Ja '..'iscus gaat aag innen hsnel drugbetalen ilsdatdewinterschildernietis. Onderzoek naar vuilverbranding in Rotterdam Voor kleine klusje*. GENLAND Omroep en ziekenfondsen nog geen trendvolger Duisenberg: Kortingen onontkoombaar «4 Grote overgang MGR. ZWARTKRUIS voor mgr. Bomers Mgr. Lescrauwaet kent kerk van Nederland Mgr. Zwartkruis bezielend middelpunt van samen-kerk-zijn QeidwOowumt ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 PAGINA 7 liet tegenvaller van niljoen op Oosterschelde JAAG Het kabinet heeft op de heldewerken in het eerste half jaar (n tegenvaller van bijna 100 mil- hoekt. De tegenvaller zal voor 20% |e begroting van Verkeer en Water- 'tiekt moeten worden, de rest wordt "1 over de andere ministeries. Voor It het om een bedrag van 45 mil- >aJgedekt moet worden. Dit heeft pre- •4bbers na de ministerraad gezegd. njft niet alleen een mooi maar ook jtbaar project", aldus Lubbers. Hij alt er geen garanties te geven zijn dat log verdere tegenvallers op de wer en voorkomen. Wel wacht het kabi- ■jstudie van deskundigen af die mo len moet aangeven „de stroom van I" te beperken. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren, in navolging van de wens van de Tweede Kamer, besloten de werknemers bij de omroepen, de bedrijfsverenigingen en de ziekenfondsen nu nog geen trendvolger te maken. Daarbij gaat het kabinet er echter wel van uit dat de werknemers in deze sector be reid zijn te matigen. Dat heeft premier Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsberaad bekend gemaakt. Het kabinet streeft er naar om nog voor het einde van dit jaar met voor stellen te komen om de arbeidsvoorwaarden in de collectie ve sector blijvend te regelen. Daarbij zullen werkgevers en werknemers de ruimte krijgen om binnen aangegeven fi nanciële grenzen te onderhandelen over de arbeidsvoor waarden. Er zal dus geen gedetailleerde regelgeving van de kant van de overheid komen, aldus Lubbers. De wettelijke regeling die het kabinet in zijn hoofd heeft zal gelden voor de hele collectieve sector. Student met slechte doctoraalscriptie mag afstuderen DEN HAAG Is het mogelijk om na het leveren van „aperte intellectuele wan prestaties" toch je doctoraalbul in ont vangst te nemen en voortaan als „goog" of „loog" door het leven te gaan? Volgens „Folia Civitatis", het orgaan van de Uni versiteit van Amsterdam, kan dat wel de gelijk. Er is, volgens dit blad, binnen de subfaculteit andragologie van die univer siteit namelijk een conflict gaande over de beoordeling van doctoraalscripties met als gevolg dat er een bul is uitgereikt aan een student wiens prestaties eerdergenoemde, weinig lovende, kwalificatie meekregen. VVD-Kamerleden hebben daar ook vra gen aan minister Deetman over gesteld. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Het is volgens de president van de Nederlandse Bank onontkoombaar, dat het niveau van de sociale uitkeringen en de salarissen van de ambtenaren worden verlaagd. Dat betekent echter niet, dat de kabinetsplannen onaantastbaar zijn, aldus dr. W. Duisenberg. Maar het financieringstekort van de overheid mag niet verder stijgen en ook is voor hem lastenstijging niet verantwoord in verband met de koopkracht en verdere ombuigingen in de rijksuitgaven vindt Dui senberg ook ongewenst. Dan resten alleen nog maar verschuivingen binnen het pakket van maat regelen als enige weg, zo stelde de president van de nationale bank gisteren in de Sociaal-Economische Raad. Duisenberg bleek vooral zwaar te tillen aan de om vang van het financieringstekort. Al een jaar of zes lang komt het telkens hoger uit dan een jaar tevo ren en het is nu beland op een peil, dat twee tot driemaal hoger ligt dan aanvaardbaar mag heten. En nu zijn we in de begroting voor 1984 beland bij een minimale verlaging in 1984, waarvoor geweldi ge, nog net aanvaardbare ombuigingen nodig zijn. Zo'n inspanning met zo'n klein resultaat is zeer frustrerend, aldus Duisenberg. Hoofdschuldige hiervan is de geweldige rentelast, die op staatsle ningen drukt. En de bankpresident waarschuwde, dat die in de jaren 1985-1990 nog heviger zullen worden omdat dan tal van „goedkope" leningen moeten worden afgelost. Herfinanciering zal heel wat hogere rente vergen. mul* Barb; lat h| nder ggev. en. van voorpagina) aAG De belasting- |at uit protest tegen de lerspdting op de ambtena- oor sssen belastinggelden li ,n vorderen, terwijl ach- s^j [stortingen juist meer slaap rdt êezet- Dlt gebeurt keft secretaris-penning- '83, z Van Loon van de i thuiAbvaKabo gisteren la- m. lOpn. Deze plannen zijn 2500 èn op bijeenkomsten ^ico Itomatiseringspersoneel tne-ambtenaren, geor- •d door de ambtena- «'iflen AbvaKabo, CFO, CMHA. De douane- laren hebben ook be- |g- ot acties, en bij sommi- isposten zijn die zelfs al f gaat dit weekeinde i eer treinen inzetten. achting is dat vandaag (en 95% van het nor- inverkkter weer moge- a 295ndanks de stiptheid- Dit komt omdat er in keinde geen spitsuren 29,mdat er geen post- en ïtreinen rijden. Hier- ijgt de rest van het keer meer ruimte. iacties waren de spoor wegen de afgelopen dagen ge noodzaakt om een kwart van het aantal treinen te laten uit vallen. Gisteren was het al weer mogelijk om 85% van de treinen te laten rijden, omdat er geen nieuwe gaten in de in middels ingestelde nooddien stregeling vielen. De Nederlandse Politie Bond (NPB), waaronder Rijks- en gemeentepolitie, heeft landelij ke acties aangekondigd als overleg met minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) over de 3,5% salariskorting voor amb tenaren mislukt. De acties be ginnen dan na 2 november in drie fasen, met een steeds grimmiger karakter. Het is niet onmogelijk dat het pu bliek van de acties hinder on dervindt, stelt de NPB. Una niem bleken de leden bereid in de eerste fase stiptheidsac ties en werkonderbrekingen te houden. De parketpolities van de re gio's Den Haag en Leiden ach ten het niet uitgesloten dat de transporten van gedetineerden naar de rechtbank ernstig ont wricht raken. Men zal reke ning moeten houden met on bemande rechtszalen en pro blemen met voorgeleidingen. Ook overweegt de parketpoli tie vanaf 2 november geen overwerk meer te verrichten. Het voor een paar dagen slui ten van de gemeentesecreta rieën is een van de harde ac ties waarvoor 200 gemeente ambtenaren zich gisteren in Heerlen uitspraken om te pro testeren tegen de plannen om 3,5% te korten op de ambtena rensalarissen. De Vervoersbond FNV wil na 2 november de stiptheidsacties bij de spoorwegen laten over gaan in estafette-stakingen van 24 uur. Met een estafette staking wordt telkens in een deel van het land het treinver keer lamgelegd. Zo kun je het het langst uitzingen en het ef fect is het grootst, aldus een woordvoerder van de Ver voersbond. De expressedienst van PTT is door de AbvaKabo tot besmet werk verklaard. De bond heeft zijn leden dan ook ge vraagd geen expressestukken meer te vervoeren. De Abva Kabo wil daarmee voorkomen, dat PTT'ers uitrijden met post stukken, die bij de spoorwegen blijven liggen als gevolg van de stiptheidsacties. ADVERTENTIE oothj Mooi huis. Den 1.05. (dacht u van ccn mooi huis zoals alleen dc tcrschildcr dat kan maken? Hij komt graag (tBjlcggcn en brengt de nieuwste stalcnbocken Mooie premie. Vat dacht u v ronde premie v ulden per man, per dag? Die pre eldt )i|n voor particulieren. En wordt verleend door bedrijfschap Schildersbedrijf voor ondcr- |lsbinncnschildcr-cn behangwerk dat min is 3 mandagen vergt, dat wordt uitgevoerd 9 maart 1984 en waarvoor dc aanvraag voor liet begin van dc werkzaamheden is ingediend. Voor bedrijven, scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten en andere lagere over heden geldt ccn premie van 35 gulden per man, per dag. Uw schilder kent alle voorwaarden^^ en regelt dc aanvraag voor u. RpU Fiscaal voordeel. Als u eigenaar/ Vfs bewoner bent, profiteert u soms ook nog L—-L van ccn fiscaal voordeel. Ook daarover kan F uw schilder u verder informeren. >±L !0 Jr.,fc periode van 21 november 1983 tot Tel.1 Publikatic van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). (Vervolg voorpagina) HAARLEM Anders dan zijn hulpbisschop mgr. Lescrauwaet kent de nieuwe bisschop van Haarlem mgr. H. J. A. Bomers cm zijn bisdom slechts vanuit de verte, nader gepreciseerd als het vicariaat Nekemte in Ethiopië, waarvan hij (nog) titulair bisschop is. Mgr. Bomers werd op 19 april 1936 te Groenlo geboren. In 1957 trad hij toe tot de Congrega tie van de Missie (paters Lazaristen). Hij werd op 19 maart 1964 tot pries ter gewijd. Hij vertrok in 1967 naar Ethiopië na zijn kandidaatsexa men filosofie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Hij was do cent en rector aan het priesterseminarie te Ne kemte. Op 17 december 1977 werd hij benoemd tot apostolisch admini strator van dat vicari aat. Op 9 juli 1978 wijd de kardinaal Alfrink hem te Groenlo tot bis schop. De komende bisschop van Haarlem staat be kend als iemand die met veel toewijding en doorzettingsvermogen Mgr. Bomers werkt. In het arme ge bied in Ethiopië leeft hij zeer sober. In 1973 was hij tijdens de hongers nood in Ethiopië be trokken bij de voedsel hulp. Sinds zijn vertrek naar Ethiopië in 1967 kent hij rooms-katholiek Ne derland slechts van werkbezoeken en va kanties. Zijn provincü- aal overste kon hem dan ook niet in de Ne derlandse situatie plaat sen. „In beide landen gaat de zon op. Dat is zowat de enige overeen komst. Het zal voor pa ter Bomers een grote overgang worden". (Vervolg voorpagina) HAARLEM Theodo- rus Henricus Johannes Zwartkruis, de gister avond overleden bis schop van Haarlem, werd op 22 november 1909 te Amsterdam ge boren. Hij ontving de priesterwijding op 26 mei 1934. Op 18 augus tus 1966 werd hij tot bisschop van Haarlem benoemd. Hij volgde mgr. J. E. van Dode- waard op, die enkele maanden eerder plotse ling was overleden. Het devies van bisschop Zwartkruis was „waar heid, liefde, eenheid". Aan de Katholieke Uni versiteit van Nijmegen behaalde Zwartkruis in 1939 het doctoraalexa men Engelse taal- en letterkunde. Sindsdien doceerde hij Engels aan het seminarie Hageveld van het bisdom Haar lem. Van 1961 tot 1966 was hij pastoor van de St.-Josephparochie en deken van Haarlem. Ter gelegenheid van zijn zilveren priesterju bileum op 26 mei 1959 werd mgr. Zwartkruis door de aartsbisschop van Westminster, kar dinaal Griffin, benoemd tot erekapelaan van deze kathedraal. Deze Mgr. Zwartkruis benoeming was een be zegeling van de vele vriendschapsbanden die mgr. Zwartkruis (in En geland bekend als „Fa ther Teddy") met Groot-Brittannië ver bonden. Mgr. Zwartkruis is me dewerker geweest van het Engelse r.-k. week blad „Catholic Herald" en de Amerikaanse ker kelijke persbureaus „National Catholic News Service" en „Re ligious News Service". (Vervolg voorpagina) HAARLEM Al is de nieuwe hulpbisschop van Haarlem, dr. Jo seph F. Lescrauwaet (60) sinds vijf jaar ver bonden aan de katholie ke universiteit van Leuven, hij is niettemin zeer goed ingevoerd in de Nederlandse kerk provincie. Zo heeft hij zowel het Pastoraal Concilie als de Bijzon dere Synode in Rome van binnenuit meege maakt. Zijn theologische studie rondde hij in 1957 af met het proefschrift „De liturgische bewe ging in de Nederlandse Hervormde Kerk in oe cumenisch perspectief". Vanaf 1956 was hij do cent theologie aan de priesteropleiding van zijn congregatie Mis sionarissen van het Hei lig Hart te Stein (L.), van 1967 tot 1978 hoog leraar systematische theologie aan de Katho lieke Theologische Fa culteit te Tilburg. Sinds 1978 is hij hoogleraar met dezelfde opdracht aan de Katholieke Uni versiteit te Leuven (België). Dr. Lescrauwaet was voorzitter van de conci- Mgr. Lescrauwaet lieraad van het Neder lands Pastoraal Concilie (rond 1970). In januari 1980 was hij theologisch adviseur (officieel: se cretaris) van de Bijzon dere Synode van de Ne derlandse bisschoppen te Rome. Hij heeft ver schillende bestuurs functies bekleed: onder meer bij de St.-Willi- brordvereniging (oecu mene), de KRO en het provinciaal bestuur van zijn congregatie. Hij was lid van een gemengde commissie van de rooms-katholieke kerk en de Wereldbond van Hervormde en Gerefor meerde Kerken. Ook maakte hij deel uit van de internationale theo logencommissie, een ad viesraad van het Vati- Machteloos, geslagen sta je aan de baar van je overleden bisschop. Dit einde heeft hij niet verdiend. En ook zijn bisdom heeft het niet verdiend. In de brief, waarin Zwartkruis gisteren aan zijn gelovigen meedeelde, dat Rome hem twee hulpbisschoppen had toegewezen, één met recht van opvol ging, zei hij onomwonden, dat deze gebeurtenis voor hem een volkomen verrassing was geweest. Hij voegde er aan toe, blij te zijn, dat hij nog onge veer een jaar zou hebben om de nieuwbenoemden in te werken en zo doende voor de nodige continuïteit van het pastoraat in te staan. Hij heeft dat jaar niet gekregen. En dat is voor alle betrokkenen een ramp: voor hemzelf, voor zijn opvolger en voor zijn bisdom. Hoewel nooit kan worden aange toond, dat er verband bestaat tussen zijn dood en de recente gebeurtenis sen, zal hij in brede kring wel in dat verband worden gezien. Eén ding staat vast: bisschop Zwartkruis heeft deze gebeurtenissen als een slag in het gezicht ervaren. Voor iemand die van de idee kerk-wij-samen zijn devies heeft gemaakt, moet het onverdraag lijk zijn geweest, te zien hoe het lei derschap van die kerk werd toegewe zen aan twee buitenstaanders, zonder wie dan ook te horen, zonder wie dan ook medezeggenschap te geven. Zijn dood zal door de geschiedenis onher roepelijk in dit kader worden ge plaatst. Hopelijk tot lering van hen, die voor zulke besluiten de verant woordelijkheid hebben genomen. Als ik me hem voor de geest probeer te roepen dan zie ik bisschop Zwart kruis als een gentleman, als een heer. Voor wie hem niet zo goed kende, zal deze karaktertrek misschien met op pervlakkige etiquette worden geasso cieerd. Hij had nu eenmaal Engels ge studeerd, kwam vaak in Engeland, onderhield relaties met Engelse prela ten. Daarvoor moet je je wereldje ken- iten en je er in kunnen bewegen. Maar bij Zwartkruis was het veel meer. Bij hem groeide deze eigen schap uit tot wijsheid, tot wijsheid om te luisteren, wijsheid ook om zorgvul dig met mensen om te gaan. Wanneer hij voor moeilijke proble men kwam te staan ik denk aan de verwikkelingen fond de Studentenec- clesia te Amsterdam en de Kritische Gemeente IJmond greep hij nooit meteen in. Hij begon met betrokke nen uit te nodigen, met hen te praten, zich zo breed mogelijk omtrent de si tuatie te informeren. Samen met zijn adviseurs zocht hij naar openingen in het kerkelijk recht die benut konden worden, naar formuleringen die zo min mogelijk zouden kwetsen. Pas wanneer hij alles zorgvuldig gewikt en gewogen had, bepaalde hij zijn standpunt. Een gentleman tot het ein de. Alleen als hij werd aangevallen op een lompe, onsportieve manier, kon hij snel kwaad worden en ook snel te rugslaan. Het lijkt me niet juist hier namen te noemen, degenen die het betreft zullen weten waarop ik doel. En ook zullen zij moeten toegeven, dat hun gebrek aan fatsoen op wel duidelijke maar toch altijd ridderlijke wijze door de bisschop werd beant woord. De band met Rome was voor hem on aantastbaar. Als wij in de dekensver gaderingen hem wel eens op dit punt aan de tand voelden en verder gingen dan hij voor verantwoord hield kon hij ineens recht gaan zitten, een beetje rood aanlopen en zeggen: als je maar niet denkt dat je mij van Rome kunt losweken, dat lukt je nooit. Hij wist zich verantwoordelijk voor het open houden van de brug tussen Rome en Haarlem: wie daar dynamiet onder probeerde te leggen vond de brug wachter tegenover zich. Wat ik ook in hem bewonderd heb is zijn kunst om zich met goede advi seurs te omringen. Hij kende zijn be perktheden als het ging om kennis van theologie, kerkelijk recht en menswetenschappen, was nederig ge noeg om daaruit de consequentie te trekken, dat hij hulp van deskundigen nodig had. Dat hij als adviseurs zulke uitstekende krachten wist te vinden is een teken van echte bestuurskunst ge weest. Dankzij deze medewerkers heeft hij op de nationale bisschoppen synode van Rome, welke voor Neder land zulk een rampzalig verloop heeft gehad, als geen andere bisschop te gengas kunnen geven. Hij heeft wer kelijk gevochten om de zaak van de Nederlandse kerk te verdedigen en veilig te stellen. Dat dit hem uiteinde lijk niet of slechts zwakjes gelukt is zal voor hemzelf een grote tegenvaller zijn geweest. Voor zijn eigen gevoel het meest bis schop was hij in de grote liturgische vieringen, die in de kathedraal wer den gehouden. Vooral de jaarlijkse oliewijding op Witte Donderdag, als de Bavo vol zat met vertegenwoordi gers van alle parochies was voor hem een hoogtepunt. Dan glom hij. Hij wist zich verbonden met alle plaatselijke geloofsgemeenschappen, hij zag lijf elijk voor zich wat hij als zijn devies samen-kerk-zijn gekozen had en was daarvan het bezielende middelpunt. Bisschop Zwartkruis is gestorven in de hoop, dat zijn levensideaal, on danks de recente ingreep van Rome toch gerealiseerd zal worden. In zijn brief van gisteren schrijft hij: „Aan de gesprekken met beide bisschoppen ontlenen mijn vicarissen en ik de ver wachting, dat wij samen met hen ver der kunnen gaan op de ingeslagen weg van kerk-wij-samen". Wij helpen het hopen. DR. ALFRED VAN DE WEIJER OFM CAP, DEKEN VAN BEVERWIJK ROTTERDAM De Rotterdamse politie onderzoekt of in de vuilverbrandingsinstallatie van de Rotterdam se gemeentereiniging Roteb tussen het huisvuil illegaal chemisch afval is verbrand. De politie gaat ook na of ambtenaren voor het toestaan van deze praktijken geld hebben aangenomen. Begin dit jaar kwam tijdens het onderzoek door justitie naar mi lieumisdrijven bij het Rotterdamse tankschoonmaakbedrijf Booy Clean aan het licht dat dit bedrijf olieresten voor verbranding afleverde bij de Roteb. Voordat de olieresten bij de Rotterdamse vuilverbranding wer den afgeleverd, waren ze al vermengd met huishoudelijk afval. Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu heeft de directie van Roteb er toen op gewezen dat de vuilverbrandingsinstallatie in Rotterdam geen vergunning heeft voor het vernietigen van afvalstoffen. Het verbranden van pure olieresten levert volgens VROM ove rigens geen schade op v^oor de gezondheid. Het is VROM niet duidelijk waarom het Openbaar Ministerie in Rotterdam nu pas een onderzoek tegen de Roteb op gang heeft gebracht. Vader doodde zoontje' ROERMOND De Rijkspoli tie van Roermond heeft giste ren de 37-jarige J.R..uit Pos- terholt ingesloten. De man wordt ervan verdacht zijn 2- jarig zoontje zo mishandeld te hebben dat het kind aan de verwondingen is bezweken. Het jongetje is aan inwendige kneuzingen, veroorzaakt door stonVpen of slaan, overleden. Dit handige miniatuur bankschroefje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Naam. Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. Samenwerking Het Vrije Volk met Rotterdams Nieuwsblad kost 46 arbeidsplaatsen ROTTERDAM/RIJSWIJK Commerciële samenwerking tussen de dagbladen Het Vrije Volk (HVV) en het Rotter dams Nieuwsblad (RN) kost uiteindelijk 46 arbeidsplaatsen. De directies van Het Vrije Volk en van Sijthoff Pers (uit geefster van het Rotterdams Nieuwsblad verwachten bin nenkort overeenstemming te bereiken over de oprichting van de Avondbladen Combi natie Rotterdam (ACR). Deze nieuwe vennootschap krijgt de uitgifterechten van HVV en RN. De redacties van HVV en RN bliiven evenwel volledig buiten het samenwerkingsver band en behouden hun zelf standigheid Bij de samenwerking tussen beide ondernemingen wordt in de eerste plaats gedacht aan gezamenlijke advertentiewer ving en bezorging. Het Vrije Volk heeft momenteel 148.000 abonnees, het Rotterdams Nieuwsblad 72.000.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7