van Haarlem overleden 4 Acties NS gaan gewoon door tijdens vredesdemonstratie Schrijven BON: Delftse politie vindt 2 lijken iriname wil herstel itwikkelingshulp OOK GEEN EXTRA TREINEN OP 29 OKTOBER „Nachtmuziek" van Lilli Palmer Zaterdag 22 oktober 1983, 75e jaargang no. 22713 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Weslerpers, behorende lot Sijthofl Pers. Apolhekersdi)k 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003Bank: Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) pier maand f 20.41 (uitsLaut.betaling),kwartaal f 61.25, jaar f 233.50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 Qur tel. 071 -122248. Losse nummers f 0 Opnieuw Banana Split op Ned. I om 20.28 uur. Om 22.45 uur komiek Dave Allen. Op Ned. II om 19.12 uur jonge- renrubriek Spop" en om 23.15 uur nachtfilm „De eend en de Cadillac". Morgen op Ned. I om 21.10 uur nieuwe filmrubriek „Film en fans". HET WEER Zonnig en droog. Middagtem- peratuur 12 graden. Tot matig toenemende wind. Op zondag en maandag mogelijk wat re gen. Zon op 07.18, onder 17.31. Schev. hoog water 4.39 en 16.53. Laag water 12.47. Lang zijn is lastig en duur UTRECHT Er komen steeds meer lange mensen. Die mensen hebben grote problemen met het vinden van passende kleding en aan gepaste produkten. Dat komt vooral omdat het bedrijfsleven ten onrechte denkt dat het om een kleine en dus commercieel niet interes sante groep gaat. Dat stelt de „Stichting voor Lange Mensen", die zich opwerpt als be langenbehartiger van de lange consument. De problemen doen zich vooral voor bij vrou wen met een lengte boven de 1.78 meter en mannen boven de 1.90 meter. Volgens een on derzoek van de stichting telt Nederland maar liefst 500.000 lange mensen. Die mensen heb ben vooral problemen met kleding. Ook alle daagse dingen gaan hen moeilijker af, zoals ac tiviteiten tijdens het huishouden. Het autorij den is voor lange mensen ook veel duurder. Zij komen meestal alleen in aanmerking voor de grotere en dus kostbaardere auto's. Ruim miljoen Volkswagens terug naar de fabriek WASHINGTON De Amerikaanse Volkswagenfabrieken gaan meer dan één miljoen wagens naar de garage terugroe pen, omdat gebreken zijn geconstateerd aan de remmen en de bedrading. Dit heeft het Amerikaanse regeringsbureau voor de verkeersveiligheid gisteren laten weten. Het gaat om wagens van diverse typen, die zowel in West-Duitsland als in de VS zijn gemaakt. Het regeringsbureau liet vo rige maand al weten dat er Volkswagens waren verkocht met mogelijke gebreken. De klachten over de remmen varieerden van lekken in de remleidingen tot het volledig wegvallen van de druk in de lei dingen. De storingen in de bedrading kunnen in het ernstigste geval brand tot gevolg hebben. Alphen voert jeugdboete'' in ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van het Alphen aan den Rijn is van plan een speciale actie te gaan voeren tegen de massale verkeersovertre dingen van de jeugd. Dit soort gerichte acties zijn al eerder gehouden in Amersfoort en Rotterdam, maar in Alphen wil dé po litie een Jeugdboete" in voeren, een transactie van een tientje, die namens het Openbaar Ministerie aan jeugdige verkeerszondaars wordt aangeboden. DELFT De politie van Delft heeft gisteren in een huis aan de Van Assendelftstraat de lichamen van twee doden aangetroffen. Volgens de politie betreft het waarschijnlijk een geval van moord, waarna de dader zelfmoord heeft gepleegd. De po litie was gewaarschuwd door twee jongens van 12 en 15 jaar, die in het huis op een matras op de aanrecht het lichaam van de 23-jarige bewoner van het huis hadden aangetroffen. In de slaapka mer ontdekte de politie een in plastic vuilniszak ken verpakt lichaam. Uit twee door de man ach tergelaten brieven concludeert de politie voorlopig dat het lichaam in de zakken dat van de 39-jarige vriendin van de bewoner is. Zij was vermoedelijk al vijf of zes dagen dood. De jongens die de politie hebben ingelicht zijn kinderen van de vrouw. wm .HAARLEM De bis- ,schop van Haarlem, mgr. dr. Th. J. Zwart kruis, is gisteravond laat overleden aan een be roerte. Hij is 73 jaar ge worden. De bisschop overleed in het ziekenhuis Marias- tichting in zijn woon- plaats, waar hij eerder op de dag was opgeno men met vermoeid heidsverschijnselen. Zijn arts achtte ziekenhuisop name raadzaam met het oog op de verwachte spanningen in het bis dom als gevolg van het bekend worden van de benoeming van mgr. H. J. A. Bomers tot coad jutor met het recht van opvolging en van mgr. dr. J. F. Lescrauwaet tot hulpbisschop van Haar lem. De toestand van mgr. Zwartkruis gaf aanvankelijk geen reden tot ongerustheid, maar verslechterde nadien snel. De bisschop kreeg De KRO besteedt vanmid dag vanaf 15.30 uur op Hil versum 4 aandacht aan het overlijden van bischop Zwartkruis. Morgenavond staat het centraal in de KRO-televisierubriek Kruispunt op Nederland 1. een hersenbloeding en raakte in coma. Hij overleed gisteravond om kwart voor elf. Volgens een naaste mede werker van de bisschop kwam het nieuws over de benoeming van mgr. Bomers voor mgr. Zwartkruis als een verrassing. Mgr. Bomers stond namelijk niet op de voordracht, die door het ka pittel was opgesteld. Mgr., Zwartkruis hoorde pas vori ge week voor het eerst van zijn bestaan. De Haarlemse bisschop en zijn vicarissen hebben toen inderhaast uit gebreide gesprekken met de uit Ethiopië overkomen mis siebisschop gevoerd. Die verliepen aanvankelijk vrij stroef, maar gaandeweg ver beterde de sfeer. Bij mgr. Zwartkruis („een licht ont vlambare man") liepen de emoties hoog op, toen gister morgen de benoeming be kend werd nog voordat hij zelf zijn priesters had kun nen inlichten. Mgr. dr. A. J. Simonis, aarts bisschop-coadjutor van het aartsbisdom Utrecht, noemt het „ontzettend tragisch" dat mgr. Zwartkruis is overle den op de dag dat hij hoorde wie hem- opvolgt. Simonis beschouwt de dood van Zwartkruis als een verlies voor de bisschoppenvergade ring. „Hij was een bijzonder hartelijk mens en wist sfeer te scheppen". Simonis volgt binnenkort kardinaal Willebrands op als aartsbisschop van Utrecht en voorzitter van de Neder landse bisschoppenconferen tie. Kardinaal Willebrands was onbereikbaar voor com mentaar. Hij woont de alge mene bisschoppensynode in Rome bij. mgr. Pagina 7 In memoriam Zwartkruis; Grote overgang voor mgr. Bomers; Mgr. Lescrauwaet kent kerk van Nederland. AMARIBO/DEN HAAG In Paramaribo wordt tkt aan de samenstelling van een commissie, die n Haag op hoog niveau overleg moet gaan voeren de voorwaarden waaronder het herstel van de kkelingshulp aan Suriname weer mogelijk wordt, gisteravond vernomen uit goed ingelichte krin- n Paramaribo. trouwbare bron in Paramaribo is vernomen, dat de sa iling van de commissie nog niet rond is. Namen die wor- noemd zijn die van H. Heidweiler, ambassadeur van Suri- n de Verenigde Staten en de jurist H. Lim a Po, directeur lliton. Beiden staan bekend als gematigd. [afvaardiging van een commissie is aangedrongen door ge- Se kringen rond legerleider Bouterse. Deze kringen willen fonomische ineenstorting" van Suriname als gevolg van de tting van de ontwikkelingshulp voorkomen, zo is in Para- o vernomen. De Surinaamse legerleider zou zijn toestem- loverigens nog niet hebben gegeven. Een woordvoerder et ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zei des- ligd nog „van niets te weten". Hij voegde er aan toe dat 'land „altijd bereid is tot praten". »a 6: Bouterse wil eenheidsbeweging in Suriname ffeur valt in slaap: Vrachtauto over de kop Een vrachtauto met chloorprodukten is gisteren van verkeersplein in Gieten (bij Assen) van de weg geraakt n sloot terecht gekomen nadat de chauffeur in slaap was n. De auto reed als gevolg daarvan in een bocht recht- aten met chloorprodukten raakten lek en omdat de poli- ht dat er daardoor een gevaarlijke situatie was ontstaan et verkeersplein afgezet. Er is aanzienlijke schade ont- l ADVERTENTIES IEDERENVEILING :erdag 22 oktober 1983 irochiehuis Langeraar 20.00 uur ten behoeve van Uw Muziekvereniging „Arti et Religioni" koffie gratis Houtrusthallen Den Haag 28 t/m 30 oct. '83 vrijd. van 19-23.00 uur izaterd. van 10-23.00 uur zond. van 10-18.00 uur Leidse ambtenaren willen actie voeren LEIDEN De Leidse ambte naren zijn bereid vanaf 7 no vember actie te voeren tegen het kabinetsbeleid. Of er in derdaad tot actie wordt over gegaan, hangt af van het over leg tussen de bonden en minis ter Rietkerk dat begin novem ber zal plaats hebben. Op een bijeenkomst van het gemeen telijk personeel in het Stads- bouwhuis bleek gistermiddag de actiebereidheid overduide lijk. De acties worden dit keer geconcentreerd bij het admini stratief personeel. Gedacht wordt aan het sluiten van bij voorbeeld de sociale dienst, de afdeling voorlichting en de af deling bevolking en het niet meer aannemen van de tele foons. De reinigingsdienst doet dit keer niet mee. Minister praat met Unifillers Minister De Ruiter van defensie is hier in gesprek met een van de Unifil-militairen op de legerplaats Crailo, waar gisteren de officiële ontbinding van het Nederlandse Unifil-bataljon plaatsvond. CDA en PvdA fel tegen eigen bijdrage ziekenhuis opname DEN HAAG CDA en PvdA zijn fel tegen een eigen bijdra ge van ziekenfondsverzeker den voor opname in het zie kenhuis. De woordvoerders Fred Borgman (CDA) en Ina Müller-Van Ast kraakten gis teravond in het NOS Journaal de plannen van de Zieken fondsraad om een eigen bijdra ge van zo'n 15,- per dag te vragen voor de eerste 14 opna- medagen. De Ziekenfondsraad gaat staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) volgende week adviseren die plannen in te voeren. Volgens de Raad zou de eigen bijdrage al op 1 januari moeten ingaan. Müller-Van Ast noemde het een „schandelijk" voorstel. Ook Borgman wil zieken niet voor de kosten van opname in het ziekenhuis laten opdraai en. De plannen zouden de staat 470,- miljoen opleve ren. UTRECHT De ver- voersbond FNV heeft gis teren besloten de stipt heidsactie bij de NS niet te onderbreken op 29 okto ber, de dag dat in Den Haag de grote vredesde monstratie wordt gehou den. Donderdag hadden de twee andere spoorwegbonden, de vervoersbond CNV en de Fe deratieve Spoorweg Vakvere niging, al laten weten niets voor zo'n onderbreking te voe len, omdat dan het gevaar be staat dat de' actiebereidheid bij het NS-personeel zou inzak ken. Volgens de NS zouden de ac ties vanaf volgende week don derdag opgeschort moeten worden om al het extra mate rieel op de dag van de demon stratie op. de juiste plaats te hebben om het verwachte gro te aantal demonstranten dat per trein naar Den Haag wil komen, te vervoeren. Dit is nu niet mogelijk, -maar kent dit niet dat vervoer trein op 29 oktober totaal on mogelijk wordt. „De mensen moeten alleen een paar uur eerder op pad gaan, dan ko men ze er wel". De FNV is mede-organisator van de vredesdemonstratie. Daarom had de vervoersbond FNV de stipheidsactie bij de NS eerst enkele dagen willen onderbreken. De bond is daar na overleg met de leden op te rug gekomen, omdat voor tweespalt tussen het personeel gevreesd werd en ook de kans bestond dat de actiebereidheid daardoor zou inzakken. Volgens de oorspronkelijke plannen zouden er 90 extra treinen worden ingezet op Den Haag om de circa 150.000 men sen te vervoeren die volgens de verwachtingen per trein naar de vredesdemonstratie zouden gaan. Tussen 9 en 12 uur zaterdag ochtend zouden daartoe elk uur 30 treinen aankomen op de stations CS en Hollands Spoor: 10 Uit de richting Utrecht, 10 uit Amsterdam en 10 uit Rotterdam. De FNV is gisteren overstelpt met telefoontjes van leden die zich ongerust maken over het doorgaan van de acties en de mogelijke nadelige gevolgen hiervan voor de opkomst in Den Haag. Pagina 7 Belasting gaat traag innen. Morgenavond is actrice Lilli Palmer te gast in het nieuwe filmprogramma van de KRO, Films en Fans. Al is ze in middels een respectabele negenenzestig jaar oud, Lilli Pal mer is nog altijd een pittige dame die haar woordje kan doen. Op het witte doek zien we haar niet meer, al heeft ze daar ooit met alle groten, van Gary Cooper tot Clark Ga ble, gespeeld. Ze heeft negen jaar geleden de pen opgeno men voor een autobiografie „Dicke Lilli, gutes Kind", waarin ze vertelt van haar vlucht uit nazi-Duitsland, haar huwelijk met Rex Harrison, hoe dat fout ging, over Holly wood en haar tweede huwelijk. Ze is sindsdien blijven schrijven. Net is in Nederland haar roman „Nachtmuziek" verschenen, die in Amerika al een maand bovenaan de bestsellerslijst stond. Een boek dat op gezet is als een avonturenverhaal met een professor op zoek naar zichzelf, een dwerg die zijn leven in een „schaakmachine" heeft doorgebracht en Kroatische terro risten. Niettemin met een filosofische achtergrond. Het gaat om vrijheid. „Ik schrijf, ik ben vrij" zegt Lilli Palmer van zichzelf. Onze verslaggever Bert Jansma praatte met haar in Am sterdam, noteerde hoe ze kwaad werd over het Nederland se omslag van haar roman, en keek in de ogen van een 69- jarige waarin hij zonder moeite die mooie filmfoto's van ja ren her herkende. U leest erover op de voorpagina van onze bijlage Finale. VERDER IN FINALE: Massale huisvredebreuk via achterdeur: iedere Nederlander is al een veelvoud van elf. Visrubriek: vissen op schar. Striptekenaar Jan Kruis voelt zich een bevoorrecht Okki, Jippo, Taptoe en Blad maken dit schooljaar nog af, maar dan Vraaggesprekken met ex-sekteleden: knuppel in hoen derhok van luid kakelende voor- en tegenstanders van deprogrammeren. Ernst Jansz (Doe Maar) in eigen roman op zoek naar z'n identiteit. Medische rubriek: alternatieve geneeskunde, je moet er mee leren leven. Ruud Gullit blijft nuchter. Peter Post begint nieuw wielerleven. De journalistiek is een zeer geambieerd vak. Dat bewijst wel de enorme belangstelling die er jaarlijks is voor de diverse scholen en academies voor de .journalistiek, die Nederland inmiddels telt. Steeds meer collega's, die ook in de Leidse Courant schrijven, hebben dan ook zo'n opleiding. Toch is het mogelijk om ook zonder journalistieke ervaring in de krant te schrijven. Bijvoorbeeld in de rubriek „Brieven van lezers". Maar er is nog een andere manier en wel zodanig, dat andere abonnees dat niet kunnen lezen. Alleen wij van de Leidse Courant wel natuurlijk. U kunt dat met naam en toenaam doen in de ruimte hieronder, die daarvoor speciaal in de krant is gereserveerd. Wel even uitknippen en inzenden, natuurlijk. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ■§*£eidóc (Souocmt f

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1