Luizen teelt geen luizeteelt EXTRA IN DE NOVEMBER MID-LOTTO: IN EN OM DE KAS n Grote bollenexporteurs groeien steeds groter t DE LOTTO: g% ELKEWEEKO DE KANS VAN UW LEVEN ik Grotere aanvoer snijbloemen ongeveer vier procent hoger dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De omzetstijging werd mogelijk door een aanmer kelijk hogere aanvoer. Er werden in totaal zestig miljoen stuks bloemen meer aangevoerd, hetgeen vijftien procent ho ger is dan vorig jaar. De gemiddelde prijs zakte daarbij van achtentwintig cent tot een kwartje. Aan de export heeft dat niet gelegen. De geëxporteerde waarde steeg namelijk met vijftien procent. Wat de potplanten aangaat, voor het eerst sinds maanden kan in augustus weer wat positiefs gezegd worden over de aan voer via de veilingen. De stijging van de aanvoer met veer tien procent veroorzaakte namelijk geen prijsdaling. De gemiddelde prijs van de geveilde potplanten bleef stabiel op 2,03 cent. Door de gelijk gebleven prijs is de omzet van potplanten in dezelfde mate gestegen als de aanvoer. De goede prijsvorming is mede veroorzaakt door een ver hoogde buitenlandse vraag, hetgeen resulteerde in een ex porttoename van 32 procent. Dit blijkt uit een overzicht van de Vereniging van Bloemenveilingen Nederland (VBN). In de zomermaanden maken de bolbloemen nog geen twintig pro cent van het totale pakket uit, waarbij de gladiool verreweg de belangrijkste is. De grootbloemige gladiool steeg met tien procent in de aanvoer, terwijl die van de kleinbloemige Col- villi, met vijf procent daalde. De prijs deed het net andersom, één cent minder voor de grootbloemigen en één cent meer voor de kleinbloemigen. De aanvoer van bolbloemen in het algemeen steeg met achttien procent. De aanvoer van tros-anjers steeg explosief met zevenentintig procen. Gevolg was uiteraard een prijsdaling, die echter slechts vier cent bedroeg. De omzet van tros-anjers op de vei lingen kon hierdoor met zeven procent stijgen. Er werden in augustus overigens geen importanjers meer geveild. De troschrysant vertoonde een zelfde ontwikkeling als de tro- sanjers. Een veel hogere aanvoer van zestien procent tot vijf tig miljoen stuks veroorzaakte slechts een prijsdaling van één cent. De gemiddelde prijs was vijfenveertig cent per tak. Van het gepubliceerde pakket snijbloemen nemen de vier grootste soorten van augustus, namelijk de roos-, anjers, chrysant en gladiool, ongeveer tachtig procent voor hun rekening. Op zich zou dit dus een eenzijdig aanbod betekenen, ware het niet dat de zomerbloemen voor een goede aanvulling zorgden. Van de gypsophilia werd vierendertig procent méér aange voerd, aalemaal een binnenlands produkt. Van de potplanten scoorde de export naar Frankrijk een hoog percentage met 49 en Italië 49, Zwitserland 54, Oostenrijk 49 en naar België ruim het dubbele geëxporteerd. De exportnaar Zweden stelde met achttien procent stijging teleur. Net zoals in de maand juli liepen in augustus de ontwikkelin gen bij de bladplanten vóór in vergelijking met de bloeiende soorten. De toeneming in de aanvoer van potplanten bedroeg achttien procent, bij een eveneens stabiel prijsniveau, door een grote uitbreiding van de Dracaena die in augustus de be langrijkste plaats innam. De aavnoer steeg met 63 procent tot 850.000 stuks. Door deze toeneming noteerde de prijs echter tien procent la ger. Gewoonlijk is de Codeaem de belangrijkste bladplant van agustus. Hiervan werd in 1983 totaal tien procent meer aange voerd. Opvallend was ook de aanvoerstijging van de Ficus met zestien procent in combinatie met een prijsstijging van vier procent. In augustus werden honderdduizend stuks van eerstgenoem de, en maar liefst driehonderdduizend van de chysant méér aangevoerd. Dit zijn stijgingen van respectievelijk zes en tweeëndertig procent. Ondanks de sterke aanvoerstijging van de chrysant bleef de gemiddelde prijs stabiel op 1,03 gulden. De gemiddelde prijs van de Saint Paulia steeg zelfs met vier procent. De luizen gedijen alleen maar goed op èên soort cac tus: de Indiaanse vijg. Een kweker die z'n teelt een luizeteelt noemt is vast niet tevreden over de kwaliteit van z'n produkt of over de prijs die hij ervoor aan de veiling krijgt. Het woord luis is voor hem altijd negatief, luis in de sla schrikt de han delaar af en doet hem min der betalen. Vindt de jeugd iets leuk dan spreekt ze over „iets luizig" vinden en nu komt de luis net zo posi tief. over als in de luizen teelt. We spreken hier over het kweken van luizen, cochinil- la of scharlakenluizen ge noemd, luizen die slechts op één soort cactus goed ge dijen: de Indiaanse vijg. De vruchten van deze cactus gelijken qua vorm enigszins op de kiwi's en dienen van wege hun stekeligheid met handschoenen aan te wor den geplukt. Geschild zijn ze erg lekker. Overigens 90 m he sni ere Plantage op Lazarote met de grote cactussen, waarop de luizen zich volzuigen. worden de vruchten, om de cactussen een zo goed mo gelijke voedingsbodem voor de luizen te laten vormen, steeds tijdig weggesneden. De luis werd begin 1800 uit Mexico op de Canarische eilanden geïmporteerd en bleek het best naar z'n zin te hebben in het droge kli maat van het nieuwe vader land. Vele kleine oppervlak ten werden met cactussen beteeld en de zwarte luizen, met een wit spinsel bedekt tegen de felle zon, zogen zich er op vol om, dik en rond geworden, te worden „geoogst", gedroogd en tot poeder vermalen. In vele landen van de wereld bruikten bakkers, vers, cosmetische fabri (onder meer lippensti wijnfabrikanten, het p om hun produkten een kerrode of purperen kl geven. Lange tijd ging dit gc toen nam de chemische dustrie de kleurenzaak en werd de luizenteelt P luizeteelt, dus verdweeni plantages verwilder^ cactussen werden orrj hakt, hier en daar ziet()r toerist nog zo'n stekelpj staan, witte vlekken-kj nies die het niet zo erg i| hun zin hebben tonen wat nog rest van wat zo'n florissante teelt Echter, de tijden veraif ren en de mensen blij' niet hetzelfde, „terug de natuur" is nu de Wat zien we, in Lanzai legt men weer cactusvelf' aan en worden de luL aangemoedigd zich snef vermenigvuldigen, straks, dik en rondgezof dan gedroogd en tot poe, vermalen als natuuriy kleurstof de chemische s fen de das om te doen. F aan vitaminen en zoir schadelijke bijwerking eet meer luis. Niet minder dan ruim 500 bollenmensen zijn als expor teurs geregistreerd. Dat is een respectabel aantal, maar hier moet onmiddellijk aan wor den toegevoegd dat het veel meer lijkt dan het is. Deze 500 ondernemers zijn samen goed voor een export van ruim 700 miljoen gulden. Als men de gegevens nader analyseert dan blijkt dat een kleine kop groep van slechts 38 expor teurs de dienst uitmaakt. Deze groep is nl. goed voor een be drag van bijna 385 miljoen gulden. Dat wil zeggen: op een haar na 55% van de totale bollenexport. Uit de cijfers van de laatste jaren blijkt bo vendien dat het aantal heel grote exporteurs toeneemt. Met andere woorden: de gro ten groeien steeds groter. Die 38 exporteurs hebben ie der een omzet die boven de ƒ5 miljoen ligt. Een tweede groep van 13 exporteurs heeft een omzet die tussen de 4 miljoen en de ƒ5 miljoen schommelt. Dan volgen nog 15 handelaren die een ver koop hebben die tussen de 3 miljoen en de 4 miljoen ligt en tenslotte zijn er nog 25 die goed zijn voor een omzet van 2 miljoen tot 3 miljoen. Deze kopgroep telt in totaal dus 91 exporteurs, maar die hebben wel bijna 80% van de gehele uitvoer in handen! In de middenmoot zien we 28 be drijven met een omzet van 1.5 tot 2 miljoen en een groep van 27 ondernemers die jaarlijks ieder voor 1 tot 1.5 miljoen over de grens sturen. Aan de staart van het peloton bevinden zich niet minder dan 175 exporteurs die met hun omzet niet hoger reiken dan ƒ50.000.-. Die komen in het grote geheel in het stuk niet eens voor. Dat geldt trou wens ook voor een groep van 45 handelaren wier omzet tus sen de 50.000.- èn de 100.000.- ligt. Deze 220 on dernemers zijn op de keper beschouwd natuurlijk geen exporteurs, in de letterlijke betekenis van het woord. Als men voor dergelijke geringe omzetten in het buitenland op stap zou moeten, zou men niet eens kans zien het zout in de pap te verdienen. Het gaat hier dan ook in hoofdzaak om kwekers die rustig bij de hui selijke haard blijven, maar voor een bepaald aantal soor ten uit hun assortiment wat afnemers in het buitenland hebben. De cijfers van die groep heel grote exporteurs moeten voor de kwekers toch wel wat grie zelig overkomen. De nuchtere cijfers zeggen immers dat een groep van 100 handelaren de bollenuitvoer voor 80% be heersen. Wat zou er nu gebeu ren als dat groepje exporteurs het eens kon worden over een gebundelde vraag? Zou de kwekerij dan kans zien daar op korte termijn een gebun deld aanbod tegenover te stel len? Dat laatste mag met recht worden betwijfeld. Vooral als men weet dat men te maken heeft met 5000 kwe kers. En in het bollenvak is het al net zo als in de religie: zet tien bollenkwekers bij el kaar en men hoort al gauw zes verschillende meningen. Voorlopig behoeven de kwe kers nog niet wakker te lig gen van de mogelijkheid van een gebundelde vraag. Op dag waarop de grote exporteurs het eens zullen worden, ligt nog ver in het verschiet. Voorlopig is de (prijsconcur rentie nog bijzonder groot, want de slogan dat de bolle nexporteurs „elkaar het ver lies niet eens gunnen" is niet zo verbezijden de waar heid Opmerkelijk is dat de aller grootste exporteurs zich alle maal bezighouden met de droogverkoop. Dat wil zeg gen: ze leveren in het buiten land niet aan bloemkwekers maar aan grootwinkelbedrij ven en omvangrijke postor derzaken. Met name geldt dat voor de droogverkoop in West-Duitsland, Frankrijk en de USA. In het bloembollen vak worden deze onderne mingen gerangschikt onder het hoofdstuk „doosjespak kers": ze leveren de bollen kant en klaar verpakt in kleurrijke doosjes. Het zijn al lemaal uitstekend geëquipeer de bedrijven. Een kleine, maar zeer belangrijke „clan". Kijken we naar de kwekerij, dan blijkt dat de oude bollen streek, wat de tulpenteelt be treft, sinds enige jaren zijn leidende positie heeft ver speeld. Dat is vooral een ge volg van het feit dat er wel bollengrond af ging voor we genaanleg, woningbouw etc., maar dat er sinds de grote verkaveling van het Lange- veld in Noordwijk geen roe bollenland is bijgekomen. Sommige kleinere bedrijven gaven de pijp aan Maarten, anderen schakelden over op de produktie van (bolbloe men. In de oude bollenstreek tussen Haarlem en Leiden staat nog geen 1000 ha tulpen, maar in de kop van Noord- Holland en vooral in het gebied rond Breezand en Juli- anadorp is men intussen al boven de 1400 ha gekomen. Verder is West-Friesland nog een belangrijk tulpenteeltcen trum met bijna 800 ha en niet te vergeten Broek op Lange- dijk waar maar liefst 1000 ha tulpen worden geregistrei Ook de Wieringermeer j met 620 ha behoorlijk met betreft het hier in hoofdz de zgn. „reizende bollenl men" van kwekers uit gel Noord-Holland. De Not oostpolder is met 570 ha pen eveneens een belang produktiegebied geworden Ook in de kwekerij kent n een groep heel grote beo ven. Er zijn nl. 52 ondei mers die ieder meer dan 1 are tellen. Maar in de kw« rij is de positie - dit in teg stelling tot de export - van grote bedrijven niet zo 1 langrijk. Ze maken nl. rn 1.5% van het totale areaal Small is beautifulldat' zegde doet in de produkt feer opgeld, want een gi) van pakweg 715 bedrijvei kent voor 21% van de t< tulpenoppervlakte. Het hier om kwekerijen met areaal dat tussen de 10( 200 are ligt. De tulpencull is dus in hoofdzaak noj handen van de „cleyne den". GRATIS KANS OP20.000GULDEN bi Bi k< In de November Mid-Lotto jj kunt u uw slag slaan. Want aan het eind van de V/i uur durende Willem Ruis Lotto Show zijn er vele duizenden^ gratis extra geldprijzen.Van 10, van 20, van 100, van 1.000 en zelfs van 20.000 gulden. Doe mee en haal even een speciaal November Mid-Lottoformulier. De trekking op vrijdag 18 november is te zien op uw TV, Nederland II om 19.12 uur. Deze week inleveren! En Lotto- Maandspelers weten het natuurlijk al: zij spelen automatisch mee. I Na de gebruikelijke Lotto-trekking (met kans op de hoofdprijs) en het Cijferspel (hoofd- ))Phjs i 100.000,-), vindt de extra Mid-Lotto- trekking voor de gratis prijzen plaats. Uw formuliernummer bepaalt uw kansen. LAATSTE 6 CIJFERS GOED F 20.000,- LAATSTE 5 CIJFERS GOED F 1.000,- LAATSTE 4 CIJFERS GOED F 1 O O LAATSTE 3 CI1FERS GOED F 20* LAATSTE 2 CIJFERS GOED F 10, *NETTO SPEEL OOK MEE IN HET CIJFERSPEL. ELKE WEEK KANS OP F 100.000,-. Het Cijferspel geeft u een extra kans op een mooie prijs. Elke week weer. Voor maar f 1,50 per keer zijn er duizenden geldprijzen te winnen. Üw formuliernummer bepaalt ook hier uw kansen. Laatste 6 cijfers goed - f 100.000,-; laatste 5 cijfers goed - f10.000,-; laatste 4 cijfers goed - f 1.000,-; laatste 3 cijfers goed - f 100,-; laatste 2 cijfers goed - f 10,-. WAT DOET U ER MEE? De gratis extra hoofdprijs i de November Mid-Lotto bedraagt maar liefst f20.000,-- Twintigduizend gulden 'schoon', om precies te zijn. Want over deze prijs heeft de Lotto de kansspelbelas ting al voor u betaald. Stel: u wint die hoofd prijs. Hoe gaat u dat bedrag besteden? Wat dacht u van de volgende voorbeelden? uw woning opnieuw inrichten de reis van uw leven maken een leuke zeilboot kopen de volgende keer met 1.438 volledig ingevulde Lotto-formulieren (incl. Cijferspel) meedoen een nieuwe auto bestellen goud voor kopen reserveren voor de studie van uw kinderen op de bank zetten Enzovoort, enzovoort. Maar weet u wat? Als u straks de man/vrouw van 20 mille wordt, regelt u het toch mooi zelf! i/le lij d rani ford ing

Leidse Courant | 1983 | | pagina 20