Britse journalisten opgeleid tot oorlogscorrespondent -S: Grenada werd ote Cubaanse basis Onze gebeden zijn verhoord £etdóc6ou/[a/nt El Leeftijd van verdachten hinderpaal bij proces tegen oorlogsmidadigers prinaamse radiozender na landstichting uit de lucht 'SIJTHOFF PERS De Ruiter: „NAV O-besluit belangrijke leidraad Milieuramp in Sovjet-Unie ffËNLAND VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 PAGINA 17 paar vermoord wegens ieend nazi-verleden Een Pool en zijn Duitse vriendin bekend dat zij in het plaatsje Issel- i Westfalen het bejaarde echtpaar lebben vermoord, omdat de man vroe de SS was geweest. De daders togen 6eun ;t huis van het echtpaar nadat ze op de e een film hadden gezien waarin ex it ïtratiekamp-gevangenen vertelden en SS-bewaker, genaamd Blum. De 201 zijn vriendin drongen het huis van arden binnen, maakten ze wakker en roegen Blum over de oorlogsjaren. Jum, die niets met zijn naamgenoot uit van doen had, erkende dat hij bij de gediend, werden hij en zijn vrouw ge- De lijken werden met benzine over men vervolgens werd de woning in jgestoken. Chileens protest Op de zevende protestdag tegen het militaire bewind van generaal Pinochet is het gisteren in de hoofd stad van Chili, Santiago, weer tot gewelddadighe den gekomen, ondanks de afkondiging van een wet, die het organiseren van demonstraties verbiedt. Er vielen negen gewonden. Tijdens eerdere protestda- gen zijn ten minste vijftig Chilenen omgekomen. De foto toont oproerpolitie, die zich schrap zet tegen een aanval van stenen gooiende studenten op het terrein van de universiteit. HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN: Geen investeringen meer in Zuid-Afrika WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een amendement goedgekeurd dat Amerikaanse bedrijven en parti culieren verbiedt nieuwe investeringen te doen in Zuid-Afrika. Het amendement werd toegevoegd aan de export-wetgeving. De goedkeuring van dit amendement, waarmee het Huis uiting wil geven aan zijn afkeuring van de apartheidspolitiek, wordt gezien als een tegenslag voor de regering- -Reagan. Het regeringsbeleid is gericht op een „constructieve relatie" met Pretoria, in de hoop langs die weg invloed te kunnen uitoefen op het Zuidafrikaanse regeringsbeleid. Overigens wordt het niet waarschijnlijk geacht dat ook de Senaat dit amendement zal goedkeuren. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Het laatste grote proces tegen Duitse oorlogsmisdadigers wil maar niet op gang komen. Het begin van het proces in Bonn, dat zich bezighoudt met de de portatie van 73.000 Franse joden naar de gaskamers van Auschwitz, wordt opge houden door de advocaten van de 74-jari- ge hoofdverdachte Walter Nahrich. Vol gens zijn verdedigers is de gezondheids toestand van de voormalige SS-Haupt- sturmführer te slecht voor een langdurig proces. Nahrich wordt van medeplichtigheid aan moord beschuldigd. Hij zou voor de depor tatie van 523 joden verantwoordelijk zijn. Verder zijn aangeklaagd de voormalige SS-ers Modest Graf Korff (74) en Rolf Bil- harz (73). Ook hen wordt in de 140 blad zijden tellende akte van beschuldiging medeplichtigheid aan moord verweten. De hoge leeftijd van oorlogsmisdadigers maakt het steeds moeilijker hen aan dë uiterst langdurige procesgang in Duitsland te onderwerpen. Zo heeft de rechtbank in Düsseldorf deze week beslist dat de 80-ja- rige Werner Best niet terecht hoeft te staan. Best was in de oorlog de plaatsver vanger van de beruchte chef van de Si- cherheitsdienst Reinhard Heydrich. GEORGE/WAS- TON „Na wat we gevonden hebben is uidelijk, dat we net zijn geweest", zei McFarlane, de jikaanse adviseur zde nationale veilig- 7®a de toespraak van 7,lent Reagan over de 4oje op Grenada. 10flane doelde daar- ]°pp het grote aantal 2oaen en de wapen- &den die de Ameri- mariniers bij hun rs over het eiland "in aangetroffen. „We Jfln een alarmerende einse militaire op- weten te verijde- ,|aldus McFarlane. 'Jbgevers die gisteren een Tfezoek mochten brengen irenada, werden onder rondgeleid in een kein dal, waar vijf door luchtdoel batterijen beschermde metalen pakhuizen stonden. Die pak huizen waren volgepakt met geweren, luchtdoelgeschut en munitie. Op sommige kisten stonden Engelse opschriften. Andere waren voorzien van Russische tekens of de tekst „Officina Economica Cuba". Het wapenarsenaal is, aldus Amerikaanse bronnen, vol doende voor een leger van 10.000 man. Volgens de rege- ring-Reagan maken de pak huizen onderdeel uit van een in aanbouw zijnde Cubaanse basis, van waaruit eerst Gre nada en vervolgens de rest van het Caribisch gebied zou worden bezet. Ook het aantal Cubanen op het eiland blijkt groter dan eerst werd gedacht. Amerikaanse woordvoerders spreken nu van zeker 1.500 Cubanen, onder wie een aantal militairen. „We hebben Cuba aangeboden de veiligheid van hun mensen te garanderen. Maar helaas heeft Castro zijn mannen opgedragen tot de dood te vechten", aldus presi dent Reagan in zijn toespraak. De Cubaanse regering heeft alle Amerikaanse beschuldi gingen vanmorgen als „leu gens" van de hand gewezen. Over aantallen slachtoffers van de gevechten was ook vanmorgen nog niets bekend. De Britse regering heeft ge zegd dat zij positief zal reage ren op verzoeken om een vre desmacht van het Gemenebest naar Grenada te sturen, als vervanging voor de Ameri kaanse invasiemacht. De se cretaris-generaal van het Ge menebest, Ramphal, heeft daar op aangedrongen. Eerder had Groot-Brittannië de VS opge roepen de troepen zo snel mo gelijk van het eiland terug te trekken. De vredesmacht van het Gemenebest zou de rust en orde op Grenada moeten handhaven, totdat over onge veer zes maanden algemene verkiezingen zullen worden gehouden. 9? Greg Chamberlain van het Britse dagblad The Guardian is een van de weinige journalisten, die getuige is geweest van de Amerikaanse invasie op Grenada. Hieronder volgt zijn verslag. Een Amerikaanse marinier bewaakt een groep gevangengenomen Cubanen. De Cu banen, meestal gekleed in spijkerbroek en hemd, verklaren dat zij „arbeiders" zijn en zo snel mogelijk naar huis willen. ST GEORGE De avond voor de invasie was ik samen met zes andere journalisten door een vissersboot aan land gezet op Carriacou, een klein eilandje dat deel uitmaakt van Grenada. Vlak voor zonsop gang werden we gewekt door het geronk van vliegtuigen in de verte. Vijf uur later liepen we de haven van St. George binnen in een vissersbootje van een doodsbange bewoner van Carriacou. Bij het binnenvaren van de haven zagen we het gebom bardeerde dak van het hoofd kwartier van het leger. Fort Rupert, waar vorige week pre mier Maurice Bishop was doodgeschoten. Op de nieuwe, met hulp van Cuba aangelegde luchthaven enkele kilometers verderop weerklonken explo sies. De volgende vier uur voerden vliegtuigen aanvallen uit op de stad. Later op de dag vonden we veilig onderdak in een hotel in 16tf 3i ADVERTENTIE UW 98jkrarn organiseert ook deze winter weer een aantal wintersportreizen. 98J het vorige seizoen herhalen wij de bekende 8-DAAGSE LUXE TOU- 95.GCARREIS naar TERPENS (550-800 m) bij Kolsass-Weer in het Inntal. 96^ar wordt weer gelogeerd in het gezellige familiehotel Waldho». g^iraaie natuurgebied, ongeveer 20 km ten noordoosten van Insbruck 95 It goede gelegenheden voor langlaufen en sportieve tochten over ge galde wandelwegen. Zowel voor de beginnende als de geoefende skiër 93.1 de bus ter beschikking voor vervoer naar de diverse ski-pistes. Bo- 93,flien worden tijdens het verblijf een tweetal halve dagtochten georgani- 94,td naar Innsbruck en Achensee (bij reissom inbegrepen). Een aan- 93« winter kan betekenen. De heen- en terugreis worden op zaterdag in |2jdag gemaakt. De prijzen voor een 2-persoonskamer met douche en 94jt op basis van halfpension (=logies, ontbijt diner) bedragen. 94'f 23 en 31 december 1983 en 3 maart 1984 495.- per persoon. Gedu- 91 Je de maand februari 1984 450.- per persoon en gedurende de maand |9|ari alsmede 10 en 17 maart 1984 410.- per persoon. voor een 1-persoonskamer 50.- per persoon. Er zijn ook 3- gf joonskamers beschikbaar. Gecombineerde reisverzekering (incl. win- 7 bortrisico) 32.- per persoon 5.- pollskosten. Annulerlngsverzeke- j3 1/2% van de reissom 6.- pollskosten. Er is voor de deelnemers lijk ski-pakket beschikbaar bestaande uit 5 dagen skiles (4 dag). 6 dagen skihuur (Incl. schoenen en stokken) alsmede 6 dagen suuik van skiliften Kolsass-berg en Kellerjoch. De prijs bedraagt 235.- 96,jet moet bij boeking worden besteld en voldaan. htingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat gghen Haag (op de hoek van het Spui) of Coolsingel 67. Rotterdam (t.o. j POSTBUS 16050 Blö 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG ,8 TUSSEN 9 EN 13 UUR) PARAMARIBO De midden- en kortegolfzen- der van de Surinaamse staatsradio (SRS) zijn gis termorgen (Ned. tijd) door brand volledig uitgescha keld. De SRS heeft nu al leen nog een FM-zender over. De brand in het zendstation zou zijn aan gestoken. Een tot nu toe onbekende or ganisatie „Weg met de mili taire dictatuur in Suriname", heeft zich in een anoniem te lefoontje verantwoordelijk gesteld voor de brand. „Dit is het begin van onze acties. We gaan door tot de militai ren zijn verdwenen en de de mocratie is hersteld", aldus de man. Hij voegde eraan toe dat legerleider Bouterse „het eigenlijke mikpunt" is. De Surinaamse Bevrijdings- raad van ex-president Chin A Sen heeft het besluit van legerleider Bouterse om de banden met Cuba op een laag pitje te zetten „opportu nistisch en „huichelachtig" genoemd. „Bouterse heeft er alle belang bij de indruk te wekken, dat hij bezig is de Cubanen de rug toe te keren. In werkelijkheid is hij er echter uitsluitend op uit zijn eigen politieke hachje te red den", aldus de Bevrijdings- raad. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. <KE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN T>!> (Vervolg van de voorpagina) De aanbeveling van de NAVO-deskundigen om de komende vijf a zes jaar 1.400 kernkoppen uit West-Europa terug te trekken afgezien van de 572 korte drachtwapens die door raketten voor middellange afstand zullen worden vervangen is voor Neder land „een belangrijke leidraad" bij het beoordelen van het Ne derlandse aandeel in de gemeenschappelijke defensie, zo heeft minister De Ruiter gisteren in Montebello verklaard. In deze aanbeveling, noch in de vergadering van NAVO-minis- ters van defensie, is gesproken over het aandeel van Nederland of enig ander land afzonderlijk in wat moet worden gehand haafd of kan worden afgestoten. Volgens de slotverklaring zal „passende aandacht worden gege ven aan de korte drachtsystemen". Voor Nederland, dat immers de rol van de korte drachtwapens in de gemeenschappelijke ver dediging en in het wapenpakket van de Nederlandse strijd krachten wil terugdringen, is deze uitspraak van bijzonder belang. Verwijzend naar de vredesdemonstratie morgen in Den Haag zei NAVO-secretaris-generaal Luns dat het „een feit" is dat de vre desbewegingen „niet bereid zijn te luisteren naar argumenten", en dat „het hen ontbreekt aan zelfs maar een minimum van ob jectiviteit". Hij zei te verwachten dat de meerderheid van de de monstranten in Den Haag onder de indruk zal komen van het besluit van Montebello, maar niet de leiders, „die ja en amen zeggen op alles wat de Sowjet-Unie doet". het centrum van de stad. De hele nacht konden we zien hoe posities in het nabije heu- velgebied werden gebombar deerd. Vlak voor zonsopgang werd de lucht in vuur en vlam gezet door rode lichtkogels. die de mariniers voldoende licht moesten geven om aan land te gaan. Na enkele beschietingen te hebben uitgevoerd op posi ties in de heuvels, verspreiden ze zich over de stad, waarbij ze op weinig verzet stuitten. De Grenadaanse auto's voerden toen al lang allemaal een witte vlag. De bevolking van Grena da. in een soort shocktoestand na de moord op de zeer gelief de premier Maurice Bishop, lijkt verdeeld over de invasie. De meeste mensen zeggen dat hun gebeden zijn verhoord. Anderen zeggen dat de invasie onvermijdelijk was. „Ruim vier jaar hard werken voor economische en sociale her vormingen zijn voor niets ge weest", zei een man bitter. Later werd ik vanuit het hotel in een Amerikaanse helikop ter overgebracht naar het Amerikaanse invasieschip Guam. Aan boord was ook het lichaam van een gesneuvelde Amerikaanse piloot. Tijdens de achttien uur aan boord werden we streng bewaakt en uitein delijk in Barbados aan land gezet. MOSKOU De Dnestr, een grote rivier in het hart van het Russische landbouwgebied Moldavië, is nu zouter dan zeewater als gevolg van een dambreuk. Als gevolg van de dambreuk werden tonnen zwaar zout afval van een kunstmestfabriek door het wa ter meegenomen. Ze stroom den in de rivier, die daardoor over een afstand van 500 kilo meter tot aan de Zwarte Zee zo is verzilt, dat alle leven is gedood en koeien en vogels die van het water dronken zijn ge storven. Het zal vele jaren du ren voor het plantenleven zich herstelt. LONDEN De voor schriften van het Britse ministerie van defensie voor berichtgeving in oor logstijd zijn veel te streng om door mediamensen ge accepteerd te kunnen worden. De militaire overheid kan deze regels trouwens aan niemand op dringen. Dit verpletterende oor deel over de manier waar op zijn werkgever tijdens een nieuwe oorlog de persvrijheid aan banden zou proberen te leggen, werd in het Engelse Pir- bright uitgesproken door luitenant-kolonel Richard Powell (40), commandant van het eerste bataljon Welsh Guards. Kolonel Powell zat in zijn kazerne een bijeenkomst voor van 52 jonge Britse journalis ten, die deze week bij wij ze van experiment opge leid zijn tot oorlogscorres pondent. Powell gaf hen de raad bij het ministerie van defensie hun beklag te doen. „Doen jullie dat niet, dan verandert er niets", verklaarde hii. „Het ministerie zal altijd alles ge heim proberen te houden. De minister van defensie wordt niet graag in verlegenheid ge bracht. Zijn enige wens is aan het Lagerhuis te kunnen ver tellen, dat er geen problemen zijn". Op de verslaggever van de Londense Guardian na, heb ben de proefkonijnen ieder een exemplaar van de contro versiële voorschriften onderte kend. Daardoor moeten zij voortaan gehoorzamen aan militaire bevelen en (wanneer het echt oorlog is) hun copy voorleggen aan militaire cen suur. Deze voorschriften zijn hoofdzakelijk gebaseerd op re gels, die tijdens de Tweede Wereldoorlog van kracht wa ren. Het experiment met de 52 journalisten had merkwaardig genoeg tot doel enige verbete ring tot stand te brengen in de stroeve relaties tussen het mi nisterie van defensie en de media. De Falkland-oorlog van afgelopen jaar heeft aan het licht gebracht hoe slecht die betrekkingen zijn en hoe weinig de ambtenaren van de fensie weten van media-pro blemen. Zij probeerden toen herhaal delijk de pers te misbruiken voor het lanceren van valse berichtgeving. De waarheid over de oorlog werd telkens zo lang mogelijk achtergehouden. Journalisten, die het oorlog sterrein mochten bezoeken, waren fysisch noch technisch daarop voorbereid. Defensie had geen enkele maatregel ge nomen om een snelle oversei ning van berichten mogelijk te maken. Dit had tot gevolg, dat sommige verslagen verschei dene dagen (in bepaalde geval len zelfs verscheidene weken) te laat aankwamen in Londen. Na de Falkland-oorlog stond het ministerie van defensie dan ook bloot aan bijzonder scherpe kritiek. Er werd zelfs een officieel onderzoek inge steld. De algemene conclusie was, dat Defensie iets moest doen om beter te kunnen op schieten met de media. Radio, televisie, het persbureau Press Association, nationale en re gionale kranten werden ver zocht elk een aspirant-oorlogs correspondent uit te pikken, die eind oktober vrijwillig een speciale opleiding zou kunnen ondergaan in Engeland en West-Duitsland. Getuige eer der genoemde opmerking van luitenant-kolonel Powell is er met het experiment van deze week nog veel van de kritiek overeind blijven staan. Proefkonijnen Eerder deze week ontvingen de 52 proefkonijnen hun theo retische instructies in Londen en Pirbright. Ze zijn de eerste Britse journalisten sedert d^ Suez-crisis van 1956, die uitge rust werden met volledige ge- vechtskledij. Op het schouder stuk van hun uniform prijkt de benaming: „Oorlogscorres pondent". Zij werden ook voorzien van noodrantsoenen en tenten. Baardige journalis ten moesten hun wangen spie gelglad scheren voor het dra gen van een gasmasker. Oorlogscorrespondenten moe ten in negen seconden een speciaal beschermingspak te gen zenuwgas kunnen aan trekken. Vooral in het begin hadden de proefkonijnen daar nogal wat last mee. Het duur de vaak tien minuten voordat zij het pak aan hadden. Begin deze week werden in Zuid-Londen zestien officieren van de militaire opvoedkundi ge dienst twee dagen lang spe ciaal geoefend in wat Defensie „het begeleiden van journalis ten" noemt. Na hun opleiding zijn zij met de 52 proefkonij nen naar West-Duitsland ver trokken, waar zij oefeningen bijwoonden van de Britse eer ste pantserdivisie. Deze oefe ning, die officieel de benaming „Eternal Triangle" (Eeuwige Driehoek) draagt, werd door de journalisten cynisch „WWIII" (World War III of Derde Wereldoorlog) gedoopt. De journalisten werden daar verdeeld in groepjes van drie of vier. Op ieder van de 16 of ficieren rustte de taak telkens één team te vergezellen, gelijk een hen die met haar kuiken tjes op stap gaat. De militair mocht zijn mediamensen geen ogenblik uit het oog verliezen. Hij beschikte over een landro ver; de journalisten konde nergens naar toe zonder zijn medeweten en hulp. Als er een echte oorlog aan de gang is, zou hij trouwens ook de man zijn die hun copy moet censureren. Consultatie Het experiment eindigde giste ren. Het vond plaats onder toezicht van een generaal (de directeur van de militaire pu blic relations dienst) en de hoofdredacteur van het pers bureau PA, geassisteerd door de hoofdreacteur van een Westduits regionaal persblad. Volgens het ministerie van de fensie in Londen komt het er vooral op aan de mediamensen in het hoofd te prenten, dat hun berichten geen enkele nuttige aanwijzing voor de vij and mogen bevatten. Die regel maakt censuur noodzakelijk. Defensie zegt evenwel, dat zijn voorschriften voor wijziging vatbaar zijn. „Deze speciale oe fening in West-Duitsland", al dus een zegsman van het mi nisterie, „had in de eerste plaats tot doel nuttige consul taties tussen de media en ons departement tot stand te bren gen".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17