jn noodzakelijk leer en grotere oonwagencentra Verslagenheid groot na bommelding in Lido Raad Noordwijk ontevreden over toerisme-beleid Fancy fair in „De Schutse" Van Mierlo laakt „politieke overval" lanciële positie Katwijk baart zorgen lit A noteer m.i.v. s de Leidse Courant, rkac ,e- (n ndi >ok fes .Telefoon. Kwestie rond bierkelder duurt voort NOORDWIJK De kwestie rond de bierkel der van het Lido-theater duurt voort. Sinds horeca- exploitant Van Hese het Lido-theater aankocht van de voormalig eige naar en nieuwe directeur N. Pot, wordt strijd rond het theater gevoerd omdat de nieuwe eigenaar er een bar-dancing in wil vesti gen. In september van dit jaar liet hij daartoe ver bouwingen plegen. In oktober werd duidelijk dat B en W op grond van het bestemmingsplan Noord wijk aan zee de ves tiging van een bar-dan- cing, de zoveelste in de ke ten van Van Hese die on der meer ook de Clubs 70 in Leiden en 71 in Noord- wijk bezit, niet zouden toestaan. De vergunning daarvoor werd geweigerd en daartegen is de eige naar in beroep gegaan. Ook werd bij de Raad van State gevraagd in afwach ting van de behandeling van het beroep het besluit van B en W op te schorten (zodat het nog niet van kracht is). Dat verzoek is niet toegewezen en dus moet Van Hese de behan deling van het beroep af wachten. Omdat de bene denzaal van het Lido, ook wel bierkelder genoemd, toch als bar-dancing werd gebruikt, besloot de ge meente die zaal dicht te timmeren en te verzege len. Dat gebeurde op za terdag 12 november. Na voorlopige afspraken te hebben gemaakt met Van Hese is op 17 november die verzegeling verwij derd. £eidóc6ou4a/nt WOENSDAG 23 NOVEMBER 1983 PAGINA 7 Wethouder zonder „fut" NOORDWIJK Bij zijn algemene beschouwing over de begro ting zorgde de éénmans-fractie van Van Rijnberk (D'66) voor een noviteit. Hij ging over tot een publiekelijke personeelsbeoor deling van het college en nam daarbij speciaal wethouder Van Duyn van ruimtelijke ordening op de korrel. „Wij krijgen een beetje de indruk, dat door het twaalf en een halfjarig onafgebro ken wethouderschap de fut er wat uit is en dat een routinemati ge benadering van de problematiek de overhand dreigt te krij gen. Volgens Van Rijnberk diende in de toekomst voorkomen te worden, dat wethouders te lang aanbleven en dat zij zeker niet constant dezelfde portefeuille beheren zouden. Met wat zacht- zinning venijn benaderde de democraat wethouder Admiraal. Diens portefeuille van openbare werken gaf maar weinig aanlei ding tot politieke beschouwingen. Van Rijnberk vroeg zich af hoe dat kwam. Hebben wij te weinig inzicht in de materie van openbare werken of heeft de VVD zich bij de onderhandelingen over de samenstelling van het college met een politiek lichte portefeuille laten afschepen? Hij vroeg daarover een toelichting van de wethouder. „Wiens stem wij bij de raadsvergaderingen al zo zelden horen," voegde de D'66 er aan toe. ast in uitverkoop p SCHOTEN De Voorschotsense Kunstkring wil tijdens V-<4 stmarkt die »p 25, 26 en 27 november wordt gehouden oordelig aanbeden. Dat gebeurt op verschillende manie- de officiële o>ening op vrijdag 25 november om half ne- iode ngt iedere beaoeker een lot. Om negen uur worden de ir uit,(de nummers getrokken. De winnaars krijgen een reduc- en di»aarmee ze vrj goedkoop een kunstwerk kunnen aanko- ■d hetjde markt, ims va x varlis er een specitle hoek waar kunstenaars originele wer- iep A>r minder dan 100 gulden per stuk verkopen. Eigenlijk doorirt rijkssubsidie, maar dan door de kunstenaars zelf be- n 6-3.!r is een ruime leus aan kunstwerken: tekeningen, goua- it gingen, zeefdrukken en nog veel meer. De kunstmarkt edstriehouden in het Ambachtshuis aan de Voorstraat en is inde Ivan tien tot vijf uur en van zeven tot negen uur open, ïg deg van tien v'j' uur en zondag van tien tot vijf uur en g belfen tot negen uui. n Rol de Warmond voor in standhouden recreatieschap WARMOND Het recreatieschap hangt aan een zijden draad en dat betreurt het bestuur van de gemeente Warmond. Burge meester Hendrickx noemde het noodzakelijk dat verschillende recreatieve voorzieningen regionaal worden aangepakt. War mond als recreatiegemeente kiest dan ook voor behoud van het recreatieschap maar dan met zo min mogelijk kosten. Nu steeds meer gemeenten zich afkeren van het schap lijkt het vriiwel zeker dat het schap geen lang leven is beschoren. Toch stellen B en W voor 2 per inwoner te reserveren voor het re creatieschap als gebaar van instemming met de plannen op re creatiegebied met hier en daar wel wat aanmerkingen. De raadscommissie ruimtelijke ordening kon zich gisteravond vin den in dit voorstel. Het eiland Koudenhoorn is binnen zeer korte tijd bereikbaar. Aanstaande maandag vindt de oplevering van de brug plaats. De inrichting van het eiland zelf is echter nog van dien aard dat er pas in de komende zomer sprake kan zijn van 'toegankelijk'. |)VINCIE: GEBOORTECIJFER STUK HOGER In de recreatiezaal van bejaardencentrum „de Schutse" in Sassenheim werd gisteren de jaarlijkse fancy-fair gehouden waarvoor de hele dag grote opkomst was van het publiek, ook uit de omgeving. De verkoop van hand- en borduurwerken waaronder veel kussens, tafelkleden, etc. liep direct heel vlot. De kerstkaarten, waar op afbeel dingen van kaarsen van kantwerk, vlogen weg. Tot slot was er trekking van de grote loterij, met 70 prijzen zoals kleden, kussens, poppen, fruitmanden, taarten en poppen. Hoewel de opbrengst bestemd voor materiaalinkoop ten bate van de handwerkclub, nog niet bekend is, wordt aangenomen dat deze de 7 mille van het vorig jaar zal overtreffen. trok het gemeentebestuur het beroep tegen de beslissing van G.S. in. Wethouder Parlevliet noemde ook gisteravond zijn beslissing terecht. „De cijfers zoals die door ons naar voren zijn gebracht zijn juist". Hij voerde verder aan dat de po tentiële openbare onderwijs- leerlingen in Katwijk aan den Rijn makkelijk kunnen wor den ondergebracht in de twee bestaande scholen of in Val kenburg. „Het is daarom ir reëel om voor een derde open bare school te vechten." Parle vliet zei verder dat wanneer er voor 1 januari door de Raad van State geen uitspraak is ge daan over het voortbestaan van de openbare kleuterschool 't Kwetternest deze school zal worden gesloten. Het leer lingenaantal van deze op zich zelf staande school is te gering en openhouden van deze school kost de gemeente te veel geld. KATWIJK Het tijdens een zitting van de Raad van State intrekken van een beroep over de stich ting van een derde open bare school is gisteravond tijdens de raadsvergade ring door de heer H. van Mierlo (D'66/Gemeente belangen) omschreven als een politieke overval. Hij noemde het optreden van de verantwoordelijke wet houder N. Parlevliet zon der ruggespraak met schoolraad, commissie en raad een slechts zaak. Van Mierlo werd hierin ge steund door mevrouw H. A. Hietkamp (PvdA) en de heer M. A. de Vries (Vrije Lijst). Tijdens de behandeling van het beroep stelde wethouder Parlevliet plotseling, zonder van te voren overleg te plegen met het schoolbestuur en an dere betrokken instanties, dat de laatste leerlingencijfers hadden uitgewezen dat een derde openbare school in Kat wijk niet haalbaar is. Daarom B9204S lt/m$ JN Er moeten woonwagenkampen provincie Zuid-Hoi- 'orden aangelegd en jnmige gemeenten n de geplande cen- s j>r woonwagens grc- rden dan tot dusver tdoeling was. Dat l het provinciaal be- in zijn ontwerp- fagenplan 1985- sierinPeze uitbreidingen vis^odig om aan de naar standplaatsen vadernnen voldoen. Het J7!^ciebestuur stelt zich l standpunt, dat in ouoiemeente een woon- r'E ,kamp moet komen. S20(jgidige grote kampen n worden opgedeeld nis ai groot aantal kleine, mieg relatief sterke groei pojsopt aantal standplaat- 9'13(noodzakelijk", aldus hfliSG>vincie en daarom is .bijstelling van het r9e*nre provinciale woon plan noodzakelijk. '^lfrjDvinciaal bestuur wijst 'Jl6omat de bewoners van armtf!^ens 'n Zuid-^Hplland eld een stuk jonger zijn J bevolking van de pro- akkeqzp is van de woonwa- 1 'oners 40,2 procent jon- n9ez\ negentien jaar terwijl cnuer voor de gehele pro- bUNjp 28,8 ligt. Het geboor- istrljd van woonwagenbewo- taurajt relatief een stuk ho- ieren.et provinciaal bestuur Ha<van uit, dat 50 procent andebrige leeftijd een eigen woonwagen wil hebben. Per 1 januari 1983 registreerde de provincie 2732 woonwagenbe woners. Wat Leiden betreft moeten er totaal 41 standplaatsen komen, verdeeld over drie kleine cen tra. Eén kamp van 41 plaatsen aan het Trekvaartplein vindt de provincie te groot. Leider dorp heeft met acht plaatsen genoeg en dat geldt ook voor de gemeente Noordwijk die samen met Katwijk 25 plaat sen wil creëren. Ook Wasse naar, Noordwijkerhout, Voorhout, Zoeterwoude, Warmond en Sassenheim hoeven de bestaande plannen voor kampen niet te verande ren. In Katwijk moet er een kamp met nog eens 5 plaatsen bijko men. Volgens het huidige woonwagenplan moet in Hil- legom één kamp komen met 8 plaatsen, de provincie stelt nu dat er nog een tweede kamp noodzakelijk is met 3 woonwa gens. Ook in Lisse moet er een centrum bijkomen. Daar wordt nu gewerkt aan één kamp met 8 plaatsen, maar een tweede kamp met nog eens 3 plaatsen is volgens de provincie nodig. Oegstgeest moet eveneens een tweede kamp maken en wel één met 2 plaatsen. In Rijnsburg moet een centrum komen met 6 in plaats van de tot dusver 4 ge plande standplaatsen. Valken burg krijgt niet in één kamp met 1 plaats, er komt een tweede kamp bij met nog eens 2 plaatsen. Voorschoten werkt nu aan drie kampen met 3 standplaatsen maar daar moet nog een vierde kamp met 3 wagens bij komen. Leia- schendam moest 27 stand plaatsen realiseren, maar daar komen er nog eens 13 bij. To taal moeten er 4 kampen ko men. Ook in de regio Alphen moet volgens het nieuwe woonwa genplan van de provincie het een en ander veranderen. In Zevenhoven moet een kamp komen met 2 plaatsen en dat geldt ook voor Woubrugge. Nieuwkoop krijgt niet één kamp met twee plaatsen maar twee kampen met totaal 4 plaatsen. Koudekerk krijgt een kamp met 3 wagens en niet 2 zoals tot dusver de be doeling was. In de plannen van de provincie voor Ter Aar, Nieuwveen, Alkemade, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Alphen aan den Rijn en Ha- zerswoude verandert niets. Of het provinciaal bestuur er in zal slagen de plannen voor 1990 te realiseren, is overigens nog maar de vraag. In de afge lopen jaren werkten veel ge meenten niet erg enthousiast mee aan het creëren van klei ne kampen in de regio. Al dan niet onder druk van de lokale bevolking, werd het uitvoeren van de plannen zo veel moge lijk vertraagd en tegenge werkt. Het huidige woonwa genplan van de provincie is dan ook nog lang niet gereali seerd. De provincie wijst er in het nieuwe plan op, dat ge meenten desnoods gedwongen zullen worden, mee te werken aan het creëren van kleine kampen. De gemeente Wasse naar werd onlangs met een dergelijke ingreep geconfron teerd. Daarbij is de animo van de bewoners van bijvoorbeeld het Leidse kamp om naar klei ne kampen in de regio te gaan ook niet overweldigend. EKT, 1 w"|IJK Het college zal 's avH jaar moeten komen hte bezuinigingsmaatre- >m op den duur niet in flemen te komen. Deze jiuwing liep gister- 6 dpls een r°8e draad door RijpvJemene beschouwingen i "t Ljzeven in de raad verte- rang >rdige partijen. Het ur. tn met beschikbare TÜTtn, gebruik maken van |s en het rekenen op 5 nilers in de salarisposten stelli op de lange termijn entejzien als de juiste bouw- me (voor een sluitende be- 71icoj. Er zullen ingrijpende vestg moeten worden ge- >du«en de teruggang zal ze- 6t alleen, zoals dit jaar, It mogen blijven tot de welzijnssector, zo merkte CD A-fractievoorzitter A.C. Berkheij op. De PvdA noemde in dit verband 1984 zelfs het jaar van de waarheid waarin het college de kans krijgt zich te bewijzen. Opvallend eensge zind waren de partijen daar naast in de* mening dat de fi nanciële problemen niet op de bevolking mogen worden ver haald. Berkheij (CDA) ver woordde aller gevoelens met de opmerking: „Liever hadden we deze sluitende begroting gezien zonder belastingverho ging"- Ook het woningbouwbeleid kwam herhaaldelijk ter sprake in de beschouwingen van de zeven fractievoorzitters. De SGP verwoordde de mening Alle goede dingen bestaan in drieën. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. ^rode/Plaats i66.ald wordl: 0 per maand met automatische afschrijving van bank/girorekening ,nr 0 per kwartaal ur een set tennisballen naar: ^code/Plaats_ —T deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den F Haag daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om eer lement worden geweigerd van, opnieuw, alle partijen met het advies aan het college om zich te richten op het reali seren van goedkope premielo- ze huur- en koopwoningen. Verdeeld zijn de meningen verder over de bebouwing van de Zanderij/Westerbaan. Vrije Lijst-fractievoorzitter M.A. de Vries heeft zich zelfs enorm verbaasd over het feit dat de discussie over het al dan niet bebouwen van de Zanderij weer nieuw* leven is ingebla zen. Nadat vorig jaar door het college te kennen werd gege ven dat de raad al enige tijd geleden tot bebouwing beslo ten had lijkt deze vraag nu weer geheel open. De Vries pakte deze gelegenheid wel met beide handen aan om te pleiten voor het ongerept laten van de agrarische gebied. Hij vond hier een medestander in D'66/Gemeentebelangen. De RPF zette de nodige vraag tekens bij het politiebeleid. Fraktievoorzitter J. H. ten Hove noemde het een slechte zaak dat-het oplossingspercen tage van misdrijven nog steeds daalt. Daarnaast had hij ook bedenkingen bij de prioriteiten die de politie in haar optreden stelt. Het actievoeren van een aantal Katwijkse agenten te gen het overheidsbeleid keur de Ten hove af. Naast de sanering van de ge- meentefinanciën noemde PvdA-woordvoerder Jaap Haasnoot het verbeteren van de ambtelijke organisatie voor zijn partij als een tweede prio riteit in het gemeentelijk be leid voor het komende jaar. De PvdA wil ene breed organisa tie-onderzoek dat is gericht op meer efficiency en gebaseerd op een analyse van de toekom stige personeelsbehoefte. D'66/Gemeentebelangen, mét de overige frakties van me ning dat zeer voorzichtig om gegaan moet worden met be lastingverhogingen, wil dat de gemeente duidelijke voorlich ting geeft over de mogelijk heid dat onroerend goed belas ting wordt kwijtgescholden. Daarnaast moet volgens frak tievoorzitter Van Mierlo beke ken worden in hoeverre men sen met een minimum inko men op verzoek ontheffing van het betalen van reini gingsrecht kunnen krijgen. NOORDWIJK Er heerst in Noordwijk algemene onvrede over het gemeentelijk beleid ten aanzien van het toerisme. Tij dens hun algemene beschouwingen gingen de woordvoerders van de verschillende raadsfracties uitgebreid op dit onderwerp in. Enige tijd geleden is een commissie ingesteld die zich met het ontwikkelen van een beleidsvisie moet bezighouden. „Een jaar na de instelling van de commissie is er nog maar bar weinig ge daan", zei CDA-fractievoorzitter Alkemade. „Elk woord dat wij hieraan wijden, is verspild", was de sarcastische reactie van de liberaal Rubingh. Het argument dat het bij de commissie zou ontbreken aan ambtelijke ondersteuning en tijd, wees de voor man van de VVD van de hand. Voor de liberalen was een en ander aanleiding om zelf met voorstellen te komen om een toe ristisch beleid te ontwikkelen. Hij verzocht de raad om tot en met 1986 een bedrag van 200.000.- op de meerjarenbegroting te reserveren voor toerisme en kunstaccommodaties. De VVD wil de dit bedrag onttrekken aan andere voorzieningen, zoals het aanbrengen van verkeerslichtinstallaties. Het PPR/PSP-raads- lid Schelvis attendeerde op een aantal zaken, die voor het toeris me niet bevorderlijk zijn, zoals het onttakelde hotel Verloop, de slechte afwerking van de Parallelboulevard, het „gat" van Huis ter Duin, de gaten aan het einde van de Noordboulevard, en dergelijke. Een compliment was er voor de oplossing, die voor het „Gat van Palace" gevonden was. Van Rijnberk (D'66) be pleitte een aanpak, die hij de projectleider-methode noemde. Wat de sluitingstijden voor de horecagelegenheden betreft, kwam de democraat met suggestie om de zaken rondom De Grent op vrijdag en zaterdag een uur langer open te laten. Hij brak een lans voor zonering van de horecagebieden en het bren gen van differentiatie in de sluitingstijden. Het CDA verzocht om initiatieven om een eind te maken aan het hinderlijk parkeren van grote bedrijfsauto's in de woonwij ken. Verder vond men dat er een plan moest komen voor order- lijker parkeren op de Voorstraat. Een dergelijke regeling bleek ook hoog op bet prioriteitenlijstje van de VVD te staan. CDA wil beter contact tussen raad en politie NOORDWIJK Bij de algemene beschouwingen brak Alkema de (CDA) een lans voor een beter contact tussen gemeenteraad en de politie, speciaal in de informatieve sfeer. Dit kan een we derzijds begrip bevorderen, meende de fractievoorzitter van het CDA. In dit verband signaleerde hij het spanningsveld, waarin de politie haar taak moet verrichten. De politiezorg strekt zich in steeds verdere mate uit op het ge bied van de bestrijding van de criminaliteit. Het toezicht op het nachtleven en parkeercontrole kan daardoor weieens niet vol doende aandacht krijgen. Mevrouw Voorham, de fractievoorzitster van de PvdA stelde dat door het aanstellen van een extra parkeerwacht, de politie meer armslag zou krijgen bij het houden van toezicht op het uit gaansleven. Verder had de woordvoerdster van de PvdA kritiek op het benoemingsbeleid. Jarenlang had de fractie aangedron gen om vrouwen bij de politie in dienst te nemen. Steeds had men nul op het request gekregen. „Wij zijn het vragen nu beu", zei mevrouw Voorham. VVD-plan voor bouw goedkope woningen NOORDWIJK In de begrotingsvergadering kwam de VVD met een plan voor het bouwen van goedkope huizen voor al leenstaanden. Ongeveer veertig procent van het aantal woning zoekenden behoort tot deze categorie en bovendien staan er nog 267 mensen op de lijst, die samenwonen of van plan zijn om te gaan trouwen. Voor deze categorieën dienen we naar snelle op lossingen te zoeken, zei Rubingh. Hij dacht aan woningbouw in de goedkope ongesubsidieerde sector. Het plan omvat een sobe re, maar zeker toch redelijke woning met een huiskamer van ongeveer 27 vierkante meter en op de etage twee slaapkamers, waarvan één met dakkapel. Veel aandacht is geschonken aan de isolatie en daarmee drukt men ook de woonlasten. Volgens de fractievoorzitter van de VVD zouden de stichtingskosten van een dergelijke woning op ongeveer 75.000,komen. Bij een bruto-inkomen van 30.000,zouden de woonlasten ongeveer f 500,per maand gaan bedragen. „Een huurwoning wordt voor deze prijs nagenoeg niet meer aangeboden", meende Ru bingh. Grote zorg had ook het CDA over het steeds langer wor den van de lijst van woningzoekenden, ondanks de hoge jaar- produktie (349 woningen) in de bouw. Met spanning zag de frac tievoorzitter van het CDA uit naar de resultaten van het onder zoek naar de woningbehoefte. NOORDWIJK „Waan zin". Dit ene woord ge bruiken zowel de ama teur-operettevereniging Mozaiek als de Stichting Belangenbehartiging Be woners Omgeving Lido- theater na de bommelding eergisteravond in dat theater. De verslagenheid is aan alle kanten even groot en de geruchten cir culeren met topsnelheid door de gemeente. Zowel de stichting als eigenaar Van Hese van het theater worden in die geruchten als daders van de melding aangemerkt. Iedereen is in ieder geval het erover eens dat de kwestie terug te voeren is op de strijd tussen gemeente en eige naar Van Hese over de vestiging van een bar- dancing in de kelder van het theater. Overigens is ook van de zijde van eige naar Van Hese en direc teur N. Pot geschokt gere ageerd op de bommelding. De operettevereniging was maandagavond bezig met de derde en laatste voorstelling van „Grafin Maritza" in het Lido-theater. „Het ongeveer 400 mensen tellende publiek ging net zitten voor de tweede acte, toen iemand het toneel opstormde met de mededeling dat er een bommelding was binnengekomen. Er was eerst grote paniek, hoewel iedereen wel door kreeg dat er niets aan de hand was. Vooral om dat buiten in de straat hele maal niemand te zien was, ook niet achter de ramen, ondanks de herrie van de sirenes van politie en brandweer", ver tolkt J. Westgeest van Mozaiek de geuite geruchten als zouden de omwonenden de hand heb ben gehad in deze affaire. Compleet in kostuum en gesc hminkt moest het gezelschap, inclusief muziek en andere O medewerkers zo'n 100 man groot, de straat op. De voor stelling is niet meer hervat, omdat alle deelnemers te erg van streek waren door het voorval en het zoeken naar een of meerdere bommen de hele avond heeft geduurd. Volgens voorzitter F. Bos van de vereniging van omwonen den is het onzinnig om te den ken dat de vereniging iets met de bommelding te maken heeft. „Wij hebben daar geen belang bij. Het enige waar wij tegen zijn is de vestiging van 2en bar-dancing in het Lido omdat wij die overlast, die men ook rond het uitgaanscen trum in de Hoofdstraat heeft, niet willen", stelt de heer Bos. Hij juicht theatervoorstellin gen in hei Lido juist toe „Ik vraag me ook af wie er nu in hemelsnaam iets tegen een operettevereniging heeft. Het is waanzinnig, onbegrijpelijk dat iemand zoiets doet". Opnieuw Overigens wordt er voor het publiek van de derde uitvoe ring van „Grafin Maritza" een oplossing gezocht. De leiding van Mozaiek komt volgende week bijeen om over de voor stellingen na te praten. „Er komt in ieder geval een nieu we voorstelling. Het orkest heeft al toegezegd daaraan pro deo te willen meewerken en andere medewerkenden moe ten we nog benaderen. Maar het publiek krijgt waar voor zijn geld. Ze hebben dertien gulden betaald", aldus de heer Westgeest. Iedereen met een kaartje wordt dus geadviseerd dat te bewaren. „Wij spelen al 16 jaar en zoiets is nog nooit eerder gebeurd. De voorstellingen kregen goe de reacties en trokken flink publiek. Wij hadden ook toe stemming de bierkelder te ge bruiken als kleed- en koffie ruimte. Het is schandalig een onschuldig gezelschap te tref fen, dat probeert een beetje plezier te brengen. Bovendien kost de voorstelling ons zo'n 40.000 gulden en zijn wij al een jaar bezig om een goed evene ment te brengen", blijft West geest geschokt reageren. Eigenaar Van Hese met directeur N. Pot voor de deur van de bierkelder in het Lido theater.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7