Centrales van overheidspersoneel Voedend op medische specialisten Ictie verrast ook meeste chaurteurs iDfflSa PRIVATISEREN OPENBAAR GROEN ZET WEINIG ZODEN AAN DE DUK Aangespoelde leersehildpad aan onderzoek onderworpen ■ÏÏDËN CeidócGoumnt DONDERDAG 27 OKTOBER 1983 PAGINA 3 ebruik chemische bestri jdings- ïddelen lijkt onontkoombaar pEN Aan het gebruik van che- he bestrijdingsmiddelen in parken [lantsoenen lijkt nog steeds niet te (omen ook al heeft het college van i W de voorgenomen bezuiniging e directie groen tot een lager be- I teruggebracht. iei het hoofd van de directie Groen Ichemsen gistermiddag op een ver ging van de raadscommissie ruim te ordening. Het college verlaagde aanvankelijk voorgenomen bezui- jgsbedrag voor deze directie onder ivaarde dat van het gebruik van «iische middelen ter bestrijding van onkruid zou worden afgezien. Volgens Jochemsen is de druk op de begroting van zijn directie echter zo groot dat chemische bestrijdingsmiddelen slechts achterwege gelaten kunnen worden wanneer afgezien wordt van het onder houd van een gedeelte van de Leidse groenvoorzieningen. Dat zou volgens hem echter tot een zekere verloedering van de stad leiden. Jochemse stelt dat het onderhoud van de groenvoorzienin gen al door een relatief kleine groep mensen wordt verzorgd en dat verdere bezuinigingen uit den boze zijn. Een werkgroep gaat binnenkort op zoek naar alternatieve bestrijdings-mogelijk- heden. Kantonrechter mr. Van Dijke overleden LEIDEN Kantonrechter mr. K.I. van Dijke is dinsdag op 64-jarige leeftijd overleden in het Elisabeth Ziekenhuis. Mr. Van Dijke was sinds 1972 kantonrechter in Leiden. De heer Van Dijke behaalde in 1946 zijn doctoraal rechten. Hij werkte tien jaar bij de Raad voor de Waterstaat, eerst als secretaris van de commissie Veiligheid Wegverkeer en later als secretaris van deze raad. Bij zijrï benoeming tot kanton rechter verliet hij de Raad voor de Waterstaat om daar twee jaar later weer terug te keren als voorzitter van de commissie Veiligheid Wegverkeer. Deze commissie werd in in 1977 om gevormd tot de Raad voor de Verkeersveiligheid waarvan mr. Pieter van Vollenhoven voorzitter werd; mr. Van Dijke werd vice-voorzitter. Ook bleef hij deel uitmaken van de Raad voor de Waterstaat. Mr. Van Dijke genoot als kantonrechter een uitstekende re putatie, waarbij hij vooral werd gewaardeerd vanwege zijn menselijke benadering van de hem gepresenteerde zaken. Mr. Van Dijke was officier in de Orde van Oranje Nassau. Zeker dertig banen weg bij Raad van Arbeid LEIDEN Bij de Raad van Arbeid zullen in 1986 zeker dertig maar misschien wel vijftig banen moeten verdwijnen. Volgens de voorzitter van de Raad, W. van Hoogevest, is dat een gevolg van de automatisering, die bij de Raad wordt doorge voerd. De Raad werkt nu aan plannen om de ad ministratie van de kinderbijslag te automatiseren. De automatisering moet in 1986 zijn doorgevoerd. „Van de ene op de andere dag is er dan personeel teveel, wat wordt veroorzaakt door het in gebruik nemen van computers", aldus de voorzitter. Bij de Raad van Arbeid werken nu ongeveer honderd vaste krachten en zo'n twintig tijdelijke. Na door voering van de automatisering zijn nog maar „vijftig a zeventig banen" over. Van Hoogevest: „Hoeveel precies is nu nog niet duidelijk. Ik hoop in overleg met de vakbonden tegen die tijd voor iedereen een goede regeling te kunnen treffen". ER CENTRALE INNING naajEN De vijf een vud mdt .ah jji van overheidsperso- 'alle w^rkzaam zijn lg tee universiteit en het niet, zijn woedend op de beslisten die op het oit t. werken. Inzet van QE^eschil is de regeling een centrale inning privé-inkomsten van alisten. De bonden arfVan mening, dat de alisten een dergelijke 'ale inning eigenlijk e dammen en daarom een ,r£j®1ing hebben opge- jftiej oontj steld, die weinig zekerhe den biedt. De vijf centra les hebben bij minister Deetman (onderwijs) be zwaar tegen deze gang van zaken aangetekend. De specialisten zijn in dienst van het AZL. Zij krijgen daar voor een salaris. Daarnaast ge niet de specialist inkomsten uit zijn privé-praktijk. De minis ter van onderwijs wil inzicht krijgen in deze privé-inkom sten en daarom heeft hij be paald dat deze inkomsten cen traal moeten worden geïnd. De minister wil voor 1 novem ber horen welke regeling is opgesteld. Op 1 januari 1984 moet de centrale inning in werking treden. De specialis ten van het AZL hebben een (overgangs)regeling op poten gezet. Men wil een „stichting specialistenrekening" oprich ten die het geld gaat innen. De centrales van overheids personeel maken ernstig be zwaar tegen de statuten van deze stichting. Volgens de bon den is het bestuur van de nieuwe stichting zodanig sa mengesteld, dat de specialisten alles in eigen hand houden. In een intentieverklaring hebben de specialisten bepaald, dat de specialist het recht houdt om geld bij zijn patiënten te innen. Volgens de bonden betekent dit. dat de centrale inning op ieder moment kan worden stopgezet wanneer de centrale regeling de specialisten niet bevalt. De bonden, die niet betrokken zijn geweest bij het opstellen van de regeling voor de cen trale inning, hebben een eigen regeling opgesteld. Volgens de bonden zijn hier geen bezwa ren aan verbonden. Zo wordt voorgesteld om in het bestuur van de stichting ook mensen van de bonden en de universi teit zitting te laten nemen. De bonden menen dat in het be stuur geen meerderheid van specialisten mag bestaan. De heer G. Kuijper, die na mens de vijf centrales van overheidspersoneel optreedt, zegt: „Wij worden hier hele maal buitengehouden. Wij wil len de specialisten niet pak ken, maar we willen alleen maar dat de zaak wordt open gegooid. Wij hebben het vef- moeden, dat we door de spe cialisten bewust worden tegen gewerkt en daarom stappen we rechtstreeks naar de minis ter." De minister wil voor 1 novem ber weten waar hij aan toe is. Gebeurt dat niet, dan zijn sancties niet uitgesloten. Er is dan zelfs sprake van financiële maatregelen van de overheid. De bonden vragen aan de mi nister om die sancties niet te laten neerkomen op het perso neel of de patiëntenzorg. Vol gens de bonden is het niet de schuld van is het personeel wanneer een centrale inning niet tot stand komt. gesiostende chauffeurs voor de busremise aan de Rijnsburgerweg m STAAKT EEN ETMAAL mb Op ^fervolg voorpagina) I^^EN Koffiedrin- klaverjassen vorm- l^vandaag de belang- e bedrijvigheid in de pgUpnise van de NZH de Rijnsburgerweg. frfl meer viel er, ook bij werkwillige, chauf- navidniet te doen. In alle omstreeks vijf erd door de actie- iraai!ers een bus dwars ?rvande uitgang geplaatst «oelehtbraken verder in Hi^n de gehele dag de puwde grote gele lij n!Jen *n verkeers- len. De meeste bus- Jiers zijn vanmorgen ig verrast door deze •mpM Ze keken vergeefs i3 hun vertrouwde ver- li niddel uit. 13 I li feen gedeelte van het personeel werd trouwens verrast door de snelheid waarmee het besluit om te staken werd genomen. „Gis teravond is er een vakbonds vergadering geweest waarop een grote meerderheid be sloot om gehoor te geven aan de oproep van de FNV om het werk neer te leggen. Bij die vergadering ben ik niet geweest. Toen ik vanmorgen op mijn werk kwam was tot mijn verrassing de hele boel plat gegaan", aldus een man van de technische dienst. „Ik ben zelf lid van de vakbond en ik heb gelijk besloten om mee te doen met de actie. Overigens zijn er wel men sen van de technische dienst, niet-vakbondsleden, aan het werk gegaan. Die hebben we dat niet belet", aldus de tech nische NZH-man. Het NZH-gebouw bood van daag de gebruikelijke aan blik van een bedrijf in sta king. Kreten als „Bus boos" en „Min drie en een half procent, dat nooit" stonden in rode actieletters te lezen op affiches op de ramen van de kantine en op de perso nenauto's van actievoerend personeel die als extra blok kade voor de ingang stonden opgesteld. Voor de ingang een groepje nog wat onwen nig postende mannen. Chauffeurs liepen af en aan, en soort pendeldienst onder houdend tussen de remise en het NZH-gebouwtje (het „Schip") op het Stations plein. „We maken er van daag een gezéllige dag van. Het is wel vervelend voor de buspassagiers, meestal men sen die het toch al niet zo breed hebben. De taxichauf feurs zullen vandaag goede omzetten hebben, denk ik. We hebben echter geen keus, we moeten voor onze rech ten opkomen", aldus een sta ker. Ik pik 'f niet!" LEIDEN Ook de Leidse politie gaat actie voeren tegen de aangekondigde bezuinigingen. Vanaf mor gen zit op het linkerrevers van het politie-uniform een button met de tekst „Ik pik 't niet!". De politie denkt voorlopig niet aan stakingen. De leden van het Leidse politiekorps komen van daag in vergadering bijeen om te praten over de wijze waarop actie wordt ge voerd. Door de plaatselijke besturen van de organisa ties Algemene Christelijke Politiebond ACPen de Nederlandse Politie Bond (NPB) is een actiecomité gevormd. Dit comité han delt in nauw overleg met commissaris Van Voorden. Verwacht wordt, dat de Leidse politie stiptheidsac ties gaat voeren. In ernsti ge gevallen wordt echter altijd opgetreden. De bon den beloven dat de veilig heid gewaarborgd blijft. {{aanblik booH bot h* Lok-leerlingen op de vlucht LEIDEN Door een ge rucht over treinstakingen is vanochtend een groot aantal leerlingen van De Lokschool voortijdig naar huis gegaan. Het gerucht zou zijn verspreid door een buschauffeur. Deze vertel de aan de leerlingen dat er vanaf elf uur vanochtend geen trein meer zou rijden. Daarop kozen veel leerlin gen eieren voor hun geld en gingen naar het station om de „laatste" trein naar huis te halen. Het gaat om leerlingen van de depen dance van De Lok een school voor die opleidt voor sociaal-agogische be roepen) aan de Vijf Mei laan. In het hoofdgebouw aan de Storm Buysing- straat was de situatie nor maal. De directie van de Lok kon vanochtend niet vertellen hoeveel leerlin gen voortijdig naar huis zijn gegaan. Bezwaren tegen winkel en café in Merenwijk LEIDEN/DEN HAAG Omwonenden hebben bij de provincie bezwaar aan getekend tegen de afgifte van een verklaring van geen bezwaar voor de bouw van een winkel ruimte en café aan de Mussenplaats in de Me renwijk. De bezwaren werden eerder door de Leidse raadscommissie openbare werken afgewe zen. De omwonenden vrezen ge luidsoverlast van het café maar zijn vooral bang voor een onveilige verkeersituatie op de Zwartemeerlaan. Tegen over de winkel is een over steekplaats, waarvan veel schoolkinderen gebruik ma ken. Omwonenden en de ou dercommissies van de drie aan het Regenboogpad gelegen scholen, vrezen dat de ver keerssituatie onoverzichtelijk wordt door langs de weg ge parkeerde auto's van winke lend publiek. De verkeers maatregelen die de gemeente heeft voorgesteld om de over steekplaats veiliger te maken, hebben de betrokkenen niet kunnen overtuigen. Omwo nenden hadden liever gezien dat op de grond aan de Mus senplaats woningen worden gebouwd, zoals in het bestem mingsplan mogelijk is ge maakt. In de wijk bestaan bo vendien twijfels over de nood zaak van een nieuwe winkel vestiging gezien het feit dat er twee grote supermarkten in de Kopermolen zijn. Door de in de Kopermolen gevestigde Profimarkt is eveneens be zwaar aangetekend tegen de vestiging van een nieuwe win kel, die naar wordt gevreesd te veel klanten zal weg trekken uit het winkelcentrum. Eén van de gevolgen van de nieu we winkel is, dat de twee door de wijk rijdende SRV-wagens, zullen verdwijnen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Profits De Tilburgse groep „Exploiting the Profits" treedt morgenavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep werd in juni 1982 opgericht en bracht begin '83 de vier-sporen cassette „The Thin King Man" op de markt. De zaal gaat om negen uur open, de toegangsprijs bedraagt vijf gulden Filmhuis LVC Filmhuis LVC (Breestraat 66) vertoont morgen en zaterdag de film „Hiroshima mon amour" van Alain Resnais. Tegen de achtergrond van de verwoeste stad ontwikkelt zich een romance tussen een Franse actrice en een Japanse archi tect. Op beide avonden beginnen de voorstellingen om kwart over negen. Feest In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 vindt zaterdagavond negen uur een feest plaats voor de deelnemers aan de vredesdemonstratie die eerder op de dag wordt gehouden. De groepen Hegt, The Car toons en Uwanah treden op en in de filmzaal is vanaf kwart over negen de film „Hiroshima mon amour" te zien. Op de zolder wordt opgetreden door de popdich- ters Dorpsoudse de Jong, Rikketik van Boekei en de Leidse muziekgroep Dempsey. De toegangsprijs be draagt een rijksdaalder. Chili In het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wordt morgen een discussiebijeenkomst gehouden over Chili. De journa list Jan van der Putten houdt een inleiding. De bijeen komst begint om acht uur en de toegang is gratis. Vreemdelingenpolitie De PSP houdt morgenavond in het PSP-pand aan de Rijnstraat 8 een bijeenkomst over de Leidse vreemde lingenpolitie. Aan de discussie wordt deelgenomen door buitenlanders, een juriste en een vertegenwoordi ger van de Leidse politie. De bijeenkomst begint om acht uur. LEIDEN/NOORDWIJK De dode leersehild pad, die het afgelopen weekeinde aanspoelde op het strand van Noord- wijk, wordt door dr. M.S. Hoogmoed van het Rijks museum voor Natuurlij ke Historie aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Weliswaar werd het dier in een der gelijke staataangetrof fen, dat slechts enkele delen voor onderzoek in aanmerking komen, maar ook slechts die de len zullen, met alle zorg vuldigheid bestudeerd worden. De leersehildpad, die in te genstelling tot zijn kleinere broertjes en zusjes, niet over een hardhoornen schild, maar over een leerachtige dikke rughuid beschikt, is de elfde leersehildpad die sinds 1777 op de Nederlandse kus ten is gevonden. Ongeveer twee jaar geleden Werd op Terschelling ook een leer sehildpad gevonden en die was nog maar enkele uren dood. Doordat dit beest nog zeer „vers" was, kon een uit gebreid onderzoek plaatsvin den. Eén van de onderzoe kers bij het museum voor Natuurlijke Historie kon zelfs door een speciale methode nagaan wat voor soort kwal len de leerschilpad zoal had verorberd. Om eventuele veranderingen in de toe komst in het leven van de leersehildpad te kunnen ont dekken is het van belang dat alle huidige kennis over het dier zorgvuldig wordt bijge houden. Tot nu toe is ontdekt dat de leersehildpad paart in de tropische streken, maar zijn voedsel vooral in de kou dere streken vergaart. Bij het museum wordt vooral anato misch onderzoek verricht naar bijvoorbeeld de maten en samenstelling van botjes, spieren enz. Het museum voor Natuurlij ke Historie haalt behalve schildpadden ook allerlei zee zoogdieren, als walvissen, potvissen en bruinvissen van het strand, maar ook grote vissen als reuzen haaien enz. Door een overeenkomst met het ministerie voor landbouw en visserij is het museum zelfs verplicht de dieren van het strand te halen. Als het skelet niet wordt gebruikt worden de dieren ingevroren voor eventueel later onder zoek of het later opstellen van de botten. Niet elk on derdeel van de gevonden die ren wordt bij het museum voor Natuurlijke Historie on derzocht. Ogen en ingewan den worden vaak weer door andere instituten onderzocht. De resultaten van al die on derzoekingen en de opgestel de skeletten van dieren zijn niet in het museum voor Na tuurlijke Historie te bezichti gen. Het museum is sinds 1937 „tijdelijk" voor publiek gesloten. Door geldgebrek in de crisisperiode van de jaren dertig is het museum nooit afgebouwd Ook geldgebrek daarna maakte het afbouwen van het museum nooit moge lijk. Het gebouw dat er nu staat, is alleen bestemd voor onderzoek en opslag. Het ten toonstellingsgedeelte was ei genlijk op de plaats gepland waar zich nu het Van der Werfpark bevindt. Dat dit al les niet in het eigen museum tentoongesteld wordt, bete kent niet dat men er nooit iets van kan zien. Veel kleine exposities of tentoonstellin gen worden in het museum samengesteld, maar ergens anders ingericht. De dode leersehildpad (Dermochelys coriacea) zoals deze op het strand van Noordwijk is gevonden. LEIDEN Het privatiseren van allerlei kleine stukjes groen is minder voordelig dan aanvankelijk werd verwacht. Het lijkt voor de gemeente nauwelijks geld te gaan opleveren of onder houdskosten te besparen terwijl de controle een intensieve zaak zal zijn. De gemeente is daarom niet van plan een inventarisatie te ma ken welke stukjes plantsoen aan particulieren overgedragen zouden kunnen worden, ook al omdat een dergelijke inventari satie een hoop mankracht en dus een hoop geld zal gaan kosten. De raad had hierom vorig jaar bij motie gevraagd. Individuele ken. In de toekomst zullen plannen uitgewerkt worden om gro tere stukken grond aan een collectief van burgers over te dra gen voor educatieve dan wel recreatieve doeleinden. Op welke wijze vergoedingen voor deze grond betaald moeten worden, zal ook nog nader worden bekeken. Gebleken is dat op tal van plaatsen in Leiden vooral in de Merenwijk bewoners zonder toestemming een stuk openbaar plantsoen bij hun tuin hebben getrokken. Vooral daar waar het gaat om grotere stukken grond acht de gemeente dit een laakba re zaak. Doch ook hier geldt dat effectieve controle een intensie-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3