Paradijselijk Grenada veranderd in eiland vol soldaten cties Greenham ommon nemen af Argentijns leger draagt macht in december over JITENLAND CcidócSoiVUXIlt Den Haag handhaaft normen voor hervatting hulp aan Suriname Franse Super- Etendards in Irak Hamburg verbiedt Heli's Angels DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 PAGINA 11 NDEN Binnen zeven uur zijn gisteren drie Amerikaanse geland op de luchtmachtbasis Greenham nmon in Engeland om onderdelen af te leveren voor de israketten die op de basis zullen worden geplaatst. In tegen- ling tot dinsdag toen het eerste toestel landde, was er giste- geen sprake van grootscheepse acties. Buiten de basis stond hts een klein groepje actievoerders in stilte toe te kijken. aalf vrouwelijke leden van de Engelse vredesbeweging wil- via de Amerikaanse rechter de plaatsing van de raketten in geland verhinderen. Zij worden gesteund door twee leden i het Amerikaanse Congres. De vrouwen beroepen zich onder lere op het Amerikaanse grondrecht „dat niemand van zijn en en vrijheid beroofd mag worden zonder dat daaraan een lijke rechtszaak is voorafgegaan". BUENOS AIRES Het Argentijnse militaire bewind zal tussen half december de macht overdragen aan de pas geko zen nieuwe burgerregering van Raul Alfonsin. De precieze datum zal nog deze week worden bekend gemaakt. In drie Argentijnse gevangenissen zijn gisteren opstanden uitgebroken. Daarbij zijn ongeveer 3000 gevangenen betrok ken. Zij eisen betere leefomstandigheden en strafverminde ring. Ar gentijnse autoriteiten menen dat het oproer te ma ken heeft met de aanstaande machtswisseling. De gevange nen zouden van de regering-Alfonsin verwachten, dat deze meer oog heeft voor hun rechten. DEN HAAG Nederland denkt er niet aan de normen voor een hervatting van de ontwikkelingssamenwerking met Surina me te verlagen. Een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken zei gisteravond in een verklaring mede namens minister van ontwikkelingssamenwerking, mevrouw Schoo, dat voor herstel van de ontwikkelingsrelatie met Suriname de voor waarde blijft dat „concrete stappen worden gezet in de richting van herstel van rechtszekerheid en democratische verhoudin gen". De woordvoerder sprak desgevraagd nadrukkelijk berichten te gen als zou minister Schoo tijdens een recent verblijf in New York contact hebben gehad met twee oud-ministers van Surina me. Volgens deze berichten zou minister Schoo aan de Suri naamse ex-ministers in bedekte termen te kennen hebben gege ven dat Nederland de normen voor herstel van de ontwikke lingshulp aan Suriname wil verlagen. PARIJS De vijf Franse gevechtsvliegtuigen van het type Super-Etendards zijn in de maand oktober in Irak aangekomen. Dit heeft de Iraakse mi nister van buitenlandse zaken Tarek Aziz gezegd in een interview met het Franse ochtendblad „Le Matin". Aziz ontkende niet dat de levering van de Super-Etendards het „moeilijkste probleem tot nu toe" in de betrekkin gen tussen Irak en Frank rijk was geweest. BONN De Westduitse minister van binnenlandse zaken, Zimmer- mann, heeft de motorclub „Heli's Angels" in Hamburg verboden als een „criminele vereniging". De leider van de groep, van wie bijna alle leden drie maanden ge leden werden opgepakt, is in het huis van bewaring op de hoogte gebracht van het verbod. Sinds be gin augustus zitten 13 van de 14 le den van de Heli's Angels in Ham burg vast wegens lidmaatschap van een criminele vereniging. De Heli's Angels worden verder be schuldigd van onder meer afper sing, verkrachting, vrijheidsbero ving en souteneurschap. GEORGE'S Ik nam de laatste hap van jn Creoolse vis in een restaurantje met uit- ht op de haven van St. orge's, toen drie Ame- aanse soldaten zwaai- d met hun machinege- ren naar binnen storm- Ze liepen dreigend ïgs ons tafeltje en door aten de keuken en toi- ruimten. Ons blaften ze anders gepraat dan over Bis hop. De man die de Cubanen naar het kruideneiland heeft gehaald, wordt vereerd, hoe wel de Cubanen zelf worden verafschuwd. Velen in Was hington beschouwden Bishop als een gevaar voor de wester se belangen omdat hij de Cu banen had binnengehaald. Maar voor het Grenadaanse volk en de Britse vertegen woordiger, Sir Paul Scoon, wa ren de normale regels niet meer van toepassing op Bishop nmrlat hii als lfidpr ZO n succes dreiging die de luchthaven volgens Reagan was, nu on miskenbaar een factor in het voordeel van de Amerikanen is. Maar de hooghartigheid waarmee de Amerikanen van dit onverwachte voordeel ge bruikmaken, is verontrustend. Enkele uren lang heb ik taxi na taxi zien arriveren bij de luchthaven met angstige men sen op de vlucht voor de ver woestingen van de oorlog. Er waren moeders bij met jonge kinderen aan hun borst, maar ook bejaarde, zieke en bange De Cubaanse president Fidei Castro en dui zenden Cuba nen waren gis teren aanwe zig bij de aan komst van een vliegtuig van het Rode Kruis in Havanna dat 57 gewon de Cubanen van Grenada

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11