EÜÏ 6 6 Ad A-bestuur uit kritiek ïp dissident in raad VVD teleurgesteld in wethouder Waal fentrum Onderdak oorziet in behoefte 5^2-ffi ÉÉI Bij opname boven f5000.-en binnen de termijn van 1 maand, wordtvan het opgenomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de opzegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt. £aidóe<3outfuit ;t spijt Veel reacties op 'Opsporing verzocht' YVD: acties ambtenaren volstrekt ontoelaatbaar Elektriciteit 1 cent goedkoper, is te weinig Reclame voor ongeboren kind mogelijk naar andere plaats RAADSLID STAPT UIT BESTUUR CREDIT LYONNAIS BANK NEDERLAND DINSDAG 15 NOVEMBER 1983PAGINA3 */fSrOVer Een 26-jarige Kat- «eft tegenover de poli- ei, dat hij dit voorjaar ciaal-Êe van baar tas heeft n vooi egeeij kreeg spijt van zijn d veeJheeft de inhoud van nd ja(330 gulden aan de de bjerhandigd. De politie al oml gedupeerde vrouw iode ll g'steren teruggege- met man was al eerder den wegens twee an- sroven. Auto te water LEIDEN Een auto, die stond ge parkeerd op het Ra penburg is is giste ren spontaan het water ingegleden, nadat de bestuur ster een 32-jarige Leidse vermoede lijk was vergeten de auto op de hand rem te zetten. De brandweer en een sleepbedrijf hebben de auto er weer uit gehaald. Leidse ballon belandt in Oost-Duitsland LEIDEN Een ballon die in oktober werd opgelaten door de vijf-jarige Ri chard Orth uit Leiden is onlangs ruim 800 kilometer verder in Oost-Duitsland teruggevonden. De ballon werd met 275 andere opgelaten tijdens de feeste lijke gebeurtenissen rond de opening van de nieuwe basisschool De Burg graaf aan de Oppenheimstraat op 8 ok tober. De Burggraaf is ontstaan na sa menvoeging van de Pestalozzischool, de Oppenheimschool en de Bambino-kleu- terschool. Een kleine twintig ballonnen zijn teruggevonden. De meeste in Ne derland, drie in West-Duitsland. De ballon van Richard Orth kwam terecht in het Oostduitse plaatsje Mönchpfiffel. Prins Bernhard naar Leiden LEIDEN Prins Bernhard komt vrij dag 25 november naar Leiden om ver- zetsherdenkingskrui- sen uit te reiken. In de Pieterskerk over handigt hij zestig kruisen, waarvan 13 postuum zijn toege kend, aan leden van het voormalig verzet in de provincie Zuid- Holland. Eerste Leidse werk- vereniging gaat draaien LEIDEN De eerste werkvereniging die in Leiden gaat draaien wordt zaterdag 26 novem ber officieel geopend. Deze werkvereniging, het winkeltje in punkkleding „So What" aan de Haarlemmerstraat 268, houdt dan van twaalf tot vijf uur open huis en kunnen belangstellen den kennis maken met de produkten en de ideeën van de werkvereniging. Een werkvereniging is een kleinschalige onder neming in een of andere branche. Doel is niet om winst te maken, maar om het scheppen en instandhouden van arbeidsplaatsen. „So What" is de eerste in Leiden. In de winkel kan men zelfgemaakte kleding kopen en ook kleding naar eigen idee laten maken. „So What" is na 26 november van dinsdag tot en met zaterdag van elf tot zes uur open. Manifestatie op Stad huisplein LEIDEN Op hei Stadhuisplein wordt donderdag een mani festatie gehouden te gen het kortingsbeleid van het kabinet. De manifestatie wordt georganiseerd door de Leidse welzijnswer kers, die zijn verenigd in de Abva/Kabo. De bijeenkomst begint om tien uur en duurt tot drie uur. ervv "I 1 N Het afdelings- e agei van de PvdA en,1® kennen gegeven te zijn over |drag van PvdA- ft- Eikerbout bij kaihgen over twee in de gemeente- verlo'aarin Werd 0pge" h ideel te nemen aan V e^esdemonstratie en u mg van kruisra- Leids grondge" Wd uitgesloten. El- 181 stemde tegen bei- ies in tegenstelling in fractiegenoten. tocfydA-bestuur vindt bij kerbout's houding 'jk zit van weinig loya le te,gens de gevoelens 1. W; van zeer velen binnen de partij' tot deelname werd opgeroepen met één stem meerderheid verworpen. De stemmen staakten over de anti-kruisra ketten motie. Deze had gister avond in de raad opnieuw in stemming moeten worden ge bracht. De motie werd echter door indiener R. van Lint in getrokken toen bleek dat door afwezigheid van diverse pro gressieve raadsleden de motie verworpen zou worden. En dan geldt het politieke princi pe van 'beter geen uitspraak dan een negatieve uitspraak'. bout niet te willen bestrijden. „Het is het goed recht van ge meenteraadsleden er een af wijkende visie op na te hou den", aldus het bestuur in het PvdA-periodiek 'De Partijge noot'. Het bestuur wijst er ech ter op dat de ledenvergadering uitgebreid heeft vergaderd over de anti-kernwapenmotie. Eikerbout heeft op dat mo ment volgens het bestuur na gelaten te zeggen dat hij in de gemeenteraad tegen een der gelijk motie zou stemmen. „Vanuit loyaliteit aan de over grote meerderheid van de PvdA-leden kan van een PvdA-vertegenwoordiger ver wacht worden dat het uitdra gen van een eigen standpant ondergeschikt wordt ge maakt", aldus het bestuur. Het bestuur van de jongeren organisatie van de PvdA, de Jonge Socialisten (JS) noemt het gedrag van Eikerbout „treurig". Het JS-bestuur stelt dat 'het functioneren van Ei kerbout in de PvdA-fractie „tenminste dubieus is gewor den". Eikerbout gaat in dezelfde uit gave van het PvdA-blad niet in op het verwijt van zijn be stuur dat hij tevoren had moe ten laten weten tegen de motie te zullen stemmen. Hij verde digt zijn stemgedrag door te herhalen wat hij ook in de raad betoogde: „het defensie beleid is een verantwoorde lijkheid van de rijksoverheid en niet van het gemeentebe stuur" en „wanneer de onder-' handelingen in Genève niet slagen dienen de kruisraketten in Nederland geplaatst te wor den". LEIDEN Bij de Leidse poli tie zijn gisteravond 25 reacties binnengekomen naar aanleidig van het televisieprogramma „Opsporing verzocht". In het programma werd aandacht be steed aan de roofmoord op de Leidse juwelier Van Ameron- gen. De juwelier werd op 17 oktober 1978 om het leven ge bracht. Door een zogenaamde Bezominbus te tonen een soort kruidentoren, die bij de joodse eredienst wordt ge bruikt hoopt de politie weer wat schot in de zaak te krij gen. Een dergelijke zeldzame toren werd bij de moord op Van Amerongen ontvreemd. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om se rieuze reacties, die de komen de weken nauwkeurig zullen worden onderzocht. ant brokkelt -^jachtwagen chtwagen die stond ge el langs de walkant van jwenweg zakte gister- )lotseling weg toen de afbrokkelde. Met be- een andere vrachtwa- y^rd geprobeerd de wa- werd bestuurd door man uit Hazers- weer op de weg te maar het gevolg was l de wagen nog verder en de voorkant ge- ■Hk onder water ver- glEen roeiboot die lag ■Krd, werd door de auto Door een veel grotere gen in te schakelen, Imen er later alsnog in n weer op het droge te Als gevolg van een en as de Vrouwenweg ze- half uur geblokkeerd, het choeiing en de walkant jgedi zwaar beschadigd, de mj^t werd niet beschadigd. mat j et bi Sterrewacht viert 350-jarig bestaan Mei de opening van een tentoontelling door prof. Van der Laan in het gebouw van de Sterrewacht aan de Sterrewachtlaan is gistermiddag de lustrumviering van het astronomisch instituut van start gegaan. De tentoon stelling is voornamelijk gebaseerd op foto's uit boek „De Leidse Sterrewacht" dat ter gelegenheid van het zeventigste lustrum is verschenen. Verder wordt een beeld gegeven van het hedendaagse onderzoek en een mogelijk toekomstperspectief. Het formele hoogtepunt van de viering had gisteravond plaats in de Pieterskerk, waar het boek werd gepresenteerd en prof. dr. H.C. van de Hulst een lezing hield over de Leidse Sterrewacht. De tentoonstelling is nog tot en met zondag (van elf tot ne gen uur) te zien. Ook de koepels van de Sterrewacht staan open, zodat door de telescopen de sterren be wonderd kunnen worden. LEIDEN Nadat eerder de progressieve fracties in de gemeenteraad lieten weten achter de ambtena- renacties te staan, gaf de VVD-fractie gisteravond in een verklaring te ken nen de acties van vorige week „volstrekt ontoe laatbaar" te achten. De VVD stelt dat acties als het openen van bruggen en het blokkeren van vrijwel alle toegangswegen „ïn geen enke le verhouding staan tot het be oogde doel". „Acties als deze hebben slechts tot gevolg dat het bedrijfsleven in de Leidse binnenstad extra getroffen wordt en dat voor het overige vooral de zwaksten in de sa menleving worden getroffen", aldus de liberalen. De VVD zegt dan ook gelukkig te zijn met het besluit van het college het gebruik van gemeentelijk materieel voor dergelijke ac ties, te verbieden. „Bedacht moet worden dat de onderhan delingstafel de enige plaats is waar het conflict kan worden opgelost", aldus de VVD. Sint Ni co Ia as Sinterklaas komt zaterdag 19 november weer aan in Leiden. Zijn boot meert om een uur aan in de Haven. Daar zullen de muziekkorpsen De Burcht en Corcordia de goedheiligman muzikaal onthalen. Sinterklaas wordt begeleid door zijn hoofdpiet, 25 looppieten, 8 rui ters en een clown. Dit hele gezelschap vertrekt in op tocht naar het stadhuis, waar om half drie burgemees ter Goekoop de sint ontvangt. Een kindertrein rijdt mee naar het stadhuis. De route is Haven, Haarlem merstraat, Turfmarkt, Beestenmarkt, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Kort Rapenburg, Breestraat, Hoge- woerd, Watersteeg, Nieuwe Rijn, Gangetje Breestraat Stadh uisplein. De Timdelerclub De christelijke toneelgroep „de Timdelerclub" brengt vrij dag 18 november in de Leidse Schouwburg het stuk in drie bedrijven „De terugkeer van Mevrouw Savage". De voor stelling begint om kwart over acht. De zaal is om kwart voor acht open. Het stuk gaat over een klooster waarin al lerlei excentrieke en een beetje gestoorde patiënten hun rust vinden. De mensen zijn niet opgewassen tegen de har de buitenwereld en de kliniek dreigt door geldgebrek te moeten sluiten. Een ex-patiënte, mevrouw Savage, die weer eens haar toevlucht zoekt in het klooster, komt met een oplossing. Extra Stout De groep Extra Stout treedt 18 november op in Aniba's Muziekkamer (hoek Witte Singel - Herenstraat). Deze groep brengt Anglosaksische folkmuziek met de na druk op Ierse instrumentals. Het is de bedoeling dat er een sessie ontstaat met andere muzikanten. Het optre den begint om half negen. Filmavond De Spoor- en Tramvriendenvereniging, afdeling Leiden vertoont morgen in Wienerwald aan de Steenstraat films over de Duitse spoorwegen. Speciaal voor deze avond zijn zeven kleurenfilms uit Duitsland overgebracht, waarvan niet één in Nederland ooit te zien is geweest. De films be handelen onder meer de glorietijd der stoomlocomotieven, de technische aspecten van het rail bed rijf, alsmede de aan leg van een nieuwe regionale spoorlijn in de buurt van Mönchengladbach. De toegangsprijs is twee gulden. De voorstelling begint om acht uur. Japans bloemschikken In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt zater dag 19 november een demonstratie gegeven van Japan se Bloemschikkunst. De demonstratie wordt vooraf ge gaan door een korte inleiding door mevrouw Doris Diels-Krafft, een gediplomeerd lerares bloemenschik- ken van de Ikenobo-Ikebanaschool „Shun-Pu-An Koyo". De demonstraties worden gegeven om twee en om^ drie uur. Met het oog op de beschikbare plaats ruimte in de aula is het raadzaam tijdig plaatsen te re serveren, tel. 071-132641. Gitaarduo Het gitaarduo Bert Maas en Erik Otte geeft vrijdag 18 no vember een concert in de kapelzaal van het K en O-ge bouw. Het concert begint om kwart over acht. Toegangs kaarten zijn dagelijks tussen negen en vijf uur te krijgen op het K en O-bureau. Het duo voert werken uit van Absil, Biberian, Farinas, Schubert, Albeniz, Granados en De Faï- SP-RAADSLID VERGEER: LEIDEN SP-raadslid C. Vergeer vindt dat de mil joenenwinst van het energiebedrijf Rijnland het toelaat dat het elektriciteitstarief met meer dan 1 cent per KwH wordt verlaagd, zoals is voorgesteld. Het raadslid betoogde dat gisteravond in de gemeenteraad toen een voorstel aan de orde kwam de aan het EBR deelne mende gemeenten niet meer te laten delen in de winsten van het bedrijf. De winsten zouden in de toekomst meer ten goe de moeten komen aan de verbruikers. Het EBR maakte het vorig jaar een winst van meer dan 14 miljoen gulden. Ver geer diende een motie in waarin werd gesteld dat de winst van het EBR „bij voorkeur wordt aangewend voor een verla ging van de energie-tarieven van de verbruikers". De motie werd door het college overgenomen daar dit reeds het beleid van het EBR is. Vergeer stelde bovendien dat ook gekeken moet worden naar verlaging van andere tarieven zoals het tarief dat moet worden voldaan wanneer gebruikers op nieuw moeten worden aangesloten op het net. LEIDEN Het college van b en w is niet van plan het re clamebord van de 'Vereniging tot bescherming van het onge boren kind' aan de Nieuwe Beestenmarkt te laten verwij deren. Het college wil wel pra ten met de vereniging over een andere plaats in de stad. „Wij vrouwen eisen" had bij het gemeentebestuur bezwaar gemaakt tegen het reclame bord zo dicht in de buurt van de kliniek voor geboorterege ling aan het Kort Rapenburg. Zij beriep zich op het uitgangs punt van Ben W dat de licht bak „niet in de directe omge ving van de kliniek", zou mo gen komen te hangen. Op grond hiervan hadden Ben W geen toestemming verleend voor een soortgelijke lichtbak aan een lantaarnpaal op het Kort Rapenburg. Van ambtelijke zijde is B en W ontraden het contract met de vereniging eenzijdig te verbre ken omdat dit een juridische procedure tot gevolg zou kun nen hebben die de gemeente waarschijnlijk zou verliezen. Hoogstens zou het contract door de gemeente niet ver lengd kunnen worden. Boven dien wordt gesteld dat toch nauwelijks volgehouden kan worden dat de lichtbak „in de directe omgeving" van de kli niek is opgehangen. Op grond hiervan hebben B en W besloten de lichtbak maar te laten waar die is. Ge zien de gevoeligheid van de hele zaak zal de raadscommis sie ruimtelijke ordening wor den gevraagd in hoeverre de ligging van de Nieuwe Bees- tenmerkt „in de directe omge ving" van de kliniek moet worden beschouwd. LEIDEN De VVD-fractie in de gemeenteraad heeft geirri- teerd gereageerd op uitspra ken van wethouder C. Waal (PvdA) van ruimtelijke orde ning dat de Kamer van Koop handel een nutteloze organisa tie is die niets doet en alleen maar geld kost. Waal gaf zijn visie op de Kamer van Koop handel in een vergadering van de uit ambtenaren bestaande beleidsgroep Stadsvernieu wing. Waal stelde in die vergadering vast dat de gemeente een ei gen economisch beleid voert waar de Kamer van Koophan del niets aan toevoegt. Zijn conclusie was dat de Kamer van Koophandel maar beter opgeheven kon worden zodat zijn taken door de gemeente overgenomen zouden kunnen worden. De VVD heeft zich schriftelijk tot het college gewend met de vraag of het voltallige college achter de zienswijze van de heer Waal staat. Wanneer dat zo mocht zijn, verwacht de VVD dat het college deze stel ling in een eerstvolgende ver gadering van de raadscommis sie economische aangelegenhe den verdedigt. Mocht het hier echter de persoonlijke mening van de heer Waal betreffen, zou de VVD deze graag willen bespreken in de raadscommis sie van wethouder Waal, in aanwezigheid van leden van de Kamer van Koophandel. Het is overigens niet de eerste maal dat de heer Waal fel uit haalt naar de Kamer van Koophandel. In een eerdere vergadering van de beleids groep, beschuldigde Waal voorzitter Koningsveld van de Kamer van Koophandel ervan een wig te willen drijven in de PvdA-VVD coalitie. Waal leidde dit af uit contacten van Koningsveld met VVD-frac- tievoorzitter F. Kuijers over het gemeentelijk verkeersbe leid. 3 l)N Het Centrurrr 1 dak aan de Rem- 2 [straat blijkt in een 13 te te voorzien. In 1| rste half jaar dat het 14 :m functioneerde, 3 B bezettingsgraad 82 it en dat is inclusief -2 rste maand waarin latief vrij rustig was. 16 6 ptrum, dat in april zijn 3 opende, wil iedereen ]g pen zodanige conflictsi- 21 Verkeert, dat thuis blij- et langer verstandig is, i3 onderdak bieden. In 2 e is de maximale ver- t1 lur twee weken, maar -- n worden verlengd tot q ?ken. Na een gesprek 1 (besloten of degene, die 2| jnmeldt, kan blijven of 29 i de eerste zes maanden -- Q 289 van dergelijke in- 24 pprekken gehouden. 184 personen werden opgenomen en de overigen werden door verwezen naar instellingen als een vrouwenopvangcentrum of een bureau voor alcohol en drugs. De jongste opgenomen bewoner was 10 maanden oud en de oudste 78 jaar. de gemid delde verblijfsduur bijna 13 dagen. Vooral in de periode juli-september toen het We gloophuis was gesloten, nam het aantal jongeren dat bij het Centrum Onderdak aanklopte, fors toe. Dat schrijft het cen trum in een verslag over de eerste zes maanden. Uit het verslag blijkt verder dat het met de financiën van het centrum minder florissant is gesteld. Eén dag voor de opening kortte het ministerie van WVC plotseling bijna 17.000 gulden op de al goedge keurde begroting en dat gat is nog steeds niet gedicht. Ook voor het komend jaar ziet het er niet best uit, omdat nu ook de gemeente van plan is op de subsidie te korten. Het cen trum draait nu al voor een groot deel op vrijwilligers (elf medewerkers op basis van mi nimaal twintig uur per week). Ook in bestuurlijke kringen van het Centrum Onderdak verloopt niet alles even floris sant. Gemeenteraadslid N. Langerak (VVD) heeft onlangs te kennen gegeven geen deel meer uit te willen maken van het bestuur. Volgens Lange rak, die op het functioneren van het centrum overigens volstrekt geen kritiek heeft, worden er namens het bestuur regelmatig brieven verstuurd zonder dat hij daar als be stuurslid tevoren inzage in heeft gehad. Het halfjaar ver slag was voor hem de druppel die de emmer deed overlopen, hij liet het bestuur weten voor een dergelijk handelswijze niet langer verantwoording te wil len dragen en zijn lidmaat schap met onmiddellijke in gang neer te willen leggen. Volgens het dagelijks bestuur is de reactie van Langerak lichtelijk overdreven. Het be stuur wijst er op dat het zitten de bestuur nog slechts een for maliteit is daar aan een nieuw bestuur wordt gewerkt. Afge sproken zou zijn dat het dege lijks bestuur de gang van za ken zou waarnemen. Van de bestuursleden is op 28 april al vast feestelijk afscheid geno men. Langerak zou bovendien op de hoogte zijn geweest van het feit dat het verslag uitge bracht zou worden. Het be stuur ontkend enige brieven te hebben verstuurd buiten de heer Langerak om en ziet dan ook geen voldoende reden voor het opstappen van het VVD-raadslid. ADVERTENTIE RENTETARIEVEN PER 1-10-1983 Spaarrekening Minimumsaldo f100,- Renterekening Minimumsaldo f 500,- Geldmarktrekening Minimumsaldo f2.500,- Toprenterekening Minimumsaldo f2.500,- Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de opzegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Spaardeposito's Renteverrekening op jaarbasis opmaandbasis Voor bedragen 5 |aar vast vanaf f 25.000,- 6|aarvast De tarieven van Kascertificaten, Spaarcertificaten, Premiecertificaten en Kapitaalcertificaten wordén u van Credit Lyonnais Bank Nederland zijn folders beschikbaar over alle spaarvormen en de algemene s Credit Lyonnais Bank Nederland is een Nederlandse bank die behoort bi) de Crédit Lyonnais Groep, de vijfde bank ter wereld. Hoofdkantoor Coolsmgel 63, Postbus 1045,3000 BA Rotterdam. Telefoon 010-694400. Leiden, Kort Rapenburg 20.071-126244

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3