licht op inde acties Bijna 70 tegen korting uitkeringen Steekproef BON O IS ctiebereidheid wordt minder Israël bombardeert Bekaavallei irt verhuren van pers aangepakt via t tweeverdieners (Sowuvnt Woensdag 16 november 1983, 75e jaargang no. 22734 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers, behorende tot Si|thofl Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tei.071-122244 Giro 103003 Bank. Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTWjper maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61,25, jaar f 233.50 Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Voetbal Spanje-Nederland op Ned. II om 19.50 uur met com mentaar van Theo Reitsma. Op Ned. I om 19.00 uur tv-se- rie „Sanne" en om 20.33 uur „Koot en Bie". Op Duitsland 1 om 20.15 uur film „Jenny" naar de roman van Sigrid Undset. Droog weer en wolkenvelden. Af en toe zon. Minimumtem peratuur min 1 graad. Middag- temperatuur 6 graden. Matige wind. Zon op: 08.02; onder: 16.47. Schev hoog water: 0.37 en 13.06; laag water: 8.44 en 21.04 uur. De verlaging van de gas- [tuinders is geblokkeerd door van financiën. Financiën Bging. totaal 75 miljoen gulden kiiet bekostigen. Het ministerie bkkoord gaan als Economische pr energiebeleid onder valt) of |(waar tuinbouw onder valt) de Hoewel deze ministeries de kkijken. is het zeer twijfelach- Tverlaging nog doorgaat. Het jchap meent dat de gasprijs hoog is wegens de koppeling leprijs. Minister Braks (Land- het daarmee eens, Van Aar- bnomische Zaken) ook, maar nanciën) blijkt nu dwars te lig- Loeki wint goud in VS NEDERHORST speler, heeft tijdens DEN BERG De het 26e internatio- serie STER-recIa- nale film- en tv-fes- mes op de televisie <>val New York met Loeki de een gouden Leeuw als hoofdrol- „award" gekregen. Loeki is een pro- dukt van Toonder Geesink Miltifilm in Nederhorst den Berg. Een tweede gouden onderschei ding was er voor de promotiefilm „Een kwestie van mee denken over de bouw van een nieuw hoofdkan toor van de NBM in Amsterdam. Zoutgehalte in Rijn op recordhoogte RIJSWIJK Als gevolg van de zeer lage water stand is de zoutconcentratie van het Rijnwater tot ongekende hoogte gestegen. Bij Lobith werd van morgen een gehalte gemeten dat als record geld in de geschiedenis, aldus de vereniging van Water leidingbedrijven VEWIN in Rijswijk. Uit veilig heidsoverwegingen hebben de Waterleidingen van Amsterdam besloten de inname van het Lek- water bij Jutphaas te halveren. Op het punt waar de Rijn ons land binnenstroomt werd vandaag een chloridegehalte gemeten van 361 milligram per li ter. Het hoogste ooit daarvoor gemeten gehalte be droeg 354 milligram per liter. De norm die de wa terleidingbedrijven in ons land ten behoeve van een goede kwaliteit drinkwater aanhouden be draagt 100 milligram chloride per liter. Het jaarge middelde is ongeveer 136 milligram. Stakers laten interland op tv ongemoeid DEN HAAG De televisie-uitzending van de voetbalwedstrijd Nederland-Spanje (19.50 uur, Ned. II) zal vanavond niet worden getroffen door stakingen. PTT-ambtenaren, die gisteren de uit zendingen op Nederland I tot even over achten verstoorden, hebben dat vandaag verklaard. Voor het EK-kwalificatieduel in Rotterdam zijn inmiddels enkele honderden valse kaartjes opge spoord. De naar schatting ruim negenduizend die nu nog in omloop zijn. moeten worden achter haald bij de ingang van het stadion. Daarvoor zijn speciale kooien gemaakt, waar elk kaartje door suppoosten en met behulp van speciale lampen op echtheid wordt gecontroleerd. Omdat daarmee nogal wat tijd is gemoeid, gaan de toegangspoor- tern al om zes uur vanavond open. ENQUETE LEIDSE COURANT: STREVEN NAAR DRIEJARIG CONTRACT MET AMBTENAREN |(Van onze sociaal- tonomische redactie) HAAG Mede- dent werd gehouden. De minister heeft de bonden gevraagd acties van minister na te laten, die schade kerk en vertegen- aan derden kunnen aanbrengen. FNV-voor zitter Wim Kok sprak sinds vanmorgen op gisteren van een mogelijkheden van „moedgevende ontwik driejarig contract keling". Zijn CNV-col- jr de arbeidsvoor- lega Van der Meulen i irden voor het over- sprak in dezelfde be- I jspersoneel en woordingen. iidvolgers. De minis- en de bonden zullen irover morgenavond onderhandelen. ie tweedaagse studie, vooral een cijfer- rcitie zal worden, is resultaat van het frleg tussen Rietkerk de bonden, dat giste- in opdracht van de igse rechtbankpresi- Geen der partijen wilde, na jaren 1984, '85 en '86 de jaren die nog resten van de zittingsduur van dit kabinet dan zullen er volgens mi nister Rietkerk nog heel moeilijke onderhandelingen volgen. Voorzitter Jaap van de Scheur van de ambtena- rencentrale ACOP zei, dat hij alleen een akkoord wil afsluiten als de achterban ermee instemt. Eerder wil hij de acties niet affluiten. Rietkerk liet doorscheme ren, dat hij niet alleen tot verder praten bereid is door de opdracht van de rechter, dat hij ook als gevolg het bijna twee uur durende van de acties, die het hele overleg van gisteren, enige land voelt, uit de impasse leg Er werd nadrukkelijk delijk, dat hij niet blanco op gewezen, dat er slechts het nadere overleg zal in een v procedure-afspraak is gaan. „Het kabinet heeft gemaakt. Wanneer tijdens taakstelling (besparing de tweedaagse studie zou van circa 3 miljard gulden blijken, dat er kansen zijn op ambtenaren en trendvol- een contract voor de gers red.) en die kunnen i I HAAG Sinds van- |gen worden de ambte- |nbonden geconfron- 1 met een nieuw feno- Stakingen in het ikvervoer en bij de wegen blijken op het moment niet door te omdat er onvoldoende iereidheid is. Jdaag had het openbaar loer in Rotterdam 24 moeten staken. Voorts de bonden de Ikvervoerbedrijven Brabant, ZWN in land. VSL in Limburg NZH in Leimuiden en «•burg een etmaal plat en. Dit alles ging op het laatste moment echter niet door. Ook een staking van de spoorwegen in Amster dam werd afgelast vanwege de gering actiebereidheid. De vertragingen bij de NS als gevolg van de stiptheid sacties liepen terug tot en kele minuten. „Er is op het vervoersfront sprake van een adempauze", zo beves tigde woordvoerder Dick Ketting van de Vervoers- bond FNV vanmorgen. Bij de PTT gaat de staking echter onverminderd door. Gisteravond werd boven-' dien het tv-beeld op Neder land 1 onverwachts gedu rende anderhalf uur wegge draaid. Sinds gisteren wordt wel een uitzondering ge maakt voor de bezorging van girocheques. In Zoetermeer moesten gis teren de 150 bestuurders en werknemers van het hoofd kantoor van de AbvaKabo, het pand in allerijl verlaten nadat er een (valse) bom melding was binnengeko men. Ook het FNV-actie- centrum in het Haagse Amicitia werd geplaagd door bommeldingen. Daar waren gisteren circa 3500 ambtenaren uit het land verzameld om deel te ne men aan een FN V-protest mars door de stad. Minister Rietkerk we niet achterwege laten". Volgens sommige deskundi gen zou de minister kunnen denken aan het binnenha len van dit bedrag via het niet uitbetalen van de prijs compensatie in de komende jaren, zonder dat daar ar beidstijdverkorting en dus nieuwe banen tegenover staan, of althans minder dan nu gedacht, een en an der in het kader van het af slanken van de totale perso neelssterkte. Dan zou met minder korting kunnen worden volstaan. Vandaar dat het vooroverleg van vandaag en morgen vooral uit rekenwerk zal bestaan. Van de Scheur verklaarde zich bereid om zich con structief op te stellen om te komen tot onderhandelin gen. „Onze inzet blijft een gelijke behandeling van ambtenaren en particuliere werknemers. Als er geen dialoog komt, heeft het na dere gesprek geen zin. We willen goed en reëel over leg, waarbij wij ons beroe pen op de uitspraak van de rechter in die richting. Die uitspraak was een stap op weg naar de gelijkwaardig heid, waarop wij al jaren zitten te wachten". Van de Scheur zei dat alle ambte- narencentrales er graag zo snel mogelijk willen uitko men, opdat de acties kun nen worden beëindigd. „Als 't effe kan willen wij wel een contract voor drie ja ren". Men maakt thans ook zo'n haast met de nieuwe onderhandelingen, omdat men het resultaat ervan vrijdag wil inbrengen in het gesprek van een kabinets delegatie met de werkge vers en vakcentrales in de Stichting van de Arbeid. Korte metten Een oude vrouw die protesteerde tegen de plaatsing van nieuwe kruisraketten voor het Lagerhuis in Londen werd gisteren door twee bobbies weggesleept. In het parlement verdedigde mevrouw Thatcher op dat moment de plaatsing van de raketten op Greenham Common. Zie voor een repor tage uit Greenham Common pagina twee. TEL AVIV/BEIROET Is raëlische gevechtsvliegtuigen hebben vanochtend een bol werk van sji'itische moslim strijders in de Oostlibanese Be- kaa-vallei gebombardeerd. De Libanese Radio berichtte dat de vliegtuigen het gebied rond Nabi Chit, een dorp even ten zuiden van de stad Baalbek, hebben bestookt. Een Israëlische woordvoerder liet weten, dat een pro-Iraanse guerrilla-basis in de Bekaa- -vallei is aangevallen. „De pi loten meldden een aantal vol treffers en keerden veilig te rug", zo voegde hij er aan toe. Uit militaire bron werd verno men dat de vliegtuigen tenten, voertuigen, gebouwen en luch tafweergeschut onder vuur hebben genomen. De stad Nabi Chit is een bol werk van aanhangers van de militante sji'itische leider Hoessein Moessawi. Deze heeft zich afgescheiden van de Liba nese Amal-beweging en wil de ideeën van de Iraanse revolu tie in Libanon uitdragen. De sji'itische Amal wordt zowel in Washington als Parijs en in Tel Aviv verantwoordelijk ge acht voor de drie kamikaze ac ties, waarbij vele tientallen Amerikaanse, Franse en Israë lische militairen zijn omgeko men. LEIDEN De 3 pet. kor ting op de bruto salarissen van de ambtenaren en trendvolgers kan er nog mee door, maar van de uitkeringen moet de rege ring afblijven. Dit vindt een verrassend duidelijke meerderheid van de inwo ners van de Haags-Leidse regio, die gisteren door een team redacteuren van deze krant zijn onder vraagd over de ambtena- renacties. De verlaging van de bruto-in- komens van ambtenaren en trendvolgers werd door 57 pet. van de geënquêteerden een juiste maatregel genoemd, ter wijl 35 pet. deze maatregel on juist vond en 8 pet. geen me ning zei te hebben. Met de korting op de uitkeringen ech ter werd slechts door 27 pet. ingestemd; 67 pet. noemde dit een onjuiste maatregel en 3 pet. onthield zich van een me ning. De ondervraging werd in de middaguren telefonisch gehou den onder 233 personen die benaderd werden op grond van een a-selecte steekproef onder telefoonabonnees. Aan leiding was de actie van Am sterdamse brandweerlieden die het Binnenhof gisteren be dekten met een vier meter dikke schuimlaag. Of men dit een aanvaardbare vorm van protest vond? Nee. antwoordde 55 pet. Wel aan vaardbaar, zei 40 pet. en de overigen hadden geen mening. Hebt u zelf hinder ondervon den van ambtenarenacties?, luidde een andere vraag. „Nee hoor", was de reactie van 50 pet. van de ondervraagden; 48 pet. zei er wel degelijk hinder van te ondervinden; 2 pet. wist het niet. Hoewel het resultaat van de steekproef een serieuze indica tie mag heten van de menin gen zoals die leven in de Leids-Haagse regio, kan er ui teraard geen representativiteit in wetenschappelijke zin aan worden toegeschreven. De laatste vraag in de telefonische enquête luidde of men zelf moet inboeten aan salaris als de regeringsplannen zoals die er nu liggen, doorgaan. „Ook mijn inkomen gaat erop ach teruit", bevestigde 63 pet „Mijn inkomen wordt niet ge troffen", antwoordde 34 pet., terwijl op deze vraag 3 pet het antwoord schuldig bleef. Pagina 9: „Meneer wat zeurt u toch! We kunnen niet zo gi gantisch veel bezuinigen" (Van onze parlementaire redactie) AG De regering krijgt met ingang van 1 januari de eid het naar verluidt zeer veel voorkomende „zwart" verhuren aan te pakken. Dit is een gevolg van de in- i de wet op de tweeverdieners, waardoor iedere inko- een belastingformulier zal ontvangen. Er liggen al Ivan deze formulieren klaar voor verzending, lapieren en de daarop vermelde adressen kan de belas- I nagaan hoeveel mensen hun domicilie hebben in één lan de hand van de opgegeven status van de belasting- Imede het opgegeven inkomen, kan de belastingdienst s zien of huur is betaald en of de verhuurder die als heeft opgegeven. Shuur is betaald, maar de verhuurder dit niet heeft op- Ikan de belastingdienst vijf jaar teruggaan en kan zij I een boete opleggen van honderd procent. Zo is het dat een verhuurder, die 500 gulden per maand niet ebben opgegeven, aangeslagen wordt voor een bedrag gulden. J sprake van huur, dan worden bewoners van hetzelfde In als „economische eenheid". Zij vallen dan onder de Te tweeverdieners en betalen derhalve meer belasting Jfijn de betrokkenen het daar niet mee eens, dan is het hemelijk" te maken dat men geen tweeverdiener is. iterie van Financiën bevestigt dat het volgend jaar met ^n de hand het „zwart" huren en verhuren gaat bestrij- Mjpbrengst daarvan wordt geschat op „mogelijk enkele Hr „Het is een gouden zaak", aldus een ambtenaar op Wfiterie. Tot nu toe bezit de belastingdienst geen materi- r^'mee men kan vaststellen hoeveel mensen er in een /len en hoe de inkomenssituatie is en de onderlinge re- ide betrokkenen. Mensen, die „zwart" verhuren, kun- f Jforse belastingaanslag alleen voorkomen, doordat hun ^p) aan de fiscus een anc^r adres, bijvoorbeeld dat van opgeven. 'DA verzet zich tegen schrappen huwelijk in IB f ADVERTENTIES J ADVERTENTIES] OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk NISSAN Keuze uit 125 stuks Alkemadelaan 1 Roetofarendsveen Telefoon 01713-2866-2073 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Bom gevonden bij camping VLISSINGEN In de buurt van Arnemuiden is gistermid dag een vijfhonderd pond zware Amerikaanse vliegtuig bom gevonden. De bom lag op twintig meter afstand van de spoorlijn Vlissingen-Bergen op Zoom vlakbij een grote cam ping. De explosievenoprui mingsdienst had drie kwartier nodig om het tuig onschadelijk te maken. Het verkeer op de nabije rijkswegen werd, even als het treinverkeer stilgelegd. De EOD zoekt in het gebied al enkele weken naar explosie ven uit de Tweede Wereldoor log. Er -is daar destijds, met name bij de Sloedam, fel ge vochten om het bezit van Walcheren. Bel om te adverteren 071*122244. [Ml Het Motorhuis Vondellaan 80. Leiden Tel. 071-769313 Renovatie woningwetwoningen OEGSTGEEST De woning- gaat men over tot de uitvoe- bouwvereniging „Buitenlust" ring van dubbele beglazing, maakt plannen om een aantal De plannen vermelden tevens woningen aan de Papaverlaan verbreding van de douchecel en de Floralaan te Oegstgeest len en vernieuwing van de te renoveren. Onder meer zul- keuken. Vanavond worden de len nieuwe raamkozijnen wor- bewoners over de plannen ge- den aangebracht en verder hoord. „Goedenmiddag, u spreekt met de Leidse Courant, mag ik u een paar vragen stellen over de acties van de ambtenaren?". Tweehonderdvijftig keer is deze vraag gisteren gesteld aan evenzoveel inwoners van Leiden en (wijde) omgeving. Een steekproef onder de lezers om te zien hoe zij over de bijna Belgische toestanden denken, die nu in Nederland heersen. De vragen werden snel beantwoord en door de redactie even snel verwerkt. De uitslag: lees de Leidse Courant van vandaag, de krant die altijd alles onderzoekt en het goede natuurlijk behoudt De Leidse Courant wil ik best a 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend in een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Of pak de telefoon! Zolang de poststaking voortduurt kunt U terecht op nummer: 070 -190885 fS'ftzicloe Souoont

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1