zendt geen egevens meer uit Effect Day After op Amerikanen lijkt beperkt lomputerfout kan geen moor log veroorzaken „We zullen je altijd missen, Jack" Eenmalige uitkering Algemene bijstandswet en WWV Schoonmaak op vliegveld R* Weinberger: Syrië achter bomaanslag op VS- hoofdkwartier Sacharov mag niet weg uit Sovjet-Unie Frankrijk bouwt schuil kelders tegen kernaanval TENLAND CcidócSouoant WOENSDAG 23 NOVEMBER 1983 PAGINA 11 ueuw «fvlucht van israket mislukt en MNGTON In de Ameri- staat Utah is gisteren op- t dooijeen proefvlucht van een ket mislukt. De raket stortte arjiten na de start neer terwijl is dtfht 2,5 uur had moeten du- dt is de tweede van de elf 1. CDjichten die tot nog toe is ninistt Volgens een woordvoerder hij nij Pentagon zal het gebeurde de E?volgen zal hebben vor de ild. Clg van kruisraketten in Eu- In de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi is vandaag een conferentie begonnen van staatshoofden en regerings leiders van de landen van het Gemenebest. Die bijeen komst was voor de Indiase regering aanleiding voor een schoonmaakcampagne in de hoofdstad, waarbij zelfs de startbaan van het vliegveld een beurt kreeg. Iraakse exocet-raket treft Grieks schip LONDEN/ATHENE Een Grieks vrachtschip is begin deze week door middel van een Iraakse exocet-raket in de Perzische Golf tot zinken gebracht. Alle opvarenden zijn gered. Dit heeft de internationale verzekeringsmaat schappij „Lloyds" gisteren bekendge maakt. Volgens het Griekse ministerie van scheepvaart, dat het bericht van Lloyds heeft bevestigd, brak het vrachrschip in tweeën nadat het was getroffen door de raket. Frankrijk leverde begin okto ber vliegtuigen van het type Super Etendard aan Irak. Deze vliegtuigen kunnen worden uitgerust met de exo- cet-raketten, die Irak al voor de vlieg tuiglevering bezat. Uit doodskist herrezen WINSFORD „Niet echt leuk", was het oordeel van een Britse rechter over de grap die de 18-jarige Neville Davies met een vriend had willen uithalen en die een nietsvermoedende dame bijna het leven had gekost. Op een donkere oktoberavond richtte een mannenlichaam zich langzaam op uit een lijkkist, die op de vuilnisbelt van Winsford stond. Op het moment dat Davies uit de lijkkist herrees, was een vrouw in gezelschap van haar man bezig met het storten van huisnis. Haar schrik was zo groot, dat zij per ambulance moest worden afgevoerd en onderweg naar het ziekenhuis zuurstof kreeg toegediend. Davies, die een vriend had willen laten schrikken, werd door de rechter veroordeeld tot 50 pond. nze redacteur ruimte- vaart) SbrPAAG De op het ;t een] van de astronomie erkeij-ekende Neder- jaarAmerikaanse satel- iS heeft gisteren, werkzaam leven 300 dagen, zijn reisjchappelijk speur- De voor- helium, die ojterst gevoelige in- ptarium van de jaarnaan tot 2,5 graden tijd, het absolute nul- nietJekoeld moest hou- ik toleek volledig te zijn °™Akt. Als gevolg ^n kwam er een tje ruaan het waarne- akan mingsprogramma dat ten doel had de hele sterren hemel in het infrarood in kaart te brengen. Hoewel het einde wat onver wacht kwam er was op ge rekend dat de IRAS pas in de loop van december zou ophou den met werken noemen zowel wetenschappers als technici het project volledig geslaagd. Tot kort voor de lan cering werd er rekening mee gehouden dat de koelvloeistof al na zo'n 200 dagen zou zijn verdampt, maar het werden uiteindelijk 100 dagen meer. In die periode is de sterrenhe mel tot tweemaal toe (op een kleine strip van 5 graden naj volledig in kaart gebracht, waarbij tal van objecten wer den gevonden, die tot dusver volledig onbekend waren. Met een derde overzichtsprogram ma was men tot een kleine 70 procent gevorderd, toen IRAS de geest gaf. Hoewel er al verscheidene be langwekkende ontdekkingen zijn gedaan, is de leider van het Nederlandse IRAS-team, de Leidse hoogleraar Habing, van oordeel dat de belangrijk ste onthullingen misschien pas over enkele jaren aan het licht zullen komen als alle gegevens nauwkeurig zijn bekenen en geanalyseerd. Tot dusver is steeds volstaan met een be trekkelijk vluchtige studie, die ten doel had interessante vondsten er meteen uit te ha len. Daardoor werd de moge lijkheid geschapen het IRAS- instrumentarium nog eens ex tra naar het desbetreffende ge bied te laten kijken. Naar Ha- bings persoonlijke mening is de ontdekking van een gordel planetaire materie rond de heldere ster Vega een van de belangrijkste IRAS-verrichtin- gen geweest. Het is de bedoeling dat tegen het eind van volgend jaar een catalogus van infrarood-punt- bronnen in het heelal gereed komt, samengesteld uit de IRAS-observaties. Daarna ko men de verzamelde gegevens op magneetbanden uit Ameri ka naar Groningen en Leiden, waar ze nog eens nauwkeurig worden geanalyseerd. In het begin van de jaren negentig zal het Westeuropese waarne mingsobservatorium ISO wor den gelanceerd voor nauwkeu riger bestudering van een groot aantal bronnen die door IRAS zijn opgespoord. ge^,STDUITSE MINISTER VAN DEFENSIE: niefize correspondent Ge- ïgens rard Kessels) k wi Een atoomoor- 5 gevolg van een aflJerfout is uitgeslo- lat kDe beslissing over heften van atoomwa- JLfee\ T als in het Westen computer maar jtend de mens", te ml aar £ft de Duitse minister )p, Jefensie dr. Manfred gaa' gezegd 'n het bonds- lat hffover de plaatsing van - we Amerikaanse kernwa pen e West-Duitsland. Wör- 08 in °P bezorgde op- gen van socialisten en SCB1 over de mogelijkheid ERK) atoomoorlog op grond n computerfout. Wör- controle- en alarm- j is bij beide super- zo opgebouwd dat de eerste verwerking [evens door computers Hoe verder de mel- a het apparaat door- oerdi des te meer mensen 3 he ingeschakeld, die met faring en vakkennis de as kunnen wegen die wilbuters gemeld hebben", endfcnde dat fouten in com- hefetemen niet zijn uit te Maar juist daarom ook in de beginfase allerlei ""the controles inge- W£l die elkaar vaak over- |ze technische controles fouten er meestal al nog voordat er aan te pas komen. Étreft bijna alle van de inoemde meer dan 140 in het Amerikaanse Helmut Schmidt, de vroegere Bondskanselier, vouwde tij dens de toespraak van zijn partijgenoot en tegenstander Willy Brandt, een papieren ra ket die hij vervolgens voor de ogen van geamuseerde afge vaardigden lanceerde. Schmidt, voorstander van plaatsing, moest het vorige, week aflegen tegen Brandt, onder wiens leiding de sociaal democraten en bloc tegen de komst van de nieuwe raketten stemden. alarmsysteem. En ook de an dere zijn zo snel ontdekt dat zelfs het begin van een ge vaarlijke situatie niet kon ont staan", aldus de Duitse defen sieminister. Hij beklemtoonde dat noch in de Verenigde Sta ten noch in de Sowjet-Unie er een raket gestart wordt uit sluitend op grond van de mei-- ding dat vijandelijke objecten in aantocht zijn. Voorzitter Willy Brandt van de SPD pleitte voor een nieu we verdedigingspoltiek, waar de burgers weer enig vertrou wen in kunnen stellen. De op afschrikking gebaseerde stra tegie van de grootmachten boezemt in het atoomtijdperk steeds meer mensen angst in. Brandt: „De mensen hebben geen vertrouwen meer in de nucleaire verdediging, die te gelijkertijd de totale vernieti ging van het eigen land bete kent". De SPD-voorzitter pleitte voor een sterk Europa. „Niet om een nieuwe super macht te worden, maar om een matigende werking te hebben op de beide super machten". Buiten het parlement in Bonn werd opnieuw gedemon streerd, maar er waren minder betogers op de been dan maan dag. Ongeveer zeventig de monstranten werden aange houden, waaronder vijftien medewerkers van de fractie van de Groenen. Like en wiske de hippe heksen DOOD KENNEDY OP HELE WERELD HERDACHT WASHINGTON Zowel in de Verenigde Staten als ver daarbuiten is gis teren herdacht dat twin tig jaar geleden president John Fitzgerald Kennedy werd vermoord. „We zul len je altijd missen, Jack" zei de laatst overgebleven van de vier broers Ken nedy, senator Edward Kennedy, tijdens een her denkingsdienst in Was hington, die werd bijge woond door president Reagan en in het hele land rechtstreeks via de televisie werd uitgezon den. Herdenkingen werden verder gehouden in Boston, de stad in Massachusetts waar JFK vandaan kwam, en in Dallas, de stad in Texas waar de 46-jarige Kennedy op 22 noT vember 1963 werd doodge schoten. Op de begraafplaats Arlington trokken duizenden langs zijn laatste rustplaats. Ook in het Ierse Dungan- stown, waar de overgrootva der van John Kennedy gebo ren werd, werd de dood van JFK herdacht. Kennedy's weduwe Jacqueli ne Onassis was niet in de kerk in Washington aanwe zig. Naar verluidt verbleef zij met haar schoonmoeder, de 93-jarige Rose Kennedy, op het buiten van de familie in Hyannis Port in Massachu setts, waar later op de dag een kerkdienst werd gehouden. In een commentaar schreef de Los Angeles Herald Exami ner: „In veel opzichten bleef Kennedy's presidentschap zonder succes of was het niet af. Maar menig hedendaags politicus, met inbegrip van president Reagan, zou er goed aan doen de verdiensten van JFK te bestuderen en er van te leren". (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De altijd ijverige Amerikaanse opinie peilingsbureaus zijn harder dan ooit aan het werk om de effecten te meten die de afge lopen zondagavond uitgezon den tv-film „The Day After" (De Dag Erna) heeft gehad op het Amerikaanse publiek. Met name zoekt men het antwoord op de vraag of deze gedramati seerde versie van de gevolgen van een kernoorlog voor zo maar een Amerikaanse stad, meer mensen tot voorstander van het atoompacifisme of van bevriezing van het huidige kernwapenarsenaal heeft overgehaald. President Reagan en zijn Wit te Huis-staf hadden zich, in de dagen voordat de twee uur du rende productie werd uitge zonden, benauwd getoond dat de film politieke schade zou doen aan het beleid van de Reagan-regering, omdat veel mensen zich geschokt door de verschrikkelijke beelden tot de bevriezingsbeweging zouden bekeren. Betrouwbare onderzoeksresul taten waren gisteren nog niet beschikbaar, maar een voorlo pige indruk is dat maar een klein percentage Amerikaanse burgers door de film van eer dere gedachten over kernbe- wapeningspolitiek is veran derd. onder 5500 kijkers, uitgevoerd onmiddellijk voor en meteen na de uitzending, liet zien dat de film onder het Amerikaan se publiek wel de „actieve angst" heeft vergroot voor een kernoorlog. Voor men de film genomen. Reagan heeft zich had gezien noemde 84 procent altijd tegen een bevriezing van kernoorlog een reële be- kernwapens verzet omdat vol- verdiepen in de feitelijke ge volgen ervan. Na de film zei 86 I vastgelegd. De film laat in het midden welke van de twee >rocent een kernoorlog een grootmachten het eerste reële bedreiging te achten en atoomschot heeft gelost, maar zei 90 procent zich voortaan de gaat wel uit van de zogenaam- fevolgen te zullen realiseren. de „launch on warning"-stra- 'waalf procent van de kijkers tegie. Dat wil zeggen dat presi- zei door toedoen van de film sterker dan voorheen te voe len voor „kernwapenbeper king", terwijl zes procent ver klaarde nu sterker te voelen voor extra bewapening ter voorkoming van een vijandige kernaanval. Van alle Ameri kanen zei 49 procent „nog steeds" voor minder kernbe wapening te zijn en 29 procent was „nog' steeds" voor meer kernbewapening. Uit weten schappelijke enquêtes die de [elopen tw g dent Reagan op de atoomknop zou drukken zodra er Russi sche raketten naar de Vere nigde Staten zijn afgevuurd en voordat die hun doel hebben bereikt. „Launch on warning" is echter geen vastliggende strategie van de VS, omdat de signalering van een Russische aanval altijd vals kan zijn (zo als eerdere computervergissin gen hebben bewezen) en om dat de VS met hun grote en sterk verspreide kernmacht op afgelopen twee jaar in de Ver- onderzeeboten nooit nucleair enigde Staten zijn uitgevoerd, „uitgeschakeld" kunnen wor- is telkens gebleken dat tussen den en altijd mogelijkheden 70 en 80 procent van de Ame rikanen voor een nucleaire be vriezing is: onmiddellijke ge lijktijdige stopzetting van alle aanmaak en opstelling van nieuwe kernwapens in Oost en West. De voorlopige indruk is derhalve dat „The Day After" in die verhouding geen be langrijke verandering heeft gebracht, maar dat aan beide kanten van de scheidslijn de motivatie is versterkt. Depressief Overigens heeft het Ameri kaans Congres het standpunt van de bevolkingsmeerderheid voor een „freeze", nooit over- behouden voor een latere te genaanval. „The day after" maakt zelf on derdeel uit van een serie over de gevolgen van een kernoor log. Eerdere delen hadden een meer technisch karakter en baarden minder opzien. Voor Nederland bezit de NCRV de vertoningsrechten op deze se rie en dus ook op het meest schokkende onderdeel dat zo veel opzien heeft gebaard. Ge zien de lengte van de totale se rie tweeënhalf uur aar zelt de NCRV nog steeds het programma aan te kopen. In tussen hebben ook TROS, KRO en AVRO zich gemeld als gegadigden voor uitzen ding WASHINGTON De aanslag van 23 oktober op het Ameri kaanse militaire hoofdkwar tier in Beiroet is door Iraniërs gepleegd met steun van Syrië. De Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, heeft dit gisteren in Washington tegen journalisten gezegd. Bij de aanslag werden 239 Amerikaanse militairen ge dood toen een vrachtwagen vol explosieven het hoofd kwartier binnenreed en in de lucht vloog. De verklaring van Weinberger is de tot dusver meest directe beschuldiging aan het adres van Syrië door een lid van de Amerikaanse regering. PARIJS Het bericht dat de dissident en Nobelprijswinnaar Andrei Sacharov de Sovjet- -Unie mag verlaten, is „volle dig onjuist". Dit heeft de Rus sische ambassade in Parijs meegedeeld. Leden van een Frans comité tot steun aan jo den in de Sovjet-Unie hadden eergisteren verklaard, dat zij op de ambassade hadden ge hoord dat Sacharov het land uitmocht als hij dat wil. Vol gens de ambassade mag elke burger de Sovjet-Unie verla ten, maar vormt Sacharov daar een uitzondering op om dat hij kennis draagt van ge heime informatie. De naar verluidt ernstig zieke Sacha rov woont sinds bijna vier jaar met zijn vrouw Jelena Bonner in binnenlandse ballingschap in de industriestad Gorki, die verboden is voor buitenlan ders. Jaruzelski versterkt zijn machtspositie WARSCHAU Het Poolse parlement heeft wijzigingen in de regering goedgekeurd, waardoor premier Wojciech Jaruzelski zijn machtspositie heeft kunnen versterken. Hij droeg zijn portefeuille van de fensie over aan generaal Flori- an Siwicki en werd vervolgens benoemd tot hoofd van het nieuwe nationaal defensieco- mite (KOK), dat verregaande bevoegdheden heeft op mili tair en sociaal-economisch ge bied. ADVERTENTIE voor mensen met de laagste inkomens. Als gevolg van de PTT-acties zijn niet alle formulieren voor 15 november in het bezit van de gemeenten gekomen. De gemeenten zullen, afhankelijk van de plaatselijke situatie, bij de afhandeling met deze vertraging rekening houden. Ook deze uitkeringen kunnen hinder on dervinden van de PTT-acties. Geprobeerd zal worden de uitkeringen zoveel mogelijk op tijd uit te betalen. Mochten zich desondanks problemen voordoen, neemt u dan even contact op met de sociale dienst in uw gemeente. Dit is een publikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. PARIJS Frankrijk begint binnenkort schuilkelders te bouwen, die burgers tegen een kernaanval moeten bescher men. Dit blijkt uit vertrouwelijke richtlijnen van de socialis tische regering die dinsdag in het dagblad Liberation werden gepubliceerd. Volgens deze richtlijnen moeten alle nieuwe gebouwen waarin meer dan honderd mensen worden gehuis vest, vanaf 1984 worden voorzien van atoomvrije schuilkel ders.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11