De Anti Kernenergie Beweging: gesmoord, verscheurd, vergeten male ficidócöomcmt TIEN JAAR NA OPENING CENTRALE BORSSELE 3 IN 3» ZATERDAG 26 NOVEMBER 1983 "T)EN HAAG Het is zo langzaam ge- taan dat vrijwel niemand het heeft ge- nerkt. Eén van de meest vitale actie- troepen in ons land, de Anti Kernener- iie Beweging, ligt na zes jaar actievoeren jp apegapen. Gesmoord door de Brede Maatschappelijke Discussie; vergeten om- at andere onderwerpen op de voor rond traden en verscheurd door interne teverloze discussies over zaken als auto- lomie en het al dan niet gebruiken van jeweld bij demonstraties. De kerncentra- e in Borssele kon bijgevolg begin deze naand ongestoord zijn tienjarig bestaan rieren. Er verscheen slechts een tiental lemonstranten bij de poort. Abel Hertzberger: niet zo boos meer dat Borssele en Dodewaard nog open zijn. Dave van Ooyen: „We moeten sa menwerking zoeken met de vredes beweging". kerncentrales zijn uit, kruisraket- en zijn in. Je zou bijna denken dat Ie aandacht voor grote maatschap- olijke vraagstukken alles te ma len heeft met trends en mode. Vaar zijn anders die goedgeluimde ele stickers gebleven, waarop zon- lochetjes je toelachen: „Kernenergie? Jtfee bedankt!". Je ziet ze nog maar ïlden. Voor de discussie-avonden -an de stuurgroep De Braauw was weinig belangstelling dat het be- .trip „brede discussie" een wat oa'Vrange bijsmaak heeft gekregen. Jn wie ketent zich vandaag de dag log aan de hekken van een kern- ontrale in de hoop dat hij daarmee de atoommoloch pijnlijk tegen de ïielen schopt? COr jee, kerncentrales zijn uit, althans ig t e bestaande. Nu de commissie rke leek berekend heeft dat voortijdi- ;e sluiting van Borssele en Dode- raard enkele miljarden guldens 'jgaat kosten wordt de eis „Borssele ;n Dodewaard dicht" nog hooguit eei jefluisterd. In een recent nummer nt. ^an het eigen discussieblad „On- lerstroom" constateert de Anti kernenergie Beweging: „De fut is pujer uit. De indruk is ontstaan dat tl^het allemaal wel los zal lopen met de kernenergie. De maatschappelij- ce discussie over energiebeleid heeft aan die houding bijgedragen. Bovendien hebben andere actuele Tiaatschappelijke vraagstukken meer aandacht gekregen". wel[Actiedag afgelast Iet kost weinig moeite het boven- lande schrijnend te illustreren, at te denken van de vredesde monstratie in Den Haag, waarvoor [ruim 550.000 mensen op de been JjRcwamen? De Anti Kernenergie Be- weging had iets soortgelijks willen 'organiseren. Maar die actiedag, te- gen de kernenergie, is afgelast. Op KI een vergadering van de organisato ren kwamen welgeteld slechts 9 •mensen opdagen. De demonstran ten dronken een kopie koffie en een glas bier. Het was heel gezellig, S vernemen we. Maar bij gebrek aan belangstelling werd toch maar be sloten de landelijke actiedag af te n gelasten. Voorlichter A. Koopman van de NV PZEM, de exploitant van de ng kerncentrale in Borssele, had voor het jubileumcongres gerekend op enige heisa van demonstranten. Er waren in Middelburg twee zalen gehuurd, ingeval zich een bommel ding zou voordoen. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) zou een toespraak houden en hij werd daarom zeer streng bewaakt. Maar achteraf bleek dat al die moeite niet nodig was geweest. De - voorlichter: „Er kwam slechts een 'handjevol demonstranten bij de .poort staan. Allemaal heel vreed- "nzaam. Op één van de spandoeken /erd trouwens protest aangete- ;end tegen een nucleair ongeluk in de Oeral. Zoiets was een paar jaar y|'geleden niet voorgekomen. Nee, dan hebben we wel andere tijden ;kend". aart 1980, toen demonstranten van de actiegroepen Breek Atoom keten Nederland en Stop Borssele zich aan de hekken van de centrale hadden geketend, beleefde de voor lichter nog spannende dagen in een speciaal voor deze gelegenheid in gericht crisiscentrum. Het centrum is sindsdien niet meer gebruikt. enlÊDe voorlichter: „Ik denk dat de tanden en kiezen een beetje uit de Anti Kernenergie Beweging ge trokken zijn. Men loopt er niet zo warm meer voor. Daar is een aan- ent tal redenen voor te bedenken. De aandacht is de laatste, jaren ver schoven in de richting van de kernbewapening. En ik denk dat de mensen zich door de economi- he teruggang ook niet zo druk "jneer maken om de kernenergie. 'Sluiting zou een verdere stijging fan de werkloosheid betekenen en te ervaring heeft inmiddels ge leerd dat er ook aan het alternatief 'an de kolencentrales bezwaren lieven. Bovendien is het inzicht rgebroken, zeker in de politiek, [at lage elektriciteitsprijzen, be- igrijk zijn voor de economie". [Jit kringen van (ten dele voorma lige) kernenergie-activisten verne men we soortgelijke geluiden. Sib bele Shöne, een van de actievoer ders van het eerste uur, vertelt: [..Veel mensen die zich voorheen het kernenergie bezighielden zijn ïu andere dingen gaan doen. Kern energie is op het moment niet zo actueel meer. Veel demonstranten -i zijn naar de vredesbeweging ge gaan of zijn nu actief in steuncomi- tes voor buitenlanders. Ook zijn er de laatste jaren op verschillende •plaatsen in het land energiewinkels ontstaan die adviseren over zaken IJ.als woningisolatie en dergelijke", "iibbele, destijds actief in het Lan- lelijk Overleg Basisgroepen, is de lfde weg gegaan. Hij werkt voor .een energiewinkel in zijn woon plaats Nijmegen. Met keihard actie- 'oeren heeft dat niet veel meer te [aken, geeft hij toe. Maar, zo stelt ibbele, voorlichting geven over al- irnatieve energie is minstens zo ïlangrijk. Het was de beweging er inslotte óók aan gelegen alterna- Wie ketent zich vandaag de dag nog aan de hekken van een kerncentrale, in de hoop dat hij daarmee de atoommoloch pijnlijk tegen de hielen schopt? Breek Atoomketen Nederland is niet meer. tieven voor de kernergie te bieden. Op die voorlichting is nu de na druk komen te liggen. Knokpartij Sibbele: „Na de laatste blokkade in september 1981 van de centrale in Dodewaard is het verzet tegen de bestaande kerncentrales een beetje vastgelopen. We zijn toen gaan de monstreren met het idee: die cen trale krijgen we dicht. Toen dat niet lukte, was het actieperspectief een beetje uit het oog geraakt. Ook is die blokkade ontaard in een enorme knokpartij. Wij zijn er denk ik niet in geslaagd ons daar overheen te tillen". Bij de eerste acties tegen de centra les in Dodewaard en Borssele stond de geweldloosheid hoog in het vaandel geschreven. De groeperin gen die zich niet alleen tegen de kernenergie op zich verzetten, maar ook tegen de maatschappelij ke consequenties ervan („weg met de politiestaat") wilden in hun pro test een alternatief bieden voor een maatschappij die steeds meer als vijandig en oncontroleerbaar werd ervaren. Het soms grimmige optreden van de politie bij blokkade-acties werd beantwoord met vriendelijke glim lachjes en hardnekkig gescandeer de protestliederen. In rollenspellen werden de actievoerders getraind in het geweldloos opvangen van klappen en in het „in veilige banen leiden van de agressie van de poli tie", zoals het toen heette. Verder moest de besluitvorming over acties absoluut democratisch. De Anti Kernenergie Beweging kende geen hiërarchische struc tuur, geen officiële woordvoerders. geen bestuurders. De diverse basis groepen in het land konden elk voor zich beslissen hoe en waarom ze aan bepaalde acties wilden deel nemen. De discussies daarover werden in het begin enthousiast ge voerd. Maar na verloop van tijd werkte juist die democratische en slecht geordende organisatie ver lammend, vertelt Pieter Lammers, één van de oprichters van de in middels ter ziele gegane actiegroep Breek Atoomketen Nederland (BAN). Uitputtend Lammers: „Sinds de laatste Dode- waard-actie in 1981 is het met het BAN hard bergafwaarts gegaan. Ik denk voor een deel vanwege de uitputtende discussies over het al dan niet gebruiken van geweld en over de structuur van de beweging. Dat waren soms ellenlange discus sies, die steeds weer herhaald wer den. Dat vrat gewoon te veel ener gie. Ik ben er overigens niet mee opgehouden omdat de Anti Kern energie Beweging in elkaar zakte. Dat staat er geheel los van". Evenals Schone doet ook Lammers thans „winkelwerk" om zijn bijdra ge te leveren aan, zo beiden het zien, een verstandiger energiepoli- tiek in Nederland. Lammers is partner geworden in een twee- mansbedrijf, dat onder meer voor de overheid onderzoek doet op het terrein van de alternatieve energie en ontwikkelingswerk. Kortom: geen vermoeiende discussies meer, geen klappen van de lange arm der wet, maar ook: geen sluiting van de Borssele moet dicht, eisten demonstranten in maart 1980. Sindsdien werd het rustig rond de centrale. twee bestaande kerncentrales in Nederland. Abel Hertzberger uit Amersfoort, een andere actievoerder van het eerste uur, herinnert zich dat het BAN in het voorjaar van 1979 nog uit slechts tien mensen bestond. Echter vrij snel daarna gaf het principe-besluit van de 'regering (de Tweede Kamer ging daarmee akkoord) om de bijdrage van de kernenergie aan de electriciteits- produktie uit te breiden, de stoot tot een forse groei van de actie groep. Abel: „BAN groeide zo sterk, dat op een bepaald moment wel zeshonderd mensen aan blokkade acties meededen. Dat gaf je wel het gevoel van: er is iets op gang. Maar dat had een prijs. Er gingen ook mensen meedoen met andere idee ën dan die van de oprichters van het BAN. Mensen die geweld niet afwezen. De begeleiding voor en na de acties ging er soms bij inschie ten. De band tussen de demon stranten verslapte. En de laatste Dodewaard-actie gaf uiteindelijk een enorme kater. We hebben toen onze actiedoelen te hoog gesteld. Het was niet helemaal realistisch om sluiting van de centrale te ver wachten". Brede Maatschappelijke Discussie Abel, overigens nog steeds actief in de Anti Kernenergie Beweging: „Ik kan het me aan de andere kant wel voorstellen dat mensen uit de beweging zijn gegaan. Het is nu eenmaal moeilijk een martelaarsrol te spelen, al houd ik niet zo van dat woord. Zelf heb ik ook klappen van de politie gehad en ik kan je verzekeren: dat komt ook psy chisch behoorlijk hard aan. Het kost veel tijd dat te verwerken. Voordat je weer de straat op kunt. Ik doe wat dat betreft nog steeds trainingen in geweldloos verzet. Nee, ik ben nog niet uit het veld geslagen". Juli dit jaar, kort na de publikatie van het tussenrapport van de stuurgroep De Braauw over de Bre de Maatschappelijke Discussie (BMD), wierp minister Van Aar denne van Economische Zaken een ander licht op de malaise van de Anti Kernenergie Beweging. Voor de radio lichtte de bewindsman de achtergrond van dit unieke in spraakproject aldus toe: „Ik ben zeer tevreden over de deelname aan de discussie door ongeveer 10.000 mensen. De opzet van de discussie was mede om wat rust te brengen rond de kernenergie. Dat is gelukt". Was de BMD dan toch bedoeld als valium voor het volk, een waar schuwing die de Vereniging Mi lieudefensie al uitte toen het BMD- idee nog maar werd gelanceerd? De Vereniging Milieudefensie weiger de destijds in de „stuurgroep" zit ting te nemen. Dave van Ooyen van Milieudefensie in Amsterdam vertelt waarom: „Wij wilden wel een bijdrage leveren aan de discus sie, maar niet deel uitmaken van de stuurgroep omdat eigenlijk al van tevoren vaststond dat de rege ring het advies van de stuurgroep slechts in zijn overwegingen zou „betrekken" en niet als uitgangs punt zou nemen voor het energie beleid. Een bij-effect van dc discus sie was verder, dat de aandacht wat werd afgeleid van de twee bestaan de kerncentrales. De stuurgroep betrok namelijk ook andere ener gievormen in de discussie. Dat is op zich prima, maar het plaatste Bors sele en Dodewaard wel op de ach tergrond". Herrijzenis Betekent dit alles nu, dat het defi nitief gedaan is met de Anti Kern energie Beweging? Het gaat erop lijken. De kernraketten blijven nog meest feilloos draaiende centrales in Europa, en Dodewaard gaat in 1995 sowieso dicht. Zijn de demon stranten van het BAN in 1981 aan het kruis gestorven of kunnen ze weer uit het actiegraf herrijzen? Jawel, dat is mogelijk, zo menen de (ten dele voormalige) voorlieden uit de zieltogende beweging. Alle hoop is daarbij gevestigd op het re geringsbesluit dat volgens Van Aardenne volgend jaar genomen zal worden over het al dan niet bouwen van nieuwe kerncentrales. Natuurlijk 'hebben de woordvoer ders liever dat er geen nieuwe kerncentrales bij komen in Neder land. Maar als anders beslist wordt, dan gaat de lont weer in het kruit vat, beloven ze. Twee centrales is genoeg. Van Ooyen: „Ik denk dat het erg moeilijk zal zijn mensen te mobili seren om de huidige centrales dichl te krijgen, tenzij er grote ongeluk ken gebeuren. Maar als er besloten wordt nieuwe centrales te bouwen, dan kan de Anti Kernenergie Be weging zijn vitaliteit bewijzen. Ik verwacht dat de mensen dan weer de straat op gaan". Abel Herzberger: „Als de regering volgend jaar besluit er een derde centrale bij te bouwen dan laait de strijd weer op. Dat zul je zien". Een strijd, ook tegen de bestaande centrales? Abel: „Ik zie sluiting van Borssele en Dodewaard nog steeds als een mogelijkheid. Maar ik ben wat nuchterder geworden. Ik ben niet zo boos meer als voorheen dat ze nog open zijn. Ik realiseerde me ook al ten tijde van de eerste acties dat ie die centrales niet zo maar sluit Relschopperij Sibbele Shöne vindt dat de demon stranten lering moeten trekken uit de acties tussen 1978 en 1981. Sib bele: „Door het geweld dat soms bij de acties van beide kanten werd gebruikt werd de beweging geasso cieerd met relschopperij. Ik heb ge leerd dat altijd duidelijk moet ziji\ wat je wilt en waarom je iets doet._ Dat was bij de eerdere acties niet altijd het geval. Bovendien ben je er niet door te zeggen: die centrales moeten dicht. Je moet ook goede alternatieven aandragen". Dave van Ooyen ziet verder moge lijkheden voor samenwerking met de vredesbeweging, die op het mo ment toch niet te klagen heeft ovef belangstelling. Volgens Van Ooyen is die samenwerking voor beide ac tiegroepen gunstig, omdat de mo-' dernisering van de kernwapens sterk samenhangt met nieuwe splijtstoffen uit kweekcentrales (Kalkar). Bovendien speelt zowel bij de kernwapens als de kernener gie het afvalprobleem. Dave: „Als kernwapens inderdaad ontmanteld gaan worden, wat doe je dan met het plutonium? Er zijn nog maar weinig mensen die zich realiseren dat dit echt een probleem kan gaan vormen. Je moet ervoor zorgen dat dit plutonium niet gebruikt wordt voor de aanmaak van weer andere kernwapens". Volgens Van Ooyen zou de vredes beweging en in het bijzonder het IKV zich nu al moeten uitspreken tegen de bouw van kweekcentrales in Europa. Uiteindelijk, zo voorziet hij, zouden beide organisaties ten strijde kunnen trekken tegen de bouw van eventuele nieuwe kern centrales in Nederland. Dave: „En quêtes hebben aangetoond dat een meerderheid van het Nederlandse volk tegen de bouw van nieuwe kerncentrales is. Dat platform is er. Dat geeft me hoop". PAUL KOOPMAN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13