks meer aan getwijfeld, dat Reagan zich op nieuw kandidaat zal stellen voor de presidentsverkiezin gen, die volgend jaar worden gehouden. Maar zijn critici wijzen er op dat Reagan het economisch herstel bewerkstelligt ten kos te v^n de rest van de wereld (dure dollar en hoge rente in de VS beroven de Derde We reld en West-Europa van in vesteringskapitaal) en ten kos te van verscherping van de so ciale tegenstellingen in Ameri ka zelf. verrijkt, terwijl werkloosheid en beperking van sociale uit keringen grootscheepse ar moede en zelfs honger in het rijkste land van de wereld hebben teruggebracht. Liefst 15 procent van de bevolking, oftewel 34,4 miljoen Amerika nen, leven thans beneden de officieel vastgestelde armoede grens. Het aantal daklozen is tijdens de Reagan-jaren ver drievoudigd tot naar schatting 1,5 miljoen. Intussen is het economisch be leid aanleiding geworden tot een scherp conflict binnen de Reagan-regering zelf. Met name heeft Reagans belang rijkste economische raadgever, hoofd van de presidentiële „Economische Advies Raad" professor Martin Feldstein, kritiek geuit op Reagans wei gering om via belastingverho ging het enorme Amerikaanse begrotingstekort te verkleinen. Waarnemers achten de kans groot dat de president zijn to padviseur zal ontslaan, omdat de laatste „niet meer wil mee spelen in het Witte Huis- -team". Het begrotingstekort in de Verenigde Staten bedraagt dit jaar niet minder dan 600 mil/ jard gulden. Verantwoordelijk daarvoor zijn de enorm ge groeide defensie-uitgaven (dit begrotingsjaar 720 miljard gul den en bedoeld om de komen de vijf jaar telkens met gemid deld 10 procent te stijgen) en de verlaging van de inkom stenbelasting die Reagan heeft doorgevoerd. Dit begrotingstekort en de schuld die de regering daar voor moet aangaan, vormen volgens Feldstein een acuut gevaar voor de doorzetting van het economisch herstel. In spreekbeurten deze week heeft hij benadrukt dat presi dent Reagan niet aan verho ging van belastingen zal kun nen ontkomen. De president heeft echter nog onlangs ver klaard dat hij elk voorstel vanuit het congres tot verzwa ring van de belastingdruk met een veto zou treffen. Waarnemers menen dat Reagan de onontkoombare be lastingverhoging enoof ver mindering van de defensie uitgaven wil uitstellen tot na de verkiezingen over 11 maan den. Burgemeesters-foo' posten: h u Alleen minister geeft vrouwen voorrang DEN HAAG GemeentA den geven vrouwen bij hetr stellen van een profielsclp voor een te benoemen bui), meester geen voorrang, de Commissarissen der Koif gin in de provincies plaat op aanbevelingen aan de L nister van binnenlandse zaL over te benoemen burgemr^ ters niet veel vrouwen. In jaren 1980-1982 is die situl door de ministers van binnl landse zaken rechtgetrok» Bij burgemeesters-benoem gen gaven zij vrouwen I voorkeursbehandeling. De nisters Wiegel, Van Thijn,^1 Rood weken daarbij in van de gevallen af van gedj aanbevelingen. Dit is geblef uit een studie die op het mid terie van binnenlandse zalf-, is gedaan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6