AZC heeft de luropa Cup pinnen handbereik" -fORTLEIDEN CeidaGSouoont —DN BUUNK HEEFT AL PLEKJE 1ZUN KOFFER VRIJGEHOUDEN: Onvrede over bestuur wielervereniging Swift ZATERDAG 3 DECEMBER 1983 PAGINA 11 >n ooi Tweemaal Ton Buunk. Verdedigend (bo ven) en aanvallend (onder). isscRUA Wat er ook r 5/eurt, vandaag, zater- 3 december 1983 is lori historische dag voor gerAlphense Zwem Club. iar ïavond klokke negen 'eofint de waterpolowed- ■j, "id die AZC op de hoog- su^Port van Europese jes Ier kan brengen. Het de in is er al. In Veenen- 1 werd tegenstrever Recco afgelopen zon- op twee punten ach- _^tand gezet. Maar toen H|rezen er vragen. De §|f|st gestelde: is een ver gil van twee punten vol- nde. Kan de Alphense sg in de Italiaanse hek ketel overeind blijven t een dergelijk beschei- marge of moeten we 'ploegen nemen met een Jfr Alphen toch ook al Dorische tweede plaats ^de Europa Cup. Aan- pjrder Ton Buunk is vol "■f|trouwen over een goe- ^Jafloop. Hij heeft al wat *^nte in zijn koffer gere geerd om zondag de fel i teerde Europa Cup 1 Irin mee naar Alphen j kunnen nemen. ^npel zal het niet worden. É-füurlijk niet. Maar ik zou i weten waarom we het zouden redden. De Euro- Cup ligt binnen handbe- |k:. We hebben Recco in ÉÉinendaal op een gegeven |||nent toch overklast. Dat niet in de score tot uit drukking is gekomen, komt omdat we ze de kans boden om terug te komen", aldus de Amsterdammer. En als de mis sie niet slaagt, is dat dan en ramp? „Nee, waarom, water polo is een hobby van me. Ik spaar ook postzegels, maar ik vind het geen ramp dat ik de duurste zegel ter wereld niet in huis heb. Wel zou ik het weer typisch Nederlands vin den. Zo dichtbij en dan toch achter het net vissen. Net zoals hét Nederlands voetbalelftal in *74 en '78". Druk Ton Buunk is in de week tus sen beide Europa Cup finale wedstrijden een druk bezet man. Aan werken in het hove niersbedrijf van zijn moeder kwam hij de afgelopen week nauwelijks toe. „Ik denk ge middeld drie uur per dag. Voor het overige was ik of moe, of onderweg naar de fy siotherapeut of naar het één of andere interview. Maandag te levisie, woensdag televisie en tussendoor nog wat radio en kranten", puft hij, om direct te roepen het allemaal wel dege lijk heel erg leuk te vinden. „Natuurlijk geniet ik. Einde lijk krijgt waterpolo die aan dacht die het naar mijn me ning verdient. Als je zo druk bent heb je natuurlijk weieens het idee van: „Nu even geen verslaggevers", maar dat kan ik niet maken". Een opvatting die Ton Buunk siert en gelijktijdig typeert. Waar met name voetballers nogal eens naast hun schoenen lopen en kuren hebben, is Buunk wars van vedette-nei gingen. Juist hij, die al 254 in terlands speelde en volgende zomer voor de vierde keer naar de Olympische Spelen gaat, zegt nadat je hem op zondagavond tegen elven uit z'n slaap hebt gehaald om nog even wat gegevens over een wedstrijd los te peuteren, na afloop van dat gesprek: „Be dankt voor de belangstelling". „Ach, je bent het aan je sport verplicht om goeie pr te be- drijvea", meent Buunk. Bo vendien: „Voor mij is waterpo lo ook een beetje reclame voor ons hoveniersbedrijf". Direct illusterend: „Maandag waren er jongens van mij aan het werk in Gouda. Ziet een post bode de naam Buunk op de auto, vraagt-ie: Is dat van die zwemmer?". Gave „Die zwemmer". Ton Buunk. Eénendertig jaar inmiddels. Ruim 100 kilo zwaar. Onlangs in een interview omschreven als „een drijfeiland met van garmen". Maar daarmee werd hij tekort gedaan. Want Buunk beschikt behalve de gave om een tegenstander zon der overtredingen de bal af handig te maken, over een do delijk schot. Op Europees ni veau scoorde Buunk al ruim honderd maal. Nationaal ligt dat aantal vele malen hoger. Eerst veelvuldig namens het Amsterdamse De Meeuwen sinds acht jaar voor AZC Al phen ballen in het netje depo nerend. Buunk keek destijds uit naar een andere club om dat hij met z'n coach van me ning verschilde over de speel wijze. Toen George Geurtsen trainer werd van AZC, was Buunk's keuze snel gemaakt. In die tijd had de huidige Al phense aanvoerder er al één Olympische Spelen opzitten: Munchen. Ook tijdens de Al phense jaren bleef Buunk deel uitmaken van het Nederlands team en dus bezocht hij ook de Spelen in Montreal en Mos kou. Voor komende zomer staat ook Los Angeles op het programma. Daarna houdt Buunk het nationaal zevental voor gezien. „Het wordt an ders gewoon te druk. Volgend jaar neem ik samen met m'n zwager het hoveniersbedrijf van mijn moeder over. Dat zal me in combinatie met spelen en trainen bij AZC genoeg werk bezorgen". Weelde Dat Buunk in ieder geval voor Alphen behouden blijft, is van groot belang voor de ploeg. De aanvoerder lijkt vooralsnog onmisbaar voor de Geurtsen équipe. „Zonder Tonnie is AZC een heel andere ploeg" weet Geurtsen. Tijdens de eer ste confrontatie met Pro Recco bleek de invloed van „de lan ge" nogeens. Al kon ook hij niet voorkomen dat het op een gegeven moment fout ging. AZC had een fraaie 6-3 voor sprong genomen, maar zag de Italianen in no-time terugko men tot 7-7. „We konden de weelde van die voorsprong kennelijk toch weer niet dra gen. De Italianen kregen de kans om terug te komen en grepen die met beide handen aan. Ik verwacht dat het ook nu weer spannend gaat wor den. Als zij ons daar ook de kans bieden om iets terug te doen en wij die aangrijpen, dan zie ik het wel zitten'En de gevreesde tifosi? „Voor dat publiek ben ik niet bang. Ik heb van de zomer met het Ne derlands team tegen Italië ge speeld. Op het Europees Kam pioenschap. Toen was het zij of wij. Vijf- a zesduizend dolle Italianen op de tribunes. We kregen van alles naar ons hoofd geslingerd, het was wer kelijk ongelooflijk. Maar zulke dingen weet je van tevoren, je moet er rekening mee houden. Wij hadden dat gedaan en ble ven rustig, terwijl die Italina- nen zelf steeds gekker werden. We wonnen uiteindelijk met twee doelpunten verschil. Ik zou niet weten waarom AZC daartoe niet in staat zou zijn. We zijn gewoonweg beter". Arbitrage Buunk is dus optimistisch ge stemd. Denkt zelfs hardop aan winst. Dat klinkt natuurlijk prachtig, maar of dat haalbaar is lijkt twijfelachtig. Want bij waterpolowedstrijden spelen meer factoren mee. Een zeer belangrijke is de arbitrage. De Italianen waren, zoals het een verliezende waterpoloploeg betaamt, na afloop van de eer ste wedstrijd in Veenendaal ontzettend boos op het arbitra le duo, Petrosovits en Blan. En dan vooral omdat er 12 Italia nen tegenover drie Nederlan ders voor 45 seconden uit het water waren gestuurd. Ton Buunk werd na afloop van de wedstrijd door een verslagge ver van de Italiaanse televisie naar zijn mening over de arbi trage gevraagd. „Als wij vol gende week soortgelijke scheidsrechters in Genua heb ben, ben ik meer dan tevre den", provoceerde Buunk toen. Nu: „Natuurlijk begreep ik wel waar wat hen betreft de schoen wrong, maar ik meen de dat echt. Goed, er werden veel. meer spelers van Recco dan van AZC uit het water ge stuurd. Maar dat was ook lo gisch. Zij speelden veel harder. Waar zij je direct onder water trokken, probeerden wij vaak om met geoorloofde middelen nog wat uit te richten". Blijft de kwestie van de arbi trage en het thuisvoordeel. In hoeverre laten de heren Kö- nigh en Matosice zich beïn vloeden door het fanatieke pu bliek dat de tribunes van het zwembad Albaro vanavond bevolkt. Ton Buunk: „Dat heb je zelf voor een deel in de hand. Je kan door je speelwij ze voorkomen dat er dubieuze beslissingen genomen worden. Natuurlijk ben ik me bewust van het thuisvoordeel. Nor maal scheelt dat 1 a 2 doelpun ten. Maar op basis van de kracht van AZC durf ik te stellen dat dat niet onoverko melijk is". Zelfvertrouwen Voorwaarde is wel dat AZC de man-meer-situaties beter be nut dan afgelopen zondag. Toen werden slechts vijf van de in totaal twaalf verkregen numerieke meerderheden in treffers omgezet. Maar dat is niet nieuw. Het keurkorps van George Geurtsen heeft al veel langer moeite met het uitbui ten van overtalsituaties. Kort voor de eerste confrontatie te gen Recco werd nog een spe ciaal op dat punt toegespitste extra training ingelast. Hoofd klasser Rotterdam mocht als sparringpartner fungeren. Dinsdag en woensdag werd opnieuw op man-meer-situa- ties getraind. Eerst onderling, een dag later tegen HZC/De Robben. Buunk: „Het pro bleem is niet zozeer dat we de juiste patronen niet hebben. Je kunt wel 20 systemen beden ken, maar ze zijn allemaal pas echt „af" als die bal er in gaat. En dat is het 'm nou net. Er zijn spelers die angst hebben om te schieten. Het zelfver trouwen is weg. De grote vraag is vanavond, of we in staat zijn geweest dat geloof in eigen kunnen in één week te rug te krijgen". MAARTEN NOOTER Onder redactie van Maarten Nooter en Gert-Jan Onvlee Jail weet wel"... voetbalseizoen 1983- ^984 is alweer een tijdje aan (e gang en na zes competi tiewedstrijden kunnen we Djonstateren dat ons eerste 1 djftal ook dit seizoen weer f de kopgroep mee zal rnitrijden in de kampioens- ktrijd. Een verheugende r laak want er hebben in r rergelijking met het zo suc- \esvolle vorige seizoen nog- \1 wat mutaties plaatsge- 1 bonden. Frenk van der bhciey (Feyenoord), Gert Ou- ^versloot (Oegstgeest) en - Huug Aandewiel (u weet m^el) vertrokken, terwijl even, naar later bleek, vol strekt ten onrechte, heeft gedacht dat de naam Rijns- burgse Boys definitief uit de kolommen van „Nieuw Zuid", het officiële orgaan van de K(atwijkse) Vfoet- bal) V(ereniging) Quick Boys, was geschrapt Nee toch „Tonelen" In datzelfde, door de tijde lijke inactiviteit van Tante Pos" pas deze week op ons bureau belande septembe r/oktober nummer van dit als altijd fraai uitgevoerde clubblad, doet de redactie verslag van de indertijd door het bestuur gezette stappen om de bekerwed strijd tegen NEC niet in Nijmegen maar in Katwijk te laten verspelen. Er heb ben zich, zo stelt „Nieuw Zuid", „behoorlijke tone len" afgespeeld, en inder daad, dat klopt aardig. Nadat de omzetting in eer ste instantie op een te hoge vraagprijs van Nijtnegen was afgesprongen, kon het bestuur van Quick Boys het NEC-college op 22 oktober, na een financiële toezeg ging van de supportersclub, alsnog melden akkoord te gaan met de voorwaarden van de eerste divisie vere niging. Toen KNVB-secre- taris Jan Huybregts op 25 oktober zijn goedkeuring verleende, leek niets een Cup-treffen op Nieuw Zuid meer in de weg te staan. Een dag later evenwel, liet NEC bij monde van secreta ris Van Eldik weten dat het allemaal niet doorging. „Op grond van de 30.000 suppor ters bij de wedstrijd NEC - Barcelona moeten deze sup porters in staat worden ge steld de wedstrijd tegen Quick Boys in De Goffert te zien..." Een overweging die vast niet alleen in Katwijk lachwekkend moet zijn overgekomen. Het vóór de doelpuntloos geëindigde bekerwedstrijd in het Nijmeegse geschre ven verslagje, besluit ver volgens met de conclusie dat Quick Boys niets anders rest dan „op 12 november naar de Goffert te reizen om te trachten daar een re turn te bewerkstelligen" We hebben het in deze ru briek al eerder gesteld: Quick Boys mocht in Nij megen echt niet winnen... Supporter ardig. AZC/Microlife weet zich in het Italiaanse Recco verze kerd van de steun van een aantal trouwe supporters. Ton Buunk wordt bijvoor beeld op de vingers geke ken door zijn vrouw, zijn moeder èn zijn schoonmoe der. Die moet dus wel goed spelen. Onder de Nederlandse aan hangers bevindt zich van avond ook staatsecretaris Van der Reijden. De oud voorzitter van de Leidse sportstichting begint onder hand een vaste supporter van AZC te worden. Eerder al was bij AZC-Spandau en afgelopen zondag was hij opnieuw in Veenendaal. Van der Reijden raakt dus al aardig bekend met de Al- „U weet wel". phense spelers. Hoewel..., toen Wij van Hutspo(r)t af gelopen zondag de ruimte voor genodigden betraden, kwam de zich in de buurt van de deuropening ophou dende staatssecretaris op ons af en feliciteerde ons met de 10-8 overwinning.... En Wij lijken niet eens op waterpoloërs! Aardig Een andere prominente gast in dat Vallei bad was VVD Tweede Kamerlid Erica Terpstra. Wij moch ten het genoegen smaken om naast de voormalige, vandaag de dag wat corpu lente, topzwemster plaats te nemen. Mevrouw Terpstra Klapstuk bleek een bijzondere fan tie- ke waterpolo fan. Bij elk doelpunt of het nou achter Ruud Misdorp of Alberto Alberani viel, moest zij zich even afreageren. En daar voor had zij het dichtst bij- zijnde bovenbeen uitgeko zen. Vrolijk meppend be groette zij steevast elk doel punt. Er zijn er achttien gevallen. Vol blauwe plekken bega ven Wij ons na afloop naar de uitgang. Mevrouw Terp stra die op korte afstand volgde, kreeg ons ges trom- pel na enkele meters in de gaten, dacht even diep na en stapte vervolgens op ons af om haar excuses te ma ken. Toch wel een aardig mens dus. Al moet je er natuur lijk niet naast gaan zitten... Kees: Tip voor Van der Reijden: Die jongens met natte haren zijn waterpo loërs. KOORNSTRA GETIPT ALS NIEUWE VOORZITTER LEIDEN Er heerst on vrede bij een aantal leden van de Leidse Wielervere niging Swift, en daar dient het zittende bestuur zijn conclusies uit te trek ken. Dat is de strekking van een brief van de Swiftrenners Gijs Zand bergen, Ruud Dobbelaar en Wim Sleeuw aan de overige leden van Swift, die in een informele ver gadering de oorzaken van deze onvrede en mogelij ke oplossingen daarvoor met elkaar hebben be sproken. Opvallende aan wezigen daarbij waren oud-voorzitter Joop Rie thoven en de heer Koorn- stra, lid van het college van bestuur van de Rijks universiteit, en als zodanig door de drie renners naar voren geschoven als even tuele nieuwe voorzitter in plaats van Cock van der Hulst. De kritiek van de drie renners richt zich grotendeels op het ontbreken van enig beleid en op het ontbreken van specifie ke deskundigheid bij (een deel van) het bestuur. Zij noemen het ontbreken van een jeugd beleid, een onvoldoende pre sentatie naar binnen en naar buiten, en het ernstig tekort aan activiteiten, zowel intern als extern. Nader ingevuld: ta lentvolle renners liepen en lo pen weg, zonder dat de oorza ken daarvan worden wegge nomen, men is niet op zoek naar een clubsponsor, er wor den te weinig open wedstrij den georganiseerd en de reali sering van het parcours, waar men in 1979 mee zou begin nen, laat te lang op zich wach ten. Op de "vergadering" werd duidelijk dat de drie de nodige steun kunnen verwachten op de buitengewone ledenverga dering, die het bestuur naar aanleiding van deze kwestie heeft vastgesteld voor 16 de cember. Dat is niet in de laat ste plaats te danken aan Koornstra, die de bijeenkomst in rechte banen leidde en dui delijk liet merken dat het on verstandig zou zijn het huidige bestuur weg te stemmen. „Dat zou leiden tot tweespalt bin nen de vereniging en dan zijn we nog verder van huis. Waar het om gaat is. of de meerder heid van de leden wil dat we met het bestuur gaan praten, om zo naar oplossingen te zoe ken." Dat bestuur zou dan aangevuld moeten worden of wellicht veranderd. In ieder geval meent een aantal ren ners dat het zo niet langer door kan gaan. Verschillende talenten dreigen anders te zul len opstappen. Of het daadwerkelijk zover komt is de vraag. Het plan om Koornstra als buffer, te laten fungeren tussen Van der Hulst en Riethoven - die niet in het bestuur wil terugkeren, maar wel namens Swift wedstrijden wil gaan organiseren als Van der Hulst als voorzitter aftreed - viel in goede aarde. Boven dien verwacht men dat Koornstra beter dan Van der Hulst in staat is de aanleg van het parcours te bewerkstelli gen én een clubsponsor te or ganiseren. Hijzelf vindt dat laatste een oneigenlijk argu ment om hem eventueel als nieuwe voorzitter te kiezen, maar de wielrenners zullen het 16 december zo nauw niet nemen. Een andere vraag is wat er ge beurt als het huidige bestuur niet in overleg zal treden met Koornstra c.s. Van der Hulst lijkt na eerdere ervaringen niet erg happig op een her nieuwde samenwerking met Riethoven en de vraag is of Koornstra de bestaande con troverse weg kan nemen. Feit is wel dat de vader van junior Roland zich tot de wielrennerij voelt aangetrokken, en dat hij in de nabije toekomst graag een rol wil gaan spelen voor Swift, als voorzitter of niet. PIETER EVELEIN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11