Rijsbergen Wk m m .jeluk !3E 3 heb ^ehad Ik heb gewoon een fantastische tijd 1EPENSIONEERDE BJÖRN BORG: Verdienen ZATERDAG 3 DECEMBER 1983 ..H I in r spor )rest t ma were ;id :pelf n h Eijn )aar ;n oj t no we i >p et hee enk* wer en d e tot ing^ ialist 1 1 Wim Rijsbergen beleefde bij New York Cosmos een gouden tijd. rtia ?hti$N In een tamelijk eileus hotel ergens in Seatt- f jjnd vorig jaar plotseling Fernandez voor zijn Het weerzien draaide uit inirP gezamenlijk etentje in iet plaatselijk „Home of the er iurger" en uiteraard Jre|èn behalve vlees en ket- edeL00^ verhalen over mo£C-van-toen op tafel. Ei- r zijfs, goed beschouwd, wa- •bbéie eerste stappen in het ?nWe voetbal daar aan de në Ceintuurbaan de plezierige uit de buiten- ?kejon succesvolle loopbaan sj'd/Leidenaar Wim Rijsber- beti *vaa beelu na een omzwerving, die Rotterdam-Zuid, Bastia en ust van de Verenigde Sta- plezier zijn teruggekeerd wolle, de plaats waar het al- et<3 ^figon. Hij bad het cirkeltje aar0 willen maken. Het pak- i jers uit. Wim Rijsbergen ging bc 5 ^ij Helmond Sport. Die in Leiden zegt hij, op weg modale automobiel: „Oh ja, ^ie baas van PEC Zwolle, die vejk, nog tegenkomt, vertel ,n jian dat we altijd nog kunnen stu' Mi^ebien is er voor vol- seizoen nog iets te regelen. ■lften'et ukgesl°ten dat Helmond »me laat 6aan 0ls de club de- sturt* weet ^an 'k bet cir- vrjtóch nog rond maken". ^ijsbergen, de stugge verdedi- :e z'n nog altijd gestroomlijn- óp een optimale wijze heeft oiteerd. Er zijn weinig ver die in de voetbalsport llirv1 hebben verdiend wat Rijsbergen heeft opgestreken. De slimme professional spekte z'n bankrekening met Nederlandse guldens, Franse francs en Ameri kaanse dollars en smaakte boven dien het genoegen in één elftal te spelen met de grootsten, Cruijff. Pele en Beckenbauer. Z'n woning staat evenwel in een rijtje, ergens verscholen in de Leidse Merenwijk en voor de deur staat een Renault 5. Op verzoek van mevrouw Rijs bergen krijgt die eenvoudige le vensstijl in dit relaas geen al te gro te nadruk. Om te voorkomen dat in Leiden straks wordt gezegd: „Kijk die Wimpie Rijsbergen nou over dreven modaal doen". Wim zelf haalt onverschillig de schouders op. Hij heeft nooit be hoefte gevoeld om te pronken met jachten, kastelen en snelheidsmon sters. Niet als Feyenoorder, niet op Bastia en ook niet bij de door film gigant Warner Brothers geleide New York Cosmos. In dienst van Cosmos reisde hij vijf jaar kris-kras door Noord-Amerika om deze maand transfervrij naar zijn vader land terug te keren. Drie eredivi sieclubs toonden belangstelling: PEC Zwolle, Feyenoord en Hel mond Sport. De eerste haakte als eerste af. Je bent, zeggen ze bij PEC, afgewe zen, omdat je knie te kwetsbaar zou zijn. Wim Rijsbergen (bitter lachend): „Ik kan je wel vertellen dat er in de eredivisie maar weinig voetbal lers rondlopen met zulke sterke knieën als ik. Ja, inderdaad, ik heb in New York een tijdje met m'n knie gesukkeld. Ik had op dat stroeve Astro-turf m'n banden ver rekt en er werd even gevreesd dat m'n meniscus kapot zou zijn. In een Amerikaans ziekenhuis ben ik on derzocht. De uitslag is binnen: niets bijzonders aan de hand. Op dit mo ment heb ik nergens last van. Dat had ik PEC Zwolle kunnen vertel len. Maar ik heb niets van de club gehoord. M'n vrouw is een paar weken geleden gebeld door iemand van PEC toen ik met Cosmos aan de play-offs bezig was. Hij infor meerde naar m'n knie, kreeg dus te horen dat ik volledig fit was en zei: „Geweldig, dan bel ik zo snel mo gelijk terug". Ik heb niets meer ge hoord. Jammer, want ik had graag in Zwolle willen voetballen. Er wordt serieus gewerkt". Je kon voor zeven maanden naar Feyenoord, maar hebt voor Hel mond Sport gekozen. Waarom? Rijsbergen: „Als ze bij Feyenoord echt serieus willen praten, moeten ze ook met een volwassen voorstel op tafel komen. In 1977 kreeg ik in Rotterdam nog 10.000 gulden voor een landskampioenschap. Nu had den ze helemaal niets te bieden. Ik begrijp dat eerlijk gezegd niet. Als je als topclub aan de weg wilt tim meren, moet je ook als topclub over de brug komen. Helmond Sport bood meer geld dan het machtige Feyenoord. Bovendien kan ik in Brabant de jeugd gaan trainen en daar heb ik erg veel zin in". „Ik verdien in Helmond net genoeg om gas en licht te kunnen betalen", is inmiddels al een gevleugelde uit spraak van jou geworden. Maar je zei ook op de radio: „Misschien kan ik Helmond Sport wel tienduizend gulden toeschuiven voor de aan schaf van een goede spits". Ben je miljonair? Rijsbergen: „Dat moet je m'n ac countant vragen. (Stilte). Ik krijg een premie als Helmond Sport in de eredivisie blijft. Als er dus een goede spits komt, die mee kan hel pen om dat doel te bereiken, dan is die jongen me uiteraard wel wat waard. In Helmond willen ze per se in de eredivisie blijven. Ik ben ge beld door een actiecomité, dat se rieus bezig is om versterking aan te trekken. Als die iongens een dona tie willen, ik het) nog wel ergens vijfentwintig gulden liggen". Terug naar Amerika. Bij Cosmos werd de macht van de Italiaanse spits Georgio Chinaglia geroemd en gevreesd. Jij kon het goed met hem vinden. Rijsbergen: „Ik kon met iedereen uitstekend opschieten. Ik doe m'n werk zo goed mogelijk en bemoei me verder nergens mee. Die stijl beviel Chinaglia. Georgio is groot geworden, omdat de grote baas van Warner Brothers, Steve Ross, hem heeft geholpen. Hij had inderdaad veel te vertellen. M'n laatste twee jarige contract met Cosmos heeft hij geregeld. Hij was officieus ma nager". Vreemde situatie. Rijsbergen: „Kan best zo zijn, maar niemand is er minder van gewor den. En Georgio heeft op het veld ook altijd goed gepresteerd. Vijf maal werd hij topscorer. Dat zegt voldoende. Nu is hij president van Lazio Roma. Hij heeft de club ge kocht voor 6 miljoen dollar. Die jongen heeft het slim bekeken". Johan Neeskens, je ex-ploeggenoot, zei (even terug in de schijnwerpers voor de interlands tegen België en Frankrijk) in een interview met Panorama: „Chinaglia vond dat ik te populair werd. Hij heeft me pootje willen lichten en Rijsbergen heeft hem geholpen Rijsbergen: „Neeskens is een ver haal apart. Vraag bondscoach Rij vers maar welke problemen hij voor die twee interlands heeft ge had om Johan in het gareel te hou den. „Dat is eens, maar nooit weer", heeft hij gezegd. Nee, ik heb nooit gereageerd op die uitlatingen van Neeskens. Ik heb ook nü geen behoefte om in de tegenaanval te gaan. Naschoppen heeft geen zin. Ik sta ver boven zo'n beschuldi ging. Dacht je nu werkelijk dat ik hem niet heb proberen te helpen toen hij aan de drank raakte? Dacht je werkelijk dat het mij geen pijn heeft gedaan om een collega zo de vernieling in te zien gaan? Maar hij wilde niet luisteren. Naar nie mand. Het gevolg was dat hij in de goot terecht kwam, niet meer pres teerde en dus werd gestraft. In zo'n situatie moet je de beschuldigende vinger naar je zelf uitsteken. Dat deed hij dus niet. Ik heb driemaal geprobeerd om hem de helpende hand toe te steken. Driemaal stoot te ik m'n hoofd. Een vierde poging vond ik zonde van m'n tijd". Van Cosmos naar Helmond Sport. Van New York naar het Brabantse land. Wel een heel grote overgang. Rijsbergen: „Ik wil als voetballer alles hebben meegemaakt. Dus ook degradatievoetbal. Sommigen zeg gen: je moet stoppen op het toppunt van je roem. Ik ben het daar niet mee eens. Als het straks niet meer wil in het betaalde voetbal, ga ik spelen bij de amateurs van Rooden- burg. Op dat moment zal ik echt aan het werk moeten. Als trainer of zo. Niet te hoog, want in het top voetbal worden alle trainers ze nuwpatiënt". Had Warner Brothers nog niet een aardige betrekking voor je? Rijsbergen: „Ik kan toch niet zo maar ergens binnenstappen, zonder dat ik ergens van afweet? Als je iets doet, moet je presaties leveren. Ze kunnen me wel een camera in handen drukken en tegen me zeg gen: ga maar aan het werk. Maar als ik met mislukte foto's thuiskom, is het wel: bekijk jij het maar. Laat mij nou maar gewoon nog een paar jaar lekker tegen een balletje schoppen. Er zijn veel jongens in de voetbalsport, die een eigen zaak be ginnen. Ik zeg: ik doe geen zaken, want ik heb er geen verstand van. Als ik over een paar jaar uit het be taalde voetbal stap, moet ik dus op zoek naar een baantje. Want zon der inkomsten is je spaarpot snel leeg". Trots op je carrière? Rijsbergen: „Nee, trots niet. Dank baar wel. Ik heb geluk gehad. Fey enoord zocht juist een verdediger op het moment dat ik bij PEC goed speelde. Dus werd 17.500 gulden voor mij uitgegeven. Voor hetzelf de geld had ik nog altijd in Zwolle rondgelopen. De overgang naar Bastia kwam ook precies op tijd. Feyenoord was namelijk van plan m'n loon drastisch te verlagen. Het heeft dus allemaal te maken met de factor geluk". BERT DIJKSTRA i REIN In een nauw, atje in Bahrein luis- i Borg aandachtig de bankdirecteur die uitlegt welke knoppen Jrecies moet indrukken, hem heen heeft zich een menigte verzameld die leigen ogen wil zien hoe j tennis-ster van weleer nds eerste bankautomaat ebruik gaat stellen. Met «r zich het toeziend oog I enkele televisiecamera's bankdirecteur uiteraard jsbenauwd dat de auto zijn werk niet goed zal Hij hoefde zich geen Jen te maken. Als er ie- l is die ervoor kan zorgen 1 uit een gaatje in de komt rollen, dan is het i Borg wel. jch vorig jaar uit het officiële scircuit te hebben terugge- ;èn met een saldo op zijn bankrekening waarvan zelfs een oliesjeik hier onder de indruk zou raken, geeft Borg toe dat hij nu on geveer 75 procent minder verdient dan vroeger toen hij nog aan Wim bledon en andere grote toernooien deelnam. Ruw geschat betekent dat, dat hij nu ongeveer een mil joen dollar per jaar verdient. In Nederlands geld zo'n drie miljoen gulden. Voor iemand van 27 jaar geen slecht pensioen. Met een geroutineerd gebaar vangt Borg de Bahreinse bankbiljetten op die uit de machine rollen nadat hij de vereiste handelingen heeft ver richt. Lachend overhandigt hij ze aan de vertegenwoordiger van een plaatselijke liefdadigheidsinstelling. Borg lacht veel tegenwoordig. Zijn tournee door Bahrein en Dubai sa men met collega-tennisser Vitas Gerulaitis is dan ook voor de lol. Vitas is een goede vriend en Björn heeft een oprechte interesse ont wikkeld voor onbekende oorden. Maar het ging natuurlijk ook om het geld. In 48 uur tijd zou Borg. 100.000 dollar verdienen. De Zweedse tennisser Björn Bi mionescu leiden tegenwoordió Roemeense vrouw Mariana Si- itspannen leven. De opwinding die Borg in Bahrein en met name Dubai teweegbracht, was het aankijken meer dan waard. Sjeiks en directeuren van interna tionale ondernemingen stonden in de rij om te worden voorgesteld en de vraag naar handtekeningen was onophoudelijk. De wedstrijd tegen Gerulaitis in het grote sportpaleis van Dubai was helemaal uitver kocht, iets wat zelfs Pele en Mu- hammed Ali niet voor elkaar kre gen toen ze hier waren. De onge- lukkigen die te laat waren om één van de 3000 beschikbare kaartjes te bemachtigen, konden de wedstrij den live op televisie volgen. In het vliegtuig waarmee vanuit Bahrein over de Perzische Golf naar Dubai was gevlogen, had Borg geprobeerd de geruchten over zijn toekomst te ontzenuwen. Hoewel hij nog steeds superieur tennist en iedereen van de baan zou kunnen slaan, drie of vier uitzonderingen daargelaten, is hij niet van plan een come-back te maken. Hij zal nooit meer serieus aan Wimbledon mee doen. En nee, hij zal geen gooi doen naar die ongrijpbare titel van het Open Amerikaanse Kampioen schap. Misschien dat hij volgend iaar nog een keer meedoet aan wat Kleinere Grand Prix-toernooien. Maar dat is dan ook alles. „Ik heb de spanning niet meer no dig. Ik ben nu ontspannen", zei hij. „Ik hoef me nergens zorgen over te maken. Ik heb gewoon een fantas tische tijd". Bij tijd en wijle lijkt hii zich nog te verbazen over de drukte die ont staat als hij ergens arriveert, maar hij heeft geleerd om de verering weg te lachen en mensen op hun gemak te stellen. Maar is dit ge noeg? Mist hij de uitdaging van de echte wedstrijden niet? „Nee hoor, helemaal niet", antwoordde hij. „Misschien dat ik soms de sfeer van een groot toernooi mis, maar ik ben echt veel gelukkiger zonder al die spanning. Ik wil echter nog wel steeds winnen als ik speel. Maar het is zo zoveel aangenamer, want er is nu geen routine meer en ik speel alleen als ik er zin in heb. Dat is het verschil". RICHARD EVANS Copyright The Guardian opwellingen van ongekend chauvinisme oordeelden vader landse voetbalexperts menigmaal dat Johan Cruijff als een van de betere voetballers aller tijden mocht worden beschouwd. Ik meng mij liever niet in de discussie of Cruijff een net zo goede balartiest is als bijvoorbeeld Pele. Eusebio of Maradona. Dat zijn geschiktere on derwerpen van gesprek aan de bit tertafel of bij de open haard. Waar ik wel even bij wil stil staan is wat deze week rond Pele is voor gevallen. De Braziliaan zou van New York Cosmos een aanbieding hebben gekregen om voor een be drag van vijftien miljoen gulden nog een jaartje te komen voetbal len. Dat is niet gering. Zeker niet voor een 43-jarige, die dan nog wel 'ip-topconditie mag verkeren, maar van een voetballer van bijna middelbare leeftijd kunnen toch geen wonderen meer worden ver wacht. Ik vraag me af hoe zo'n bericht in huize-Cruijff in Vinkeveen is ont vangen. Niet zo lekker, denk ik. Zoals bekend is Cruijff aan zijn vermoedelijk laatste jaar bezig. Éij Feyenoord. Daar speelt hij op re cette-basis en als de schattingen van eerder genoemde voetbalex perts juist zijn verwachtte Cruijff bij het ondertekenen van die over eenkomst per seizoen zo rond de één miljoen te gaan verdienen. Maar dan moesten er wel per wed strijd aanzienlijk méér toeschou wers op de tribunes van de Kuip zitten dan 22.000 man. want pas bij het passeren van die grens ging Cruijff incasseren. Nu is dat laatste nog niet zo gek vaak gebeurd. Cruijff echter verklaarde bij herha ling dat hij zich daar niet druk over maakte. Hij zou aan het eind van het seizoen wel zien of hij er een beetje redelijk was uitgespron gen. Nu heb ik het vermoeden dat Cruijff dit seizoen wel eens aan zienlijk minder zal gaan opstrijken dan hij zich ooit voorstelde. En dus heel ver achterblijft bij de vijftien miljoen die Pele bij New York Cos- mos in het vooruitzicht kreeg ge steld om het zieltogende Ameri kaanse voetbal weer een beetje in de lift te helpen. Cruijff heeft datzelfde hier een beetje meegemaakt. Twee jaar gele den keerde hij, naar verluidt vrij wel berooid, terug op de Neder landse velden en de belangstelling voor het vaderlandse voetbalgebeu- ren nam onmiddellijk behoorlijk toe. Dat effect is inmiddels een beetje uitgewerkt. En tot groot leedwezen van Cruijff zelf werkt het bij Feyenoord bijna helemaal niet. En dan horen van het aanbod aan Pele. dat moet de Vinkeveense ex-miljonair toch wel een beetje pijn hebben gedaan. Pele heeft inmiddels het aanbod af gewezen - hij zal het geld ook niet meer nodig hebben. Cruijff zou het, als het voorstel hém was gedaan, met beide handen hebben aange pakt. Is Pele dan toch een grotere voetballer geweest dan Cruijff? Hij is in elk geval meer „waard" dan ziin Nederlandse collega, die nog elke week moet ploeteren om Fey enoord in de Nederlandse competi tie aan de nodige punten te helpen. En dan wordt hij ook nog eens voortdurend geconfronteerd met onbegrip bij collega's, die maar niet willen aanvoelen wat de bedoelin gen zijn van de meester. Nu verwondert dat laatste mij hele maal niet. Ik heb enige keren het genoegen gesmaakt Cruijff na een wedstrijd een analyse te horen ge ven. Wat hij dan doorgaans te ber de bracht stemde mij meestal slechts tot nadenken. Steeds als ik Cruijff in zijn geheel eigen jargon iets hoorde verklaren was ik ge neigd een verklarend cryptogram men-woordenboek op te slaan en uit te roepen: dat zoeken we op. Mij verbaast het dan ook niets, dat Cruijff in negen van de tien geval len door zijn collega's niet wordt begrepen. In noch buiten het veld. Cruijff is, in tegenstelling tot Pele nooit een bij het mondiale publiek écht populaire figuur geworden. Zijn onverbloemde streven naar zo veel mogelijk geld verdienen was daar debet aan. Zeker in eigen land. Populariteit moet je verdie-' nen voor die betaalt. Cruijff. die ik zeer respecteer vanwege zijn voet balkunsten, mag blij zijn als hij dit seizoen uit de kosten komt. Ik zie hem nog wel een paar jaar op de velden in actie blijven. Om vijftien miljoen gulden te verdienen zal hij het wat langer moeten volhouden dan deze competitie. Overigens zou ik het alleen maar toejuichen als Cruijff blijft spelen. BUYS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19