e vereniging na vername gemeente woningen Buurtbus Zoeterwoude rijdt een jaar Noordwijk in cijfers koudekerk verkoopt graanhandel toch door Enquête over uitbreiding televisie in Leidschendam i K •)ORUITGANG": arste bundel van [oubrugse dichteres ROUWEN ADVIES COMMISSIE "ET VOOR SPEK EN BONEN" ÖPAi CeicbeSouAcmt DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 PAGINA 7 ;n blijft Zoeterwouds cUjuil ophalen WOUDE De gemeente Zoeterwoude gaat met Lei- ^^"tgemeenschappelijke regeling aan inzake het ophalen Xy-len grofvuil. Sedert vele jaren wordt het Zoeterwoudse grofvuil al door de reinigingsdienst van Leiden opge- operat nu toe gebeurde dat op basis van een zogenaamde pri- igebouüiijke overeenkomst, waardoor de Leidse reinigings- j?t Bui ..ondernemer" werkzaam was in Zoeterwoude. Voor -ajoa pn hoefde Zoeterwoude nooit omzetbelasting te betalen rin komt. zo blijkt uit een bericht van de belastingin- d'Opeferandering. Dat betekent evenwel niet dat Zoeterwou- ïet oipor méér moet gaan betalen want als de overeenkomst e toi|gezet in een „gemeenschappelijke regeling" dan blijft rd inude verschoond van de plicht omzetbelasting te beta- t en igemeentebestuur heeft ook aan particuliere bedrijven Curopie gevraagd. Uiteindelijk is men tot de conclusie geko- kwjiet aangaan van een gemeenschappelijke regeling met re", dfite Leiden verreweg de goedkoopste manier is om van adamif te komen. 15001 i met" Cadeautje" voor Katwijkers KATWIJK Als een verlaat Sinterklaascadeautje zal de ge meente een bedrag van 3,5 a 4 ton overwinst van het elektrici teitsbedrijf terug laten vloeien in de portemonnee van de Kat- wijkse bevolking. Dit gebeurt bij de jaarlijkse afrekening van de gemeentebedrijven die rond half januari verwacht wordt. Wethouder J. van der Plas, die deze mededeling gisteren in de commissie van financiën deed, verwacht overigens dat deze af rekening voor de veel afnemers toch al zal meevallen gezien de hoge temperaturen van dit najaar. Voor de gemeente betekent de verminderde verkoop van gas overigens een strop. De over winst van het elektriciteitsbedrijf is ontstaan door een rende mentsverbetering van een aantal centrales in den lande waar door de inkoop per kilowatt uur elektriciteit goedkoper is uitge vallen. De gemeente is nu van mening dat de extra winst die hierdoor is ontstaan niet terug mag vloeien in de gemeentekas maar uitge keerd moet worden aan de afnemers. Leidschen- dammer breekt been ZOETERWOUDE Een 30-jarige Leid- schendammer brak gistermorgen zijn been toen hij in Zoeterwou de met zijn bromfiets tegen een auto opbot ste. De bromfietser verleende op de krui sing Industrieweg en Oranjelaan geen voor rang aan een 24-jarige automobilist uit Rot terdam. Het slachtof fer werd naar het AZL overgebracht. Hoger salaris ambtenaren strijdpunt ZOETERWOUDE Ondanks het feit dat zowel de fractie van het CDA als die van Progressief Zoeterwoude bij de algemene beschouwingen heb ben laten weten niet akkoord te gaan met de verhoging van het salaris voor hogere ambtenaren vanwege het bereiken van de 8.000 inwoners- grens stelt het Zoeterwoudse college de raad toch voor hiertoe over te gaan. Het college baseert dit voorstel op het feit dat de gemeente door het overschrijden van deze magische grens in een andere categorie valt waardoor het mogelijk is de zoge naamde bezoldigingsverordening met één salarisniveau uit te breiden. krui jkela^HEIM Wo- arge>vereniging ■aaieiltgang wordt een ouwefdige vereniging niet tuten, leden en een *Pel ktisch gekozen be- feh^at is ^et êev°lg an eeP^1"^1"30*1* van ^et iet ettelijk woningbezit i ove: verniging, die tot had feitelijk alleen uit al nieiuur bestond. Maar it m^2 woningwet- en romi eeldeluurwoninêen k nif „Vooruitgang" in e in sap bij haar eigen m^an 551 woningen ;e w.i De officiële overdracht gebeurt op 1 januari. Vanaf die datum gaat de vere niging echt draaien onder lei ding van de al benoemde nieu we directeur R. Scholten uit Wageningen. Hij is na een sol licitatieprocedure uitgekozen. In zijn huidige woonplaats is hij administrateur van een wo ningbouwvereniging. De gemeenteraad besloot in juli tot de overdracht van de gemeentewoningen aan de wo ningbouwvereniging. Reden daarvoor is dat het rijk als geldgever liever van doen heeft met een vereniging dan met de gemeente als eigenaar van woningen. Het rijk had al veel langer aangedrongen op een verandering van het sy steem omdat de woningbouw vereniging „Vooruitgang" in haar oude vorm eigenlijk geen vlees of vis was. Er was wel een zevenkoppig bestuur, maar er waren geen leden. Om er een echte vereniging van te maken, zouden de huurders van de woningen meer bij de gang van zaken betrokken moeten worden. Gemeentesecretaris B. Ber- ntzen, lid van het nog zittende oude bestuur van „Vooruit- gang" heeft op verzoek van de VrOUWCIl vereniging namens de ge meente de nieuwe statuten voorbereid. Die waren name lijk niet gewijzigd sinds de op richting in 1912. Het is de be doeling dat iedere huurder lid wordt van de vereniging. Dat lidmaatschap kost twaalf gul den per jaar, een bedrag dat in maandelijkse termijnen via de huur wordt geïnd. De leden kiezen dan een ledenraad, die op zijn beurt het bestuur kiest. Het huidige bestuur zal opstap pen. Overigens kunnen ook niet-huurders lid worden van „Vooruitgang": dat geldt voor een vierde deel van de leden en het bestuur. Dat lidmaatschap geldt uiter aard zowel voor vrouwen als voor mannen, gehuwd of sa menwonend, maar het oude bestuur ziet met name graag dat vrouwen zich ook opgeven voor een bestuursfuctie. „Voor een goede gang van zaken is het erg positief als bij een wo ningbouwvereniging ook vrouwen meedenken. Dat zie je ook bij bouwplannen waar de Vrouwen Advies Commis sie zich over uitspreekt: de vrouwelijke invloed is erg po sitief", aldus Berntzen. Overigens verandert er voor huurders en toekomstige huurders nauwelijks iets. De toewijzing van de woningen aan nieuwe bewoners blijft bij de gemeente berusten. Alleen de onderhoudsdienst wordt overgedragen van gemeente aan de veréniging. De perso neelsleden van de onder houdsdienst blijven echter wel ambtenaren, zij worden alleen zoals dat heet gedetacheerd bij de woningbouwvereniging. Nieuwe werknemers voor deze dienst worden wel door de vereniging aangenomen en zijn geen ambtenaar, maar werken volgens de CAO. Wat de kosten betreft maakt de overdracht ook al weinig ver schil. Het woningbedrijf heeft zichzelf bij de gemeente ook altijd bedropen, de gemeente had voor de eigen woningen en die van de woningbouw vereniging, gescheiden admi nistraties. Dat is nu niet meer nodig, de vereniging gaat dat zelf beheren. Sta in de weg Het paaltje (met de pijl) op de verkeersgeleider, die op de Zeestraat ter hoogte van de kruising met de Molenstraat in Noordwijk is aangebracht, blijkt een enorme sta-in-de-weg te zijn. In de loop van nog geen jaar is het 28 maal omver gereden. Een vrij bijzonder record, zo vond CDA-woord- voerder L. Alkemade in Noordwijk. Dat was dan ook de re den waarom hij laatst bij B en W informeerde naar het hoe en waarom van deze kwestie. Opvallend genoeg, zo wees zijn informatie uit, werd het paaltje eerst vijftien maal ach tereen geraakt, bleef het daarna bijna een half jaar lang overeind om vervolgens nog eens dertien keer achtereen tegen de vlakte te gaan. De raadscommissie ruimtelijke or dening heeft zich over deze kwestie gebogen en geconsta teerd dat vermoedelijk een niet-naleving van het stopver bod op de Zeestraat is, waardoor het uitzicht vanaf de Mo lenstraat wordt belemmerd. Het paaltje heeft daar weinig aan. Het staat er weer, zij het dat het door al die botsingen een fraaie taille heeft gekregen. luttel oten> kritii er ngaai egie effe3RUGGE „Imma- e orMs de titel van een bun- ?kor 'erstgedichten van de •ed. Irugse debutante Joke liek jerd. De 22 gedichten el u» zij eind vorig jaar in maanden tijd. Opval- laarbij is de rol die het in de gedichten |ge Joke Verweerd die en getogen is in n aan de IJssel, komt orthodox christelijk met vijf kindéren. jhaar tiende jaar kwam lanraking met de dicht- ■ttdoor een oudere zuster, de MULO gedichten Hl leren. De wereld van lichten sprak haar aan, ïl zij met die gevoelens ijk nog niet goed raad ien De ontluikende gevoe- jrervan het jonge meisje hun weerslag in dag- Een enkele keer ook Cf TM* J,en de gedichten van wit vorm. Op de MAVO Vasalis is ook nu nog lievelingsdichter van Joke, die inmiddels Krimpen voor Woubrugge heeft ver wisseld. Tot nu toe zijn er bij de dich teres zo'n 275 gedichten „op geborreld", zoals zij het zelf noemt. De eerste bundel maakte zij naar aanleiding van haar twee zwanger schappen en haar beleying ervan. Die bundel draagt de zeer oorspronkelijke naam „Ingelijfd". De uitgevers za gen er echter niets in. Zij achtten de dichttechniek nog niet voldoende verfijnd. De teleurstelling zette Joke Verweerd wel aan het den ken. Bewust ging zij aan haar techniek schaven. Elk ritme van de zin werd uitgepro beerd net zo lang tot zij het onder de knie had. De taal als instrument werd onderge schikt gemaakt. Grote liefde werd intussen opgevat voor de tachtigers. De Woubrugse voelt zich met hen verbon den, omdat deze dichters hun zeer persoonlijke gevoelens veelal weergaven in een zeer strakke vorm. De uitgave van de bundel „Immanuel" komt als een op luchting voor de dichteres. Het bevestigt de keuze van de zestienjarige destijds. „Ik kan echt dichten", is het op geluchte gevoel van de wor stelende kunstenaar. Nadat de 22 gedichten van de bun del gereed waren, bleef er een moeheid. Een tijdje kwa men de gedichten niet. Dat duurde echter niet zo lang. Een paasbundel ligt nu ge reed. De uitgever heeft ech ter nog geen toezeggingen ge daan. Hij wil natuurlijk eerst eens kijken hoe snel de 'dui zend exemplaren van de kerstgedichten over de toon bank gaan. w BEHOEVE VAN VRIJE SECTORBOUW "e!jEKERK AAN DEN Met acht stem- versbor en drie tegen, reB de gemeenteraad It 3fyonci het minder- t/m)orstel van wethou- ;vrouw M. Ie Large J ?t complex Van der ■ingenomen. Dat be- f J dat de gemeente spoedig mogelijk at tot aankoop van rein van de graan- l Na de sloop van drijfspanden wordt Dnd, inclusief het koetshuis, doorverkocht aan de firma Linstra B.V., een aannemingsbedrijf uit Alphen. Linstra gaat drie woonhuizen in de vrije sector bouwen op het terrein en het koetshuis restaureren. Het koetshuis krijgt na restauratie eveneens een woonbestemming. Wet houder Le Large kwam met dit minderheidsvoorstel, om dat zij na alle mogelijkheden onderzocht te hebben voor so ciale woningbouw tot de con clusie kwam, dat alle partijen de exploitatie van het koets huis als onoverkomelijk pro bleem zagen. „Als enige moge lijkheid blijft dan doorverkoop over", aldus mevrouw Le Lar ge. Daar konden het CDA en de VVD mee instemmen. Wethouder M. Tensen hield een pleidooi voor het meerder- heidsvoorstel van het college, wat de aankoop van Van der Bijl inhield plus de bouw van tien woningweteenheden aan de Rijn. Het koetshuis zou daarmee in gemeentehanden komen en na restauratie zou een passende bestemming ge zocht worden. „De overheid heeft bijna vier ton gemeen schapsgeld over voor de ver plaatsing van het bedrijf", zo zei de heer Tensen. „Laten we er dan voor zorgen, dat het geld gebruikt wordt voor iets waar die gemeenschap behoef te aan heeft: sociale woning bouw". De jaarlijkse lasten van 35.000 gulden, die de ex ploitatie van het koetshuis met zich meebrengt heeft de meer derheid van het college daar graag voor over. In grote lij nen kon de PvdA zich vinden in het meerderheidsvoorstel, op voorwaarde dat het koets huis na restauratie óf verkocht zou worden óf een zodanige bestemming zou krijgen dat de jaarlijkse last van 35.000 gul den vervalt. Nu definitief de beslissing is genomen om het Van der Bijl terrein aan te kopen zijn twee van de oorspronkelijke doelen van de Raad bereikt: verplaat sing van een „milieu onvrien delijk" bedrijf en het behoud van het monument Koetshuis. Van der Bijl is in ieder geval blij, want op de nieuwe locatie kan het bedrijf moderniseren en uitbreiden, waarvoor op de huidige plek de mogelijkheden ontbreken. LEIDSCHENDAM Volgen de week maandag begint in Leidschendam een telefoni sche enquête onder 800 aange slotenen op de Centrale An tenne Installatie over uitbrei ding van het aantal televisie kanalen. Het gemeentebestuur heeft hiertoe opdracht gege ven van de NV voorheen Ne derlandse Stichting voor Sta tistiek. Voornaamste vraag zal zijn of men bereid is één gul den zeven cent per maand meer te betalen voor zes tele visieprogramma's extra (België Frans 1 en 2, Duitsland 3, BBC 1 en 2 en de eveneens Engelse ITV). Als de gemeenteraad ak koord gaat met de uitbreiding, waarbij de uitslag van de en quête zwaar zal wegen, heeft Leidschendam hetzelfde pro grammapakket als Den Haag, Rijswijk, Voorburg en Wasse- Omdat het bijna tien jaar oude kabelnet de komende jaren ge deeltelijk moet worden ver vangen zal het piet bij die ver hoging van ruim één gulden kunnen blijven. De moderni sering kost 2.275.000 gulden waarvoor het abonnement twee gulden 69 cent duurder wordt. De aansluiting van Stompwijk. de Westvlietweg en Park Leeuwenbergh (1.175.000 gulden) die tot stand komt als voldoende inwoners hiervoor belangstelling hebben kost het nog eens 81 cent per maand. De totale verhoging van deze drie gulden 50 zal ge lijke pas houden met de werk zaamheden en dus over enkele jaren worden uitgesmeerd. Het abonnement op de CAI kost nu acht gulden acht cent en wordt inclusief uitbreiding, modernisering en nieuwe aan sluitingen twaalf gulden 65 cent. vergeleken met omlig gende gemeenten overigens nog laag. ZOETERWOUDE Van daag is het precies één jaar geleden dat in Zoeter woude de buurtbus ging rijden. Zeven dagen per week is het gele voertuig, bestuurd door vrijwilli gers, op pad. In totaal heeft de bus zo'n 80.000 kilometer afgelegd en hebben bijna 5000 passa giers dankbaar gebruik gemaakt van de mogelijk heid op een veilige en snelle manier op de plaats van bestemming te ko- Vorig jaar ging op feestelijke wijze het buurtbusprojekt van start. De heer T.F.J. Jansen, lid van Gedeputeerde Staten, was speciaal naar Zoeterwoude gekomen om de eerste rit samen met o.a. het college van burgemeester en wethouders mee te maken. Het Zoeter woudse projekt kende zelfs een uniek tintje omdat het voor het eerst was dat een buurtbus ook in het weekein de, zij het met een beperkte dienstregeling, zou gaan rij den. Voor de Zoeterwoudena- ren bleek vooral de rit naar het Elisabethziekenhuis te Leiderdorp een uitstekende oplossing omdat via het „nor male openbaar vervoer" slechts via omwegen en over stappen het ziekenhuis bereik baar is. Een zeer belangrijke wijziging in het routeschema werd doorgevoerd per 1 sep tember 1983. Toen werden na melijk de Oranjelaan, Nassau- laan, 5-Meilaan en Hoge Rijn dijk in de route opgenomen en dat bleek goede zet gelet op het aanbod van passagiers. Het plaatselijke comité is erg tevreden over het eerste jaar. Een team van vrijwilligers staat er garant voor dat altijd een chauffeur beschikbaar is en omdat de animo daarvoor goed te noemen is behoeft men over het algemeen slechts één maal per week gedurende en kele uren achter het stuur te kruipen. Dat voorkomt dat de chauffeurs het besturen van de buurtbus een tè zware be lasting vinden. Was de animo in de zomer maanden wat minder, nu de herst heeft toegeslagen is het aantal passagiers per week méér dan honderd en da's een respektabel aantal. Zeer posi tieve geluiden zijn te horen van de mensen die regelmatig naar het Elisabethziekenhuis moeten. Ook de mensen die in de zgn. buitengebieden wonen maken regelmatig dankbaar gebruik van de bus. Hetzelfde geldt voor de bewoners van bejaardencentrum „Huize Em- maus". Was voor hen het ver voersprobleem tot eind 1982 bijna onoverbrugbaar thans is dat een aspekt waarover men zich geen enkele zorg meer be hoeft te maken. Hoewel er nog wele ens sceptisch wordt ge-, sproken over de buurtbus er zijn inderdaad uren waarop het passagiersaanbod gering is wordt toch nadrukkelijk irv een behoefte voorzien. ii )WIJK „Wij hebben indruk dat de Vrou- ies Commissie (VAC) spek en bonen bijzit", voorden B en W van ijk schriftelijk op vra- het PPR/PSP-raads- *ey. Deze stelde in de |eraadsvergadering istus een reeks vragen woningbouw in het 'eld.' Hij heeft de in- it er bij de bouwplan- ir weinig rekening is fn met de adviezen van „Ze zitten er voor jo- zo drukte hij het uit. i er volgens Verwey t' stedebouwkundige óng van de bouw in kenveld te weinig re kening gehouden met de zon neschijn bij de woningen en vroeg hij of het klopt dat in het Vinkenveld met houten palen is geheid inplaats van met betonnen palen, zoals de bedoeling was. Verder bleek uit de vragenstellerij, dat het raadslid gebelgd was over het feit, dat de aannemer, die de bouw uitvoert, zonder enige aankondiging een gebouwtje in de Florahof had opgeruimd, terwijl hij had beloofd, dat het zou blijven staan. B en W stellen in hun ant woord dat zij een zo goed en vruchtbaar mogelijk overleg met de VAC stimuleren. Ste debouwkundige ontwerpen worden echter niet voor ad vies naar die instantie gezon den. Daarover bestaan geen afspraken en de VAC heeft er ook nooit om verzocht, aldus het college. Uit recente advie zen bespeurde men wel een toenemende behoefte van de VAC om ook te adviseren bij stedebouwkundige plannen. Over de sloop van het ge bouwtje in de Florahof is ook het college slecht te spreken. „De gang van zaken vervult ons met verontwaardiging. De kwestie van de zonneschijn bij de woningen in het Vinken veld is volgens B en W niet eenvoudig. Bij een zonnige tuin, zal men soms minder zon in huis hebben en met een zonnig huis veel schaduw in de tuin, daar komt het verhaal op neer. NOORDWIJK De commissie voor sociaal- culturele planning heeft een aanvulling uitge bracht op de kaart van het sociaal-culturele werk: Noordwijk in cijfers dus. In het document staat een aantal interessante ge gevens over de Noord- wijkse samenleving. Zo valt er in te lezen, dat de bevolking in de loop van een eeuw is gegroeid van 3714 tot 24.034 op 31 de cember 1982. Hiervan wo nen er 8704 in Noordwijk- Binnen, 1292 in de Gras- hoek, 3261 in Boerenburg, 1794 in het Duinpark, 425 in het Langeveld, 1666 in de inrichtingen Sancta Maria en de Dr. Mr. Wil lem van den Berghstich- ting en 6892 in Noordwijk aan Zee. Gesplitst naar geslacht wo nen er in Noordwijk 12432 vrouwen en 11692 mannen. Wat de onderscheiding naar leeftijd betreft zijn er 1393 kleuters (0-4 jaar) bij en 2699 65-plussers. Het aantal jonge ren tot 20 jaar (6832) be draagt 28,4 procent van de totale Noordwijkse bevol king. Bijna de helft van de Noordwijkers is gehuwd, 2,4 procent is gescheiden en 4,5 procent is weduwe of we duwnaar. Op 1 januari 1983 woonden er 637 buitenlan sen, 28 Belgen, terwijl Fin land, Griekenland, Honga rije, Libanon, de Philippij- nen, Vietnam, Zuid-Afrika en Zweden elk met één land genoot vertegenwoordigd zijn. Van de totale bevolking zijn er 11271 (46,9 procent) rooms-katholiek, 5347 (22,3 procent) Nederlands her vormd, 2675 (11,1 procent) gereformeerd, 939 inwoners behoren tot andere kerkege- nootschappen, terwijl 3802 (15,81 procent) mensen in het geneel geen godsdienst belij den. Meer dan de helft (51 procent) van de Noordwij- ders in de gemeente, onder kers verdient zijn of haar bo wie 158 Marokkanen, 110 terham in de dienstverlenen- Britten, 83 Duitsers, 43 Fran- de sector, 37 procent is werk zaam in de industrie en 12 procent in het agrarische be drijfsleven. Omtrent de werkloosheid staan trieste cijfers op de kaart. Op 1 januari 1983 wa ren er 774 mensen zonder werk, van wie er 80 jonger zijn dan 19 jaar. Vijf iaar ge leden waren dat er slechts 7 op een totaal van 207. De wo ningvoorraad bedroeg aan het begin van het jaar 7673 huizen met een gemiddelde bezetting van 2,92 (tegen 3,75 in 1971). Noordwijk telde op 1 januari van dit jaar 838 wo ningzoekenden. Van hen wa ren er 204 gehuwd, 556 onge huwd en 67 gescheiden. Van deze woningzoekenden ko men er 733 uit Noordwijk, 84 uit de omliggende gemeenten en 21 zijn elders in Neder land woonachtig. Bijna de helft van de woningzoeken den zitten in de inkomens klasse van ƒ20.000.- tot f 30.000.- bruto per jaar en 28,5 procent in de groep van f 30.000.- -ƒ40.000.-. De cijfers omtrent de crimi naliteit vertonen een duide lijk stijging. Kwamen er in 1975 in totaal 476 aangiften van misdrijf binnen, vijf jaar later waren dat er bijna 200 meer (656). Meer recente cij fers waren niet beschikbaar. De jeugdcriminaliteit ligt met 11,1 procent aanzienlijk beneden het landelijk gemid delde (22 procent). Aangete kend wordt nog, dat veel cri minele feiten door niet- Noordwijkers begaan wor den. Dit zou een gevolg zijn van het toeristisch karakter van de gemeente.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7