V aticaans handvest: Onaantastbaarheid gezinsleven dient absoluut beschermd ACHTERGROND Ccid6cSoivumt Zwitserse bisschop „van zijn stuk" over protestantse afwijzing Genève Dekens en DPR bisdom Groningen zien noodzaak van hulpbisschop niet in VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 P Aansluitend bij de uitkom sten van de algemene bis schoppensynode van 1980 over de rol van het christelij ke gezin in de moderne we reld, heeft het Vaticaan zich tot de Verenigde Naties en alle regeringen ter wereld gericht met een twaalf arti kelen omvattend „Handvest voor het gezin". Daarin wordt van de wereldlijke overheden absolute bescher ming van de integriteit van het gezinsleven verlangd. In zijn na de synode uitgegeven encycliek „Familiaris Con- sortio" had paus Johannes Paulus II om een gezinschar ter gevraagd. De staat, zo zegt het hand vest, moet de waardigheid, wettelijke onafhankelijkheid, particuliere sfeer, eenheid en onaantastbaarheid van elk gezin waarborgen en bevor deren. Daarvoor moet een in economisch, juridisch en soci aal opzicht afgewogen poli tiek ten opzichte van het ge zin worden gevoerd, waarin elke nadelige beïnvloeding ervan wordt uitgesloten. Echtscheiding ziet het hand vest als „een aanval op de in stelling van huwelijk en ge zin zelf". Naast het „onaan tastbare recht van echtelie den, zelf hun kindertal en de tijdspanne tussen de geboorte van elk kind" te bepalen, spreekt het handvest zich uit voor absolute bescherming van menselijk leven. Daarom wijst het handvest van de Heilige Stoel onvoorwaarde lijk abortus, sterilisatie, voor behoedmiddelen om geboor ten te voorkomen, experi menten en manipulaties met de menselijke vrucht af, als mede experimenten op het gebied van de erfelijkheid, de zogenaamde genen-manipu latie. Het handvest verklaart dat elk kind, of het nu binnen of buiten een huwelijk wordt geboren, recht heeft op socia le bescherming en kansen tot zelfontplooiing. Tot het ge- zinsrecht behoren voorts vrije schoolkeuze en vrije uitoefening van de gods dienst. Gezinnen hebben, al dus het handvest, het recht „hun geloof openlijk te belij den en te propageren, deel te nemen aan openbare gods dienstoefeningen en aan reli gieus onderricht naar vrije keuze". De gezinnen mogen daardoor niet in een nadelige positie komen te verkeren, heet het verder, duidelijk tussen de regels door verwij zend naar omstandigheden in Oost-Europa. Gastarbeiders en vluchtelingen hebben vol gens het handvest het recht, zo spoedig mogelijk met hun gezin te worden herenigd. Volgens het handvest gaat een wettig gesloten huwelijk boven alles en mogen andere samenlevingsvormen daar mee niet worden gelijkge steld. Het ziet pogingen van de overheid en van particu liere organisaties, de vrijheid in te perken van echtparen om zelf hun kindertal te be palen, als „een zwaar ver grijp tegen de menseliike waardigheid en tegen het recht". Daarom mag volgens het handvest verstrekking van ontwikkelingshulp nooit afhankelijk worden gesteld van uitvoering van program ma's voor geboortebeperking, sterilisatie en abortus. Tenslotte legt het gezins handvest er de nadruk op, dat het arbeidsloon toerei kend dient te zijn om een ge zin te stichten en te onder houden, waarbij toeslagen er voor dienen te zorgen, dat de moeder niet wordt gedwon gen buiten het gezin arbeid te verrichten. Het handvest ziet in buitenshuis werken van moeders grote nadelen voor het gezinsleven en de opvoeding van de kinderen. Daarom moet het werk van de moeder binnenshuis naar zijn volle waarde voor gezin en samenleving worden ge schat. Als de keuze valt op het vormen van een groot ge zin, mogen hierdoor de rech ten van het „kerngezin" niet worden aangetast of de per soonlijke waardigheid van een gezinslid nadelig beïn vloed, aldus het door de bis schoppensynode opgestelde handvest. De dekensvergadering van het bisdom Groningen heeft in een vergadering de bis- iv/rxii. echt overleg pleegt met di rect betrokkenen. Tevoren had bisschop Möller in Hp Hinrpsane Dastorale mand blijven, maar dat an derzijds de top van het bis dom wel zou kunnen worden uitgebreid.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2