IDA- herstelplan moet in vijf ar 1200 banen opleveren m Werk neemt toe bij G.G.enG.D. )LLEGE FAALT ]eZwaluw"in Stevenshot Niet-commerciële kamer bureaus bundelen krachten Leids centrum in feesttooi ®3PDEN £eidM<2owuvnt VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 PAGINA 3 leeggeroofd u, Een taxi die aan de Smaragdlaan Jeparkeerd is in de nacht van woensdag Berdag leeggehaald. De dieg ging er van- ■-it een radio, een cassetterecorder en een m-installatie. raak in lunchroom Bij een inbraak in een lunchroom fcteenstraat is in de nacht van woensdag Öerdag voor enige duizenden guldens ideren gestolen. De buit bestond uit een |televisie, 800 gulden, een electronische 4 sloffen sigaretten en 24 flessen drank. Iren kwamen het pand binnen door een slaan. Burgerraadslieden toch eerst naar MAY-huisje LEIDEN De overgrote meerderheid van de raadscommissie maatschappelijk aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur vindt dat het instituut burgerraadslieden zo snel mogelijk moet verhuizen naar het zogenaamde MAV-huisje aan de Breestraat 92. Zodra de huisvesting Breestraat 24 leeg is gekomen door de verhuizing van een deel van de Sociale Dienst, zal het instituut opnieuw moeten verhuizen. De raadscommissie achtte tweemaal verhuizen beter dan nog langer huisvesting in het huidige pand. De raadscommissie gaat hiermee lijnrecht in tegen het voorstel van het college van b en w. Het coillege is geen voorstander van dubbel verhuizen maar ziet liever dat het instituut burgerraadslieden volgend jaar direct naar het pand Breestraat 24 gaat. het college vindt het MAV- huisje met zijn vele trappetjes, drempels en een bushalte voor de deur te slecht toegankelijk voor publiek. Draadbreuk veroorzaakt vertraging treinverkeer LEIDEN Het treinverkeer tussen Leiden en Lisse liep gisteren ernsti ge vertragingen op door een draad- breuk van een bovenleiding op dit traject. In de loop van de morgen werd tussen Haarlem en Leiden een busdienst ingezet om het reizigers verkeer op gang te houden. Deze werd om twee uur weer opgeheven. Ook de Schiphollijn ondervond gro te vertraging. De draadbreuk is waarschijnlijk veroorzaakt door een defecte stroomafnemer van een trein. Het herstel van de bovenlei ding nam de gehele dag in beslag. Gisteravond rond acht uur reden de treinen weer als normaal. Bedrijven gebruiken subsidies te weinig LEIDEN Het Leidse bedrijfsleven maakt te weinig gebruik van de be staande subsidieregelingen. Vooral de VSBS (een gemeentelijke steunregeling voor bedrijven die bijvoorbeeld in het kader van de stadsvernieuwing ver plaatst moeten worden) is onvoldoende bekend. Dat liet wethouder J. Fase van economische aangelegenheden gister middag weten tijdens een voorlich tingsbijeenkomst voor Leidse onderne mers. De bijeenkomst had plaats in de Stadsgehoorzaal. De afdeling economi sche aangelegenheden van de gemeente en het RDK (Regionaal Dienstverle ningscentrum Kleinbedrijf) organiseer den de bijeenkomst, die door ongeveer 25 belangstellenden werd bezocht. ÏN De CDA-frac- de gemeenteraad |en economisch her voor Leiden ont- i dat in vijf jaar 800 -100 arbeidsplaatsen et leveren. Het plan toeld op twee uit munten: een beleid liimtelijke ordening 'keer waarin de be- van het bedrijfsle- ge prioriteit krijgen i grote inbreng van drijfsleven in het nisch reilen en zei- in de stad. Volgens Eitect van het plan, adslid Dick van is het aantal van beidsplaatsen „een :hatting, maar het m aantal arbeids zin dat behaald kan plan wordt de vloer konii6^ met het econo- ,n<aHpeleid van de gemeente. DA stelt dat de uitvoe- iry Sn het economisch be- men#n van wethouder J. preS(economische zaken) efaald, en dat wethou der C. Waal (ruimtelijke orde ning en verkeer) te weinig oog heeft voor het bedrijfsleven. „Er is bij het college een groot verschil tussen woorden en daden", meent het CDA: „Een begrijpelijke ambivalentie ge zien de zeer verschillende uit gangspunten op economisch gebied van PvdA en VVD. Een tegenstrijdigheid die zich echter wreekt op de zwakste in deze samenleving". Het col lege wordt verweten achter de werkloosheid aan te hollen en na te laten voor nieuwe werk gelegenheid te zorgen. De doelstelling van het economi sche beleidsplan van de ge meente om nieuwe arbeids plaatsen te creëren door kan toren aan te trekken, zet vol gens het CDA op korte termijn geen zoden aan de dijk. Het zou slechts leiden tot een con currentieslag tussen de ge meenten en verlies van ar beidsplaatsen elders. Tovermiddel Het CDA-tovermiddel bevat in de eerste plaats het al eerder gepresenteerde voorstel om de binnenstad beter bereikbaar te maken door op de city-ring éénrichtingsverkeer in te stel len (een voorstel waarvan wethouder Waal inmiddels te kennen heeft gegeven het se rieus te nemen. Waal meent dat het verkeer in de andere richting over de singels geleid zou kunnen worden). Op het gebied van de ruimtelijke or dening vindt het CDA dat be drijven meer expansiemoge lijkheden moeten worden ge geven. Het CDA meent dat de bedrijven de stad uitgejaagd worden door de stadsvernieu wing. „Bedrijven moeten in de stadsvernieuwingswijken ge handhaafd blijven tenzij dit een ernstige aantasting van woon- en leefmilieu inhoudt". Ook in de bestemmingsplan nen moet meer rekening met het bedrijfsleven gehouden worden. Met deze maatregelen hoopt het CDA het nu be schikbare aantal arbeidsplaat sen te handhaven. Isolatie Nieuw werk hoopt het CDA te scheppen door een groot scheeps isolatieprogramma op te zetten. „Isolatie van wonin gen en bedrijven levert niet alleen werk op, maar leidt ook tot lastenverlichting, hetgeen de economie ten goede komt". Het CDA wil een uitgebreid onderzoek naar goederen en diensten die binnen de stads grenzen worden geproduceerd. „In veel bedrijven worden af valstoffen weggegooid die in andere bedrijven nog bruik baar zouden zijn geweest". Het CDA verwacht dat de handel hierdoor zal toenemen en eni ge honderden arbeidsplaatsen kunnen ontstaan. Deze ver wachting is gebaseerd op erva ringen die in andere gemeen ten zijn opgedaan. Het CDA wil tenslotte dat de gemeente investeert in onderzoek in mi lieuvraagstukken. Onderzoek dat gedaan zou moeten wor den door wetenschappers met behoud van uitkering. Hier door kunnen oplossingen voor nu nog bestaande vervuilingen worden gevonden die later door verkoop ervan de ge meente nog geld op kunnen leveren. Het CDA-herstelplan kost vol gens Van Duijn vrijwel geen cent. In enkele gevallen wordt gerekend op subsidies van het rijk, aan de andere kant scheelt elke werkloze die aan de slag kan de gemeente geld. Het nu uitgebrachte herstel plan is nog maar een begin. Binnen afzienbare tijd wil het CDA nieuwe voorstellen doen die, wanneer het college ze niet overneemt, bij de gemeen teraad op tafel zullen worden gelegd. Dicl van Duyn, de ontwerper van het plan. Vogelten toonstelling De Eerste Leidsche Vereeniging van Vogelliefhebbers „De Zanger" houdt zaterdag 3 en zondag 4 december haar jaarlijkse vogeltentoonstelling in Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Er zijn ongeveer 250 vogels te zien, zoals kanaries, zebravinken, parkieten en verschillende soorten tropische vogels. Óp zaterdag kan men van tien uur 's morgens tot zeven uur 's avonds in 't Spoortje terecht. Op zondag is dat van tien tot vier uur. Rijn en Vliet Het kantoor van het kraamcentmm Rijn en Vliet wordt met ingang van 1 december verplaatst van de Lammen- schansweg naar de Keerweer 3 in Zoeterwoude-Dorp. Het telefoonnummer van het centrum is met ingang van die datum 01715-9306, b.g.g. de dokterstelefoon 071-122222. In verband met de verhuizing komt het avondspreekuur, dat elke eerste dinsdag van de maand aan de Lammenschans- weg werd gehouden, per 1 januari te vervallen. Filmhuis LVC Jean-Paul Belmondo speelde zijn eerste belangrijke rol in de film 'A Double tour' uit 1959. Deze door regis seur Claude Chabrol gemaakte film wordt donderdag avond 1 december vertoond in Filmhuis LVC aan de Breestraat 66. Belmondo verstoort de rust in een pro vinciaal gezin. De mooie buurvrouw van het gezin, die tevens de minnares van de vader is, wordt vermoord. De film wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. The Lords Folks Jongerenkoor The Lords Folks treedt morgen op in de He rensingelkerk. Men verleent muzikale medewerking aan de eucharistieviering van zeven uur. Celebrant is pater De Ridder. Filmhuis LVC (2) Filmhuis LVC vertoont woensdagavond 30 november de uit 1967 daterende film 'La route de Corinthe' van Claude Chabrol. Het verhaal gaat over twee geheim agenten die in Griekenland de plannen van een nieuwe fabriek moeten bemachtigen. Het is de laatste satiri sche film van Chabrol. Jcan Seberg speelt een van de hoofdrollen. De voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Repelsteel In het eethuis van de niet-commerciële eetverenigine Re pelsteel (Breestraat 19) kan men vanavond kennis maken met,G['eks-yfgetansche gerechten. Men kan van half zes tot half acht bij Repelsteel terecht. nfTh em TIGSTE PROTESTANTS-CHRISTELIJKE SCHOOL 0)EN De protes- zuidrchristelijke school- ntstaaiging in Leiden anis<fl983) die dit jaar deaJkijkt op 130 jaar tgebrer' en laêer onder dode vestigt in 1984 een danïme basisschool vijl ei kinderen van 4 tot erekfcar in de nieuwe ;ovee> w'ik "Stevens- agten De nieuwe school, den. r leiding van school- Rien Drop, krijgt Max inaam protestants- christelijke basisschool „De Zwaluw". „De Zwaluw" wordt de der tigste school van de prot.-chr. schoolvereniging die verder 29 kleuter- en lagere scholen in Leiden omvat. De school wordt ondergebracht in het scholencomplex „Stevens hof", waarvoor vrijdag 16 de cember dé eerste paal wordt geslagen. De protestants-christelijke schoolvereniging is de voort zetting vah de vereniging voor christelijk onderwijs Leiden die in 1853 een eerste school met 70 a 80 leerlingen vestigde aan de Oude Vest in Leiden. In de afgelopen 130 jaar is de vereniging uitge groeid tot de thans 29 kleu ter- en lagere scholen met in totaal zo'n 3.000 leerlingen en met de vestiging van „De Zwaluw" tot 30 in 1984. Ove rigens zullen de kleuter- en lagere scholen in 1985 wor den samengevoegd tot basis scholen voor kinderen van 4 tot 12 jaar ingevolge de wet op het Basisonderwijs. LEIDEN De omvang van het werk van de afde ling algemene gezond heidszorg bij de G.G. en G.D. neemt de laatste ja ren toe. Dit komt niet zo zeer door de toename van het aantal gevallen, maar door de toename in tijd, die de gevallen gemiddeld vragen. Reden hiervan is, dat de omvang van de hulpverlening is toegeno men evenals het aantal specialisaties. Verwijzin gen en onderlinge afstem ming van activiteiten van de verschillende instanties vragen meer tijd. Verder neemt het aantal telefoon tjes met vragen en klach ten toe. Het gaat daarbij vooral om zaken als mi lieu, onreinheid en over last van demente bejaar den. Het oplossen van deze problemen duit veel al geen uitstel en legt een toenemende druk op de afdeling. Dit blijkt uit het jaarverslag van de directie gezondheids- zorg/G.G. en G.D. in Leiden. Verder wordt gesteld dat door de beperkte beschikbaarheid van personeel men zich meest al moet beperken tot het ver richten van de strikt noodza kelijke activiteiten. Er is een onderzoek verricht naar de mogelijkheid om bepaalde risi cogroepen te vaccineren tegen hepatites-B. Risicogroepen zijn onder andere drugsverslaaf den, mannelijke homosexuelen met veel wisselende contacten en sommige werkers in de ge zondheidszorg. Hoewel de noodzaak tot het vaccineren van deze groepen algemeen erkend wordt, bleek het om fi nanciële redenen nog onmoge lijk om het (dure) vaccin gratis of tegen een geringe vergoe ding te verstrekken. Er werd 289 keer aangifte ge daan van infectieziekten, waarvan het hoogst (124 geval len) de geslachtziekte gonorr hoea scoorde. De afdeling ge zondheidszorg deed op ver- 155 personen een bloedproef, door een arts moest 54 maal lijkschouwing worden verricht om de doodsoorzaak vast te stellen en 78 maal moest medi sche hulp geboden worden aan arrestanten. Permanent stonden 3 ambu lances klaar van de Eerste Hulp Dienst (E.H.D.), waarvan er twee continu werden be mand. De derde werd in nood gevallen bemand door een re serve EHD-medewerker. Er werd 2417 keer uitgerukt door de ambulances. In de meeste gevallen was dit in verband met een ongeval in het ver keer (667 keer) of omdat ie mand onwel was geworden (686 keer). In 195 gevallen et psychische proble men en 132 keer omdat men verwondingen opliep bij sport en spel. De jeugdgezondheidszorg afde ling van de G.G. en G.D. had 23.613 schoolkinderen van 127 scholen onder toezicht en on derzocht 6362 kinderen volle dig en 1693 kinderen gedeelte lijk. Maar liefst 1608 kinderen werden ingeënt tegen de be kende kinderziekten. Door de afdeling jeugdgezond heidszorg is verder aktief op getreden in de bestrijding van de hoofdluis. Na meldingen van scholen werd direct de school bezocht, folders uitge reikt en in sommige gevallen huisbezoeken afgelegd. erika-reis houder was dzakelijk 'N De reis van jder P. Bordewijk t ambtenaren naar ■fta was noodzake- at antwoordt het f van B en W op Jjelijke vragen van 'A. 'A liet in die vragen een reis ter oriëntatie iogelijkehden tot ver- tomatisering bij de ge- naar Amerika wat te- het goede te vinden. pA vroeg zich onder of het niet met wat ambtenaren had ge- []2j i of men niet in Europa ^ïnen blijven. het college was dat "'gelijk en ging het om L ombineerde reis van de lettefe en het EBR. De ge rond en het EBR staan voor y|ande investeringen op eniied van de automatise- de ontwikkelingen de rt kunnen volgen zou >k. szoek aan Amerika 5®r3elijk zijn geweest. De s van^an de reis waren be- s wor^ 5.500 gulden per per- aar de werkelijke kos- Jen een stuk lager ko- ater. hggen. Een definitief it van de kosten is nog schikbaar, aldus B en christen-democraten ook om een overzicht in 1982 en 1983 ge- dienstreizen gevraagd, ege geeft dat overzicht A wilde nog deze week 'd en een dergelijk °Pstellen zou veel p .0,,d kosten. DEN HAAG De niet-com merciële kamerbemiddelings bureaus in Nederland hebben hun krachten gebundeld. Deze dertig bureaus willen zich dui delijker onderscheiden van bureaus die met winstoogmerk werken en die (te) hoge huren zouden vragen. „Commerciële bureaus vragen ook zeer hoge bedragen aan inschrijfgeld zonder dat goede woonruimte wordt geboden. Deze bureaus gaan in zee met malafide ver huurders", aldus een woord voerder van deze nieuwe lan delijke vereniging van niet- commerciële kamerbureaus (LVNKK) „De huren van „commerciële" kamers in bij voorbeeld Utrecht liggen ge middeld op ƒ380,-, terwijl de niet-commerciële bureaus maar zo'n 255,- rekenen". Of er (veel) verschil in kwaliteit is kon de vereniging niet zeg gen. De vereniging heeft gedrags regels opgesteld waar alle aan gesloten leden zich aan moe ten houden. Dat houdt onder meer in dat zij een niet te hoge huur mogen rekenen onge veer tweehonderd tot driehon derd gulden en dat alle ka merbewoners gelijk worden behandeld. Overigens vindt de vereniging, dat er een wette lijk verbod op de bemiddeling van woonruimte moet komen en dat alleen erkende make laars en niet-commerciële ka merbureaus daarvan uitgezon derd mogen worden. De LVNKK stelt dat jongeren steeds minder in staat zijn om de huren te betalen, onder meer door kortingen op hun uitkering. De niet-commercië le bureaus vinden dat de hu ren omlaag moeten, nu het aanbod van kamers groter wordt, omdat meer mensen door geldgebrek kamers gaan verhuren. „We gaan proberen om de mensen die bij ons inge schreven staan daarvan te overtuigen", aldus een woord voerder van de vereniging, die wil dat er een onderzoek komt naar de mogelijkheden van huursubsidie voor kamerbe woners. Ook wil men een be lastingvrije voet voor kamer verhuurders. De binnenstad maakt zich op voor de feestdagen. Met Sinterklaas en Kerst in het verschiet hebben de winkel straten zich gehuld in de traditionele feestverlichting. Duizenden lampjes zorgen ervoor dat de stad bij avond de kooplustigen een feeërieke aanblik biedt. Op de foto de Nieuwe Rijn met Koornbeursbrug, die dezer dagen dankzij de illuminatie tijdens de koopavonden mooier is dan ooit. Kleuter ernstig gewond LEIDEN Een 8-jarige jongetje is gistermiddag met sche delletsel naar het AZL overgebracht, nadat hij op de Lage Rijndijk door een auto was aangereden. De kleuter stak tussen een aantal auto's, die stonden te wach ten voor een verkeerslicht, plotseling de weg over en werd aangereden door een auto die uit de tegenovergestelde rich ting kwam. De auto werd bestuurd door een 48-jarige man uit Oegstgeest. LEIDEN Geboren: Davey Regi nald zv. J. Rotmensen en M. C. M. Went; Laura dv. E. van Mastrigt en C. A. M. van Ruiten; Annemarije dv. C. van der Hoek van M. de Jong; Danny zv. R. A. Kruit en M. J. Rem merswaal; Jeanine Petronella Hen- drika Monica dv. P. S. L. van der Heide en M. M. Vermond; Hicham zv. L. Sahi en S. B. van den Hout; Patrick Helmut Willem zv. A. J. Grimbergen en S. R. Hollauf; Maartje Johanna dv. D. van der Weijden en J. C. Philippo; Mara Marion dv. H. J. van den Berg en H. L. de Zwart; Geeta Mishre dv. D. Jawalapersad en K. Ramsoedit; Lukas zv. W. Harke- ma en C. M. Remmerswaal; Michiel zv. J. van Leeuwen en A. H. Ooster veen; Hendrika Maria dv. B. C. Breed en A. E. Buijs; Marcella dv. H. Brandt en C. C. P. Grimbergen; Ma non Alexandra dv. R. A. Matser en C. A. de Gier; Johanna Adriana dv. D. C. Rijken en A. J. A. van den Berg; Gabor-Gérard zv. C. H. B. Hen driks en M. Y. Kerk; Jurriën Wouter Louis zv. J. Poppes en L. C. de Win ter; Teuntje dv. L. A. Rhijnsburger en P. van Wijngaarden; Paul zv. C. L. W. M. Zonneveld en J. E. C. M. Waasdorp; Gerarda Christiana dv. J. H. K. de Reus en G. C. Kriek; Corne- lis zv. J. C, de Mooij en E. Zandber- 5en; Reinder Michel zv.- G. M. C. anssen en I. J. M. Megens; Djoeke dv. R. Den Toom en A. F. Dokter; Michael Robert zv. R. Jagel en S. J. Zandwijk; Serap dv. I. AktunQ en M. Karadeniz; John zv. H. H. J. van de Kreeke en H. P. M. Meeuwissen; Fio na dv. H. H. J. van de Kreeke en H. P. M. Meeuwissen; Jori Alain zv. M. Hartevelt en B. Verlind; Abigael dv. W. G. Verkade en C. Miedema; Maartje dv. A. Guijt en A. van Leeu wen; Dirk Adriaan zv. A. van Dui venvoorde en J. de Best; Antonie Jo hannes zv. P. E. Boekee en J. A. Par- mentier. Robert zv. R. Kloos en D. S. Hillebrand; Gino Frans zv. F. A. F. Samethini en D. de Jong; Jeffrey zv. A. Petit en J. M. Bruggeman. Liselot- te Agneta dv. C. J. L. M. Zonneveld en N. Lagendijk; Anna Wilhelmina dv. T. J. M. Duijnhoven en C. M Te- barts; Boudewijn zv A. B L. de Jon ge en A. Bruins; Vivianne Mechteld Anne-Marthe dv. C. H. A. Collee en J. M. Verlaan; Karin dv. R. Ooms en C. M. Bakels; Etha dv. R. Ooms en C M. Bakels. Overleden: C. G. Pel, geb. 24-3-1913, man; H. ter Wee. geb. 15-10-1923. man; M N. Podrabsky, geb. 28-11- 1894, vrl. geh. gew. met J C. van Britsum; W. T. J. Raaphorst, geb. 16- 12-1916, man; J. Verhoef, geb 14-8- 1925, man; Q. Kloos. geb. 16-1-1924. man; C. G. Koek, geb. 29-1-1925. vrl. echtg. van P. C. T. Keulemans; N. P Dool. geb. 27-7-1896. man; F. T. Ui ting. geb. 30-3-1924. man; A. J. Ver- steege, geb. 21-6-1895, vrl. geh. gew met J. J Elstgeest; W. Hoekman, geb. 22-6-1923. man; Z. T Snijder, geb 3- 11-1952. vrl. echtg. van A. M. Faas. C. Kop. geb. 20-12-1894.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3