EL?; VI TAFEL Populariteit Lubbers moet afkalving CDA voorkomen CeidóeSouftcwit HBV en ICTO wijzen rapport synodecommissie van de hand Vaticaan onderzoekt klachten over mgr. Hunthausen (VS) VPW Haarlem wil voortzetting van beleid mgr. Zwartkruis Burgerlijke ongehoorzaamheid in strijd tegen apartheid gewettigd kerk wereld DE TIJD deÜHlENE £eidóe De mislukking van het overleg gisteren tussen het Kabi en de ambtenarenbonden is zeer betreurenswaardig. De re tie van de bonden echter nog meer. Dat wil niet zeggen Er valt kortom nog genoeg te overleggen en te verduide brieuen 'fi I lezers ACHTERGROND DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 PAGIN Zowel het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ont wapening (ICTO), als het Hervormd Beraad Vre desvraagstukken (HBV) heeft geprikkeld en af wijzend gereageerd op' het rapport van de her vormde synodecommis sie, waarin, zoals gisteren gemeld, erkenning door de Nederlandse her vormde kerk van het ICTO en het HBV als of ficieel vredesberaad naast het IKV onmoge lijk wordt genoemd. Het bestuur van het HBV noemt de conclusies en aan bevelingen van de commissie meer een blokkade dan een stimulans van de dialoog over de kernwapenproblema- tiek in de Nederlandse her vormde kerk. Het kwalifi ceert de rol van de commissie als die van een aanklager, advocaat en rechter tegelijk en spreekt van bevoogding Het HBV meent, dat de com missie zo sterk de nadruk legt op de door ieder mens gedeelde afkeer van kernwa pens, dat de eenzijdige ont wapeningsstappen, die in de pastorale brief van de synode van 1981 werden aanbevolen. ethisch worden verabsolu teerd. Zo wordt een politiek standpunt aan synodeleden, kerkleden, politici en burgers opgedrongen, dat pleit voor een kerkelijke koerswijzi ging. „minder in de ban van een politieke ideologie, meer in de lijn met de herderlijke taak van de kerk". Zo'n koerswijziging sluit het getui gen over politieke vragen niet uit, maar politiek activis me wel. Het HBV acht het onjuist, dat dezelfde perso nen, die actief meewerken aan de beleidsbepaling bij het IKV ook zijn opgetreden als adviseurs van de synode en de commissie. Ook het bestuur van het ICTO valt daarover. Het merkt op, dat zich onder de zes leden van de commissie slechts één tegenstemmmer ten aanzien van de pastorale brief bevond. Het rapport is naar de mening van het ICTO „een vooringenomen, versluierend, vertekenend en arrogant aandoend rapport" geworden. Het bestuur van het ICTO zegt alleen maar te kunnen hopen, dat synodeleden zelf het ICTO-documentatiepak- ket zullen beoordelen om op de synodezitting tot een ver antwoorde meningsvorming te komen. Aartsbisschop James A. Hic- key van Washington stelt in opdracht van het Vaticaan een onderzoek in naar klach ten over aartsbisschop Ray mond Hunthausen van' Seatt le (VS). Hickey zal begin no vember naar Seattle reizen om daar te spreken met de aartsbisschop en „goed geïn formeerde" priesters, reli gieuzen en leken in het aarts bisdom. Zijn bevindingen zal hij vervolgens aan het Vati caan rapporteren. Aartsbisschop Hunthausen (62) heeft de afgelopen jaren grote bekendheid gekregen door zijn verzet tegen het kernwapenbeleid van de Amerikaanse regering. Hij weigerde de helft van zijn in komstenbelasting te betalen uit protest tegen de defensie uitgaven en was een van de leiders in het protest tegen de nucleaire Trident-onder- zeeër, die in Puget Sound in de nabijheid van Seattle wordt gebouwd. Hunthausen heeft Puget Sound eens ver geleken met Auschwitz. In een brief aan de gelovigen van het bisdom heeft bis schop Hunthausen verklaard mgr. Hickey welkom te he ten. Vele bisschoppen hebben op dit moment te maken met kritiek van mensen, die hun pastorale bediening in twijfel trekken of zelfs belemmeren, aldus Hunthausen. Hij voeg de eraan toe, dat veel van deze kritiek komt van „reac tionaire elementen binnen de kerk die zich geroepen schij nen te voelen om de vernieu wingen. die met het tweede Vaticaans concilie zijn begon nen, teniet te doen. Omdat mijn geloof mij zegt, dat de vernieuwingen in de kerk het werk van de Heilige Geest zijn en omdat ik ervan overtuigd ben, dat onze in spanningen in Seattle in overeenstemming zijn met de geest en de bedoelingen van het concilie, heet ik aartsbis schop Hickey van harte wel kom, aldus mgr. Hunthausen. In een toelichting op zijn brief zei bisschop Hunthau sen vernomen te hebben, dat nog een Amerikaans bisdom aan een onderzoek wordt on derworpen. Hij verklaarde niet te weten, of zijn stand punten inzake de bewape ning een reden voor de in stelling van het onderzoek zijn geweest. De laatste maanden is aarts bisschop Hunthausen behalve om zijn opvattingen over de. bewapening door bepaalde katholieke groeperingen ook bekritiseerd om zijn houding inzake abortus en homosek sualiteit. In juni van dit jaar namen alle leden van de commissie „Eerbied voor het Leven" van het bisdom ont slag, omdat de medewerkers van het bisdom de commissie te weinig steun en moreel leiderschap zouden geven in haar verzet tegen legalisering van abortus. In september protesteerden ongeveer 150 katholieken voor de kathedraal van Se attle. toen een organisatie van homoseksuelen met spe ciale toestemming van mgr. Hunthausen in de kathedraal een eucharistieviering hield. In een vraaggesprek ver klaarde de aartsbisschop toen in te stemmen met de leer van de kerk, dat een homo seksuele gerichtheid zedelijk neutraal is, maar dat een ho moseksuele leefwijze in ob jectieve zin verkeerd, zondig is. Dat ik een homoseksuele organisatie toestemming geef in de kathedraal een eucha ristieviering te houden, bete kent nog niet, dat ik het eens ben met de standpunten van elk lid van de organisatie, al dus Hunthausen. Mgr. Hunthausen is sinds 1975 aartsbisschop van Seatt le. Daarvoor was hij dertien jaar bisschop van Helena in de staat Montana. Aartsbis schop Hickey is evenals mgr. Hunthausen een tegenstan der van het Amerikaanse de fensiebeleid en staat voorts bekend als een voorstander van de vernieuwing van de r -k. kerk. Een woordvoerder van het bisdom Richmond heeft be vestigd, dat aartsbisschop John L. May van St Louis dit voorjaar op verzoek van het Vaticaan een bezoek heeft gebracht aan bisschop Walter F. Sullivan van Rich mond. Sommige katholieken in het bisdom zouden bij het Vaticaan geklaagd hebben over het te liberale beleid De Vereniging van Pastoraal Werkenden in Haarlem heeft zich gisteren tijdens een alge mene ledenvergadering uit gesproken voor voortzetting van het beleid van de overle den bisschop Zwartkruis. In een verklaring zegt de vere niging, die zowel gewijde priesters als niet-gewijde pas torale werkers en werksters als leden telt, „in versterkte saamhorigheid met andere organen en met de parochies doelbewust voort te willen gaan op de weg van samen kerk-zijn". Als vitale punten daarin worden onder meer genoemd behoud en uitbrei ding van de functie van pas torale werker/werkster, vor ming en toerusting van zowel professionele krachten als vrijwilligers en het verder ontwikkelen van zogenaam de pastorale teams en pasto- raatgroepen. De pastoraal werkenden heb ben de allergrootste moeite met de volstrekt onaanvaard bare benoemingsprocedure van mgr. H. Bomers en van hulpbisschop J. Lescrauwaet. Zij verbazen zich erover, dat na alles wat zich rond de be noemingen heeft afgespeeld, de nieuwe bisschoppen niet alsnog hun functie ter be schikking hebben gesteld. De vereniging herkent zich niet in de theologie achter deze bisschopsbenoemingen, na melijk dat de paus spreekt en de bisschop gehoorzaamt. Een beleidsnota over de functie van pastoraal werker en werkster, opgesteld door bisschop Zwartkruis en de vicarissen van het bisdom, ligt klaar om verzonden te worden. Het is nog niet be kend of bisschop Bomers dit zal doen. Volgens de VPW kan de nieuwe bisschop hier niet onder uit, daar de nota die door bisschop Zwartkruis is ondertekend rechtskracht heeft. Het nieuwe kerkelijk wet boek, dat eerder dit jaar in werking trad, biedt volgens de VPW ruimte om de func tie van pastoraal werker of werkster uit te bouwen. De vereniging verschilt hierin van mening met kardinaal Oddi, die onlangs de Neder landse bisschoppen op de be perkte taak van de pastoraal werkers en werksters wees. „Hij heeft het nieuwe wek boek niet goed gelezen", al dus een van de bestuursle den. De VPW vindt het een erg slechte zaak dat beide bis schoppen onbekend zijn in het bisdom. Gezien de strate gie van Rome ten aanzien van bisschopsbenoemingen en de tot nu toe benoemde personen in Nederland zijn de pastoraal werkenden in het bisdom Haarlem erg op hun hoede, aldus hun voor zitter H. van Wel. BISSCHOP TUTU: De secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, bisschop Desmond Tutu, acht daden van burger lijke ongehoorzaamheid ge wettigd in de strijd tegen apartheid. Hij zegt dit in een rapport aan het uitvoerend comité van de Raad van Ker ken. dat in Johannesburg bij een is. In het rapport, getiteld „De Heilige Geest in het hui dige Zuid-Afrika", schildert hij het barre lot van zwarte mensen, die in randgebieden van steden in armelijke on derkomens wonen. In de afgelopen vijfentwintig jaar zijn al bijna drie miljoen van hen naar „thuislanden" overgebracht en nog eens 1,5 miljoen zwarten wacht een zelfde lot. Volgens Tutu heeft ook nu de kerk tot taak de overheid op te roepen, haar vreselijke gewelddaden te beëindigen. Wanneer dit ech ter voor dovemansoren is ge sproken. moeten christenen en kerkleidingen zich afvra gen of niet de tijd is geko men, God meer gehoorzaam te zijn dan mensen. Kerkelij ke leiders zouden zich „als vreedzame daad" moeten plaatsen tussen de bedreigde mensen en degenen, die hun armzalige hutten omver wil len halen. Naar Tutu beseft kan zo'n ac tie lijden met zich brengen, zelfs de dood als de politie of het leger gaan schieten. Maar het getuigt zijns inziens van christelijke solidariteit, ach ter de slachtoffers van boze en immorele wetten te gaan staan. Paprika- visschnitzel macaroni met groentensaus hopjesvla Voor twee personen hebt u nodig: 2 scholfilets van 100 150 gr, zout, bloem, olie, boter, uitje, 4 dunne plak jes ontbijtspek, halve pa prika, 2 plakjes kaas, pa prikapoeder, 250 g macaroni, zout, 1 le pel olie; 10 g boter, 1 ui, 1 wortel, stukje selderijknol met groen, 2 dl water, 1 bouil lonblokje, tomatenpuree naar smaak, basilicum, pe terselie; 75 g suiker, 0,5 liter melk, 25 g maizena, 1 theelepel oploskoffie, 1 lepel geroos terde amandelen. Spoel de visfilets af met koud water, laat ze uitlekken strooi er zout over en haal ze na een paar minuten door de bloem. Bak de vis in een dun laagje olie met een stukje bo ter bruin en gaar. leg de stukken filet op een bord. Bak in het overgebleven vft de klein gesneden ui licht bruin en doe er dan het klei ner gesneden spek en stukjes parpika bij. Smoor het meng sel een paar minuten en ver deel het dan gelijkmatig over de pan; leg er de stukken vis op, met daarop de kaas. Sluit de pan en laat op een kleine pit de vis warm worden en de kaas smelten. Strooi er als garnering paprikapoeder over. Presenteer de vis in de (tafel)pan. Kook de macaroni gaar in ruim water met zout en olie. de kooktijd staat op het pak. Leeg de pan met gare maca roni in een vergiet, dat in de gootsteen staat. Schud het water uit de macaronie en doe hem in een schaal. Bak klein gesneden ui, wor tel en selderijknol een paar minuten in de boter. Voeg water toe met bouillonblokje, tomatenpuree en basilicum en laat de saus tien minuten trekken. Maak de saus af met fijn geknipte peterselie en selderij en schenk haar over de macaroni. JEANNE De Tijd voorspelt dat Lub bers de redding voor het af kalvende CDA zal worden. „Zijn aanhang is groter dan die van Dries van Agt ooit is geweest, weet men op grond van peilingen. Als men erin slaagt, heeft men uitgedacht, zijn landelijke populariteit over te brengen op het CDA, zijn de problemen opgelost". Moeten de dwarsligger* Dijk man en Scholten verwijderd worden om de campagne rond Lubbers te laten slagen? Fraktieleider De Vries: „Na tuurlijk zit er achter dat je moet kijken hoe het verder moet. Daarin speelt wel dege lijk de vraag mee, of je bij zo'n moeilijk beleid wel kunt doorgaan de regering voort durend de poten onder de stoel weg te zagen". Een ge sprek voorts met de Russi sche top-adviseur Arbatov. „Ik ben somber gestemd, om dat de invasie op Grenada heeft bewezen dat de Ameri kanen blijkbaar over het Vietnam-syndroom heen zijn. In het militaire denken van Washington beginnen illusies op een gevaarlijke manier de overhand te krijgen". Elders een interview met oorlogs verslaggever (NOS-journaal, NCRV) Arnout van Lynden. „Als ik zou worden doodge schoten, zou ik niet willen dat Nederland zo bewogen reageert als bij die televisie ploeg in El Salvador. Laat dat maar aan mijn familie over. Het is mijn werk". Elsevier laat vakbondsleider Van der Meulen praten over de ruzie tussen CNV en CDA. „Ruding snapt niet dat er zoveel commotie in het land is. Wanneer zo kil en koel wordt gereageerd op maatschappelijke spannin gen, komt vanzelf de vraag of het CNV niet harder moet optreden. Maar wij gaan niet staken. Dan komt er chaos". Een commentaar over de vredesdemonstratie waar schuwt: „De zwakte van onze democratie is, dat veel men sen onvoldoende beseffen Arbatov in De Tijd: „Ik ben somber gestemd omdat de Amerikanen blijkbaar over het Vietnam-syndroom heen zijn". wat het inhoudt in een com munistisch geregeerd land te moeten leven". Een genuan ceerd artikel tenslotte over de betekenis van de astrolo gie. „Misschien is voor onze psyche, onze ziel, een symbo lische interpretatie wel juis ter dan wat er objectief over de planeten bekend is. Onze ziel zoekt immers naar een zin. Ze wil, ondanks ons ana lyserend verstand, overeen komsten zien. En mogelijk wenden ze zich naar de astrologie of andere occulte zaken, omdat deze haar kun nen geven, wat de officieel heersende opvattingen ont kennen". In de Haagse Post zegt mi nister Rietkerk: „Ik geloof niet dat de situatie voor de ambtenaren puur dezelfde kan worden als die in het be drijfsleven, maar ik ben aan het onderzoeken hoe we voor de normering van de loonrui- me een formule kunnen vin den. Waar we een jaar of tien mee door kunnen gaan. Dus het verhaal van: ze doen er niks aan, dat werp ik veront waardigd van de hand". Een interview voorts met de Amerikaanse commentator Podhoretz, die door president Reagan regelmatig wordt ge consulteerd. „De zogenaamde vredesbeweging is geen vre desbeweging, maar een be weging voor overgave. Ik vrees, dat we afkoersen op een onnodige capitulatie. De angst voor oorlog, de angst voor de Sovjets, zou tot over gave kunnen leiden. Er is een grote neiging om het ge vaar te ontkennen, een ty pisch geval van verdringing, zo interpreteer ik de vredes beweging". Elders antwoord op de vraag, waarom Surina me na Grenada met Cuba heeft gebroken. „Bouterse is emotioneel zwaar aangetast door de moord op zijn beste vriend Bishop. Premier Ali- bux heeft hem in het oor ge fluisterd: dat kan jou ook ge beuren, Desi; er is nog een weg terug". Een groot inter view tenslotte met de be roemde (Wie is bang voor Virginia Woolf) toneelschrij ver Albee. „Ik wil niet zeg gen dat ik nooit stomme din gen doe, maar ik heb altijd wel geloofd in mezelf". Vrij Nederland beschrijft hoe de CDA-fraktie de ge vangene van Ed Nijpels is. Kamerlid Keja: „Ik denk, dat ze ons bij het CDA haten als de pest. Daar hebben we het ook naar gemaakt. En als we het merken, schenkt ons dat weer bevrediging. Wij zeggen nu: we hebben gezamenlijk de lol, maar we moeten ook gezamenlijk de lasten dragen. Als ze een rotstreek uithalen, krijgen ze het terug. Lik op stuk. Ze hebben ons vaak ge noeg oren aangenaaid". Het blad gaat door met het ontra felen van de verwikkelingen rond de Tilburgse Hypo theekbank en citeert de wan hopige uitroep van een ac countant: „Ik word gek van dit soort transacties. Als we deze goedkeuren, komen we allemaal nog eens in de bak". Met kapitein-luitenant-ter zee G.Brand wordt gespro ken over de onrust bij de ma rine. „Een groot deel van mijn mensen in Den Haag doet niets anders dan van de ene vergadering naar de an dere rennen. Iedereen kijkt over hun schouders mee en bemoeit zich overal mee". Hervormd Nederland over de vredesdemonstratie: „Als dit signaal geen politieke consequenties heeft, is er met het functioneren van onze democratie iets vreselijk mis". Aandacht ook voor de psychische gevolgen van de economische crisis. „Ik weet niet of er momenteel recht streekse schade wordt toege bracht aan de persoonlijk heidsontwikkeling van jon geren. Wel weet ik, dat je mogelijkheden voor jongeren creëert, die maatschappelijk gezien in de toekomst heel schadelijk kunnen zijn. Als elke jongere gaat geloven, dat het goed is dat de buiten landers het land verlaten.. Ze worden volwassen en ze zullen dat meenemen". Voorts een artikel over de discriminatietelefoon in Am sterdam, die niet stilstaat. „Het is maar goed dat veel buitenlanders niet alles ver staan wat er over hen wordt gezegd. Voor mij is dit land een hel. Ik kan geen harde verhalen houden over hoe ik word gediscrimineerd, ik kan geen aanklacht indienen, maar ik word gek van al die rotopmerkingen de hele dag door". Een gesprek tenslotte met de Nicaraguaanse cul tuurminister Cardenal. „Cen suur is nodig. Zonder censuur zouden de Verenigde Staten de pers gebruiken om de re volutie ten val te brengen. Een alternatief voor censuur VVD-kamerlid Keja in Vrij Nederland: „Ik denk dat ze ons bij het CDA haten als de pest". is een verschijningsverbod. Dat zou een wereldschandaal zijn, voor een maand, maar dan zouden we misschien rust krijgen". De Groene Amsterdammer vraagt zich af hoe het na de vredesdemonstratie verder moet. „De vredesbeweging blijft ontzettend in gebreke met het geven van perspek- tief. Of ze hebben dat zelf ge woon niet. Ik denk dat dat komt omdat ze toch steeds heel erg blijven hangen op dat parlementaire denken en het beïnvloeden van het par lement. Ze negeren volledig alle belangen, die er achter zitten, met de wapenhandel, met de NAVO, noem maar op". Elders de vraag welke middelen we hebben tegen de Centrumpartij. „Met een partijverbod op dit moment zou de democratie zichzelf blameren: een zwaktebod zonder weerga. Immers: een werkelijke politieke bestrij ding van deze politieke orga nisatie is tot nu toe achterwe ge gebleven". Het blad plaatst de Amerikaanse inva sie op Grenada in een breder verband. „Over het belang rijkste thema, de Ameri kaans-Russische betrekkin gen. heerst er onder de NAVO-landen een grotere eensgezindheid dan in voor gaande jaren. Allemaal om standigheden waaronder het voor Reagan vrij risicoloos is om in het offensief te gaan tegen de Sovjetunie. Is Nica ragua de volgende stap"? jehoi linde jaar. Belgische toestanden LANGZAMERHAND lijkt ons land op weg te zijn naa£)e 2( „Belgische toestanden", waarmee door de vakbonden weijn a geleden al werd gedreigd. Er is ook tegen gewaarschuFsc^ Van een totale ontwrichting van de samenleving wordeifwon eerste instantie gewone burgers het slachtoffer, maar uitjaa"' delijk ook de actievoerders zelf. „Staken bij het openlLot vervoer is een middel, dat eigenlijk averechts werkt", zo \antj klaarde een woordvoerder van de CNV-vervoersbond p< morgen. Desondanks staakt het CNV morgen mee metcher FNV, omdat er „een duidelijk signaal" moet worden gding ven. Het bij de FNV aangesloten personeel van bus en trari] C Den Haag past er in meerderheid voor zich opnieuw te s ten in een avontuur, dat hun ruim twee jaar geleden duu komen te staan: een drie weken durende staking, die uiw delijk mislukte. De leiders van de ambtenarenbonden da entegen zijn kennelijk kort van memorie. Zij zijn blijkb vergeten dat de „Bélgische toestanden", die een maand twee geleden de samenleving bij onze zuiderburen hebl ontwricht, tenslotte toch geen positief resultaat van enige g tekenis hebben opgeleverd. De kwalijke gevolgen voor Belgische economie en daarmee voor alle Belgen, zijn ech "1 niet uitgebleven. zij geen gerechtvaardigde bezwaren tegen de gang van zal P£ hebben. Het kabinet is er bijvoorbeeld niet in geslaagd v pl. strekt duidelijk te maken, dat de korting op het inkomen y de ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers, bedoeld w< een duurzaam herstel van onze economie te bewerkstellig ge niet neerkomt op een ongelijke behandeling van de verscl de lende inkomensgroepen. Er bestaat bovendien geen dui de lijkheid over de lengte van de periode, waarin ambtenar cu trendvolgers en uitkeringstrekkers een grotere stap tel sc moeten doen dan de werknemers in het bedrijfsleven. zo to ken. Onderhandelaars die zich van hun verantwoordeli In heid bewust zijn, moeten uiteindelijk een oplossing kunr ka vinden. En ondertussen moet voorkomen worden, dat oi vo samenleving wordt ontwricht door acties, die op de Amst damse effectenbeurs nu al leiden tot een waardeverlies de gulden en die, indien de arbeidsonrust voortduurt, op tir lange duur buitenlandse beleggers zullen afschrikken en co vaarlijke rentestijgingen tot gevolg kunnen hebben. Tervi af, het absoluut noodzakelijk is dat een duurzaam herstel ve onze economie wordt bereikt, zijn we dan bezig ons zelf hoge mate te benadelen. De effecten daarvan zouden in V gende jaren alleen maar nog straffere ombuigingen en k kis tingen noodzakelijk maken. LI Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Inleveren (3) „Ambtenaar bedaar" Met deze kreet stonden mijn broer en ik woensdagmiddag tussen pro testerende ambtenaren voor het ministerie van Binnenlan- de Zaken. Aan de andere kant van mijn bord stond een ande re kreet n.L „Ik braak van ge- staak". De reacties van enige ambtenaren waren verbazing wekkend. Terwijl er voor wij arriveerden ons inziens al ex cessen hadden plaatsgevonden (politie die meedemonstreert, brandweerlieden die de hal van het ministerie vol met schuim spuiten) leidde onze aanwezigheid (welke overi gens volledig gewaarborgd wordt door de vrijheid van meningsuiting) bij enige amb tenaren tot een werkelijk ver regaand intolerant en excessief gedrag. Dat wij kreten naar ons hoofd geslingerd kregen als „Heb jij wel eens gewerkt?" (dat hebben én doen we!) is weliswaar erg ongenuanceerd maar tot daar aan toe. Als ik echter op een gegeven mo ment van achteren (kunnen we elkaar niet recht in de ogen kijken?) door enkele ambtenaren wordt aangeval len en mijn bord uit mijn han den wordt geslagen en kapot- getrapt, vind ik dit een zeer kwalijke zaak! Zeker als in de buurt zijnde meeprotesterende politieagenten werkelijk geen vinger uitsteken. Waar gaat het heen? Nu vraag ik oprecht, met alle respect voor de de monstratievrijheid van een ambtenaar, waarom mij dat ontzegd werd. Als ons dan ook nog wordt toegevoegd dat wij fascisten zijn, dan worden mijn inziens de rollen wel vol ledig omgedraaid. Of is het niet bekend dat fascisten in derdaad de vrijheid van me ningsuiting niet erkenden? Ik doe dat wél; degenen die ons dit verhinderen echter niet, waarvan acte!. Peter Wiersinga, DEN HAAG Inleveren (4) Het zal alle niet-ambtenaren maar wel belastingbetalers op gevallen zijn, hoe gemakkelijk vele overheidsdienaren bij hun uitingen van onbehagen tegen hun werkgever, zonder blikken of blozen beschikken over mobiel- en ander diens- tmaterieel, energie enz. Het is in die kringen blijkbaar nog niet doorgedrongen dat het „ludieke decennium" prak tisch voorbij is, een tijdperk waarin werken en leven werd vertaald met aanwezig zijn en spelen, en begrippen als baai- dagen en afwezigheidsbehoef te ingang vonden. Misschien te dat het gehele bedrag, gemo bie met de 3,5-procentsopera Fa: door ambtenaren van hoog ^al laag via een zuinig beheer va] andermans eigendommen 1 worden terugverdiend i Yr voor de besprekingen met I bl€ nister Rietkerk op 2 novem! eei aanstaande?). Zoiets moeten ke: ambtenaren dan bereiken d) zichzelf in te zetten en 1 niet worden verwezenl door alsmaar te eisen van overheid". Ook moeten danJTj heren Kok, Van de Scheur die hun eigendommen <yQ graag beschermd zien, hun den in constructieve zin bep-«j deren en hen niet middels vA^*-1 baal geweld (wie niet hoe wil, moet voelen) tot onderf** cratisch en onrechtvaaiüEI handelen (ver)leiden. inbr A. van Drunen, RIJSWIJKkijn DE BILT Het blijft" morgj droog en er komen period^en met zon. Daarbij loopt in middag de temperatuur op .je circa 12 graden. In de komten de nacht kunnen enkele mLg banken voorkomen. De te^. peratuur daalt dan tot circj^ graden. De wind is matig wag zuidelijke richting. Boven et- groot deel van het vastela. a bevindt zich een hogedruk^- r bied. De kern ervan trekt vu, Roemenië naar Zuid-Ruslai Een depressie verplaatst ZL-' van IJsland naar het noor<|we lijke deel van de Atlantiscma, oceaan. Een bij dit lagedrukjDe' bied behorend slechtweer|wa. bied kan zaterdag onze omjj^e' ving bereiken. Weerrapporten van vanmorgen 07 uur bra Weer Mai Min Nm u lamp temp »l«|Pnt 16 9 0 rver IS 12 2 'lof» 15 9 0 'tv 14 9 Olkr 14 8 0.2 isiei 13 10 0.1 I 15 9 0 (gei> 15 9 o ide Amsterdam De Bilt Deelen Endhoven Oen Helder 15 8 0. 15 12 2 ojAll Mailorca TeMwIv zwbew' 19 13 0 onbew. 26 19 0.6 Geen krant ontvangen I tussen 18.00 en 19.00 uur, terdags tussen 14.00 en 15, uur, telefoonnr.071-122248 uw krant wordt nog dezell avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2