Race bij democraten om „„riv^ns ^residentschap begonne ZATERDAG 19NOVEMBI WASHINGTON De verkiezing van een nieuwe (of van de oude) Ame rikaanse president is minder dan een jaar van ons verwijderd. Op dinsdag 6 november 1984 gaan de Amerikanen naar de stembus om te beslissen wie 's werelds machtigste natie voor de volgende vier jaar mag leiden en wie op aarde dus de grootste verantwoordelijkheid moet dragen voor de gehele mensheid. Er lopen thans in de Verenigde Staten acht mannen rond die openlijk solliciteren naar deze aanzienlijke functie. In het Amerikaanse tweepartij enstelsel zijn zij de acht die zich binnen de Democratische Partij officieel kandidaat hebben gesteld. Aan deze Democratische zijde zullen zich naar alle waarschijnlijkheid geen nieuwe gegadigden meer aandienen. Bij de Republikeinen heeft nog niemand zich formeel opgeworpen voor het presidentschap. Alle belangstellenden wachten op de beslissing van de huidige Republikeinse president Ronald Reagan, of deze zich voor een tweede ambtstermijn ter beschikking stelt. Tot de Republikeinse geïnte resseerden behoren vice-president George Bush, voorzitter van de Repu blikeinse senaatsfractie Howard Baker en senator Robert Dole. Tenslotte is er nog de mogelijkheid dat partijloze figuren als onafhanke lijk kandidaat het verkiezingsavontuur aangaan. In de stembusstrijd van 1980 (tussen Reagan en Carter) was er zo'n buitenbeen: de afgescheiden Republikein John Anderson. Maar voorlopig zijn dus de enige officiële sollicitanten het achttal leden van de Democratische (nu oppositie) Partij. Volgens de regels van de Amerikaanse partijdemocratie kan er maar één van hen overblijven, die het dan in de eindsprint moet opnemen tegen eveneens één Republikein. Wie de Democratische benoeming (nominatie) in de wacht zal slepen moet komende zomer worden beslist tijdens het grote nationale Democra- tische-Partijcongres (de conventie) van 16 tot 20 juli in San Francisco. Daar zullen ruim 3000 afgevaardigden van de regionale Democratische- Partijafdelingen hun definitieve presidentskandidaat kiezen. In de voor afgaande lentemaanden zullen er in de afzonderlijke staten regionale par tijcongressen (primeries) plaatshebben, waarop reeds niet bindende kandi daatsverkiezingen worden gehouden, welke meestal al duidelijk maken wie op de nationale conventie zal zegevieren. Hieronder volgt een beknopte portrettengalerij van de acht Democrati sche Witte-Huisaspiranten die nu stad en land afreizen, dingend naar de gunst van partijbonzen en gewone kiezers, en die tot en met de komende zomer geregeld in het wereldnieuws zullen opduiken omdat zij geroepen sche- gres laatste 1980, New zal in Sa

Leidse Courant | 1983 | | pagina 20