acqueline Kennedy-Onassis r ouwt aan eigen carrière Specialisten moeten snel in dienstverband Wat goed is voor Fiat, is goed voor Italië Iber: referendum Sr kruisraketten -ibelang van CDA Genland/buitenland CetdaeCou/uwl VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 PAGINA 11 idsman klaagt medewerking urgemeesters De Nationale Om- üjJJiiifii dr. J.F. Rang heeft ernstige IllMllfyp de burgemeesters van de te steden en van middelgrote en. Aanleiding tot de kritiek met zich schuldig maken aan beantwoorden van ouw-rn om inlic^tingen of die cht 7?n minder correct beant- 1. De ombudsman heeft de Kamer meegedeeld, dat de waarbinnen inlichtingen te dietzijn opgezonden, regelmatig yordt overschreden. Hij wil ,:kelijke" versnelling van de Actie moet lot jodenredder Wallenberg onthullen AMERSFOORT De komende maan den wordt nationaal en internationaal actie gevoerd om van de Russische auto riteiten duidelijkheid te krijgen over het lot van de Zweed Raoul Wallenberg, die in de laatste oorlogsjaren tienduizenden joden in Hongarije uit de handen van de nazi's heeft gered. In 1945 werd hij ge vangen genomen door de Russen en sindsdien is niets meer van hem verno men. Als hij nog leeft, is hij nu 70 en heeft hij bijna 39 jaar in Russische ge vangenschap doorgebracht. De Russen beweren, dat Wallenberg in 1947 in een kamp is overleden, maar in 1972 is hij voor het laatst gezien. Kamerleden van CDA, VVD en RPF hebben in een ver klaring laten weten de actie te steunen. Raoul Wallenberg Duphar hoort boete eisen voor gifstort AMSTERDAM Officier van justitie mr. R. Craemer heeft gisteren 50.000 gulden boete ge ëist tegen het chemisch bedrijf Duphar wegens opslag van giftig chemisch afval op het terrein van het bedrijf aan de Ankerweg bij het Noordzeekanaal in de hoofdstad. Duphar had daarvoor geen vergunning. Naar het oordeel van de officier was hier sprake van opzet. De zaak tegen Duphar werd gistermiddag behan deld voor de meervoudige milieukamer van de economische politierechter in Amsterdam. Craemer voerde daarin aan, dat Duphhar bij de aanvraag van de hinderwetvergunning in 1961 noch bij de aanvraag van vergunningen later heeft gesproken over de opslag van het giftige alpha-hexachloorcyclohexaan op het terrein van het bedrijf. De uitspraak is op 8 de cember. OEGERE FIRST LADY MIJDT PUBLICITEIT Kistemakerprijs voor Delftse hoogleraar UTRECHT De Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie (FOM) in Utrecht heeft de Jacob Kistemaker prijs toegekend aan prof. dr. ir. W. Werner (47), buitengewoon hoogleraar in de afdeling Technische Natuurkunde aan de Technische Hogeschool in Delft. De natuurkun dig ingenieur krijgt de prijs, groot 25.000 gulden, voor zijn gehele werk betreffende de studie, ont wikkeling en toepassing van optische rasters. Professor Werner heeft volgens de jury baanbre kend werk verricht in de ontwikkeling van opti sche instrumenten, waarmee onderzoekers op verschillend gebied vernieuwend onderzoek hebben kunnen doen. Zijn vindingen worden zo wel in Nederland als daarbuiten in ruime mate toegepast. Eén daarvan is de infrarood-spectro- meter van de in Nederland ontwikkelde satelliet IRAS. Laatste gasaansluitingen oppepper werkgelegenheid DEN HAAG Aansluiting op het aard- gasnet van de laatste 175.000 panden die daarvan nog verstoken zijn, betekent een oppepper voor de werkgelegenheid met 25.000 manjaren. Dit stellen de bouwbon den van FNV en CNV samen met de Vere niging van Boorondernemers en Buizen leggers (Bolegbo) in een gisteren versche nen nota, waarin ook staat dat het Rijk er 235 miljoen gulden beter van wordt. De VEGIN (gasbedrijven) heeft uitgezocht dat er nog 175.000 percelen in Nederland zijn, waarin verwarmen en koken met een andere brandstof dan aardgas ge beurt. Bijna de helft hiervan staat in dc stedelijke agglomeraties in het westen. Ook sommige flatgebouwen in die steden beschikken nog niet over aardgas. Japanse versierselen panO KOSTER WINT SFEREN CAMERA inex s lemm?e foto heeft Nico an De Telegraaf gis- 15 Zilveren Camera, de i wisselprijs voor bare Igrafen, gewonnen. toont politiecharges kant© achtergrond van idende tram tijdens Oviming van het kraak- ïtreft bky Luyck op 11 ok- ren ge82 in Amsterdam, geboü Dereidgren Camera werd en am 29e keer uitgereikt ms de voorzitter van om 16 oud-journalist Eef s, was het aantal in lm (1973 foto's en s) dit keer iets lager zal gi dan vorig jaar. Volgens Brou wers was de jury eenstemmig in haar oordeel. Over de kwaliteit ervan merkte hij op, dat vooral de categorie na tuur van bijzonder hoog ge halte was. Brouwers zei dat over het al gemeen de categorieën hard nieuws en sport het dit jaar hebben moeten afleggen te gen andere categorieën, in tegenstelling tot voorgaande jaren. Tweehonderd van de ingezonden foto's zijn tot en met 8 januari te bezichtigen in de expositieruimte De Zon- neruiter in het Stationsge bouw op Schiphol-Centrum. Op de Ja panse am bassade in Den Haag werd de voormalige burgemees ter van Am sterdam, W. Polak, giste ren geëerd met een hoge Japan se onder scheiding: Orde van de Heilige Schat der Eerste Klasse. Op de foto helpt ambassadeur Nakashima met het om hangen van de versierse len. Polak heeft een be langrijke rol gespeeld bij de handels bevordering (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De maatregel twee verpleegdagen uit het ziekenfondspakket te lichten kan volgens het CDA-kamer- lid Lansink per 1 juli 1984 in gaan. „De opbrengst zou dan in '84 op ongeveer 400 miljoen uitkomen en daarmee is het grootste deel van het bezuini gingsbedrag van 470 miljoen gulden gevonden", zo liet het CDA-kamerlid desgevraagd weten. Bijkomend voordeel van het plan vindt hij, dat de maatregel het jaar daarop, als opnieuw bezuinigd moet wor den, automatisch het dubbele (800 miljoen) gaat opleveren. Daarmee kan voor '85 ook al een belangrijk deel van de om buigingen worden ingevuld. Een essentiële voorwaarde is volgens Lansink wel dat het eigen risico via een verplichte herverzekering over alle ver zekerden wordt gespreid. CDA en VVD zijn beide van mening dat verzekerde pakket opnieuw kritisch moet worden doorgelicht. „Voorzieningen die daar niet in thuis horen moeten eruit", aldus het VVD- kamerlid mevrouw Kamp. Een verstrekking die volgens haar kan verdwijnen is bij voorbeeld zwangerschapsgym- nastiek. Overigens deelt de CDA-frac- tie de kritiek van de PvdA op de ernorme bezuinigingen die de komende jaren in de ge zondheidszorg moeten worden doorgevoerd (van 470 miljoen in '84, oplopend tot bijna 1 mil jard in '86). De ombuigingsope ratie voor de komende jaren noemde Lansink een „te zwa re opgave". De fracties van PvdA en CDA drongen er daarom bij de bewindslieden op aan haast te maken met het in dienstverband brengen van alle artsen en specialisten. Ook de verdere verlaging van de norminkomens voor medici moet worden doorgezet. Zonder recept De beide regeringsfracties pleitten gisteren voor uitbrei ding van de zelfmedicatie, zo dat de kosten voor de ver strekking van geneesmiddelen kunnen worden gedrukt. Zelf medicatie houdt in dat de „pa tiënt" meer geneesmiddelen zonder recept kan verkrijgen en dus minder naar de dokter hoeft te gaan. Dat werkt kos tenbesparend. PvdA-woordvoerster Muller- Van Ast presenteerde gisteren in de vorm van een wijzigings voorstel een kant en klaar al ternatief voor het bereiken van de 175 miljoen aan ombui gingen, zodat de medicijnenk naak volgend jaar kan ver dwijnen. Dat bedrag kan bij elkaar worden gesprokkeld door onder meer centrale in koop van geneesmiddelen (op brengst 55 miljoen) en het handhaven van de „knaak" voor te dure en overbodige ge neesmiddelen. Het PvdA-kamerlid stelde te vens dat de bewindslieden van WVC de bezuinigingen anders moeten aanpakken. Niet de consumptiekant, maar de pro- duktiekant moet naar haar mening worden ingetoomd. Volgens haar kan voor een groot aantal verrichtingen in het ziekenhuis een maximale verpleegduur worden inge steld (bijvoorbeeld een blinde darmoperatie). Daardoor kun nen jaarlijks honderden mil joenen worden bespaard, aldus de gisteren ingediende motie. i Stag m/ ft het, gedrf y bare h Kamerlid Faber vindt van wel. Hij signaleert onder ver wijzing naar de massale de monstraties dat de kwestie van de kruisraketten „ontzettend diep ingrijpt, in de kerken, in de hele bevolking". „Als je wilt gaan experimenteren met een referendum dan is dit een uitgelezen onderwerp", aldus het kamerlid. Kamerlid Faber wil een raad gevend referendum waarbij de uiteindelijke beslissing aan het parlement blijft. Hij merkt hier overigens wel op dat het „een historische vergissing zal zijn als het parlement op dit aangelegen punt tot een ander besluit zou komen dan de meerderheid van de bevolking wenst". Een 60-40 verhouding noemt hij „een volstrekt dui delijke meerderheid". Het kamerlid zou het de „ko ninklijke oplossing" vinden als het referendum over de kruis raketten zou worden gekop peld aan de Europese verkie zingen, die in juni 1984 wor den gehouden. „De mensen gaan dan naar de stembus, en dan zet je er gewoon een stem bus naast". GIANNI AGNELLI „ONBETWISTE LEIDER MODERN KAPITALISME", NEW YORK Voorma- lige „eerste dames" van Amerika hebben de ge woonte om in het niets op te lossen. Jacqueline Bouvier-Kennedy- Onassis doet er alles aan om geen uitzondering op de regel te zijn. Twintig jaar na de moord op John F. Kennedy heeft zijn 54-jarige weduwe een zekere mate van pri vacy weten te bereiken door hard te werken als moeder, buitenshuis wer kende vrouw en steunpi laar van culturele projec ten. De geachte, af en toe zelfs vereerde weduwe Kennedy werd een van de meest ge kritiseerde vrouwen ter we reld, toen ze in 1968 her trouwde met de Griekse scheepsmagnaat Onassis. Achternagezeten door het publiek en de pers ging Jac queline Onassis na de dood van haar man in 1975 bij wij ze van spreken ondergronds. Sindsdien is zij er in geslaagd buiten de publiciteit te blij ven. Daar heeft zij wel wat voor moeten laten. De voor bije acht jaar heeft mevrouw Kennedy-Onassis elk inter view, elke première, elke liefdadigheidsvoorstelling en elk modieus restaurant in New York waar ze sinds 1965 woont aan Fifth Ave nue gemeden. Haar week endhuis in Bernardsville in New Jersey, diep in vossen- jachtgebied, en het zomerhuis dat ze bouwde op het eiland Martha's Vineyard, zijn voor de pers vrijwel ontoeganke lijk. De weinige keren dat zij van zich laat horen betreft dat haar steun aan grote pro- {'ecten zoals het behoud van iet Grand Central Station, de St. Bartholomeuskerk, het Metropolitan Museum's Cos tume Institute en het Inter national Center of Photo graphy in New York City. Jacqueline Kennedy-Onassis heeft zich sinds 1975 in het bijzonder toegelegd op een onafhankelijke carrière. Men kan haar vrijwel elke dag vinden aan haar bureau bij uitgeverij Doubleday and Co., waar ze vorig jaar vol waardig redactrice is gewor den na een vice-redacteur- schap van vier jaar. Zij werkt met auteurs, aankomend au teurs en illustrators en houdt een drukke agenda bij waar op onder meer zoals dat een Amerikaan die het beta len kan betaamt een we kelijks bezoek aan een psy chiater. Op het ogenblik werkt Jacqueline samen met de romanschrijver Louis Auchincloss aan „False Dawn", een boek over vrou wen aan het hof van Lode- wijk' de Veertiende. Verder redigeert zij een boek met te keningen van de negentien- de-eeuwse kunstenaar Geor ge Catlin. Mevrouw Kennedy-Onassis heeft haar twee kinderen uit het huwelijk met de ver moorde president krachtig afgeschermd van de publici teit. De 25-jarige Caroline maakt momenteel onderwijs- films in het Metropolitan Museum of Art. John Junior (22) is onlangs afgestudeerd aan de Brown Universiteit en heeft zich voor een jaar aan gesloten bij een sociologisch project in India. Haar omgeving rekent snel af met suggesties dat me vrouw Kennedy-Onassis nog wel eens zou kunnen trou wen. „Jackie" is bevriend ge bleven met de Kennedyclan, maar zonder zich de wet te laten voorschrijven. Ze doet niet meer mee aan hun intie me activiteiten of hun pu blieke projecten, maar woont wel belangrijke familiefees ten bij, zoals bijvoorbeeld in september het huwelijk van tantezegger Sydney Lawford. ele be ro Vo O (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Fiat-baas Gian ni Agnelli haalt in Italië al de voorpagina, als hij een lichte griep heeft. On dergaat de hij een opera tie, dan komt het Romein se raderwerk haast tot stilstand. In populariteits- wedstrijden klopt hij de paus, president Pertini en „wereldkampioen" Paolo Rossi met comfortabele marges, en ook als het gaat om de vraag wie in dit land de werkelijke macht bezit, wijzen de meeste Italianen instinct matig naar Agnelli. De 69-jarige Gianni Agnelli leidt al bijna 40 jaar Italië's grootste particuliere onderne ming, eerst als „padrone" van de Agnelli-familie, de grootste aandeelhoudster, en de laatste 17 jaar als president-directeur. Fiat is altijd een familie-zaak geweest en zal dat voorlopig blijven, want de vierde Agnel- li-generatie wordt klaarge stoomd om Gianni af te lossen. De huidige Fiat-president heeft zich er niet toe beperkt alleen de familietraditie van automaken voort te zetten. Onder zijn leiding heeft het bedrijf zich enorm uitgebreid. Het Fiat-pakket gaat nu van verzekeringen tot voetbal (Ju- ventus), de persoonlijke hobby van de baas, en van staalwer- ken tot een dagblad als La Stampa, een van de betere kranten in Italië. De totale omzet van dit pakket is 40 mil jard gulden, en het aantal werknemers 260.000, van wie de meesten in Italië. Ideeën Agnelli gaat in Italië door voor de „onbetwiste leider van het moderne kapitalisme", niet al leen vanwege zijn Fiat-activi teiten, maar vooral om zijn idééën over het vrije onderne merschap. Ook in het buiten land heeft hij groot gezag. Amerikaanse politici vragen Agnelli wel eens waarom hij niet de leiding van Italië over neemt, ter aflossing van de vaak Inefficiënte politici. In een onlangs verschenen boek („interview over het mo derne kapitalisme", overigens geschreven door een journalist die voor zijn eigen dagblad La Stampa werkt) ontsluiert Ag nelli het geheim van zijn suc ces. „Kapitalist" is voor hem geen scheldwoord, mits daar mee iemand bedoeld wordt die zijn kapitaal met risico inves- Fiat-baas Gianni Agnelli is in Italië nog populairder dan president Pertini en de paus. er een stuk beter, beter zelfs dan bij de meeste concurren ten en Agnelli schrijft dat toe aan de vernieuwingskracht van het bedrijf, inclusief het personeel. De kracht van de kapitalisti- teert in ondernemingen waar- sche ondernemer zit volgens voor hij zelf verantwoordelijk- Agnelli niet alléén in zijn ver heid draagt. Een goed kapita list moet zijn risico intensief beleven, vindt Agnelli. En risi co's hebben de Agnelli's veel vuldig genomen, met name enkele jaren geleden, toen de oliecrisis en het terrorisme de Fiat-kolos op de rand van de afgrond brachten. Nu gaat het mogen risico's te aanvaarden. Hij moet alles doen om zijn on afhankelijkheid te behouden. Steun aanvaarden van andere bedrijven of van de overheid betekent een einde van die on afhankelijkheid. Verder acht Agnelli een sterke vakbeweging van het grootste belang. Sinds de robots bij de Fiat massaal hun intrede de den, ten koste van tienduizen den arbeidsplaatsen, heeft Ag nelli nogal veel met de bonden te stellen gehad. Maar het mo derne kapitalisme kan volgens Agnelli niet zonder vakbewe ging, omdat die de arbeider verzoent met de onderneming en het ondernemingsbelang vertaalt naar de werkenden toe. Het politieke systeem waarin het kapitalisme van Agnelli het meest gedijt is democratie, met name de sociaal-democra tie, a la Helmut Schmidt en Olaf Palme. De democratie ga randeert volgens Agnelli de individuele en sociale vrijheid en verhoogt het verantwoor delijkheidsbesef van de mens. Agnelli vindt zijn ideaal niet in Italië, waar de overheid te veel ondernemer speelt en als staat te slecht functioneert, maar in Zweden, dat volgens hem het kapitalistisch onder nemerschap uitstekend combi neert met een goed werkende overheid. Trouw aan Italië Toch blijft Agnelli en de Fiat Italië trouw. De man die voor Mussolini in Rusland en in Noord-Afrika vocht en later Italië bevrijdde van de Duit sers, heeft ondanks zijn inter nationale belangen altijd een zwak gehouden voor dit land en vooral voor Turijn. Agnelli ziet zelfs grote kansen voor Italië, dat het „Californië van Europa" kan worden dank zij de werkzaamheid, de leven digheid en de inventiviteit van de mensen. Ook buitenlanders hebben vertrouwen in dit land, zo merkt Agnelli, en zelf •draagt de Fiat-directeur daar onbewust al toe bij: „Als de buitenlanders kiiken naar Ita lië en zien dat ik met de Fiat daartoe behoor en daar in ge loof, dan betekent dat voor hen dat ook zij in het land vertrouwen kunnen hebben en dat ook zij het krediet kun nen geven." er dii gel-e Jeeai1™6''^ van haar nee,Je Sydney Lawford, sep- een f dit iaar' was een van de weinige familie-bij- bewerlsten waar Jacqueline Kennedy-Onassis acte Ssence gaf. Op deze foto loopt zij naast haar nu om uge zoon John jr. Vooral het e vanïeft, gezien de gro- (Ijeeldheid in zijn an ten aanzien van irden n*et plaatsen *n )rdt ^d van kruisraket- ang bij een raadge- acht, iferendum over de redelietten. Dat zegt in A-kamerlid S. Fa de oi een vraaggesprek ^V-secretaris M.J. Het vraaggesprek ipubliceerd in het •ernummer van lad", een uitgave et Interkerkelijk P^i>eraad. merking van de IKV- NHEER -secretaris (de heren zijn ove rigens geen familie van el kaar) dat zo'n referendum aan het CDA ruimte geeft om on geschonden uit de strijd te ko men, zegt het kamerlid: „Het zou voor het CDA een over weging moeten zijn die mee telt. Ik zie dat ook. Als er e e n partij belang heeft bij deze weg dan wel het CDA". Het kamerlid Faber zegt in dit verband zich het door IKV-se- cretaris Faber geopperde ver wijt dat het CDA vlucht voor de eigen verantwoordelijkheid te kunnen voorstellen. Maar waar het hier echt om gaat, al dus de CDA'er, is de vraag of de zaak van de kruisraketten een referendum waard is of niet.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11