choolbegeleid ingsdienst erhuist naar Lisse Zegge schrijve. Niet teveel aandacht besteden lan deelnota Zeevisseri f' xtra lange paal luidt art bouw van Postwi jk in Zoeterwoude wil aanleg rijksweg 11 £eïdóe Somcwt Kritiek op verdeelsleutel subsidies in Oegstgeest Restauratie gracht rondRuïne Teylingen" binnenkort van start Noordwijk schrijft aan minister Rietkerk ag'ÏDËN CeicUeCotKCwi DONDERDAG 27 OKTOBER 1983 PAGINA S ■omfietser ilbekt been 5TGEEST Een 16-jari- jomfietster brak gisteren fioijbeen toen zij in Oegst- Tini tegen een fiets opbotste. 1enfeeks twaalf uur reed de n uit Nieuw Vennep op ccn iruising Rijnzichtweg en Aa Rijnsburgerweg de ver- Wlt kant van de weg op. [omfietster kon haar niet ontwijken en de twee |n frontaal op elkaar. Met ziekenwagen werd het toffer naar het AZL ver- Driftige automobilist gewond aan beide benen LEIDSCHENDAM Een autobestuurder uit Capelle aan den IJsel is gisteravond omstreeks kwart over tien bij de afslag rijks weg 4 naar Leidschendam, zeer ernstig gewond geraakt aan bei de benen. De man is naar het Leidschendamse ziekenhuis An- thoniushove vervoerd. De man kwam uit de richting Rotterdam en had al een tijdje ruzie met een andere weggebruiker. De man zou zich hebben geërgerd aan de bestuuder omdat deze niet voldoende opschoot. Er werd geseind, ingehaald enz. Bij Leidschendam wilde de ge plaagde automobilist de politie gaan waarschuwen en ging de af slag af. De man uit Capelle aan de IJsel wilde de weggebruiker nog even mores leren en dwong de automobilist tot stoppen. De man uit Capelle kwam uit zijn auto en begon de andere wegge bruiker, die in zijn auto bleef zitten, op hardhandige wijze diens rijgedrag in te peperen, toen een derde automobilist naderde. Er was inmiddels mist opgekomen en deze derde automobilist zag de ruziënde man en de geparkeerde auto niet staan en ramde te auto waar de driftige man tussen stond. Bezinning op vrede OEGSTGEEST De zusters van Huize Duinzicht in Oegstgeest ontvangen vanavond een groep vredesdemonstranten van de Franciscaanse Samenwerking. Deze groep, die in de voetsporen treedt van vredesapostel Franciscus van Assisi is afgelopen zon dag vanuit Bolsward gestart op de fiets om uiteindelijk zaterdag via Alkmaar, Haarlem, Katwijk en Oegstgeest bij de vredesde monstratie in Den Haag aan te komen. Onderweg bezoekt de vredesgroep kloosters, parochies en scholen om de vredesgroet van Franciscus door te geven. Vanavond is Duinzicht aan de Rhijngeesterstraatweg 40 één van de laatste tussenstops. Om acht uur vanavond begint een samenkomst met medewerking van Cebemo, die om tien uur wordt afgesloten met een gebeds dienst in de kapel. Alle belangstellenden zijn daar welkom om samen met de demonstranten te bidden voor vrede. Morgenoch tend vertrekt de groep onder meer via het Bonaventuracollege in Leiden naar Den Haag. Iedereen kan zich op de fiets bij de groep aansluiten. Groepen van de Franciscaanse Samenwerking zijn ook uit andere plaatsen vertrokken voor de vredesfietstocht naar Den Haag. de si "etP Het alge meen zal uur van het Samen- ns/iingsorgaan Bolen- (SOB) is gister- hvSfi akkoord gegaan W0re verhuizing van de brwijsbegeleidings- st. Uit zes mogelijke ties is gekozen voor gebouw De Linden nisede Heereweg in Lisse, wordt van het kerkbestuur van de St. Agatha parochie. Niet iedereen was gelukkig met deze nieuwe lokatie. Zo maakte de Noordwijkse verte genwoordiger in het SOB-be- stuur, de heer Alkemade, zich sterk voor de vestiging van de dienst in zijn eigen gemeente. Hij deed dit vanwege de meer centrale ligging die het beoog de onderkomen in Noordwijk, de kleuterschool de Bengelen- bak, zou hebben. „Dat scheelt aanmerkelijk in de reiskosten van de medewerkers van de dienst, die hun werk doen in de tien bij het SOB aangeslo ten gemeenten", zo rekende hij de vergadering voor. De portefeuillehouder in het da gelijks bestuur, de Katwijker A.C. Berkheij, was het met Al kemade eens dat het onderko men in Noordwijk centraler zou liggen dan dat in Lisse. Hij voegde er echter aan toen, dat na afweging van alle aspecten voor deze laatste lokatie geko zen was. „Niet alleen is dit pand goedkoper, maar tevens profiteert de dienst van het feit, dat er onlangs brand is uitgebroken. Dit heeft als voordeel, dat bij de wederop bouw waarvoor een miljoen is uitgetrokken, kan worden in gespeeld op de wensen van de schoolbegeleidingsdienst". ns YrafiE „De deelnota !uu%serij, zoals die enke- geleden in het bent van het Regionaal jomisch Structuur On- !>ek is uitgebracht, gezien worden als concept. Het is ook de bedoeling dat aan onclusies die in deze geworden getrokken, al ijet (eel aandacht wordt 7/ëied." Met deze woor- digè reageerde de heer 'Jerl Smit gisteravond in 'vergadering van het Samenwerkingsorga. Bollenstreek (SOB jaan (SOB) op kritiek die op bepaalde onderdelen van de nota is losgebartsen. Die kritiek spitst zich met name toe op de conclusies die in de deelnota zijn opgenomen, waarin onder meer te lezen valt dat de verdere ontwikke ling van de zeevisserij weieens buiten Katwijk om kan gaan. Twee Katwijkse vertegen woordigers in het SOB, de heer L.K. van Rijn en burge meester C.A. Bos, drongen er gisteravond bij de heer Smit op aan om de nog uit te bren gen deelnota over het toerisme en de bollenteelt uitdrukkelijk te presenteren als discussieno ta, waarin slechts voorlopige conclusies zijn opgenomen. Dit om allerlei bezwaren tegen de deelnota te voorkomen. De heer Smit, die zich als lid van het dagelijks bestuur van het SOB met het regionaal econo misch onderzoek bezig houdt, was het in grote lijnen met de Katwijkers eens. „Wat telt in het onderzoek zijn de beleids voornemens en die worden pas in januari openbaar gemaakt. Daarmee worden handen en voeten gegeven aan de ver schillende onderdelen van het onderzoek en daar kunnen de gemeenten ook daadwerkelijk mee aan de slag." Volgens Smit zal er door de deelnemers aan dit onderzoek (het SOB, Kamer van Koophandel en Provincie) en het bureau FRONS dat het onderzoek uit voert, nogmaals worden over legd in hoeverre de presenta tie van de komende deelnota zodanig kan worden verzorgd, dat allerlei discussies pas los barsten wanneer het uiteinde lijk rapport verschijnt. Inrichtings- geld voor Koudenhoorn WARMOND De inrichting van het overgangsgebied op het Warmondse eiland Kou denhoorn zal begin 1985 van start gaan. Om die datum te kunnen halen moet de ge meenteraad vanavond wel 78.352 gulden beschikbaar stel len. De Heidemaatschappij kan daarmee het werk voorbe reiden en aanbesteden. Het overgangsgebied ligt tussen het stiltegebied en dat deel van het eiland dat bestemd is voor dagrecreatie. De tarieven voor ligplaatsen van woonschepen in gemeen tewater worden geleidelijk ge lijk getrokken met de tarieven voor woonschepen in water van de Dienst der Domeinen. Voorgesteld wordt de tarieven gefaseerd over twee jaren te verhogen van 5 per vierkan te meter tot 6,80 per vierkan te meter. De in 1981 onbewoonbaar ver klaarde woningen in de straat Ter Leede blijken nog steeds niet ontruimd te kunnen wor den zodat opnieuw verlenging van de ontruimingstermijn wordt voorgesteld. De panden nummers 3, 5 en 7 worden in feite niet meer verhuurd maar worden voor een groot deel gebruikt door de bewoners van nummer 9. Het pand nummer 3 is dit jaar leeg gekomen doordat de be woner een bejaardenwoning heeft betrokken. Voor de be woner van nummer 9 is nog geen passende woonruimte in zicht zodat wordt voorgesteld de ontruiming van de num mers 5, 7 en 9 nog een jaar uit te stellen. Binnen enkele weken wordt begonnen met de restauratie van dc gracht rond de „Ruïne van Teylingen" in Sassenheim. Het werk wordt gedaan door de plaatselijke aannemer M. J. v. Breda Zn., in opdracht van de Rijksgebouwen Dienst. De gracht wordt met een lengte van tachtig meter uitgebreid. De funderingen van de voormalige brug wordt uit de grond opgehaald, waardoor deze weer in zijn oorspronkelijke vormen worden terugge bracht. Ook worden de aangrenzende funderingen van het ..Jachthuys" tot 30 cm. boven het maaiveld opgehaald. Het overvaren met het mini-pontje blijft gehandhaafd, al wordt de brug in z'n oude staat hersteld. De nieuwe gracht blijft in verbinding met de naastgele gen watering. Eén en ander bracht met zich mee een uitgebreid onderzoek, dat inmiddels rond is, naar de funderingsresten, welke opgetrokken gaan worden in de steensoort, zoals die werd aangetroffen, waarschijnlijk in „kasteelformaat". De werkzaamheden zullen circa 4 maanden in beslag nemen. Bromfietsster gewond LEIDEN Een 22-jarige vrouw uit Leiden is gisteren met schaafwonden en een ge kneusde enkel naar het AZL gebracht. De vrouw reed gis teravond om kwart voor zes op haar bromfiets op het fiets pad van de Hoge Rijndijk en kwam in botsing met een 43- jarige Leidenaar die het fiets pad overstak. De politie ver moedt dat de man, die een kast droeg, niet goed heeft uit gekeken. Plakkers aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht enkele plak kers aangehouden die affiches met de tekst „No Graneda" opplakten. Het is een 23-jarige Leidse vrouw en een 27- jarige Leidenaar. Het tweetal krijgt een proces verbaal. »r|ENHEIM Nog >lw,t had gedeputeerde J. Borgman op deze er een officiële eerste (41 andere palen wa- ieze al voor gegaan) jngen. Dat overkwam toen hij uitliet werk toog in de en mheimse uitbrei- Postwijk, waar ^Schatting 1200 huizen ere/n verrijzen. De bij- ere paal bestond na- k uit een hele lange ti buis die pas later iirfbeton wordt volge den Betonnen palen van vaujergelijke lengte zijn vervoeren en van- j^Jdeze methode. deputeerde sloeg de offi- paal voor de eerste fase Postwijk, die bestaat uit de bouw van elf woningwet woningen en 62 ongesubsi dieerde koopwoningen. Veel toekomstige bewoners waren aanwezig met het fototoestel in de aanslag. Een sombere noot bij deze plechtigheid liet burgemeester A.J. Kret van Sassenheim later horen. „De lijst met woningzoekenden be gint de laatste tijd angstwek kend op te lopen. We kunnen gewoon geen 18-jarigen in schrijven als woningzoeken den. Het is nu al niet meer te garanderen dat men binnen drie tot drieëneenhalf jaar een woning heeft. Per maand ko men er twintig inschrijvingen bij. Tachtig procent van die mensen is ingezetene van Sas senheim en de andere twintig zijn economisch aan de ge meente gebonden. Wat moet je daarmee als je maar 120 wo ningen per jaar mag bouwen", aldus de burgemeester. Hij stelde ook met een vragende knipoog naar de gedeputeerde dat om het bouwplan Postwijk financieel haalbaar te maken er per jaar een bepaalde hoe veelheid woningen gebouwd moet worden. Drs. Borgman meldde dat het provinciebestuur dezelfde pro blemen heeft. „Wij vragen per jaar subsidie voor 40.000 wo ningen voor de hele provincie en krijgen er maar 14.000 als gevolg van de slechte financië le positie van het rijk. Wij po gen daar waar de nood het hoogst is, de grootste hoeveel heid woningen toe te wijzen, dat is het meest eerlijk". Hij sprak zijn vreugde uit over het feit dat de gemeente, de wo ningbouwverenigingen en de bouwers (Noorlander en Van Rhijn) vruchtbaar overlegd hebben over oplossingen, zoals de bouw van goedkope vrije sectorwoningen, „maar ik hoop dat er ook nog in de soci ale sector, woningwetwonin gen, gebouwd kan worden". Gedeputeerde Borgman aan het werk in de heimachine. ZOETERWOUDE De rijksweg 11, de snelweg langs de spoor lijn Leiden-Alphen die een verbinding moet gaan vormen tus sen de A4 bij Leiden en de A12 bij Bodegraven kan er wat de gemeente Zoeterwoude betreft, niet snel genoeg komen. Van avond wordt aan de gemeenteraad het bestemmingsplan rijks weg 11 voorgelegd. De bezwaren die tegen het plan zijn inge diend zijn overwegend ongegrond verklaard. De enorme drukte op de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude in de jaren zeventig nog een extra toegenomen door voltooiing van het industrieterrein Grote Polder is al lang een doorn in het oog van de bewoners en gemeentebestuur. Met 21.000 motor voertuigen per etmaal is de toestand nijpend geworden. De aan sluiting van de Burg. Smeetsweg en de aansluiting op de A4 zijn zelfs duidelijk overbelast. Daarbij komt dat het verkeer veel hinder veroorzaakt in de vorm van stank, trillingen en lawaai met alle gevolgen van dien voor het woon- en leefmilieu. Even eens uit een oogpunt van de verkeersveiligheid is een ingrij pende verbetering dringend gewenst. Het oversteken van de Hoge Rijndijk is voor fietsers en voetgangers een hachelijke zaak geworden. Ook de vele uitritten maken de situatie er niet veiliger op. Er gebeuren jaarlijks veel ongelukken. De nieuwe weg komt ten zuiden van de spoorbaan en slechts op korte afstand van de Hoge Rijndijk of, zoals de weg officieel heet, rijksweg 211/212. Doordat de aansluiting op de A4 komt te vervallen,zal de Hoge Rijndijk in ieder geval worden bevrijd van het lange-afstandsverkeer. Hoewel de nieuwe rijksweg in principe enkelbaans is, zal vanaf de A4 tot de Burgemeester Smeetsweg een dubbelbaans-autoweg worden geprojekteerd. Dit is gedaan uit veiligheidsoverwegingen. Ten behoeve van de aan sluitingen op de A4 en de Burg. Smeetsweg zijn plaatselijk baan- verdubbelingen noodzakelijk en die onderlinge afstand is erg gering. De aansluiting van de Burg. Smeetsweg zal gelijkvloers worden uitgevoerd en worden beveiligd met verkeerslichten Bezwaar De bezwaarschriften die zijn ingediend tegen het bestemmings plan 7 in getal hebben vooral betrekking op de ernstige aantasting van natuur en landschap; de rustverstoring van wei devogels en recreanten; een ondergraving van het beleid dat ge richt is op de bevordering van het openbaar vervoer; dupering van de boeren alsmede de constatering dat de verkeersdruk op de Hoge Rijndijk de laatste jaren is afgenomen. Deze bezwaren zijn afkomstig van de Werkgroep Milieubeheer Leiden die te vens meent dat de aanleg van groenvoorzieningen en volkstui nen niet noodzakelijk is. Ook enkele bewoners van de Nassaulaan hebben protest aange tekend. Door hen is eveneens aangevoerd dat de aanslag op het landschap te groot is; dat een onderzoek over de verkeersveilig heid dateert uit 1974; dat de overlast voor de woonbuurt Rijne- gom te groot wordt door extra milieu-verontreiniging door uit laatgassen. Het gemeentebestuur is en blijft evenwel van mening dat de noodzaak van ontlasting van de Hoge Rijndijk méér dan voldoende is aangetoond en daarom worden de bezwaren onge grond verklaard. ^ierwoude maakt Jrant met 'XH riolering s k ■ERWOUDE Er zal gemaakt moeten worden e aanleg van riolering in gebied Weipoortseweg- d Aa en de Hoge Rijn- te Zoeterwoude. Om ma pbsidie in aanmerking te vay,i is het namelijk noodza- w7jdat nog dit jaar met de aamheden wordt begon- Daarom is het van het le belang dat deze week meenteraad het besluit tot aanleg van riolering joemde gebieden. >//;ebeide werken is vanaf 'antirste begin al rekening den met een subsidie in ider van de zogenaamde Jeregeling kostbare rio- swerkzaamheden. Van de van de provincie is aai het gemeentebestuur rgei^ meegedeeld dat deze deiflë zal worden beëindigd. Je^Lis er voor Zoeterwoude ^el een lichtpuntje en it zelfs in die mate dat n kostendekkend pro- jesproken kan worden. Subsidieregeling is even- énmalig en waarschijn- ok de laatste mogelijk- om subsidie voor 'riole- vferkzaamheden te ver- achh. Dan geldt echter wel heridergenoemde voorwaar- vóór 1 januari de eerste .de grond in moet. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen _als nieuwe abonnee I van de Leidse Courant Postcode/Plaats_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, ^2500 VG Den Haag OEGSTGEEST De rijksbijdrage die Oegst geest ontvangt voor soci aal-cultureel werk zal voor 1984 gekort worden met 20% oftewel 43.500 gulden. Daaruit moeten de subsidies betaald wor den voor een tiental in stellingen. Oegstgeest wil die twintig procent kor ting op voorhand laten gelden voor de aktivitei- ten die de instellingen ontplooien. Men wil de onge- personeelslasten moeid laten. Het kan voorkomen dat de personele lasten zo hoog zijn dat er voor aktiviteiten geen geld meer overblijft. Zo heeft de Stichting Jeugd en Jonge renwerk een aanzienlijk te kort op de begroting 1984. Bij de verdeling van de subsidies wilde de gemeente dit tekort over alle instellingen verde len. De leden van de commis sie welzijnsplanning gingen er echter niet mee akkoord. Men is thans met een nieuw voor stel gekomen dat gisteravond aan genoemde commissie werd voorgelegd. De gemeente wil de korting van 43.500 gulden •volgens een door de commissie voorgestelde verdeelsleutel verdelen. Daardoor wordt er per instelling minder ingehou den dan eerder voorgesteld. Tevens stellen b en w voor om de SJJO eenmalig een extra subsidie te verstrekken van 20.000 gulden. Er zijn echter meerdere bezwaarschriften binnengekomen, over de voor gestelde verdeling van de sub sidie, van de Oranje Vereni ging en K. en O. Oegstgeest. Aangezien men het in de sec toren die men vertegenwoor digt niet eens geworden is over de verdeling, brachten gisteravond enkele commissie leden te berde om de raad van Oegstgeest zich uit te laten spreken over de toekenning van de gelden en prioriteiten te stellen wie het hardst geld nodig heeft. Anderen waren hier tegen omdat dan de com missie z'n bestaansrecht ver liest. Voorlopig werd het voor stel van de gemeente gunstig geadviseerd met de opmerking dat de verdeling van de gelden op de helling moet. Ten aan zien van de voorgestelde tege moetkoming van de SJJO werd geadviseerd bezwaar schriften waarin voor extra gelden gepleit wordt op dezelf de wijze te behandelen als het SJJO-voorstel. Ook K. en O. Oegstgeest kampt namelijk met een aanzienlijk tekort. NOORDWIJK Burge meester en wethouders van Noordwijk gaan een brief schrijven aan de minister van binnenlandse zaken, waarin aangedrongen wordt op meer voorlichting aan de bevolking voor het geval dat zich een kernwapenramp zou voordoen. De correspon dentie gebeurt naar aanlei- djpg van een petitie van de actiegroep Sirene Noordwijk. De meerderheid van de ge meenteraad stond niet klaar om te juichen over het colle giale epistel. „Een vrij duis ter verhaal", zei Voorham (PvdA). Schelvis (PPR/PSP) attendeerde er op, dat aan vankelijk een yeel korter briefje in de maak was ge weest. Waarom later een an dere brief ontworpen? De VVD had aan een dergelijke brief geen behoefte, deelde Rubingh mede. „De gang van zaken riekt naar pedan terie". Het CDA was al evenmin enthousiast, maar had tegen de verzending van het schrij ven geen principele bezwa ren, bleek uit het betoog van ADjemade. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INTORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Raad Noordwijk is ontevreden over korte notulen NOORDWIJK De gemeen- teraad bleek bijster slecht te spreken over de beknopte no tulering van de raadvergade ringen. Voor de tweede maal werd het verslag in verkorte vorm gepresenteerd en beide keren kwamen er negatieve reacties op. Als voornaamste bezwaar te gen het nieuwe systeem voer den de woordvoerders van de fracties aan, dat de politieke kleur uit het verslag was ver dwenen. Rubingh (VVD) stel de dat men bij een verkorte verslaggeving niet ontkomt aan een subjectieve weergave van de notulist (een ambte naar). „Ik ben het voor hon derd procent met Rubingh eens," verklaarde Schelvis (VVD/PSP) met stemverhef fing. De oude wijze van notu lering achtte hij van des te mer belang, omdat de plaatse lijke pers het, volgens de poli tieke radicaal, steeds meer zou laten afweten. Van Rijnberk (D'66), mevrouw Voorham (PvdA) en Alkemade (CDA) vonden eveneens de verslag geving van vroeger beter. Deze bestond in het zoveel mogelijk letterlijk uittypen van de band waarop de verga dering was opgenomen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5