VS beloven vrije aftocht voor Russen en Cubanen mensenrechten Jiinestyhet is triest gesteld met Britse vredesbeweging oudste in West-Europa Beiroet nog steeds beducht voor nieuwe bomaanslagen Grenadaagrarisch ninistaatje in n laribisch gebied ^ITENLAND CeidoaQowumt WOENSDAG 26 OKTOBER 1983 PAGINA 11 t mur (cóuud mtt umnttmuTltin i wiltr B mtbn t enrijk rekent af loncentratiekamp Ivenden van het vroegere n Expntratiekamp Mauthausen id (\f niet alleen zullen weinig fan Atig zijn met de ceremonie ariev$h daar gisteren afspeelde: drie pnwoordigheid van de Oos- i/echtise president Kirchschlager de Ra; minister van defensie Fri- king.pchlager legde een nieuwe [epubp van 500 militairen in het evoegde eed van trouw af op de chterfolgens de minister was het i prijtfste keer dat een dergelijke n veionie in een vroeger con- ïverbltiekamp werd gehouden, meteip bedoeling „af te rekenen verleden". Op de achter een wachttoren van het ruglo^" e dodenkamp. Kindermoorden met bajonetten in Afghanistan ISLAMABAD Russische soldaten hebben zeker twaalf kinderen met hun bajonetten neergestoken tijdens een verwoestende aan val op het Afghaanse dorp Istalef, ten noor den van de hoofdstad Kaboel. Tijdens het massale lucht- en landoffensief van het Sov jet-leger kwamen enkele honderden Afgha- nen om het leven. Soldaten plunderden wat er over bleef van het voor de helft verwoeste dorp waarbij zij kinderen en vrouwen aan hun bajonetten regen, zo is uit Westerse di plomatieke bron in de Pakistaande hoofdstad Islamabad vernomen. Het bombardement van Istalef is er een in het kader van een grootscheepse actie die Russische/Afghaanse troepen een maand geleden op de hoogvlakte van Shomali begonnen tegen bolwerken van het Afghaanse verzet. Toch debat over kernwapens in België BRUSSEL Geheel tegen de verwachting in zal het Belgische parlement toch debatte ren over de kernraketten, inclusief de vraag wie moet beslissen, kabinet of parlement, of de 48 raketten in België al dan niet geplaatst worden. De regering-Martens staat op het standpunt dat de wet bepaalt dat het kabinet de beslissing neemt over het al dan niet sta tioneren van buitenlandse wapens en dat daarna in het parlement gedebatteerd kan worden over de juistheid van de beslissing. Het is de vraag of het debat, dat 8 november gehouden wordt, aan het standpunt van de regering iets zal veranderen. Het onverwach te debat is een gevolg van de grote vredesde monstratie in Brussel van afgelopen zondag, waaraan zo'n 300.000 mensen deelnamen. Internationale actie voor emigratie Sacharov FRANKFORT In november zal in vijf Westeuropese landen een campag ne worden gehouden om de Sovjet- -Unie te dwingen de natuurkundige en dissident Andrei Sacharov te laten emigreren. Hij woont nu als balling in de Wolga-stad Gorki. De campagne „Redt Sacharov", zal vijf dagen duren en op 14 november beginnen in vijf Westduitse steden, zo maakte de In ternationale gemeenschap voor de Mensenrechten in Frankfort gisteren bekend. Ook in België, Frankrijk, Groot-Brittannië en Zwitserland zul len acties worden gehouden. Meer vertier in Oost-Duitsland OOST-BERLIJN Hotels, clubs én fabriekskantines in Oost-Duitsland hebben van de autoriteiten opdracht gekregen jongelui beter vermaak te bieden. Er moet meer tegemoet wor den gekomen aan de groeiende vraag van de jeugd naar ontspanningsactivi teiten op hoger niveau en naar meër veelzijdigheid. Het personeel van de vermaaksgelegenheden moet voorko mender zijn voor de gasten en ervoor zorgen dat lokalen schoon en ordelijk zijn. De Oostduitse jeugd klaagt dat het amusement, zelfs in Oost-Berlijn, beperkt is en dit zou de Staat met zorg vervullen. In Beiroet heeft men de hoop opgegeven nog overlevenden te vinden onder de puinhopen van de zondag totaal verwoeste hoofdkwartieren van de Amerikaanse en Franse vredesmacht. Sinds zondagmiddag zijn alleen lijken geborgen. Volgens de jongste officiële cijfers zijn zeker 207 Amerikanen en 38 Fransen gedood en worden er nog 20 Amerikanen en 20 Fransen vermist. BEIROET Uit vrees voor een herhaling van de dub bele bomaanslag van zondag is gisteren in Beiroet voor de Amerikaanse troepen de hoogste staat van paraat heid afgekondigd na berichten over de aanwezigheid van drie met explosieven geladen vrachtwagens in de buurt van hun basis. Een van de twee bewegingen die zich verantwoordelijk hebben gesteld voor de zelfmoordacties, de „Vrije Islamitische Revolu tie", heeft in een verklaring, die door verscheidene Libanese kranten werd opgenomen, nieuwe acties aangekonigd. „Geweld is de enige mogelijkheid om de buitenlandse strijdkrachten tot een aftocht uit Libanon te dwingen. We zijn bereid van Libanon een nieuw Vietnam te maken". Een andere islamitische beweging heeft gezegd verantwoorde lijk te zijn voor de aanslag op het Franse onderdeel van de vre desmacht. Het was een protest tegen de Franse steun aan Irak. „We gaan door zolang die hulp doorgaat". Felicitatie Het parket van de Iraanse islamitische revolutie feliciteerde gis teren in een boodschap „de islamieten en verschoppelingen van Libanon" met de vernietiging van de „handlangers en uitvoer ders van de tirannie in Libanon, een islamitisch land", zo meld de de Iraanse pers. De president van het opperste gerechtshof, ayatollah Moussavi Ardebili, verklaarde dat nu de Libanezen le ring hebben getrokken uit de Iraanse revolutie, ze slagen toe brengen aan de Amerikanen en de Fransen. Iran ontkende eer der dat het een rol bij de actie heeft gespeeld. De ministers van buitenlandse zaken van de vier deelnemende landen aan de multinationale vredesmacht (MNF), de Verenigde Staten, Frankrijk, Italië en Groot-Brittannie, zullen morgen in Parijs spoedoverleg plegen over de gevolgen van de aanslagen. olse autoriteiten onderscheppen telegram Walesa 5N HAAG Het ministaatje Grenada, waar Ameri- /eedpnse en Caribische troepen gistermorgen een inva- erlijï hebben uitgevoerd, is ongeveer twee keer zo groot irsub Texel. Het eilandje met ongeveer 115.000 inwoners everf 135 km uit de kust van Venezuela. In de hoofd- ijdewi Saint George's wonen circa 30.000 mensen. De de 7/olking bestaat voor 52 procent uit negers, 42 pro- 'iginpt mulatten, 5 procent Indiërs en minder dan 1 pro- >1 opit is blank. be?nada- dat op 15 augustus 1498 door Columbus werd ontdekt idivitoen Cencepcion heette, is een agrarisch eiland, dat noot- skaat, cacao, bananen en kamperfoelie produceert. Ook het risme vormt een belangrijke bron van inkomsten. 7 februari 1974 werd het eiland onafhankelijk na 210 jaar er vits koloniaal bestuur. De constitutionele monarchie en het °P élement moesten echter wijken na de linkse staatsgreep van lotie maart 1979 tegen de regering van de rechts-autoritaire pre- t Wr Sir Eric Gairy. 1 Revolutionaire Volksregering onder leiding van premier "6turice Bishop nam de touwtjes in handen. Er werd een begin naakt met gratis onderwijs en medische verzorging voor de rganfce bevolking. De relaties met Cuba en andere Oostblok-lan- ndivj werden aangehaald evenals met Suriname na de militaire verlfctsgreep van 25 februari 1980. De enig toegestane politieke lie omging sinds de staatsgreep van 1979 is de New Jewel Move- meint (NJM) die sinds 1981 is aangesloten bij de Socialistische laghfernationale. Alle politieke partijen, vakbonden en media die linkse bewind van Bishop niet welgevallig waren, werden afgelopen jaren monddood gemaakt. Pogingen van Bishop betere banden aan te knopen met de VS werden door Was- ok hgton bot afgewezen. vei)ds 1980 oefenden de Verenigde Staten druk uit op allerlei hrnationale financiële instellingen om Grenada geen hulp er te verlenen. Volgens Washington zouden er op Grenada xrillero's worden getraind en Russische en Cubaanse raket- i zijn gestationeerd. Bovendien zou een met hulp van de EG n te leggen vliegveld gebruikt gaan worden, aldus Washing- 1 voor het verzenden van wapens naar het linkse verzet in iiusr!<,en"Amerika- dan^s de Amerikaanse kritiek noemde de Wereldbank Gre- kortgeleden „een van de zeer weinig westerse landen sprake is van toename van groei per hoofd van de bevol- espg'g"- Hoewel staatsondernemingen een leidende rol spelen in Denfconorn'e van Grenada wordt het ook aan particulieren toe- pc ondernem'ngen op te zetten. De werkeloosheid is er °Tls 1979 gedaald van 49 naar 14 procent. |)nen de leiding van Grenada bestonden echter grote span- jer ïgen, die vorige week bij een bloedige staatsgreep tot uitbar- ick J8 kwamen. Premier Bishop, enkele van zijn ministers en ;gers werden gedood, toen militairen, die een meer radicaal- koers voorstonden, de macht in handen namen. Die <htsovername heeft de Verenigde Staten en enkele VS-ge- de landen in het Caribisch gebied het motief verschaft voor £j invasie van gistermorgen. schendingen naast politieke moorden in El Salvador en Guatemala en het folteren en executeren van politieke ge vangenen in Afghanistan vooral ook de „verdwijning" in gevangenissen van onge veer 2.900 mensen in het Westafrikaanse land Guinee, een golf van processen in Chi na tegen mensen die zonder vorm van geweld voor politie ke hervormingen pleiten, het geselen van gevangenen in Pakistan en voortdurende gru welen in Iran. Suriname wordt genoemd in verband met martelen van gevanegen Zorg uit Amnesty Internatio nal over het feit, dat verkla ringen over de situatie van de mensenrechten in bepaalde landen worden misbruikt voor politieke propaganda. Doodvonnissen werden geveld in tal van landen. NSK Het postkantoor telegram op te nemen dat Wa- richten aan de Poolse autori- iansk, de woonplaats van lesa wilde sturen naar een bij- teiten om de politieke gevan- delider van de verboden eenkomst van Nobelprijswin- genen vrij te laten en een op- zij|nd Solidariteit, heeft gis- naars in Parijs. In de bood- rechte dialoog te beginnen met t vj*n opdracht van de Pool- schap wilde Walesa de deelne- het Poolse volk, aldus een me en Joriteiten geweigerd een mers vragen een oproep tedewerker van Walesa, ieva. SKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN Sinds afgelopen zondag waren er al geruchten over een mogelijk militair ingrijpen op Grenada. Aanleiding daartoe was de aanvoer van Amerikaanse mariniers en militair materieel naar onder andere Barbados. Deze foto werd eergisteren gemaakt, nadat een nieuwe groep Amerikaanse mariniers op het vliegveld van Barbados was aangekomen. DEN Het blijft gesteld met de men- .•chten in de wereld, lijkt uit het vandaag henen jaarrapport Amnesty Internatio- in Londen. Talrijke :n blijven ze schen en vele regeringen i folteren, moorden ïtimideren te verhul len. Vele schanddaden be gaan regeringen, terwijl hun vertegenwoordigers op het internationale to neel, zoals in de VN, lip pendienst bewijzen aan de mensenrechten, zo stelt de organisatie in het 351 pa gina's tellende rapport, dat politiek strik neutraal is gehouden. Op alle continenten doen zich verdoezelen van feiten, ver spreiden van halve waarheden en leugens of andere vormen van manipulatie door overhe den voor. Landen en media verspreiden ook met opzet on nauwkeurige gegevens over de situatie in andere landen en bij eigen bondgenoten. Als voor beelden noemt het rapport verslagen in Sovjetmedia over Polen, verklaringen van Ame rikaanse regeringsfunctiona rissen over schendingen van mensenrechten in Midden- Amerika en de plotselinge be langstelling van de Britten voor martelpraktijken en ver dwijningen in Argentinië tij dens het Falkland-conflict. Politieke moorden WASHINGTON Bij de in vasie van Amerikaanse en Caribische troepen op Grena da zijn zeker 30 Russische mi litaire adviseurs en enkele honderden Cubaanse arbei ders, die bezig waren met de aanleg van een nieuw vlieg veld, gevangen genomen. Vol gens officiële woordvoerders in Washington zullen de Rus sen en Cubanen, zodra dat mogelijk is, een veilige af tocht uit het land krijgen. Op het eiland bevinden zich vol gens de VS in totaal 30 Rus sen en zo'n 600 Cubanen, van wie de meesten bij de aanleg van het vliegveld betrokken waren. Hun aanwezigheid was naar de mening van de VS een van de bewijzen, dat Grenada een „nieuwe com munistisch bolwerk in het Ca ribische gebied" zou worden. Terwijl de invasie gistermor gen nog in volle gang was, legde president Reagan een verklaring af waarin hij zei dat tot de actie was besloten, op „dringend verzoek van an dere landen uit de regio". Die landen zijn Jamaica, Barba dos, Antigua, Dominica, St. Vincent en St. Lucia. Deze landen, verenigd in de Orga nisatie van Oostcaribische Staten, waren het afgelopen weekeinde tot de slotsom ge komen dat een ingrijpen in Grenada noodzakelijk was om de veiligheid van de regio te verzekeren. Omdat zij daar zelf niet de mogelijkheden toe hebben, werd de hulp van de VS ingeroepen, zo werd in Washington gezegd. President Reagan noemde nog twee re denen waarom hij tot de inva sie had besloten: de veiligheid van ongeveer 1.000 Amerika nen op Grenada en het her stel van orde en gezag op het eiland, waar sinds de staats greep van vorige week „een beestachtige bende linkse gangsters" aan de macht was. Volgens Amerikaanse militai re zegslieden werd de eigen lijke invasie alleen door Ame- rikaande mariniers uitge voerd. Pas later werden de eenheden van de overige Ca ribische staten aan land ge bracht. De militaire operaties concentreerden zich op het oude vliegveld Pearl, het door de Cubanen aangelegde vlieg veld Point Salines en de hoofdstad St. George's. Vol gens berichten van radio amateurs op Grenada zouden hierbij onder meer enkele Amerikaanse helikopters zijn neergestort. Met name rond het vliegveld Point Salines zou hard zijn gevochten. De Cubaanse „bouwvakkers" bo den sterker verzet dan ver wacht. De Cubaanse radio heeft de Cubanen op Grenada opgeroepen „zich onder geen enkele voorwaarde over te- geven". Volgens de Amerikaanse re gering zullen de mariniers in Grenada blijven, totdat op het eiland een interim-regering is gevormd en vrije verkiezin gen zijn uitgeschreven. Hoe lang dat zal duren durft nie mand te voorspellen. De Brit se gouverneur-generaal (Gre nada is nog steeds lid van het Gemenebest) zou hiertoe stap pen moeten ondernemen. Af gesproken is, zo werd er in Washington aan toegevoegd, dat de in 1979 afgezette rechts-autoritaire premier Gairy niet naar Grenada mag terugkeren. Gairy woont mo menteel in ballingschap in de VS. Met de Vredesdemon stratie in Den Haag in het vooruitzicht publi ceren we een serie be schouwingen waarin achtereenvolgens onze correspondenten in België, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Italië en de Verenigde Staten beschrijven hoe de positie is van de vre desbeweging in het land waarin ze zijn ge stationeerd. De afgelo pen dagen plaatsten we de beschouwingen van achtereenvolgens Aad Jongbloed (Brussel), Gerard Kessels (Bonn), Jan Drummen (Parijs) en Cees Man- ders (Rome). Vandaag de bijdrage van onze Londense correspon dent Rogers Simons. LONDEN De Britse vredesbeweging CND (Campaign for Nucleair Disarma ment - Campagne voor Kernontwape ning) is de oudste van West-Europa. Al in de herfst van 1957 trokken de grote risi co's van bewapening met atoom- en wa terstofbommen de aandacht van enkele prominente Britten, onder wie de histori cus A.J.P. Taylor en de auteur J.B. Priest ley. Samen met hoofdredacteur Kingsley Martin van de „New Statesman" gingen zij in januari 1958 over tot de stichting van de Campaign for Nucleair Disarma ment. Op de inhuldigingsplechtigheid in Lon den, op 17 februari 1958, werd onder meer het woord gevoerd door Michael Foot, tot voor kort leider van de Labour-partij. De zaal zat mudvol. Na de zitting verbaasden de oprichters zich er over, dat hun opge zweepte gehoor naar Downing Street ging om voor het huis van de toenmalige Con servatieve premier Harold McMillan te demonstreren. De beweging tegen de kernwapens nam een grote vlucht. Overal werden plaatse lijke afdelingen gesticht. In 1958 organi seerde de CND haar eerste anti-kernwa penmars van Londen naar Aldermaston, waar de Britse atoomwapens werden ge maakt. Vanaf 1959 tot in 1962 werd an dersom gedemonstreerd: van Aldermaston naar Londen. Dit gebeurde telkens op Paasmaandag en trok steeds internationa le aandacht. Na de Paasdemonstratie van 1962 begon voor de CND echter een crisis tijd. Vele aanhangers waren ontevreden omdat hun acties niets opleverden. Had het nog wel zin om tegen de kernbewape ning te betogen, vroeg men zich af. Tegen het einde van de jaren zeventig werd de ontwapeningscampagne, die nooit helemaal was opgedoekt, als het ware her boren. De tweede generatie CND-ers is jonger, luidruchtiger en vooral taaier. Op dit moment zegt de beweging 70.000 vaste leden te hebben. De voorzitster is Joan Ruddock (39), een trouw lid van de La bour-partij. Zij woont al verscheidene ja ren in Burghfield Common, een rustig dorpje tussen Reading en Londen. Toeval lig zullen in de militaire fabriek van Burghfield Common de kernkoppen ge maakt worden, bestemd voor de Ameri kaanse Trident-raketten, die de verouder de Polaris-projectielen van de Royal Navy moeten vervangen. Die fabriek is een toe komstig doelwit van Ruddocks beweging. Mgr. Kent Een kwart eeuw na haar stichting kreeg de Britse vredesbeweging een rooms-ka- tholieke geestelijke als secretaris-generaal. Mgr. Bruce Kent (53), een bijzonder be hoedzame man, van wie niemand kan zeggen dat hij het niet goed meent of dat hij zich zal laten misleiden. Zo ontkent mgr. Kent heftig de geruchten dat zijn be weging enige financiële steun van Moskou ontvangt. De Britse kerk en staat zitten kennelijk erg verveeld met de rol van mgr. Kent als dagelijkse leider van de anti-atoomcam pagne. Mgr. Bruno Heim, pauselijk gezant in Londen, heeft Bruce Kent al eens per brief op zijn nummer gezet. Kardinaal Ba sil Hume van Westminster is er ook niet erg gelukkig mee dat mgr. Kent in som mige opzichten aan politiek schijnt te doen. Maar kardinaal Hume kan aan de andere kant ook veel begrip opbrengen voor de doelstellingen van de vredesbe weging, zodat mgr. Kent ongehinderd zijn werk kan doen. In het licht van de hardnekkige acties te gen de Amerikaanse basis van Greenham Common, ten westen van Londen, waar 96 kruisraketten geplaatst zullen worden, nam de Conservatieve regering Thatcher dit jaar speciale maatregelen om de vrede- spropaganda tegen te werken. Zo richtte minister van Defensie Hesseltine, voor de algemene verkiezingen van 9 juni, een speciale anti-propaganda-afdeling op. Vergeefse moeite De CND werkte in die tijd nauw samen met kandidaten van de Labour-partij, die voorstanders zijn van eenzijdige kernont wapening. Maar dat was vergeefse moeite. Premier Thatcher boekte een verplette rende verkiezingsoverwinning, waardoor de acties tegen Greenham Common, die hoofdzakelijk door vrouwen worden ge- .voerd, nog wel voortduren, maar geen po litiek gevaar meer vormen voor de rege ring. De demonstranten mogen allemaal op hun hoofd gaan staan, de raketten ko men er toch. De anti-atoombeweging geeft het echter niet op. De campagne tegen kernwapens, met posters en boodschappen op de bio-- scoopschermen, wordt opgevoerd en dui delijk is dat steeds meer mensen, vooral jongeren, bereid zijn mee te demonstre ren. De Britse vredesbeweging is dus ver re van dood. Aan de grote vredesdemon stratie in Den Haag wordt dan ook door een Engelse afvaardiging deelgenomen ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11