at vaar moeten wij in een land eeuwig oorlog heerst* Londense politieman bleek massamoordenaar Italianen hebben andere zorgen dan kruisraketten Reuzenpanda Shao-Shao overleden ERIKAANSE PUBLIEK BEGRIJPT HET NIET MEER Corrupte cipiers voor rechter ITENLAND CekUeSowq/nt DINSDAG 25 OKTOBER 1983 PAGINA 11 Met de Vredesdemon stratie in Den Haag in het vooruitzicht publi ceren we een serie be schouwingen waarin achtereenvolgens onze correspondenten in België, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Italië en de Verenigde Staten beschrijven hoe de positie is van de vre desbeweging in het land waarin ze zijn ge stationeerd. Afgelopen vrijdag, zaterdag en maandag plaatsten we de beschouwingen van achtereenvolgens Aad Jongbloed (Brussel), Gerard Kessels (Bonn) en Jan Drummen (Pa rijs). Vandaag de bij drage van onze Ita liaanse correspondent Cccs Mandcrs. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Als de inwoners van het Sici- liaanse dorp Comiso, waar de Amerika nen straks hun 112 kruisraketten installe ren, al niet bereid zijn tegen de komst van deze wapens te demonstreren, hoe kun je dat dan verwachten iemand uit Rome, of uit Milaan? Italië aan de vooravond van de „plaat sing" blijft, ondanks de ongeveer 300.000 demonstranten van het afgelopen week einde in Rome, bijna apathisch. Actiebe reidheid is er wel, maar helemaal niet voor zaken als Afghanistan of honger in de wereld en slechts een beetje voor de kruisraketten. Dat is voor velen allemaal te ver van het bed. Straten en pleinen van Rome vullen zich voornamelijk als het gaat om een vermindering van de auto matische prijscompensatie, bedrijfssluitin gen of om de successen en nederlagen van de favoriete voetbalclub. Kortom kwes ties, die elke Italiaan echt in zijn dagelijk se bestaan raken. Voor kruisraketten hebben de Italianen het veel te druk met de normale beslom meringen, die nu eenmaal veel minder „gedekt" worden door sociale zekerheden dan elders in West-Europa. Dat geldt ook voor een groot deel van degenen die stem men op de partijen die traditioneel tegen plaatsing zijn, zoals de communisten, radi calen en enkele marxistische splinters. Deze partijen hebben in het parlement 35 procent van de zetels. Maar omdat zij zich realiseren dat hun achterban andere zor gen aan het hoofd heeft, wordt er voor „Comiso" geen revolutie ontketend. Oorlogsdreiging Voor de meeste Italianen mogen de kruis raketten komen, want meer of minder oorlogsdreiging beroert hen nauwelijks. Dit land is allang een geliefd doelwit van de vijand gezien de enorme voorraad kernwapens die op zijn grondgebied is op geslagen en waarover tot nog toe alleen enkele splintergroepen zich hebben opge wonden. De gelatenheid van de Italiaanse massa heeft nog andere oorzaken. De katholieke kerk, die voor velen toch nog de dagelijk se koers uitzet, weigert ondubbelzinnige uitspraken inzake „Comiso" te doen. Daarmee volgen de Italiaanse herders (en wat kunnen ze anders) hun leidsman, de paus, die de wapenrace slechts in de meest algemene'termen veroordeelt. Geen mis sen en geen processies dus tegen Comiso. Bovendien worden de Amerikanen, de bouwmeesters van de raketbasis, in Italië lang niet zo kritisch bejegend als in ande re Westeuropese landen. Hier gaat men ervan uit dat het plaatsen van kruisraket ten wel in het belang van de Italiaanse veiligheid zal zijn, juist omdat de Ameri kanen dat doen. Amerika is nog steeds het beloofde land, waar vele familieleden en kennissen fortuin hebben gemaakt, het land van het vrije ondernemerschap, een systeem dat de Italiaan van nature het meest ligt. President Reagan prijst de Ita lianen met grote regelmaat, niet alleen omdat zijn Witte Huis-kok een Italiaan van oorsprong is, maar vooral vanwege „hun positieve houding ten opzichte van de Amerikaanse inspanningen voor de verdediging van het Westen". Vredeskamp In deze omstandigheden is er voor een vredesbeweging die zich zelf respecteert weinig eer te behalen. Voor de enkele an- ti-Comiso-demonstraties die de Italiaanse steden tot nog toe hebben gekend, zijn dan ook veel minder deelnemers komen 'opdagen dan zondagsmiddags voor de wedstrijd van de plaatselijke voetbalclub. In het dorp Comiso zelf moet de vredesbe weging ook voortdurend alle zeilen bijzet ten om haar bestaansrecht te d'emonste- ren, want de streek is haar vijandig ge zind. Comiso kent sinds begin dit jaar zijn internationale vredeskamp, waar iedereen die tijd en geld heeft om van het protest tegen de kruisraketten zijn hoofdberoep te maken, een bivak heeft opgeslagen. Volgens de lokale autoriteiten, die regel matig met de vredesmensen overhoop lig gen, is er heel weinig Italiaans aan dit kamp. Buitenlandse vredesbewegingen, die zich de luxe kunnen permitteren, heb ben er een permanente afvaardiging geïn stalleerd (ook het IKV uit Den Haag is van de partij). De voertaal is buitenlands, en ook het geld waarmee de beweging ei genares is geworden van het campingter rein en waarmee de activisten in hun da gelijks onderhoud voorzien, zou uit het buitenland afkomstig zijn. De Duitse Grü- nen worden als geldschieters genoemd, en ook de Libische president Khadaffy, voor wie Comiso te dicht in de buurt is. Vol gens de burgermeester van Comiso heeft de vredesbeweging zelfs 70 miljoen lire op de bank (135.000 gulden) zonder dat ie mand iets kwijt wil over de herkomst. Duidelijk De bevolking van de streek blijkt tot nog toe meer verontrust door de acties van de gearriveerde vredesactivisten dan door de bouwactiviteiten van de Amerikanen op de raketbasis, die de lokale werkgelegen heid slechts blijkt te hebben gestimuleerd. De enkele weken geleden op touw gezette blokkade van de basis heeft geen enthou siasme bij de bevolking kunnen losmaken. De mensen sloten zich op in hun huizen totdat de actie was uitgeraasd. Bij de ver kiezingen van vier maanden geleden heeft de socialistische partij, die in Italië voor plaatsing is als „Genève" misgaat, haar aanhang in Comiso zelfs kunnen verdubbelen, in tegenstelling tot elders in Italië. Duidelijker konden de bewoners van het dorp zich niets tegen de komst van de vredesbeweging en voor de komst van de Amerikanen uitspreken. Comiso verschilt niet veel van de rest van Italië, en als de Amerikanen over enkele maanden tot plaatsing van de middellange afstandsraketten in West-Europa mochten overgaan, kunnen ze er op rekenen dat hen in Italië zeer weinig in de weg zal worden gelegd. Wellicht niet eens een barricade. Radio-Teheran meldt militaire successen TEHERAN Iran heeft giste ren militaire successen in de oorlog met Irak gemeld. Vol gens Radio-Teheran hebben Iraanse troepen verscheidene strategische heuvels veroverd en naderen zij de Iraakse stad Penjwin. Bij gevechten in de bergen in het grensgebied ten oosten van de Iraakse stad Soelaymaniyah hadden de Ira- niërs drie Iraakse compag nieën vernietigd en meer dan 1.500 Irakese soldaten gedood of gewond. lissische duiker y Lezhnikov werd ■■■■■aad en daad de gestaan door hllega Gennadi tov, toen hij zich ren klaarmaakte een ijskoud klusje: ■■"■duik onder het pakijs M^je Noordelijke p om de schroef te icteren van de n-ijsbreker Leonid nev. Bij pogingen het pakijs ■■■■ande schepen te ^Jden liep de schroef Ie „Leonid" steren zware de op. Maar ndanks slaagde er gisteren toch in m^I alle vastgevroren ?en te bevrijden. Bejaarde helers BRUSSEL In Brus- sel zijn twee bejaarden aangehouden die in het bezit waren van drie schilderijen uit de 17e eeuw, die in 1975 in de Westduitse stad Mann heim van een particu lier werden gestolen. De twee mensen, een 78 jaar oude man en een vrouw van 70, zei den bij het verhoor door de politie niet te hebben geweten, dat de schilderijen waren ge stolen. Grenada mobiliseert tegen invasie VS BRIDGETOWN Een Amerikaans marinetransportvliegtuig en drie heli kopters zijn gisteren op Barbados ge land voor wat een woordvoerder noemde een „optie" voor het evacue ren van Amerikaanse burgers van Grenada. De landing volgde op de aankondiging van de nieuwe revolu tionaire machthebbers op Grenada dat de troepen waren gemobiliseerd tegen een mogelijke invasie van de VS. De Cuba-gezinde militairen kwamen na een bloedige staatsgreep aan de macht, waarbij premier Bishop om het leven kwam. Intussen zitten honder den toeristen vast op het eiland, dat van de buitenwereld is afgesloten. Shao-Shao, de reuzenpanda die het eerste pandajong door kunstmatige bevruchting in het Westen ter wereld bracht, is in de dierentuin van Madrid aan ingewands stoornissen overleden. Shao-Shao ver zorgde haar jong Chu-Lin sinds zijn ge boorte op 4 september 1982. Zij was kunstmatig bevrucht met sperma van Chi- a-Chia uit de Londense dierentuin. Shao-Shao en haar metgezel Chang- -Chang werden in 1978 door de Chinese regering geschonken en vormden de grootste trekpleister van de dierentuin van Madrid, nog meer na de geboorte van Chu-Lin. Men had gehoopt dat zij volgend jaar een nieuw jong zou krijgen, ditmaal van Chang-Chang. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Onder grote belangstelling is gisteren in de Old Bailey het pro ces begonnen tegen Den nis Nilsen (37), een ogen schijnlijk keurige politie man uit Noord-Londen, die aan Scotland Yard minstens 16 gruwelijke moorden bekend heeft. Sedert zijn eerste bekente nissen ontkent hij echter zes moorden en twee po gingen tot moord, op grond van verminderde toerekeningsvatbaarheid Nilsen zoon van een Noorse vader en een Schotse moe der werd in februari gear resteerd in zijn laatste Noord- londense woning, nadat brok ken mensenvlees daar de rio lering verstopt hadden. Hij be kende onmiddellijk de vijftien of zestien moorden. Meer dan de helft van zijn slachtoffers, hoofdzakelijk jonge mannen Nilsen gaf toe, dat hij ho- mosexuele neigingen had konden nog niet geïdentifi ceerd worden. De beklaagde vertelde, dat hij geregeld jonge mannen naar zijn huis lokte. Hij inviteerde hen op een borrel en voerde hen dronken. Wanneer zij slie pen, wurgde hij zijn slachtof fers met stukken touw of hun dassen. Eerst verborg hij de lij ken onder de houten vloer; la ter sneed hij ze aan stukken. De hoofden werden bewaard in plastic zakken, de andere menselijke resten in koffers. Een deel daarvan werd later door Nilsen in de achtertuin verbrand. Dit verklaart wadrom de poli tie na zijn arrestatie buiten zo veel beenderen ontdekte. Nil sen deed zijn gruwelijke werk over een periode van vier jaar op twee verschillende adres sen. In beide woningen vond de politie afschuwelijke sporen van zijn angstaanjagende ber- drijvigheid. Nilsen bewaarde één van de afgehakte hoofden in een kookpot. Een ander slachtoffer werd gedeeltelijk gekookt om daarna door de wc gespoeld te kunnen worden. Uit de geblokkeerde riolen ontsnapte na verloop van tijd een geur, die Nilsens buren misselijk maakte. BUITENHEER iop Sgjtfs parfum „Salvador Dali' r 3.000 dollar S In museum Jacquemart-André in Pa- ordt vanavond een parfum-Salvador Dali )op gehouden. De prijs per flacon is 3.000 (accijns niet meegerekend) en de 5.000 laren zijn gesigneerd en genummerd. Het t dat het bij het nieuwe parfum niet zozeer m de inhoud als wel om de kristallen fles n gewicht van een kilo, hoewel de geur voon" is, volgens de Société Francaise de ns die er de creatrice van is. Bijvulling men alleen op vertoon van de gesigneerde ummerde fles. Dali heeft zich voor het ont laten inspireren door zijn schilderij „L'Aph- de Cnide dans un paysage". De inhoud is van 90 ingrediënten op basis van een bloemen. Dali heeft zich op het wel de terrein begeven omdat „het ruiken de stap is naar de onsterfelijkheid". VERSAILLES In Ver sailles is gisteren het pro ces begonnen tegen de di rectrice van de gezond heidsdienst van een ge vangenis in Marseille, drie van haar collega's en een advocaat. De vijf worden ervan beschul digd dat zij gevangenen valse doktersbriefjes hebben ver strekt, op grond waarvan een rechter vonnissen kon ver minderen. Tot nu toe zijn 26 gevallen van oplichting ont dekt. De vijf beklaagden gin gen zo vernuftig te werk dat zelfs de voor zijn gestrengheid bekende rechter Pierre Michel de hechtenis opschortte van een beruchte handelaar in verdovende middelen. De van massamoord verdachte ex-politieman Dennis Nilsen ver laat na de eerste procesdag de Old Bailey in Londen. Kippevlees Toen iemand de rioolbuizen probeerde te ontstoppen en daarbij brokken vlees ontdek te, beweerde Nilsen dat het weggeworpen kippevlees was. Zijn laatste slachtoffer was Steven Sinclair. 20 jaar oud, afkomstig uit Schotland. Nil sen had hem ontmoet in een Londens café en nam hem mee naar huis. Sinclair dronk zich daar een stuk in de kraag. In zijn slaap werd hij ver moord en aan stukken gehakt. In Nilsens laatste woning ont dekte de politie letterlijk ho pen mensenvlees. In een kleerkast lagen de benen van een jongeman. Nilsen had ook oudere homofielen vermoord, die in Londense kroegen jonge kerels oppikten. Hij vertelde de politie, dat hij zijn moord lust zelf niet kon verklaren. In de Old Bailey werd de acte van beschuldiging voorgelezen en toegelicht door de openbare aanklager Allan Green. „De belangrijkste vraag die de jury moet beantwoorden", aldus Green, „luidt als volgt: „Is Nil sen schuldig aan moord of is hij schuldig aan doodslag kaanse mariniers voor onbe paalde tijd in Libanon wil handhaven. Hij noemde dat land van vitaal strategisch be lang voor de Verenigde Staten en voor de wereldvrede. Maar het verzet tegen de Liba- non-politiek van het Witte Huis is groeiende. In het Con gres begon gisteravond een de bat over de toestand in Liba non. Met van verontwaardi ging bevende handen toonde de Republikeinse senator John Warner hoe de vrachtwagen met de explosieven onopge merkt het parkeerterrein kon oprijden en tot op 20 meter van het mariniersgebouw kon doordringen. De mariniers werden, zo is de algemene in druk, erg slecht beschermd. Waarnemers in Washington menen dat de positie van de verantwoordelijk minister, Weinberger, dze week wel eens op het spel kan komen te staan. Weinberger heeft de aanwezigheid van de mari niers in Beiroet verdedigd met het argument, dat zij vredesbe waarders zijn en als zodanig herkenbaar moesten zijn. Een belangrijk deel van het Con gres zal deze uitleg niet accep teren. De Amerikaanse mari niers waren al wekenlang schietschijf van sluipschutters, maar rigoreuze maatregelen tegen die toenemende vijande lijkheden zijn achterwege ge bleven. Het is dan ook de vraag of het Congres genoegen zal nemen met het besluit van de rege ring om het contingent in Bei roet zonder meer te handha ven. Sommigen achten een constitutionele crisis mogelijk tussen president en Congres over de vraag wie het laatste woord heeft over de inzet van Amerikaanse troepen in bui tenlandse oorlogssituaties. De president is volgens de grond wet hoofd van de strijdkrach ten, maar het Congres kan volgens de oorlogswet (die na „Vietnam" is aangenomen) de president dwingen om Ameri kaanse troepen na 90 dagen te rug te trekken. Pas vorige maand heeft het Congres in een compromis met de presi dent dit recht tijdelijk laten varen. Toen werd toestemmin gegeven om de mariniers voorlopig voor 18 maanden in Libanon te houden. Een aantal volksvertegenwoordigers heeft gisteren al aangekondigd daar op, in het licht van de veran derde situatie, te willen terug komen. Waarnemers voorzien niet dat het Congres uiteinde lijk een onmiddellijk terug trekking uit Libanon zal eisen, maar mogelijk wel een ver snelde aftocht, indien vrede stroepen van de Verenigde Naties de missie overnemen. De kans is groot dat de presi dent zich ook tegen zo'n reso lutie zal verzetten, hetgeen een jaar voor de presidents verkiezingen tot een poli tieke crisis met onvoorspelbare uitkomst kan leiden. Tot zover onze correspondent. Intussen zijn vanuit de Vere nigde Staten 150 militairen naar Libanon overgevlogen. Zij zullen de plaatsen innemen van zondag om het leven ge komen en gewond geraakte mariniers. Gisteren eiste opnieuw een groep de verantwoordelijkheid voor de aanslagen op. Nadat zondag de tot dan toe onbe kende „Beweging van de vrije Islamitische Revolutie" had gezegd verantwoordelijk te zijn, verklaarde gisteren de or ganisatie „Heilige Islamitische Oorlog" de aanslagen te heb ben gepleegd. In april van dit jaar eiste deze groepering ook de verantwoordelijkheid op voor de aanslag op de Ameri kaanse ambassade in Beiroet. 11 onze correspondent Mare r StlL Koninck) sHINGTON Het irikaanse publiek be- i. jit er, na de dood van ut 200 mariniers in Bei- gei niets meer van. rom moeten Ameri- ise soldaten de vrede Pilaren in een land waar eeuwig oorlog tussen eigen burgerfracties st? Is dat de dood van en mogelijk nog r Amerikanen waard? luizenden huiskamers 3e Verenigde Staten men in voortdurende IIlu'ning over het lot van jj-5 i" marinier in Beiroet. -.Qpljn radio- en televisietoe- -'c*Mk heeft president Reagan Q T 'avond opnieuw uitge- waarom hij de Ameri- usiö

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11