Al vier eeuwen studeren er De Jonges aan de universiteit in Leiden UITZONDERLUKE REÜNIE VAN BEFAAMDE ZEEUWSE FAMILIE )EN/REGIO uetotóccouomu, - Langs Op mijn omwegen door stad e\i land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertéllen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 w - 12 22 44 op toestel 10. Omwegen dden van de hevige ingen die de Lage beroerden bij opstand tegen de nse koning, alle on- spijt trok 16-jari- van de ireffelijke Zeeuwse De Jonge, telgen voornamen huize, it Zircksceensis (ge- Zierikzee) naar en en liet zich als facius Junius op 26 1583 inschrijven de literaire faculteit de acht jaar oude Dat was de- lagen derhalve vier geleden. Het opmerkelijke nu it sindsdien alle vol generaties De ;(h)e en dat zijn „volwassen" ge- ties hun banden die universiteit heb- bewaard. Vierhon- jaren lang studeer- De Jonges, in totaal nenzestig zonen en mate) doch- aan de rijksuniversi- in Leiden. Ze zijn altijd trots op ge- st, hoorde ik. „Wij en vinden het een voorrecht ons academisch te amen binnen dat yerk van vrijheid van van Plantijn aangetrokken. Deze verklaarde eens, naar Leiden te willen komen „uit een behoefte naar rust". Die rust is enigszins verwaterd: „Leiden heeft een immer bruisende universiteit, met ruim 17.000 studenten en een staf van 5000 hoogleraren en medewerkers. Hier wordt per dag een bedrag van 1 miljoen gulden aan belasting geld verteerd". Buitendien blijven de De Jonges ook de komende vier eeuwen van harte welkom in Leiden. Nog hooggestemder toonde zich prof. dr. R.A.V. Baron trof het met de academische gevormde Marinus Willem Cornelis de Jonge, een marti ale figuur die, inclusief een prachtige snor, zo weggelo pen scheen uit de krijgsge schiedenis. En inderdaad, Marinus was gepensioneerd beroepsofficier. Hij was in 1931 vanuit Baarn naar Lei den gekomen om er rechten te studeren. „Dat is er ook van gekomen", vertelde hij me, „maar het is naderhand toch anders gegaan. In de oorlog ging ik als Engeland vaarder naar de overkant en daarna heb ik me het militai- medici onder, een enkele theoloog, wat filosofen, een wiskundeman. Maar verder allemaal rechten. Wel aardig is, dat woensdag, morgen dus, er een Marinus Willem Cor nelis is die hier aan de uni versiteit promoveert in de medicijnen; hij is chirurg. Dan hebben we ook nog een Amerikaans takje, dat aan het uitsterven is. Nog een stel dochters De Jonge heb je in Amerika, maar die zijn van een De Jonge die niet gestu deerd heeft, laat staan in Lei den". Het was een gedenkwaardige ftohanptanio Kinnen rle> T

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5