Moeilijke weg naar akkoord 4 Vervuiling Kabinet grijpt in bij onvoldoende werktijdverkorting N STUNT VAN'N AANBIEDING! BON MITTERRAND HAALT FEL UIT NAAR RUSSEN Naar vrije vrijdagmiddag ambtenaren? WÊÊÊÊÊm mmÊËmJ DREIGEMENT MINISTER DE KONING: Luxemburg weert Britse supporters na explosie van geweld Het Motorhuis ieicUe Qowuvnt Donderdag 17 november 1983,75e jaargang no. 22735 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND MË Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AAtel.071 122244. Giro 103003 Bank. Amro- bank N V. Leiden W Direcleur-hooldredacteur: I [.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Bunteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm. kleintjes f 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betahng).kwartaal f 61.25. jaar f 233.50. oepelh Klachten bezorging: maandag t/mvri|dag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur lel. 071-122248. r t Losse nummers t Opnieuw „Babbelonië" op Ned. I om 19.20 uur. In „Tele- vizier" om 22.05 uur ambtena- renoverleg. Op Ned. II om 19.12 uur „De smurfen". Slot „Allemaal re bellen" om 21.30 uur. Op Duitsland 2 om 22.20 uur tv-spel „De sherif uit Altona" over opsporing gestrande zeel- HET WEER Droog en af en toe zon. In ée nacht en ochtend mogelijk mist. Middagtemperatuur 8 graden. Weinig wind. Zon op: 08.04; onder: 16.45. Schev. hoog water: 1.20 en 13.42; laag water: 9.42 en 21.47 uur. demenlj tand, I soep« egïeuw zesling oei elgië I In het St. Janszie- h het Belgische Brugge is letoptfen zesl'n8 geboren: drie 'n drie meisjes. De kinde de snePa een zwangerschap van andstd1 halve maand ter wereld j wegen ieder ongeveer A)p verzoek van de fami- s'm het ziekenhuis over de 3 van de moeder en haar Ihedeni) Ook hun identiteit is eli|k vartndgemaakt. Het is voor e keer in enkele maanden i België een zesling wordt - In augustus beviel een - vrouw in Blankenberge 'ooruhjongens en een meisje. voor i Margaret spoedig ex-Trudeau De 34-jarige Margaret Trudeau heet binnenkort weer Margaret Sinclair, nu zij een rechtbank in Ontario heeft gevraagd om een offi ciële scheiding van de Ca nadese premier Pierre Trudeau. De Trudeau's, die in 1971 trouwden en drie zonen kregen, leven al zes jaar apart. Sinds hun schei ding van tafel en bed is Margaret door haar jet-set- levensstijl een geliefd on derwerp geweest in de rod delpers. Nu is zij echter van plan te hertrouwen met een welgestelde Canadese ma kelaar. PARIJS De plaatsing van Russische middellange-afstandsra- ketten heeft het decor geschapen voor de ernstigste crisis in de wereld in twintig jaar. Dat heeft de Franse president, Francois Mitterrand, gisteravond gezegd in een vraaggesprek met de Franse televisie. Mitterrand viel in het vraaggesprek scherp uit naar de Sovjet-Unie. „Waarom zijn de Sovjets uit op ongeëve naarde regionale superioriteit? Waarom willen ze een scheiding teweeg brengen tussen de Verenigde Staten en West-Europa op het gebied van de defensie"? Volgens Mitterrand is de Sovjet- -Unie het enige land dat op het ogenblik het commando voert over een nucleaire macht voor de middellange afstand. „Ik wei ger het monopolie van vernietigingswapens van één land te aan vaarden". Mitterrand wuifde overigens overdreven pessimisme weg. „Men moet koelbloedig blijven", zei hij. Mitterrand ver wacht dat de Russen uit Genève weg zullen gaan bij plaatsing van Pershing-raketten in West-Duitsland, maar hij zei niet te geloven dat een dergelijke breuk definitief is. Nooit te oud om te trouwen Je bent nooit te oud om te trouwen, moet de 99-jarige mevrouw Murphy uit Manches ter gedacht hebben voordat zij gisteren in het huwelijk trad met de 89-jarige kroeg baas Brearley. Het was de derde keer dat mevrouw Murphy trouwde. In Engeland baarde haar huwelijk met Brearley enig opzien, omdat nog nooit een vropw op zo'n hoge leeftijd in het huwelijksbootje stapte. On danks haar leeftijd houdt mevrouw Murphy ervan om snel beslissingen te nemen. Nog maar toen weken gele den ontmoette zij haar nieuwe echtgenoot voor het eerst. „Twee volle banen is niet te verdedigen" DEN HAAG Twee mensen die in één lee feenheid samenleven zouden volgens het CDA- Tweede Kamerlid Steef Weijers niet meer ieder een volle baan mogen hebben. Hij heeft er gis teren, in het kamerdebat over de werkgelegen heid, voor gepleit daartoe een verbod uit te vaardigen. „Het is maatschappelijk niet meer te verdedigen twee of meer volle banen achter de ene huisdeur te hebben en achter de andere" geen enkele", betoogde Weijers. „Dat vreet en dat zet kwaad bloed. Ik bepleit niet te zeggen: gij moogt geen volle baan hebben. Wel zeg ik: Gij zult samen geen twee volle banen hebben", aldus Weijers. Minister De Koning van sociale zaken heeft de suggestie van zijn partijgenoot overigens van de hand gewezen. Hij noemde hem „strijdig met het emancipatiebeleid van het kabinet". t2u^dropov ond door el van zoon aantftneV Ihelmi EN De geruch- (om rond de langdu- 'wezigheid bij open- elegenheden van de IQIphe president An- heeft een nieuwe ■nh'e gekregen. Vol- ^^het Britse dagblad Express" zou de lijke reden niet zijn ziek is, maar zou hij de 51-jarige Yoeri ev. zoon van zijn inger. tijdens een fthtige scène in het n in de arm zijn ge- 0 Andropov zou Bende zijn, maar zou Ie gevolgen van de R en de problemen paard gaan met een ring voor de buiten- I. gedwongen zijn tot 1 op de achtergrond. jaily Express zegt (dichtingen te heben koker van zegslie- j de Russische gehei- enst, de KGB. Ook jngendiensten in a zouden ervan af- en in opperste staat Jwining verkeren. (ïs de „Daily Ex- I koesteren de Brezj- j grote wrok tegen pov. omdat zij gelo- iat hij indertijd als van de KGB gepro- heeft hen te betrek bij beschuldigingen morele en financië- fuptie. De lastercam- maakte destijds on- fl uit van een (ge el poging om de be ng van Brezjnev's jn opvolger, Cher- te dwarsbomen, ipov zou het afgelo- jiar ook geprobeerd li Brezjnev's dochter I, die uiterst kritisch (ver hem staat, kwijt !en in een psychia- ziekenhuis. Brezjnev staat be ds iemand van groot rament en als een jgenieter. pnservatieve) Daily ss heeft meer dan 'lijk gegeven goed te Igevoerd in kringen (inlichtingendiensten machtsverhoudin- I het Kremlin. (Van onze sociaal- economische redaktie) DEN HAAG De vertegen woordigers van minister Riet kerk en de ambtenarenbonden hebben gisteren de hele dag gestudeerd op mogelijkheden voor het afsluiten van een drie jarig arbeidsvoorwaardencon- tract. Ook vandaag zijn de be raadslagingen voortgezet ter voorbereiding van het officiële overleg tussen de bewindsman en de bonden, dat hedenavond plaatsvindt. Er was vanmorgen nog geen duidelijk zicht op de mogelijkheden van een ak koord, al lijkt de wens om tot een overeenkomst te geraken en daarmee het conflict te be ëindigen, toe ..te nemen. Het strëven is erop gericht, zo blijkt uit de schaarse medede lingen die uitlekken, de inleve- ringspijn te beperken en over drie jaren uit te smeren. Daar bij geldt voor de ministeriële vertegenwoordigers dat Riet kerk zijn bezuinigingsbedragen moet binnenhalen. Een belangrijk element bij de berekeningen die nu worden gemaakt vormt de inlevering van de prijscompensatie in de komende jaren. In ruil daar voor zouden de ambtenaren ge leidelijk een 36-urige werk week kunnen krijgen, resulte rend in een vrije vrijdagmiddag in 1986. De herbezetting zal naar verwachting zeer beperkt zijn. Dit betekent, gevoegd bij de inkrimping van de totale personeelsbezetting met twee procent, een aanzienlijke be sparing op de personeelsuitga ven. Ook worden vandaag nog Tijdschrijften en om- roepbladen liggen in Oudenrijn hoog op getast, voordat ze bezorgd worden. ~M- berekeningen gemaakt over de effecten van eventuele wijzi gingen in de pensioenvoorzie ningen, de ziektekosten en het systeem van sociale zekerheid. De bonden verlangen wel van de minister een sluitend con tract, waardoor de ambtenaren drie jaar lang met rust worden gelaten wat nieuwe aanslagen op hun arbeidsvoorwaarden be treft en met name zonder dat er kortingen komen op de no minale salarissen. Dit betekent dus ook, dat het parlement in die periode het overheidsperso neel met rust moet laten, zo wordt gesteld. Politiemensen demonstreren in stilte DEN HAAG Enige duizenden po litiemensen uit het hele land zijn vanmorgen tezamen gestroomd op „stille tocht" langs de departementen van binnenlandse zaken en van jus- tie en langs de regeringsgebouwen het Malieveld om daarvandaan te op het Binnenhof. De demonsteren tegen het kabinets voornemen tot loonkorting voor ambtenaren en trendvolgers. Aan het begin van deze landelijke mani festatie, die ook diende om te wijzen op de specifieke positie van de poli tiemensen als ambtenaren en als werknemers in een slepend conflict, werden de demonstranten toegespro ken door de voorzitters van de drie politiebonden en van de vakcentra les FNV en CNV. Daarna trokken de deelnemers in uniform en zonder wapens in een stille tocht was gekozen, aldus de bonden, om duidelijk te maken, dat acties van politiemensen tot zwijgen kunnen worden gebracht door een uitspraak van de rechter, maar dat de werknemers bij de politie zich na drukkelijk hebben voorgenomen om te blijven opkomen voor hun belan gen. In Den Haag demonstreerden vandaag ook onderwijzers. Pag. 10: Rechter: bedrijven mogen niet de dupe worden; Accept-giro- kaarten toch geaccepteerd PTT dreigt tijdschriften als klant te verliezen AMSTERDAM Als gevolg van de nu al tien dagen durende staking bij de posterij en dreigt de PTT met een blijvend verlies van tientallen miljoe nen guldens te worden geconfronteerd. De or ganisatie van samen werkende uitgevers van tijdschriften, NOTU, heeft zich door de weigering van de PTT om tijdschriften te bezorgen, genood zaakt gezien een alter natief voor de postbe stelling te zoeken. Mocht een proef die daar vandaag mee wordt genomen, tot bevredigende resulta ten leiden, dan zal de PTT waarschijnlijk de tijdschriften als vaste klant kwijt raken. Volgens algemeen se cretaris Oninks van de NOTU zal dat het Staatsbedrijf zeker 150 miljoen gulden per jaar aan inkomsten schelen. Bij de NOTU is ongeveer 80 procent van de in Nederland verschijnende tijd schriften aangesloten. Pag.Hk Bezorging omroepbladen meer dan 80 procent zeker i 80 procent zeker (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aan de vooravond van een nieu we gespreksronde met werkgevers en werkne mers heeft minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) gisteren gedreigd te zullen ingrij pen als de verkorting van de arbeidstijd in het be drijfsleven niet krachtig wordt doorgezet. De mi nister uitte zijn dreige ment tijdens een mara thon-debat in de Tweede Kamer over het werkge legenheidsbeleid. De bewindsman kondigde aan dat het kabinet niet werkeloos zal toezien als volgend jaar in het bedrijfsleven onvoldoende werktijdverkorting wordt ge realiseerd. Hij zei er niet bij, aan wat voor maatregelen moet worden gedacht. In een reactie liet VVD-woordvoer- der De Korte al direct weten het dreigement van de minis ter erg onverstandig te vinden. Als mogelijke strafmaatregel in geval van te weinig arbeids tijdverkorting is al eens de suggestie geopperd om wie niet daaraan mee doet, meer premies te laten betalen. Minister De Koning vindt dat het streven er op gericht moet zijn in de jaren 1985 en 1986 te komen tot een werktijdvef- korting van tien procent ten opzichte van nu. Dat zou bete kenen dat in 1986 voor velen de 36-urige werkweek al een feit zal zijn. Een verdere verkorting van de werkweek is volgens de be windsman essentieel voor het bestrijden van de werkloos heid. Bovendien zit het kabi net te springen om een verde re werktijdverkorting in de bedrijven, omdat het die dan ook kan doorvoeren in de col lectieve sector, zodat er weer mogelijkheden ontstaan om op de uitgaven voor ambtenaren en trendvolgers te bezuinigen. De minister ging gisteren zelfs nog verder door wat de werk tijdverkorting betreft juist een voortrekkersrol te bepleiten. Die zou niet beperkt mogen blijven tot eenvoudige, maar ook betrekking moeten heb ben op meer ingewikkelde functies bij de overheid. Publiek stimuleert Oranje tot winst op spanje LUXEMBURG Het Lu- en dinsdag een spoor van xemburgse parlement zal geweld en vernielingen waarschijnlijk besluiten hebben achtergelaten. De voortaan geen Britse voet balsupporters meer toe te laten, nadat die gisteren Alleen bij het Motorhuis: De Opel Ascona 100 cc. type 1984, van f 21.561,-* voor f19.995,-* Jvendien is zowel de Corsa 3-deurs als de Corsa 1 uit voorraad leverbaar. Prijzen resp. f14.410,-* 1 f 14.974.-*. Ook de Kadett Ekonoom is uit voor- ad leverbaar en kost u zegge en schrijve f15.495,-* Natuurlijk ruilen wij ook alle merken in. n in het bijzonder geven wij een I FWW «tra hoge inruilprijs voor auto's van 6 bouwjaren 1974 t/m 1979. LeEïïJS* n af fabriek, mcl BTW. Leiden, Katwijk, Voorschoten. vandalen waren in Lu xemburg voor het bijwo nen van Luxemburg-En- geland, een kwalificatie wedstrijd voor het Euro pees kampioenschap van volgend jaar in Frankrijk. In het Groothertogdom waren alle politieverloven ingetrok ken en was een aanzienlijk deel van de strijdkrachten in staat van paraatheid gebracht. Maar ook dat kon rellen, plun deringen en molestaties van burgers niet voorkomen. Al op maandag en dinsdag waren tientallen Britten gearresteerd door de Belgische politie voor het plegen van vernielingen op de veerboten naar Ostende en verstoringen van de open bare orde in België. Heel wat positiever manifes teerde zich het Nederlandse voetbalpubliek gisteravond in Rotterdam bij Nederland- Spanje. Oranje werd erdoor gestimuleerd en trok de stij gende lijn van de laatste maanden door. De overwin ning met 2-1 garandeert over vijf weken opnieuw een ruim bezet stadion in de slotwed strijd uit de kwalificatieronde voor het Europees kampioen- Vreugde bij de spelers van Oranje. Ruud Gullit viert uitgebreid feest, maar Willy van de Kerkhof (links) en Peter Houtman zijn net zo gelukkig. schap tegen Malta. Spanje, dat vier dagen later in eigen land Malta ontvangt, zal om nog bo ven Nederland te eindigen ze ven doelpunten meer moeten maken dan de Nederlanders doen. Nederland dwong zijn winst tegen Spanje na de rust af op wilskracht en op de kwaliteit van eigenlijk slechts enkele spelers: Willy van de Kerkhof, perfect sluitpunt van de ver dediging en Ruud Gullit, die net als in Dublin tekende voor het winnende doelpunt. Pag. 15: Engelse supporters maken het te bont. Let op'. vandaag onze maandelijkse auto occasion pagina. zie pagina 18 Hoewel we in Nederland al heel wat vervuiling kennen komt daar nu een nieuw soort bij: de informatievervuiling. Daar is over gesproken in Biddinghmzen, waar de mensen hebben vergaderd, die altijd zo voor onze recreatie zorgen. Te veel brochures, folders, voorlichting, routes en bordjes zouden onze vakantie bederven. Het belang van informatie vooraf zou door de recreatieondernemers worden overschat. Maar dan hebben ze in Biddinghuizen toch buiten de advertentierubriek Vakantie Vrije Tijd 1983 op zaterdagen in de Leidse Courant gerekend. Misschien dat de inkt wat afgeeft, maar heel wat lezers van de Leidse Courant zijn er toch niet vies van eens op zo'n aanbieding in te gaan. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend i In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Of pak de telefoon! Zolang de poststaking voortduurt kunt U terecht op nummer 070 190885. w2*CcicLc(Eouaant

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1