Niemand kan om vredesbeweging heen ^ern wapens lienen jolitiek doel De vredesbeweging en het vertrouwen in de politiek Geen CD A-kamerlid als spreker tijdens vredesdemonstratie SIENIE STRIKWERDA: BOEK OVER ZES JAAR IKV-CAMPAGNE f:T: Jijt «8"SIJTHOFF PERS Smf 3BE yfNENLAND/BUITENLAND CcidAcSoiucwt VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 PAGINA 15 SERVER VOER MAG tfSSEN INZETTEN HAAG Het ministerie van Verkeer en itaat heeft de streek- en stadsvervoersbe- i speciale toestemming gegeven voor het ir morgen van demonstranten naar Den Verschillende gemeenten maken gebruik ;ze mogelijkheid. Het Haagse vervoersbe- [TM deelde mee dat het alle 200 beschik- iussen al moet inzetten om het openbaar it in de stad zelf gaande te houden. Een Ivoerder van de spoorwegen verklaarde lor de rust van de laatste dagen (95 pro- an de treinen reed normaal) de NS mor- tipleter in staat zal zijn te improviseren. De pging van de normale treinen zal naar pchting gewoon door kunnen gaan. Vol- He Vervoersbond FNV mag overigens niet l geconcludeerd dat de stiptheidsacties NS aflopen. Religieuzen solidair DEN HAAG 4800 Nederlandse reli gieuzen hebben vandaag in adverten ties in de Volkskrant en Trouw in en kele paginagrote advertenties een verklaring ondertekend waarin zij zich solidair verklaren met de eisen van de demonstratie tegen kernwa pens. Zij doen een dringend beroep op regering en parlement af te zien van de plaatsing van 48 kruisraketten in Nederland. Zij stellen dat hun verant woordelijkheid hen ertoe dwingt de bewapeningswedloop als immoreel af te wijzen in een wereld waar miljoe nen mensen sterven van honger en duizenden mensen het slachtoffer worden van wapens. Manifestaties voor 'vroege' demonstranten DEN HAAG Speciaal voor de demonstran ten die in verband met de vervoersproblemen al vandaag naar Den Haag komen wordt van avond vanaf acht uur een programma in ge bouw Amicitia op het Haagse Westeinde ver zorgd. In alle zalen worden manifestaties ge houden. Er is muziek en een forumdiscussie over kernwapens in het leger. Hieraan nemen onder anderen de Duitse generaal buiten dienst Bastian en de Nederlandse luchtmachtkapitein en atoompacifist Stelling deel. Er zijn verder sprekers uit de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. Ook het Haagse „Paard van Troje" verzorgt een avondprogramma. Op en rond Het Binnenhof worden vannacht bovendien nacht- wakes gehouden. Behalve „Vrouwen tegen Kernwapens" doen er ook paters en zusters van de Fransiskaner Orde aan mee. OSL actief in de lucht DEN HAAG De OSL-stichtingen heb ben gisteren laten we ten dat zij morgen tij dens wat zij noemen de „zogenaamde vredesde monstratie" in Den Haag uiterst actief zul len zijn in de lucht. OSL wil tussen kwart voor twaalf en half vijf acht reclamevliegtuigjes in het geweer brengen met teksten als „Liever een raket in de tuin dan een Rus in de euken," en „Andropov: niets dan lof." 'V redesdemonstratie ondermijnt defensie' BERGEN De vredesdemon stratie kan de westerse defensie ondermijnen en schaadt de on derhandelingen over kernwa pens in Europa. Daarom keurt het ICTO, de rechtse tegenhan ger van het IKV, de demonstra tie af. Dit heeft het hoofdbestuur van het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening giste ren in een open brief meege deeld aan de ambassadeurs van Belgie, West-Duitsland, Groot- -Brittannie, Italië en de Verenig de Staten. Het ICTO is overtuigd van het realisme van het wester se beleid ten aanzien van de mi litaire Oost-West-verhoudingen. Alleen ver van Malieveld parkeren DEN HAAG De Haagse politie kan niet garanderen dat mensen, die zich morgen per auto naar Den Haag begeven om deel te nemen aan de vredesdemonstratie, een parkeer plaats krijgen die op redelijke afstand van het centrum ligt. Het aantal mensen dat per auto komt is naar verwachting veel groter dan oorspronkelijk was voorzien omdat de NS door de stiptheidsactie de geplande 90 extra treinen niet kan inzetten. De politie raadt automobilisten aan vooral vroeg van huis te gaan. Een grote verkeers- en parkeer- chaos wordt voorzien wanneer veel automobilisten pas be trekkelijk kort voor de aanvang van de demonstratie arri veren. Automobilisten van buiten de stad wordt aangera den de stad via de A-12 (Utrechtsebaan) binnen te komen, vanwaar zij in de richting van het Willem Witsenplein (Benoordenhout) worden gedirigeerd om in die omgeving te parkeren. Naarmate het drukker wordt verder in de richting van Scheveningen. Hoe later men arriveert, hoe verder men van het Malieveld moet parkeren. Het wordt sterk ontraden om via Rijswijk naar het Zuiderpark te rij den, omdat dit de route is, die voor de ruim 2.500 autobus sen is bestemd. 'Of fcN HAAG Morgen demonstreren opnieuw je honderdduizenden Nederlanders tegen de rnbewapening. Zij geven daarmee wij stellen t nadrukkelijk voorop met de beste bedoe- gen uiting aan hun gevoelens van onrust. De rnwapenwedloop is inderdaad een onrustbaren- aangelegenheid. Toch is de kans allerminst nkbeeldig dat deze goede bedoelingen uiteinde- anders uitwerken dan de demonstranten beo- p. Iedereen, ook degenen die niet in Den Haag Imonstreren, wenst te leven in een wereld die jlig is en waar onze democratie, hoe onvolko- |n ook, gehandhaafd blijft. De demonstranten 'ken gebruik van een democratisch recht, maar meesten van hen lijken onvoldoende of in het heel niet te beseffen dat de veiligheid in West- ropa en de uitoefening van democratische rech- i sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog rzekerd zijn door de aanwezigheid van de Ame- laanse atoomparaplu. Het zijn juist deze Ameri- anse garanties die tot nu toe, langer dan ooit in geschiedenis, een oorlog in Europa hebben Drkomen. Jdemonstranten mogen terecht bezorgd zijn, maar het is ustbarend dat de Haagse betoging vrijwel uitsluitend !ert tegen die Amerikaanse atoomparaplu, terwijl het |l grotere, zich van week tot week uitbreidende Russi- Je arsenaal, dat als enige alle civiele en militaire doelen West-Europa onder schot kan nemen, wordt genegeerd, krduidelijk is dat de meeste betogers zich laten leiden gr angst, maar, zoals iedereen zich in normale omstan- ^eden realiseert, angst is een slechte raadgever. Af- aw zonder weten is blind, men moet de vijand kennen, chreef de prominente Duitse historicus Golo Mann de- dagen. plaatsing van nieuwe kernwapens is in de eerste plaats i strijd om macht en invloed. Sinds de NAVO in 1979 als ter defensief bondgenootschap voornemens was als ant- >rd op de plaatsing van SS-20-raketten haar atoomarse- te moderniseren, heeft zij geprobeerd door middel van leg de Sovjet-Unie tot redelijkheid te bewegen. Maar itellend is dat de Sovjet-Unie als antwoord daarop en lanks de overduidelijke bereidheid van het Westeurope- 'iubliek schoon schip te maken met de kernwapenarse- n, is doorgegaan met de plaatsing van nieuwe op West- >pa gerichte wapensystemen. De Sovjet-Unie heeft niet edoeling deze wapens ooit daadwerkelijk in te zetten, lat zij dan onherroepelijk haar eigen ondergang ris- :t. De bedoeling van deze wapens is dan ook uitsluitend iolitieke druk op het al zwaar verdeelde Europa te ver- len. Als aan de Sovjet-Unie de gelegenheid geboden dt haar kernwapenarsenaal almaar uit te breiden, k ji'dt West-Europa met nucleaire chantage bedreigd. ps lijken bepaalde Westeuropese politici te handelen drs. tf die chantage al een feit is. Hoe mild is hun kritiek op j Iconstante overheersing van de Sovjet-Unie over de Itbloklanden, in vergelijking met de wijze waarop zij ren tegen situaties van onrecht elders in de wereld. jrmate de Sovjet-Unie in de gelegenheid is de machts- houdingen op het Europese continent naar haar hand te len, lijkt zij bij diezelfde politici op een gunstiger ont- d te kunnen rekenen. Een van de lessen die uit de ge- |edenis van het ontwapeningsoverleg kan worden ge- me'fken is, dat een eenmaal gestationeerde atoommacht ^ota realiteit is, die de uitkomst van elk verder overleg be- loorf^cl beïnvloedt. De machtsbalans is in Europa duidelijk gunste van de Sovjet-Unie verschoven; herstel op een j ir tijdstip van een eenmaal verstoorde balans leidt juist 'ra. grote risico's. Opnieuw blijkt daaruit dat kernwapens de eerste plaats dienen als politiek pressiemiddel, èeiders van het IKV die aanvankelijk zo gretig hebben gespeeld op de mogelijkheid van een beperkte kernoor- {hebben.de laatste tijd in allerlei discussies erkend dat >etekenis van deze wapens politiek van aard is. Maar zij er niet in geslaagd hun eigen politieke leerproces over jfragen aan de beweging die zij hebben ontketend. De kiesbeweging is ontstaan door op zich begrijpelijke senti- jhten, maar heeft een eigen dynamiek gekregen waar- jr zij niet langer vatbaar is voor redelijke argumenten. ergste gevolg van het optreden van deze beweging kan j dat het toch al zwakke Amerikaans-Europese bondge- 210-|tschap uit elkaar dreigt te worden gespeeld. eendat gevaar dreigt, dienen politici hun verantwoorde- heid te beseffen en zich niet langer te laten leiden door sprekende slogans en sentimenten. De NAVO heeft in afgelopen vier jaar een serieuze poging gedaan tot wa- ibeheersing te komen. Zonder dat dit aan de grote klok d gehangen werden in het voorjaar van 1980 duizend leaire wapens die op het slagveld inzetbaar waren, te- jjetrokken. Met de op stapel staande modernisering van huidige arsenaal in Europa wordt, de demagogie van Vredesbeweging ten spijt, op het Westeuropese vaste- d geen kernkop extra toegevoegd. Wel wordt een effec- 'e afschrikking verzekerd waardoor West-Europa zijn tn karakter kan bewaren en gevrijwaard blijft van du- jze avonturen. I PAUL VAN VELTHOVEN Sienie Strikwerda AMSTERDAM Sienie Strikwerda heeft het druk. De 61-jarige voorzitter van het Komitee Kruisraketten Nee is in de afgelopen weken van de ene naar de andere gelegen heid gevlogen om het doel en het belang van de grote de monstratie tegen kernwapens uit te leggen. „De Vredesdemonstratie moet en zal een succes wor den", zegt Sienie Strikwerda in haar Amsterdamse huiska mer. „De Vredesbeweging, niet alleen in Nederland, maar ook elders in de wereld, vormt bij elke onderhandeling over kernwapens steeds meer een potentieel gevaar. De interna tionale vredesbeweging zit bij wijze van spreken bij elke on derhandeling symbolisch steeds op de derde (lege) stoel. Onze doorbraak is zo groot dat niemand meer om ons heen kan. Om dat te bevestigen is een massale opkomst van le vensbelang". Sienie Strikwerda: „We heb ben redenen om aan te nemen dat Den Haag een succes zal worden. Twee jaar geleden werd het Komitee Kruisraket ten Nee in het land onder steund door ongeveer 350 plaatselijke en regionale plat forms. Nu zijn dat er honderd meer. Ook ons maatschappe lijk draagvlak is sinds de de monstratie in Amsterdam gro- teh geworden. Denk alleen maar aan de steun die de FNV nu geeft, aan de doktoren die straks meedoen, aan de verlos kundigen, de jongeren uit het CDA en de Turken en Marok kanen in ons land, die erg ac tief zijn". Tussen Amsterdam 1981 en Den Haag 1983 is er veel ver anderd in de vredesbeweging in Nederland. „We zijn politie ker geworden", meent Sienie Strikwerda. „We hebben ge probeerd nieuwe wegen in te slaan. We hebben inmiddels een enorme hoeveelheid ken nis in huis. Bij onze parlemen tariërs mis ik dat nog al eens". Sienie Strikwerda was tot 1977 lerares godsdienst en maat schappijleer, tot 1981 lid van de Emancipatiecommissie en ze is nu nog actief in het NOS- -bestuur en de organisaties Vrouwen voor Vrede en Vrou wen tegen Kernwapens. Zij werd in april van dit jaar ge kozen tot voorzitter van het organisatiecomité dat de vre desdemonstratie organiseert. „Ik ben tamelijk ongebonden", zegt zij. „Met Mient-Jan Faber als voorzitter zou het organisa tiecomité een te kerkelijk en met PvdA-buitenlandsecreta- ris Maarten van Traa een te politiek gezicht hebben gekre gen". 29 oktober is de dag waarop de vredesbeweging „moet sco ren". „Liefst zonder relletjes", zegt Strikwerda. „Je weet van te voren dat de kans bestaat dat tegenkrachten in het ge weer kunnen komen. Ik kan me ook voorstellen dat de vre desbeweging sommigen irri teert. Desondanks heb ik er alle vertrouwen in dat het al lemaal ordentelijk zal verlo pen". „Begrijp goed", vervolgt ze, „We kopen niets voor luchts piegelingen. Meer of minder dan vierhonderdduizend de monstranten betekent niet dat het probleem rond de kruisra ketten ineens al dan niet is op gelost. Dat houden we onze achterban ook steeds voor. Ook na 29 oktober moeten we verder gaan". DEN HAAG „Het is erg moeilijk voor de vre desbeweging om vertrou wen te blijven houden in de politiek, die zichzelf steeds zo nadrukkelijk in gebreke stelt". Dat schrijft IKV-,.ideoloog" Laurens Hogebrink in het boek „Zes jaar IKV-campagne". Hogebrink doelt natuur lijk vooral op de onder handelingen over kern wapens in Genève, die nu, meer dan ooit, in het slop lijken te zijn geraakt. Het boek, dat onder redactie staat van IKV-secretaris Mient Jan Faber, voorzit ter Ben ter Veer, Hoge brink en Jan ter Laak, lid van het IK V-beraad, ademt dan ook een sfeer van teleurstelling over de politiek. Teleurstelling ook omdat het IKV, dat zich nadrukkelijk een politieke beweging noemt, er vooralsnog niet in slaagt de politiek belangrijk te beïnvloe den en de wapenwedloop te doorbreken. Maar er is ook hoop op betere tijden, omdat de campagne van het Inter kerkelijk Vredesberaad niet alleen in Nederland, maar ook elders erg veel aanhangers heeft gekregen. Hoe begon het allemaal? We schrijven de tweede helft van 1977: Het IKV doet een beroep op iedereen zich tot het uiter ste in te spannen de kernwa pens uit de wereld te helpen. Help de kernwapens de we reld uit, om te beginnen uit Nederland, wordt de leus. In een vredeskrant van 1977 staat: „Via de politiek willen we proberen het te klaren. We gokken op de parlementaire democratie". Het IKV-manifest meldt ook dan (1977) al: Wij kunnen na al die jaren (vóór 1977 waren er ook ontwapeningsgesprek ken) alleen maar constateren dat er niets ten goede is veran derd op het gebied van de kernbewapening". Hoopvol wordt eraan toegevoegd dat de vredesbeweging een belangrij ke invloed kan uitoefenen, als grote groepen mensen zich overal gaan keren tegen die kernwapens. Nu zijn die grote groepen er. Morgen gaan ontzettend veel mensen naar Den Haag om te protesteren tegen (nieuwe) kernwapens. Maar minister De Ruiter van defensie heeft al laten weten, dat hij zich niet al teveel aantrekt van de demon stratie, hoeveel mensen er ook komen. Want hij is het met veel wat de vredesbeweging naar voren brengt, gewoon niet eens. Dat is al een koude douche voor de vredesbeweging. Maar er is méér: Uit onderzoek blijkt dat maar 12% van de Ne derlanders gelooft dat deze on getwijfeld indrukwekkende demonstratie de regering zal kunnen bewegen om af te zien van plaatsing van de kruisra ketten. Ander onderzoek zou laten zien dat de invloed van de vredesbeweging tanende is, zijn hoogtepunt heeft bereikt. IJdele hoop? Mient Jan Faber heeft dan ook gezegd dat deze demon stratie bitterder en ernstiger zal zijn dan de vorige, van 21 november 1981. De vredesbe weging zegt uiteraard nog hoop te hebben. Maar tussen de regels klinkt in het boek al door, dat die hoop wel eens ij- del zal blijken te zijn. Dat het vechten tegen de bierkaai is. Al is op papier het geloof in ontwapening nog aanwezig. Ook de inhoud van het boek „De slag om Genève", een jaaroverzicht van juli 1982 tot juni 1983 van gebeurtenissen in binnen- en buitenland die voor de vredesbeweging be langrijk waren, kan de vredes beweging niet optimistisch stemmen. Desondanks luidt deel III van het boek merk waardigerwijs „De bewape ningswedloop ontregeld". Nee, er is voor de vredesbewe ging geen reden tot juichen. Een zes jaar oude, maar daar om bepaald niet minder actue le Vredeskrant meldt: „Het verpletterende gevoel van machteloosheid dat zich van 'gewone mensen' meester maakt als zij zien wat er gaan de is, delen wij als IKV. De kernwapens de wereld uit lijkt bij voorbaat een verloren zaak". Nu, na zes jaar, heeft het IKV heel wat aanhangers. En het Interkerkelijk Vredesberaad heeft niet stilgezeten; het heeft de kerken en de grootste poli tieke partij in ons land achter zich. In andere landen is de vredesbeweging (en de Freeze- beweging, die vooral het be vriezen van de aantallen kern wapens voorstaat) ook tot le ven gekomen. Maar waar is het concrete resultaat? Dat vraagt ook het IKV zich af. Diezelfde Vredeskrant uit 1977: „Gewone mensen in Ne derland, die de strijd aanbin den met de kolossale, anonie me machten van onze tijd? Het lijkt onbegonnen werk". Deze zinnen hadden nu, zes jaar la ter, ook geschreven kunnen zijn. Het „succes" van het IKV en de vredesbeweging lijkt nogal betrekkelijk. Tenslotte een citaat uit een Vredeskrant uit 1980: „Zal het verzet krachtig genoeg worden om de eigen regeringen tot wapenvermindering en ont wapening te brengen? Zullen ze er ooit doorheen komen in West-Duitsland, Belgié, Enge land, in de VS, de DDR en de Sovjet-Unie?" „We weten niet eens of we het hier in eigen land redden. Maar de onafhankelijkheids bewegingen in de voormalige koloniën, wisten zij bij hun ontstaan dat ze er doorheen zouden komen? En de bewe gingen voor bevrijding van ar moede en uitbuiting in La- tijns-Amerika, wisten zij het? Wat zeuren we toch, kleinge- lovigen!" MARTIN VOORN „Zes jaar IKV-campagne" door Mient Jan Faber, Lau rens Hogebrink, Jan ter Laak, Ben ter Veer (redac tie). Uitg. De Horstink, prijs ƒ17,90. „De slag om Genève" door Gied ten Berge. Uitg. De Horstink, prijs 15,90. ONENIGHEID IN BESTUUR ORGANISATIECOMITÉ (Van onze parlementaire redactie) ITENHEER worden toegesproken door het CDA-Tweede- DEN HAAG De vre- Kamerlid Sytze Faber. desdemonstranten zullen Enkel de voorzitter van morgen in Den Haag niet de CDA-jongerenorganisa- tie, Johan de Leeuw, zal een toespraak houden. Wel zal Faber een rede voering houden in de Grote Kerk in Den Haag, waar morgenmiddag een bijeenkomst wordt gehou den voor mensen uit christen-democratische en kerkelijke kringen, geor ganiseerd door de CDA- jongerenorganisatie in sa menwerking met het IKV. Sytze Faber loopt ook mee in de demonstra tie, evenals de CDA-ka- merleden Scholten, Dijk man, Laning-Boersema en Buikema. Het bestuur van het organisa tiecomité „Kruisraketten Nee" heeft na twee dagen beraad geen overeenstemming kun nen bereiken over de vraag of Faber al dan niet zou worden uitgenodigd de demonstranten toe te spreken. Gistermiddag viel uiteindelijk het besluit om, gezien de onenigheid in het bestuur, Faber niet voor een toespraak te vragen. Faber had overigens niet kun nen spreken namens het CDA, omdat die partij officieel niet aan de organisatie van de de monstratie meedoet, maar als „een persoon vanuit het CDA, die de gevoelens van een be paald deel van de partij ver tolkt". Die groep is vooral de kritische groep „CDB" (Chris ten-Democratisch Beraad) die op de linKervleugel van het CDA opereert. Met name van uit die groepering was een be roep op Sytze Faber gedaan, morgen ook in de rij van spre kers op te treden. Faber stelde zich daarvoor beschikbaar, maar verbond daaraan de voorwaarde dat hij een officië le uitnodiging van het bestuur van het organisatiecomité wil de ontvangen. Als gevolg van de verdeeldheid in het bestuur ging die uitnodiging echter niet door. Naar verluidt had den de voorzitster van het be stuur, Sienie Strikwerda, en IKV-secretaris Mient Jan Fa ber geen enkel bezwaar tegen een optreden van het CDA- Kamerlid tijdens de demon stratie. Met uw krant tijdens «m» de kerstdagen naar W tNtll 3'iniiii i lil issUisijrm'tlia iitiiiilmj;iH Wenen, een stad met veel cultuur, traditie en geschiedenis, biedt rond de kerstdagen een extra sfeervolle aanblik. Voor wie in deze romantische omgeving de feestdagen wil doorbrengen, hebben wij. in samenwerking met reisbureau Morren, van donderdag 22 december tol en met vrijdag 30 december 1983 een unieke ne- gendaagse kerstreis georganiseerd. Er wordt gereisd met een luxe en comfortabele touringcar en het reisdoel is hotel Schuster-Nazl, een gezellig hotel in het Wiener- wald. Alle kamers hebben douche en toilet, er is een groot res taurant, een café-bar, Stube, lounge met open haard en sauna. Op het programma staan onder meer een feestelijk kerstdiner, een uitgebreide stadstoer door Wenen, een rondrit door het Wie- nerwald en een bezoek aan de kerstnachtmis in de imposante St. Stephansdom, het belangrijkste gotische bouwwerk van Oosten rijk. Verder wordt een bezoek gebracht aan het 17-eeuwse slot Schönbrunn, de vroegere residentie van de Habsburgers. aan het na de oorlog in oude staat gerestaureerde gebouw van de Staatsopera (waarvan de vorstelijke entree via het wereldbe roemde trappenhuis een bezienswaardigheid is) en aan de Kapu- zinergrubbe, met de vele schitterende sarcophagen de rustplaats van ongeveer 140 telgen uit de Habsburger dynastie, van wie twaalf keizers, zoals Frans Joseph en zijn gemalin Elisabeth (Sissi). Voorts wordt de 252 meter hoge Donauturm bezocht met het op 170 meter hoogte roterende café-restaurant, dat een adembene mend uitzicht biedt. Uiteraard is er ook ruime gelegenheid om ge zellig te winkelen. Een bezoek aan Wenen, de „hoofdstad van de muziek", is niet compleet zonder een operette te hebben bijgewoond. Hiervoor staat op het programma „Ball im Savoy" van Paul Abraham in het bekende Raimundtheater. De prijs van deze bijzondere kerstreis bedraagt ƒ810.- p.p. op ba sis van een tweepersoonskamer Toeslag voor een eenpersoons kamer (waarvan 4 beschikbaar) 50.-. Inbegrepen: overnachting op de heen- en terugreis, alle maaltijden, vanaf de lunch op de eerste dag tot en met het afscheidsdiner op de laatste dag, alle genoemde excursies, de entreegelden, inclusief die voor de ope rette. en in Wenen een Nederlands sprekende gids. Gecombineerde reisverzekering f 18.- per persoon f5.-poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom +/6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen: 'telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL. 070-190682 (MAANOAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15