Winterswijk zit met een kater Kamer hekelt laksheid verkeersveiligheidsplan Van Veen wil volledige publicatie cijfers CPB CcidaeSowiant Gemeenteraad op laatste moment overstag: geen landschapspark Natuur en Milieu: Nederland gebruikt j» veel te veel kwik BINNENLAND/BUITENLAND WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 PAGINA $U Burger oorlogslachtoffers krijgen uitkering DEN HAAG Het wetsontwerp Uitkeringen Burger Oorlogsslacht offers (WUBO) is gisteren door de Tweede Kamer met algemene stemmen aangenomen. De Kamer bracht slechts enkele kleine wijzi gingen in het wetsontwerp aan. Zo werd op voorstel van PvdA-Ka merlid Worrell bepaald dat de Ka mer over Algemene Maatregel van Bestuur waarin de regeling zal worden uitgewerkt nog kan debat teren. De regeringspartijen stem den met de kleine christelijke fracties tegen wijzigingsvoorstellen van- Worrell om de uitkeringen ook toe te kennen aan Nederlan ders die in het buitenland wonen. Constant Vecht hoofdredacteur De Waarheid AMSTERDAM Constant Vecht (35) is de nieuwe hoofdredacteur van De Waar heid. Het bestuur van de stichting Bepe- nak, uitgeefster van het blad, heeft daar mee de voordracht van het dagelijks be stuur van de CPN goedgekeurd. De re dactie van De Waarheid had zich eerder achter Vecht gesteld. Sinds het vertrek in augustus van Bart Schmidt, na een conflict met het partijbestuur van de CPN, werd de krant geleid door een driemanschap. Constant Vecht werkt ze ven jaar op de redactie van De Waar heid, de laatste tijd als parlementair re dacteur en eerder op de sociale redactie en op de redactie buitenland. Rijkspolitie over op LPG DEN HAAG Rijden op ben zine is voor de rijkspolitie een te kostbare aangelegenheid ge worden. Minister Korthals Al- tes (Justitie) wil dat zij voort aan op LPG gaat rijden. In een uitzending van de Tros-radio kondigde hij gisteren aan, dat bij het vervangen van de 800 Volvo's straks gekozen wordt voor nieuwe auto's die op LPG rijden. De 52 Porsches, die er binnenkort uit gaan worden niet meteen vervangen. Nieu we Porsches zijn te duur. Daarom is gekozen voor ver vanging door (voorlopig 13) BMW's. 'Pers schendt privacy verdachten te vaak' AMSTERDAM De Nederlandse pers zon digt de laatste tijd steeds vaker tegen de on geschreven regel dat verdachten in een straf zaak, ter bescherming van hun privacy, al leen met hun initialen worden aangeduid. Die handelwijze is niet alleen strijdig met de in Nederland gangbare opvattingen, maar staat zelfs op gespannen voet met artikel 8 van de Europese Conventie voor de rechten van de mens. Dit zegt het Nederlands Juris tencomité voor de mensenrechten. „Verschil lende nieuwsmedia neigen ertoe verdachten met naam en toenaam aan te duiden. Al dan niet onder vermelding van kleurrijke per soonsgegevens". Het comité noemt als voor beelden de Slavenburg- en Urenco-affaire en die van beleggingsadviseur Rienk K.". Hoofdverdachte ontvoering Van der Valk ontkent DEN BOSCH De hoofdverdachte in de ontvoe ringszaak van mevrouw Van der Valk. Adriano M., ontkent iets met deze kwestie te maken te hebben. De verdachte is in Italië gehoord door rechercheurs van de rijkspolitie. M. wordt ervan verdacht het brein te zijn geweest achter de ontvoering. Hij werd al gezocht in verband met een eerdere ontvoerings zaak in Italië waarvoor hij tot 20 jaar cel was veroor deeld. De Nederlandse politie vermoedt dat M. na de ontvoering van mevrouw Van der Valk met het grootste deel van het losgeld aan de haal is gegaan. In zijn bezit is niets van het losgeld teruggevonden. Er is nog 10 van de 12 miljoen zoek die voor de vrij lating van mevrouw Van der Valk zijn betaald. Moord op babies: Jaar cel en tbr ARNHEM De Arnhemse rechtbanl^' heeft gisteren de 22-jarige Maria van drjer P. uit Veenendaal wegens het doden vafngSr twee babies veroordeeld tot een jaar en tbr. De rechtbank achtte bewezen da!,ag j de vrouw in mei vorig jaar haar 25 dageian oude dochtertje had gedood en 3 maank0rti den later de 5 maanden oude baby vakif v kennissen. Ze had de babies laten stikkeijjr, d door ze een plastic zak om het hoofdje tfaan doen. De officier van justitie noemd^oed haar „een zieke en gevaarlijke vrouw'fe ba bij wie de kans op herhaling groot is, alptroi verpleging achterwege blijft. De vrou\(emr zou de babies hebben gedood, omdat zf.rej! (teveel) huilden. LT Al sinds 1975 staan Winterswijkse boeren zo nu en dan op hun achterste benen, om te verhinderen dat de overheid hun een (goedkope) parkwachterspet op het noeste hoofd drukt. Ook eergisteren weer, toen zij met giertanks en ver dere aanhang het Winterswijkse centrum blokkeerden en de gemeenteraad nogal dreigend duidelijk maakten, dat de 13.000 boerenhectares beter niet konden worden aangewe zen als één van de vijf proefgebieden Nationaal Land schap. De gemeenteraad ging overstag. Naar eigen verkla ring omdat een enkel raadslid met moord en brand ge- dreigd was, maar volgens de actievoerders om het politieke gezicht te redden. Duidelijk is dat Winterswijk nu met een kater zit en waarschijnlijk kan fluiten naar de Haagse mil joenen. WINTERSWIJK PvdA- fr'actieleider A. van Pelt draait er geen doekjes om, hij voelt zich bedonderd na wat er deze week in Winterswijk gebeurd is. Zijn partij (7 zetels) maakt met het CDA (6 zetels) de meerderheid uit in de ge meenteraad. die maandag avond bezweek voor de bedreigingen van enkele heethoofdige boeren, die bang zijn in een toekom stig landschapspark niet meer uit de voeten te kunnen. Op de vraag of de houding van de raad niet wat laf is, re ageert Van Pelt zelfverzekerd. „Nee, niemand van mijn frac tie is bedreigd, ik ook niet. Maar wel twee of drie leden van de CDA-fractie voor zover ik weet. En hun bedreigers hebben deze mensen ontzet tend duidelijk gemaakt dat ze serieus waren. Ik verwijs u even naar de toestanden in Aalten vorig 'jaar, toen de Bhagwan-beweging zich daar wilde vestigen. Toen is er een boerderij in de brand gesto ken, zoals u weet. Dit werd ook hier aangekondigd. En daarom hebben wij als PvdA- fractie gehandeld ter bescher ming van onze mederaadsle den en geweigerd om een be sluit over de proef met liet Na tionaal Landschap in Winters wijk te nemen, zoals GS ons gevraagd hadden. Als er geen terreur was uitgeoefend, zou den we zeker positief geadvi seerd hebben". Gezicht Boer Gerrit Schreurs (42), aan voerder van de 600 opstandige boeren uit de buurtschappen in Winterswijk-oost. gelooft er „geen bal" van, dat de raad voor boerenterreur gezwicht is. „Ik vind het een beetje min om het zo voor te stellen. Vol gens mij was het een politiek doekje voor het bloeden. De heren hebben zich namelijk schromelijk vergist in de te genstand onder de boeren. En op deze manier denken ze hun gezicht te redden. Een kat in het nauw...." Maar uit uw midden zijn toch enkele raadsleden met dood en verderf gedreigd, onder wie raadslid Dondergoor, mede boer en plaatselijk CBTB- voorzitter? „Dat heb ik ook gehoord ja. Ik geloof dat ook wel. Er zijn al tijd mensen die zich niet kun nen beheersen. Maar ik weet er niks van. Ik weet niet wie dat geweest zijn. Ach, je zegt allemaal wel eens wat". U gelooft niet dat ze de daad bij het woord gevoegd hadden? „Ben je belazerd. Nee hoor, zo zijn de boeren hier niet. Je moet het opvatten als een beetje intimidatie. Maar nog maals, ik weet van niks. Als groep hebben wij op een keu rige manier actie gevoerd. We kregen zelfs nog een pluimpje van de burgemeester. En dat ze ons dan uitmaken voor ter- reurbende en fascisten, vind ik verschrikkelijk. We pikken het ook niet. We gaan bekij- H. Berenschot: „De Haagse miljoenen gaan waarschijnlijk onze neus voorbij". Waar bent u als boeren eigen lijk zo boos over? „Boos? We zijn niet boos, we zijn verontrust. Verontrust over de mogelijke beperkingen die de overheid ons met het landschapspark wil opleggen in het gebruik van onze cul tuurgrond. Het zit er dik in dat we' dan bijvoorbeeld niet meer mogen bemesten en maaien wanneer we willen. En van het gras moeten wij de winst halen. Van de laatste li ters melk moeten wij het heb ben". Maar het ging toch om een proef? En de boeren kunnen toch rekenen op beheersver goedingen van de overheid? In Den Haag heeft men daarvoor zelfs enkele miljoenen be schikbaar. „Ja ja", schampert Schreurs, „weet u dat we berekend heb ben dat we ondanks die ver goedingen voor 3000 gulden per hectare de boot in gingen? Dan heb ik het over 1700 hec tare. Dat is eenderde van Win terswijk-oost. We zouden maar een schijntje gekregen hebben. Maar die centen, dat is nog niet het ergste. Als dat gebeurt is de hele motivatie weg. Je bent je vrijheid kwijt, je moet je hand ophouden en je draait niet meer mee aan de top. Vergeet niet, het zijn hier alle maal gezonde bedrijven. We staan met de melkproduktie tweede in Gelderland. Nie mand van ons heeft er zin in om een parkwachterspet op te zetten". Eeuwenlang Even later relativeert hij zijn emotie en zegt: We zijn echt wel bereid om, natuur en land schap te helpen beschermen. Dat hebben we al eeuwenlang gedaan. Maar de overheid heeft ons in grote onzekerheid gelaten. Het is een proef, maar we weten absoluut niet waar we aan toe zijn. De voorlich ting heeft volkomen gefaald". En wat nu? „Wat ons betreft is dat land schapspark van de baan. We richten ons nu op een vrijwil lige kavelruil. Als de overheid ons daarbij wil helpen zullen we echt niet dwars gaan lig gen". PvdA-fractieleider Van Pelt gelooft volstrekt niet dat de proef Nationaal Landschap Winterswijk in de la afgedane zaken terecht zal komen. „Nee, want GS zijn ervoor en de provincie kan in dit geval haar gang gaan zonder de raad. Hoeft alleen maar ge hoord te worden. En je kunt niet zeggen dat de raad tegen gestemd heeft. En als er geen Nationaal Landschap komt, dan komen de beperkingen er toch wel via het bestemmings plan. Maar dan zonder finan ciële vergoeding voor de boe ren. Dat schijnt men hier niet te beseffen". Hebben de boeren hun eigen glazen ingegooid? „Een klein beetje wel", zegt plaatselijk voorzitter H. Beren schot (38) van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, die onder meer met de be dreigde CBTB-voorzitter Don dergoor deel uitmaakt van de werkgroep Landbouw en Landschap. Deze werkgroep kon onder strikte voorwaar den wel akkoord gaan met de aanwijzing van Winterswijk als proefgebied. „We geloofden zeker dat de raad afgelopen maandag onze voorwaarden in amendementen zou vertalen. Als boeren hebben we de zaak nu niet meer in de hand. Er zijn nu alleen maar verliezers. De Haagse miljoenen gaan waarschijnlijk onze neus voor bij. Aan de andere kant wil ik best toegeven dat wij als land bouworganisaties in gebreke zijn gebleven om onze achter ban duidelijk te maken, waar het om ging. Deze massale te genstand hadden wij niet ver wacht. Maar ook de overheid heeft helemaal niks gedaan om deze geweldig moeilijke materie aan de mensen uit te leggen". HOMME KROL DEN HAAG De hele Tweede Kamer eist dat het kabinet nu op korte termijn komt 'met een reeds lang belooft natio naal plan voor de ver keersveiligheid. Dit bleek gisteren bij de behande ling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Woordvoerders van CDA, VVD, PvdA en D'66 uit ten allemaal hun bezorgd heid over de gestaag stij gende ongevallencijfers van het wegverkeer. „Wij hebben het als bedroe vend ervaren dat er nog steeds geen plan ligt voor de verkeerveiligheid. De staats secretaris heeft zijn huiswerk niet eens ingeleverd, laat staan dat er een cijfer gege ven kan worden. Wellicht wreekt zich hier het feit dat er geen coördinerend minis ter is voor de verkeersveilig heid", aldus CDA'er Henne- kam tegen staatssecretaris Scherpenhuizen. Namens de PvdA liet het Kamerlid Castricum weten dat Scherpenhuizen zich naar zijn mening als een kwajongen uit het kabinet heeft laten sturen toen hij trachtte geld te krijgen voor zijn plan. D'66 Kamerlid Tommei noemde de gang van zaken rond het plan een vorm van laksheid welke hij ten stelligste veroordeelde. De raad voor de verkeersvei ligheid. waarvan mr. P. van Vollenhoven voorzitter is, heeft in een rapport aan de staatssecretaris de eis gesteld dat de overheid het aantal verkeersongelukken binnen tien jaar met vijftig procent moet zijn teruggedrongen. Nu vinden er jaarlijks een miljoen ongelukken op de weg plaats. Negentig procent daarvan is een gevolg van bewust of onbewust onzorg vuldig gedrag, dat weer ver oorzaakt wordt door gebrek aan kennis en vaardigheid. Te veel verkeersmaatregelen geven daartoe aanleiding. Woordvoerders van PvdA en D'66 hebben in hetzelfde de bat kritiek geuit op de con flicten tussen minister Smit- Kroes en haar secretaris-ge neraal (de hoogste ambte naar) ir. De Man. „Binnen en buiten deze Kamer hebben de spanningen tussen de po litieke en de ambtelijke lei ding van het departement de nodige aandacht gekregen", aldus PvdA'er Castricum, die zei dat deze onenigheid een negatieve invloed heeft op het functioneren van de de partementale organisatie. Hij vroeg Smit-Kroes de Kamer uit te leggen hoe zij het con flict met haar hoogste ambte naar denkt te beslechten. De Kamer vroeg meer aan dacht voor de introduktie van de knielbus om het rei zen voor gehandicapten be ter mogelijk te maken. Mi nister Smit-Kroes stelde dat zij onverminderd vasthoudt aan de invoering van een tolheffing op de aan te leg gen rijksweg over de Ooster- scheldedam, hetgeen ook in het regeerakkoord staat. Elektronisch haltebord Op het Amsterdamse Leidseplein werd gisteren bij wijze van proef een elektronisch haltebord geplaatst. Op het bord is door lopend zichtbaar over hoeveel minuten de volgende tram van de betreffende lijn aankomt. Voor de'eerste fase van de proef, waarbij ook de Technische Hogeschool in Delft betrokken is, is 1,6 miljoen gulden uitgetrokken. Vier jaar voor éx-boekhouder Frisol-concern DEN HAAG Het gerechts hof in Den Haag heeft de 42-jarige ex-boekhouder van het Frisol-concern, John U. vanmorgen veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf we gens meervoudige valsheid in geschrifte en meervoudige verduistering. De procureur- -generaal had twee weken te rug dezelfde straf geëist. De rechtbank in Dordrecht legde de Rotterdammer eveneens vier jaar cel op na een eis van 4,5 jaar. Het Hof acht bewezen dat U. zich schuldig heeft gemaakt aan allerlei boekhoudkundige vergrijpen om te verdoezelen dat hij met geld van Frisol voor miljarden speculeerde en daarbij forse verliezen leed. De winst van drie miljoen gul den die hij ook maakte ver dween op de rekening van een Franse vriendin. Het Hof gelaste bovendien dat 22.000 Zwitserse francen die U. in zijn bezit had toen hij in Zwitserland werd aangehou den moeten worden terugge geven aan Frisol. Tot het ver beurd verklaren van ruim één miljoen gulden op bankreke ningen in Liechtenstein, zoals de procureur-generaal had ge ëist, verklaart het Hof zich niet bij machte. Stippen en strepen in New York Na Parijs is het nu de beurt aan New York om modeontwer pers de gelegenheid te geven met hun nieuwe collectie voor de komende zomer te pronken. Pauline Trigere beet in het herfstachtige New York het spits af met een eenvoudig ge stippeld japonnetje en bijpassende mouwloze jas (foto links boven). De stippen en strepen keren ook in haar andere mo dellen terug (foto onder). Heel charmant was een strapless broekpak van zijde van Mollie Pamis. Bij beide ontwerpsters is de lage taillelijn opvallend. UTRECHT Volgens de" overkoepelende milieube schermingsorganisatie Natuur en Milieu wordt er in Neder land op het ogenblik veel te veel kwik gebruikt. Dit leidt tot een behoorlijke belasting van het milieu en op enkele plaatsen zelfs al tot voor de ge zondheid gevaarlijke vervui ling. Oudere, grote vissen (zoals snoekbaars van meer dan 60 cm.) uit het IJsselmeer en het Twentekanaal bevatten name lijk meer dan de aanvaardbaar geachte 1 mg. kwik per kilo. Als men meer dan drie ons per week van dergelijke vis eet, wordt het risico van ontrege ling van het zenuwstelsel steeds groter, aldus de milieu- -organisatie, die gisteren in Utrecht een nota over de kwikproblematiek presenteer de. De vervuiling van vis kom vooral voor in pootaardappeli— gebieden, waar het pootgoeij met een kwikverbindin^0 wordt ontsmet. Nederland i]P het laatste land binnen de Eu[e< ropese Gemeenschap waar0? -met een omstreden specialef ontheffing- pootaardappeleife. op deze manier worden behan-, deld. Daardoor kwam er vorijr0 jaar volgens een ruwe schat- 1 ting 500 kilo kwik direct ii|m het milieu van ons land tefa' recht. Natuur en Milieu vind)— daarom, dat er per 1 januarL 1985 die ontheffing niet mee§ verleend moet worden. De organisatie wijst er op da<— voortzetting van het huidig( kwikverbruik tot een s: uitputting van deze grondsto zal leiden. Met het huidigi tempo is de kwikvoorraad oj r- onze aardbol rond 2020 uitge put. Meer onderzoek naar ver vangingsmiddelen is ook daar om dringend gewenst. RUITENHEER DRACHTEN VNO-voorzit- ter Van Veen vindt dat het kabinet er verstandig aan doet de volledige vergelijking van het Centraal Planbureau te publiceren van de gevolgen op wat langere termijn van het FNV-plan en die van het kabi netsbeleid. Door een selectieve weergave van uitgelekte gege vens krijgt het publiek een vertekend beeld, aldus Van Veen gisteren op een bijeen komst van VNO-leden in Drachten. De werkgeversvoorzitter ver geleek de weg naar econo misch herstel met een mara thon. Het kabinetsbeleid is erop gericht door een goede verdeling van de krachten over het traject de eindstreep te halen. Het beleid van de FNV is te vergelijken met de instelling van een loper die een snelle start maakt, een tijdlang kop houdt, maar dan terugzakt. Uit de uitgelekte cijfers blijkt volgens Van Veen zonneklaar dat de stijging van de som van het financieringstekort en de collectieve lastendruk in het FNV-plan het dubbele be draagt van de uitkomsten van het kabinetsbeleid. Het resul taat zal zijn dat wij over enke le jaren de collectieve sector niet hebben teruggedrongen maar nog verder hebben uit gebreid, aldus Van Veen. Het financieringstekort van de overheid komt door het be leidspakket van het kabinet in 1984, waarin ombuigingen totft] zo'n 12 miljard centraal staan; y volgend jaar 6,5 tot 7 miljara gulden lager uit (1,8 procent I van het nationaal inkomen), c De rente op de kapitaalmarkt zakt hierdoor en komt aan het einde van de kabinetsperiode één procent onder het huidige 5 niveau te liggen. In 1987 bete- |l kent dit 1,8 miljard minder rentelasten voor de overheid.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10