als bizar gebouw i „Gevangen verbeelding" Vierde tv-kanaal in Frankrijk met elke avond film YPRO-tv brengt film over verbannen Iraniër DIP/TELEVISIE CeidaeSowimtt euw zendstation Zuidelijk Flevoland WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 PAGINA 15 ERSUM Van oktober volgend jaar af uitzendingen via de korte golf van Ra- Wereldomroep in Hilversum de lucht in vanuit het zendstation -radio in IJsselstein, maar vanuit het mo- in aanbouw zijnde zendstation Flevo, ilometer ten noordwesten van Zeewolde. -radio blijft in elk geval tot 1987 stand-by iet geval Flevo als gevolg van kinderziek- et even laat afweten. Daarna wordt Lo- idio langzaam maar zeker afgebouwd en mteld (een aantal nog bruikbare onderde- lat naar Radio Kootwijk om indien nodig tog een keer dienst te doen) en moet Fle- taak overnemen, die het zendstation in stein gedurende bijna dertig jaren heeft ld. een stuk langer dan bij de bouw van Lo- idio in 1955 werd gedacht. De technische sduur van een korte-golfzendstation is, mits het goed wordt onderhouden, twintig jaar. Er mag best een compliment worden gegeven aan de PTT, die het station dusdanig goed heeft verzorgd, dat het bijna tien jaar langer meeging dan die twintig jaar. die daarvoor staat. Maar nu gaat het echt niet meer, aldus de algemene opvatting. Flevo zal bestaan uit vier zenders van vijfhon derd kilowatt, waarvoor twintig antennes nodig zijn. De hoogste daarvan is 103 meter. Beheer en onderhoud van het station zijn in handen van de PTT. Voor het gebruik van Fle vo betaalt de Wereldomroep zo'n zeven miljoen gulden huur per jaar. De Wereldomroep heeft dat vermogen nodig, omdat op de korte golf het recht van de sterkste geldt. Rusland gooit er heel wat kilowatt tegen aan om zichzelf te laten horen en anderen uit de ether te drukken. Er wordt een soort piraterij bedreven. (Van onze correspondent Jan Drum men) PARIJS De Fransen die daarvoor de extra financiën hebben, kunnen over een jaar (om precies te zijn vanaf 1 no vember 1984) een vierde nationaal tele visiekanaal ontvangen dat hoofdzake lijk recente films zal vertonen. In elk geval zal er een film per avond zijn be halve een aantal korte andere pro gramma's. Het vierde kanaal is zogenaamde be- taal-televisie en om de uitzendingen (afgezien van drie kwartier per dag die vrij zijn en dus door iedereen bekeken kunnen worden) te kunnen zien moet een ontstoringsapparaat, ook wel deco- deerapparaat of ontklutser, ingescha keld worden. Om zwartkijken te ver mijden worden de uitzendingen name lijk opzettelijk gestoord of geklutst en het decodeerapparaat dat gehuurd moet worden, om ze te kunnen bekijken, brengt het geld in het laatje voor dit vierde kanaal. Als er althans een miljoen abonnees ge vonden kunnen worden, een aantal dat nodig is om het mogelijk te maken dat het kanaal zichzelf bedruipt. Het deco deerapparaat moet voor een bedrag van vermoedelijk 120 francs (ongeveer 45 gulden) per maand gehuurd worden, terwijl er eenmalige aansluitingskosten van 700 tot 800 francs (ongeveer 260 tot 295 gulden) betaald moeten worden. Daarna kan men zes uur in de avond een film en enkele andere uitzendingen bekijken. Drie kwartier uitzendingen van het vierde kanaal, „Canal Plus" genaamd, 2al voor iedereen zonder ontstoring te bekijken zijn. Nadien moet men de de coder aanzetten voor storingsvrije ont vangst. In beginsel vormen de films de hoofdschotel, ofschoon er ook andere plannen bestaan, die nog niet helemaal duidelijk zijn. Ten aanzien van de films moest een groot aantal problemen opgelost wor den, omdat in Frankrijk een film pas drie jaar nadat hij in de bioscooproule- ring is gekomen voor de televisie uitge zonden mag worden. De meningen van de diverse organismen die .„Canal Plus" willen lanceren liepen nogal uiteen en de filmindustrie had uiteraard haar op vatting. Tenslotte heeft premier Mau- roy moeten optreden als bemiddelaar hetgeen heeft opgeleverd dat „slechte" films spoedig en ..goede" films pas veel later na hun bioscooppremière via „Ca nal Plus" vertoond mogen worden. Films die in de bioscoop minder dan, 110.000 bezoekers trokken mogen dan een half jaar na verschijning op het nieuwe televisiekanaal vertoond wor den, matige films die tussen 110.000 en 350.000 toeschouwers haalden moeten negen maanden wachten en voor de betere films is het zo gecompliceerd, dat er vermoedelijk een aantal ambte naren en computerspecialisten bij de berekening een goed bestaan kunnen vinden. In het kort loopt de wachtpe- riode van deze betere films uiteen van 9 maanden tot anderhalf jaar. /ERSUM Met de documentaire „Ge en verbeelding" kijkt inoloog professor lan Bianchi aan de van tekeningen van :httiende eeuwse Ita- se graveur Gian Bat- IA fTD_ decoratie. In het filmpje van Bianchi zijn de gevangenen dat ook. Hij zegt: „Mijn doel met dit filmpje is de absurdi teit van het gevangeniswezen te laten zien. Ik herken mijzelf in Piranesi. De mensen zijn symbolen geworden die die nen ter opluistering van de macht van de moderne staat. Ik laat de gevangenen ook handboeien dragen, wat in een moderne gevangenis nauwe lijks voorkomt. Het is in een gevangenis als de Bijlmer bajes ook volstrekt overbodig, want daaruit ontsnappen is haast onmogelijk. Toen we er film den liep er constant een bewa ker mee, die telkens de vol gende zware deur pas opende als de vorige gesloten was. Het HILVERSUM De VPRO munt uit in het brengen van non-conformistische produk- ten. Anderzijds toont deze omroep niet zelden films, waaruit juist een enorme be trokkenheid spreekt. Van dat laatste is de Iraanse film „Fe- restadeh" (The Mission) ze ker een voorbeeld. Hoofdper soon is Davoud Moslemi tHoushang Touzie). die als de film èn in werkelijkheid een Iraniër die op de vlucht is voor het regime in Tehe ran. zet de verschillende ka rakters zo goed neer, dat je zonder meer kunt spreken van een psychologische thril ler. Aan het begin zou je ge neigd zijn te denken, dat de film is gericht tegen het om vergeworpen sjah-regime. De strekking van de rolDrent Ayatollah Kohmeini in Iran". Inderdaad, zo er nog enige sympathie mocht bestaan voor de buitenlandse politiek van Khomeini, de film Fe- restadeh toont aan, dat gewe tensloze moordenaars de dienst uitmaken in Teheran. In Nederland is de film in roulatie gebracht in het alter-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15