Opnieuw klachten over stank waterzuivering Geduld. i UJkted .Bezuinigingsplan natte vingerwerk" ;j|r Ceüüc Goötö/nt Na record met borrelglaasjes werels grootste stoelendans ~1983P IDEN Czidóo. Qotuiant WOENSDAG 26 OKTOBER 1983 PAGINA 3 orgevel vei; d i o t ten jna aai Staten belanj a< steren itgevoé f rdduizei el. De die o e Ami— EN Onbekenden heb- tnsdagnacht de voorgevel et pand van de Raad van d aan de Hoge Rijndijk 1 met de leuze „P.A. Den blijft". van Arbeid in Den heeft in deze stad het van de Pedagogische mie gekocht. Dit pand gekraakt, maar is giste- oor de politie ontruimd, gebouw moeten kanto nnen. itieplaktstickers jevoerc nd. Bij,eidse politie is giste- 'psis oitnet haar actie „Licht scher|" gestart op verschil- arde ie Leidse scholen in het oij de ijgezet onderwijs. Ie Amtiten controleerden er wel (gestalde fietsen op advistdelijk licht. Was het rtwijfelniet in orde, dan werd nerikaèn oranje sticker met el Amcndubbelzinnige tekst moet" opgeplakt. !ren werden de fietsen 7nn de leerlingen van de •1 zekef willem Alexander 1 heef!0 en die van de leer" imeriljn van de sctlo|en aan enigde Lammenschanspark net beln,roleerd- Er moes,en plosser aartfig wat stickers enada de s,a'en rossen ge- eh getJdeerd worden. Het eevaaischuwen van de ,iet" esiden 9aat vooraf aan een sisehe'er vriendelijke actie irenadP® P°litie- ln de twee- week van november It namelijk een strenge voorjole gehouden waarbij urend^rs met ondeugdelijk Weer hasjwinkel opgerold LEIDEN Bij een inval in de koffieshop 'High Times' aan de Beschuitsteeg heeft de politie gistermiddag 13 arrestaties ver richt en een grote hoeveelheid hasj en marihuana ter waarde van 4300 gulden in beslag genomen. Het was de politie al een tijdje bekend dat in de koffieshop soft drugs werden verhandeld. Vier maanden geleden werd er ook al een inval gedaan. De politie besloot gisteren in te grijpen, om dat het in de koffieshop een drukte van belang was van drugs handelaren en kopers. Onder de arrestanten bevonden zich drie leveranciers (mannen van 26, 29 en 41 jaar oud) uit Venray, de 29-jarige eigenaar van 'High Times', twee sluikhandelaars (we derverkopers) uit Alphen aan den Rijn van 23 en 24 jaar oud en vijf gebruikers variërend in de leeftijd van 20 tot 28 jaar oud. De gebruikers, twee vrouwen en drie mannen, zijn afkomstig uit Leiden, Noordwijk, Sassenheim en Koudekerk. De politie nam 2 kilogram marihuana (handelswaarde 2500 gulden), 70 zakjes hash (waarde 1800 gulden) en 8000 gulden handelsgeld in beslag. Hogere huren voor renovatiewoningen LEIDEN Het PSP-raadslid H. de la Mar heeft het college van Ben W ophel dering gevraagd over de huurverhoging van renovatiewoningen aan de Willem de Zwijgerlaan e.o., eigendom van woning bouwvereniging Ons Belang. Bewoners van deze woningen bleken als gevolg van de werkzaamheden een hogere huur te moeten betalen dan hen aanvankelijk werd voorgespiegeld. De huurverhoging leek aanvankelijk nog geen 50 gulden te gaan bedragen. Met dit gegeven stemden de bewoners in met de renovatie. Toen de bewoners hun huizen weer betrokken bleek dat de huur met 70 gulden en voor sommige woningen zelfs met 120 gulden was verhoogd. „De betrok ken bewoners zijn uiterst onfatsoenlijk behandeld", vindt het raadslid die meent dat hier sprake is van ontoelaatbare mis leiding. Hij wil van het college weten wie verantwoordelijk is voor deze gang van zaken. De la Mar wijst er op dat ambtena ren van de gemeente voortdurend bij de voortgang van de renovatie betrokken zijn geweest. Hetgeen hem er toe brengt zich af te vragen of er wel enige waarde gehecht kan worden aan dit gemeentelijk toezicht. De la Mar vindt dat de bewoners niet de dupe mogen worden en dat de uit eindelijke huurverhoging niet veel mag verschillen van het bedrag dat hen oor spronkelijk werd voorgespiegeld. UIT ZUID-WEST LEIDEN Bewoners uit Leiden Zuid-West hebben zich tot het Leidse stads bestuur gewend met het verzoek wat te doen aan de stank, afkomstig van de waterzuivering bij 'Al- lemansgeest'. Het is niet de eerste maal dat er klachten over stank zijn. De eigenaar van de water- zuiverings-installatie, het Hoogheemraadschap van Rijnland, heeft al eerder maatregelen genomen om de stank te verminderen doch volgens de omwo nenden hebben deze wei nig geholpen. Bij de ge meente zegt men vrij machteloos tegenover Rijnland te staan, een woordvoerder van Rijn land is van deze laatste klachten nog niet op de hoogte maar belooft er „serieus op in te gaan". De waterzuivering Allemans- geest werd in 1970 gebouwd als zuiveringsinstallatie voor het nog gedeeltelijk in aan bouw zijnde Leiden Zuid- West. De installatie was eigen dom van de gemeente maar werd enkele jaren geleden door Rijnland overgenomen. Zuid-West breidde zich uit waarmee de bebouwing op een ongewenst korte afstand van de waterzuivering kwam te liggen. Bijkomende factor was dat Rijnland besloot de capaci teit van de zuivering uit te breiden. Niet alleen het riool water uit Zuid-West maar ook het rioolwater van de gemeen te Zoeterwoude en recent dat van de Stevenshofpolder wordt in 'Allemansgeest' ge zuiverd. Toen er anderhalf jaar geleden klachten kwamen over stankoverlast, nam Rijn land maatregelen door de ont vangstkelders af te dekken en een afzuiginstallatie te instal leren. Echter, nog steeds „dringt de misselijk makende stank 's nachts onze huizen binnen", aldus de brief die de gemeenteraad ontving van bij na 300 bewoners uit Leiden Zuid-West. Het gemeentebestuur staat vrij machteloos tegenover het hoogheemraadschap. De acti viteiten op de waterzuivering voldoen aan de in de hinder wet gestelde eisen zodat de ge meente nauwelijks de macht heeft om in te grijpen. „Theo retisch is het mogelijk dat wij de bepalingen in de hinderwet verzwaren", aldus milieuamb tenaar G. Eötvös „Maar daar staan uitgebreide procedures voor zodat het jaren kan duren voordat nieuwere bepalingen van kracht zouden kunnen zijn". Hij gaat liever eerst eens praten met Rijnland. Een woordvoerder van het Hoogheemraadschap geeft te kennen verrast te zijn door deze nieuwe klachten: „Wij dachten dat onze maatregelen geholpen hadden. Het pro bleem is dat, juist omdat de be bouwing zo dicht in de buurt van de zuivering ligt, er dure voorzieningen moeten worden getroffen om de stankoverlast afdoende tegen te gaan. Maar we zullen serieus op deze nieu we klachten in gaan". WUKCOMITÉ ZEEHELDENBUURT IS UITGETELD LEIDEN Het wijkcomité Zeeheldenwijk heeft besloten zichzelf op te heffen. Het co mité is naar eigen zeggen „uit geteld" door de slechte erva ringen die het de afgelopen ja ren met het gemeentebestuur heeft gehad. Het comité schrijft het college van b en w op verschillende vragen en ac ties geen antwoord of reactie te hebben gehad. De druppel die de emmer deed overlopen was het bericht dat, nadat het comité een jaar lang voorbe reidingen had getroffen, dc beloofde peuterspeelzaal niet in de Zeeheldenwijk maar el ders gevestigd zal gaan wor den. Het comité adviseert het gemeentebestuur beter met vragen en brieven uit de be volking om te gaan. „Of is het beleid van de gemeente maar gev/oon te laten praten en doen of je neus bloed", aldus het comité. Het vraagt het ge meentebestuur nu snel het be loofde bestemmingsplan voor de wijk te ontwerpen en snel werk te maken van een goede ruimte in de wijk ten behoeve van een peuterspeelzaal. „Mocht u deze brief met wen sen niet belangrijk genoeg vin den, dan hopen wij dat onze wijk bij de eerst volgende ge meentegrens-wijziging bij Lei derdorp getrokken wordt", al dus het uitgetelde comité. Missionaire werkdag Onder het motto Leven voor de wereld" wordt een se rie missionaire werkdagen gehouden. Voor de regio Zuid Holland Noord is deze bijeenkomst op zaterdag 12 november in de scholengemeenschap Visser 't Hooft aan de Kagerstraat 1 in Leiden. Drs. J. Bos, werkzaam op het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking, spreekt over het thema „Consequenties van geloven". Hij geeft zijn indrukken van de zesde assemblee van de Wereldraad van Kerken, die deze zomer in Vancou ver werd gehouden. De werkdag is bestemd voor ieder een die belangstelling heeft voor de vragen van deze tijd. In gespreksgroepen wordt gediscussieerd. Er is kinderopvang aanwezig. De bijeenkomst begint om tien uur en is rond half vier afgelopen. Peru Mevrouw E. den Otter houdt maandagavond 14 november de lezing Muziek in een Andesvallei, Peru" in het Mu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. De lezing beschrijft de manier waarop in een vallei in Peru muziek en dans de samenleving weerspiegelen van de mensen die er wonen. De lezing wordt met dia's toegelicht. De lezing begint om acht uur. leden van de Vereniging van Vrien den van het Rijksmuseum hebben gratis toegang, niet-le den betalen twee gulden. Weven In vormingscentrum Troef aan de Stationsweg 32 is nog plaats voor personen die willen deelnemen aan de cursus weven/poppen maken. Elke donderdagmorgen van negen uur tot half twaalf wordt gedurende 20 we ken de cursus gegeven. De kosten van deelname bedra gen 70 gulden. Vergadering D'66 De Leidse afdeling van D'66 komt vrijdagavond 28 oktober bijeen om zich te beraden op de gemeentelijke bezuinigin gen. De algemene ledenvergadering wordt gehouden in hotel Nieuw Minerva aan de Boommarkt. De bijeenkomst begint om acht uur. Najaarsmuziekfeest De Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigin gen houdt de eerste twee zaterdagen van november weer een najaarsmuziekfeest in de Leidse Stadsgehoor zaal aan de Breestraat. In totaal negentien verenigin gen geven acte de présence in de Stadsgehoorzaal. Ge streden wordt om de wisselvlag in de categorieën fan fare/brassband en harmonie. Zaterdag 5 november gaat het muzikaal geweld om een uur van start, zater dag 12 november om elf uur. De toegangsprijs is zeven gulden vijftig. 65-Plussers en CJP-houders betalen vier gulden. FACULTEITSRAAD GENEESKUNDE: LEIDEN Onduidelijkheden in het maandag openbaar ge maakte taakverdelingsplan voor het AZL en de faculteit geneeskunde, deden de facul teitsraad geneeskunde gister avond stranden op een weinig begripvol medeleven met het bestuur van de faculteit. Voor zitter G. Tammeling, één van de verantwoordelijken, om-1 schreef het rapport als „natte vingerwerk" en „inhoudelijk onduidelijk". „Een rapport waarmee het faculteitsbestuur zeker ook niet gelukkig is", al dus Tammeling. De raad was dat zeker ook niet doch kon in nadere verklaringen van het bestuur geen houvast vinden AZL en universiteit lieten maandag het taakverdelings plan het daglicht zien waarin, als gevolg van een bezuini gingsoperatie van meer dan 12 miljoen, ingrijpende maatrege len werden voorgesteld. De fa culteit diende 6,9 miljoen in te leveren hetgeen opgebracht moet worden door het ophef fen van vakgroepen en het in krimpen van de onderzoeken. Welke cijfers achter het rap port schuilgingen, bleef ondui delijk. Eerder al had het facul teitsbestuur berekend dat als gevolg van deze bezuinigingen 112 arbeidsplaatsen verloren zouden gaan. In het laatste rapport ontbreken dergelijke cijfers ten ene male. De faculteitsraad vroeg zich af welke maatstaven waren aan gelegd om in de ene sector wel en in de andere niet te bezui nigen. Het bestuur wist welis waar te vertellen dat het laat ste rapport een uitwerking was van eerder gelanceerde voorstellen doch wist niet dui delijk te maken waar de ver schillen tussen beide vandaan kwamen. Het bestuur kon de vage indicaties in het rapport bovendien niet verduidelijken, tot ergernis van de faculteits raad. Volstrekt onduidelijk bleef welke invloed de faculteits raad zou kunnen hebben op de gang van zaken. Opmerkingen van de raad zouden volgens het bestuur moeilijk in het rapport te verwerken zijn om dat het rapport een produkt was van meer instanties (AZL, College van Bestuur en facul teit). Later verklaarde het be stuur dat de vaagheid waarin het één en ander gehuld bleef, de faculteit juist zoveel moge lijk speelruimte moest bieden in het landelijk overleg dat binnenkort moet plaats heb ben. Tammeling voegde daar nog aan toe niet de illusie te hebben dat het allemaal in orde is „maar komt u - maar naar ons toe als u weet hoe het moet". De raad bleef zitten met het handen in het haar maar beloofde zo mogelijk nog schriftelijk commentaar te le veren. Dat zal worden toege voegd aan het rapport dat door het college van bestuur zal worden ingebracht in het lan delijk overleg van de universi teiten. Waarna de voorstellen (misschien) zullen worden bij gesteld en de faculteitsraad in dat latere stadium volgens Tammeling haar invloed kan laten gelden. i hebt u nodig om dit spel tot goed einde te brengen I>raag belonen wi) de (kleine) feite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. ;ri «m. ft Noteer n )etPWI van de L de Leidse Courant ijk stcode/Plaats jï laald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Jureen 'labyrinth'-spel naar: wanaaf s/Postcode amdluur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: nS- eidse Courant, Antwoordnummer 998, *UJ00VD Den Haag. _|j LEIDEN - Geboren: Gijsbert Mi- chiel, z.v. T. C - Akkerman en L B. van den Akker; Viola, d.v. F. H. Vel- thuijsen en J. E. Flaman; Maarten Jan Pieter. z.v. F. P. Hagenaar en A. M. Baan. CorneliS, z.v. A. Dubbelaar en A. P. Haasnoot; Maarten Pieter, z.v. G. C. M. Warmerdam en E. M. Rodenburg; Nicole, d.v. A. P. Olij en J. C. de Ruiter; Tanya, d.v. A. J. C. Appel en A. G. Lugtenburg; Jolien Marise, d.v. J. W. Bruidegom en C. van Heerden; Erica Marie Elise, d.v. D. de Roode en L. M. P de Windt; Joram, z.v, A. Boogaard en A. S. M. Langezaal; Derya, d.v. V. Yazici en N. Qalik; Karla Hendrina Adriana, d.v. J. M. A. Buiskool Toxopeus en K. G. Dekker; Jacoba Rianne, d.v. J. Korpelshoek en A. van Beelen; Amy Marie-Clare, d.v. P. H. den Elzen en J. Passchier; Stevens Laurens z.v. K. Klein Velderman en A. R. Wigmore; Jeroen Philip Dirk, z.v. D. Zweers en A. W. Keijzer; Marieke Frédérique, d.v. F. Wagter én M. M, Barendse; Sandra Maria, d.v. J. A. van Grieken en C. W. Oostdam; Frank Jan Kees, z.v. F. H. Baak en M. C. Turnhout; Kevin Daniel, z.v D. W. Kerdijk en I. J. de Langen Wendels; Philips Martin, z.v. M. D. Bonnet en A. A. M. de Groot; Linda, d.v. C. P. Ooijendijk en C. M. Moenen; Bastiaan Joost, z.v. H. E. Schaafsma en E. L. Beversluis. Overleden: P. C A. Vreeburg, geb. 10-6-1913, vrl., echtg. van W H. van Rijn; Q. Edelaar, geb. 19-8-1888, man; J. ter Burg, geb. 25-8-1901, vrl., geh. gew. met J. Spaargaren; J. H. van Kooy, geb; 12-8-1928, vrl., echtg. van C. H. van der Vliet; J. J. de Boer. geb. 19-12-1906, man; A. van Duij- venvoorde, geb. 6-7-1899, man; T. C. Schell, geb. 29-5-1910, vrl., geh. gew. met G. H. ,Repko; LEIDEN Leidenaar Harry Nelissen weet van geen op houden. Twee maal organi seerde hij een kruipwedstrijd vorig jaar legden de drie deelnemers aan die slopende tocht ongeveer 20 kilometer op handen en voeten af, voordat ze het eindpunt in Noordwijk bereikten en nu heeft hij weer grootse plannen. Voor vrijdag 28 ok tober staat het record „bor- relglaasjes-in-één-hand" op het programma en volgend jaar wil Nelissen het record boek halen met ongeveer 5.000 deelnemers aan het oud-Hollandse spelletje stoe lendans. Overigens wordt het (Nederlandse) kruiprecord in de nieuwste editie van het Guinness Book of Records opgenomen. Het stapelen van de borrel glaasjes in één hand gebeurt vrijdag in de gebouwen van het RIO (Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs) aan de Leidsedreef 2 in Lei derdorp. Leerlingen van die school vieren die dag feest. Dat feest wordt opgeluisterd, met muziek en dat alles moet zich in een wat Amerikaanse sfeer afspelen, 's Avonds om streeks tien uur moet de re cordpoging zijn beslag krij gen. Nelissen: „Tot dusver bestaat er geen record borrelglaasje- in-één-hand. Het leek ons aardig om ook hiermee het Guinness Book of Records te halen". Het is nog de vraag of de recordpoging door de redactie van het boek zal worden geaccepteerd. „Ze hebben gezegd dat ze het al leen opnemen als het echt iets is wat niet veel mensen kunnen, ze gaan het zelf eerst uitproberen, maar het is minder eenvoudig dan het op het eerste gezicht lijkt. Ik heb het zelf wel eens gepro beerd en het viel vies tegen. De glaasjes passen niet zo best in elkaar dus je kunt niet zomaar onbeperkt stape len". Volgens Nelissen moet het mogelijk zijn om onge veer vijftig (lege) borrelglaas jes in één hand vast te hou den. De recordpoging, die volgend jaar augustus moet plaats hebben is heel wat grootser en zal ook veel meer opzien baren. Nelissen wil dan 5.000 stoelen op de Boulevard in Noordwijk zetten en een gi gantische stoelendans plaats laten hebben. Het record staat op 4515 deelnemers. Op 25 april 1982 bleef in Ohio in de Verenigde Staten uitein delijk de 18-jarige Scott Rit- ter na een dag lang stoelen dansen als enige over. De re cordpoging onder leiding van Nelissen laat nog een flink aantal maanden op zich wachten, maar Nelissen wil de organisatie eind dit jaar al in grote lijnen, rond hebben. Of de gemeente Noordwijk de benodigde vergunningen zal geven, staat nog niet vast. Volgens de Leidenaar is het geen probleem om de 5.000 stoelen bij elkaar te brengen. Hij wil een groot aantal be drijven zover krijgen om het festijn te sponsoren. „Met 5.000 stoelen zal het inder daad een lange dag worden, maar dat is juist leuk. Wan neer we elke minuut vier stoelen weghalen, moet het kunnen. Overigens had ik het record graag in Leiden willen organiseren, maar de Groenoordhallen zijn te duur en een andere plek in de stad, waar veel mensen ko men en die ook nog geschikt is om een rij stoelen van een kilometer neer te zetten, weet ik niet". den afgezet. Mocht hij er niet in slagen 5.000 deelnemers bij elkaar te krijgen dan vestigt Nelissen altijd nog een Ne derlands record. „In Neder land heeft nog nooit iemand een stoelendans met 1.000 of 2.000 deelnemers op poten gezet". Hij wil onder meer door het aanschrijven van scholen de menigte op de been brengen. Degene die de langste adem en de breedste schouders heeft, wordt vol gens de plannen beloond met een reis naar Amerika. Om de deelnemers onder controle te houden en vechtpartijen te voorkomen, wordt een leger tje ordecommissarisen op de been gebracht. Wie bereid is een dag rondjes te lopen, kan zich schriftelij ke bij Nelissen aanmelden. Iedereen die dat doet, krijgt rond de jaarwisseling ant woord, belooft Nelissen. Zijn adres is: Van de Brandeler- kade 19. 2313 GW Leiden. Nelissen: „Gaarne een ant- woordenveloppe met een postzegel erbij. Anders wordt het allemaal een beetje te prijzig. En een pasfoto, want iedere deelnemer krijgt een pasje". Rest één vraag: Waar-' om doet iemand zoiets „Omdat ik het leuk vind en omdat ik, als ik mijn studie aan het RIO heb beëindigd, een evenementenbureau wil beginnen. Zo maak ik alvast een beetje reclame voor me zelf".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3