Vredesvrouwen verrast door aankomst ins Andrew vertelt over Falkland-oorlog Toni Negri gaat vanuit Parijs actie voeren voor Italiaanse gevangenen Franse regering wil macht van de rechtse pers breken f:'s,ou kiest h voor Irak Tederheid in gorilla-gezin Rus overleden na zelfverbranding rika stopt igenen ,ada in en kisten zrie .reliuldigt 4 verzet EERSTE KRUISRAKETTEN GEARRIVEERD OP GREENHAM COMMON Sovjet-Unie afwijzend over voorstel Reagan „Moskou wil verzoening tussen Syrië en de PLO Inland Zeidóo. SouAflrit DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 PAGINA 11 De Sovjet-Unie heeft termiPor het eerst in de Iraans- ittinglrlog duidelijk partij geko- af a'rak. Volgens het partijblad t-ven* hebben de Iraanse leiders Ivredé a^e vredesinitiatieven van gen ligheidsraad en van Irak af- 1 28-ipe beginselen en doeleinden weJ'"monarc'1^st'sc^e rev°lutie orfjn *n de vergetelheid ge- De fs de Prawda. Degenen die janua>se*en verdedigden worden i-mili?0 schrijft het blad. Tot gis- je Vjde Sovjet-Unie de verkla- ïdmao1 Baêdad en Teheran over i foltPP van de oor'°g zonder ar naast elkaar gezet. In de dierentuin van New Orleans deed zich dit tedere gezinstafe reel voor, toen Pank zijn gorilla-zoontje in zijn armen nam. Panks' vrouw lijkt het allemaal goed te vinden, maar houdt haar zoontje goed in het oog. MOSKOU De man, die zich vori ge week maandag op het Rode Plein in Moskou met benzine heeft over goten en zich in brand heeft gesto ken, is afgelopen zaterdag aan zijn verwondingen overleden. Dit is gis teren uit politiekringen in Moskou vernomen. Volgens dezelfde bronnen ging het om een man van 30 uit het zuidwes ten van de Sovjet-Unie. Hij zou heb ben besloten zelfmoord te plegen omdat hij geen dak boven zijn hoofd had. De man stak zich in brand an derhalf uur na de militaire parade ter gelegenheid van de 66ste verjaar dag van de Russische revolutie. Campagne voor vrijlating van Sacahrov BONN Een internationale vere niging voor de rechten van de mens heeft in Bonn een campagne gelanceerd voor de vrijlating van de Russische dissident Andrei Sa- charov. De internationale campag ne heeft tot doel de naar Gorki verbannen natuurkundige vrij te krijgen en zijn vertrek uit de Sov jet-Unie mogelijk te maken. In de Bondsrepubliek zal als onderdeel van de campagne president Car- stens worden verzocht Sacharov het kruis van verdienste toe te kennen en hem uit te nodigen naar Bonn te komen. '1 S'S Het Ameri- heeft op Grenada ïgenenkamp inge- jande uit grote hou- Een van de eerste was Kenrick Ra la's voormalige mi- fjustitie en een van rste leden van het iregime-Bishop. Bij ting het afgelopen ,j vertelde hij: „We iep bukken om de jruipen. De opening /eer 70 centimeter dak bestond uit een ig bevestigd plastic, ïacht druppelde de r binnen en ik was Verslaggevers die prjn^to naar de luchtha- Mar^int Salines zijn ge haalden het gevange- echttz'en "SS™- met^et naar binnen. Het ond^nd een tw'ndë* mee< houten kisten (on- v n"je meter breed en h'hoog), elk met een Koldfpje' Vlakbij de kis- Hanjr" een Paar ^rote B|ad(waPende militairen yen(met zandzakken af- Schije wachttorens de 1 viel met geen mo- vast te stellen hoe de kisten bezet wa- ÏNATHAN STEELE iright The Guardian ifoorjcaat neesi lied i" leiders van het bli'verzet 'n Frankrijk jontwaardigd gerea- antijgingen dat Jean .en sleutelfiguur in 'n ^oor z'jn jsen aan de Gestapo 'ibJp- De beschuldiging huicor dacclues Vergès Iger van de oorlogs- j- Klaus Barbie. Zo- d is Barbie verpnt- gesteld voor de Moulin. Hij onder- riartelde hem, waar- overleed in de trein aaar een concentra- iracht. In een giste- lenen boek zegt Ver- oulin in een gevan- #/Ide Gestapo in Lyon heeft gepleegd, om- js verraden door lei- het verzet die van wilden., Overigens »ès zijn beschuldigin- ,ard kunnen maken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De eerste Tomahawk-krusraketten bevinden zich op Britse bodem. Dit werd gister avond in het Lagerhuis bevestigd door premier Thatchers minister van defensie Michael Heselti- ne, die desondanks de hoop uitsprak dat de Ge- neefse ontwapeningsbe sprekingen nog voortgezet zouden kunnen worden. De eerste twee kruisraketten werden van de Verenigde Sta ten naar Groot-Brittannië ge bracht aan boord van een Starlifter-vrachtvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. Dat is het enige toestel waar mee de Amerikanen atoomwa pens vervoeren. De Starlifter C141 landde om streeks 10 uur Nederlandse tijd op de Britse luchtmachtbasis van Greenham Common, ten westen van Londen. Daar worden voor 31 december zes tien kruisraketten verwacht. In Italië en West-Duitsland zal het transport van de kruisra ketten nu ook spoedig op gang komen, zo zei een woordvoer der van de NAVO in Brussel. Eind volgende maand zullen zij gebruiksklaar moeten zijn. Op grond van de Navo-af-, spraak zullen zij tegen die da tum, gebruiksklaar zijn. De uitgestrekte basis van Greenham Common is omge ven met een draadomheining van bijna twaalf km lengte. De afgelopen twee jaar werden rond dit militaire grondgebied vier kampen van honderden vrouwelijke leden van de Brit se vredesbeweging opgericht. Maar toen de Starli-fter met de eerste twee kruisraketten landde, sliepen deze demon stranten nog. Sommige dames, die wel vroeg uit de vere ge komen waren, bevonden zich in het naburige Newbury, waar ze een rechtszaak bij woonden. De aankomst van het Ameri kaanse vrachtvliegtuig verliep dan ook zonder incidenten. Zodra de Starlifter vaste grond onder de wielen had, reed hij naar de silo's van de kruisra ketten, in de zuidwestelijke hoek van de luchtmachtbasis. Daar werd het reusachtige toe stel onmiddellijk omringd door gewapende parachutisten. An dere gewapende militairen stelden zich op in de nabijheid van de omheining van de ba sis. Aan de overkant patrouil leerden ongeveer 200 burger lijke politiemannen. De bewa king van Greenham Common kost tenminste 500.000 pond per week. Twee grote vrachtwagens stel den zich aschter de staart van de Starlifter op. Uit het enor me ruim van het vrachtvlieg tuig verscheen een lange, smalle kist, verpakt in groen zeildoek. Een Tomahawk kruisraket is 6,3 meter lang. De kist werd op een van de vrachtwagens geplaatst, deze reed weg en verdween in een van de silo's. Daarna kwam nog een tweede kist van hetzelfde soort uit de buik van de Starlifter. Ze werd op de andere vrachtwa gen gezet, die op zijn beurt in de silo's verdween. Alles werd van op vrij grote afstand ge filmd voor de televisie. Er deed zich geen enkel probleem voor. Uiteindelijk zullen op Green- ham Common 96 kruisraket ten ondergebracht worden. Vanaf 1987 komen er nog 64 andere op de luchtmachtbasis van Molesworth bij Hunting ton, in Oost-Anglia. stt-ao ocptovMiewr Hoewel zij gisteren niet actief waren, zeggen de dames van de Britse vredesbeweging die rond de luchtmachtbasis van Grenham Common kamperen, dat zij de strijd niet opgeven. „Wij zullen alle wegen rond de basis blokkeren en ze onbe reikbaar maken", voorspellen de demonstranten. Op die ma nier hopen zij het in de toe komst te kunnen beletten, dat de raketten Greenham Com mon verlaten voor manoeu vres of om gelanceerd te wor den. Defensieminister Heseltine verklaarde gisteravond in het Lagerhuis opnieuw, dat de kruisraketten op Britse bodem nooit gebruikt zullen worden zonder goedkeuring van Groot-Brittannië's premier. Hij ontkende nogmaals, dat de plaatsing van deze raketten een Amerikaans initiatief was. „De beslissing ertoe werd door de Navo genomen", zei hij. ROGER SIMONS Op een persconferentie in Londen zette minister Heseltine uiteen over hoeveel SS-20-raketten de Sovjet-Unie momenteel be schikt. Het eerste zuiltje (81) geeft het aantal aan in december 1979, het tweede (171) in november 1981, toen het Genève-over- leg begon en het derde (243) het huidige aantal SS-20-raketten met elk drie kernkoppen. De andere zuiltjes hebben betrekking op de plaatsing in Azië. GENEVE De Russische delegatie bij de onderhandelingen in Genève heeft gisteren niet gereageerd op het nieuws van de komst van de eerste kruisraketteri. De Russische delegatie zou vandaag gewoon aanwezig zijn bij de onderhandelingen, zo werd in Genève meegedeeld. De Sovjet-Unie heeft wel gereageerd op het jongste voorstel van president Reagan dat beide partijen toe staat elk maximaal 420 kernkoppen op middellange-afstandsra- ketten te land te installeren. Het voorstel dat nog officieel moet worden ingediend betekent een sterke vermindering van het oorspronkelijke aantal van 572 nieuwe raketten. Het Russische persbureau Tass schreef dat het om oude eisen van Washington gedaan. Sovjet-leider Joeri Andropov had eerder in het najaar voorgesteld het aantal Russische raketten in Europa te vermin deren tot 140 met een maximum van 420 koppen en de SS-20 raketten in Azië buiten beschouwing te laten op voorwaarde dat de NAVO afziet van de plaatsing van nieuwe raketten. De Westduitse regering zei dat president Reagan met zijn jongste voorstel bewees dat de Amerikanen bereid zijn constructief op Russische voorstellen in te gaan. tot uit J* vaj Vf Stad In een vraagge- ert f de Britse televisie j^ps Andrew verteld aan ervaringen in de jger -°°rlog. De 23-jarige in he tijdens het conflict ,r mjgeland en Argenti jn dpterpiloot bij de ma- ier yertelde interviewer van David Frost dat hij zich zijn levenlang zal blijven herinne ren hoe het Britse koopvaar- dijsch ip A tl an tic Con veyor werd getroffen door een Exo- cet-raket. Op de vraag of zijn ervarin gen in de oorlog van invloed zijn geweest op zijn karakter, antwoordde de prins: „Dat is een moeilijke vraag. Ik denk dat de ervaring dat er op je geschoten wordt een van de meest karaktervormende din gen in je leven is". De prins gaf toe dat hij zich soms nogal eenzaam had gevoeld. „Je wordt onder dergelijke om standigheden een soort geest. Je doet niets anders dan eten, slapen en vliegen. Je hebt ontzettend veel tijd voor je zelf. Als je in je hut zit en af en toe een raket hoort over vliegen, zijn er veel moeilijke momenten, vooral als het me nens wordt". De prins, die de laatste tijd bescheiden naam heeft ge maakt als amateur-fotograaf, gaf toe dat de koninklijke fa milie al heeft geklaagd dat hij zich soms net zo ergerlijk ge draagt als de persfotografen. Prins Andrew vertelde dat eenzaamheid een van de the ma's van zijn foto's was. Op de vraag of hij een eenling is. antwoordde hij lachend: „Ik ben een kluizenaar. Ik geloof niet dat ik eenzaam ben. Ik probeer mensen niet voor de voeten te lopen en ik vermijd de pers zoveel mogelijk". WILL BENNET! Copyright The Guardiai sle~~ (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In Frankrijk is het tot niet geringe op schudding gekomen als gevolg van een plan van de re gering om een anti-trustwet voor de pers op te stellen. Eerste-minister Mauroy kondigde dit in een televi sie-interview aan en onmiddellijk kwam het in de perswereld en in een groot deel van de openbare me ning tot grote opwinding. Volgens het „overheidsplan mag een persgroep niet meer dan drie landelijke bladen publiceren, waaronder maar één enkel dagblad. Geen enkele groep mag èn een landelijk én een regio naal blad publiceren. Een regionale groep mag slechts een deel van de globale markt bestrijken; dit zal vermoedelijk op 15 pro cent gesteld worden. Elk dagblad moet voorts over een zelfstan dige redactionele ploeg beschikken. Dus er mag geen redactie zijn die voor verschillende bladen werkt. Het is overduidelijk dat de voorgestelde anti-trustwet op de eerste plaats gericht is tegen de groep-Hersant die in heel het land een groot aantal bla den en tijdschriften bezit of de meerderheid van de aandelen in handen heeft. De groep bezit behalve de drie grote Parijse bla den Figaro, France Soir en Aurore dertien regionale bladen en staat op het punt er nog twee over te nemen, terwijl zij een be langrijke vinger in de pap heeft bij het Brusselse blad Le Soir. Voorts bezit Hersant onder meer zes nationale weekbladen en tijdschriften. De groep-Hersant is zeer rechts en sommige com mentaren hebben voor velen een fascistisch klinkende onder toon. Afgezien van de groep-Hersant zijn er in Frankrijk 28 perscombinaties. Premier Mauroy is voornemens een Hoge Raad voor de Pers in het leven te roepen. De raad zou moeten toezien op het handha ven van voldoende verscheidenheid in de geschreven pers en samengesteld worden uit leden van de rechterlijke macht en vooraanstaande personen, die benoemd zouden worden op basis een zgn. „nationale vertegenwoordiging". Het eerste doel van de raad zou zijn het toezien op het handhaven van de wet van 1944, die toen al ten doel had te voorkomen dat te veel kranten eigen dom van eenzelfde concern zijn. De regering ontkent uiteraard dat de anti-trustwet een wet is gericht tegen Robert Hersant. Maar het is duidelijk dat de overheid méér dan geprikkeld is door de onophoudelijke felle en sarcastische kritiek van de bla den van de groep die bovendien de regering in haar hemd gezet heeft door simpelweg te weigeren het blad France Soir te verko pen aan een persmagnaat die de zegen van de overheid had. Naar verluidt heeft premier Mauroy lange tijd moeten wachten met het afkondigen van zijn voornemen een anti-trustwet voor de pers door het parlement te laten goedkeuren, omdat presi dent maanden en maanden geaarzeld had daaraan zijn goedkeu ring te hechten. Mitterrand is er van overtuigd dat een vrije pers een essentieel bestanddeel van de democratie is en de ver scheidenheid van de meningen moet weerspiegelen en dat het niet toelaatbaar is één enkele politieke groep toe te staan de stem van de anderen te verstikken. Maar Mitterrand is er zich bewust van, zo heet het, dat in Frankrijk de staat de grootste trust op voorlichtingsgebied is. In Frankrijk zijn radio en televi sie overheidsinstellingen. En die worden tegenwoordig uiteraard vereenzelvigd met het linkse bewind. Vandaar dat neutrale stemmen opgaan die verklaren dat het de eerste stap van de hoge autoriteit voor het perswezen zou moeten zijn. het over- heidsmonopolie dat in wezen een politiek monopolie is, op radio en televisie af te schaffen. Daar rept het nieuwe voorstel niet over hetgeen bij velen tot de conclusie leidt dat de anti-trustwet op de eerste plaats een opera tie is tegen de rechtse oppositiepers. VS STUREN GENIE-TROEPEN NAAR MIDDEN - AMERIKA WASHINGTON De Ameri kaanse regering is van plan genie-troepen te sturen naar een aantal landen in Midden- Amerika. Zo zijn 1.000 genie soldaten gereed voor vertrek naar Costa Rica, waar zij on der meer zullen worden inge zet bij de aanleg van wegen. Waar die wegen worden aan gelegd, is niet bekendgemaakt, maar verwacht wordt dat dat met name in het grensgebied met Nicaragua zal zijn. Vol gens Amerikaanse regerings functionarissen is het sturen van de troepen onderdeel van de eerste gezamenlijke oefe ning van Amerikanen en Cos- taricanen in het traditioneel neutrale Costa Rica. KOEWEIT/BEIROET De Sovjet-Unie heeft wapens geleverd aan de Palestijnse guerrillastrijders die PLO-voorzitter Arafat trouw zijn gebleven. Daarnaast probeert de Russische leider An dropov een verzoening tot stand te brengen tussen Syrië en de PLO. Dit meldde gisteren het in Koeweit verschijnende dagblad Al-Qabas. De krant publiceerde passages van boodschappen, die Andropov gestuurd zou hebben naar de Syrische president Assad en naar Arafat. Moskou zou in deze boodschappen hebben aangedrongen op verzoening. In zijn boodschap aan Assad beklaagt de Sovjet unie er zich over, dat „Syrië daadwerkelijk deelneemt aan de strijd in Noord-Libanon". Ook zou Andropov, aldus het Koe weitse dagblad, president Assad hebben bekritiseerd omdat deze Russische wapens inzet tegen Palestijnen. De Russische kritiek op het Syrische regime zou betekenen, dat de Sovjet-Unie het streven van president Assad, om door middel van militaire hulp aan de Palestijnse rebellen controle over de PLO te verkrijgen, afwijst. In Tripoli isvanochtend de strijd tussen Arafat-getrouwen en de Palestijnse rebellen weer in alle hevigheid opgelaaid. De ge vechten zouden zich concentreren rond het vluchtelingenkamp Baddawi. Volgens het Palestijnse persbureau WAFA worden de rebellen gesteund door Syrische pantserinfanterie en Libische troepen. SE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN Zij! HituntloliliwijnrV»- oor mthhtrtn imht rtotl ihj w Itrut roioin (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Toni Negri, de Italiaanse volksvertegen woordiger die naar het buitenland verdween toen hem zijn parlementaire onschendbaarheid werd afgenomen, blijft buiten bereik van de Italiaanse justitie. Negri voelt er niets voor weer bij het 'terrorisme-proces in Rome in de verdachtenbank plaats te nemen en zo le venslange gevangenisstraf te riskeren. Uit Parijs, waar hij sinds zijn specta culaire verdwijning op 12 september, „ondergedo ken" zit, heeft, hij laten weten geen martelaarsrol in de Italiaanse gevange nis te ambiëren. De ex-professor in de politieke wetenschappen, Antonio Ne gri, zat vier jaar in voorarrest op verdenking van terrorisme, toen hij in juni in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden werd gekozen. De Radicale Partij (een nogal anti-parle mentair gezelschap) had hem onderdak aangeboden in de hoop van hem een symbool te kunnen maken tegen de „wil lekeur" van de Italiaanse justi tie, die verdachten voor een De vrijheid van Negri duurde kort, want op 21 september ontnam het parlement hem zijn onschendbaarheid op ver zoek van een vijftal officieren van justitie, die hem wilden vervolgen wegens terrorisme. De parlementaire meerderheid daarvoor was maar gering en vaststaat dat Negri zijn parle mentaire onschendbaarheid zou hebben kunnen behouden als zijn eigen partij, de Radica le Partij, voor zou hebben ge stemd. De Radicalen onthiel den zich echter van stemming. Ze wilden Negri weer achter de tralies omdat hij daar als slachtoffer, als radicale marte laar, beter tot zijn recht zou komen. Maar Negri voelde er niets voor zijn pas herwonnen vrijheid weer in te leveren en via Corsica ontkwam hij naar Parijs. De Radicalen, de enigen die altijd hebben geweten waar Negri zich schuilhield, hebben hem herhaaldelijk gevraagd naar Italië terug te keren om zich samen met zijn kamera- den-medeverdachten te laten berechten. Negri heeft daar niet op gereageerd. Vandaag loopt een ultimatum af dat de Radicalen hem hebben gesteld: Meldt hij zich niet dan zullen de Radicalen aUe betrekkin gen met hem verbreken. Negri heeft nu laten weten in Parijs te blijven om een politieke campagne op touw te zetten tegen de terroristische nood wetten in Italië. Het spijt hem voor zijn „vrienden in de ge vangenis" die zich nu door hem in de steek gelaten voe len, maar volgens Negri zou zijn vrijwillige terugkeer neer komen op een akkoordverkla ring met het „barbaarse sy steem" van de onbeperkte voorlopige hechtenis in Italië. Ondertussen blijft Negri lid van het Italiaanse parlement en behoudt zijn salaris. Alleen zijn reisvergoeding heeft het parlement hem afgenomen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11