Mgr. Zichem van Paramaribo: Kerk wil dialoog en geen confrontatie £cidóc@omd Mgr. Niënhaus achter document Mariënburggroep kerk wereld ACHTERGROND CeidóeSoiwa/nt Poolse kerken open voor Poolse kunst Samenhang ontbreekt DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 P. „De kerk gaat aan haar eigen gezag ten onder". Dat is de mening van Herman Bode, vice-voor- zitter van de FNV, te gast in het KRO/RKK- -programma „Tussen Keulen en Parijs". In dat televisieprogramma werd gisteravond de vraag besproken, of er binnen de kerk nog plaats is voor loyale op positie. Aanleiding tot die vraag was het verschijnen deze maand van een document, onderte kend door een veertigtal vooraanstaande katholieken, waarin deze hun bezorgdheid uitspreken over de. Neder landse kerkgemeenschap. In deze „Mariënburggroep" zit ten mensen uit de politiek, de theologie en de vakbeweging. Herman Bode was verder van mening, dat gezag dat op macht berust, een wal op werpt tussen de leiding van de kerK en de gelovigen. Vol gens hem moet er vertrou wen heersen, maar hij vroeg zich af waar dan de basis van vertrouwen moet liggen. „Vertrouwen moet je verdie nen, niet afdwingen", aldus de vice-voorzitter van de FNV. Mgr. dr. J. B. Niënhaus, hulpbisschop van Utrecht, die eveneens te gast was in „Tussen Keulen en Parijs", toonde zich gelukkig met het „getuigenis" van de Mariën burggroep. Op de vraag of hij het document ook zou onder tekenen, antwoordde mgr. Niënhaus bevestigend. Toe gespitst op de vraag of hij het als bisschop zou onderteke nen, zei de hulpbisschop het met enige aarzeling graag te willen onderschrij ven. Mgr. Niënhaus zei ver der graag te willen zien dat de kerk inspirerender, ope ner en niet angstig zou zijn en dat zij de dialoog zou openlaten en de gewetens van de mensen meer ruimte zou geven in een eerlijke be zinning. „We proberen als kerk altijd te zoeken naar mo gelijkheden om positieve medewerking te verle nen. We willen niet al leen optreden als een soort waarschuwer of om te wijzen op fouten en al leen maar kritiek te le veren. We willen in onze CCK, dat juist dit week einde zoals gisteren ge meld, een commentaar publiceerde op het con cept-programma van de donderdag geprocla meerde 25 februari be weging. In dit commen taar wordt onder meer gezegd, dat het land Surinaamse kerken willen niet bepaalde gevoelens van onbehagen uiten alleen maar om het hart te luchten", zegt de bisschop. Hij wijst daarom kritiek, dat de Surinaamse kerk zich niet hard genoeg tegen het regime Bouterse opstelt, van de hand. „De kerk wil niet alleen maar de profeet uithangen". van een dialoog met het hui dige regiem wil hij niet in gaan. Ook een kwalificatie van het regiem wil hij niet geven of schoon hij er wel een mening over heeft. Bisschop Zichem beklemtoont, dat de kerken in het begin, na 25 februari 1980, de „revolutie" een kans hebben gegeven. „We had den het gevoel, dat zij tege- De bisschop van Paramaribo geeft overigens toe, dat in de verklaring van dit weekein de, waarom, zo benadrukt hij, door het Surinaams regiem is gevraagd, het positieve veel minder de nadruk heeft ge kregen. De verklaring is openbaar gemaakt „als een verantwoording aan de gelo vigen", zegt hij. Met de ver klaring willen de kerken vasthaken aan de discussie „De Polen zullen nog veel smartelijke ervaringen op doen", aldus de verwachting, De gigantische bedragen in de Defensienota d weer eens met de neus op de keiharde realiteit, investeert in de komende tien jaar bijna vijftig i den in zijn defensie. Dat is dan nog maar een schi leken bij wat er in de hele wereld aan wapentuij gegeven. De zaken zijn behoorlijk scheef gegroi aardbol. ONDER die omstandigheden vormt de Defen minister De Ruiter desondanks een realistisch p nuïteit en verandering" heet de nota. Het accen duidelijk op de continuïteit, vooral waar het gaat ventionele bewapening, die dus niets met kernws ken heeft. Zo hoort dat ook: zeker een land alf dat grote moeite heeft met het bezit en eventu van kernwapens, dient zich op het terrein van bewapening tot het uiterste in te spannen. Alleer ze verliest ons land niet zijn geloofwaardigheic NAVO en kan het zich tegelijkertijd kritisch bli len tegenover de kernwapens. DaT het Kabinet over die kernwapens in de I nog geen concrete voorstellen doet, moet worde een politieke overwinning van de VVD en me VVD-leider Nijpels. Die heeft bij de Algemene I gen immers luidkeels laten weten geen voorstel Kabinet te willen zien ter vermindering van de 1 kernwapentaken binnen de NAVO, zonder dal beslist over de plaatsing van 48 kruisraketten op grondgebied. Eerder dreigde de VVD op dit pu een kabinetscrisis. Voor die politieke druk blijkt Ruiter nu gezwicht. Hij doet geen voorstellen ovt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2