NAVO halveert aantal kernwapens in Europa 't Nog steeds hevig verzet op Grenada Nieuwe duikbootorder Taiwan brengt kabinet in problemen Contrast BON: 3.000 A -5 1001 uitlaten. pS-AUTOWARENHUIS Raad voor de Kunst- herziening toneel- bestel Vredes macht blijft in Beiroet Souocwif ©ouwx/niMI Vrijdag 28 oktober 1983,75e jaargang no. 22718 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uurtel. 071-122248. L Enquête onder CDA-stemmers over kruisraketten in „Brand punt" op Ned. I om 21.25 uur. Om 22.35 uur Aad v.d. Heuvel met „Alles is anders". Op Ned. II om 21.00 uur WK- turnen heren en om 0.00 uur nachtfilm „Illusies". Op België 1 om 20.20 uur thril ler „Gangster". HET WEER In de nacht nog een enkele bui. Overdag zonnige perio den. Minimumtemperatuur om het vriespunt, middagtempera- tuur 7 graden. Matige noord oosten wind. Zon op 07.29, on der 17.19. Schev. hoog water 8.59 en 21.53. Laag water 4.25 en 17.03. bpannen noeting be- Kind leefde zes jaar in oerwoud JAKARTA —'Een Indonesisch meisje van twaalf jaar, Imiyati, van wie men aannam, dat zij zes jaar geleden was verdronken, is teruggevonden, levend als een „oerwoud- mens" in het moerasgebied van Lampung in het zuiden van Sumatra. Jagers, die het meisje, Imiyati, op nog geen twintig kilo meter van haar woonplaats vonden, dach ten aanvankelijk, dat ze een orang-oetan was. Ze kon niet praten en alleen maar wuivende gebaren maken. Imiyati was in februari 1977 verdwenen, toen zij met haar zuster en drie andere kinderen was gaan vissen. Ze staken een rivier over op een vlot toen dit door de stroom werd meege sleurd en kapseisde. De andere vier kinde ren verdronken. Imiyati is met haar fami lie herenigd. „AH verkoopt valse Levi's" AMSTERDAM Albert Heyn, is door de advocaten van het jeansconcern Levi Strauss gesommeerd om met onmiddellijke ingang de verkoop te staken van broeken die ten onrechte onder de merknaam Levi's worden aangeboden. Steek proeven van de jeansfabri kant toonden aan, dat het hier om een partij namaak- broeken gaat van inferieure kwaliteit. Geeft Albert Heyn geen gevolg aan het verzoek, dan worden ande re maatregelen genomen, aldus het jeansbedrijf. Amnesty: Golf van doodvonnissen in China LONDEN Amnesty International heeft van ochtend in een bood schap aan president Li Xiannian van China zijn bezorgdheid geuit over de recente golf van exe cuties in China. Alleen al sinds augustus heeft Am nesty berichten ontvan gen over meer dan 600 executies in een twintig tal steden. Het feitelijk aantal zal volgens de mensenrechtenorganisa tie zeker hoger liggen. o □ilips geeft ■Van jaarden iiilden bij tj"L 1 rtrek IS (loHOVEN Spaanse aiillj}emers van Philips die 9s actief door de onder- ig in het thuisland zijn itohfven, krijgen 15.000 gul- pils ze ontslag nemen en seren naar Spanje. De I' |ing moet volgens het be- parlmiet gezien worden als ipv'clf ..oprotpremie". Philips - de regeling evenmin in /j '(ven te hebben geroepen rkliljan de Spaanse werkne- -pi te komen. J.'P Irankelijk verleende Phi- 'lllll^) individuele basis finan- Bteun aan Spaanse werk- s die naar huis terug- in. Toen het aantal aan- daarvoor toenam, is de Ie regeling in het leven :nvpen", aldus een woord- Ier- Aan het eind van de zestig en begin jaren ze- haalde Philips in het ongeveer elfhonderd irden naar Eindhoven [eving. Momenteel zijn vierhonderd Spanjaar- dienst. 't staalconcern Hoogo- [«helpt de Spaanse werlc- •s die te kennen geven ïun land te willen terug- In IJmuiden hébben van de 18.000 werkne- een vreemde nationali- loogovens geeft niet, zo- ïilips, een bedrag ineens, staalconcern stelt sinds e jaren geld beschikbaar Ie „Stichting Remigratie aarden" in Beverwijk, ch inzet voor Spanjaar- lie terug willen keren ïun land. tegerjal In ia6 e kenfondsraad st eigen Irage af |(Van onze sociaal- onomische redactie) rELVEEN Een over- meerderheid van de Zie- ndsraad (24 van de 33 ezige leden) is tegen het ren van eigen bijdragen Ie verzekerden voor zie- jisverpleging, verwijzi- ïaar specialisten en fysio- ïie. Zij vindt dat als de i van de gezondheidszorg >g worden dit maar in de moet worden ver- Staatssecretaris Van eijden van Volksgezond- teeft er reeds zijn teleur- over uitgesproken, dat jekenfondsraad (nog) niet lor hem verlangde bezui- g van 470 miljoen heeft fi aanbrengen, aatssecretaris had de raad l'agd te bepalen op welke ;de besparing zou moeten en bereikt. Tijdens com- evergaderingen over die kwam de gedachte van I) eigen bijdragen op. Po- hadden reeds afwijzend eze voorlopige gedachte jgeerd. Gisteren bleek dat voltallige raad de animo g was. Met name de ver- woordigers van de vak- ;ing verzetten zich fel. toogden, dat de last van en bijdragen juist terecht omen op de schouders len, die het in deze tijd moeilijk hebben. Zij een volledige verzeke- gen ziektekosten, ook al lat wat meer premie voor ben vergen. MONTEBELLO De ministers van defensie van de NAVO-landen hebben gisteren beslo ten het kernwapenarse naal in West-Europa de komende jaren te hal veren tot rond 3.000 kernwapens. Tegelijktertijd bevestigden de ministers hun besluit dit jaar nog te beginnen met de stationering van 572 nieuwe Pershing-2 en kruisraket ten, als er dan nog geen ak koord is bereikt in de on derhandelingen in Genève. Voor deze 572 nieuwe ra ketten zullen echter ook 572 verouderde raketten wor den afgeschaft. In hun communique zeggen de ministers dat hun besluit aantoont dat de NAVO geenszins de wapenwedloop aanwakkert, zoals vaak wordt gesuggereerd. De nieuwe reducties zullen het niveau van kernbewape ning lager maken dan in de afgelopen 20 jaar het geval is geweest. De ministers van defensie dringen er bij de Sovjet- -Unie op aan het voorbeeld van de NAVO te volgen en ook over te gaan tot een vermindering van de nucle aire bewapening. De NAVO ministers van defensie wijzen erop, dat het beleid van het bondge nootschap erop is gericht de vrede te bewaren door de handhaving van een wa penarsenaal op het laagst mogelijke niveau, noodza kelijk om de dreiging van de zijde van het Warschau pact af te schrikken. Pag.17: Minister De Rui ter: NAVO-besluit belang rijke leidraad. Per motor de Eiffeltoren op Twee jonge Fransen, Charles Coutard en Joel Discuns, hebben als eersten de Parijse Eiffelto ren per motorrij wiel beklommen. Zij reden de 746 treden, die naar de tweede ver dieping van de toren (115 meter boven de bega ne grond) leiden, met twee 310-cc-crossmo- tors op. De scherpe bochten en de trappen leverden enkele moeilijkheden op, maar bleken niet onoverko melijk. Sedert de toren in 1889 voor het publiek toegankelijk ge steld is, werden de trappen op stelten beklom men, de burge meester van Montmartre reed ze een keer per fiets omhoog en de Eiffeltoren is herhaaldelijk door alpinisten beklommen. DEN HAAG De leve ring van twee en mogelijk zelfs vier extra onderzee boten door Nederland aan ADVERTENTIE Bel voor de scherpste prijzen r2> HOGE RIJNDIJK 5. LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt naast Het Motorhuis). krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Taiwan, waarvoor Wilton Feyenoord een exportver gunning heeft aange vraagd, is 'absoluut on aanvaardbaar voor de Chinese regering en het Chinese volk'. „Als die le vering aan Taiwan door gaat dan zal dat ernstige gevolgen hebben voor de betrekkingen tussen Chi na en Nederland", aldus een woordvoerder van de Chinese zaakgelastigde in Den Haag. Het Neder landse ministerie van bui tenlandse zaken reageerde daarop met de medede ling dat de levering mo- mentel niet aan de orde is. „Het één-China beleid staat buiten kijf", aldus het ministerie. In 1981 leidde de bouw van twee onderzeeërs tot terug trekking van de Chinese am- bassedeur uit ons land. Des ondanks liet VVD-fractielei- der Nijpels na een bezoek aan Taiwan weten dat Ne derland veel meer handel met dat land zou moeten drijven. Premier Lubbers stelde echter meteen daarop dat er geen enkele aanlei ding is om de terughoudend heid in deze zaak te laten va ren. Het kabinet, dat zich van daag met de kwestie bezig houdt, is ernstig in de pro blemen geraakt door de nieuw order, waarbij het ook om de bouw van een nog on bekend aantal mijnenvegers gaat. Momenteel wil de VVD dat de nieuwe Taiwanese or der, waarmee een bedrag van twee miljard gulden is gemoeid, wordt uitgevoerd. CDA en PvdA lijken daar echter vooralsnog weinig voor te voelen. Voor de Rot terdamse werf Wilton Feye noord is het uitvoeren van de opdracht van levenensbe- lang. Burgemeester Bram Peper van Rotterdam, die onlangs een bezoek bracht aan China, toonde zich giste ren overigens een tegenstan der van de order. DEN HAAG Om de ar tistieke impasse te door breken waarin het Neder landse toneel zich be vindt, moet het bestel worden herzien. De ver starring moet worden doorbroken, de bedrijvig heid moet worden gesti muleerd, terwijl ook her zien moet worden wie wat subsidieert. Dit heeft de Raad voor de Kunst minister Brinkman (Cultuur) voorgesteld. Hij ging ervan uit, dat een kwalitatief goed gedifferentieerd toneel aanbod in stand wordt gehou den, dat vernieuwing voorop blijft staan en dat de activitei ten over het land worden ge- spreid. De Raad vindt een rui me openbare discussie in de toneelwereld en goed overleg tussen de besturen over de herziening van het bestel noodzakelijk. De Raad voor de Kunst zal al in november, veel eerder dan andere jaren, adviseren óver de gezelschappen voor het sei zoen '84-'85. Gemeente Losser nodigt Reagan en Andropov uit LOSSER De gemeenteraad van het Overijsselse Losser (22.000 inwoners) heeft gister avond besloten de Amerikaan se president Reagan en Sovjet leider Andropov uit te nodigen voor een gezamenlijke vakan tie van tien dagen in deze Twentse gemeente. Het ge meentebestuur meent dat dit een goede gelegenheid is het wederzijdse persoonlijke wan trouwen van de leiders weg te nemen. Dit zou volgens de raad een belangrijke stap kun nen zijn op weg naar succes volle onderhandelingen over de vrede. In een brief aan An dropov en Reagan zegt het ge meentebestuur, dat functionele en formele ontmoetingen - voor zover die er zijn - het vertrouwen in elkaar tot nu toe niet hebben versterkt. PARIJS/BEIROET De vier landen die troepen leveren voor de internationale vredes macht in Libanon hebben gis teren laten weten dat zij hun manschappen in dat land zul len laten, ondanks de recente bloedige aanslagen op de Ame rikaanse en Franse bases in Beiroet. Na een bijeenkomst even buiten Parijs bevestigden de vier ministers van buiten landse zaken van de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië hun steun aan de missie van het vredes- leger en riepen zij op tot een heid in Libanon. Vier Libanese oppositieleiders hebben gisteren in Damascus met de Syrische president As sad gesproken over de confe rentie voor nationale verzoe ning, die aanstaande maandag in Genève moet beginnen, ST. GEORGE/WAS HINGTON/NEW YORK De Amerikaanse inva siemacht op het Caribi sche Grenada is op som mige plaatsen op het eiland nog steeds in hevi ge gevechten gewikkeld met Cubanen en Grena- daanse militairen. De Amerikanen hebben ge vechtsvliegtuigen en zwa re artillerie ingezet om de tegenstand te breken. Woordvoerders in Was- hinton hebben erkend dat het verzet veel groter is dan werd verwacht. „Maar", voegden zij daar opnieuw aan toe, „de ope raties zijn bijna voltooid". De strijd speelt zich vooral af in de buurt van het door de Cubanen aangelegde vlieg veld van Point Salines. Ook in het zuiden van het eiland, waar volgens onbevestigde berichten de militaire leiders van Grenada een aantal mensen in gijzeling houden, wordt nog gevochten. In de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hebben de VS vanmorgen hun veto uit gesproken over een resolutie, waarin de invasie op Grena da wordt „betreurd" en waarin wordt opgeroepen tot „onmiddellijke terugtrek king van de buitenlandse troepen". Engeland, Togo en Zaïre onthielden zich van stemming. De overige leden, waaronder Nederland, stem den voor. In een tv-toespraak heeft president Reagan vannacht Cuba ervan beschuldigd, dat het bezig was van Grenada een grote militaire basis te maken. Als andere reden voor de invasie noemde hij opnieuw de veiligheid van de Amerikaanse burgers op het eiland. „De nachtmerrie Van de gijzelaars in Teheran moesten wij voorkomen", al dus Reagan. taanse basis. „Onze gebe den zijn verhoord". ADVERTENTIE ^OCCASION-SPECIALIST AUTO HEEMSKERK Een vol jaar garantie mogelijk i wm Keuze uit 125 stuks ■S31 i' I P-I AJkemadelaan 1 - Roelof arendsveen w Telefoon 01713-2866-2073 Om duidelijker contast te krijgen tussen de planken aan de onderkant van de doelen en de witte ballen zijn in het hockeystadion van Karatsji de onderkant van de doelen zwart geverfd. Vandaag worden daar de wedstrijden voor het toernooi om de Champions Trophy gespeeld, vandaar. Normaal is het héle doel wit. Het papier, waarop dit gedrukt staat trouwens ook. Wat erop gedrukt staat dat merkt u als u een (proefabonnement neemt is er ook om een duidelijker contrast te krijgen. Tussen andere kranten en de Leidse Courant. Waarbij de leste natuurlijk de beste is. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1