Dlan 28 koopwoningen Oosthout afgekeurd Zoeterwoude geeft hoge prioriteit aan opvang van werklozen Koor kleine klusjes. ia Liassenheim mag meer w oningen gaan bouwen Crediet voor ^oudenhoorn tekritiseerd Sponsorloop in Zoeterwoude Noordwijkerhout bouwt in 1984 maar vijftig woningen fieidie Souuwit E2EÏDËN* OcldM&owiarit VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 PAGINA 7 rurger voorgeleid A'IJK Een 21-jarige Lisse- I daag voorgeleid aan de offi- iii justitie. De man heeft bekend, hij op 7 oktober heeft getracht in de tdwijkse duinen een vrouw van het [n te beroven. Hem is poging tot tislag ten laste gelegd. Lissenaar werd afgelopen dinsdag |e duinen aangehouden. Dat gebeur- ip dezelfde plaats, waar hij op 7 ok- ir trachtte de vrouw te wurgen. Het ook deze vrouw die dinsdag haar trailer herkende en de politie waar- jwde. Waarom de Lissenaar, die bt beschreven als een „gesloten bon", de voor hem onbekende jw wilde wurgen is niet bekend. Brassconcerten hervormde kerk WARMOND/LEIDEN De Engelse muziek vereniging Halls Oxford Concert Brass zal in het kader van het uitwisselingsprogramma Ox- ford-Leiden vanavond en morgen concerten verzorgen. Vanavond wordt het concert, mede op uitnodiging van de Brassband Warmond, ge geven in de Ned. hervormde kerk aan de He renweg in Warmond. Op deze avond komt voornamelijk het lichtere genre aan bod. Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap onder lei ding van Cees Brugman verzorgt op die avond ook een deel van het concert. Morgen speelt de Hall Oxford Concert Brass in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade in Leiden. Beide concerten beginnen om acht uur en de toe gangsprijs is vijf gulden. Kaartverkoop vindt plaats aan de beide zalen op de avond van het concert. Voor het concert in Leiden zijn even eens kaarten verkrijgbaar bij het VVV-kantoor en het Leidse politiebureau. Vrouw gewond bij aanrijding VOORSCHOTEN Een 72-jarige vrouw uit Voorschoten is gis termiddag met een hersenschudding naar het AZL gebracht, na dat zij met haar fiets tegen een auto was ge-' reden. De auto be stuurd, door een 22-ja- rige Rotterdammer, reed op de Prins Bern- hardlaan en keerde op de kruising met de Frisolaan. Door nog onbekende oorzaak reed de vrouw aan de achterkant tegen de auto aan. Gemeentesecretaris in 't zonnetje gezet KATWIJK Na afloop van de raadsvergade ring werd gemeentesecretaris G. Feenstra door burgemeester C. A. Bos in het zonnetje gezet vanwege zijn vijfentwintig-jarig ambtsjubileum bij de gemeente Katwijk. Van deze vijfentwin tig jaar is de heer Feenstra precies 11 jaar en 9 maanden werkzaam als gemeentesecretaris en hem werd door burgemeester Bos de nodige lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij deze taak vervult. De heer Bos prees de vakkennis, het grote verantwoordelijkheidsbesef en de integri teit van de heer Feenstra voor wie deze plech tigheid, waarbij ook zijn volledige familie ver tegenwoordigd was, als een enorme verrassing kwam. Behalve door de burgemeester werd de gemeentesecretaris ook toegesproken door de nestor van de raad, de heer K. van der Mey. DRHOUT Het plan IB en W van Voorhout |in plaats van 28 pre- puur-woningen een- de aantal ongesubsi- ?rde koopwoningen te |wen in Oosthout gaat door. De gemeente- d heeft dat plan gister- nd afgekeurd. Pas als lend wordt dat Voor- it volgend jaar niet zo- 1 gesubsidieerde wo gen mag bouwen als i wil, zijn de raadsle- bereid te discussiëren r een eventuele omzet- van het type wonin- B en W hadden het voorstel gedaan, ondanks het feit dat alle fracties in een commissie vergadering al felle tegenstand tegen het plan boden. De argu mentatie achter het voorstel was dat voor de resterende 28 woningen in de eerste fase van deelplan I nog steeds geen rijkssteun is toegezegd en dat daarop niet langer gewacht kan worden omdat anders de bouw onnodig zou worden vertraagd. Bovendien zouden de woonlasten van deze, ook wel premie-C-koopwoningen genoemde, huizen lager zijn dan die van premiehuur-wo- ningen. Tot slot noemden B en W dit type woningen (ze zijn kleiner en ook goedkoper dan de al in aanbouw zijnde onge subsidieerde „goedkope" vrij sector-woningen) een verrij king van het woningbestand in de gemeente. Op al die argumenten brak een storm van kritiek van alle raadsfracties los. CDA-woord- voerder P. Verdegaal noemde het voorstel voorbarig, omdat nog niet zeker is of er rijks- steun voor deze (premie-huur- )woningen komt. Bovendien trok hij, gevolgd door de ande re fracties, ook nog een ander argument van het college in twijfel. B en W stelden name lijk dat deze woningen bij uit stek geschikt zouden zijn voor diegenen die wegens een te laag salaris bij de eerder in aanbouw genomen ongesubsi dieerde koopwoningen uit de boot zijn gevallen. „De voorge stelde woningen zijn vrij duur voor de kleine ruimte die ze bieden", zo stelde hij. J. War- menhoven (Gemeentebelan gen) voegde daaraan toe: „De meesten van hen hebben een inkomen beneden de 30.000 gulden. Sommigen hebben al kinderen. Er wordt thans ge suggereerd dat de voorgestelde kleine woningen met twee slaapkamertjes gunstig voor hen zouden ziin". Het voorstel van Verdegaal, om pas verder te praten als bekend is hoeveel subsidie voor welk soort wo ningen de gemeente krijgt, werd unaniem aanvaard. De door CDA en Gemeentebelan gen genoemde argumenten werden ten volle onderschre ven door de fracties van de VVD en PPR. De gemeente Voorhout heeft overigens bij het provinciaal bestuur een aanvraag inge diend voor de bouw van 363 gesubsidieerde woningen in 1984. Die zijn als volgt onder verdeeld: 144 woningwet-wo ningen, 52 eenheden voor klei ne huishoudens, 77 premie- huur-woningen, 64 prmei-A- koopwoningen en 26 premie- B-koopwoningen. Als niet voor al die woningen subsidie wordt toegezegd, zal bespro ken worden of voor het res tant gebouwd kan worden in de zogenoemde goedkope vrije sector. ZOETERWOUDE De ge meente Zoeterwoude verkeert in een relatief gunstige positie. Dat bleek gisteravond tijdens de algemene beschouwingen op de begroting 1984. Zonder belastingverhoging en met handhaving van het huidige voorzieningenniveau is het ge meentebestuur er in geslaagd de begroting 1984 sluitend te krijgen. Toen ziet de toekomst er niet al te rooskleurig uit. De toename van de werkloosheid zal de kosten in de sociale zorg sterk doen toenemen. De toe komst van de woningbouw is nogal onzeker en aan diverse levensgevaarlijke verkeerssi tuaties dient zo snel mogelijk een einde te komen. Voorts vinden het CDA-ers het totaal onaanvaardbaar dat het buurt schap Gelderswoude verloren dreigt te gaan als onderdeel van Zoeterwoude. Sociale zaken Hoewel het werkloosheidsper centage in Zoeterwoude gun stig afsteekt ten opzichte van het landelijke cijfer vormt dit Crobleem toch de grootste zorg innen de plaatselijke gemeen schap. „Daar waar ook maar enigszins mogelijk zal stimule rend opgetreden moeten wor den om bij te dragen in het vinden van een meer zinvol bestaan voor deze inwoners", aldus VVD-woordvoerder P. Kremer. Het ontwikkelen van initiatieven in het kader van het projekt werkloze jongeren wordt van harte onderschre ven. Met betrekking tot de zo genaamde „vrijwilligersvaka- turemap" merkte Frans de Graaff van Progressief Zoeter woude op dat men de „absolu te garantie wil hebben dat er geen arbeidsplaatsen worden ingeleverd door deze te ver vangen door „werkloze vrij willigers". CDA-woordvoerder Rob Hogenelst legde het ac cent op de schoolverlaters. „Vooral zij zullen in de gele genheid moeten worden ge steld ervaring op te doen om te slagen een baan te vinden. Bij het opstarten van erva- ringsprojekten willen wij u de suggestie doen om te proberen extra woningbouwcontingen- ten in Den Haag los te peute ren voor een leerlingbouw plaats", aldus Hogenelst. Verkeer Zowel CDA als Progressief Zoeterwoude bekritiseren in felle bewoordingen de houding van Gedeputeerde Staten inza ke de afwijzing van een maxi mum-snelheid van 50 km. op de Weipoortseweg. Traditiege trouw kwam ook het fietspad langs de Nieuweweg weer ter sprake. Het begint overigens zo langzamerhand op een „ge bed zonder einde" te lijken. Grote moeite heeft het CDA met de constatering van het college dat het wegennet de komende jaren slechter zal worden. Volgens de christen democraten zal er een „onder- houdsprogramma" moeten ko men om te voorkomen dat on derhoud alleen nog gepleegd wordt als er niet meer aan te ontkomen valt en dan nog met de hoop dat de reserves groot genoeg zijn. Milieu Progressief Zoeterwoude vindt dat de kwaliteit van het pol derwater regelmatig gecontro leerd moet worden nu de vee houders verplicht zijn een melkinstallatie te hebben die regelmatig schoongemaakt wordt waarna het vuile water in de poldersloot verdwijnt. De Graaff toonde weinig waarde ring voor de uiteindelijke ver vuiler: de melkfabriek die de eisen stelt en feitelijk buiten schot blijft. Uitermate kritisch volgen de progressieven het aanstaande vertrek van het overslagbedrijf in chemicaliën Vos Co. „Wij zullen er kei hard op toe zien dat het ter rein schoon wordt achtergela ten. Zonodig zullen wij dat met milieugroepen en anderen kontroleren. Dit is geen hek senjacht maar een gezond po- rite wantrouwen tegenover het handelen van genoemde firma", aldus Progressief Zoe- terwoude-woordvoerder Frans de Graaff. lira- ap~ SSENHEIM De ge- pnte Sassenheim mag ^2 het jaar 1990 860 ge- tof. jsidieerde woningen senheim in de evaluatienota leen fwen *n Plaats van het yan, streekplan Zuid-Hol- meenten ook naar Den Haag om met cijfers aan te tonen dat de genoemde hoeveelheid te bouwen woningen voor Sas- (der door de provincie Roemde aantal van 465. toezegging heeft gede- liek 5erde drs. J. Borgman per eren aan wethouder E. jser van Sassenheim aan. Overigens had de UIT. ïeente gevraagd tot dat land West op een verkeerde manier berekend is. Al in no vember van verleden jaar stel de Sassenheim dat deze ge meente 1.100 woningen zou maar de lange lijst van wo ningzoekenden (per 1 septem ber van dit jaar 523) spreekt dat tegen. Naar schatting stijgt het aantal woningzoekenden met 120 tot 150 per jaar. Dat betekent dat er tot 1990 1.390 woningen gebouwd zouden moeten worden om daaraan te kunnen voldoen. In het streekplan werd overigens moeten bouwen om aan de be- aangegeven dat Sassenheim irtfiA i st,dI1 Vcl11 vciRceiue cmerb ui top 1090 woningen te mo- vaststelling door de provin' bouwen. Gedeputeer- - ïer- Staten zullen dinsdag hoefte van de woningzoeken den te kunnen voldoen. Volgens de gemeente is uitge gaan van verkeerde cijfers bij. In de eerste plaats wordt voorbij gegaan aan het feit dat En definitief besluit over Sassenheim in de periode aantallen voor de ver- ere illende Bollenstreek- leenten nemen, houder Keijser trok in na- 2n ing van andere streekge- 1975-1980 een achterstand van 168 woningen heeft opgelopen ten opzichte van het in het streekplan genoemde aantal. Dat zou volgens GS niet meer ingehaald hoeven te worden, 635 woningen zou mogen bou wen in die periode. Dat aantal is na de evaluatie omlaag ge bracht tot 465. Het zwaartepunt van de toe wijzing vanuit de provincie zal overigens op het eerstkomen de jaar komen te liggen. Daar mee wordt voor een deel de bebouwing van de wijk Post- wiik, waarvoor woensdag de officiële eerste paal de grond in ging, veilig gesteld. 3EN. RMOND De VVD-frac- in de Warmondse gemeen- ad ging gisteravond aarze- I akkoord met het krediet 78.352 gulden voor Kou hoorn. Het gaat om de fbereidingskosten voor de fchting van het overgangs- ied op Koudenhoorn. Vol- s de VVD is Warmond te 1 van vertrouwen en wor de ramingen van de Hei die de voorbe- ingen treft onvoldoende )ntroleerd. Volgens burge- Mr#ter mevrouw Hendrickx iSipt niet het geval. „Alle ge- L_Jèns worden terdege gecon- H eerd en er wordt stevig on- landeld over taken en prij- i', aldus de burgemeester, lïnaars van woonschepen /fen meer moeten gaan beta- le. |Rjv°or hun ligplaats in War- (Tid. De tarieven zullen jjiitaan ook gelijke tred hou- jmet de tarieven in gebie- van het rijk. middernacht, en dan verder nog tot 2.00 uur op 1 januari. Het voorstel van Progressief Warmond om een motie aan te nemen waarin de plaatsing van kernwapens op War- monds grondgebied (in navol ging van Westerbork) wordt afgewezen, haalde het gister avond niet in de raad. In plaats daarvan werd na een aantal schorsingen en beraads lagingen een motie aangeno men die voorziet in een ver zoek aan de regering om twee zijdige ontwapening te bevor deren. Ook aan de landen van het Warschaupact zal een der gelijk verzoek worden ge stuurd. De VVD-fractie stem de tegen de motie. De War mondse liberalen wensten slechts vermeld te zien dat zij bezorgd zijn over de kernwa penwedloop. De bewoner van een onbe- woonbaar verklaarde woning |fi| afsteken van vuurwerk aan Straat Ter Leede krijgt nog een jaar om te vertrekken. Daarna zal de woning met de reeds leegstaande huizen on herroepelijk worden afgebro ken, waarna het plan Ter Lee de in uitvoering kan worden genomen. Nieuwjaar zal in War- worden beperkt van 28 'IDïmber tot 1 januari. Van 28 met 30 december mag er 8.00 tot 20.00 uur vuur- k worden afgestoken, op n, lecember van 8.00 uur tot ®%inisvereniging zoekt een naam LKENBURG Valkenburg heeft sinds begin deze maand lawn tennisvereniging. Het aantal leden is inmiddels ge- id tot 66. Volgens een in het voorjaar gehouden enquête zijn Valkenburg 111 personen, die belangstelling hebben voor voorlopig bestuur wil een lening aangaan van 700.0000 gul- Dit is nodig om de banen in Het Duyfrak voor 1 april 1984 wreedheid te brengen. hereniging heeft nog geen geschikte naam kunnen vinden "raagt aan de bewoners van Valkenburg om suggesties. De laar kan een leuke attentie verwachten. Naamsuggesties len worden ingediend bij Clara Botermans, Katwijkerweg 8. WD-Katwijk wil nauwere banden met achterban KATWIJK De VVD in Katwijk wil de contacten met de leden en symphatisanten nauwer aantrekken. Om de banden strakker aan te halen is de VVD van plan elke za terdag na een gemeenteraads vergadering ongedwongen ontmoetingen te laten plaats vinden. De leden van de VVD-fractie in de gemeente raad zullen tijdens deze bijeen komsten ook hun spreekuur houden. De bijeenkomsten op die zater dagen worden van half zes tot zeven uur gehouden in Tripo dia. Ook niet-VVV-leden zijn welkom. Indien mogelijk zal er van tijd tot tijd een pro gramma of discussie worden georganiseerd. De eerste ont moeting is morgen. De volgen de zijn op 26 november en 28 januari. In december wordt er geen bijeenkomst gehouden in verband met de kerstdagen. Vooral jongeren worden door de partij uitgenodigd te ko men. De plaatselijke afdeling wil in de toekomst onderzoe ken of er in Katwijk een afde ling .jongeren in de VVD" op gericht kan worden. Willem Alexanderschool feestelijk heropend De Prins Willem Alexanderschool In Leiderdorp is gisteren op feestelijke wijze heropend door de pas afgetreden voorzitter van de oudercommissie de heer J.C.H. Blom. De school aan de Leeuwerikstraat is vooruitlopend op de wet op het basisonderwijs met financiële steun van het ministerie van Onderwijs verbouwd zodat ook de kleuterschool 't Kwetternest er in onder kon worden gebracht. Helaas is er één klaslokaal tekort waardoor noodgedwongen en zeer tegen de zin van de school de gemeenschapsruimte moest worden opgeofferd. De heer Blom hield een nogal somber getint betoog waarin hij de kwaliteit van de besluitvorming door de overheid aan de kaak stelde. Hij signaleerde ook een achterstelling van het openbaar onder wijs ten opzichte van het bijzondere onderwijs. De door de oudercommissie en schoolleiding georganiseerde actie en lobby om de overtollige klas in de naast gelegen r-k-Meijegaard- school onder te brengen lijkt succes te hebben. Wethouder J. Bezemer (PvdA) van onderwijs zei te verwachten dat de gemeenteraad bereid zou zijn hiervoor het nodige geld uit te trek ken. Hij leidde dit af uit de vragen die de raadsfracties bij het college van B en W hebben ingediend. NOORDWIJKERHOUT In Noordwijkerhout zullen in 1984 niet meer dan ongeveer vijftig wo ningen gebouwd worden. Dit deelde wethouder Heemskerk de raadsleden gisteravond in de Schelft mee nadat die middag het college met een aantal ge meentelijke ambtenaren op het ministerie in Den Haag een gesprek had ge had met de heer Borg man. Weliswaar zouden in Noordwijkerhout honder delf woningen gebouwd mogen worden (het plano logische contingent) maar de gemeente krijgt een rijksbijdrage voor maar veertig, vijftig, misschien zestig woningen (het zoge naamd butgettair contin gent). Daarom leek het de wethou- Op aandringen van vooral de heer De Haas (PvdA) en de heer Van Duin (CDA) beloof de het college degenen met de laagste inkomens in de ge meente te informeren over het feit dat ze in aanmerking kun- der voorlopig maar beter te n®n komen voor kwiitschel- wachten met de bouw van de ding van de onroerend goed- rest van de woningen tot het belasting (OGB). Deze kwijt rijk meer geld had. Overigens schelding was wel geen recht kunnen wel open gaten met want het moet door de mensen een tiental woningen gevuld zeR aangevraagd worden, worden, want dat heeft in de maar de heer Van Duin vond praktijk zowel planologisch als het toch wel een 'driekwart butgettair praktisch geen ge- recht'. Als de gemeente zou besluiten Veel tijd had de heer Borgman tot het bouwen van woningen gistermiddag niet voor de in de vrije sector in de nieuwe Noordwijkerhoutse afvaardi- uitbreidingsgebieden, moeten ging, zei wethouder Heems deze aantallen gewoon van het kerk. De raadsleden waren planologische aantal van hon- hier nogal boos over. De heer derdelf worden afgetrokken. Van Schie sprak van „minach- Verder besloot de raad om tij dens de verbouwing van het oude gemeentehuis, die na de realisering van het nieuwe ge deelte zal plaatsvinden, de trouwpartijen in de Schelft of misschien in de Duinpan te la ten plaatsvinden. ZOETERWOUDE Volgend jaar mei is het zestig jaar geleden dat de gymnastiek- en turnvereniging Meerburg werd opgericht. Om activiteiten in het kader van de viering van dit jubileum te bekostigen is een commissie in het leven geroepen. Het eerste evenement dat geld noet opbrengen, is de sponsorloop morgei tussen vier en vijf uur. De immer sportieve burgemeester Hou- dijk zal niet alleen het startsein geven maar zelf ook enkele rondjes meerennen. De Meerburg-leden zijn inmiddels al op pad gegaan om sponsors te vinden. Het is de bedoeling dat belangstellenden per ronde een bepaald bedrag in zetten. Eén ronde, de start is nabij de Kromar aan de Nassaulaan, bedraagt 400 meter. Ook op andere wijze zullen de leden hun steentje bijdragen. Om dat de clubvlag na 60 jaar z'n beste tijd gehad heeft zullen de leden zelf zorgen dat er tijdens de jubileumviering een nieuwe vlag aangeboden kan worden. Het jaar 1984 zal volledig in het teken van de festiviteiten staan. In januari wordt een grootse loterij gehouden met een scala aan prijzen. Op 6 april presen teert Meerburg zich tijdens een lampionoptocht gevolgd door een optreden van Donald Jones in de Eendenkooi. Zaterdag 7 april zal in de Eendenkooi onder leiding van Thea van Tonge ren een uitvoering door alle Meerburg-gymnasten plaatsvinden. De 9-tot 14-jarigen worden getrakteerd op een disco in het jeugdhonk. Begin mei zal Meerburg participeren in de organisa tie van de Nationale Jazzkampioenschappen in Sassenheim en op 26 mei de jubileum-activiteiten worden afgesloten met een receptie, demonstratie trampoline-springen en een feestavond. Vrede in Voorschoten VOORSCHOTEN In het kader van de vredesdemonstratie in Den Haag morgen wordt in Voorschoten nog het één en ander op vredesgebied georganiseerd. Vanavond is er een Stille Kring voor de hervormde kerk aan de Voorstraat van kwart over ze ven tot acht uur. Vanaf half negen wordt in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12 een discussie gehouden over „Kernwapens, macht en onmacht". Namens de VVD spreekt daar Sara Heemskerck Pillis, namens de PvdA Schelto Patijn en namens het CDA Ton Frinkink. Een aantal Voorschotenaren gaat morgenochtend fietsen naar de vredesdemonstratie. Vertrek vanaf de Wereldwinkel aan de Churchillweg om half elf. Daar vertrekken om tien uur en kwart over elf ook de speciaal gehuurde bussen, die om half zes en half zeven weer terugkeren. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Naam Plaats/Postcode» Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7