TAFEL HEI Massaal applaus tijdens afscheid van „milde herder" mgr. Th. Zwartkruis £eidócSoina|] Kritische Duitse journalisten wordt de mond gesnoerd l'n i y Indringende oproep bisschoppensynode eind te maken aan alles wat fout is CDU EN CSU DRUKKEN STEMPEL OP RADIO EN TV brieuen lezers ACHTERGROND ftwdóe Commit vrijdag 28 oktober 1983 pa Met een massaal en lang durig applaus is gisteren tijdens de plechtigheden rond zijn uitvaart een hommage gebracht aan de vrijdag overleden bis schop van Haarlem, mgr. Th. H. J. Zwartkruis. Het eerbetoon werd alom er varen als bijzonder ont roerend. Voor zover be kend is het ook enig in zijn soort; nooit eerder zou tijdens de uitvaart van een katholiek hoog waardigheidsbekleder op deze wijze uiting zijn ge geven aan gevoelens van dankbaarheid en aan hankelijkheid. De belangstelling voor de plechtigheden in de kathe drale basiliek van St.-Bavo was zo groot, dat velen ge noegen moesten nemen met een staanplaats. Het applaus volgde op de preek die de vi caris generaal van het bis dom Haarlem, mgr. H. W. J. Kuipers uitsprak. Centraal hierin stond de wijze waarop mgr. Zwartkruis in zijn epis copaat gestalte heeft gegeven aan saamhorigheid in de kerk, een ideaal, dat hij zelf placht samen te vatten in het devies „Samen kerk zijn". „Van zo'n kerk is hij bis schop geweest", aldus de vi caris-generaal, die erop wees, dat het Griekse woord voor bisschop „episcopos" is en „toeziener" betekent. „Bis schop Zwartkruis is echter geen schoolopziener geweest in de negatieve zin van het woord", zo zei mgr. Kuipers, „maar een milde herder, die ruimte gaf aan mensen om zichzelf te zijn en hen be moedigde. Hij vond zo formuleerde hij in 1980 zijn beleid dat er in de kerk mensen echt beweegt en wat zij trachten te geloven". Mgr. Kuipers bracht in her innering dat de taakopvat ting van bisschop Zwartkruis hem „niet door iedereen in dank is afgenomen". Doelend op de talloze bewogen reac ties die de dood van de bis schop van Haarlem heeft los gemaakt, wierp de vicaris-ge neraal de vraag op: „Als zo In een overvolle kathedrale kerk verricht kardinaal Willebrands de absoute aan het einde van de pontificale mis van requiem bij de uitvaart van mgr. Zwartkruis. vele mensen déze getuigenis sen afleggen, is dat geen waarborg voor waarachtig heid? En wie zal zeggen, dat daar de Geest niet spreekt!". Later in zijn preek beklem toonde mgr. Kuipers, dat bis schop Zwartkruis niet heeft geschroomd om. waar hij zich daartoe genoodzaakt achtte, bepaalde ontwikkelingen binnen zijn bisdom af te wij zen of buiten zijn verant woordelijkheid te plaatsen. „De bisschop van „Kerk, Wij Samen", heeft er juist als bis schop uitdrukkelijk voor ge waakt, dat de band met de universele kerk en vooral de band met de' bisschop van Rome in dat samen kerk zijn gegarandeerd bleef. Hij was in dat opzicht, zoals dezer da gen over hem geschreven werd, trouw van zijn haren tot zijn tenen". „Laat zijn dood", zo sprak mgr. Kuipers, „ons allen de ogen openen voor waar het nu eigenlijk om gaat in de kerk". Hoofdcelebrant tijdens de pontificale eucharistieviering was Johannes kardinaal Wil lebrands, vriend van bis schop Zwartkruis en diens klasgenoot op het groot-semi narie in Warmond. Concele branten waren vicaris-gene raal Kuipers, de drie overige vicarissen van het bisdom, de pastoor van de St.-Bavo en dr. L. Aarts, lid van het be stuur van het bisdom. Op het priesterkoor „in corona" aan wezig waren onder anderen kardinaal Bernhard Alfrink, kardinaal Gordon Joseph Gray (aartsbisschop van Edinburgh), alle Nederlandse bisschoppen en hulpbisschop pen, de apostolisch nuntius te Den Haag mgr. B. Wüsten- berg, alsmede enkele bis schoppen uit België en Groot-Brittannië. De Nederlandse regering werd bij de plechtigheden vertegenwoordigd door de minister van staat, mevrouw dr. M. A. M. Klompé en me vrouw V. KorteVan He mel, staatssecretaris van jus titie. Andere wereldlijke au toriteiten die aan de rouw dienst deelnamen waren prof. dr. P. Steenkamp, voor zitter van de Eerste Kamer, en burgemeester drs. F. Schols van Den Haag. Van de Amsterdamse dichter Huub Oosterhuis, die in de jaren zestig in een ernstig conflict met de bisschop ver wikkeld raakte, werd tijdens de viering een „lied in me-, moriam bisschop Zwart kruis" gezongen. Waarmee het Samen-kerk-zijn nog eens extra reliëf kreeg. De begrafenis vond in besloten kring plaats op het kerkhof van huize „Bosbeek" in Heemstede. Jezuieten opgeroepen tot grotere verbondenheid met paus Tot diepere gehoorzaamheid aan en meer samenwerking met de paus en de plaatselij ke bisschoppen heeft de So- cietas Jesu (jezuïetenorde) de 28.000 jezuïeten over de ge hele wereld opgeroepen. In een verklaring, die gisteren te Vaticaanstad is uitgegeven aan het eind van de 33e alge mene vergadering van de orde, wordt gezegd, dat de je zuïeten enerzijds moeten streven naar meer gerechtig heid en vrede, anderzijds hun taak als priesters en ordele den nooit uit het oog mogen verliezen en de activiteiten van leken moeten respecte ren. De jezuïieten erkennen, dat zij sinds de vorige alge mene vergadering, acht jaar geleden, in dit opzicht veel fouten hebben gemaakt. Minder zonden en meer ver zoening. Daarop komt, vol gens onze correspondent in Rome, de „boodschap" neer die de bisschoppensynode kort voor het slot van zijn werkzaamheden aan de mensheid heeft gericht. Het is een indringende oproep ge worden („vervat in voor ie dereen begrijpelijke bewoor dingen") om een eind te ma ken aan alles wat fout is en om zich te verenigen in lief de voor God en zijn naaste. De boodschap geeft een op somming van te betreuren en te veroordelen zaken: de schending van de mensen rechten; inbreuken op de vrijheid van godsdienst; ras sendiscriminatie; agressie; ge weld en terrorisme; de opeenhoping van alle soorten wapens, vooral atoomwapens en de schandalige handel in oorlogswapens; de onrecht vaardige verdeling van 's we relds rijkdommen en het be staan van die structuren die de rijke landen rijker maken en de arme landen armer. De bisschoppen moeten con stateren, dat er overal in deze wereld sprake is van onrecht en dat de vrede steeds meer wordt bedreigd. „Toch zal de hoop nooit kunnen worden gedoofd." De synodevaders pleiten voor meer eenheid binnen de kerk en roepen alle andere godsdiensten en alle mensen van goede wil op om samen te werken tot heil van de mensheid. „De kerk is van plan zich in te zetten voor het wegnemen van de tegenstellingen en de span ningen in de wereld. Ook wij zullen onvermoeibaar stre ven naar vrede en ontwape ning en naar een verminde ring van de spanningen, vooral die tussen Oost en West. We hebben geen poli tieke macht, maar we kun nen er wel voor zorgen, dat de leiders van de landen de stem van hun volk horen. De kerk zal nooit onrechtvaardi ge economische en politieke structuren kunnen accepte ren. We zullen bijvoorbeeld alles doen wat binnen ons vermogen ligt om de Noord- -Zuid-tegenstellingen in de wereld te veranderen." Deze boodschap, die het meer van zijn dramatische vorm dan van zijn vrij algemene inhoud moet hebben, is voor lopig het enige, dat uit deze synode zal komen. Enkele prepositiones (de uiteindelij ke synodevoorstellen aan de paus) zijn daar al in ver werkt, maar de meeste blij ven geheim totdat de paus zal besluiten die openbaar te ma ken. Vandaag zijn de synode vaders voor het laatst bijeen gekomen. Morgen zal de paus de synode plechtig voor ge sloten verklaren. De reden waarom het resul taat van deze synode geheim blijft is niet, aldus een toe lichting, om de paus de kans te geven de synodevoorstel len die hem niet bevallen naast zich neer te leggen. De geheimhouding is geregeld om de paus enige tijd te ge ven over de voorstellen na te denken. De paus zal het vol gens de Indiase kardinaal Cordeiro, een van de synode voorzitters, niet in zijn hoofd halen voorstellen naast zich neer te leggen die 219 bis schoppen met grote meerder heid hebben aangenomen. nU 7 Onderzeeërs: snel doen 'f De Nederlandse politiek staat opnieuw voor de vral Nederlands Bedrijf materiaal mag leveren aan Taiw£ vele tientallen jaren van de rest van China afgeF eiland. In 1981 moest de Nederlandse regering ook 1 ring hechten aan een aanvraag van het Nederlandse?!1 leven om twee onderzeeërs aan Taiwan te mogen u Daar waren toen maanden van politiek gekrakeel L moeid, eindigend in de uiteindelijke goedkeuring val portorder, tot grote woede van de Volksrepubliek Het zou zeer onverstandig zijn als het Nederlands{^( ke wereldje dit keer dezelfde tonelen zou gaap o; Vast staat dat de werkgelegenheid in ons land zeeij zou zijn met de nieuwe exportorder. Het gaat niet aF twee onderzeeërs en een aantal vervolgorders, ma) naast ook nog om niet-militaire opdrachten, die an( derlandse bedrijven ten goede komen. Al met al lijk( een zeer belangrijk exportgebied voor Nederland tei Sinds het in 1981 genomen besluit tot levering vaj derzeeërs aan Taiwan zijn de economische probleij ons land alleen maar groter geworden en niet zo'n hi beetje. Als we dat feit in aanmerking nemen kan nii den voorspeld, dat een belangrijk deel van de politic eindelijk toch vóór zal zijn ook nu de exportorderÜ doorgaan. Waarschijnlijk zal dat zelfs een ruime meer zijn, gezien de reactie gisteren van het CDA. In 19j het Kabinet-Van Agt/Wiegel nog verklaard dat he; ene leverantie van onderzeeërs aan Taiwan zou blipEJ stelt men dat er opnieuw goed nagedacht moet wordt b de grootste oppositiepartij, de PvdA, verkeert in grcj-di; strijd. ni( strc A °V ALS we van de reële verwachting uitgaan dat Ne de uiteindelijk toch weer ja zal zeggen tegen de nieuwl he torder voor Taiwan, dan heeft het Kabinet de taak düe 1 zo soepel mogelijk te laten verlopen. Dat zal dan heeleid; moeten gaan dan twee, drie jaar geleden. Want toenigin in Nederland zoveel lawaai over de kwestie van df he zeeërs gemaakt, dat China of het dat van planjuid niet wel nadrukkelijk en herhaaldelijk moest vedez dat het een aantal economische sancties tegen Nederil zi treffen. Die sancties zijn, gezien de cijfers van de' ni< lands-Chinese Kamer van Koophandel, uiteindelijkldwi lijks ten uitvoer gebracht. gids uit ,mst KORTOM, het Kabinet moet er voor zorgen dat Clier N opnieuw door politiek tumult in Nederland geë— wordt sancties af te kondigen. Het Kabinet zal standpunt moeten innemen over het verzoek van dr^' damse scheepswerf Wilton-Fijenoord om een exporL. 1 ning en het zal ondertussen niet moeten verzuimen F ring in Peking op de hoogte te brengen. Het heeft bij nese Volksrepubliek indertijd vooral veel kwaad blokje dat ons land Peking niet had geïnformeerd, hoewelk, Van Agt in die periode nog wel op staatsbezoek is gel China. Bij snel doorgehakte politieke knopen kan, gÜ ervaringen van 1981, de politieke schade voor ons laxöthei schijnlijk zeer beperkt blijven. 1 zi chte Hachee met tempé, rode kool en aardappelen karnemelkgruwel vegetarisch Nodig voor twee personen: 200 g tempé, 2 lepels olie, 1 ui, 2,5 dl water, half groen tebouillontablet, laurier blad, kruidnagel, 15 g bloem, ketjap, azijn, zout, peper; 500 g rode kool, 1 zure ap pel, zout, suiker, kaneel, kruidnagel, 5 g margarine, azijn, (aardappelmeel); 0,5 1 kg aardappelen; 5 dl karnemelk, 4 beschui ten, 1 volle lepel rozijnen, sap van een halve citroen, witte of bruine basterdsui ker. Snijd de tempé in blokjes en bak die in warme olie bruin. Bak dan nog even dunne uis nippers mee. Voeg het water toe met het groentebouillon tablet, een laurierblaadje en een paar kruidnagelen. Laat de hachee een kwartier heel zacht koken. Rooster de bloem in een droge koeke- pan al roerende lichtbruin. Spreid de hete bloem uit op een bord zodat zij snel af koelt en niet donkerder wordt. Meng de bloem ver volgens met koud water tot een schenkbaar papje, doe dat bij de hachee en laat die nog een paar minuten koken. Maak de hachee op smaak met ketjap, azijn, zout en pe- per. Kook de fijngesneden kool gaar met schijfjes appel, zout, suiker, kaneel, kruidnagel, margarine en weinig water in ongeveer een kwartier. (Te gare, erg zachtgekookte kool is zwaar verteerbaar en ruikt sterk!). Breng de kool op smaak met azijn, zout en suiker en bind desgewenst het kooknat met weinig aardappelmeel. Meng karnemelk, fijnge maakte beschuiten en gewas sen rozijnen en zet dit meng sel een halve dag weg. Roer er kort voor de maaltijd het citroensap door. Geef de bas terdsuiker er apart bij. JEANNE (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Over de West- duitse radio en televisie wordt een grauwsluier gelegd. De regeringspar tijen CDU en CSU zijn systematisch bezig kriti sche journalisten de mond te snoeren. Het duidelijkste voorbeeld van de laatste weken: Franz Alt, de populaire chef va'n het televisie programma „Report", is geschorst omdat hij een boekje heeft geschreven waarin hij zich aan de zijde van de vredesbewe ging schaart. Alt, een CDU-lid nota bene, had er gezien zijn engage ment met de vredesbeweging zelf al vanaf gezien nog pro gramma's te maken en te presenteren die zich met dit onderwerp bezig hielden. Dat ging zijn bazen echter niet ver genoeg. Alt werd ge schorst omdat hij „eenzijdig voor een bepaalde visie op kwam", zo motiveerde inten dant Hilf de beslissing. Het verwijt van eenzijdigheid treft steeds kritische en link se journalisten. Terwijl Alt van het eerste net verbannen is, kan op het tweede de ui terst rechtse Gerhard Lö- wenthal rustig zijn gang gaan. Löwenthal, die het pro gramma „Magazin" presen teert, heeft samen met de ge vluchte Tsjechische schaker Ludek Pachmann de „Kon- servative Aktion" opgericht. In verkiezingstijden is Lö wenthal samen met Franz- -Josef Strauss op het podium te vinden. Hoewel hij van zijn duidelijke partijdigheid geen geheim maakt, mag Lö wenthal in tegenstelling tot Alt wel door blijven gaan met presenteren. Vooral de televisie wordt op de korrel genomen. In de Franz-Jozef Strauss ogen van de regerende chris ten-democraten is de invloed van de televisie op de kij kers-kiezers veel groter dan die van de andere media. De aanvallen richten zich vooral op de nieuws- en actualiteite n-uitzendingen. De laatste uit de jaren zeventig overgeble ven actualiteitenrubrieken, die met levendige, alerte journalistiek een grote repu tatie hebben opgebouwd, moeten het ontgelden. „Der gelijke journalistiek wordt per definitie als links be schouwd. En wat links is geldt niet meer als „onafhan kelijk", zo schrijft het week blad „Die Zeit". De aanvallen worden zonder enige schroom uitgevoerd. Edmund Stoiber, de adjudant van CSU-voorman Strauss, schreef zelfs een brief aan in tendant Voth van de Bayri- scher Rundfunk, waarin hij de onwelgevallige opiniema kers met name noemde. Toen de Deutschlandfunk, een eerder als rechts bekend staande radiozender, aan dacht besteedde aan de werkonderbreking van vijf minuten voor de vrede van de Westduitse vakbeweging, werd er prompt opgebeld door bestuurslid Herbert Cza ja van de zender. Czaja, par lementslid voor de CDU, vond de uitzending „uiterst eenzijdig". Czaja: „Er werd niemand geïnterviewd, die doorgewerkt had". Richtlijnen Bij de Deutschlandfunk wordt nu'gewerkt aan nieu we richtlijnen voor de redac tie. Daarin komt te staan dat „de waarden van de grond wet maatgevend zijn voor het gehele programma". Daarbij gaat het, zo zegt het bestuur, „niet alleen om uitzendingen over politiek, maar ook om programma's die betrekking hebben op huwelijk, gezin, sexualiteit en aanverwante problemen". Wat zijn dan wel precies „de waarden van de grondwet?". Dat bepaalt het bestuur van de Deutschlandfunk, waarin waarin CDU en FDP het vrijwel voor het zeggen heb ben, zoals bij de meeste omroeporganisaties in de Bondsrepubliek. Het geval-Alt mag dan alom de aandacht hebben getrok ken, wat in alle stilte bij het Ludek Pachmann uitstekende nieuws- en actu aliteitenprogramma „Tages- themen" gebeurt, is minstens even triest. Nadat presenta trice Barbara Dickmann al eerder teleurgesteld was ver trokken, krijgen nu de vijf resterende en gezichtsbepa lende presentatoren van het programma een andere job. Daarbij zijn vakbekwame mensen als Rudiger Hoff mann en Klaus Bednarz, die Tagesthemen een eigen pro fiel als een gedegen journalis tiek magazine hadden gege ven. Deze ingrepen leiden ertoe dat steeds meer journalisten de kop al bij voorbaat in het zand steken. Ze proberen te voorkomen dat ze als „kri tisch" en „links" aan de kaak worden gesteld. In feite cen sureren ze zelf vooraf. Journalisten die politici van de regeringspartijen intervie wen geven alleen nog voor zetten voor open doel. Het resultaat zijn gortdroge en saaie programma's. Kritische en scherpe vragen worden opgespaard voor de oppositie partijen SPD en vooral voor de Groenen. Absurde vormen Het streven om het de rege ringspartijen naar de zin te maken, neemt vaak absurde vormen aan. De berichtge ving over de massale vredes demonstraties, afgelopen weekeinde, leverde daarvan een goed voorbeeld. Terwijl elders honderdduizenden op de been waren, werd one venredig lang stilgestaan bij een tegendemonstratie van de CSU in München, die door tienduizend mensen werd bijgewoond. CSU-kopstukken mengden zich, nadat de rij sprekers was afgewerkt, onder het pu bliek om over de vrede te discussieren. Van een discus sie kwam echter niets te recht, omdat er alleen maar CSU-aanhangers op de Ma- rienplatz stonden. Niettemin werden de lange monologen van de CSU-top 's avonds op de televisie nog eens royaal uitgemeten. Naar aanleiding van de bijeenkomst kreeg se cretaris-generaal Wiesheu van de CSU 's avonds op de televisie de vraag voorgelegd: „Was hier vandaag in Mün chen de zwijgende meerder heid van het Westduitse volk op de been?". Wiesheu glunderde. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Inleveren (3) Ik kan me voorstellen dat nie mand van ons gelukkig is met de korting van 3!/2 procent op de salarissen, pensioenen en uitkeringen. Ik ben er als AOW-er met een klein rijks pensioen ook het slachtoffer van. Maar wat de (nog) wer kenden nu onder leiding van FNV en CNV doen en nog gaan doen is m.i. niet de aan gewezen weg om uit de misère te komen. Wat er nog over is aan werkgelegenheid wordt door hen op het spel gezet. En waarvoor? Sinds 1945 zijn wij opgevoed in een steeds meer materialistische maatschappij. We wilden en kregen al maar meer. We moesten zo nodig een auto, een caravan en zo mogelijk een boot of een twee de huis en wat nog meer aan ons „geluk" ontbrak. Het gaat onze economie slecht, maar uitzonderingen daargelaten, is er niemand in Nederland die honger lijdt. Maar nu is het niet mogelijk op hetzelfde peil door te gaan. En wat gaan we dan doen? Prikken. Hebt u, prikkende en misschien sta kende ambtenaren, niet in de gaten dat u prikt en staakt te gen uw eigen mensen. Denkt u heus dat de heren op het Bin nenhof onder de indruk raken van het feit dat honderden te laat of helemaal niet op hun werk komen. Gaan uw acties door dan voorspel ik u, dat u bezig bent u zelf te ruïneren. Ik zou wel eens willen weten hoe groot de werkelijke be reidheid is om te staken. Naar mijn mening zult u versteld staan van de uitkomst. Een bond van honderdduizenden leden brengt het op vergade ringen maar tot een goede handvol bezoekers, (schreeu wers). A. Schelling, DEN HAAG Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Eei Zonnig en kef; DE BILT (KNMI) ïe E noordwestelijke tot no,.e stroming is koude f Zl( komstig van de Nof1 va naar ons land gestroorfreic in kunnen de temperen de middag hoger kor best circa zeven graden. Tmaqi het droog, alleen in devoo nog een enkele bui il lo; Dit weertype is te dar! een krachtig gebied v(ent< luchtdruk, dat zich eljjk oceaan naar de Britse met en ons land verplaat^an door wordt de buiighe ^ii delijk onderdrukt en morgen flinke zonnig m, den voorkomen. Het koud voor de tijd van j Weerrapporten van Met de volgende sche zeepost worden verzoi datum, waarop de co:: dentie uiterlijk ter p<j' zijn bezorgd, staat a( naam van het schip v Argentinië - ms G1 Moreno: 31 okt.; Austrl ACT 7: 2 nov.; Brazil Alhena: 3 nov.; Canadf lijkse afvaart; India Everest: 31 okt.; Isral Palmah II: 31 okt.; Jaj Rhine Maru: 31 okt.; tillen - ms Hector burg): 3 nov.; Nieuw-3 ms ACT 7: 2 nov.; ms Hector: 3 nov.; van Amerika - i Saga: 31 okt.; (Rep.) - ms S. A. SedefVan okt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2